Careers


Result Announcements

AMONG THOSE GRADUATES OF 2010 E.C. THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON MONDAY AUGUST 20, 2018 @ 1:30PM IN THE AFTERNOON FOR THE POSITION OF COLLEGE TRAINEE. AND CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO BRING KEBELE ID CARD.   

NO

NAME

DEPARTMENT

1

ABAYNESH GETAYE ADISSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

2

ABDI NOUR

 ACCOUNTING AND FINANCE

3

ABDIE NURU ABDU

 ACCOUNTING AND FINANCE

4

ABDISA  NIGUSE  ALEMU 

 ACCOUNTING AND FINANCE

5

ABDLAZIZ ABRARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

6

ABDO AKMEL AMAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

7

ABDU   AHMED ASEGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

8

ABDU ENDRIS MOHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

9

ABDU YIMAM ASSEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

10

ABDULAZIZ YIMER ENDIRE

 ACCOUNTING AND FINANCE

11

ABDULETIF KEDIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

12

ABDURHAMAN JIBREL

 ACCOUNTING AND FINANCE

13

ABEBAW BEKELE MESFEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

14

ABEBE SEMAYAT HATASO

 ACCOUNTING AND FINANCE

15

ABEBE TEWACHEW MUCHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

16

ABEJE SEWAGEGN ABIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

17

ABEJU MARU KASIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

18

ABEL KELEMEWORK ABIRHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

19

ABENEZER ARAGAW BEKELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

20

ABENEZER TADELE DINKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

21

ABENEZER WAKTOLE ABETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

22

ABERA  TESFAYE  ABDISA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

23

ABERA MEKONNEN KIBRET

 ACCOUNTING AND FINANCE

24

ABERE TESFIE AYALEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

25

ABERRA TESHOME ADANE

 ACCOUNTING AND FINANCE

26

ABNET   ENDASHAW MINDESIL

 ACCOUNTING AND FINANCE

27

ABOL ENDRIS ABERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

28

ABREHAM HAILE YEMER

 ACCOUNTING AND FINANCE

29

ABREHAM TSEGAYE HAILEBIRHAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

30

ABU  HASSEN  ABDURKADIR 

 ACCOUNTING AND FINANCE

31

ABUSH LEMECHA ZEWDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

32

ABYOT SIMEGN TEGEGNE

 ACCOUNTING AND FINANCE

33

ACHASHMAN MEBRATU GETACHEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

34

ADDISALEM TSIGE SEYFU

 ACCOUNTING AND FINANCE

35

ADDISE BIRHANU TESFAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

36

ADDISU ALEMU ASEGE

 ACCOUNTING AND FINANCE

37

ADDISU BEYENE KASSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

38

ADDISU DESALEGN MEKONNEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

39

ADELA ENYEW GEBEYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

40

ADIMASU BURA

 ACCOUNTING AND FINANCE

41

ADINO BELAY MEKONEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

42

ADISU   GASHAW TADESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

43

ADUGNAW GEBIRU AMARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

44

AFOMYA  TADELE MINYWAB

 ACCOUNTING AND FINANCE

45

AGMAS ABATE BOGALE

 ACCOUNTING AND FINANCE

46

AHMED   MOHAMMED ASSEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

47

AHMED KASSAYE AHMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

48

AHMEDIN ADDIS MEBRATIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

49

AHMEDIN ESLEMAN ADEM

 ACCOUNTING AND FINANCE

50

AKILILU GEBREKIDAN TADESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

51

ALEBEL BIRHAN AREGA

 ACCOUNTING AND FINANCE

52

ALEFE WORKU MOLLA

 ACCOUNTING AND FINANCE

53

ALEHEGN TAFERE WORKENHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

54

ALEHEGN TEFERA WELDEHANA

 ACCOUNTING AND FINANCE

55

ALEMADDIS SISAY KOYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

56

ALEMAYEHU ADMASU BEKELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

57

ALEMINEW BIRHANU MEKONEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

58

ALEMNESH  ASEFA  GIZAW 

 ACCOUNTING AND FINANCE

59

ALEMNEW MITKU TAREKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

60

ALEMTSEHAY ABEBE GEBRE

 ACCOUNTING AND FINANCE

61

ALEMU GIZACHEW HAILE

 ACCOUNTING AND FINANCE

62

ALEMU ZENEBE BEGASHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

63

ALENE MENGSTU NEGESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

64

ALIMA LIKISA MULETA

 ACCOUNTING AND FINANCE

65

ALIY ZEWDU TEKLE

 ACCOUNTING AND FINANCE

66

AMANU SHAREE AYELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

67

AMANUEL DANIEL NARO

 ACCOUNTING AND FINANCE

68

AMARE  BALKIE  BEYENE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

69

AMARE LESEMI ETSUBNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

70

AMARE MEKONNEN CHANIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

71

AMDOM GEBREKIDAN HAILU

 ACCOUNTING AND FINANCE

72

AMELEWORK   MERGA WORDOFA

 ACCOUNTING AND FINANCE

73

AMIN ALIYI MOHAMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

74

AMIR DELIL AHMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

75

AMLAK WALELIGN GEBYAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

76

AMLAK YALEW MEKONEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

77

ANAWAR ABDELA

 ACCOUNTING AND FINANCE

78

ANDARGACHEW ANIMAW AZMERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

79

ANDEBET DESSIE RETA

 ACCOUNTING AND FINANCE

80

ANDUALEM   DEGU ADMAS

 ACCOUNTING AND FINANCE

81

ANDUALEM KASSA BELAYNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

82

ANDUALEM NEGA SENESHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

83

ANDUALEM SHIMAKIT TADESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

84

ANIMAWU MANAYE BITAWU

 ACCOUNTING AND FINANCE

85

ANMUT ATLUG ADDIS

 ACCOUNTING AND FINANCE

86

ANTEHUNEGN DENEKEW ALAMREW

 ACCOUNTING AND FINANCE

87

ANTENEH MOGNEHOD BASAZNEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

88

ANTENEH WORKU ESHETE

 ACCOUNTING AND FINANCE

89

ARAGACHEW MAREW DARGIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

90

ASAYE   BELAYNEH MENGIST

 ACCOUNTING AND FINANCE

91

ASCHAL KELEMU MEKONNEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

92

ASCHALEW FIKADU MANGISTU

 ACCOUNTING AND FINANCE

93

ASEFA GETNET ARAGIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

94

ASEFA MARE MUCHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

95

ASFAW ARASO WAYISO

 ACCOUNTING AND FINANCE

96

ASHAGRIE GUBIE EJIGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

97

ASHENAF   ASSEFA ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

98

ASHENAFI GEBRE DARBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

99

ASHENAFI MELKAMU BOGALE

 ACCOUNTING AND FINANCE

100

ASKALEMARIAM ABERA FENTA

 ACCOUNTING AND FINANCE

101

ASMAMAW DENKU YIHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

102

ASNAKEW GIZATU DEREBEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

103

ASSEFA MEKUANET TADDESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

104

AWEKE MOGES NEGASH

 ACCOUNTING AND FINANCE

105

AWOKE   DALAKE DANGARSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

106

AYANAW ZEWDU SHIFERAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

107

AYANTU HAILAMARIAM DAMITEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

108

AYANTU TARESA KASA

 ACCOUNTING AND FINANCE

109

AYCHILUHM DEBALKIE DAGNE

 ACCOUNTING AND FINANCE

110

AYELE DEMISEW MULUALEM

 ACCOUNTING AND FINANCE

111

AYELE FENTAYE WALELGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

112

AYENEW   BAWOKE WOLDIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

113

AYENEW BAYEW AYALEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

114

BAHRU   MUDIN MUSSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

115

BALEMLAY BELETE WORKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

116

BAMLAKU BIHONEGN ADGEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

117

BAYE KASSA METESNOT

 ACCOUNTING AND FINANCE

118

BAYE TEMESGEN AMBAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

119

BEKALU WASIA ABOU

 ACCOUNTING AND FINANCE

120

BELACHW   ADDISIE BEYENE

 ACCOUNTING AND FINANCE

121

BELAY GEBRIE DEFERSHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

122

BELAYNEH WASSIE MENBERU

 ACCOUNTING AND FINANCE

123

BELETE ADMASIE MIRET

 ACCOUNTING AND FINANCE

124

BELETE GOBEZE BIRA

 ACCOUNTING AND FINANCE

125

BELETE WORKU AYELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

126

BENEBERU YIFRA MORDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

127

BENTI FUFA GUTA

 ACCOUNTING AND FINANCE

128

BEREKET   HAILU KEBEDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

129

BEREKET  GETACHEW  KAYE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

130

BEREKET ABITEW DESSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

131

BEREKET ADANE TADELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

132

BEREKET BAFFA BILISOW

 ACCOUNTING AND FINANCE

133

BEREKET ESHETIE ADDIS

 ACCOUNTING AND FINANCE

134

BEREKET TIBEBU FELEKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

135

BEREKET YISHAK MESKELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

136

BERHANU ADISU ASEFA

 ACCOUNTING AND FINANCE

137

BERHANU ENDESHAW MIHIRETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

138

BERIHU   TEKLU LEGESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

139

BERIHUN WENDEM DAGNAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

140

BESHADA   WORKU HAILU

 ACCOUNTING AND FINANCE

141

BESUFKAD ADANE TAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

142

BETELEHEM HAGOS TADESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

143

BETELHEM GEZAHGNE BELHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

144

BETELHEM SEIFU

 ACCOUNTING AND FINANCE

145

BETHLEHEM AMENU METEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

146

BETREMARYAM TESHAGER ABUHAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

147

BETSET MULUGETA DESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

148

BEWKET KASSEGN ADISSU

 ACCOUNTING AND FINANCE

149

BEYENE GEBREMEDHIN DEMOZ

 ACCOUNTING AND FINANCE

150

BEZA MELESSE NIGUSSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

151

BEZAWIT ASEFA TESEMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

152

BINIYAM ALENE FENTIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

153

BIRHAN MERSHA MULATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

154

BIRHANU   TSEGAY HAGOS

 ACCOUNTING AND FINANCE

155

BIRHANU ABEBE ZERIHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

156

BIRHANU ANIMUT BELAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

157

BIRKE MIHRET GEREMEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

158

BIRTUKAN ADMASSU

 ACCOUNTING AND FINANCE

159

BIRUK   WACHAMO WARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

160

BIRUK MAHE BODA

 ACCOUNTING AND FINANCE

161

BIRUK TENI HILE

 ACCOUNTING AND FINANCE

162

BIRUKTIYIT SISAY NEGUSSI

 ACCOUNTING AND FINANCE

163

BISRAT BELETE MAMO

 ACCOUNTING AND FINANCE

164

BISRAT TEMESGEN DEREJE

 ACCOUNTING AND FINANCE

165

BOSENA GASHAW WORKINEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

166

BRHANU HAILU BERHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

167

CHALACHEW JEGNAW MULU

 ACCOUNTING AND FINANCE

168

CHALIE KASSA ALELEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

169

CHERNET AMSAL ALENE

 ACCOUNTING AND FINANCE

170

CHERNET KIFLE MEWESHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

171

DADEFO  KEDIR  SHENKU 

 ACCOUNTING AND FINANCE

172

DAGNINET GIRMA WORKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

173

DANIEL BIRHANU DAGNEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

174

DANIEL MULUYE BIRARA

 ACCOUNTING AND FINANCE

175

DANIEL NIGATU GASHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

176

DAWIT  ABATE  ADO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

177

DAWIT  TESHOME  GANETI 

 ACCOUNTING AND FINANCE

178

DAWIT ESHETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

179

DAWIT GETACHEW TEMESGEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

180

DEBASH ASRESAW SHIFERAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

181

DEBASH KIROS ABEBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

182

DEBEBE SHEWANDAY WOLDEMARIYAM

 ACCOUNTING AND FINANCE

183

DEGNET SHIMELS KEBEDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

184

DEGSSEW ASSEFA AYALEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

185

DEJEN GEDIF ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

186

DEJENE  DIRIBA  REGASA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

187

DEMEKE KINDIE MULUYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

188

DEMIS ATILAW HAILU

 ACCOUNTING AND FINANCE

189

DEMSU TESFAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

190

DERARTU BAYISA MILKESA

 ACCOUNTING AND FINANCE

191

DEREJE   ABRHAM TERO

 ACCOUNTING AND FINANCE

192

DEREJE BAHIRU TAFERE

 ACCOUNTING AND FINANCE

193

DESALEGN ABEBE AZEGNIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

194

DESALEGN SILESH BELAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

195

DESALEW ANAGAW GASHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

196

DESTA BELETE ALAMEREW

 ACCOUNTING AND FINANCE

197

DINKA   LETA GUTEMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

198

DUBIE WAGNEW JEJAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

199

DURESA  AMANO  RACHOLE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

200

EBRAHIM   MOHAMMED ALI

 ACCOUNTING AND FINANCE

201

EBSA  ABDI  AME 

 ACCOUNTING AND FINANCE

202

EDLAWIT ADDISU ABEBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

203

EJIGU   ROMA YONKORA

 ACCOUNTING AND FINANCE

204

ELIAS TSEGAYE TESFAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

205

ELIYAS TAKELE BAYIH

 ACCOUNTING AND FINANCE

206

ELSABET MENGISTU DESALEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

207

EMEBET AMARA ASMAMAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

208

EMEBET AWOKE ADANE

 ACCOUNTING AND FINANCE

209

ENATHUN KINDU ANELAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

210

ENDALAMAW AYALEW ZELEKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

211

ENDALE TEMECHE WOLDESELASSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

212

ENDALE YESHAWE BEZABIH

 ACCOUNTING AND FINANCE

213

ENDALKACHEW  BEFRDE  YIMER 

 ACCOUNTING AND FINANCE

214

ENDESHAW BEYENE ADDISU

 ACCOUNTING AND FINANCE

215

ENDESHAW GETU ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

216

ERGINA EYAYU TIGABU

 ACCOUNTING AND FINANCE

217

ERISTIE DEMISS CHEKOL

 ACCOUNTING AND FINANCE

218

ERMAIS TEREFE HAILEMICHAEL

 ACCOUNTING AND FINANCE

219

ERMIAS BEYENE TSEGA

 ACCOUNTING AND FINANCE

220

ERMIYAS GETACHEW ABOLU

 ACCOUNTING AND FINANCE

221

ESAYAS GOBENA SOLOMON

 ACCOUNTING AND FINANCE

222

ESHEITE GETE DESSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

223

ESHETE OSMAN SEID

 ACCOUNTING AND FINANCE

224

ESHETU EYASU

 ACCOUNTING AND FINANCE

225

ESKINDIR  CHICHE  ARGAW 

 ACCOUNTING AND FINANCE

226

ESUBALEW BELAY BASSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

227

ETESHET BELETE ASSEFA

 ACCOUNTING AND FINANCE

228

EYASU MUCHE ANDUALEM

 ACCOUNTING AND FINANCE

229

EYASU SETEGN MUCHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

230

EYERUSALEM KETEMA MERGIYA

 ACCOUNTING AND FINANCE

231

EYOB KIBIRET MULUGETA

 ACCOUNTING AND FINANCE

232

EYOBE MEKURIAW TESHAGER

 ACCOUNTING AND FINANCE

233

EYOEL TEJU ZELEKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

234

EYUEL MENGISTU GOSHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

235

FANUEL MERGIAW ABEGAZ

 ACCOUNTING AND FINANCE

236

FASIL ALEMAW WENDMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

237

FATUMA SEID NURU

 ACCOUNTING AND FINANCE

238

FEKADU SHITI NEGA

 ACCOUNTING AND FINANCE

239

FENTA BIYADEGQ MENGESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

240

FEVEN MUZEY BIRHANE

 ACCOUNTING AND FINANCE

241

FIKIRESILASSIE   ZERABZA WOLDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

242

FIRAOL LEMESA

 ACCOUNTING AND FINANCE

243

FIREW   AMDE SOLOMON

 ACCOUNTING AND FINANCE

244

FISSHA HAILAY HAILESSLASIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

245

FISSHA KINFE GEBREHIWOT

 ACCOUNTING AND FINANCE

246

FITSUM KETEMA DENEKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

247

FREHIWOT TEMESGEN ALAMIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

248

FUHAD  ABAJIHAD  ABAGOJAM 

 ACCOUNTING AND FINANCE

249

GADISA  GALENA  BEDO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

250

GAROMSA TAFESE GURMESA

 ACCOUNTING AND FINANCE

251

GASHAW BIRHANU MUCHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

252

GASHAW MELKAMU FETENE

 ACCOUNTING AND FINANCE

253

GASHAW SISAY ABEGAZ

 ACCOUNTING AND FINANCE

254

GEBEYAW AMARE WONDIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

255

GEBEYEHU DELELE ALEMAYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

256

GEBEYEHU GEREMEW GIBO

 ACCOUNTING AND FINANCE

257

GEBRE BAYOU TILAHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

258

GEBREMESKEL BIRARA GEBRE

 ACCOUNTING AND FINANCE

259

GEBRESLASSIE GEBREHIWOT GEBREYOHANS

 ACCOUNTING AND FINANCE

260

GEBRU TADE TILAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

261

GEDEFAW TEMESGEN YIHEYIS

 ACCOUNTING AND FINANCE

262

GEDFEW DERESO TESSEMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

263

GELEBO GARO LEMITA

 ACCOUNTING AND FINANCE

264

GEMECHU TESHOME

 ACCOUNTING AND FINANCE

265

GENANEW   ABEBE GEBEYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

266

GENETU GEBRIE ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

267

GETACHEW   AYALEW MEKONEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

268

GETACHEW DEREJE TESHOME

 ACCOUNTING AND FINANCE

269

GETACHEW GETNET AYALEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

270

GETACHEW LIBEN TESHOME

 ACCOUNTING AND FINANCE

271

GETACHEW MENGSTIE GESESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

272

GETAHUN ALAZAR FENTA

 ACCOUNTING AND FINANCE

273

GETAHUN ZINABIE BEYENE

 ACCOUNTING AND FINANCE

274

GETASSEW KASSAHUN ASHENEF

 ACCOUNTING AND FINANCE

275

GETAW MEKONEN NECHO

 ACCOUNTING AND FINANCE

276

GETNET DEREJE MENGIST

 ACCOUNTING AND FINANCE

277

GETNET MERKA MIRTNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

278

GETNET YIBELTAL GETAHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

279

GETU BELAYNEH WAGAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

280

GETU MOLLA AYENEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

281

GEZAHEGN GEBRE

 ACCOUNTING AND FINANCE

282

GIRMA  GETACHEW  ABEBE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

283

GIRMA ACHENEF BITUL

 ACCOUNTING AND FINANCE

284

GIRMA TAMRU WONDMAGEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

285

GIRMAW FENTAHUN MENGIST

 ACCOUNTING AND FINANCE

286

GIRUM  YESHO  AMBO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

287

GIZACHEW ALEHEGN GELAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

288

GOBENA   ASEFA GODE

 ACCOUNTING AND FINANCE

289

HABEN BELAY ABRAHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

290

HABIB KASSAW SEID

 ACCOUNTING AND FINANCE

291

HABTAM EYAYU MUCHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

292

HABTAMU KERIE DEGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

293

HABTAMU SHEBABAW BEYENE

 ACCOUNTING AND FINANCE

294

HABTAMU YTAYEW DERESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

295

HABTEWOLD HAILE YTAYEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

296

HABTIE MAGIGNETU ABAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

297

HAIDER NURESEFA JEMAL

 ACCOUNTING AND FINANCE

298

HAILEGIORGIS MOGES ABATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

299

HAILEMARIAM DESSIE BERIHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

300

HAILEMARIAM KINFE HADGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

301

HAILU MEKURIYA WERKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

302

HALEFOM MEWCHA GEBREHIWET

 ACCOUNTING AND FINANCE

303

HAMID OSMAN BUNISE

 ACCOUNTING AND FINANCE

304

HANAN NESREDIN

 ACCOUNTING AND FINANCE

305

HASSEN AHMED ARAGE

 ACCOUNTING AND FINANCE

306

HASSEN ESSA MOHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

307

HAWI DEBELE KABETA

 ACCOUNTING AND FINANCE

308

HAWI DEREJE

 ACCOUNTING AND FINANCE

309

HAWULTU TAMIR GETAHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

310

HAYLEMARIAM TESHOME KASEA

 ACCOUNTING AND FINANCE

311

HAYLEMESKEL LEGED KEFELEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

312

HAYMANOT ADEME SAHILE

 ACCOUNTING AND FINANCE

313

HAYMANOT YETWALE WORKIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

314

HEGMENGIST AKNAW ADEME

 ACCOUNTING AND FINANCE

315

HENDLE MAMO MANAMINO

 ACCOUNTING AND FINANCE

316

HENOCK ASMARE CHEKOLE

 ACCOUNTING AND FINANCE

317

HENOK GUNSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

318

HENOK KEBEDE WORKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

319

HENOK YISHAK WEREDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

320

HIBIST MEKONNEN GODANA

 ACCOUNTING AND FINANCE

321

HILUF AMARE ASFAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

322

HIWOT BIRHANU LERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

323

HIWOT MELKAMU TIGABIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

324

HUNACHEW BIRHANIE WEREDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

325

IBRAHIM MOHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

326

IBRAHIM TEHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

327

ISIRAEL ASEFA MOGOS

 ACCOUNTING AND FINANCE

328

JEJAW MAREW ESHETIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

329

JEJAW MOGES TEKETAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

330

JEMIL NURGEBA

 ACCOUNTING AND FINANCE

331

JENANAW ABIE NGAT

 ACCOUNTING AND FINANCE

332

JIBRIL ENDSHAW EUSMAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

333

JIBRIL HUSSIEN MOHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

334

JUFAR   LEMI TEKA

 ACCOUNTING AND FINANCE

335

KABALE  SARA  WARIO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

336

KABO TESHOME TUNA

 ACCOUNTING AND FINANCE

337

KAHSAY ASGEDOM KAHSAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

338

KALICHA HALAKE DOYO

 ACCOUNTING AND FINANCE

339

KALKIDAN  MEGERS  GEDA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

340

KALKIDAN HAILEYESU MULUSHEWA

 ACCOUNTING AND FINANCE

341

KALU BAYABIL FENTAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

342

KASIM ABDULAHI KEDIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

343

KASIM MUDE AMAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

344

KASSA TEREFE GELAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

345

KASSAHUN LEGESSE HAILF

 ACCOUNTING AND FINANCE

346

KASSAHUN LULU ADIGO

 ACCOUNTING AND FINANCE

347

KASSAYIE KELEMU MULUNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

348

KEBEDE ALEMAYEHU DINCHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

349

KEDIR SEID EBRIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

350

KEDIR WERKU DEJEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

351

KEDRE  REDI  SURUR 

 ACCOUNTING AND FINANCE

352

KEFELEGN   MULUGETA MELESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

353

KIDANEMARIAM MELESE ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

354

KIDIST  ALEMAYHU  ZELEKE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

355

KINDU TESFAYE MEKETE

 ACCOUNTING AND FINANCE

356

KINDYE EWKET BASHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

357

KINDYE MEKURIAW MELESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

358

KINFE BEHAILU WELDGEBREAL

 ACCOUNTING AND FINANCE

359

KOKEB KASIE AMARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

360

LAKACHEW   FIKADIE EJIGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

361

LAYKE BEKELE WOLDEGEBREAL

 ACCOUNTING AND FINANCE

362

LEAKE GIRMAY GEBREMEDHIN

 ACCOUNTING AND FINANCE

363

LEGESSE GEBREZGIHER GEBREKIDAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

364

LEMLEM TAFERE GEBREMARIAM

 ACCOUNTING AND FINANCE

365

LENCHO  ABRAHIM  ALIYI 

 ACCOUNTING AND FINANCE

366

LENSA  WORKU  WODAJO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

367

LEUL SENDEK GELAGAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

368

LIBARGACHEW  TESHALE  WONDIMU 

 ACCOUNTING AND FINANCE

369

LIDYA KENAW DESALEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

370

LIELT MERDEKIYOS DEA

 ACCOUNTING AND FINANCE

371

LIGABAW GETAHUN YIGZAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

372

LIJALEM ADDIS TILAHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

373

LIUL ALEMU GEBRESILASIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

374

LIULSEGED TEREFE WELELA

 ACCOUNTING AND FINANCE

375

MAHAD SULEMAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

376

MAHADY JUNEIDY MOHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

377

MAHLET DAWIT BAYSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

378

MAHLET KASSA ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

379

MAHLET MOLLA ALEMAYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

380

MAHLET WONDIMAGEGNEHU GIRMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

381

MANISA WOLASA KEMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

382

MAREG DESYE SISAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

383

MARTA TESFAYE ESHETE

 ACCOUNTING AND FINANCE

384

MARYE GASHEW BIRHNIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

385

MASRESHA ABEBAYEHU ANILEY

 ACCOUNTING AND FINANCE

386

MASRESHA CHENU

 ACCOUNTING AND FINANCE

387

MASRESHAW ASEFA EYASU

 ACCOUNTING AND FINANCE

388

MASTEWAL GEBREEGZIABHER ESHETIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

389

MEAZA GIRMA ANDEYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

390

MEBRAHTOM ABRHALEY WELDU

 ACCOUNTING AND FINANCE

391

MEBRAT YENET TIRUNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

392

MEBTU TAFERE ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

393

MEDHANIT  GETNET  TESFAYE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

394

MEDHANIT CHEKOL GASHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

395

MEKASHAW TAREKE ABEBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

396

MEKETE EBSA BERI

 ACCOUNTING AND FINANCE

397

MEKITEW FELEKE DEFER

 ACCOUNTING AND FINANCE

398

MEKONENN AKLILU BREHANU

 ACCOUNTING AND FINANCE

399

MEKONNEN DERIB BELAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

400

MEKURIAW GEDEFAW ANTIGEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

401

MELAKU ADANE ZERIHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

402

MELAKU ANTENEH MEKONEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

403

MELAKU TEWABE

 ACCOUNTING AND FINANCE

404

MELASH ADDISU ADANE

 ACCOUNTING AND FINANCE

405

MELES MARELIGN ABUHAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

406

MELESSE FEREDE TAREKEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

407

MELESSE HAILU TOLLESSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

408

MELKAM MOSNEH EWUNETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

409

MELKAM TIZAZU

 ACCOUNTING AND FINANCE

410

MELKAMIE WALLE CHIRKOS

 ACCOUNTING AND FINANCE

411

MELKAMU GEMEDA ORKAIDO

 ACCOUNTING AND FINANCE

412

MELKAMU TEGOD SERAYA

 ACCOUNTING AND FINANCE

413

MELKAMU TEKLEMARIAM AREGAHGEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

414

MELKY BEKELE HUNEGNAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

415

MENGISTU   BERHANU WUDMATAHS

 ACCOUNTING AND FINANCE

416

MENGISTU GEREMEW GELLA

 ACCOUNTING AND FINANCE

417

MENGISTU ZELALEM TESHOME

 ACCOUNTING AND FINANCE

418

MERKEBU GASHAW TEFRI

 ACCOUNTING AND FINANCE

419

MERON HAILU ABEBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

420

MERON TADESSE YENEHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

421

MESAFNT ABERE ISRAEL

 ACCOUNTING AND FINANCE

422

MESELE ABATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

423

MESERET BELACHEW TEFERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

424

MESERET CHANIE ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

425

MESERET WONDUANTE ADAL

 ACCOUNTING AND FINANCE

426

MESFIN ZENEBE BIRHANU

 ACCOUNTING AND FINANCE

427

MESKEREM ZELEKE GASHAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

428

METADEL MEKONNEN ABATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

429

METADEL TILAHUN ASFAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

430

MEWCHA SHFARE TADDESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

431

MICKIYAS WORKU GEBREMARYAM

 ACCOUNTING AND FINANCE

432

MIKIYAS ABABU TEFERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

433

MIKIYAS BELAY SAHLE

 ACCOUNTING AND FINANCE

434

MILKI BOKONE DERESSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

435

MISKIR   MULUGETA ERMANCHO

 ACCOUNTING AND FINANCE

436

MISTRE KIBEBEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

437

MITKU GETNET DERSO

 ACCOUNTING AND FINANCE

438

MOGES GIETAHUN TAREKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

439

MOGES TESEFIE ASHEBIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

440

MOHAMED ISMAIL ABDI

 ACCOUNTING AND FINANCE

441

MOHAMMED   ENDRIS DAMTE

 ACCOUNTING AND FINANCE

442

MOHAMMED DEBELLE GEBI

 ACCOUNTING AND FINANCE

443

MOHAMMEDSANI  ABAJEMAL  ABAMECHA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

444

MOLLA WALIE TAGELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

445

MOSISA BELAMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

446

MSGNA GEBRESLASSIE ABERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

447

MUBAREK  BADESO  GENEMO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

448

MUKTAR MOHAMMED HUSSEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

449

MUKUR TESFAY TESEMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

450

MULAT TECHANE GELLA

 ACCOUNTING AND FINANCE

451

MULGETA NEGUSSIE HUNDIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

452

MULU MENGIST DAMTIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

453

MULUGETA AREKE MEKONNEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

454

MULUGETA DESSIE WODAYNEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

455

MULUGETA MENGIE WUBETIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

456

MULUGETA SEID ALI

 ACCOUNTING AND FINANCE

457

MULUGETA WORKIE TAREKEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

458

MULUKAN  ASRAT  NEGASH 

 ACCOUNTING AND FINANCE

459

MULUKEN KINDU MIHRET

 ACCOUNTING AND FINANCE

460

MULUNEH ASHEBIR TIRUNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

461

MUMMED MOHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

462

MUNIR ASSEN MUSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

463

MUSTERIA USMAN UMER

 ACCOUNTING AND FINANCE

464

NAASIR SULTAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

465

NASIR NEGAS HASSEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

466

NASRIYA  KEDIR  KEBIRA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

467

NEGESSE ABEBAYEHU ABEBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

468

NEGUSSU FENTA YEGZAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

469

NESRE  AHMED  ADEM 

 ACCOUNTING AND FINANCE

470

NEZIFA ABAS KEDIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

471

NIBRET SHIFERAW GENACH

 ACCOUNTING AND FINANCE

472

NIGIST ALEMU KITU

 ACCOUNTING AND FINANCE

473

NIGUS ADAMU TADESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

474

NIGUS GEBREYES MISGUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

475

NIGUSSIE AKALU YESUF

 ACCOUNTING AND FINANCE

476

NIGUSU MERA DUBALE

 ACCOUNTING AND FINANCE

477

NUHAMIN TESFAYE GEBEYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

478

NURA DAWUD YADETA

 ACCOUNTING AND FINANCE

479

NURU ALI DAWUD

 ACCOUNTING AND FINANCE

480

ORASE OSHORA OILLE

 ACCOUNTING AND FINANCE

481

OSMAN ALI AHMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

482

PETROS ADISSIE MAMITO

 ACCOUNTING AND FINANCE

483

RABIA MOHAMMED YIMER

 ACCOUNTING AND FINANCE

484

RAHEL ALAYU TADESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

485

RAJI   ARARSO MAMO

 ACCOUNTING AND FINANCE

486

REMEDAN TURKEE KEDIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

487

ROBEL BIRHAN GETAHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

488

RODAS AMHA BEYENE

 ACCOUNTING AND FINANCE

489

RUHAMA TADIWOSE DEMALO

 ACCOUNTING AND FINANCE

490

SAMRAWIT  HABTAMU  MAMO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

491

SAMRAWIT ABRHAM GETNET

 ACCOUNTING AND FINANCE

492

SAMUEL  MELISE  ABERA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

493

SAMUEL KENA

 ACCOUNTING AND FINANCE

494

SEBLE GEBREKIDAN KIDANEMARIAM

 ACCOUNTING AND FINANCE

495

SEBLEWERK  WENDESON  BELAYNEH 

 ACCOUNTING AND FINANCE

496

SEFIALEM ZERE ANKERE

 ACCOUNTING AND FINANCE

497

SEFINEW YOSIEF BIEZA

 ACCOUNTING AND FINANCE

498

SEFIW TEQAURIE DEMISSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

499

SEFUDIN  ZENU  KALEFA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

500

SEID   HUSSEN ALI

 ACCOUNTING AND FINANCE

501

SEID  ESMAEL  ROBA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

502

SEID MUHAMMED

 ACCOUNTING AND FINANCE

503

SEIFESILASE MECHAL CHAKA

 ACCOUNTING AND FINANCE

504

SELAM DEMELASH ESHETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

505

SELAM GELAW ASKAL

 ACCOUNTING AND FINANCE

506

SELAMAWIT BELETE GUGSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

507

SELEMON HAFTU ABAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

508

SEMEREDIN  SHIFALO  SIRRWANA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

509

SEMUNUGUS ADMASU BEKELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

510

SENTAYEW TESFAYE HUNDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

511

SETEGN MULUALEM ASFAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

512

SHEGAW KEMAW GEZAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

513

SHEGAW TESSEMA ZEWDU

 ACCOUNTING AND FINANCE

514

SHEGAYE HABTAM ALEMNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

515

SHEKUR CHERU LULSEGED

 ACCOUNTING AND FINANCE

516

SHEWIT BRHANE TESFAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

517

SHEWITOM ADISU GEBREMEDIHN

 ACCOUNTING AND FINANCE

518

SHIKUR MUHAMMED SEID

 ACCOUNTING AND FINANCE

519

SHIMELES   MOSINEH LAKEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

520

SHUSHAY   HAGOS WELDEGEWERGS

 ACCOUNTING AND FINANCE

521

SIME   DARIBE TESHOME

 ACCOUNTING AND FINANCE

522

SINTAYEHU ALAMIREW BISHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

523

SINTAYEHU ANIMUT ALAMIREW

 ACCOUNTING AND FINANCE

524

SINTAYEHU TAMIRAT ZEWDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

525

SISAY DESTA ASHAMO

 ACCOUNTING AND FINANCE

526

SISAY MISGANAW ALEMNEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

527

SISAY TISASE YILMA

 ACCOUNTING AND FINANCE

528

SISAY WATERA WERGE

 ACCOUNTING AND FINANCE

529

SISAY YESUNEH MEKONENN

 ACCOUNTING AND FINANCE

530

SISAYE TEJU BAYEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

531

SITOTA   FETENE WARSAMO

 ACCOUNTING AND FINANCE

532

SITRA MULETA HASEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

533

SOLOMON ADAMU DERSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

534

SOLOMON BIRHANU AGEGNEWU

 ACCOUNTING AND FINANCE

535

SOLOMON DAGNACHEW ENEYEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

536

SOLOMON ESHETU SISAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

537

SOLOMON ESTIFO SAHLE

 ACCOUNTING AND FINANCE

538

SOLOMON GIRMAY ALEMAYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

539

SOLOMON HAFTU GEBREHIWOT

 ACCOUNTING AND FINANCE

540

SOLOMON KASSA NIGATU

 ACCOUNTING AND FINANCE

541

SOLOMON SEIFU DENGO

 ACCOUNTING AND FINANCE

542

SOLOMON YIRDAW ABERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

543

SUFIAN  ABADIR  DABELA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

544

SULAIMAN   NEGASH AKESO

 ACCOUNTING AND FINANCE

545

SULTAN ASSEN SEID

 ACCOUNTING AND FINANCE

546

TADELE MELESSE WORKNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

547

TADELE TEBK ASNAKE

 ACCOUNTING AND FINANCE

548

TADESE ASMARE KASAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

549

TADESSE   MARYE KIBRET

 ACCOUNTING AND FINANCE

550

TADESSE   MELKAMU BITEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

551

TADESSE KEFELEGN BOGALE

 ACCOUNTING AND FINANCE

552

TADESSE LAKEW AGIZEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

553

TADESSE MOLLA MEHARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

554

TADESSE TILAHUN FEREDE

 ACCOUNTING AND FINANCE

555

TAFETE BIRHANU ABERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

556

TALEMA HABTAMU KASSAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

557

TAMENE TADESSE WONJELO

 ACCOUNTING AND FINANCE

558

TAREKEGN GETANEH BEKELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

559

TARIKU  NEGUSE  AGEGN 

 ACCOUNTING AND FINANCE

560

TARIKU  WOLDE  AYANO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

561

TAYE AZMERAW WOLLI

 ACCOUNTING AND FINANCE

562

TAYE GIZATIE ABATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

563

TEFERI YIGLETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

564

TEKA DESTAYEHU GETIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

565

TEKLIT LUEL ASFAHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

566

TEMECHEW ADMASU DEMESSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

567

TEMESGEN  BEDASO  KAWISO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

568

TEMESGEN AYENEW ASEGIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

569

TEMESGEN AYENEW TADESSE

 ACCOUNTING AND FINANCE

570

TEMESGEN WUBET ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

571

TENALEM TEMESGEN MESELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

572

TENAYE   BELETE ALEBEL

 ACCOUNTING AND FINANCE

573

TESEFEW ALTASEBE ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

574

TESEMA MELKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

575

TESFAHUN WUBANTE TASSEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

576

TESFATSYON GUASH GEBRHET

 ACCOUNTING AND FINANCE

577

TESFAYE  LEMMA  ETICHA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

578

TESFAYE GIZIE ENDESHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

579

TESFAYE MENGAW WUBIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

580

TESHOME BELACHEW BEDADA

 ACCOUNTING AND FINANCE

581

TEWABECH NEGATU SHIFERAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

582

TEWFIK  SULTEN  ABDO 

 ACCOUNTING AND FINANCE

583

TEWODROS MEZGEBU

 ACCOUNTING AND FINANCE

584

TIBEBU TEFERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

585

TIGIST BERIHUN MERSHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

586

TIGIST DAGNAW FENTA

 ACCOUNTING AND FINANCE

587

TIGIST GUADIENEH DEREB

 ACCOUNTING AND FINANCE

588

TILAHUN TEJU BERECHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

589

TILAYE GULTEY DAGNE

 ACCOUNTING AND FINANCE

590

TILKSEW AYNADISS TAMIR

 ACCOUNTING AND FINANCE

591

TINSAE WOLDE GEBU

 ACCOUNTING AND FINANCE

592

TOLASA  TASHOME  DERESA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

593

TSEDAL YIHUNIE YALEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

594

TSEDALU MAREWU GETENET

 ACCOUNTING AND FINANCE

595

TSEDNYA TSHAYE GEBREAGZEABHER

 ACCOUNTING AND FINANCE

596

TSEGA MULUGETA ABRHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

597

TSEGAY GEBREWAHD GEBRETSADIK

 ACCOUNTING AND FINANCE

598

TSEGEREDA ZELALEM SAHILEMARIAM

 ACCOUNTING AND FINANCE

599

TSIGE HABTI AGAGO

 ACCOUNTING AND FINANCE

600

TSIGEMARYAM  SHIMBIR  DEMBIE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

601

TUJAR ABDUKERM

 ACCOUNTING AND FINANCE

602

USMAN ALIYI

 ACCOUNTING AND FINANCE

603

WASIHUN BOGISHU MENGESHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

604

WELDAE GEBREHIWOT GEBRA

 ACCOUNTING AND FINANCE

605

WENDESSEN NEGUSSIA ABEBE

 ACCOUNTING AND FINANCE

606

WENDMAGEGN   TAYE GEREMEWU

 ACCOUNTING AND FINANCE

607

WONDEMAGEGN ASFAW BELAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

608

WONDIFRAW TILAHUN MENGSTE

 ACCOUNTING AND FINANCE

609

WONDIMENEH MASRESHA MAMO

 ACCOUNTING AND FINANCE

610

WORKINESH ESHETU

 ACCOUNTING AND FINANCE

611

WORKU DESALEGN ADELEGN

 ACCOUNTING AND FINANCE

612

WRETAW MEKONEN MEBRHATU

 ACCOUNTING AND FINANCE

613

WUBALEM  MAKONIN  JEMA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

614

WUBAMLAK YISMAW ABETEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

615

WUBEGZIR  ZEWDU  DEBEB 

 ACCOUNTING AND FINANCE

616

WUBIE LEMMA MEKECHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

617

WUBSHET ALI MEKONNEN

 ACCOUNTING AND FINANCE

618

WUBSHET TADESSE SHIFAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

619

WUDE NEGASH BAYECHA

 ACCOUNTING AND FINANCE

620

WUDESEW MOLA TEDLA

 ACCOUNTING AND FINANCE

621

YABIBAL ALEMU MENGSTIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

622

YACOB MELKIE DESSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

623

YAHYA MUHAMMEDHUSSEIN MAHMUD

 ACCOUNTING AND FINANCE

624

YALEW ADDIS ASMARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

625

YARED TADESSE TEFERA

 ACCOUNTING AND FINANCE

626

YASIN KEBEDE ALI

 ACCOUNTING AND FINANCE

627

YASIN MOHAMMED OMER

 ACCOUNTING AND FINANCE

628

YASIN NURU MAMO

 ACCOUNTING AND FINANCE

629

YEGNANEW ASFAW ENGIDAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

630

YEHUALA AMSAL DESTA

 ACCOUNTING AND FINANCE

631

YEHUALAW SEMA WAGAYE

 ACCOUNTING AND FINANCE

632

YEMANE HAGOS DEGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

633

YEMATA MENGIST NIGUSSIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

634

YENESEW BAYE ZEWDIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

635

YENESEW WAGA ABEJE

 ACCOUNTING AND FINANCE

636

YESHIWAS ADDISU YIHUNIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

637

YESUF  AHEMED  ARAGE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

638

YIBEYIN BIRARA HABTIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

639

YIGERMALE  YESHIWAS  TADESSE 

 ACCOUNTING AND FINANCE

640

YIHUN YICHILAL GESESE

 ACCOUNTING AND FINANCE

641

YIHUNIE AYELE EJIGU

 ACCOUNTING AND FINANCE

642

YIHUNIE BELACHEW ALEMU

 ACCOUNTING AND FINANCE

643

YILKAL MALEDE TILAHUN

 ACCOUNTING AND FINANCE

644

YILKAL NEGUSSIE ADDIS

 ACCOUNTING AND FINANCE

645

YILKAL ZELALEM BELAY

 ACCOUNTING AND FINANCE

646

YIRGA FISHA ASSEFA

 ACCOUNTING AND FINANCE

647

YISHAK ABRHAM FILATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

648

YISHAK MELESE TOLLE

 ACCOUNTING AND FINANCE

649

YITAFERU MAMO GEBRETSADIK

 ACCOUNTING AND FINANCE

650

YITATEKU BALEW EREDA

 ACCOUNTING AND FINANCE

651

YOHANNES  ARABI  ETANA 

 ACCOUNTING AND FINANCE

652

YOHANNES GEZHU NEGATE

 ACCOUNTING AND FINANCE

653

YOHANNES WASIE ADMASIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

654

YONAS BIRESAW ALEMAYEHU

 ACCOUNTING AND FINANCE

655

YONAS BOGALE GORFU

 ACCOUNTING AND FINANCE

656

YONATAN ASHEBIR SAHLIE

 ACCOUNTING AND FINANCE

657

YORDANOS ADDIS KASSA

 ACCOUNTING AND FINANCE

658

YORDANOS ASSEFA BERHE

 ACCOUNTING AND FINANCE

659

YSAK ALEMAYEHU BEKELE

 ACCOUNTING AND FINANCE

660

YTAY  ASRAT  ARGAW 

 ACCOUNTING AND FINANCE

661

ZEBIBA ASSEFA CHALEW

 ACCOUNTING AND FINANCE

662

ZEKARIAS GIRMA HAILE

 ACCOUNTING AND FINANCE

663

ZELALEM   ZELEKE ADULA

 ACCOUNTING AND FINANCE

664

ZELALEM LAKEW YIGZAE

 ACCOUNTING AND FINANCE

665

ZELALEM TENA ENKUHANE

 ACCOUNTING AND FINANCE

666

ZELALEM WERKNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

667

ZEMEDKUN ZELALEM GASHAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

668

ZEMENE BEYENE GELAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

669

ZEMENU TADESSE MELAKU

 ACCOUNTING AND FINANCE

670

ZENEBE MULU HAILE

 ACCOUNTING AND FINANCE

671

ZENEBU BAYE SHIFERAW

 ACCOUNTING AND FINANCE

672

ZERIHUN   MANYAZEWAL HAILEGIORGIS

 ACCOUNTING AND FINANCE

673

ZERIHUN ABINO WABELO

 ACCOUNTING AND FINANCE

674

ZERIHUN TESHALE

 ACCOUNTING AND FINANCE

675

ZERITU YIMER SEID

 ACCOUNTING AND FINANCE

676

ZERU MULOYE AMARE

 ACCOUNTING AND FINANCE

677

ZEWUDITU ESAYAS GEBREKIDAN

 ACCOUNTING AND FINANCE

678

ZIMITA MEKONNEN WORIKNEH

 ACCOUNTING AND FINANCE

679

ZINEGNAW MOLLA ZEWUDU

 ACCOUNTING AND FINANCE

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN THE WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF COLLEGE TRAINEE THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR AN INTERVIEW AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE AS PER THE BELOW SCHEDULE.

YOU ARE REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD AND THREE PASSPORT SIZE PICTURES. AND ALSO BRING ALL ORGINAL AND ONE PHOTOCOPY OF YOUR SUPPORTING DOCUMENTS INCLUDING TEMPORARY CERTEFICATE, 8TH GRADE MINISTRY CARD AND COST SHARING.

N.B. CANDIDATES MUST COME ONLY AND ONLY AS PER THE BELOW SCHEDULE.

MONDAY AUGUST 20, 2018 @9:00 AM (MORNING)

MONDAY AUGUST 20, 2018 @9:00 AM (MORNING)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

1

ABEBE MEKONNEN

Computer Science

1

ALAZAR TAMIRU DERESSE

Logistics & Supply Mgmt

2

ABRHAM TADELE

Computer Science

2

ALELGN BIRKU ABEBE

Logistics & Supply Mgmt

3

ACHENEF BEHULU

Computer Science

3

AYNALEM ABERA ABDI

Logistics & Supply Mgmt

4

ADISU TESFAYE TAFA

Computer Science

4

BEHIWOT GETACHEW

Logistics & Supply Mgmt

5

AMANUEL KEBEDE

Computer Science

5

BEYENE GETNET GETU

Logistics & Supply Mgmt

6

ANDARGIE MULUKEN

Computer Science

6

DEREJE LEMMA

Logistics & Supply Mgmt

7

ASALF TADESSE

Computer Science

7

EDRIS MOHAMMED JUHAR

Logistics & Supply Mgmt

8

ASHAGREW  LIYIH   ALEM

Computer Science

8

ENCHALEW BELAYNEH

Logistics & Supply Mgmt

9

ATALAY TILAHUN

Computer Science

9

GEBIRU BIZUAYE

Logistics & Supply Mgmt

10

BELACHEW SHEWANKIDEN

Computer Science

MONDAY AUGUST 20, 2018 @10:00 AM (MORNING)

MONDAY AUGUST 20, 2018 @10:00 AM (MORNING)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

11

GOSSA ASEFA ESHETE

Logistics & Supply Mgmt

11

BIKILA TARAFA JOBENA

Computer Science

12

HALIMA GEREMEW

Logistics & Supply Mgmt

12

BULTE BELAY

Computer Science

13

HAREGUA LEMI

Logistics & Supply Mgmt

13

DANIEL BASAZENEW

Computer Science

14

HAWI H/MICHAEAL

Logistics & Supply Mgmt

14

DAWIT GETAHUN

Computer Science

15

MELES NEGA

Logistics & Supply Mgmt

15

ENGIDAW ATNAFU

Computer Science

16

MELESE BEDADA BEGNA

Logistics & Supply Mgmt

16

EYERUSALEM ALEMAYEHU

Computer Science

17

MELKAMU MATIWOS GOTA

Logistics & Supply Mgmt

17

FITSUM DERIBE

Computer Science

18

MITKU ABEBE GEZIMU

Logistics & Supply Mgmt

18

GEREMEW WORKU

Computer Science

19

MULUGETA ZEWDU MAMO

Logistics & Supply Mgmt

 

 

19

GETAHUN AMOGNE ALEMU

Computer Science

 

 

 

 

 

 

 

20

GETNET TIGABIE ASKALE

Computer Science

MONDAY AUGUST 20, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

 

 

 

NO

NAME

FIELD OF STUDY

MONDAY AUGUST 20, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

21

NATNAEL MILLION MANDEFRO

Logistics & Supply Mgmt

NO

NAME

FIELD OF STUDY

22

SAMSON NIGUSSE

Logistics & Supply Mgmt

21

LALISA RAFISA WAKTOLA

Computer Science

23

SILNAT MELAK

Logistics & Supply Mgmt

22

LIBNEDINGEL WONDIMU BESHAH

Computer Science

24

SINTAYEHU BOGALE

Logistics & Supply Mgmt

23

MEKLIT ISMAIL

Computer Science

25

TECHANU SAHILU BERTA

Logistics & Supply Mgmt

24

MERON YUKUNOAMLAK LEMLEM

Computer Science

26

WONDESEN BELETE

Logistics & Supply Mgmt

25

MESFIN BALI

Computer Science

27

YENEENSH ALEMNIE

Logistics & Supply Mgmt

26

MIFTA JUNEDIN UMER

Computer Science

28

YEZIHALEM LYIKE MELAK

Logistics & Supply Mgmt

27

MIRAJ GIRAGN

Computer Science

29

ZELALEM BIRHANU

Logistics & Supply Mgmt

28

NATNAEAL EYOB

Computer Science

29

NEBIYOU ELIAS TALEFE

Computer Science

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @9:00 AM (MORNING)

30

SAMUEL WAKUMA

Computer Science

NO

NAME

FIELD OF STUDY

MONDAY AUGUST 20, 2018 @ 3:00 PM (AFTERNOON)

1

ABDU YIMER ABRE

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

2

ABENEZER GAREDEW

Management

31

SEWUNET EJIGU KASSIE

Computer Science

3

ABRHAM GIRMA

Management

32

SOLOMON MIHRET FEREDE

Computer Science

4

ADISU TESHOME WASE

Management

33

SURAFEL DESALEGN T/GIORGIS

Computer Science

5

AHMED ENDRIS MARUFE

Management

34

TEKLIT MEKONEN G/MARIAM

Computer Science

6

AHMED HUSSEN SEID

Management

35

WENDAFRASH BUZUAYEW

Computer Science

7

AHMED HUSSEN YESUF

Management

36

ZELALEM TUJUBA MIJENA

Computer Science

8

ALEME KEBRET NEGASH

Management

37

ZEMEDKUN KEFELEGN

Computer Science

9

AMARE SEMAGN ZEGEYE

Management

38

ABEBE TEWHBO

Info Science

10

ANWAR WORKU

Management

39

ALAZAR YILMA

Info Science

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @10:00 AM (MORNING)

40

ALEMU ARARSA DEGEFA

Info Science

NO

NAME

FIELD OF STUDY

11

ARGAW YESUF SEID

Management

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @9:00 AM (MORNING)

12

BEAKAL MELESE BIRU

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

13

BELAYHUN KENUBIH

Management

41

BEZAWIT GETACHEW

Info Science

14

BEREKERTESILASIE ESHETU TADESSE

Management

42

BILAL ABDULSHUKUR

Info Science

15

BEWUKET GIRMA MENGISTU

Management

43

BIZUAYEHU TESFAYE

Info Science

16

BILISOM LIJALEM

Management

44

DAWIT SHIBABAW

Info Science

17

BIRHANU MELKAMU TAMENE

Management

45

DELELEGN DEBESU TAFERE

Info Science

18

BIRUK ADDISU BEKELE

Management

46

DESALEGN BACHA

Info Science

19

CHIMDESA CHARI

Management

47

FALEMA GARDEW HERPA

Info Science

20

DAJI TAYE HAYI

Management

48

FITSUM  AYELE GEBRE

Info Science

 

 

 

49

GETAHUN NIGA

Info Science

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

50

GETU GENENE

Info Science

NO

NAME

FIELD OF STUDY

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @10:00 AM (MORNING)

21

DAMTACHEW SHIFERAW

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

22

DANIEL ZEWDU

Management

51

HABTAMU AWOKE

Info Science

23

DEREJE WORKU ALENE

Management

52

MINTESNOT GIRMA

Info Science

24

DINKALE SHAREW

Management

53

OLANA KENEA LEMESA

Info Science

25

ELSABET KASSA

Management

54

SELAMAWIT KEBEDE HULISSA

Info Science

26

ENATNESH KEFALE AYALEW

Management

55

SIHAM JEMAL KEDIR

Info Science

27

EPHREM MEBRATE

Management

56

SINDU ALEMNEH

Info Science

28

EYERUS HAILU

Management

57

TADESSE TEDLA TEREFE

Info Science

29

EYUEL BEWKETU BANTIE

Management

58

TEDESSE SHIMELS

Info Science

30

EZRA EYOB

Management

59

TEMESGEN MOLLA

Info Science

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @ 3:00 PM (AFTERNOON)

60

TESFALEM NIGUSE HAILU

Info Science

NO

NAME

FIELD OF STUDY

 

 

 

31

FENTA BELAY

Management

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

32

FETUDIN SANI SEID

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

33

FILIMON BETRE

Management

61

TESHALE GILISHA BIRU

Info Science

34

FITSUM ABEBE

Management

62

WENDESEN WORKU

Info Science

35

FITSUM DEMISSEW ESHETE

Management

63

YALEMBIRHAN ABIYE ABEBE

Info Science

36

GETINET BEKELE

Management

64

YISAC ABERHAM MARKOS

Info Science

37

GIRMAYENEH HABTE

Management

65

YISIHAK TESFAYE

Info Science

38

GZAT TAREKEGN

Management

66

ZELALEM BELAYNEH TSIGE

Info Science

39

JEMAL SEID

Management

67

AYALEW G/SILASIE

Information System

40

KELEMEWORK NIGUSE

Management

68

ASHENAFI HAILE

Information Technology

69

AYELECH DEBEBE

Information Technology

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018 @9:00 AM (MORNING)

70

FIKADU BUZUNEH NIGUSE

Information Technology

NO

NAME

FIELD OF STUDY

TUESDAY AUGUST 21, 2018 @ 3:00 PM (AFTERNOON)

41

MAHLET ABERA

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

42

MANDEFRO AYALNEH

Management

71

HABTAMU AYENEW

Information Technology

43

MARYE TIBEBU AYALEW

Management

72

JIBRIL ADEM KIMO

Information Technology

44

MATIYAS ALEMAYEHU

Management

73

MERGA KUMELA TUJUBA

Information Technology

45

MEGERSA EDESA GUDETA

Management

74

MOLLALIGN YENEALEM

Information Technology

46

MEKUANINT TEMESGEN ATINAFU

Management

75

SISAY GIZAW

Information Technology

47

MENGISTU BELAYNEH ZERIHUN

Management

76

TEMKIN TEGEGN FARIS

Information Technology

48

MEQUANINT DAGNEW

Management

77

YEDNEKACHEW TOHA

Information Technology

49

MESELE DESALEGN

Management

78

YOHANNES ABNET

Information Technology

50

MEZGEBU BIRHANU YAZE

Management

79

YOSEF MULUSEW

Information Technology

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018@10:00 AM (MORNING)

80

ZEWDU SHITA

Information Technology

NO

NAME

FIELD OF STUDY

51

MICHAEAL ANTENEH

Management

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018 @9:00 AM (MORNING)

52

MUHAMMED MUHABA BOGALE

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

53

MULUKEN GIZEALEW

Management

1

DESALE FENTAW NURYE

Computer engineering

54

NATINAEAL GIZACHEW

Management

2

DINKA TAGESU KEBA

Computer engineering

55

RAHEL MEZGEBU

Management

3

LISANEWORK TESHAGER

Computer engineering

56

REZIKA ALI

Management

4

MEQUANINT ABEBE

Computer engineering

57

ROZA GETAHUN

Management

5

ROBEL AYALEW TEGEGNE

Computer engineering

58

SEFISA TADESSE MEKONNIN

Management

6

ALENE TILAYE

ECEG/communication Eng.

59

SEID AHMED MOHAMMED

Management

7

ABDURAHMAN YIMER ASFAW

Electrical & Computer Eng.

60

SHAMBEL NIGUSSIE YIGEZU

Management

8

ADINO HAILU

Electrical & Computer Eng.

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

9

ADISU ENGIDA

Electrical & Computer Eng.

NO

NAME

FIELD OF STUDY

10

BEREKET ABRHAM CHIMA

Electrical & Computer Eng.

61

SISAY AYALEW DEBEBE

Management

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018@10:00 AM (MORNING)

62

SISAY GOBEZIE

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

63

SOSINA G/TSADIK

Management

11

BERHAN ASSEFA

Electrical & Computer Eng.

64

STOTAW WORKNEH

Management

12

BETELHEM MAMARU

Electrical & Computer Eng.

65

SURAFEL BELAY

Management

13

DAWIT SAHLE G/SENBET

Electrical & Computer Eng.

66

TADELE GIRMAW MOGES

Management

14

EBRAHIM AMID

Electrical & Computer Eng.

67

TAMENE AMARE ABEBE

Management

15

FASIKA AYELE DESTA

Electrical & Computer Eng.

68

TARIKU GIRMA KASSAHUN

Management

16

GENET MOGES

Electrical & Computer Eng.

69

TELILA LEMA TELILA

Management

17

HAMZA ADEM SEID

Electrical & Computer Eng.

70

TEMESGEN BEKELE FIREW

Management

18

JALENE BEKUMA

Electrical & Computer Eng.

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018 @ 3:00 PM (AFTERNOON)

19

MEKSUD MURAD MEHAMED

Electrical & Computer Eng.

NO

NAME

FIELD OF STUDY

 

 

 

71

TEMESGEN YIFRASHEWA

Management

WEDNSDAY AUGUST 22, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

72

TENAGE HABTAMU

Management

NO

NAME

FIELD OF STUDY

73

TESFAMICHAEL GIZACHEW ENGIDA

Management

21

MICHAEL ZEWUDIE

Electrical & Computer Eng.

74

TESFAYE TAFETE

Management

22

MIKIYAS SAHLE

Electrical & Computer Eng.

75

TSION MEGERSA WAMI

Management

23

NATNAEL TESFU

Electrical & Computer Eng.

76

WOLDESENBET WOLDIE

Management

24

NEBIYAT YILKAL

Electrical & Computer Eng.

77

WONDIMU AYALEW DEGU

Management

25

SELOME TESFAYE

Electrical & Computer Eng.

78

YALEW ASFAW

Management

26

SOFIYA AHMED

Electrical & Computer Eng.

79

YASABNEH TADIE

Management

27

TAMIRAT DESISA

Electrical & Computer Eng.

80

YENEKASSA DESALEGN

Management

28

YIDNEKACHEW SHEWAREGA DULA

Electrical & Computer Eng.

81

YEWUBDAR SEIFE

Management

29

YONAS NEGEI

Electrical & Computer Eng.

82

ZEKARIAS MELESE WOLDE

Management

83

ZELALEM ADANE

Management

84

ZELALEM TEMESGEN LAKE

Management

85

ZEMICHAEALAYELE

Management

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @9:00 AM (MORNING)

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @9:00 AM (MORNING)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

1

ABDUREHAMAN NASIR ZEYENE

Marketing Management

1

DANIEL SHEGUTE

Mathematics

2

ABRHAM GETACHEW

Marketing Management

2

HAILEMARIAM HABTUALEM

Mathematics

3

AMINA ABDULBAGI

Marketing Management

3

MESERET TESHOME TILAHUN

Mathematics

4

BELAY ZELEKE

Marketing Management

4

ADUGNA DADI

physics

5

BIRUK LEMME JUFFA

Marketing Management

5

AMANUEL SISAY

physics

6

DANAYIT KIROS

Marketing Management

6

BERIKOL TEKESTE

physics

7

DILO KIROS FIKADU

Marketing Management

7

DEGECHIS REGASSA

Physics

8

ERMIAS MEHABAW

Marketing Management

8

EFA ALEMAYEHU HUNDESA

physics

9

HABEN BELAY ASHEBER

Marketing Management

9

MULUGETA GIRMA

physics

THURSDAY AUGUST 23, 2018@10:00 AM (MORNING)

THURSDAY AUGUST 23, 2018@10:00 AM (MORNING)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

10

HABIB ADEM MOHAMMED

Marketing Management

10

TESHOME DEBEBE

physics

11

KALKIDAN HABTAMU

Marketing Management

11

YOSEPH SOLOMON

Physics

12

KIDIST NEBIYOU

Marketing Management

12

ALEHEGNE ADAMU FENTA

Statistics

13

LIDIYA TEWODROS

Marketing Management

13

ASNAKE GIZAW GIRMA

Statistics

14

MAHLET BEYENE BERHE

Marketing Management

14

ASTER DIRIBA

Statistics

15

MARTA WONDIMAGEGNHU

Marketing Management

15

BRHANE TEGEGN

Statistics

16

MELAT BEYENE

Marketing Management

16

DABA BULTO FUFA

Statistics

17

MELAT SOLOMON

Marketing Management

17

GELGO WAYU KARAYU

Statistics

18

MENA TIGNEH

Marketing Management

18

HANA MITIKU TADEGE

Statistics

 

 

 

 

 

 

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

19

MERAF G/EGZABHER

Marketing Management

19

LEBETA BOKI

Statistics

20

MESFIN HABTAMU SIME

Marketing Management

20

MESKEREM GETACHEW G/MARIAM

Statistics

21

MINILIK TESFAYE

Marketing Management

21

MUKAMIL DETAMO

Statistics

22

MULIE MUCHE

Marketing Management

22

REHIMA NESRU

Statistics

23

MULUYE MELESE

Marketing Management

23

SINTAYEHU TESFAYE

Statistics

24

ROBEL TSIGE

Marketing Management

24

TARIKU IRANA

Statistics

25

RODAS TEWODROS

Marketing Management

25

TARIKUA ABERA

Statistics

26

SARA SAMSON ARGAW

Marketing Management

26

TESFA CHEMEDA

Statistics

27

SEBRIN ABDELLA

Marketing Management

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

FRIDAY AUGUST 24, 2018@09:00 AM (MORNING)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

28

TESFAYE TAKELE

Marketing Management

10

BIRHAN AREGA MUNYE

Economics

29

TIGIST LEGESE ATNFE

Marketing Management

11

BUZAYEHU DEBEBE MEKURIYA

Economics

30

TIHITINA DEMISEW SHIFERAW

Marketing Management

12

DAMENA TADESSA AYANE

Economics

31

TSION AYNALEM KEBEDE

Marketing Management

13

DANIEL SITOTA

Economics

32

TSION BELEHU BERHANU

Marketing Management

14

DECHASA KEDIR BORU

Economics

33

WERKINEH TESFAYE

Marketing Management

15

DEREJE GETAHUN

Economics

34

YARED YOHANNES

Marketing Management

16

ENDESHAW NEGUSSIE

Economics

35

YEABTSEGA BENTI TOLOSA

Marketing Management

17

ESAYAS MEQUANINT MELESE

Economics

36

YONAS DERESSE

Marketing Management

18

FIKREMARIAM WONDAFRASH AYELE

Economics

37

ZELALEM TESHOME

Marketing Management

FRIDAY AUGUST 24, 2018, 2018@10:00 AM (MORNING)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

28

HERUY ADAMU

Economics

29

HUSSEN ABEBE SIAY

Economics

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @9:00 AM (MORNING)

30

ISKANDER MOHAMMED

Economics

NO

NAME

FIELD OF STUDY

31

KASSAHUN ABABU

Economics

1

ABEBE WUBETU SINTAYEHU

Economics

32

LUEL GEBREMEDHIN

Economics

2

AGUMASIE ADDISU

Economics

33

MISGANAW KIFLE

Economics

3

AKLILU MATHEWOS

Economics

34

MOHAMMED MOLLAW

Economics

4

ALEHEGNE AYELE ZEWDIE

Economics

35

MUSTEFA KADI ABDURAHMAN

Economics

5

ASEFA HAILU AREFA

Economics

36

NEGUSE TESFAYE NEGASH

Economics

6

ASSEFA CHEMERE

Economics

7

AYITEGEB ADDIS TEMSGEN

Economics

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

8

BELETE KASSA

Economics

NO

NAME

FIELD OF STUDY

9

BELSTI ATNAFU

Economics

46

TIKISA GADISA

Economics

THURSDAY AUGUST 23, 2018@10:00 AM (MORNING)

47

TIRINGO MOSSU

Economics

NO

NAME

FIELD OF STUDY

48

TSEDALU MAREW

Economics

19

GEBREDINGIL MILEW BELAY

Economics

49

WAKJIRA NEGESA GALALCHA

Economics

20

GEBREYE HAILEMESKEL

Economics

50

WEGAYEHU GUTEN LELISA

Economics

21

GEBREYESUS ADUGNA

Economics

51

WELDEHANS TEKLE

Economics

22

GEDEFAW ZIKIRU TARIK

Economics

52

WUBE BEKELE NIGATU

Economics

23

GEMECHU KEFENA

Economics

53

WUBETU WONDIM WALLE

Economics

24

GETACHEW DEMEIS MELAKU

Economics

54

YODIT ABRHAM

Economics

25

GIRMA MOGES

Economics

26

HAILE HAGAZI

Economics

27

HAILU GETACHEW MAMO

Economics

 

 

 

 

 

 

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @ 2:00 PM (AFTERNOON)

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @ 3:00 PM (AFTERNOON)

NO

NAME

FIELD OF STUDY

NO

NAME

FIELD OF STUDY

37

RAWAR CHAKA

Economics

55

YOHANNES BIRHAN

Economics

38

SEYFEDIN UMER JOBO

Economics

56

YOHANNES TEHONE WUDE

Economics

39

SHANBEL DINSE GEDA

Economics

57

YORDANOS ABDISA

Economics

40

SHIMELS WASSIE KASSIE

Economics

58

ZENAWI BELAY

Economics

41

SIMACHEW ALEMU

Economics

59

ZIGALE YIRSAW

Economics

42

SISAY SHIMELES

Economics

43

TAZEB TADIE

Economics

44

TESFAYE DEMISE TIRUNEH

Economics

45

TESHOME LEMA

Economics

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE PILOT IN AAUADAMA, AMBO, ARBAMINCH, AXUM, BAHIRDAR, DESSIE, DIREDAWA, GONDER, HAROMAYA, HAWASSA, JIMMA AND MEKELLE ON MARCH 31, 2018 THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR INTERVIEW AS PER THE BELOW SCHEDULE. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND COPY OF YOUR KEBELE ID CARD, TWO PASSPOT SIZE PICTURES AND ALL ORIGINAL AND COPY OF YOUR EDUCATIONAL CREDENTIALS INCLUDING TEMPORARY GRADUATION CERTIFICATE, 8TH GRADE MINISTRY CARD OR BIRTH CERTIFICATE. 

MONDAY SEPTEMBER 13, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

TESFALEM ATSBEHA

2

TESFALEM NIGUSSIE

3

TESFALIDET GIRMAY

4

TESFAMARIAM KIROS

5

TESFAMICHAEAL ATNAW

6

 TESFAY ASSEFA HADGU

7

TESFAY ZEKARIA

8

TESFAYE TEKELEYESUS

9

TESFAYE TSEGAY

10

 TESFU SISAY SEFIW

MONDAY SEPTEMBER 13, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

TESHAGER MOGES

2

TESHALE GILISHA

3

TESHOME NEGA

4

TEWODROS ALEMU

5

TEWODROS BUSHERA

6

TEWODROS DELELEGN WONDIE

7

TEWODROS G/HIWOT

8

TEWODROS HUNDE

9

TEWODROS TILAHUN

10

TIBEBU TESFAYE

MONDAY SEPTEMBER 13, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

TIGABU GETANEH

2

TIGIST SISAY

3

TILAHUN BANGA BAYORE

4

TILAHUN BELAY

5

TILANEH TESFAHUN

6

TOKUMA BIRHANU

7

TOLOSA TAMIRAT

8

TOLOSSA DIBISA

9

TRHAS MENGESHA

10

TSEDEKE BEKELE BAFA

MONDAY SEPTEMBER 13, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

TSEGA TEKLU

2

TSEGABU HAGOS

3

TSEGAHUN ASEFA

4

TSEGAYE ABRHAM

5

TSEGAYE ASSEFA

6

TSEGAYE GEBRU

7

TSEGAYE SHIFERAW

8

TSIGAB ALEMU MEKONEN

9

ULFINA ZAKIR

10

UMER AMDISO

TUESDAY SEPTEMBER 14, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

WAADAA MENGISTU

2

WABI GIRMA

3

WALELIGN G/MARIAM

4

WALIE ASCHALE

5

WASSIHUN ALEBIE

6

WEBI GESEMO

7

WEGI LEMESA

8

 WELAY TEKLAY MELES

9

WELDEAMLAK NIGATU

10

WELU WELEAREGAY

TUESDAY SEPTEMBER 14, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

WENDWESEN FELEKE

2

WERKE AYALEW

3

WESENACHIN ASFAW DEGELO

4

WEZIR SHERIF

5

WOGEN YIGEBAHAL

6

WOLDEAMANUEL TESFAYE

7

WOLDU GIRMA

8

WONDIMENEH ALEMAYEHU

9

WONDMENEH TIHTINAW

10

WONDOSEN ASSEFA

TUESDAY SEPTEMBER 14, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

WORKU BIRHANU

2

WORKU TAMENE

3

WUBETU YIHUNIE

4

YAFET FURGASSA

5

YARED ALEMNEH

6

YARED AMARE

7

YARED BASAZIN

8

YARED DESTA

9

YARED FIKADU MEKURIA

10

YAREGAL DESALEGN

TUESDAY SEPTEMBER 14, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

YAREGAL SHITU

2

YAYEWSEW TEMESGEN

3

YEABSIRA TADESSE

4

YEABTSEGA TADESSE

5

YECHALE AMOGNE

6

YEHUALASHET GETACHEW

7

YEHUALASHET TSIGU

8

YEMSIRACH YEHUALASHET

9

YENEALEM SIMENEH

10

YESHIWAS MELKIE

WEDNESDAY SEPTEMBER 15, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

YESRAW WORKENH

2

YETSEDAW DESALEGN

3

YIBELTAL ASRADE

4

YIBELTAL DESSALE

5

YIBELTAL WALELGN

6

YIBRIE YESUF

7

YIDEG ANIMUT KERIE

8

YIFRU MOGES

9

YIMAM SEID AHMED

10

YIMENU YALEW YIHUNIE

WEDNESDAY SEPTEMBER 15, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

YIRGA NIGATU

2

YIRGALEM FIKRE

3

YIRGALEM TAYE

4

YISHAK AMID

5

YISHAK DIRSHAE

6

YNAGER YALEW

7

YOBSAN ASEFA FUFA

8

YOHANNES ABRHA

9

YOHANNES AFEWORK

10

YOHANNES AGMAS ADAMU

WEDNESDAY SEPTEMBER 15, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

YOHANNES CHALACHEW

2

YOHANNES G.MICHAEAL

3

YOHANNES LEGESSE MELKA

4

YOHANNES TESHOME

5

YOHANNES W/MEDHIN

6

YOMIYU MEKETE

7

YONAS ABEBE

8

YONAS DESTA

9

YONAS MEKONNEN

10

YONAS MEKONNEN

WEDNESDAY SEPTEMBER 15, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

YONAS MENGISTU

2

YONAS SOLOMON

3

YONAS YISAK

4

YONAS ZELEKE

5

YONATAN NGUSU

6

YORDANOS ABDI

7

YORDANOS DEGU

8

YORDANOS NIGUSSIE

9

YOSEF ABERA GAMACHU

10

YOSEF ANEME ANSHEBO

THURSDAY SEPTEMBER 16 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

YOSEF BERHANE

2

YOSEF MENBEREMARIAM

3

YOSEPH AKLILU

4

YOSEPH EYASU

5

YOSIEF HILUF

6

YUSUF HAMU

7

ZEKARIAS MOGES

8

ZEKARIYA HUSSEN

9

ZEKIROSE MIHRETAB

10

ZELALEM BELAY ASHAGRE

THURSDAY SEPTEMBER 16, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

ZELALEM BELAYENEH

2

ZELALEM DESALEGN

3

ZELALEM ZEKARIAS ASHAGIRE

4

ZEMEDKUN WORKU

5

ZEMENU ADDIS

6

ZEMICHAEAL G/MEDHIN

7

ZENAW TESEMA

8

ZENEBE TEGENE

9

ZERIHUN DEMISSIE

10

ZERIHUN ZELEKE

11

ZEWDINEH WOLDEKIDANE

12

ZEWUDU MULU

13

ZINABU MEKONEN GEBREHIWOT

14

ZIYAD ALO MUHAMMED

15

ZIYAD MOHAMMED

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE PILOT IN AAUADAMA, AMBO, ARBAMINCH, AXUM, BAHIRDAR, DESSIE, DIREDAWA, GONDER, HAROMAYA, HAWASSA, JIMMA AND MEKELLE ON MARCH 31, 2018 THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR INTERVIEW AS PER THE BELOW SCHEDULE. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND COPY OF YOUR KEBELE ID CARD, TWO PASSPOT SIZE PICTURES AND ALL ORIGINAL AND COPY OF YOUR EDUCATIONAL CREDENTIALS INCLUDING TEMPORARY GRADUATION CERTIFICATE, 8TH GRADE MINISTRY CARD OR BIRTH CERTIFICATE. 

MONDAY SEPTEMBER 03, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

MINWUYE MESFIN

2

MIRESSA TESHOME

3

MISGANA BEKELE

4

MISGANAW ANDARGIE

5

MISGANU DEMIS

6

MITIKU ALEHEGN

7

MIZBAWU KANEA

8

MOERA TERFASSA

9

MOGES MENGISTIE

10

MOGESIE TSEGAW

MONDAY SEPTEMBER 03, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

MOHAMMED ADEM

2

MOHAMMED HAJI

3

MOHAMMED MOLLA

4

MOHAMMED MUBAREK

5

MOLALIGN MELKAMU

6

MOLLA DESALEGN

7

MOLLA GETIE

8

MOLLA TSEGAYE

9

MORKA MOSISA

10

MUAUZ ALEMSEGED

MONDAY SEPTEMBER 03, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

MUBAREK AHMED

2

MUBESHIR ERMANA

3

MUHAMMED YIBRE AKALU

4

MUHIBU MORODA

5

MULATA MESHE

6

MULU DEREJE

7

MULUGETA MEHARI

8

MULUGETA TEREFE

9

MULUGETA WELDU

10

MULUKEN ASFAW

MONDAY SEPTEMBER 03, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

MULUKEN DIDAMO GIKISO

2

MULUKEN ELIAS  DALELEW

3

MULUKEN KINFE

4

MULUKEN YOHANNES

5

MULUNEH DEGELO

6

MULUSEW MINOTA

7

MURAD JEMAL

8

MURUTS HAILE

9

MURUTS TSEGAY

10

MUSTEFA ALIYI

TUESDAY SEPTEMBER 04, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

MUTUKU EYASU

2

NAFYAD KEBEDE MERGA

3

NAHOM ATRE DAMTE

4

NAHOM DAWIT

5

NAHOM MEKONNEN TESSEMA

6

NAHOM SOLOMON

7

NAHOM TADESSE

8

NAHOME G/SELAM

9

NANO TADESSE

10

NAOD TADELE

TUESDAY SEPTEMBER 04, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

NAOL GIRMA

2

NARDOS ASSEFA

3

NARDOS ENIYEW

4

NASIR BONE

5

NATHENAEAL EYASU

6

NATNAEAL ASEFA

7

NATNAEAL DEMREW

8

NATNAEAL DESTA G/HANA

9

NATNAEAL EYOB

10

NATNAEAL GEBEYEHU

TUESDAY SEPTEMBER 04, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

NATNAEL   EBRAHIM AHMED

2

NATNAEL ABEBE DESALEGN

3

NATNAEL GIRMA

4

NEBIYAT YILIKAL GEBEYEHU

5

NEBIYOU ELIASS

6

NEBIYOU G/MEDHIN

7

NEBIYOU MEKONNEN

8

NEBYOU INDRIS SEID

9

NEBYU WORKENEH

10

NEGASA WAGARI

TUESDAY SEPTEMBER 04, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

NEGATU ISRAEL

2

NEJAT BERHANU

3

NESRELAH MENSUR

4

NETSANET HABTE

5

NETSANET KASSAHUN

6

NIGAT ABERA

7

NIGUS MENALE BEZABEH

8

NIGUSE MEKETE

9

NURHUSSEN ABRAHIM

10

NUWAYA NEGERI

WEDNESDAY SEPTEMBER 05, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

OLIYAD ABERA

2

OLIYAD MEGERSA

3

OLIYAD MEKONNEN

4

OLSEN DHABA

5

ORTODOKS BELAYHUN

6

RAGA SILESHI

7

RAHEL AREGAWI

8

REBKA GIRMA

9

REDAE ZINABU

10

REDIET AFEORK

WEDNESDAY SEPTEMBER 05, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

REDIET ALEMAYEHU

2

REDWAN MOHAMMED

3

REIS ABDELA

4

ROBAEL GETIE

5

ROBEL AYALEW

6

ROBEL GEBRU

7

ROBEL GETENET

8

ROBEL KINDU

9

ROBEL LEMMA

10

ROBEL MENGESHA

WEDNESDAY SEPTEMBER 05, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

ROBEL TSEGAYE

2

ROBEL TSIGEDINGLE

3

ROBEL WOLDE

4

ROBEL ZERAY

5

ROBI YIMER

6

RODAS ALEMNEH

7

RUTH FANTU

8

SADAM ABU

9

SADE SHURE

10

SADIK BASHIR

WEDNESDAY SEPTEMBER 05, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

SALHADIN REDWAN

2

SAMRAWIT ABERA

3

SAMSON ASFAW

4

SAMSON AYALEW

5

SAMSON DESALEGN

6

SAMSON G/MARIAM

7

SAMUEL ALEMU

8

SAMUEL ALMNEH

9

SAMUEL BELAY

10

SAMUEL FIFLU

THURSDAY SEPTEMBER 06 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

SAMUEL G/RUFAEAL

2

 SAMUEL BEZABH GEDLEGYORGIS

3

SAMUEL HAILE

4

SAMUEL K/MARIAM

5

SAMUEL MERESU

6

SAMUEL TADELE

7

SAREM FISSEHA

8

SEAD NURU

9

SEBENE ETAY

10

SEIFU ZEWUDU

THURSDAY SEPTEMBER 06, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

SELAMU ABULE

2

SELAMU TSEGAYE

3

SEMIR MOHAMMED

4

SERAWIT

5

SEYOUM DEGEFU

6

SHAMBEL BELEW

7

SHEGAW ADEM

8

SHEGAW YEHUALA

9

SHEREFA HUSSEN

10

SHIFERAW GIRMA

THURSDAY SEPTEMBER 06, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

SHIKUR ABAFITA

2

SHIMELIS TAYE

3

SHIMELSE ABEBE MELAKU

4

SHISHAY G/ANENYA

5

SHUMETIE ALAMRIE

6

SIED ABDU

7

SIMEGNEW BELAY

8

SINTAYEHU TESFAYE

9

SISAY ALEMAYEHU

10

SISAY AREGA

THURSDAYSEPTEMBER 06, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

SISAY TAKELE

2

SISAY TOLA

3

SOFANIAS G/HER

4

SOLOMON BEYENE

5

SOLOMON GETANEH

6

SOLOMON GETENET

7

SOLOMON NIGUSE

8

SOLOMON NIGUSSE

9

SOLOMON TESFAYE

10

SOLOMON W/SENBET

FRIDAY SEPTEMBER 07, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

SUDI MUSTEFA

2

SUFIAN KEDIR

3

SULTAN MULISA

4

SULTAN REDWAN

5

SURAFEAL TEREFE

6

SURAFEAL TESFAYE

7

SURAFEAL WUBSHET

8

SURAFEL WONDU

9

SUWALIH MULUGETA

10

T/BIRHAN HAILAY

FRIDAY SEPTEMBER 07, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

 TADELE GEDEFAW ALEHEGN

2

TADELE MELESSE

3

TADESSE BIRARA

4

TADESSE GIRMAY

5

TADESSE TENAW

6

TADU ESHET

7

TAKELE AYELE

8

TAMENE ABERA

9

TAMENE PETROS

10

TAMERU BEREDA

FRIDAY SEPTEMBER 07, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

TAMIRU SIMEMU

2

TAREKEGN TADESSE

3

TARIKU GETNET

4

TAZEBEW GETU

5

TEDROS KIROS

6

TEFERA GETIE

7

TEKALIGN GUYASSA

8

TEKLABE ABATE

9

TEKLEWEYIN BERHE

10

TEKLIT G/SELASE

FRIDAY SEPTEMBER 07, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

TEKLIT TEKLAY

2

TEKLIT TESFAY

3

TEKLU TSEGAYE

4

TEMESEGEN GIRMA

5

TEMESEGEN SEBHO

6

TEMESGEN TSEHAY

7

TENAW AYEW

8

TESFAHUNEGN GOITOM

9

TESFAHUNFANTA

 

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE PILOT IN AAUADAMA, AMBO, ARBAMINCH, AXUM, BAHIRDAR, DESSIE, DIREDAWA, GONDER, HAROMAYA, HAWASSA, JIMMA AND MEKELLE ON MARCH 31, 2018 THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR INTERVIEW AS PER THE BELOW SCHEDULE. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND COPY OF YOUR KEBELE ID CARD, TWO PASSPOT SIZE PICTURES AND ALL ORIGINAL AND COPY OF YOUR EDUCATIONAL CREDENTIALS INCLUDING TEMPORARY GRADUATION CERTIFICATE, 8TH GRADE MINISTRY CARD OR BIRTH CERTIFICATE. 

MONDAY AUGUST 20, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

GIRUM ABEBE TADESSE

2

GIRUM FEKADE

3

GIZACHEW BEKELE

4

GIZAW GEBRETSADIK

5

GOSA GIRMA

6

GOSHAW DESALE KASSA

7

GUTA ABDO

8

GUTAMA GIRJA

9

GUTU DUFISA

10

H/SELASE G/GERGES

MONDAY AUGUST 20, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

HABEN AREGAWI

2

HABITAMU MEHIRET

3

HABTAMU DESSISA

4

HABTAMU GEREMEW

5

HABTAMU TESFAYE

6

HABTAMU TESFAYE

7

HABTAMU WORKINEH

8

HABTE HDBBASA

9

HABTEMARIAM BERIHUN

10

 HADUSH ABRAHA WELEMARIAM

MONDAY AUGUST 20, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

HAFTAMU G/SELASE

2

HAFTAMU KASSAHUN

3

HAFTU REDO SHUMUYE

4

HAGOS ALEM

5

HAILAY AMARE

6

HAILEGIORGIS TILAHUN

7

HAILEGNAW MEZGEBE

8

HAILEMARIAM AYALEW

9

HAILESLASE ABEBAW

10

HAILISH G/HIWOT

MONDAY AUGUST 20, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

HAILU ASMAMAW

2

HAILU HAILESELASSIE

3

HAIMANOT ABERE

4

HALEFOM BERIHU

5

HAMZA KINDU

6

HANA DEBEBE

7

HANOS ALEMU

8

HASAN KENO

9

HAWI DEGEFU

10

HAWI YOHANNES

WEDNESDAY AUGUST 22, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

HAYALGETA FELEKE

2

HENOK   WORKU GERESU

3

HENOK ABERA BEKELE

4

HENOK ANSHISO

5

HENOK BIKILA

6

HENOK DEREJE

7

HENOK HABTAMU

8

HENOK KEBEDE SULITO

9

HENOK TESFAHUN

10

HIBESTU TILAHUN MOSSIE

WEDNESDAY AUGUST 22, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

HIRPHA MIDIKSA

2

HIWOT TEFERA

3

HUNDE KABADA

4

HUNEGNAW TESFAYE

5

IBSA TEREFE

6

ISRAEAL MARKOS

7

ISRAEAL MELAKU

8

JALEL DAGIM

9

JAWAR ALYE

10

JEJEBE HABTAMU

WEDNESDAY AUGUST 22, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

JOPHTAHE ZEKRIE

2

KAHSU ABRHA BERHE

3

KALAYU G/HER

4

KALEAB G/TSADIK

5

KALEAB HABTAMU

6

KALEAB MATIWOS

7

KALEAB SOLOMON

8

KALEB MEKONNEN

9

KALEB MULUGETA ABAGARAE

10

KARBON KAJIRA

WEDNESDAY AUGUST 22, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

KASAHUN SHIMELS

2

KBROM FITSUMBIRHAN

3

KBROM ZERAY

4

KEBEDE WOLDE

5

KEHASE HAILAY

6

KELEMIE ALEMNEH

7

KELIL NEGESO

8

KFLIE ABAY

9

KIBATU KAHSAY

10

KIBREAB MARKOS

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

KIBROM ABRHA

2

KIBROM AMARE

3

 KIBROM AMDEMARIAM TESSEMA

4

KIBROM G/HIWOT

5

KIBROM G/MESKEL MEHARI

6

KIBROM KAHSAY

7

KIBROM KIROS

8

KIBROM MUEZ

9

KIBROM NEGASI

10

KIBROM ZERAU

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

KIBUE ABRHA

2

 KIDANE HAGOS GEBREKIDAN

3

KIDIST ASRAT

4

KIDSTEMARIAM ASFAW

5

KIDUS DAWIT

6

KIDUS TESFAYE

7

KIDUS W/AMANUEL

8

KIDUS YEHEYIS

9

KIDUS YOHANNES

10

KIDUS YOHANNES

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

KIDUS YOHANNES

2

KINDNEW MOGES

3

KINFE AZIZA

4

KIRUBEL AYELE GOBEZE

5

KIRUBEL BEGNA

6

KIRUBEL SEIFU

7

KIRUBEL SELESHI GEZAHIGN

8

KOKEB DESE

9

KUMA MEGERSA

10

KUMNEGER AWEKE

THURSDAY AUGUST 23, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

LALISA ALEMAYEHU

2

LAMESSA ADUGNA

3

LAMI DARAJE

4

LEKA NIGUSSE

5

LEMA MAMO

6

LENCHO GUDINA

7

LETA NEGESE

8

LEUL ATSEBHA

9

LEUL MEKONNEN

10

LEUL TADESSE

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

LEUL TEKIE

2

LIBONAW MULU

3

LIDET TADESSE

4

LIDETU TESHOME GENET

5

LIDIA NEMWWAK

6

LILAY TEKA

7

LIYA TESHOME

8

LULIT BEYENE

9

LUQUMAN MOHAMMED

10

MAHILET TEREFE

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

MAHLET GETACHEW

2

MAHLET YEMANE

3

MAHTEME ADMASU

4

MAHTEME GETA

5

MAMO ABITA

6

MAMO TADESSE

7

MANYAZEWAL HAILU

8

MARIAMAWIT SELESHI

9

MARIHUN MELKIE

10

MARKOS DEREJE FELEKE

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

MARKOS MOHAMMED MATA

2

MARU TADESE

3

MARUF ABDI

4

MATIYAS G/HIWOT

5

MEAZA YILMA

6

MEBRAHTU MEZGEBE

7

MEBRATE FELEKE

8

MEBRATU TAYE

9

MEBRHATU HIETE

10

MEBRHIN MULU

FRIDAY AUGUST 24, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

MEDHANYE AREGAWI

2

MEDHIN H/SELASE

3

MEHARI G/MESKEL

4

MEHARI HAGOS

5

MEHARIW WORKU

6

MEKDIM TESSEMA

7

MEKONNEN GETE

8

MEKUANINT WUBE

9

MEKUANNENT TIRUYE

10

MELAKU DAGNE

MONDAY AUGUST 27, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

MELAKU NIGUSSE

2

MELES EBUY

3

MELES ZENAWI

4

MELESE BELEW BELAY

5

MELESE JATENO

6

MELESE MANDEFRO

7

MELESE ONOSHE

8

MELKAM GUBAY

9

MELKAMU DERIB

10

MELKAMU GETENET

MONDAY AUGUST 27, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

MELKAMU MANAYE

2

MENBERU ANDUALEM

3

MENGISTU BEKELE

4

MENGSTEAB BEKI

5

MEQUANINT ZEMENE MITIKU

6

MERAYAD DEJENE

7

MERESIE AMBAYE

8

MERHAWI BAHRE

9

MERHAWIT TEWOLDE

10

MERON KIDANE

MONDAY AUGUST 27, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

MESAHGERIA BEZABIH BASH

2

MESAY ASNAKE

3

MESERET KASSA

4

MESERET TEKIE

5

MESFIN BALI

6

MESFIN MARKOS MEKONNEN

7

MESFIN NIGUSU

8

METADEL NEBIYOU

9

METIKU ABEJE

10

MICHAEAL ALEMAYEHU

MONDAY AUGUST 27, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

1

MICHAEAL DEMEKE

2

MICHAEL EYASU SOLOMON

3

MICHALE HULUF

4

MIKAEAL ABRHA

5

MIKIAS DEMLEW

6

MIKIAS SHIGUTE

7

MILLION ASRESEHEY

8

MILLION MEBRHATU

9

MINTAB CHALLI

10

MINTESNOT WOLDE GONFA

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO APPLIED FOR THE POSITION OF TRAINEE PILOT INSTRUCTOR FROM JUNE 25, 2018 -JULY 05, 218 AND FROM JULY 23, 2018 – AUGUST 03, 2018 THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON SATURDAY AUGUST 18, 2018 @ 8:00AM IN THE MORNING FOR WRITTEN EXAM. 

  • YOU ARE REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD.

No

NAME

No

NAME

1

ABABA MEKONENE SHUMYE

661

HAIMANOT ZEWDE BELACHEW

2

ABAS ABRAR MOHAMED

662

HALEFOM K/MARIAM G/SELASE

3

ABATE MENDIS DEBALKIE

663

HAMDU SELMAN MUZEMIL

4

ABAYNEH MAJOR TEKLU

664

HAMELMAL BETURE SIMA

5

ABAYU TULU MENGISTE

665

HAMIDA GEREMEW KELIL

6

ABDELFETA MOHAMED ANFUTE

666

HANA DEBEBE TENI

7

ABDELMEJID TUSA KUNB

667

HANA DEREJE GERBI

8

ABDETA TEMSGEN NAMARA

668

HANIBAL FITSUM MESFIN

9

ABDI ABDELA KEBDE

669

HARUN HUSEN ALI

10

ABDI GADISA GUMESA

670

HASHIM MUHEDIN LAMAGA

11

ABDI KEBEDE ARARSO

671

HASSEN AMAN LENCHO

12

ABDI TEMSGEN SIRKA

672

HAYATU ABDURAHMAN SEID

13

ABDI ZUBER YASIN

673

HAYATU ABDURAHMAN SEID

14

ABDISA ERMIAS MIESO

674

HAYU BAYISA BEGE

15

ABDISA JEMAL ADEM

675

HEBTE MUNYE TESHOME

16

ABDU TUHAR MUHAMED

676

HENAFU LEMA BEDADA

17

ABDULAZIZ TILAHUN ALI

677

HENOK ABATE BEZABH

18

ABDULBASIT AME ABDULE

678

HENOK BELETE G/MESKEL

19

ABDULBASIT MIFTAH BUSHERA

679

HENOK KEBEBEW H/MARIAM

20

ABDULFETA AREB JEMAL

680

HENOK KIBEBE H/MARIAM

21

ABDULFETA NESREDIN NASIR

681

HENOK MAMUSH ENDAYLALU

22

ABDULHAFIZ KEDIR AGOZHI

682

HENOK MESFIN HAILE

23

ABDULHAKIM MEKA BENTI

683

HENOK MOLTOT ABIYU

24

ABDULHAMID DARI MOHAMMED

684

HENOK SOLOMON AYELE

25

ABDULHAMID KEDIR MOHAMMED

685

HENOK TESHOME KEBEDE

26

ABDULJEBAR IBRAHIM ABDO

686

HILDANA GETANEH ABEBE

27

ABDULJELIL KEDIR JUHAR

687

HILINA TESFAYE AZENE

28

ABDULJILAL MOHAMMED AHMED

688

HIRPA DABA TULU

29

ABDULKADIR AWOL MOHAMED

689

HIRPA MIDEKSA NEGESE

30

ABDULKERIM MEKA ADELA

690

HORA MEGERSASHULI

31

ABDULREZIK SHEKUR HUSEN

691

HUNDAOL TARAKA WARGARI

32

ABDULWAHID RESHID MUFTI

692

HUNDE BULIMA AREDE

33

ABDURAHMAN MOHAMMED HASEN

693

HUNDE GEBEYEHU GARGARA

34

ABDURAHMAN MOHAMMED MUDIE

694

HUNDE SORUMA KANA

35

ABDURAHMAN TSEGAYE ASFAW

695

HUNEGNAW NIGUSE ESHETE

36

ABDUSELAM MOHAMMED SEID

696

HUSEN RAMATO BAMUD

37

ABEBAW CHANE ALEMU

697

IBRAHIM HAJI BARISO

38

ABEBAW MENGISTU MEKONNEN

698

IMAMU HUSSEN SEMAN

39

ABEBAW TESFA ASHAGRE

699

INCHALA ITEFA GUTEMA

40

ABEBE BEKELE SEACHI

700

ISA HUSSEN CHACHO

41

ABEBE SHETAYE TIRUNEH

701

ISRAEAL MARKOS ASHEBO

42

ABEBE YIRGA NEGA

702

ISRAEL KASSA SHERMEKA

43

ABEEB TEKA TILAHUN

703

IZANA MEKONNEN AYANE

44

ABEL AWASH FISHA

704

JALEL DAGIMA OLANI

45

ABEL GEREMEW TOLERA

705

JALETA AHMED HUSSEN

46

ABEL JEMAL DEKEBO

706

JEMAL GERIBA SAID

47

ABEL MULAT ALEMU

707

JEMAL JIBRIL HUSEN

48

ABEL SHEBRU ZEGEYE

708

JEMAL KADIR UMER

49

ABEL TESFAMARIAM HAILU

709

JEMAL KURKURA DEYBASO

50

ABEL YOSEF ABRHAM

710

JEMALBESHADA JEBA

51

ABENEZER ALEMAYEHU ZELEKE

711

JEMBERU TSEHAY SINSHAW

52

ABENEZER ASFAW TUNSISA

712

JENBER GOSAYE ASHAGRE

53

ABENEZER BEDELU MEHARI

713

JEREGNA GIRMAW YADETA

54

ABENEZER FEKEDE KENATO

714

JEREGNA IFA BEDANE

55

ABENEZER FIKRE YIRGA

715

JIBRIL MEHAMED SHIFA

56

ABENEZER MARENGA BANKETA

716

JILALU NASIR EYOB

57

ABENEZER MATIWOS HUNEGNAW

717

JORJ ABRHA ASGEDOM

58

ABENEZER TADELE ALI

718

KAAHUN TOLOSA NIGUSE

59

ABENEZER TILAHUN WORKU

719

KALAB TAMENE AYANO

60

ABENEZER WORKU TESHOME

720

KALEAB NEGASI NEMERA

61

ABERA DEBELO CHUFA

721

KALEB ABYENEHD EMAMU

62

ABERA FUFA LETA

722

KALID KEDU AMAN

63

ABERE GENETU EJIGU

723

KALID MOHAMMED ABDELA

64

ABESELOM ABERA ACHISO

724

KALID TENKER SHUKUR

65

ABESELOM DAWIT LEMA

725

KALKIDAN  BERGA SHIRE

66

ABI FIKADU NEGESE

726

KALKIDAN ABEBE TENAW

67

ABIY ARGAW YISRASH

727

KAMIL HASSEN BIRDETA

68

ABIY HAILU TEREFE

728

KASAHUN GETNET KETILA

69

ABIY ZELEKE KOCHO

729

KASAHUN TOLOSA NIGUSE

70

ABNET ABABIYE ALEYE

730

KEBEDE DEMSE TENI

71

ABNET DEGU BOCHI

731

KEBSO DAGNE CHURE

72

ABNET TEGEGN NURE

732

KEDIR ALI HAILU

73

ABNET TEGEGNE NURE

733

KEDIR NURI SHIFA

74

ABRHALEY GIDEY DESTA

734

KELBESA GEBRE BEDASA

75

ABRHAM ALEMAYEHU TEKLU

735

KELEL DEKSISO TADESE

76

ABRHAM DEMSE FENTE

736

KEMAL ALI ABDUL

77

ABRHAM DEREJE ABEBE

737

KEMSUR FIKO HERO

78

ABRHAM GAREDEW WERKU

738

KERAJ SORI LEMA

79

ABRHAM GETACHEW CHRE

739

KERAJI MOTUMA ABDI

80

ABRHAM GETAHUN AYALEW

740

KETEMA ASSEFA ABEBE

81

ABRHAM GIRMA BERJA

741

KETEMA DIBABA DEBEL

82

ABRHAM GIRMA BOGALE

742

KEYRE KEMAL BOKA

83

ABRHAM KIFLE ADAFRE

743

KIBRA KIROS MEZGEBE

84

ABRHAM LEMA SARHE

744

KIBROM MEBRAHTU ADHANOM

85

ABRHAM MADE BEZA

745

KIBRU ALEMU GEWE

86

ABRHAM MAMO ZEWDE

746

KIDAN G/LIBANOS TEKLU

87

ABRHAM METAFERIA WORKU

747

KIDANEMARIAM SELESHI G/TSADIK

88

ABRHAM SOLOMON BOKO

748

KIDUS KUMILIGN NEGASH

89

ABRHAM SOLOMON GUDISO

749

KIDUS RETA TADESE

90

ABRHAM YIFRU ADUGNA

750

KIFELE LETA YADESA

91

ABUBEKER NURABSH SEFA

751

KIFLAY ASEFA REDA

92

ABULI BATI DANO

752

KIFLE ABAY MISGANAW

93

ABYALEW TEMESGEN BIRHANU

753

KINDU ABEBAW ZEWDU

94

ABYOT MULUKEN ALI

754

KIROS ADISU TAREKE

95

ACHALU OBSU FULSA

755

KIRUBEL GIRMA TULU

96

ADISALEM DAGNAW MOGES

756

KIYA YADETA RORESA

97

ADISALEM HAILU ABEBE

757

KOMARTISIN LECHISA YEBASA

98

ADISU BOSHE BOTO

758

KURABACHEW ASRES TIRFE

99

ADISU TAYE DEBELE

759

LAJE TESHOME BORENA

100

ADISU TSEHAYNEH MELESE

760

LAKACHEW WALELGN ALEMU

101

ADISU W/KIDAN MENGISTU

761

LATERA SAMUEL KENEA

102

ADMASU BEKELE SAHLE

762

LATI NEGERA DINSA

103

ADMASU ROBA HAILE

763

LEALEM MIHRET WEREDE

104

ADNEW W/MARIAMWEFLAMO

764

LEGESE BELAY MULUGETA

105

ADUGNA ASRAT HAILU

765

LELISA BEDASA BEYENE

106

ADUGNA MOSISA EJETA

766

LELISO HOBICHO DEBELO

107

AGERU TADELE MEKONNEN

767

LELO KUMA JERANI

108

AHMED ESMAEAL IBRAHIM

768

LEMA MEKONNEN ABEBE

109

AHMED MOHAMMED GELETO

769

LEMESA TEFERA ARFESA

110

AHMED SHMSU UMER

770

LEMI DEJENE ABEBE

111

AKELE ADDIS AYENE

771

LEMI MOLLA DEBELE

112

AKLILU BEYENE MENTOSE

772

LEMI TEKALGN DEBELA

113

AKLILU TEKLESILASE G/HIWOT

773

LENCHA TADESSE ALI

114

ALAYU SHEWANARGAW GIRMA

774

LENCHO ASEFA MEKONNEN

115

ALEBACHEW ASAYE AYNALEM

775

LENCHO DUGUMA FUFA

116

ALEBACHEW SISAY WELDE

776

LENGEREW SHITAYE BAYLE

117

ALELGN SHUMET KIBRET

777

LEUL ATALAY TADE

118

ALEM SOLOMON BOGALE

778

LEUL ENGEDAWORK TSEGAYE

119

ALEMAYEHU CHALA OLJIRA

779

LEUL TSEGAYE HADIS

120

ALEMAYEHU DEMSE MEKONNEN

780

LEWAM ADIS GEBRU

121

ALEMAYEHU FENTA GIZAE

781

LEWI TESFAW DOLLA

122

ALEMAYEHU SHIBASHI TAFESE

782

LEYUWORK HUSEN KASAHUN

123

ALEMAYEHU SORI JALETA

783

LIDIYA YONATHAN GEBREAB

124

ALEMAYEHU TESFAYE WONDIMU

784

LIJALEM ABINI KIDANU

125

ALEMAYEHU WELDE ABEZA

785

LIJBIRHAN GEBRE W/GIWORGIS

126

ALEMU ABEWA EJEGU

786

LIKEMEKAS ABERA ASAYE

127

ALEMU CHEDESA ABDETA

787

LULIT TAFESE SHERKO

128

ALEMU HAILE DEMSE

788

MAEREG BIRHAN BERHE

129

ALEMU MELKAMU MELESE

789

MAFITO MELAKU WELDE

130

ALEMU MIDEKSA TERECHA

790

MAHLET ALEMU DADI

131

ALENE ABEBAW NEGAW

791

MANDEFRO NEGA TIRUNEH

132

ALEZAR ABRHAM WOLLEBO

792

MARMA MULETA ALEMU

133

ALI ABATE GUGSA

793

MATHIWOS BEDASA GELETA

134

ALI RAHMETO YESUF

794

MATIWOS BISHAW DEJEN

135

ALIYI EDERIS BUTA

795

MATIYAS ADEM BIADGILGN

136

AMAN NASIR BEYAN

796

MATIYAS ASRAT ABESHA

137

AMANUEAL AKALU MEKONNEN

797

MEARGE KIROS ABRHA

138

AMANUEAL GANAMO UMA

798

MEAZA YILMA BERHE

139

AMANUEAL GIRMA DEBELA

799

MEGBARU ASAYE MENGESTU

140

AMANUEAL GIRUM T/WOLDE

800

MEGERSA BEKELE KITIL

141

AMANUEAL MARKOS HAILE

801

MEGERSA DIRIBA JETE

142

AMANUEAL MOSISA KUMA

802

MEGERSA ENSARMU GELETA

143

AMANUEAL NIGUS EJIGU

803

MEGERSA KEBEDE  ORDOFA

144

AMANUEAL TESFAYE TAKELE

804

MEGERSA NEGASH TADESSE

145

AMANUEAL WAKUMA BEGNA

805

MEHAMED REDWAN RESHID

146

AMANUEL DEGEFU DAYA

806

MEHARI WERETAW WEHABE

147

AMANUEL DESTA BEYENE

807

MEKANNENT ANTENEH GASHU

148

AMANUEL DUBALE H/MARIAM

808

MEKANNENT ANTENEH GASHU

149

AMANUEL GEREMEW H/MARIAM

809

MEKBIB DEMSE ERGEDO

150

AMANUEL KASAYE DINKU

810

MEKONNEN NEGASI LEGESE

151

AMANUEL KURA DELA

811

MEKONNEN TADESE ABERA

152

AMANUEL MULUGETA HAILU

812

MELAKU ABRHAM GAWLO

153

AMANUELA DEMSE FELEKE

813

MELAKU ARAGAW AYALEW

154

AMARE SIGATE AYNALEM

814

MELAKU FEKEDE NAGIZA

155

AMENTI TESHOME EJETA

815

MELAKU GIRMA ALEMU

156

AMHA ABEBAW TESFAHUN

816

MELAKU TAMIRU AREDA

157

AMHA DEMEMEW JENBERE

817

MELAKU TAMIRU BEZU

158

AMIR BEHAJ NASIR

818

MELESE ALEMANTE ALEMNEH

159

AMIR MOHAMMED MUSTEFA

819

MELESE GEREMEW GELANA

160

AMIR ZERIHUN MUHABAW

820

MELESE TEKLEAREGAY G/TSADIK

161

AMSALU MULAT FEREDE

821

MELESE TSEGA MELA

162

ANANIA TESFAYE SEMAETU

822

MELKAMU ABEBAW GETE

163

ANANIYA DELELEGN GUTI

823

MELKAMU HAILU DEME

164

ANASIMOS ZENA CHEREKO

824

MELKAMU MERESA RAKETA

165

ANDENET SHIMELS ABERA

825

MELKAMU TESFAYE SADETA

166

ANDENET SHIMELS ABERA

826

MELKAMU TESHOME TERFESA

167

ANDUALEM AEBEB ABELAY

827

MELKAMU TEWAB KEREBH

168

ANDUALEM CHEKOL ZENEBE

828

MELKAMZER ASSEFA ARAGAW

169

ANDUALEM ENDRIAS GASHAW

829

MELKESA GURMESA GABSA

170

ANDUALEM LEUL ABEBE

830

MELSE ALEMU DEGEFU

171

ANDUAMLAK DEMSIS BEKA

831

MELSEW FETENE TEMSGEN

172

ANTENEH TAREKEGN MENGESHA

832

MENABALE MENGISTU MEKONNEN

173

ANTENEH TENAGER TEGEGN

833

MENALESHEWA ZEWDE

174

ANTENH YEHALEM SHIFERAW

834

MENESHA AYNALEM ABEEB

175

ANWAR SHERETO WENZER

835

MENGISTU DIDA ABEBE

176

ARARSO OMAR EJERO

836

MENGISTU KENENI BERJA

177

ARBA CHORA CHONDERO

837

MENSUR MUNIR NASIR

178

AREGA ABDETA DEBU

838

MERDASA BELAY WAKGARI

179

AREGAKEGN TOLCHA GURMU

839

MERDASA BELAY WAKGARI

180

AREGU KIBATE WEDAJU

840

MERERA EJARA GRAGN

181

ARON ABRHAM HAILE

841

MERESA ADUGNA BAYISA

182

ASCHALE YIRSAW TESHOME

842

MERGA GUTA GURMU

183

ASCHALEGN ABEBAW ANDARGE

843

MERGA KUMELTUJEBA

184

ASCHALEW DESE BELETE

844

MERGA TOLERA ADUGNA

185

ASCHALEW MEKETE GERA

845

MERHAWI ZEMICHAEAL GIRMAY

186

ASCHALEW NIGUSE TILAHUN

846

MERON ARGAW ABEBE

187

ASCHALEW SHIFERAW MERA

847

MESAY TADESE DULA

188

ASCHALEW TESFAYE AYANE

848

MESFIN ABERA TADESE

189

ASCHALEW TESFAYE TEFERA

849

MESFIN ALEMU GELETA

190

ASCHALEW ZEMEDKUN TADEGE

850

MESFIN ALEMYE H/MARIAM

191

ASCHALEW ZERIHUN SAHLU

851

MESFIN BALI MOKE

192

ASEFA DERBA GEDA

852

MESFIN BIZA MANISO

193

ASEFA TESFAYE BEKELE

853

MESFIN KASA YIREFU

194

ASEFA ZELEKE GURMU

854

MESFIN METENA MEZO

195

ASHAGREW LEYEH ALEM

855

MESFIN TESFAYE YILMA

196

ASHEBER KETEMA LEKEYELEH

856

MESTEFA TEHA ABDULKADIR

197

ASHEBER TSEGAYE GEZAKEGN

857

MESU TESHOME TEFERA

198

ASHENAFI DEGEFA W/TSADIK

858

METADEL NEBYOU TAMENE

199

ASHENAFI GIRMA GERAGN

859

METASEBIA ADMASU BIZUALEM

200

ASMAMAW FISHA TESHOME

860

MEZGEBU TAYE BIRHANU

201

ASNAKE BOGALE GETANEH

861

MICAHEAL BIRHANU GULCH

202

ASNAKE MEHARI AZENGA

862

MICHAEAL ABIY GURMESA

203

ASNMAMAW ABERA LERAGO

863

MICHAEL ASHAGRE ASFAW

204

ATNKUT GETIE MENGISTE

864

MIFTA JUNEYD UMER

205

AWGECHEW ZEMICHAEAL GOBENA

865

MIHRET DESBEL NEGASH

206

AWOT BEREH G/HIWOT

866

MIHRET TESFAYE TILAHUN

207

AYALEW G/SELASE ATACHEW

867

MIHRETAB NEMERA TOLESA

208

AYALEW MEKURIA MEKONNEN

868

MIHRETU BIRHANU GOGER

209

AYANA GAROMA REJI

869

MILION BELACHEW AYANA

210

AYANSA KUMA SETA

870

MILION MUUZ AMBAYE

211

AYAT AWOL ADEM

871

MILKI ETANA KENA

212

AYCHEW SHIMELASH AKLILU

872

MILKIAS ASEFA NEDI

213

AYECHEW SHIMELASH AKLILU

873

MILKIAS ETECHA ABDESA

214

AYELE ABABU TAYE

874

MILKIAS MISEBO MINATO

215

AYELE GEBRE MERSHA

875

MILKIAS MULUGETA WAKJIRA

216

AYELE TAREKEGN EJIGU

876

MILKIAS TOMAS SHASH

217

AYENEW MESFIN TAMIR

877

MINILIK GASHAW SHIBABAW

218

AYIREDIN MULE WERAKIE

878

MINLEWAL FIKADU BAYKEDU

219

AYKEN ABEBE GIDO

879

MINTESNOT BIRHANU WELDE

220

AYNU MOHAMNMED GISE

880

MIRKENA MULISA BIRA

221

BACHA LEMESA GEMECHU

881

MIRSA TESHOME ZELEKE

222

BADEO DINKA KENENISA

882

MISGANAW ADEME TENAW

223

BAHIRAN BERGA MINOTA

883

MISGANAW ANDARGE TEKUYE

224

BAHRU MOLA TSEHAY

884

MISGANAW WERKE ENGDA

225

BAKANA AYELE NECHO

885

MISRAK ASHENAFI NEGASH

226

BALCHA MEKONENE GEMECHU

886

MITIKU GOSHU BIRUK

227

BAMLAKU GETANEH SHIFERAW

887

MOGES FISHA KASAW

228

BAYE KASSA KINFE

888

MOGES GEBRE AREDO

229

BAYELGN MEKASHA W/SEMAYAT

889

MOGES MOLLA G/MEDHIN

230

BAYELGN MITIKU SIBHAT

890

MOHA LUCHE ZEWDE

231

BAYISA DERABSA DEGUMA

891

MOHAMMED ASEFA MUHABA

232

BAYISA TAFA BIRATU

892

MOHAMMED JEMAL AWOL

233

BAYU AMANTE WAYESSA

893

MOHAMMED TAHIR AHMED

234

BEDLU LEUL AYENW

894

MOHINAN KAPITA DAMENA

235

BEFRDU NEDAGA TEREDA

895

MORKA KITISA MOSISA

236

BEHAILU W/SENBET G/MARIAM

896

MORKA MOSISA ABDISA

237

BEKA KENEA URGAI

897

MOSISA BAYSA LULESA

238

BEKALU BEGASHAW GIZAW

898

MOTI BEYENE GOLE

239

BEKELE BEDAAD DEMSE

899

MOTUMA MELAKU BONSA

240

BEKELE HAMBISA MOSSA

900

MUFTEDIN DETAMO SHEFA

241

BEKUMA ABERA MOSISA

901

MUHAMEDAWOL ABEBAW SIRAJ

242

BELACHEW MEBRAT ALEMU

902

MUHAMMED YASIN SANI

243

BELAY AYEHU GEBRE

903

MUKEREM NESRU ABYU

244

BELAY BEYENE GOBENA

904

MULAT WELEMARIAM MESFIN

245

BELAY DESALEGN ABEBE

905

MULETA BEDADA ETICHA

246

BELAY SILESHI TILAYE

906

MULUALEM GUASH MEHARI

247

BELAY TADESSE KASAHUN

907

MULUGETA LENGER TARIKU

248

BELAY TAFESE DEMSE

908

MULUGETA LISILEBO SHANKO

249

BELAYNEH NIGUSE BASHAW

909

MULUKEN ABEBAW AMOGN

250

BELETE ANMUT ASRES

910

MULUKEN GETACHEW YIMER

251

BELETE GETACHEW ZEWOLDE

911

MULUKEN GIRMA YIRGA

252

BEMNET ASRAT TADELE

912

MULUKEN TIBESSO EDESO

253

BEREKA JEMAL SALIH

913

MULUNEH REGESE TUJI

254

BEREKET ABRHA HAREGOT

914

MULUSEW BEZABH CHANE

255

BEREKET ADISALEM G/MICHAEAL

915

MUSA JINJINO WODAJO

256

BEREKET AMSALU NIGUSE

916

MUSE ACHALU MOTI

257

BEREKET MADEBO MENA

917

MUSTEFA GUYE TONE

258

BEREKET MEKONNEN OTORO

918

NAFIAD KEBEDE MERGA

259

BERHE KALAYU BERHE

919

NAFTANI TEREFE FITE

260

BERHE MEHARI G/HIWOT

920

NANO HABEBE BULTO

261

BERIHUN ALEMYEHU ADELA

921

NAOL CHERU GEMEDA

262

BERIHUN ENGIDA DAGNE

922

NAOL LEGESE JEBESA

263

BERNABAS GURMU SEBOKA

923

NAPOLEON DEMEKE KIJIBA

264

BERNABAS SOLOMON G/YOHANES

924

NAPOLION GIRMA LEGESE

265

BESUFIKAD LEGESE WIRTU

925

NASIR HUISEN AHMEN

266

BESUFIKAD MARYE DAGNAW

926

NATAN MATIWOS TAKISO

267

BESUFIKAD TEREFE TARIKU

927

NATANIM WUBE BAYELGN

268

BETELHEM TEWOLDE TSEGAYE

928

NATNAEAL AGONAFIR DESALEGN

269

BEZABIH BAFA GETA

929

NATNAEAL ALEMU SISAY

270

BEZAWIT AWOKE ASFAW

930

NATNAEAL BIRHANU AJEMA

271

BIKILA DIRIBA WIRTI

931

NATNAEAL DEMESE DESALEGN

272

BIKILA NEGASH MESHESHA

932

NATNAEAL DESALEGN KERWARE

273

BILISUMA TAKELE BENTI

933

NATNAEAL EYOB ASHIGAW

274

BIMREW BIZUALEM FETENE

934

NATNAEAL FIKADU BIRHANE

275

BINIAM ASEFA GELAGAY

935

NATNAEAL MELELE MENGESHA

276

BINIAM BALEW WENDEMAGN

936

NEANSI TESFA TOLA

277

BINIAM FISHA H/MARIAM

937

NEBIL BEYENE KURESO

278

BINIAM HADGU G/WAHID

938

NEBIYOU HIZKEL TAKISO

279

BINIAM KEKEBA HEYI

939

NEBYOU KEBEDE ASFAW

280

BINIAM LEKYELEBET YIMENU

940

NEGASH MULUNEH GADESA

281

BINIAM MULUGETA DEGAFE

941

NEGASH REGASA SORI

282

BINIAM TEFERA ABDISA

942

NEGASH YIFRA G/KIRSTOS

283

BINIAM TEKA WARI

943

NEGASI W/MARIAM KIDANU

284

BINIAM W/MICHAEAL AGESHE

944

NESREDIN FEDLU MOHAMMED

285

BINIAM ZEMDKUN H/MARIAM

945

NETSANET MEKONNENDEMOZ

286

BIRHANE KIROS G/MESKEL

946

NIGUS KIDAN GIRMAY

287

BIRHANE NIGUS G/KIDAN

947

NIGUSE LEMA RARSO

288

BIRHANESELASE TEMSGEN ABERA

948

NIGUSE TAFA DEGFE

289

BIRHANU AMENTE REGASA

949

NIGUSE TAYE TESEMA

290

BIRHANU ATNAFU KEBEDE

950

NUGUSE NEGESE JIRU

291

BIRHANU BIRKNEH YIFRU

951

NUGUSSIE GEZU DEBELE

292

BIRHANU DEBELA BUNE

952

NURA GEMECHU NURASE

293

BIRHANU JOTE DERBASA

953

NUREDIN HAMIS BELA

294

BIRHANU NIDAGO BANJAJ

954

NUREDIN SHARUN DALBATO

295

BIRKUTAWIT W/MESKEL ZEREFU

955

NURSEFA ALEMU SERANI

296

BIRTUKAN MULUGETA ADMASU

956

OBSA ASEFA RORO

297

BIRUK BELAY TEKALGN

957

OBSI HULUKA AFTA

298

BIRUK DEMELASH GEREMEW

958

OLANA ATOMSA REGASA

299

BIRUK DUBA GURACHA

959

OLANA MERED TOLOSA

300

BIRUK KASAHUN KIDANE

960

OLANE HIRPA GUTEMA

301

BIRUK KEBEDE GEMEDA

961

OLIAD BELACHEW GONFA

302

BIRUK TEKAB H/MARIAM

962

OROMIA HUNDESSA LEJISA

303

BISRAT LEAKE GIDEY

963

RAHMET NESERU BESHER

304

BISRAT TAGES HANDISO

964

RAJI DEBELA FODE

305

BONSAN KEBEDE TAREKEGN

965

REBUMA LEMA AMDIHUN

306

BULI TAFERI AREGA

966

REBUMA MEZGEBU BERKESA

307

BULISIMA GIRMA URGE

967

REDIET H/MESKEL TEFERA

308

BULO NIGUSE WAKJIRA

968

REDIET LENKA LENCHO

309

CHALA ABDESA DERESA

969

REDWAN AHMED HASSEN

310

CHALA DEGEBASA DEMESA

970

REDWAN BERGECHO IBRAHIM

311

CHALA DEREJE GEMECHU

971

REDWAN NEGASH MOHAMMED

312

CHALA DIDA BEDASA

972

REDWAN NESHA MUHAMMED

313

CHALA GEZU ABYANE

973

REJEB ABDUMELIK MOHAMMED

314

CHALA TESFAYE BEKELE

974

REJEB AKMEL HUSSEN

315

CHALA TESFAYE FUFA

975

REMEDAN MUKTAR ABDULE

316

CHALA TUGE DEBELA

976

RETA BEDASA BEGNA

317

CHALCHISA HUNDE DEKABA

977

ROBA MARE YADETA

318

CHALCHISA KORSA MULETA

978

ROBA TEKALIGN GEMETCHU

319

CHEKAGN GAROMA JALETA

979

ROBEL DINBERU ABATE

320

CHEKENE TSEGAW MAMUYE

980

ROBEL G/GIORGIS TESFAMICHAEAL

321

CHERENET GIRMA BAREKA

981

ROBEL HAILU HIRPASA

322

CHERNET TSEGAYE ASEFA

982

ROBEL MOSHE DEMELASH

323

CHEROTAW NIGUSE WENDMAGEGN

983

ROBEL SILESHI KOTE

324

CHERU SEYFU WORKU

984

ROBERA MILCHISA BELISA

325

CHERU TESHOME DELESA

985

ROEL ALEMAYEHU GIZAW

326

CHUKO ADUGNA DEBALE

986

sadirak tasisa mekonnen

327

DABALA MITIKU KAJELA

987

SALASEB SHAREW DESE

328

DABELA LETA DASISA

988

SAMSON ALEMU BEYENE

329

DAGIM DIESHA RUGA

989

SAMSON FIKRE LEMA

330

DAGIMAWI MINDA GEBERE

990

SAMSON SEGE DEMESE

331

DAGMAWI MINDA GEBRE

991

SAMUEL ENYEW ASEGE

332

DAGNACHEW TAFERE SOLOMON

992

SAMUEL G/RUFAEAL TESFAYE

333

DAGNACHEW ZEWDU LEGESSE

993

SAMUEL GETACHEW KENEA

334

DANIEL ABEBAYEHU ABEBE

994

SAMUEL GIRMA ATELE

335

DANIEL ABEEB GEBEYE

995

SAMUEL GORKEBO HAILE

336

DANIEL ADMASU LETEBO

996

SAMUEL HAILU BEZA

337

DANIEL ASEFA DEBELO

997

SAMUEL KEBEDE DENBA

338

DANIEL BELAY ALEMAYEHU

998

SAMUEL LEMA JIMA

339

DANIEL BELAYNEH ASEFA

999

SAMUEL TESFAYE TAMIRAT

340

DANIEL GETACHEW TEGEGNE

1000

SARA REDWAN YASIN

341

DANIEL GIRMA HAILU

1001

SASELAW BEKELE REGASA

342

DANIEL KEBEDE BEDRU

1002

SEGNE GAR OLKEBA

343

DANIEL KOTISO TIRAGO

1003

SEID ABDI SEID

344

DANIEL MERGA BEKELE

1004

SEID ALI MOHAMMED

345

DANIEL MULUALEM MEKURIYAW

1005

SEID KEMAL ABDO

346

DANIEL TEMSGEN KIYA

1006

SEID SISAY TEFERA

347

DAWIT AKLILU ABAYNEH

1007

SELAM DEBEEB BEDANE

348

DAWIT ANITO ABU

1008

SELAM G/MEDHIN BEREHE

349

DAWIT BELACHEW DEBELE

1009

SEME GADISA TESMA

350

DAWIT DABA GEMEDA

1010

SEMERE G/LIBANOS KEBEDEW

351

DAWIT ENDALE G/MEDHIN

1011

SEMIRA JEMAL MUSA

352

DAWIT ESHETU MAMO

1012

SENA TEFERA KEDELA

353

DAWIT FIKADU WUBSHET

1013

SENAIT AGUMASE TAMENE

354

DAWIT GETACHEW GATEBO

1014

SENBETO GENEMO BILISO

355

DAWIT GOBENA DEGAGO

1015

SEWALE FENTA MEHARI

356

DAWIT KOBIRO WOTE

1016

SEWLESEW TESHOME YIHUNE

357

DAWIT MAEREGU BELAY

1017

SEYFEMICHAEL TSEGAYE HAILU

358

DAWIT SHIBABAW BOGALE

1018

SEYOUM TESHIBELAY SHENEGELEGN

359

DAWIT TADELE GEBRE

1019

SHALO BEGASHAW DEGEFA

360

DAWIT YOHANNES SISAY

1020

SHANBEL KASSU BEKELE

361

DEBELA TESFAYE KEBTA

1021

SHEBERE ARAGE GEREMEW

362

DEBELA YOSEF DUFERA

1022

SHEGAW SENDEK HAILE

363

DEBELO NEGARI BEGNA

1023

SHELEMA WONDIMU MEGRSA

364

DEBISA HORDOFA BORU

1024

SHIMELS ALEMAYEHU TILAHUN

365

DEGAGA HABTAMU REKITU

1025

SHIMELS GETACHEW G/TSADIK

366

DEGESEW ABAWA AKASA

1026

SHIMELS GETACHEW G/TSADIK

367

DEGITU ABEBE DEBAL

1027

SHIMELS GIRMA DEMSE

368

DEGU SIMENEH ALEM

1028

SHIMELS NEGASA URGESA

369

DEGU TADESE SENDEKE

1029

SHIMELS TESEMA ARARSA

370

DEJENE ABERA TEMSGEN

1030

SHIMELSE HAILE BIRAGO

371

DEJENE AYANA ETENSA

1031

SHISHAY GIRMAY KAHSAY

372

DEJENE KUMSA FUGASSA

1032

SIAY ABEBE ASEFA

373

DEJENE LEGESE ASFAW

1033

SILMA BELAYNEH ADANE

374

DEJENE TEZERA BEKALA

1034

SIMACHEW MELESE ZERU

375

DEMELASH BEKELE EJETA

1035

SINTAYEW TESFAYE HABTEWOLD

376

DEMESE ABEBAW BELAY

1036

SIRAJ FUAD SHAMIL

377

DEMSE ABEBAW BELAY

1037

SIRAK DEMREW HAILU

378

DEMSEW TILAHUN W/YOHANNES

1038

SISAY BIRHANU TEFERA

379

DERB TEKA MOLLA

1039

SISAY DEMSE GEBRE

380

DEREBE TOLA BEKELE

1040

SISAY G/TENSAY DEBEEB

381

DEREJE ABERA TEGEGNI

1041

SISAY KIRUB ANTENEH

382

DEREJE AMBESA WAYA

1042

SISAY KITABU ARGACHEW

383

DEREJE GEMECHU WORKU

1043

SISAY MEKONNEN SHEFNE

384

DEREJE GERESU ABAYNEH

1044

SISAY NEGESE ATNAFU

385

DEREJE GIRMA TEBKE

1045

SISAY TOLA GUDETA

386

DEREJE H/MESKEL FURGASA

1046

SOLOMON ABERA W/MICHAEAL

387

DEREJE TAGESE WOMAGO

1047

SOLOMON BASHA WAJO

388

DEREJE TECHANE BEYENE

1048

SOLOMON BEKELE BIFTU

389

DEREJE TESFA SENBETA

1049

SOLOMON GETANEH ALEMU

390

DESALEGN ARARSO KOJI

1050

SOLOMON KEFALE DADI

391

DESALEGN BIZA CHERETO

1051

SOLOMON MAMO MENA

392

DESALEGN DEJU LEGUMA

1052

SOLOMON NEGUSU KEBEDE

393

DESALEGN ESHETU DEMSIE

1053

SOLOMON TADELE FEREDE

394

DESALEGN LEGESE URGE

1054

SOLOMON TEFERA MELAK

395

DESALEGN MAMO WENDYIFRAW

1055

SOLOMON YIRGALEM TESHOME

396

DESALEGN MENGISTU BALCHA

1056

SORESA GEDEFA GOBOSHO

397

DESALEGN SHERGA TERGA

1057

SORESA TESFAYE OLOKA

398

DESALEGN TESFAYE MINSAMO

1058

SORESSA CHEMDESA ENKOSA

399

DESALEGN ZEMENE YIMAM

1059

SORETI BERKELBABO

400

DESE SINKE TAYE

1060

SULTAN TEMAM KEDIR

401

DESSIE ESHETIE TESHOME

1061

SURA ABOSE DRESA

402

DESTA TAREKE WAGARI

1062

SURA BENTI SOBOKA

403

DESTA WELDU G/TSION

1063

SURAFEAL KIFLE EROSE

404

DESTAW DINKE GETNET

1064

TADELE ASHERO NEBRO

405

DESTAW DINKU GETNET

1065

TADELE DINKU SAHLE

406

DEYAS DEME MERGA

1066

TADELE LEJALEM YIRSAW

407

DIDA BAYISA MILKISA

1067

TADELE MELSE SISHAGNE

408

DILIBO TEMESGEN NUKURO

1068

TADELE SEYOUM ESHETE

409

DINEGEDE GEMCHU BAYISA

1069

TADESE ALEMAYEHU WORKU

410

DINKA TAGESU KABA

1070

TADESE BIRAAR MENGISTU

411

DINKENEH LEGESE SHAWEL

1071

TADESE MEGERSA TIRSAMA

412

DIRES MELKAMU GEZAKEGN

1072

TADESE MIHRET EJIGU

413

DIRIBA BASHA GEDEFA

1073

TADESE NEGESE ASEFA

414

DIRIBA BEDANE REGASA

1074

TADESE SISAY TEFERI

415

DIRIBA JIMA OBOLE

1075

TADESE TECHANE ALEMU

416

EBA GUTEMA ARGAW

1076

TADESE TSEGAYE AGAZH

417

EBISE GERBABA ERENA

1077

TADESSE TSEGAW TEREFE

418

EBSA ADMASU BEKRE

1078

TADIWOS BIZUNEH YIMANE

419

EDOMIAS ASFAW TAFERE

1079

TADU ESHETE MEKONNEN

420

EDOSA GESHE HORA

1080

TAGAY WADE GEDEBO

421

EDOSA MEGERSA ABAHARA

1081

TAHIR SEFA MOHAMMED

422

EDOSA TAMIRU DERESA

1082

TAMIRAT ASEFA GOSHU

423

EHTE SHEWAYIRGA FIRDE

1083

TAMIRAT MAMO MEHARI

424

ELFENEH ZEWDE ASFAW

1084

TAMIRAT TADESE BOLKA

425

ELIAS BAYU BELACHEW

1085

TAMIRU JIDA REGASA

426

ELIAS GETANEH SEYOUM

1086

TAMIRU TERESA DABA

427

ELIAS MEHARI TEMESGEN

1087

TAREKE MOGES AYALEW

428

ELIAS TADESE ABEBE

1088

TAREKEGN AYELE KERUB

429

ELIAS TILAHUN KIFLU

1089

TAREKEGN DEMEKE GIWETO

430

ELIAS WATIRO GURBAYO

1090

TAREKEGN LEMI REGASA

431

ENDALE KINFU ADISE

1091

TARIKU SUNKURTA SEMAGO

432

ENDALE MELESE GEBRE

1092

TARIKU TEFERA BEKELE

433

ENDALE TEMECHE W/SELASE

1093

TASEW NIGUSE AREDE

434

ENDALKACHEW DENEKE ALEMU

1094

TEAME HAILU GEBRU

435

ENDASHAW TEKLE GURMU

1095

TECHALE BELAY MULUGETA

436

ENEYE ALEMU WERKIE

1096

TEDI DEREBE W/MICHAEAL

437

ENGUDAY AMBAW BIZUNEH

1097

TEFERA MENGESHA DEMSE

438

EPHEREM ABEBE TACHEBELE

1098

TEFERI BEKELE ABATYE

439

EPHEREM GELGELO AYELE

1099

TEFERI NEGASH TEFERI

440

EPHREM BEKELE G/MEDHIN

1100

TEGBARU ALEMANTE SASE

441

EPHREM BERHE TSEHAYE

1101

TEGBARU TIBEBU NAKU

442

ERESETU DEMESE ERGENDO

1102

TEHA SHEMSU KEDIR

443

ERMIAS ABERA GEBRU

1103

TEKALGN ERMIAS LEGAMO

444

ERMIAS BAHTA ATSEBHA

1104

TEKALGN FIKRE W/MESKEL

445

ERMIAS EYANA HANDO

1105

TEKLU ABERA REGASA

446

ERMIAS HAILU BIRHANU

1106

TEKUMA DABRE JADA

447

ERMIAS HAILU MERSHAGO

1107

TEMESGEN AMARE BELE

448

ERMIAS SEYFU HAILU

1108

TEMESGEN MARU ALAMREW

449

ERMIAS TSEGAYE GIZAW

1109

TEMESGEN MULUSEW AWOKE

450

ESAYAS BULA GEMEDA

1110

TEMESGEN SEMA SALFOLE

451

ESAYAS ELIAS EKA

1111

TEMESGEN SEMA SALFORE

452

ESERA DEME TERAMU

1112

TEMESGEN TADESSE MESFIN

453

ESHETU ABERA HAYA

1113

TEMESGEN TAFESE OSA

454

ESHETU GIRMA TEDLA

1114

TEMESGEN TAREKEGN ANE

455

ESHETU MATIWOS YILMA

1115

TEMESGEN TESEMA GERBI

456

ESKEDAR ABERA DABASA

1116

TEMSGEN ADNEW DEGU

457

ESKEDAR GENEEN SHIBRU

1117

TEMSGEN GELETA MOSISA

458

ESKEDAR KORCHO BAMLAKU

1118

TEMSGEN MINTA DEBEL

459

ESKEDAR SOLOMON MEBRATE

1119

TEMSGEN TSEGAYE MOGES

460

ESKENDER KEBEDE BELACHEW

1120

TENAW ABABAU KEBEDE

461

ESTIFANOS LEBSENEW BIADIG

1121

TERESA OLIKA GUTU

462

ESUBALEW ADNEW GIZAW

1122

TESFA BADO WEDAJO

463

ESUBALEW BIRHAN NIGATE

1123

TESFA DERBEW YITBAREK

464

ESUBALEW KUME DEMEKE

1124

TESFA SISAY SEFIW

465

ESUBALEW WALE JENBERE

1125

TESFAGEBREAL MULU AYELE

466

EYASU AWENO ONSAMO

1126

TESFAHUN ALENE ASELE

467

EYASU SOLOMON ABEBE

1127

TESFALEM ZEGEYE FIKADE

468

EYASU YAKOB MOLA

1128

TESFALIDET ZERAY W/GEBREAL

469

EYOB ABRHAM HUNDESA

1129

TESFATSION BIRHANU TULU

470

EYOB BEKELE ZEWDE

1130

TESFAYE ABDISA EDOSA

471

EYOB DINKNEH T/TSADIK

1131

TESFAYE ABEEB MIHRETU

472

EYOB MINALE AHMED

1132

TESFAYE AMNSISA HORDOFA

473

EYOB SEYOUM TEGEGN

1133

TESFAYE ANDUALEM SENSHAW

474

EYOB SIMANESEW WESENE

1134

TESFAYE BEKANI HEBDEYE

475

EYOEL KASU ESHETU

1135

TESFAYE DEREJE NIGUSE

476

EYOUEL ASHBER ZEWDE

1136

TESFAYE HAILESELASE GEBRU

477

EZEDIN KEDIR KEMAL

1137

TESFAYE KURABACHEW MENGISTU

478

EZEDIN USMAN IBRAHIM

1138

TESFAYE LEGAMO REKEWI

479

EZERA YENENEH TERFA

1139

TESFAYE LEMECHA GUTA

480

FASIL W/SENBET W/MESKEL

1140

TESFAYE MAMUSH BESHADA

481

FATUDIN MOHAMMED ABRAR

1141

TESFAYE NIGATU ASRES

482

FEDLU MUZEMIL SEID

1142

TESFAYE TOLOSA MEGERSA

483

FEKADE MENGIST FEREDE

1143

TESHALE BIRU DIBABA

484

FEKADU BESHADA BALCHA

1144

TESHALE GEZAKEGN DABI

485

FEKEDE KIBRU WELDE

1145

TESHOME ADUGNA AREDO

486

FELEKE RETA JIMA

1146

TESHOME DERIBA MULETA

487

FELEMA GAREDEW HIRPO

1147

TESHOME KUSA KERA

488

FELMIKET FIKADU DEGESSA

1148

TESHOME MOSIS TORESA

489

FERID MOHAMMED NEGASH

1149

TEWEDAJ ZEMENE DAMTE

490

FEVEN ASMAMAW ABEBE

1150

TEWODEROS MENGIS TEREFE

491

FEYESA REFERA GEMECHU

1151

TEWODROS ALEMNEH WASE

492

FEYISA GULUMA KEBU

1152

TEWODROS GETACHEW BISHAW

493

FEYISA HAILU YADESA

1153

TEWODROS MISGANAW AYENEW

494

FEYISA KEDIR GODISO

1154

TEWODROS MOGES KEBEDE

495

FEYISA SENBERO JIMMA

1155

TEWODROS MULUGETA LEBEZA

496

FIKADESILASE ALEMAYEHU W/MESKEL

1156

TEWODROS TADESE W/SENBET

497

FIKADU G/MICHAEAL BANTI

1157

TEWODROS WONDIMU LAKEW

498

FIKADU GIRMA HOKA

1158

TEWODROS ZERIHUN TEKLU

499

FIKADU GUDISA BERSISA

1159

TEZERA MAMO NEGESE

500

FIKADU MENGISTU NIGUSU

1160

TIBEBU YOHANNES GAMBAZO

501

FIKADU ZELEKE BIRU

1161

TIGST ATILAW MEKONNEN

502

FIKEREMARIAM YITAGESU TESHOME

1162

TILAHUN ENDESHAW ASEFA

503

FIKRESILASE MESFIN ABEBE

1163

TILAHUN JISA KIWESA

504

FIKRU ALEMU GEBRU

1164

TILAHUN KASSA WORKU

505

FILIMON GIRMAY G/EGZABHER

1165

TILAYE ASRAT MITIKU

506

FIRAOL ANBESA LEGEDI

1166

TILEYE ASRAT MITIKU

507

FIRAOL BIRHANU GONFA

1167

TIMRETU ASFAW FERSHA

508

FIRAOL LEGESE BIFA

1168

TINSAE TIGABU ASHAGRE

509

FIRAOL ZERIHUN LENJESO

1169

TIZITAW MEKONNEN SEMAKEGN

510

FIRAWEK FITUMA RAFA

1170

TOFIK KEMAL KELIL

511

FIREKIDIST SHIFERAW AGID

1171

TOKUMA BIRHANU DEGUMA

512

FIRESIBHAT GETACHEW KASA

1172

TOLA ADERA JUFAR

513

FIRIKOT MELAKU KEBEDE

1173

TOLA ADUGNA TURA

514

FIRMOSA HAILU CHALA

1174

TOLA GEBEYEHU YIRDAW

515

FISHA GIDEY ZEGEYE

1175

TOLA GUTEMA TAKELE

516

FITSUM ANELO ABURA

1176

TOLA MEKONNEN KEBEDE

517

FITSUM AYALEW ABEBE

1177

TOLEWAK TILAHUN MERERA

518

FRAOL DESALE MUNTAS

1178

TOLOSA ABATE DEBELE

519

FUAD BEDEWI ISA

1179

TOLOSA BEHAILU FITE

520

FUAD MOHAMMED SALIM

1180

TOLOSA KUNBI TUMESE

521

FUAD MUZEMIL NUR

1181

TOMAS ABATE W/MEDHIN

522

FUAD NASIR ABAGERO

1182

TOMAS ABEBE AKEBAMO

523

G/EGZABHER GIDEY ZEMO

1183

TOMAS FELEKE BIRHANU

524

GABISA TAFA WOLDE

1184

TOMAS GEZAKEGN DERBEW

525

GADE ALAYE MITKE

1185

TOMAS KORGAZ ASFAW

526

GADISA ADUGNA GEMEDI

1186

TSEDEKE AMERGA SIRAGO

527

GADISA BANE TEREFA

1187

TSEGAB G/KIROS G/MICHAEAL

528

GADISA EPHREM JEGORA

1188

TSEGABIRHAN ZERIHUN H/MARIAM

529

GADISA FIKRU HUNDESA

1189

TSEGAW FANTAHUN ABITA

530

GALANA ABAY KEBEDE

1190

TSEGAW ROMEL W/SENBET

531

GALASA TADASA GOBANA

1191

TSEGAYE ADMASU SABORE

532

GAROMA BEDASA TEJE

1192

TSEGAYE BELETEW TESHOME

533

GARUMA DERIBA BARAKA

1193

TSEGAYE GIRMA SHABA

534

GASAHW AWOKE ENYEW

1194

TSEGAYE NIGATU DANSA

535

GASHAW WUBET BELAY

1195

TSEGAYE PAWLOS DELE

536

GASHU TAMIRU GETU

1196

TSEGAYE SHIFERAW FISHA

537

GEBEYAW TIGAB ANMUT

1197

TSEGAZEAB AKLILU TEFERA

538

GEBEYEHU AMSALU OFELA

1198

TSEGAZEAB AKTOLE TAYE

539

GEBEYEHU TADESE DEYAS

1199

TSEGAZEAB MENGISTU TSODO

540

GEBEYO MENGESHA WORKU

1200

TSEHAY GUTA ABOSSE

541

GEBISA ARARSA FEKENA

1201

TSIGE TESHOME GARDEW

542

GEBREMICHAEL ESHETE MESKER

1202

TSION ASTATKE TADESE

543

GEDEFA CHALCHISA DUGASA

1203

TSION GIRMA BEYENE

544

GEDEFAW ANDUALEM AYENEW

1204

URGESA KEBEDE GONFA

545

GEDEFAYE SEMAHEGN MULUNEH

1205

WABELO LIJISO FONKAMO

546

GEDION ADMASU TERFE

1206

WABI ALEMU WERKE

547

GELANA FIKADU TAFA

1207

WACHAMO ERSO MENRAMO

548

GELANA KEBEDE GELETA

1208

WADA MENGISTU MEDHIN

549

GELANA LAMECHA CHALA

1209

WAKGARI GEMECHU KETESA

550

GELANA TESFAYE ABDETA

1210

WAKUMA DEJENE BENTI

551

GELANE GELETO GAMBETO

1211

WALE BEKALU YEWEG

552

GELERTA MITIKU TADESE

1212

WASIHUN BELAY MAMO

553

GELETA GOSHU KENEA

1213

WASIHUN YESHITELA SENKE

554

GELETA KESESE

1214

WAYESA ABEBE ZEWDE

555

GELETA LEMECHA MULETA

1215

WEGAR FEKEDE DEGEF

556

GELETA TASEW GERB

1216

WEGENE GETACHEW KEBEDE

557

GEMECHIS ABERA BAYISA

1217

WELETAW ALEMU WALELGN

558

GEMECHIS AJELU DEGEFA

1218

WENDE KASAHUN MERSHU

559

GEMECHIS BIKSA KEBEDE

1219

WENDESEN TSEGAW AMARU

560

GEMECHIS DEBELA BULCHA

1220

WENDMAGEGN MELSEW REGASA

561

GEMECHIS EDOSA CHEWAKA

1221

WENDMU LELISA WELDE

562

GEMECHIS MIRKENA DABA

1222

WEYESA ABDESA LEMU

563

GEMECHIS SINTAYEHU NIGATU

1223

WINTA HAILU W/MICHAEAL

564

GEMECHIS TAMIRU ADUGNA

1224

WOLIYAD GUCHE HIRPIYA

565

GEMECHIS WERKENEH REGASA

1225

WONDESEN GETAHUN MENGISTE

566

GEMECHU BONSA JEMAL

1226

WORKU ALEMU BEDASO

567

GEMECHU DEKSISA BEKEL

1227

WORKU KEBE WUBETE

568

GEMECHU HUSEN BURKA

1228

WUBEGZER TEFAW HAILU

569

GEMECHU TARIKU HORDOFA

1229

WUBIT BEFIKADU SIFER

570

GEMECHU TEFERA WEGARI

1230

WUDEYE KIFELE LENEGER

571

GEMEDA ABDISA LEMU

1231

YABEBAL ZELALEM MENGIST

572

GENMECHU NEMERA GOSHU

1232

YABNEH MERESZA MUNA

573

GETACHEW ABERA BAYISA

1233

YADESA GEMEDA FARECHA

574

GETACHEW GIRMA NEGASA

1234

YAMLAKIFELE ALEMAYEHU WORKU

575

GETACHEW MULAT ZERIHUN

1235

YARED DAGNE MENGESHA

576

GETAHUN FEYERA YABESA

1236

YARED DANIEL DAIDELO

577

GETAHUN FIKADU TILAYE

1237

YARED DESALEGN URGESA

578

GETAHUN TEGENE BEKELE

1238

YARED WENDEYE MEKONNEN

579

GETANEH MANAYE DEGFE

1239

YARED WERKENEH SHEWALUL

580

GETANEH NIGUSE MERSHA

1240

YARED YILMA ASSEFA

581

GETANEH WALE ALEMU

1241

YAREGAL BELAY ALEMU

582

GETENET SHIFERAW EMERE

1242

YAROSAN GIRMA BEDADA

583

GETESH ESHETE SHEWANDAGN

1243

YASIN ABDELA AHMED

584

GETNET ALELGN ALEMU

1244

YASIN HUSSEN MEGERSA

585

GETNET DERSHE BOGALE

1245

YECHALEW ALAMIR KINDIE

586

GETNET WORKU DABA

1246

YEMANEH MESERET MAMO

587

GETNET YESHIWENDEM BEYENE

1247

YENENEH ANAGAW AYALEW

588

GETNET YESHIWONDIM BEYENE

1248

YENENEH EJIGU NEGEWO

589

GETU TAMIRU DABA

1249

YENENH YILMA HAILU

590

GETU TESFAYE AYELE

1250

YESHAMBEL ABEBE BELETE

591

GETU ZELEKE FITE

1251

YESHIALEM MENGIST NIGUSE

592

GEZAKEGN BEDANE YADU

1252

YESHIBELAY KIFEL ALEMU

593

GEZAKEGN DEGU LERDELO

1253

YESHIUMNESH TEKESTE BELACHEW

594

GEZAKEGN MATIYAS ASHENGO

1254

YESUF KEDIR ALI

595

GEZU ABERA REGASA

1255

YEWELSEW HABTE MOLA

596

GEZU TESHOME BIRU

1256

YEZENA MINUYE BAYNESA

597

GIRMA ASTATKE MERSHA

1257

YIBELTAL MINCHEL TIRUNEH

598

GIRMA DABA GEMECHU

1258

YIBELTAL NAKACHEW ABEBE

599

GIRMA DEJENE HUNEDE

1259

YIDIDIYA DESALEGN REGEA

600

GIRMA GEBISA IDO

1260

YIDNEKACHEW DEBEBE G/TSADIK

601

GIRMA LEMI BEDASO

1261

YIDNEKACHEW DIRSHA SIWAGO

602

GIRMA MEKONNEN SEBOKA

1262

YIHUN ESUBALEW GIRUM

603

GIRMA RAYA HIGI

1263

YIMAM ADEM ALI

604

GIRMAW TADELE MEKURIAW

1264

YIMER HASSEN YIMER

605

GIRMAY AZAGE ZERIHUN

1265

YIRGA ZEWDU WALE

606

GIRUM MERGA KEFALE

1266

YISAHK ABRHAM MARKOS

607

GIRUM MESFIN KETEMA

1267

YISAHK DESALEGN FEREDE

608

GIZACHEW KEBEDE

1268

YISHAK KIBRU KERALA

609

GIZAW GURU MEZGIYAW

1269

YISHAK MESKELE AYANO

610

GOBEZE AKLILU DEMSE

1270

YISHAK TEFERI W/TSADIK

611

GUDETA AMENU EDOSA

1271

YISHAK YIGEZU AGA

612

GUDETA TASO LEMA

1272

YITAYACHEW SEYOUM BARUDA

613

GUDINA BOKEKENA DEME

1273

YITAYAL KINDE ADANE

614

GUDINA WAKGARI AYANSA

1274

YIZENGAW TESFAHUN GEBEYEHU

615

GUDISA TESEMA KEYATA

1275

YOHANNES AFEWORK W/TSADIK

616

GUDNA MERGA CHIMDESA

1276

YOHANNES CHANE LULE

617

GURMESA NEGASA BEDANA

1277

YOHANNES GONBIS BUCHEL

618

GURMESA TAKELE GELEBI

1278

YOHANNES KEDRU NEGA

619

GUTA AYELE DEMSE

1279

YOHANNES LEYKUN CHAKA

620

GUTA KEBEDE DEBELE

1280

YOHANNES MEKANNENT TAKELE

621

GUTEMA RAFESA BANJIE

1281

YOHANNES MEKONNEN BEKELE

622

GUTEMA RAGA BEREKESA

1282

YOHANNES NIGUSE WERKE

623

GUTUMA DENSA TUFA

1283

YOHANNES SHIMELS ASRAT

624

H/GEBREAL DEMEKE W/MARIAM

1284

YOHANNES TEGEGNEWORK DEMSE

625

H/MARIAM TESHOME FEREDE

1285

YOMIYU TEFERA ERENSO

626

H/MARIAM ZEBENE AKLIL

1286

YONAS ADERAW MEKONNEN

627

H/YESUS WEDU ASCHENKE

1287

YONAS AGDEW WENDEMENEH

628

HABIB ABERA HUNDE

1288

YONAS AYNALEM ALTAYE

629

HABTAMU ABATE SHITAYE

1289

YONAS MILION BEYEN

630

HABTAMU ASAMNEW TEMTEM

1290

YONAS MOSE MENGISTE

631

HABTAMU ASNAKE G/MEDHIN

1291

YONAS SOLOMON G/SELASE

632

HABTAMU AYALEW WUBE

1292

YONAS TAMIRU GEMECHU

633

HABTAMU BEDASA GISA

1293

YONAS ZEKARIAS ALEMAYEHU

634

HABTAMU BIRHANU AKLILU

1294

YONATAN BHAILU AYELE

635

HABTAMU GEBRE GERMESO

1295

YONATAN NIGUSE WORKU

636

HABTAMU GETACHEW TARESA

1296

YONATAN TESFAYE AMBAYE

637

HABTAMU KIFETEW GASHE

1297

YORDANOS SHIMELS AYALEW

638

HABTAMU MITIKU ABERA

1298

YOSAN LEMA SIRANA

639

HABTAMU REGASA DEBELO

1299

YOSEF BIRUK TEFERA

640

HABTAMU SHUME CHANE

1300

YOSEF SOLOMON MULUGETA

641

HABTAMU TILAHUN ALEM

1301

YOSEPH ASEFA ABEBE

642

HABTAMU WERKENEH SILBANE

1302

ZEKARIAS ELIAS ADMASU

643

HABTAMU YITBAREK MAMO

1303

ZEKARIAS WEGAYEHU TENAGNE

644

HABTE AYELE HIKA

1304

ZEKARIAS YEMANE BERHE

645

HABTU ABEBE HAILE

1305

ZELALEM ADIS TSEGA

646

HABTU WORKU MOLLA

1306

ZELALEM DESALEGN BELEW

647

HADE YAKOB SODENO

1307

ZELALEM MULAT ALEMAYEHU

648

HAF EMERU AGA

1308

ZELALEM TUJIBA MIJINA

649

HAFTU REDA SHUMYE

1309

ZEMEN ASEFA CHEKEL

650

HAGOS ADANE CHEKOL

1310

ZEMEN ASEFA CHEKLE

651

HAILE BELAYNEH FEKBELU

1311

ZENEBE ABEYU MOGESE

652

HAILEAB KAHSAY SEYOUM

1312

ZENEBE ABULE BEYENE

653

HAILEGNAW MEZGEB H/GEBREAL

1313

ZENEBE DEMSEW ZEWDE

654

HAILU ASRAT MINANGA

1314

ZENEBE WONDIMU FIRDE

655

HAILU BACHA BIRU

1315

ZERFE MARSHET MOHABAW

656

HAILU MUNYE ZEWDE

1316

ZERIHUN ABEBAW LEGESE

657

HAILU SEYOUM SISAY

1317

ZERIHUN ASEFA MARU

658

HAILU TEKESTE TILAYE

1318

ZEWDE HIRPESA SADESSA

659

HAILU YIBELTAL KELEMU

1319

ZEWDU DESALEGN DERES

660

HAIMANOT AZEZO GEZAKEGN

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE CUSTOMER SERVICE ON SATURDAY JUNE 02, 2018, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE NEW HR BUILDING (RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE) AS PER THE BELOW SCHEDULE FOR AN INTERVIEW.

 NB: WHEN YOU COME FOR INTERVIEW, PLEASE BRING YOUR ORIGINAL EDUCATIONAL DOCUMENTS INCLUDING GRADE 8/BIRTH CERTIFICATE WITH ONE PHOTO COPY.

  •   YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND TWO COPIES OF RENEWED KEBELE ID CARD AND THREE PASSPORT SIZE PICTURES.

Monday August 20, 2018 @ 9:00 AM in Morning

1

ABDISA KEBEDE SIME

2

ABEBE SHAREW TEBEYENEGA

3

ABEL DEMEKE

4

ABEL TILAHUN TADESSE

5

ABREHAM KIROS

6

ABRHAM GETANEH

7

ABRHAM YIRGALEM

8

ADDISALEM DEMSEW

9

AGERIE BAYE ASCHENEK

10

AGERITU MOHAMMED KBRETE

11

AKAFETE MULUGETA

12

ALAYE AYKOKRU ZELEKE

Monday August 20, 2018 @ 10:00 AM in Morning

13

ALEBACHEW MELESE AREGA

14

ALEMNESH SHEWANGIZAW W/SEMAYAT

15

ALEMTSEHAY DEMISSE

16

AMANUEL OLIKA

17

AMSALE DENEKU

18

ASHENAFE TADEWOS TILASHE

19

ASNAKECH LEGESSE

20

ASTER ASNAKE DESTA

21

ATEFRACHEW ZEWDU

22

AYALKIBET GETAHUN YESHIWAS

23

AYANSA DERESSA KENEI

24

AYNALEM KASSA

Monday August 20, 2018 @ 2:00 PM In the Afternoon

25

AZEB SHITA

26

AZIZA HASSEN SEMAN

27

BELAYENEW MOGRIE LEGESE

28

BELETU SHEWATATEK

29

BELSTIE  GEZIE HABTAMU

30

BEREKET SEIFE

31

BETE MENGISTU MEZGEBU

32

BETELEHEM TEANE GIDAY

33

BETELHEM ESSALEGN

34

BETELHEM MHERETE

35

BETELHEM WORKU

36

BEZA BEYENE

Monday August 20, 2018 @ 3:00 PM In the Afternoon

37

BEZA TILAHUN

38

BEZAWIT ABERA

39

BIREHAN GETAYE

40

BIRTUKAN ADMASU TESFAYE

41

BIRTUKAN TILAHUN MEKONNEN

42

BIRTUKEN TEKLIYE

43

BIRUKRAWIT BETRE

44

BIRZEGEN MOLLA

45

BROOK ANDARGE MEKONNEN

46

CALA DIRBEBA IDAHA

47

DAWIT YEKUNOAMLAK MELESE

48

DELELEGN AYALIKE

Tuesday  August 21, 2018 @ 9:00 AM in the Morning

49

DESTA WOLDE LUCHE

50

DINKU FIKADU TAFFESSE

51

EDEN MEBRAHTU

52

EHITE MEWDED MEKURIA

53

ELILTA MARU

54

EMEBET BIFA

55

EMEBET WORKEN ASSEFA

56

ERMIYAS HERPO

57

ETSEGENET MESFIN BOGALE

58

ESHIEMBET BEKELE GUTA

59

ESKENDER WORKNEH

60

EYERUSALEM ABABU

61

EYERUSALEM MENGESHA KASA

Tuesday  August 21, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

62

FASIKA SISAY

63

FASIL TESHOME

64

FATUMA ABDU IBRAHEM

65

FATUMA GIRMA ALI

66

FEDILA ABDELA

67

FEVEN BEHABTU

68

FEVEN BEHAILU AYELE

69

FIKIRTE GASHAW

70

FIKRTE GIZACHEW

71

FREZER GOHIME GETANHI

72

FUREHIWOT FANTU DEMISSE

73

GETACHEW ABRHAM

Tuesday  August 21, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

74

GETU TADESSE ALEMU

75

GEZAHEGN BERHANU

76

HABITAM GETE

77

HABITAM NEGESE MOGESE

78

HABITAMU MULUGETA

79

HABTAMU GIZACHEW WORKU

80

HABTAMU TAYEWORK

81

HABTAMU ZATO

82

HALIMA SHEMSU HASSEN

83

HANA ALEM GENA

84

HANA MESFIN

85

HANA TADESSE MEHARI

Tuesday  August 21, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

86

HAYAT ESMAIL RSA

87

HEWAN TEFERA

88

HIKMA DETAMO

89

HIRUT TAGESE

90

HIRUT ZERU ABEBE

91

HIWOT TEKELNGE

92

HUSNIYA SEYFU

93

KALKIDAN ABEBE TSSEMA

94

KALKIDAN AYELE

95

KALKIDAN MULATU

96

KELEB ADANE

97

KIDIST GIRMA MENGISTU

Wednesday August 22, 2018 @ 9:00 AM in the Morning

98

KIDIST MEGRSA

99

KIYU AKLILU

100

LULSEGED AMHA BEKELE

101

MAHLET FANTU KEBEDE

102

MAHLET YOSEF W/GEBEREL

103

MAKIDA MISGANAW

104

MANTEGBOSH DAMTE AGAZUE

105

MARSHET KASSA

106

MEKDELAWIT ENDALKACHEW

107

MEKDES TOGA

108

MEKIDES WEREDE

109

MEKSES YIRGU

Wednesday August 22, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

110

MELESE SEMENEH

111

MERAF TESSEMA

112

MERGIA DELESA MOTI

113

MERON MEKONNEN

114

MERON ZEWDU ADINEW

115

MESELU WENDIMU

116

MESERET BEKELE DESALEGN

117

MESERET GIZACHEW

118

MESERET NESIBU WENDEMAGEGN

119

MESERET SISAY

120

MESERET TILAHUN ADMAS

121

MESERET WOLDE

Wednesday August 22, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

122

MESFIN MUNTA BOBE

123

MESFIN TSEGAYE

124

MESKEREM ASMARE MUSE

125

MESKEREM YESHITILA DEMSE

126

MESRACH TESFAYE GETAHUN

127

MESTAWET GUDISA ITICHA

128

METASEBIYE KEFELEGN

129

MIHRET DESALEGN

130

MIHRET KEBEDE MENGSH

131

MIKIYAS AMESALE

132

MIKIYAS MOSISA

133

MILAN TOLA DIBABA

Wednesday August 22, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

134

MISALE SOLOMON

135

MISGANA BURKA

136

MISRAK MEAZA CHERINET

137

MISTR BELETE

138

MOHAMMED SEID

139

MULIWORK ADISU

140

MULU TEFERA TSEGA

141

MULUEMEBET AFRES

142

MULUGETA OLANA

143

MULUWORK NIGUS ALEMU

144

NABYAT NASIR

145

NATNAEL DEBEBE

Thursday August 23, 2018 @ 9:00 AM in the Morning

146

NEBRET TEGENE

147

NEGIBA SHAFI

148

NEJAT SERSENGA

149

NIG TSADIK DAGNEW

150

NIGUSAYEHU GOSHU

151

RAHEL DERENDA HAMDETO

152

RAHEL GERESH TOLOSA

153

REHIMA NESRU

154

RUKIA MOHAMMED

155

SAMRAWIT G/KIRSTOS

156

SARON TESFAYE DEJENA

157

SEBLE ABEB

Thursday August 23, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

 

158

SEBLE BIRU TADESSE

159

SEBLEWONGEL TEFERA

160

SELAM ABRHAM MITIKU

161

SELAM DIRIBA EDAE

162

SELAM DIRIBA EDAE

163

SELAM TAIMYALEW

164

SELAMAWIT DEMEKE

165

SELAMAWIT DEMIS

166

SELAMAWIT JEBESA

167

SELAMAWIT KEWANI

168

SEMEGN TEKU

169

SEMIRA KEDIR HUSSEN

170

SENAIT BADE W/GIORGIS

Thursday August 23, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

171

SERKALEM BACHA

172

SETO SISA TEFERA

173

SHIBRE ABEY

174

SHIMBERA RETA

175

SHIMELES GEBRE EGNET

176

SHIMELES TADESSE

177

SHITAYE NEGESE

178

SIRAK ASEGED

179

SISAY TESFAYE DESSIE

180

SOFIA YIMER MOHAMMED

181

SOPHIA WOLDE GOSSA

182

SOSINA GETU

Thursday August 23, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

183

TAMR ASAMINEW AMARE

184

TANGUT EFTAW

185

TARIKU ABRHAM MENGESHA

186

TARIKU GUMERO

187

TESFAMICHAEL BEYENE

188

TESFANESH ABERA

189

TESFANESH AREGA

190

TESFAYE  REGASA

191

TESFAYE ABERA TAFA

192

TESFAYE FIKRU

193

TIGIST MULISA GONFA

194

TIGIST TESFAYE

195

TIKIKILGELE

Friday August 24, 2018 @ 9:00 AM in the Morning

196

TINBIT MARKOS

197

TIRHAS ZEGEYE

198

TIZETA BELACHEW MEKONNEN

199

TIZTA YEMER

200

TOLI TADESSE WASIHU

201

TSEGA HILAY G/MICHAEL

202

TSEGANESH ASGEDOM

203

TSEGAYE AYELE TELE

204

TSEHAY ALEMAYEHU

205

TSEHAY HABTAMU

206

TSEHAY HABTAMU

207

TSEHAYNESH BOGALE

208

TSEHAYNESH SHUMETE

Friday August 24, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

209

TSGEREDA SHIFERAW SEMU

210

TSIGEREDA WERKENH DUGUMA

211

TSION BISRAT

212

TSION ELIAS BEKELE

213

TSION FISSEHA

214

TSION MEKONNEN ZEMA

215

TSION TADESSE

216

TSION TEFERA

217

TSION YOHANNES

218

WASSIE BIRHANE

219

WESENE SLEBIRU

220

WORKU WEGIDERES

221

WUBET ALEMAYEHU

Friday August 24, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

222

WUDINESH KASSA GOBENA

223

YAMROT ALAMREW DEMEKE

224

YARED BIRESU NIGUSA

225

YEKALO TESFAYE

226

YEMISIRACH YIRDAW GAIME

227

YESEWLIK ABEBAW GELAW

228

YESHAREG TESFA

229

YESHI BEZABIH SHENKUTE

230

YETMWORK ALEMAYEHU SEIFU

231

YETNAYET TILAHUN

232

YIDNKACHEW TADDESSE

233

YIZESHIWAL ALEMU YIFRU

Friday August 24, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

234

YOSEF KASSAHUN

235

YOSEF YIMAM

236

YSFA SHANE

237

ZEBENE TEJU BETRU

238

ZEBIBA KELIL

239

ZEHAB ENDRISE YESUFE

240

ZELALEM SISAY WALE

241

ZENASH MOGES WORKU

242

ZENEBU MESFIN SHIFERA

243

ZERITU KAILEGEBREAL

244

ZUFAN BIKILA

245

ZUFAN TEREFE HUNEGNAW

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE ENGINE MAINTENANCE ON MONDAY JUNE 18, 2018, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE NEW HR BUILDING (RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE) ON THE BELOW SCHEDULE FOR AN INTERVIEW.

YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND TWO COPIES OF RENEWED KEBELE ID CARD AND THREE PASSPORT SIZE PICTURES.

Wednesday, August 15, 2018 @ 8:30 AM in the Morning

1

AKREM IBRAHIM NURU

2

ABDI GEREMEW KANDO

3

ABEL SEIFU G/MICHAEAL

4

ABENEZER MARKOS MENA

5

ABENEZER MESERET BIRHANU

6

ADDISALEM TEFERA SHUME

7

ADIL NURI ABDE

8

AMANUEAL AMSALU TEGEGNE

9

AMANUEAL GETNET TILAHUN

10

AMANUEAL KALEB KELTA

Wednesday August 15, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

11

AMANUEAL MULAT DEMEKE

12

AMANUEAL SISAY GETU

13

AMANUEAL WENDESEN MENA

14

AMSALU ADMASU ZEWUDIE

15

ARARSO JEMBERU TARIKU

16

BAMLAK GETAYE YILMA

17

BASLIEL HAILEYESUS BALA

18

BAYE MERSHA WONDEMNEH

19

BEKA MELESE ALEMU

20

BEKALU ZENAWI YOHANNES

Wednesday August 15, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

21

BELAYNEH MENGESHA JEMBERIE

22

BEREKET ADDISU GESSESE

23

BEREKET WOLELAW ADEME

24

BEWEKETU WANAW BELAY

25

BINIAM GASHAW ALEMU

26

BINIAM SENDEK KEBEDE

27

BIRHANU MULEA SALEWDIRES

28

BIRKU WOLDE TELELE

29

BIRUK KALWOLDE ASRAT

30

BIRUK SHIBESHI KEBEDE

Wednesday August 15, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

31

BOJA URGESA JIMMA

32

DAWIT AYICHE NIGUSIE

33

DAWIT GULELAT WOLDE

34

DEGNET ERGICHO ERKALLO

35

DEMEKE ZEBENE W/MARIAM

36

DESALEW WORKINEH TAMIR

37

EBISA DESISA JAGASA

38

EMERAN SHEREFIDEN MOHAMMED

39

ESTIFANOS REDA WUBE

40

ESTIFANOS TADESE G/HIWOT

Thursday August 16, 2018  @ 8:30 AM in the Morning

41

EYOB ABRHAM BELACHEW

42

EYOB FISHA TEKLAY

43

EZEDIN SHIFA ADGABO

44

FAHMI MOHAMMED ABAJEMAL

45

FANUEL GETNET BEZABHI

46

FEYISA DUGUMA GEMECHU

47

GASHE KALITA KASHALA

48

GUTU MULATU SHIFERAW

49

HABTAMU ASEFA KEBEDE

50

HAGOS LEMLEM SHIFARE

Thursday August 16, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

51

HAILEMICHAEAL ADISU MINAYEHU

52

KASAHUN FIKADU BEKELE

53

KIBUR AMANUEAL YITBAREK

54

KIRUBEL ESHETU GETACHEW

55

KIRUBEL WORKU BAYE

56

KUMA KETEMA GUDETA

57

KUMA MOKENENE DABI

58

LENCHO WORKU FITA

59

LEUL ZELALEM FISHA

60

MATHEWOS GEREMEW BEYENE

Thursday August 16, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

61

MEBRATU TAKELE TADESSE

62

MELAKU DEJENE WULETAW

63

MELKAMU ASEFA KEBEDE

64

MELKAMU BOKA EBA

65

MELKAMU TADESE G/HIWOT

66

MENGISTU ZEWDU CHANE

67

MERGAT ALENE MELESE

68

MESAFINT MEKONEN ADUGNA

69

MIHRETU MOLLA WUBETU

70

MINILIK BELETE ABAYNE

Thursday August 16, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

71

MOHAMMED AHMED YUSUF

72

MOLALEGN ANLEY ZELEKE

73

MUHDIN MUSA DANGILA

74

MULUGETA TESFAW TADEGE

75

MULUKEN GEZU H/MARIAM

76

NASIR LAMERO DEMISSE

77

NATNAEAL ABDISA DEBELE

78

NATNAEAL ASHENAFI SAMUEL

79

NATNAEAL TESFAYE GETAHUN

80

NATNAEAL YISAK TEKLETSADIK

Friday August 17, 2018 @ 8:30 AM in the Morning

81

NEGA ATALO MESFIN

82

NEGASI KIROS TESFAY

83

NEWAY YERDAW MILLION

84

NIGUSE KIFLE YITAFER

85

NUR MOHAMMED YIMAMA

86

NURSELAM SHIFERAW YIMER

87

OLIYAD SEBOKA ADUGNA

88

PAULOS AZMERAW ENDALEW

89

REDIET BAHIRU BEYENE

90

SAMUEL ALEMU KASA

Friday August 17, 2018 @ 10:00 AM in the Morning

91

SAMUEL ALMAW ALEMU

92

SEYIFEMICHAEAL SERBISA DEBI

93

SHUMET SHEGAW AMARE

94

SINTEBEBE BOGALE BERIHUN

95

TAREKEGN KELTA ALAMBO

96

TEFERA TEGU TASEW

97

TEKALGN TAMIRAT HAJALO

98

TESFATSION ABERA AWENO

99

TEWODROS ALEMU MENGIST

100

TEWODROS BEHAILU NADEW

Friday August 17, 2018 @ 2:00 PM in the Afternoon

101

TIHTINAW ESUBALEW YAYEH

102

TITO HAILU NEGESE

103

TSEGAYE ADUGNA GUDA

104

TSIONAWIT MESFIN SHIFERWA

105

TUJI SHARAF AMIN

106

WOLDE NEGESE WAKENE

107

WONDIMU HAILE HIBISO

108

YARED ESHETE MAMO

109

YARED HAILU GEBRU

110

YEMANE BAYRAY KAHSAY

Friday August 17, 2018 @ 3:00 PM in the Afternoon

111

YIRGALEM NIGUSSIE DESALEGN

112

YISEHAK LEYKUN BIRHANU

113

YOHANNES DEMISE WORKU

114

YONATAN MESFIN NEGAH

115

YOSEPH MANAYE DEMELASH

116

YOSEPH ZERIHUN ALEMAYEHU

117

ZEKRIYA AMAN SAGURE

118

ZELALEM TAKELE BAREDO

AMONG THOSE CANDIDATES WHO APPLIED FOR THE POSITION OF TRAINEE AIRCRAFT MECHANIC AND MISSED THE PREVIOUS WRITTEN EXAM, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON TUESDAY AUGUST 14, 2018 @ 1:30 PM IN THE AFTERNOON FOR WRITTEN EXAM.

 YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD.

1

ABADI BAHRE BELAY

2

ABAT GAL BIRKNEH

3

ABAYE SELEMON BELETE

4

ABAYE SHITAW KASIM

5

ABDISA BEKUMA BAYISA

6

ABDULHAFIZ REDI BEYAN

7

ABEBAYEW WORKENEH MEGERSA

8

ABEL BELAYENEH BABORE

9

ABENET TEKL ASEGD

10

ABIY MUCHE SINSHAW

11

ABRHAM DESALEGN CHALI

12

ABRHAM GETENET YIMANE

13

ABRHAM GETNET YIMANE

14

ABRHAM SIMGNE ATNAFU

15

ABRHAM TEFERA DEJEN

16

ADDISU CHERU  TADESE

17

ADDISU ESHETU SOBOKA

18

ADDISU WUBSHET BURAYU

19

ADISU BELILIGN SHUMYE

20

ADISU GONFA DAME

21

ADUGNA ZEWDU AYALEW

22

ALEMU DESALEGN BEKELE

23

ALEMWESEN DESALGN WELDETASIK

24

AMANUEAL ABERA ELIAS

25

AMANUEL WENDWESSEN MENA

26

AMARE FANTAHUN BELAY

27

ANBESAW GETACHEW DEBREWORK

28

ANBESE FIKADU BEDADA

29

ANDUALEM BELETE AYELE

30

ANDUALEM H/MARIAM GETANEH

31

ANETEHUNEGN DERSO ALEMU

32

ANUWAR NASIR KENEA

33

AREGAWI REDAE GEBREANENIA

34

ASCHALEW GETACHEW TADESSE

35

ASFAW NIGUSE YEHALASHET

36

ASHAGRE TESFAYE CHAMERA

37

ASHALEW ASHENAFI GETANEH

38

ASHENAFI CHANKA FANTA

39

ASHENAFI PETROS GAYE

40

ASNAKU TILAHUN JIMA

41

ASREGED AYALEW BESHE

42

ATINATIEOS GENBAW MAMO

43

AWEKE DAMEISE ADERO

44

AYDENFU TECHANE WORKU

45

AYDENFU TECHANE WORKU

46

AYEDEFER WORKENEH KIBRET

47

AYENEW SEMACHEW ALAMEREW

48

AYIGABZ GOCHELA TEGASETEGN

49

AYNALEM AGUMAS NEGA

50

BANTAMELAK GIRMA AYALKBET

51

BASAZEN TEGEGN ASEFA

52

BASHA NIGATU BEYENE

53

BASHA TEGEGN BIZUNEH

54

BEDILU RETA MOSISA

55

BEFIKADU AZENE BIRKNEH

56

BEHAILU GETANEH ESHETE

57

BELAY GERAMOW DESALEGN

58

BELAYENEH GOSAYE SHITAYE

59

BELHU DEGNET ZEGEYE

60

BEREKET TSEGAB REDA

61

BERHANEMESKEL HAILE WELDEMARIAM

62

BERHANU GIRMA BOKU

63

BESHAH NIGATU ESHETE

64

BEYENE HAILESELASE DEMSE

65

BEZAEAL ABEBE AYANO

66

BILISUMA MEGERSA BALCHA

67

BINIAM GEBREWOLD GEBEREMICHAEAL

68

BINIAM LISANU TEREFE

69

BINIAM WELDEMICHAEAL HABTE

70

BINIYAM GETACHEW GEZAHANY

71

BINIYAM MELKAMU DESE

72

BINIYAM W/MIHRET TESFAMICHAEAL

73

BIRHANU SIDELELE ARGAW

74

CHALA ARI ABISHE

75

CHALACHEW GEDIF BERKU

76

DAGIMAWI HAILE ALEM

77

DAGNE IBSA DUGASA

78

DAMISE ULFATA GILISE

79

DAMOT MULUGETA MENGESHA

80

DANIEL GETIYE ATINAFU

81

DANIEL NIDAN ABEBE

82

DAWIT ALEMAYEHU ASMAMAW

83

DAWIT ALEMAYEHU EDESA

84

DAWIT BEDILU DEBELE

85

DAWIT KETESELA ZEWDU

86

DEBEBE GETANEH BEKELE

87

DEGWALE ABYE ADINEW

88

DEHENASEW TEFERA LAKEW

89

DEJEN DIRIBA HUNDE

90

DEJENE UREGESA KEREYU

91

DELEGNGELAMTE GANFUR

92

DEMIL FUFA BALAY

93

DEREJE ADEBA TOLA

94

DERESE YESHAW TEKLE

95

DESALEGN CHIKISA AMEDOM

96

DESALEGN ITAFA TADASSA

97

DESALEGN TEKOLA ABEBE

98

DESALEGN YAZE KEBEDE

99

EDOM TAMIRE DEMSSE

100

ENDADELEGN BELACHEW BESUYE

101

ENDALE EMAYNEW DESALEGN

102

ENDALKACHEW TADESE FELEFEL

103

EPHREM DEJENE HAILU

104

EPHREM ESHETU CHUMBERA

105

ESHETU MAMUYE SHIFERAW

106

EYOB SISAY BOGALE

107

EYOUEL ZEWDU TELAHUN

108

FANTAHUN WONDIMKUN AKEBERGN

109

FASIL MATIWOS WEILAMO

110

FERHAN TILAYE NEGASH

111

FIKADE GEBREHANA WELDESILASE

112

FIKIRU HUNDUMA LEMMESA

113

FIRDISA ABERA GOSHU

114

GADISA TOLESA CHEMEDA

115

GASHAW HAILE KUMA

116

GASHAW MERGA GUTA

117

GEBEYEHU DAMTEW TAKELE

118

GELETA GEMECHU DINSA

119

GEMACHU MEKONNEN ARARSO

120

GEMECHU DESSALEGN ABU

121

GEMECHU DUGASA GELECHU

122

GEMECHU NEME WEDAJO

123

GETA ASHENAFI BELAYNEH

124

GETACHEW ABDISA OLIKA

125

GETAHUN LEGESE WODAJO

126

GETAWOY ADEFRIS ABOSET

127

GETNET CHANE MARKESH

128

GEZAHEGN TAYE MEKONENE

129

GEZAHEGNE KEBRU WORKU

130

GEZU BEFEREDU ABEBE

131

GIRMA MERID MEKONIN

132

GIZACHEW GETIYE ADMASU

133

GIZACHEW TESFA TUTURA

134

GOSAYE NIGUSSIE MIDEKESA

135

GUBASA GOBENA SAFAYI

136

GULELAT BEKELE BIRU

137

GULILAT BEKELE BIRU

138

GULUMA DAMSIEW WASSINE

139

HABTAM BISENEBT MEHARI

140

HABTAMU ASEFA KEBEDE

141

HABTAMU KEBYE AYELE

142

HABTAMU MULATU BIYANA

143

HABTAMU SETEGN WELDESEMAYAT

144

HAILEMARIAM MESAW GETANEH

145

HAILU GETACHEW MOGESE

146

HAIMANOT MITKU ENGIDA

147

HAMID YESUF MOHAMMED

148

HAYELOM PETROS ABAY

149

HELEN TAFERA GEDAMU

150

IBRAHI MEHAMMED JEMAL

151

KALEAB MEBETE TADELE

152

KEBEDE MANDEFRO KIDANE

153

KEFELEGN ADMASU KEBEDE

154

KEFELEGN BEZABH WELDES

155

KEFELEGN TASEW SHIFERA

156

KEFELEGN TASSEW SHIFERA

157

KFLOM TEKLAY TEKA

158

KIBRET SISAY GIRSHA

159

KIDIST HABTAMU SHEWANKITAW

160

KIRUBEL ABERA FANTU

161

KIRUBEL YOSEF ALI

162

KIYA TOLERA GEMEDA

163

LAKEMARIM AYALEW WARKE

164

LAMESSA HULUKA FEYISA

165

LATA KENEA TUFA

166

LELISA BACHA ABDISA

167

LELISA WAKTOLA ETEFA

168

LEMESA TAMIRU RORO

169

LETA DUGUMA DEMISSE

170

LUSI ABRHAM BALA

171

MAGERTU TARESA TOLA

172

MAMUSHET DURESSA GELAN

173

MARKACHEW CHALE YALEW

174

MASRESHA HABTAMU ABABU

175

MASTEWAL ALELGN TSEGA

176

MEBRATU MAMO WELDEYES

177

MEGERSA ABDISA DEYAS

178

MEKONNEN SEMA ABSHER

179

MEKUANT BAYWASH KASSIE

180

MELAKU TSEGA HURISA

181

MELESEW GELETA ABI

182

MENGISTU HAILEMICHAEL HAILU

183

MESELE WORKIYE MEKURIA

184

MESFIN DABI TULU

185

MESFIN DAGNE KELEA

186

MIFTAUW BESHIR KELILO

187

MIHRETU DEJENE GODE

188

MILKIYAS KEJELA WAKTOLE

189

MILLION AKLILU YIRGU

190

MIMMI DESSE LEMMA

191

MINIYISHAL BIRHANU NIGUSSE

192

MISGANA AZEBE WENDIMU

193

MISGANA TARFASA KUMSA

194

MISGANA TEFARA  DEBELA

195

MITIKU AGEFARI ASHANGO

196

MULUKEN MENGESTU DESALGN

197

MULUNEH ABERA KETEMA

198

MUUZE KASAYE HAILESELASIE

199

NATNAEAL ASHENAFI SAMUEL

200

NATNAEAL HAILEMESKEL GETACHEW

201

NATNAEL HALILMESKEL GETACHEW

202

NEGASA RAGAHA GURMESA

203

NEMOMSA OLANI DUFERA

204

NIGATU TAYE KASAHUN

205

NOAH SHIBIRU HUNDESA

206

REGASA KELBESA SHENTEMA

207

SABIR ALI MUKTAR

208

SAMRAWIT LAKEW ABAYNEH

209

SAMUEL TESHOME SENBETA

210

SELAMU AYELE ANULO

211

SEWYE BEYENE GEBRETSADIK

212

SHAWUL ABIBI MEKONNEN

213

SHETAWEY ABEJE BEKELE

214

SHEWANDAGN ABEBE FITAWEK

215

SHEWANDENEK TEDILA WOLDEAMANUEL

216

SHEWANDENEKW SHEWAYE MAMO

217

SHIKUR SITOTAW LEGESE

218

SHIMELSE JOTE EDOSA

219

SHIMELSES KEBEDE BIRU

220

SHUMET SHEGAW AMARE

221

SILESHI T/AREGAY ZEWDI

222

SINTAYEHU SHIMELSE BEKELED

223

SINTAYEHU ZEMEDKUN HAILEGIYORGIS

224

SISAY FUFA AMEJA

225

SISAY HAILU BEJIGA

226

SOLOMON AREMDIE MULUNEH

227

SURAFEAL BAYU LEMA

228

TADELE ALEMU KEBEDE

229

TADELE KEBORO DEGA

230

TADELE SHENBACHEW MULATU

231

TADELE TEMESGEN GEMECHU

232

TADELE TEMESGEN GEMECHU

233

TADESE ANDARG NIGATU

234

TAJEBE SIMEGN TAMIRE

235

TAKELE LIBEN ZEGEYE

236

TAKELE NIGUSSIE LEMU

237

TAMIRAT TADESSE HIRKO

238

TAMIRU WESSENE GETACHEW

239

TAREKEGN TESEMA H/MARIAM

240

TARIKUA BELACHEW BESUYE

241

TEDI MAMUSHET BIRBO

242

TEKLEBRHAN G/HER AREGAWI

243

TEKLU ARARESA KASA

244

TEMECHACHE SHAREW G/YES

245

TEMESGEN KELBESA TOLESA

246

TEMESGEN TEFERA BUKE

247

TERESA DESALE MOTERA

248

TESFALEM GELETA KEBDE

249

TESFALIDET TAMENE G/MESKEL

250

TESFAYE DEBELA JIDA

251

THOMAS GARDEW G/EGZABHER

252

TILAHUN DARGE KUBURA

253

TOLA BEDASA BEKIRO

254

TSEGAW BESUFIKAD TEKETEL

255

TSEGAYE ABEBE SIYOUM

256

TSEGAYE DABA TAFA

257

TSEHAY BEKELE WEGDERESEGN

258

TSGIE WELAY KUFE

259

TSHOME ATILE KEBEDE

260

TSIGEHANA TEKELYOHANNES HAILEMESKEL

261

TURA ABERA GUDETA

262

WONDIMU TEKALGN KABATO

263

WUBENEH SHEGAW MEKONNEN

264

WUDINEH TEGEGNE SIMENEH

265

WUDU ASALF DEBEBE

266

YALEMWORK TESHOME TIGABU

267

YARED ALEMAYEHU KIFELE

268

YARED TEKOLA BORU

269

YENEWAS LMNEH TEREFE

270

YEREFULGN KELKAY WONDIMU

271

YESHITELA ABABEY EMAWAYE

272

YIGRMAL NEGASH ABEYA

273

YIREFU ZELEKE WORKE

274

YIRGALEM TASSEW BEKELE

275

YISAK DEJENE KASSA

276

YISAK DIRIBA BEYENE

277

YITAGES KIFETEW ABEBE

278

YOHANNES GETACHEW KEBEDE

279

YOHANNES NEGASI BIRE

280

YONAS DAMENA FIKRE

281

YONAS GOJE TADESE

282

YONAS TESHOME ANBESAW

283

YONATAN KEBENEH WORKU

284

YUSUF HASEN NEDISHU

285

ZEAMMANUEL TESFAYE BRHANU

286

ZEBENE ASERATE GORFU

287

ZELEKE BIRHANU KEBEDE

288

ZERGABACHEW AWRARIS BIRIEL

289

ZERIHUN TEKA DEGEFA

290

ZEWDU ABATE HABTEGIORGIS

291

ZINEDIN REGASA DINEGEDE

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE REGISTERED FOR THE POSITION OF TRAINEE AIRCRAFT CABIN MAINTENANCE TECHNICIAN FROM MAY 08, 2018 TO MAY 18, 2018BUT WHO WERE ABSCENT ON THE PREVIOUS EXAM SCHEDULE ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON AUGUAT 14, 2018 1:30PM IN THE AFTERNOON FOR WRITTEN EXAM.

YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD.

NO

NAME

NO

NAME

1

ABAT GAL BIRKNEH

33

EYOUEL ZEWDU TELAHUN

2

ABAYE SHITAW KASIM

34

GETACHEW ABDISA OLIKA

3

ABRHAM GETNET YIMANE

35

GIZACHEW TESFA TUTURA

4

ABRHAM SIMGNE ATNAFU

36

GULELAT BEKELE BIRU

5

ABRHAM TEFERA DEJEN

37

GULUMA DAMSIEW WASSINE

6

AMANUEL WENDWESSEN MENA

38

HABTAMU SETEGN WELDESEMAYAT

7

ANBESAW GETACHEW DEBREWORK

39

KEFELEGN ADMASU KEBEDE

8

ASHENAFI GASHAW SHIBABAW

40

KIDIST HABTAMU SHEWANKITAW

9

ASHENAFI PETROS GAYE

41

MARKACHEW CHALE YALEW

10

ASNAKE ADANE FETAWEK

42

MASTEWAL ALELGN TSEGA

11

AYANAW SEMAHEGN

43

MEGERSA ABDISA DEYAS

12

AYDENFU TECHANE WORKU

44

MIFTAUW BESHIR KELILO

13

AYDENFU TECHANE WORKU

45

MINYISHAL BIRHANU NIGUSE

14

AYENEW SEMACHEW ALAMEREW

46

NATNAEL ASMARE DEMSSIE

15

BANTAMELAK GIRMA AYALKBET

47

NATNAEL HALILMESKEL GETACHEW

16

BELAYENEH GOSAYE SHITAYE

48

NEGASA RAGAHA GURMESA

17

BELHU DEGNET ZEGEYE

49

NEMOMSA OLANI DUFERA

18

BINIAM LISANU TEREFE

50

SHEMSUDIN MELKAMU RESHID

19

BINIAM WELDEMICHAEAL HABTE

51

SOLOMON AREMDIE MULUNEH

20

CHALACHEW GEDIF BERKU

52

TADELE SHENBACHEW MULATU

21

DAWIT BEDILU DEBELE

53

TAKELE LIBEN ZEGEYE

22

DAWIT KETESELA ZEWDU

54

TAMIRAT TADESSE HIRKO

23

DEBEBE GETANEH BEKELE

55

TEMESGEN TEFERA BUKE

24

DEGWALE ABYE ADINEW

56

TOLA BEDASA BEKIRO

25

DEHENASEW TEFERA LAKEW

57

YADIEL MILLION ASSEFA

26

DEJEN DIRIBA HUNDE

58

YALEMWORK TESHOME TIGABU

27

DESALEGN CHIKISA AMEDOM

59

YEREFULGN KELKAY WONDIMU

28

DESALEGN TEKOLA ABEBE

60

YORDANOS GETAHUN WOLDE

29

DESALEGN YAZE KEBEDE

61

ZELALEM BELAY GEBRETSADIK

30

ENDALKACHEW TADESE FELEFEL

62

ZELEKE BIRHANU KEBEDE

31

EPHREM DEJENE HAILU

63

ZERIHUN URAEL HERANO

32

EYOB SISAY BOGALE

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE AIRCRAFT CABIN MAINTENANCE TECHNICIAN ON JUNE 05, 2018. THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON THE BELOW SCHEDULE FOR AN INTERVIEW.

YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND TWO COPIES OF RENEWED KEBELE ID CARD AND TWO PASSPORT SIZE PICTURES.

NB. CANDIDATES ARE ADVISED TO APPEAR WITH PROPER DRESSING CODE.

MONDAY AUGUST 13,2018@8:00AM IN THE MORNING

 

MONDAY AUGUST 13,2018@1:00PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

NO

NAME

1

ABINET DEMES ARARSO

21

MENGISTU HAILEMICHAEL HAILU

2

ABRHAM GETENET YIMANE

22

MILLION AKLILU YIRGU

3

ASCHALEW GETACHEW TADESSE

23

MISGANA AZEBE WENDIMU

4

ASHALEW ASHENAFI GETANEH

24

MOGES TADELE HAYILE

5

BEFIKADU AZENE BIRKNEH

25

NATNAEAL HAILEMESKEL GETACHEW

6

BINIYAM GETACHEW GEZAHANY

26

NIGATU TAYE KASAHUN

7

BINIYAM W/MIHRET TESFAMICHAEAL

27

SABIR ALI MUKTAR

8

BIRUK SAFAYO ASHENGO

28

SAMUEL TESHOME SENBETA

9

DERESE YESHAW TEKLE

29

SHEWANDAGN ABEBE FITAWEK

10

ENKU MESERET

30

SHUMET SHEGAW AMARE

MONDAY AUGUST 13,2018@ 10:00AM IN THE MORNING

MONDAY AUGUST 13,2018@3:00 PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

NO

NAME

11

EPHEREM WORKU ANDARGE

31

TADELE TEMESGEN GEMECHU

12

FERHAN TILAYE NEGASH

32

TESFAYE DEBELA JIDA

13

GETAHUN LEGESE WODAJO

33

TEWODROS GENETU TAYE

14

GEZAHEGN TAYE MEKONENE

34

TILAHUN DARGE KUBURA

15

HABTAMU ASEFA KEBEDE

35

WORKU NIGUS AGEGNEW

16

HAIMANOT MITKU ENGIDA

36

YESHITELA ABABEY EMAWAYE

17

KEBEDE MANDEFRO KIDANE

37

YIGERMAL NEGASH ABEYA

18

KIBROM HAILE WOLDEAREGAY

38

YONAS SOLOMON DIGAFE

19

KIRUBEL ABERA FANTU

39

ZEAMMANUEL TESFAYE BRHANU

20

MEKUANT BAYWASH KASSIE

40

ZERIHUN TEKA DEGEFA

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE PILOT IN ADAMA, AMBO, ARBAMINCH, AXUM, BAHIRDAR, DESSIE, DIREDAWA, GONDER, HAROMAYA, HAWASSA, JIMMA AND MEKELLE ON MARCH 31, 2018 THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR INTERVIEW AS PER THE BELOW SCHEDULE. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND COPY OF YOUR ID CARD AND TWO PASSPOT SIZE PICTURES AND  ALL ORIGINAL AND COPY OF THEIR EDUCATIONAL CREDENTIALS INCLUDING, TEMPORARY GRADUATION CERTIFICATE, 8TH GRADE MINISTRY CARD OR BIRTH CERTIFICATE. 


MONDAY AUGUST 06, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

BIRUK TESHOME

2

BIRUKTAIT YIRGALEM ALENE

3

BISRAT ARAYA

4

BISRAT KIROS

5

BISRAT TESHOME

6

BITEW WENDIMNEH

7

BONA MEGERSA

8

BONSAN KEBEDE

9

BORU HUSSIEN

10

BRHANE G/MEDHIN

MONDAY AUGUST 06, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

 BRHANE GIRMAY GEBREMICHEAL

2

BRHANU HAILE

3

BSRAT BRHANE

4

BULTO FUFA

5

CALEB ANDARGACHEW GIZAW

6

CHALA ABDISSA

7

CHALA TESFAYE

8

CHALACHEW AYANA

9

CHANYALEW GENENE

10

CHERU BESENE

MONDAY AUGUST 06, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

1

CHRISTINA TAMIRAT

2

DABA LELISA MORKA

3

DAGIM ABIY TADESE

4

DAGIM KIDANU

5

DAGIMAWI BERHANU ASEFA

6

DAGNA DESSIE

7

DAGNACHEW DRIBSA

8

DANIEL ARAYA

9

DANIEL MINAS

10

DANIEL MOGES

MONDAY AUGUST 06, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

1

DAWIT ABADI

2

DAWIT ASFAW

3

DAWIT AYALEW

4

 DAWIT DEMILE MUCHE

5

DAWIT G/KIDAN

6

DAWIT G/SELASE

7

DAWIT GETACHEW

8

DAWIT GETANEH

9

DAWIT MELESE

10

DAWIT NEGUSU TSEGA

TUESDAY AUGUST 07, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

1

DAWIT SHIMELS

2

DAWIT SOLOMON

3

DAWIT TESFAYE

4

DAWIT WORKU

5

DEBASU MEBRAHTOM

6

DEBELA URGE WAKEYO

7

DEBELO OLJIRA

8

DEJENE GIRMA

9

DEJENIE MELESSE GUBENA

10

DELELEGN DEBESU

TUESDAY AUGUST 07, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

DEMETROS PETROS

2

DEREBE GIRMA

3

DEREJE SHIMELS

4

DESALEGN ADUGNA

5

DESALEGN AYENEW

6

DESALEGN DEREJE

7

DESIE YALEW

8

DESSALEW DEMELSH

9

DESSIE MELESE

10

DESTA GEBREWOLD

TUESDAY AUGUST 07, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

1

DESTALEM G/MICHAEAL

2

DESTAW SEME

3

DHERESA LIGABA

4

DILEBO TEMESGEN

5

DINAOL SOLOMON ASMELASH

6

DRAR GEZAE

7

DURESA DANIEL

8

EBA MULUNEH

9

EBSA DENDENA

10

EBSA SELESHI

TUESDAY AUGUST 07, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

1

EDEN TILAHUN

2

EDMIALEM TAMIRU

3

EGNUMA FANTA GOSHU

4

EHTE SHEWAYRGA FIRDIE

5

ELIAS ABESHA KEMAL

6

ELIAS ANDUALEM

7

ELIAS MEKOYET

8

ELIAS NEGASA

9

ELIYAS BAYE

10

ELIYAS SISAY

WEDNESDAY AUGUST 08, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

1

ELSHADAY SEIFU

2

EMIYAMREW AZMERAW

3

ENDALKACHEW ABEBE ASFAW

4

ENDIHNEW ASNAKEW

5

ENEDESHAW ALEMU

6

ENINUR TILAHUN

7

ENIY ALEMYE

8

ENIYEW ANIMAW

9

ENKU DEMISEW

10

EPHEREM MENGISTU

WEDNESDAY AUGUST 08, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

EPHREM ADDISU

2

EPHREM DEJENE

3

EPHREM ELIAS

4

EPHREM KETEMA DADI

5

EPHREM TESFAHUN

6

ERISTU DEMISSIE

7

ERKIHUN MELKIE

8

ERMIAS ABERA BONJA

9

ERMIAS HAILU

10

ERMIAS PAULOS

WEDNESDAY AUGUST 08, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

1

ERMIAS TADESSE

2

ERMIYAS ASCHALEW

3

ERMIYAS TEFERA

4

ESAYAS BERHANU

5

ESHETE BEKELE

6

ESKINDER BEREKET

7

ESSAYAS MULAT ADAMU

8

ESTIFANOS SEYOUM

9

ESTIFANOS TEBEYENE

10

ETSAY BERHE

WEDNESDAY AUGUST 08, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

1

EYASU DERBEW

2

EYERUSALEM GIRMAY

3

EYOB ABATE

4

EYOB ASSEFA

5

EYOB DUBARGE

6

EYOB GELAN HUNDE

7

EYOB SORSA

8

EYOB TESFAYE

9

EYOEL BAMLAKU

10

EYOSIYAS MERSEAHAZEN

THURSDAY AUGUST 09, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

1

EYOUB KIROS

2

EYUEL FEKADU

3

EYUEL SEBSBE

4

EZANA ALEMSEGED

5

FAJI KINFE TEMEGNEW

6

FANOS TEKU

7

FANTISH ABRHA

8

FANUEL GETACHEW

9

FASIKA MELSE

10

FASIKA TESHOME

THURSDAY AUGUST 09, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

FASIL HENOK ABEBE

2

FELEKE RETA

3

FESEHA DERES

4

FETIH KEFYALEW

5

FEVEN ABRHAM

6

FIKADU BELAYNEH

7

FIKADU HABTU

8

FIKREMARIAM KASSA

9

FIKRU TESFA

10

FIKRYOHANNES ABAY

THURSDAY AUGUST 09, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

1

FILIMON HAILAY

2

FILIMON KIROS

3

FILMON DEBES

4

FIRAOL CHALCHISA

5

FIRAOL DEGEBASSA

6

FIRAOL GOBENA

7

FIRAOL HAILU

8

FIRAOL WORKU

9

FIREW TEFERI

10

FIREW TESHOME

THURSDAY AUGUST 09, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

1

FISSEHA KAHSAY

2

FITSUM YITAGESU

3

FITSUM ZENEBE

4

FRUT H/SELASE

5

FUAD ABDU

6

FUAD DULA

7

FUAD HAYREDIN

8

FUFA UMATA

9

FUHAD ABAJUIAD

10

G/EGZABHER FISSEHA

FRIDAY AUGUST 10, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

1

G/HIWOT TEKLAY

2

G/MARIAM TADESSE

3

G/MEDHIN MEBRHTU

4

G/SELASSIE HAGOS

5

GALANA ABAY

6

GAMACHU TARIKU HORDOFA

7

GAROMA BADHASA

8

GASHAW GETE

9

GEBEYEHU GOBENA

10

GEBREGZABHER HAFTAY

FRIDAY AUGUST 10, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

GEBREMICHAEAL ESHETE

2

GEDIF SEMRE

3

GEDION DEREJE

4

GEDION ESHETU

5

GELANA LEMECHA

6

GELETA SHELEME

7

GEMECHIS AJILU

8

GEMECHIS WONDIMU

9

GEMECHU ADDISU

10

GEMEDA BACHA GEMECHA

FRIDAY AUGUST 10, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

1

GEMEDA LEMESA LUCHA

2

GENENE ESHETU

3

GERSAM YOHANNES

4

GETA BIYAZEN

5

GETACHEW DESALEGN

6

GETACHEW ERKIHUN

7

GETE DEBEBE

8

GETENESH BIRHAN

9

GETENET AYELEGN

10

GETNET ASSEFA

FRIDAY AUGUST 10, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

1

GETNET DEJEN

2

GETNET FIKRU HAILU

3

GETNET KASSAHUN

4

GEZACHEW ASMARE

5

GIRMA BEKELE

6

GIRMA MULU

7

GIRMA ZAWUDE

8

GIRMAY DESALEGN

9

GIRMAY GIDAY

10

GIRMAY H/SELASE

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE AVIONIC MAINTENANCE ON JUNE 18, 2018 ONLY THE BELOW LISTED CANDIDATES HAVE PASSED THE WRITTEN EXAM.

NB: - INTERVIEW DATE/SCHEDULE WILL BE RELEASED SOON AFTER A WEEKS

NO

NAME

1

ABDULSEMED KASSIM HUSSIEN

2

ABENEZER GETACHEW MOLA

3

ALEMNEH BIRKU KEBEDE

4

ALEMU NEMOMSA

5

AMANUEAL BIRHANU DESTA

6

AMANUEAL HAILE TAFA

7

AMANUEAL KELEMU WORKNEH

8

AMANUEAL MESFIN

9

AMANUEAL ZENEBE ZELEKE

10

AMANUEL SOLOMON

11

ASHEBIR ZERIHUN BUSHA

12

AYIHENDO BEKELE

13

BEAMLAK KURABACHEW TAFESE

14

BEAMLAKU FENTAHUN AMARE

15

BEMNET ZEWGE LEMMA

16

BEREKET ABATE ERANO

17

BEREKET TSEGAAB REDA

18

BIRUK GELETU TELELA

19

BONSA ABUSH BONKA

20

DANIEL TADESSE BONSA

21

DAWIT BEDILU DEBELE

22

DAWIT MESFIN TESHOME

23

DEREJE GELANA DEGIFE

24

DURESSA KASIM EDEO

25

EBRAHIM TAREKE YIMER

26

ELIYAS BEYENE NIGATE

27

ELIYAS YADESE JIMA

28

EMNET TESFAYE TADESE

29

ERKIHUN MULU MUCHE

30

ESIRAEAL TAMIRU GANESO

31

EYASU TARIKU TEREFE

32

EYOB DANIEL YOHANNES

33

GALANA BERHANU DEMESA

34

GELMESSA JABESSA MARGA

35

GETAHUN MINALE GEBEYEHU

36

GIRMACHEW TEFERI BELACHEW

37

GUTEMA MOSISA TEGEGN

38

HABTAMU WAGI DIBABA

39

HAILEGEBREAL GERESU ODA

40

KAGNACHEW KETSELA HAILE

41

KALEAB TIGISTU BAYSA

42

KALKIDAN WENDESEN TESFAYE

43

KASAYENEW TSEGAW ADISU

44

KIDUS WONDIMAGEGN GEDIFAW

45

LECHISA BELETE GOBENA

46

LELISA BACHA ABDISA

47

LEULSEGED MAMAO TSEGAW

48

MEGERSA SEMU ALEMU

49

MIHRETU DEJENE GUDE

50

MILKIYAS WESENSEGED HAILE

51

MISGANA AZEB WONDIMU

52

MULUGETA MEBRATU GELAW

53

MULUKEN TESHOME SEME

54

NAHOM G/WOLD ABOYE

55

NEGA AYELE G/HIWOT

56

NEGASA HEYO TOLA

57

NEGESE TESHOME ENDAZENEW

58

NESREDIN MEHAMUD ABDELA

59

ROBERA AYENEW ASSANA

60

SILAMLAK AZEZEW BELAY

61

TEKEBA BUTA ENDALE

62

TEMSEGEN W/GEBRIEL BAHTA

63

TEWAHDO GETACHEW GEDAMU

64

TIGIST AYSAN HABTU

65

TSEGAYE GETACHEW TEKLU

66

WAKENE ABERA TUCHO

67

YABETSE DEMLEW MEKONNEN

68

YARED TEKALGN WUBNEH

69

YEABSIRA MESAY KINFE

70

YISAHK WONDIMGEZAHU AFEWORK

71

YITAGES DEMSEW GETACHEW

72

YOHANIS TILAHUN TSEGAYE

73

YOHANNES TEKLAY SIBHATU

74

YOSEPH DERESSE ZEWUDIE

75

YOSEPH WORKENEH ASSEFAW

76

ZELALEM BEKELE DESTA

77

ZELEKE ABEBE MAMUYE

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO ARE ATTENDING MEDICAL PROCESS   FOR THE POSITION OF TRAINEE AIRCRAFT MECHANIC THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR PRE- TRAINING LANGUAGE ASSESSMENT AS PER THE BELOW SCHEDULE.

WEDNESDAY, JULY 18,2018 @ 1:00 PM.

NO

NAME

1

ABAYNEH FEKADU MENGESHA

2

ABAYNEH LEMMA TAYE

3

ABDELA UMER SEID

4

ABDENA MISGANA MORKA

5

ABDI GULMA DURESA

6

ABEBE TENA TESEMA

7

ABIY FIKRU MOLLA

8

ABRHAM ABEBE KEBEDE

9

ABUBEKAR ANGA ALI

10

AKEZA NIGUS EMBAYE

THURSDAY JULY 19, 2018 @ 8:00 AM.

NO

NAME

11

ALEMU KIFLE BEKANA

12

AMANUEAL NEGA BIRHANU

13

ANDUALEM GESESE GEBRE

14

ASHEBIR ZERIHUN BUSHA

15

ASHENAFI KEBEDE BEKELE

16

ASNAKE AMARE TSEGE

17

AYELE GETACHEW TADESSE

18

AZARIYA YACOB LOGE

19

AZENANAW AWABEL SEWENET

20

BAHIRU WEYECHU DEMISE

21

BAMLAKU ZEWDE SEMEGNE

22

BEREKET MOHAMMED ALI

23

BIKILA BERHANU TAFASE

24

BIRHANU KISI BENTI

25

BIRMADU KINATI IBSA

26

BONSA MERGA TERFA

27

BUZIYE AYELE WAKE

28

DANIEL BEHAILU MEKURIYA

29

DANIEL HOSAINA KEBEDE

30

DAWIT MOSISA DERESA

31

DAWIT TADESSE GIRMA

32

DEJENE MINWAGAW ALEMU

33

DERESE ZENEBE NEGESE

34

EFREM FISEHA NEGASH

35

ENDALK TEGEGN ASFERIE

36

ERMIAS MEKONNEN BEYENE

37

EYASU SORI MELAKU

FRIDAY, JULY 20,2018 @ 8:00 AM.

NO

NAME

38

FEKADU WONDESEN ZEWDIE

39

FIRAOL MULATU REGASA

40

FITSUM AKELE SHIBESHI

41

GASHAW WOLDU GURMU

42

GEDA JEMAL HUSSEN

43

GEMECHU HIRKO BEGNA

44

GETACHEW TEMESGEN ABATE

45

GIRMA ADERE ASSEFA

46

GIRUM MOHAMMED ALEMU

47

GUDETA OLUMA CHIRIFA

48

HABTAMU SHIFERAW BEYENE

49

HAILEYESUS T/YOHANNES ABEBE

50

KABTAMU HAILESELASE TILAHUN

51

KALEAB EPHREM MELESE

52

KIRUBEL MEKOYA FENTIA

53

KUMA TEFERI TOLERA

54

LENCHO TILAHUN SIME

55

LEUL AMANUEAL DERSSE

56

LEUL DEGU DEME

57

MANAYE BEGASHAW SHIFERA

58

MARKOS DEBALKIE KEBEDE

59

MEBRHATU ALEM GEBRU

60

MELESE AKLILU SHUMBASH

61

MESUD G/TASDIK W/HAWARIAT

62

MIKIYAS DAGNE BEKELE

63

MILLION BEKELE TSEGAYE

64

MITIKU KUMA BEDANA

SATURDAY, JULY 21,2018 @ 8:00 AM.

NO

NAME

65

NAHOM ABAYNEH BEYENE

66

NAOL SHIFERAW

67

NATNAEAL MENGISTU ESHETE

68

NEGASH SHIFERA AYENA

69

NEWAY TEKLIE BEJIGA

70

OLIYAD MERGA LEGESSE

71

ROBERA DEJENE GURARA

72

SEIDA AREBA HUSIEN

73

SENBETO TOLESA OLANI

74

SEYOUM MEKASHA ARARSA

75

SHEWANGIZAW MEKONNEN GETU

76

SHIMELSE GEZACHEW BEKELE

77

SHUMI DEGEBESA GIRMA

78

SINEWORK FANTAHUN MEKONNEN

79

SISAY MILLION KEBEDE

80

SOLOMON BIRHANU IFA

81

TAFA SIYUM TULU

82

TAHIR MOHAMMED DARI

83

TAMIRAT TAYE AMARE

84

TEMESGEN TADESSE BEKELE

85

TEMESGEN TESFAHUN ZELELEW

86

TULU ATTIRE BESHA

87

YEMSIRACH DEBEBE GURMU

88

YOSEPH FISHA ZENEBE

89

ZERIHUN ABACHE BEZA

90

KIBRET NEGASH TILAHUN

91

TESFALDET GENORE KELBORE

92

TESFAYE MISGANAW AGEGNEHU

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM ON July 16, 2018 28, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON THE BELOW SCHEDULE FOR AN INTERVIEW.

YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND COPIES OF YOUR SUPPORTING DOCUMENTS, INCLUDING TEMPO /8TH GRADE MINISTRY CARD & TWO PASSPORT SIZE PICTURE.

THURSDAY JULY 19, 2018 @ 8:30 AM IN THE MORNING

NO

NAME

DEPARTMENT

1

Abatneh tizazu

Electrical & Computer Engineering

2

ABDELA DEGELO DEKEBO

Bachelor of Science in Computer Science

3

Abdela sofiyan

Electrical & Computer Engineering

4

Abdil keder

Electrical & Computer Engineering

5

ABDISA ERMIAS MIESO

Electrical & Computer Engineering

6

ABDU TESHOME SEIFU

Bachelor of Science in Information Systems

7

Abdulwahid  tajudien

Electrical & Computer Engineering

8

Abdurehman yimer

Electrical & Computer Engineering

9

ABDUSELAM ABUBEKER ADEM

Information Technology

10

ABEBAW TESFA

COMPUTER ENGINEERING

11

ABEL AREGAWI KEBEDE

Computer Engineering

12

ABEL AWASH FISSIHA

Electrical & Computer Engineering

13

ABEL TAMIRU

Computer Science

14

ABENEZER BEKELE GELETA

Bachelor of Science in Mathematics

15

ABENEZER SEYOUM ZEWDEI

Bachelor of Science in Information Systems

16

ABERASH DELELEGN WORKU

Mathematics

17

ABIY ASCHALEW DESALEGN

Computer Science

18

Abraham Birhanu Bulti

computer science

19

ABREHAM GEBREMEDIN DEBELE

Bachelor of Science in Information Systems

20

ABRHAM MAMO ZEWDE

Computer Engineering

21

ADERAW LIMENEH ASAYE

Computer Science

22

Adino hailu

Electrical & Computer Engineering

23

ADUGNA KASSA KALLACHO

Statistics

24

AHMED OUMER MUSTEFA

Bachelor of Science in Information Systems

25

ALAZAR SILESHI MANDEFRO

Computer Engineering

26

Alemayehu  Shibeshi Taffoo

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

27

AMANU  ALAMIREW  ASRES 

Information Science

28

AMANUEL ABEBE WOYESSA

Computer Engineering

29

Amanuel Gebreslase Gashe

Statistics

30

AMBESA ABDATA KENO(lenco)

Computer Science

31

AMLAKU BEYENE ERETA

Infromation Systems

32

ANTENEH TESFAYE KASSU

Computer Engineering

33

ASEFA SHUGUTE  AMENA

Statistics

34

ASHEBIR OLANA

Computer Science

35

ASMAMAW FISSHA TESHOME

Computer Science

36

Atnafu narke

Electrical & Computer Engineering

37

AZEB SOLOMON GETACHEW

Mathematics

38

BAHRIW TADELE MUCHE

Bachelor of Science in Information Systems

39

Bashaha Fiqadu  Merga 

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

40

BAYE ZEDENGL WENDEM

Electrical & Computer Engineering

41

BECKHAM BERHANU MULGETA

Computer Engineering

42

Bedasa  Tolera  Tolesa

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

43

BEKALU SENAY ABRHMAN

Computer Engineering

44

BELETE SISAY ALEMU

Electrical & Computer Engineering

45

BEREKET GETACHEW SEYOUM

Computer Science

46

Berhan assefa

Electrical & Computer Engineering

47

BERHAN DERIBEW CHERU

Bachelor of Science in Information Systems

48

Betelehm endris

Electrical & Computer Engineering

49

BETHLEHEM ARAYA HAGOS

Computer Engineering

50

Bezabih aytenew

Electrical & Computer Engineering

THURSDAY JULY 19, 2018 @ 2:00 PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

DEPARTMENT

1

BEZAWIT  MENGISTU  TADESSE 

Information Science

2

BIDERS ABYU KASA

Bachelor of Science in Information Systems

3

BINIYAM NEBRO TESHOME

Bachelor of Science in Information Systems

4

BIRANU GETACHEW WODASO

INFORMATION TECHNOLOGY

5

BIRHANU MOSSIE ANDUALEM

Bachelor of Science in Computer Science

6

BIRTUKAN TADESSE TEGEN

Bachelor of Science in Physics

7

BIRUK ABEBE WONDIMGASHIE

Computer Science

8

BIRUK TESFA FELEKE

Statistics

9

BIZUAYEHU  SOLOMON  ALEMAYEHU 

Information Science

10

BROOK TAREKEGN ASSEFA

Bachelor of Science in Computer Science

11

Chali Hinsarmu  Sambaba

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

12

CHERINET YOHANNES HADARO

Information Technology

13

Dabala Ganati Ayana

computer science

14

Dagim abuna

Electrical & Computer Engineering

15

DANIEL BINIAM HAILE

Bachelor of Science in Computer Science

16

Dawit  Geremew  Ayele

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

17

Dawit eshetu

Electrical & Computer Engineering

18

Dawit teklu

Electrical & Computer Engineering

19

DEBELA TESHOMA ETEFA

Computer Science

20

Demesa Muleta Gemsis

information science

21

DEMISEW TILAHUN WOLDEYOHANNIS

Computer Engineering

22

DEREJE GERLU ABAYNEH

Computer Engineering

23

Desaleg  Legese  Urgee

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

24

DESALEGN YISMAW TEGENIE

Bachelor of Science in Information Systems

25

Desta  Gadisa Gobena

information science

26

DISASA GIRMA DAME

Computer Science

27

Ebisa  Gedafa Irana

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

28

Ebrahim amid

Electrical & Computer Engineering

29

EKRAM KASSA

Computer Science

30

ELHAM SULTAN

CIVIL ENGINEERING

31

Elias  Getachew 

Information Technology

32

ELIYAS ABDULKADIR

Computer Science

33

Endale Gizaw

Electrical & Computer Engineering

34

ENDALK HUSSIEN KEDIR

Computer Engineering

35

Endalkachew zewude

Electrical & Computer Engineering

36

Endashaw girma

Electrical & Computer Engineering

37

Enderiyas kebede

Electrical & Computer Engineering

38

Engdaw kassa

Electrical & Computer Engineering

39

ENIY ALEMYE WERKU

ELECTRICAL ENGINEERING

40

EPHREM FEKADU AMSALU

Computer Engineering

41

ERESTMARIAM WORKINEH GOSHIME

Statistics

42

Ermias fenta

Electrical & Computer Engineering

43

ERMIYAS FIRDAWEK AYALEW

Computer Science

44

Ermiyas teshome

Electrical & Computer Engineering

45

Esalas abera

Electrical & Computer Engineering

46

Estifanos Tebeyene Tesfaye

B.Sc in Computer Science

47

EYERUSALEM GIRMA AMARE

Computer Science

48

EYOB  TESFAYE  WERDOFA 

Information Science

49

EYOB TAMIRAT ARITI

Computer Engineering

50

EYUEL DANIEL AFEWORK

Computer Science

FRIDAY JULY 20, 2018 @ 8:30 AM IN THE MORNING

NO

NAME

DEPARTMENT

1

FAEZ GEZAL ABDULMAJED

Information Technology

2

FANA HAILE

Computer Science

3

Fasika abite

Electrical & Computer Engineering

4

FASIL TILAHUN MENGISTU

Computer Engineering

5

FEVEN ADMASSU MAMO

Bachelor of Science in Computer Science

6

Filimon Kidane Negash

B.Sc in Computer Science

7

FIREZER DEMISSIE GEBEYEHU

Computer Science

8

Firiezer adisu

Electrical & Computer Engineering

9

FUAD KITESA TOLA

Mathematics

10

FUFA DIRIBA MULETA

Computer Science

11

Gadisa galata

Electrical & Computer Engineering

12

Galana  Fiqadu  Tafa

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

13

gamachu  Tesfaye  Lamessa

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

14

Gammachu  Namera  Geshu

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

15

Gemechis  Tarekegn  

computer science

16

Gemechis Merga Teferi

computer science

17

GEMECHU KENEA DEMISE

Bachelor of Science in Statistics

18

Genet Mamuye Ketema

B.Sc in Computer Science

19

Genetu  Girma Garade

Electrical and Computer Engineering (Computer Stream

20

Geta  Mengist  

computer science

21

GETACHEW ABERA  GELETA

Statistics

22

Getachew lamesa

Electrical & Computer Engineering

23

Getu  Aboma   Fufa

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

24

GIZACHEW BANTIGEGNE MULU

Information Technology

25

GORFU ALEMU MENGESHA

Computer Science

26

GUDETA AMENU EDOSSA

Information Technology

27

GUDINA MERGA CHIMDESA

INFORMATION TECHNOLOGY

28

GUTA GEME TUFA

Computer Science

29

HABIB GEMEDA

Computer Science

30

HABIB HUSSEN MUZYIN

Information Technology

31

Habtamu  Akililu Senay

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

32

Habtamu  Berhanu  Akililiu

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

33

Habtu niguse

Electrical & Computer Engineering

34

HAFA EMIRU UGA

Computer Science

35

HAILEYSUS ASNAKE TADESSE

Computer Engineering

36

HALID ASSEN HUSSEN

Bachelor of Science in Information Systems

37

Hamze adem

Electrical & Computer Engineering

38

HANA ASSEFA RETA

Electrical & Computer Engineering

39

HANNA SHIMELIS SHENKUTE

Computer Science

40

HANNA SINTAYEHU TSEGAW

Computer Engineering

41

Hasen  Tibeso  

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

42

HASEN AMAN LENCHO

Information Technology

43

HAYDER NUREDIN MOHAMMED

information Technology

44

Hayu  Bayisa Beggi

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

45

Heftu nigusn

Electrical & Computer Engineering

46

HENOK MEKONNEN ATEMACHEW

Bachelor of Science in Information Systems

47

Henok shumye

Electrical & Computer Engineering

48

HERMELA FIKRE YIMENU

Computer Engineering

49

Heylemareyam kasahun

Electrical & Computer Engineering

50

HIKA  SAMUEL  TADESSE 

Information Science

51

HUSSIN ALEMNEW AHMED

Computer Science

52

Ibsa Negasa Feyisa

computer science

53

Ibsa Negasa Feyisa

computer science

54

IYASU ASSEFA YEBALEWORK

Computer Science

55

Jejaw mengistu

Electrical & Computer Engineering

56

KADIR YUSUF ABDULLA

Information Technology

57

KALID BERHIE

Computer Science

58

KALKIDAN MISGAN

Information Technology

59

Kasahun  Getinet Kitila

Electrical and Computer Engineering (Control Stream)

60

KASAHUN SHIMELS TEHONE

Computer Science

61

Kbrom Grmay Gerezgiher

B.Sc in Computer Science

62

KENAN OLIKA FUFA

Computer Science

63

Kerim jenal

Electrical & Computer Engineering

64

Kibru alemu

Electrical & Computer Engineering

65

KIDIST ANGOTA DESSIE

Computer Science

66

KIDIST DEGU KIFLE

Bachelor of Science in Mathematics

67

LEILENA FANTAYE TEKLE

Bachelor of Science in Computer Science

68

LEMMA EWUNETU SINISHAW

Computer Science

69

MAHIDER BAWEKE

Computer Science

70

Mebrat awulachew

Electrical & Computer Engineering

71

MEDINA SULEIMAN TEUM

Bachelor of Science in Mathematics

72

MEKETE ABABU KIBRET

Electrical & Computer Engineering

73

Mekonnen dawit

Electrical & Computer Engineering

74

MELESE ONOSHE TETISO

Information Science

75

MELKAM ABTEW AMOGNE

Statistics

FRIDAY JULY 20, 2018 @ 2:00 PM IN THE AFTERNOON

NO

NAME

DEPARTMENT

1

Melkam yitayew

Electrical & Computer Engineering

2

MERON AMARE ALEMU

Computer Engineering

3

MESAY DEREJE JIMA

INFORMATION TECHNOLOGY

4

MESFIN TESFAYE

ELECTRICAL ENGINEERING

5

Miheret Honja Lota

Statistics

6

Mihretu berihun

Electrical & Computer Engineering

7

Mikias Assefa Getachew

B.Sc in Computer Science

8

MIKIYAS  MENGISTU  GIRMA 

Information Science

9

MILKI WOLDEYOHANNES SENDAFA

Computer Engineering

10

MILLION BETELA BARANA

Computer Engineering

11

MINTESNOT BEKELE KASAHUN

Bachelor of Science in Computer Science

12

MISGANU TESHOME

Information Technology

13

MISTIR MOOSA ABDELA

Computer Engineering

14

Mohammedawol  Kelifa  Abadura 

Statistics

15

Mulugeta biadigie

Electrical & Computer Engineering

16

MULUGETA TEREFE KEBEDE

Bachelor of Science in Mathematics

17

MULUKEN MENBERU CHERIE

Infromation Systems

18

Muluken yohannes

Electrical & Computer Engineering

19

Mulunesh Tiruneh  (hiwot)

Information Technology

20

MUSE  Yoseph Abate

information science

21

Mutheraw  getaw

Electrical & Computer Engineering

22

NARDOS WONDOSSEN WOLDEAMANUEL

Electrical & Computer Engineering

23

NATINAEL ENDRIAS WOLDETINSAE

Bachelor of Science in Information Systems

24

Natinael tesfu

Electrical & Computer Engineering

25

Natnaeal alemie

Electrical & Computer Engineering

26

NATNAEL WONDWOSSEN DESTA

Computer Science

27

NEBIYU HAILEYESUS

Computer Science

28

Negasi weldeb

Electrical & Computer Engineering

29

NEHEMIAH AMANUEL TEFERA

Bachelor of Science in Information Systems

30

NEIMA SULTAN HUSSIEN

Computer Engineering

31

NETSANET TADESSE GEBREMICHAEL

Computer Science

32

NETSANET YIGZAW MENGISTIE

Information Science

33

NUHO GELANA MIESA

Information Technology

34

Nuriye hassn

Electrical & Computer Engineering

35

Obsa wako

Electrical & Computer Engineering

36

Rabuma  Abate Aga

information science

37

REDIET TAMRAT MARU

Computer Engineering

38

Reis   Abdela  Adem 

Statistics

39

RODAS ALEMNEH ESKEZIA

Computer Engineering

40

SAGNI  BEKELE  ASIRAT 

Information Science

41

SAMUEL ASEFA REGASA

Computer Science

42

Samuel desta

Electrical & Computer Engineering

43

SAMUEL GUTU

COMPUTER SCIENCE

44

Saron Yohannes Yaya

Bachelor of Science in Computer Science

45

SEAD NURU

Computer Science

46

SEIFU SEMAN G/YES

Statistics

47

SELAMAWIT ABERA DAMENA

Computer Engineering

48

SELEMON HAILE ASSEFA

Electrical & Computer Engineering

49

SHUFERU TAMIRU ABERA

Bachelor of Science in Information Systems

50

SHUMYE BEYENE TEKLE

Electrical & Computer Engineering

51

SIMENESH TEFERA GETU

Computer Science

52

SISAY MEKONNEN GUANGULE

Bachelor of Science in Computer Science

53

Smegnaw melese

Electrical & Computer Engineering

54

SOLIANA TESFAYE KEBEDE

Information Technology

55

SOLOMON HAREGWOIN DESTA

 Statistics

56

SRGUTE FEKADE ASSEFA

information Technology

57

SURAFEL FEKADU

Computer Science

58

Tadele  Taferi  keno 

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

59

Tadese birara

Electrical & Computer Engineering

60

Tadesse alemayehu

Electrical & Computer Engineering

61

TEDLA TOLOMA TONU

Bachelor of Science in Statistics

62

TEFERA MENGESHA DEMSE

Computer Science

63

Tefsehet Fikresellassie Ketsela

Bachelor of Science in Statistics

64

Teka adam

Electrical & Computer Engineering

65

Teklit G/dhin

Electrical & Computer Engineering

66

Temesgen  Regasa Gonfa

information science

67

TEMESGEN FENTAW MERSO

Computer Science

68

TEMESGEN WOLDESENBET ETISO

Computer Science

69

Tenagne beyene

Electrical & Computer Engineering

70

TESFAYE ASNAKE FENTAW

Information Technology

71

TESHOME KUMILACHEW WORKU

Computer Engineering

72

TEWODROS BELETE

Computer Science

73

TIGIST TAMRE KETEMA

Computer Science

74

TIGZA GEBRIE FEREDE

Statistics

75

TILAHUN KEBEDE ESHETU

Computer Science

76

TOLAWAK BARSISA FULI

Bachelor of Science in Statistics

77

Tsedale  Berhan Alemayehu

Electrical and Computer Engineering (PowerStream)

78

Tsegaye salferaw

Electrical & Computer Engineering

79

Wayessa Dama Irena 

information science

80

WUDNEH BEZABIH FEREDE

Computer Science

81

Yadeta Kitesa 

Information Technology

82

Yasin  Umer 

computer science

83

YASIN AHMED SEID

Information Technology

84

YEABSIRA TSIGE BETRU

Computer Engineering

85

YETMGETA AMTATE ESHETU

Computer Science

86

Yidnekachew Gesese 

Information Technology

87

YIFRU MOGES

Computer Science

88

YIKEBER AYANA ZERIHUN

Computer Science

89

YISHAK ABRHAM MEBRATE

Bachelor of Science in Computer Science

90

YOHANNES AYALEW NEGATU

Bachelor of Science in Information Systems

91

YOHANNES DEMILE GETU

information Technology

92

YOHANNES GASHAYE GIRMA

Computer Engineering

93

YOHANNIS ABATE

Computer Science

94

YONAS BEYENE SISAY

Bachelor of Science in Computer Science

95

YONATAN SELEMON BALCHA

Computer Engineering

96

Yonatan Shewarega Tsegaye

B.Sc in Computer Science

97

Yosef  Simeon  

computer science

98

Yoseph seleshi

Electrical & Computer Engineering

99

YUSUF HAMU GANAMO

Bachelor of Science in Mathematics

100

ZEKARIAS FIKADU TIRUNEH

Information Science

101

ZEKARYAS WULETAW DESALEGN

Electrical & Computer Engineering

102

ZELALEM GASHAW ADEM

Computer Engineering

103

Zerihun abera

Electrical & Computer Engineering

 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE PILOT IN ADAMA, AMBO, ARBAMINCH, AXUM, BAHIRDAR, DESSIE, DIRE DAWA, GONDER, HAROMAYA, HAWASSA, JIMMA AND MEKELLE ON MARCH 31, 2018. THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR INTERVIEW AS PER THE BELOW SCHEDULE. YOU ARE REQUESTED TO BRING ALL SUPPORTING DOCUMENTS INCLUDING GRADE 8TH CERTIFICATE AND YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH ORIGINAL AND COPY OF YOUR ID CARD AND TWO PASSPORT SIZE PICTURES.

MONDAY JULY 23, 2018 @ 08:00AM IN THE MORNING

NO

NAME

1

ABADI MENSASBO

2

ABAY ASNAKE

3

ABAYNEH MAJOR

4

ABDERMALIK MOHAMMED YASIN

5

ABDETA DESALEGN

6

ABDETA GUTEMA

7

ABDI GETACHEW

8

ABDI TEMSEGEN SIRIKA

MONDAY JULY 23, 2018 @ 09:00AM IN THE MORNING

1

ABDISA CHALA

2

ABDISA GEDA

3

ABDU MOHAMMED

4

ABDUGILAL MOHAMMED

5

ABDULAZIZ TIGSTU

6

ABDULFETA NESRU HUSSEN

7

ABDULKADIR AWOL

8

ABEBAW DESSIE

MONDAY JULY 23, 2018 @ 01:00PM IN  THE AFTERNOON

1

ABEBAW GEDIF

2

ABEBE SINTAYEHU

3

ABEBE TOLASIE

4

ABEBE WORKU

5

ABEL FANTAHUN

6

ABEL G/GIORGIS

7

ABEL HAILU

8

ABEL KASSAW

MONDAY JULY 23, 2018 @ 03:00PM IN  THE AFTERNOON

1

ABEL SEIFU LEMMA

2

ABEL TADESSE

3

ABEL TESFAY

4

ABEL TESFAYE

5

ABEL TESHOME

6

ABEL YOSEF

7

ABENEZER ASFAW

8

ABENEZER FANTAYE

TUESDAY JULY 24, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

1

ABENEZER FEKADESILASE

2

ABERA TEMA

3

ABERE MOLLA

4

ABERHAM TIGISTU

5

ABIY ARGAW

6

ABIY ZELEKE

7

ABRHA HAGAZI

8

ABRHA NEGASH

TUESDAY JULY 24, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

ABRHAM AMARE

2

ABRHAM CHERU

3

ABRHAM GOSHU

4

ABRHAM GUANCHE MEKONTAW

5

ABRHAM HAILEMICHAEL

6

ABRHAM HONE

7

ABRHAM SHEWAKENA

8

ABRHAM TIBEBU

TUESDAY JULY 24, 2018 @ 01:00PM IN THE AFTERNOON

1

ABRHAM WONDIMU

2

ABULBASIT AME

3

ABUSH SHIFERAW

4

ACHENEF BEHULU

5

ADAMU DESSALEGN TADDESSE

6

ADANE DEGOMA

7

ADDIS MENGESHA

8

ADDISU ABAYNEH

TUESDAY JULY 24, 2018 @ 03:00PM IN THE AFTERNOON

1

ADDISU ASSEFA

2

ADDISU AYENEW

3

ADDISU BOSHE

4

ADDISU LIYIH JEMBERE

5

ADDISU MOGES

6

ADEM ABDU

7

ADEM AMAN TESI

8

ADINEW W/MARIAM

WEDNESDAY JULY 25, 2018 @ 08:00AM IN THE MORNING

1

ADISU REDAI

2

ADMASU WORKU

3

ADOMEAS ASFAW

4

ADONAY ALEMU

5

AGERU TADELE

6

AGONAFIR ADDISU

7

AHLAM SALIH

8

AKLIL TEKLESILASE

WEDNESDAY JULY 25, 2018 @ 09:00AM IN THE MORNING

1

AKLILU YOHANNES

2

ALEFE SIMACHEW

3

ALEMAYEHU DEMSSIE

4

ALEMAYEHU FANTA

5

ALEMSEGED ASHENAFI

6

ALEMU GEZAHEGN

7

ALEXANDER BELAY

8

ALI KEDIR

WEDNESDAY JULY 25, 2018 @ 01:00PM IN THE AFTERNOON

1

ALIYE BALAKER

2

AMANTE NEGATU

3

AMANTI EMIRU

4

AMANUEL AKIFI

5

AMANUEL AWOKE

6

AMANUEL BAYOU

7

AMANUEL BEKELE SILESHI

8

AMANUEL GANAMO

WEDNESDAY JULY 25, 2018 @ 03:00PM IN THE AFTERNOON

1

AMANUEL GEDEMU

2

AMANUEL HAJI

3

AMANUEL KIROS

4

AMANUEL MOSISA

5

AMANUEL TESFAYE KEBEBEW

6

AMANUEL YITNA

7

AMANUEL ZELALEM

8

AMARE SIGATIE

THURSDAY JULY 26, 2018 @ 08:00AM IN THE MORNING

1

AMARU BESHE BEYENE

2

AMBACHEW ADDISU

3

AMBSA ABDATA

4

AMIR BEDRU

5

AMIR CHAKA

6

AMIR MOHAMMED

7

AMIRU SHEREFA

8

AMRU ABDELLA

THURSDAY JULY 26, 2018 @ 09:00AM IN THE MORNING

1

ANATOLE ABEBE

2

ANDARGACHEW MOGES

3

ANDENET ALEMU

4

ANNIS TEFERI

5

ANTEENH TENAGER TEGEGNE

6

ANTENEH G/MARIAM

7

ARARSA DINKA

8

ARAYA HAGOS

THURSDAY JULY 26, 2018 @ 01:00PM IN THE AFTERNOON

1

AREGAWI REDA

2

ASCHALEW DESSIE

3

ASCHALEW ZEMEDKUN

4

ASEBOT AHMED

5

ASFAW SHIFERAW

6

ASHENAFI ATSBHA

7

ASHENAFI GIRMA

8

ASHENAFI MULAT SHFERW

THURSDAY JULY 26, 2018 @ 03:00PM IN THE AFTERNOON

1

ASHENAFI TEKLAY ASFHA

2

ASMAMAW HANGIBAYNA KUSIFA

3

ASMAMAW TEKLU

4

ASMELASH TESFAY WELDU

5

ASNAKE ALEMAYEHU

6

ASNAKE MEKETE

7

ASRAT DAWIT

8

ASRAT FELEKE

FRIDAY JULY 27, 2018 @ 08:00AM IN THE MORNING

1

ASRAT HABITMER

2

ASRES ALEMU

3

ASSEFA KAHSAY

4

ATINAFU ABERA

5

ATNKUT GETIE

6

ATSBHA BRHANE

7

AWET MEWCHA

8

AYALU ENDESHAW TSEDALU

FRIDAY JULY 27, 2018 @ 09:00AM IN THE MORNING

1

AYANA BERKESA

2

AYAT AWEL

3

AYELE TAREKEGN

4

AYSASSAM BELEW

5

AZMERAW KETEMAW

6

BAHIRU MOLLA

7

BAHRIW TADELE

8

BANTIYIRGU AWASH

FRIDAY JULY 27, 2018 @ 1:00PM IN THE AFTERNOON

1

BARISO GISHU

2

BEFIKADU GIRMA

3

BEKELE HAMBISA

4

BEKELE YAMI

5

BEKEN KEFYALEW AMDE

6

BELSTI BELACHEW

7

BENJAMIN THOMAS

8

BENYAM ADDIS

FRIDAY JULY 27, 2018 @ 3:00PM IN THE AFTERNOON

1

BEREH GEZAE

2

BEREKET AMSALU

3

BEREKET BEKELE

4

BEREKET DANIEL DENTAMO

5

BEREKET DEJENE

6

BEREKET G/SELAMA

7

BEREKET GETENET

8

BEREKET H/SELASE

MONDAY JULY 30, 2018 @08:00AM IN THE MORNING

1

BEREKET LEGESSE

2

BEREKET TEREFE

3

BERHANU ALACHEW

4

BERHANU ALEMAYEHU

5

BEZABIH BAFA

6

BILAL GERU

7

BILISA GEMECHU

8

BILISUME MEKONNEN

MONDAY JULY 30, 2018 @09:00AM IN THE MORNING

1

BINIAM AMARE

2

BINIAM ASEFA

3

BINIAM ASRAT

4

BINIAM KIDANE

5

BINIYAM ABERA

6

BINIYAM DIFER WOLDE

7

BINIYAM KAHSAY

8

BINIYAM NEBRO

MONDAY JULY 30, 2018 @01:00PM IN THE AFTERNOON

1

BINIYAM TEKA

2

BINIYAM TEKLAY

3

BINIYAM TESHALE

4

BIRHANU

5

BIRHANU MEWDEDIE

6

BIRHANU MITKU

7

BIRHANU SEYOUM

8

BIRUK AJULO

MONDAY JULY 30, 2018 @03:00PM IN THE AFTERNOON

1

BIRUK AYCHEW

2

 BIRUK BIRHANU DABA

3

BIRUK DEGEFU

4

BIRUK NIGATU

5

BIRUK SAMUEL

6

BIRUK TADESSE

7

BIRUK TESFAYE ABEBE

8

BIRUK TESFAYE AYGUR

 

AMONG THOSE PROSPECTIVE GRADUATES OF 2010 E.C. THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON SATURDAY JULY 28, 2018 @ 9:00AM IN THE MORNING FOR THE POSITION OF COLLEGE TRAINEE. AND CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO BRING KEBELE ID CARD.       

NO

NAME

DEPARTMENT

1

ABAY HUSSEN TALE

STATISTICS

2

ABAYNESH BERIE TAFERE

COMPUTER SCIENCE

3

ABDELA ASSEFA BEKELE

STATISTICS

4

ABDI NASIER

MANAGEMENT

5

ABDILKADIR MOHAMMED

MANAGEMENT

6

ABDISA ABDELLA

INFORMATION SYSTEMS

7

ABDULMEJED ALI

INFORMATION SCIENCE

8

ABDURHAMN  MOHAMMED  HASSEN

ECEG/COMMUNICATION STREAM

9

ABDUSELAM HASSEN

COMPUTER SCIENCE

10

ABDUSEMED ISA

MATHEMATICS

11

ABEBAW  ABEBE  ALEMAYEHU

ECEG/COMMUNICATION STREAM

12

ABEBAW TADESSE

ECONOMICS

13

ABEBE DESTA GETAHUN

STATISTICS

14

ABEBE WUBETU

ECONOMICS

15

ABIOT OBISE BEDECHA

STATISTICS

16

ABREHAM TADELE MULUGETA

COMPUTER SCIENCE

17

ABREW  SEYOUM  CHEFEKE

ECEG/COMMUNICATION STREAM

18

ADDIS HIWOT ALEM

COMPUTER SCIENCE

19

ADDISU    ABEBAW    MENGISTU

MANAGEMENT

20

ADDISU SIMENEH

COMPUTER SCIENCE

21

ADISU   AGUMASS    MENGESHA

ECONOMICS

22

ALAYU   MULUKEN    TEMESGAN

ECONOMICS

23

ALEAZAR YILMA

INFORMATION SCIENCE

24

ALEMANTE ADUGNAW ALEM

STATISTICS

25

ALEME  TILAYE  WUBATIE

ECEG/COMMUNICATION STREAM

26

ALEME KEBRET

MANAGEMENT

27

ALEMU TSEHAY MEKONNEN

MANAGEMENT

28

ALIYU  IBRAHIM  KASAHUN

ECEG/COMMUNICATION STREAM

29

ALMAZ GEBREHIWET KINFE

MATHEMATICS

30

AMANUEAL  NIGUS  EJIGU

ECONOMICS

31

AMARE    ENDALAMAW    AYNEANEH

MANAGEMENT

32

AMARE NIGATU

INFORMATION TECHNOLOGY

33

AMINAT HUSSEN

MATHEMATICS

34

AMINAT MOHAMMED

COMPUTER SCIENCE

35

AMSALU AYZA

INFORMATION TECHNOLOGY

36

ASCHALEW ZERIHUN

COMPUTER SCIENCE

37

ASEGEDECH TEFERA

PHYSICS

38

ASHEBIR AYENEW

COMPUTER SCIENCE

39

ASMERA MULATU

INFORMATION SCIENCE

40

ASTER BEYENE NEGESSE

STATISTICS

41

ASTEWEL  HUNEGNE

COMPUTER SCIENCE

42

AWEL  GEBI  HUSSEN

ECEG/COMMUNICATION STREAM

43

AYALEW ABATE YESUF

ECEG/COMMUNICATION STREAM

44

AYALEW GEBRESILASIE

INFORMATION SYSTEMS

45

AZMERA  BELETE  GEBREMEDHIN

ECEG/COMMUNICATION STREAM

46

BANTIDERU ASHAGRE

COMPUTER SCIENCE

47

BEKELE SHIFIE AYALEW

MANAGEMENT

48

BELAY ABDI REDI

 PHYSICS

49

BETELHEM BELAY SIAMREGN

MATHEMATICS

50

BIFTU SISAY

MATHEMATICS

51

BIKILA  DEREJE  MEKONNEN

ECEG/COMMUNICATION STREAM

52

BILAL ABDLSHUKUR

INFORMATION SCIENCE

53

BILISOM LIJALEM

MANAGEMENT

54

BIRHANU TESFAYE HAILU

MANAGEMENT

55

CHALA TESFAYE

STATISTICS

56

DAGIMAWI BUTAKO

STATISTICS

57

DANIEL SITOTA

ECONOMICS

58

DEMEKE   ABEBE   CHERE

MANAGEMENT

59

DEMEKE   TENAW    LIMENH

MANAGEMENT

60

DEMESHI KETEMA

INFORMATION SCIENCE

61

DEREJE   YIZENGAW    AYENEW

MANAGEMENT

62

DEREJE MISGANA MIRRESSA

STATISTICS

63

DESALEGN MENGISTU BALCHA

MATHEMATICS

64

DINKAYEHU DAGNE DELELE

COMPUTER SCIENCE

65

EFA ALEMAYOW

PHYSICS

66

ELFENESH ABEBE MULATU

MATHEMATICS

67

ELSA ZERIHUN SAHLU

MATHEMATICS

68

EMEBET TEFERI GOSSA

STATISTICS

69

ENDAKMEW ASRES NIGUSSIE

 PHYSICS

70

ENDALE YOHANNES DAREBO

MANAGEMENT

71

ENDALEW    MUNYE     TSEHAY

ECONOMICS

72

ENDASHAW   KINFE    MULUGEIA

MANAGEMENT

73

ENKUHANE BELAYNEH EBSTU

COMPUTER SCIENCE

74

ETSUBDINK     TESHALE EMIRE

MANAGEMENT

75

FAYE DIBABA

ECONOMICS

76

FIKADU BUZUNE

INFORMATION SCIENCE

77

FIKRE DEBELE MELKA

MATHEMATICS

78

FIKRTE FIKRE ASRAT

MATHEMATICS

79

FIRE DEGIFE SEMA

MATHEMATICS

80

FITSUM AYELE

INFORMATION SCIENCE

81

FITSUM DEMISSEW

MANAGEMENT

82

GEBREHIWET KAHSAY HAILU

ECONOMICS

83

GEMECHU  MOSISA  TUCHO

ECEG/COMMUNICATION STREAM

84

GEMECHU GETACHEW

INFORMATION SCIENCE

85

GENZEB MANYAZEWAL

INFORMATION TECHNOLOGY

86

GETACHEW DEMEIS MELAKU

ECONOMICS

87

GETU GENENE

INFORMATION SCIENCE

88

GOBEZE ABUNE CHEKELA

STATISTICS

89

GOBU JARSO

STATISTICS

90

HABEN KIROS

INFORMATION TECHNOLOGY

91

HAIMANOT SISAY KIBRET

 PHYSICS

92

HENOK TADESSE

INFORMATION TECHNOLOGY

93

HERUY    ADAMU    TADELE

ECONOMICS

94

HULUNAYEHU MOLLA

COMPUTER SCIENCE

95

HUNDESA BONEYA

INFORMATION SYSTEMS

96

IBRAHIM ABDULHAKIM

PHYSICS

97

ISKANDER MOHAMED

ECONOMICS

98

KABA GAROMA

MANAGEMENT

99

KAMIL OUSMAN

INFORMATION SCIENCE

100

KASSAHUN ALEBEL

COMPUTER SCIENCE

101

KEDIJA JEMAL

INFORMATION SCIENCE

102

KEFALE DAGNE AWOKE

ECONOMICS

103

KELALI    BERHANU   HAILU

ECONOMICS

104

KEMAL HUSSEN

ECONOMICS

105

KIDIST ADDISU SILESHI

MATHEMATICS

106

KIRSTOSAWIT DEJENE KEBEDE

 PHYSICS

107

LAMESGNEW    KELEKAY    ARAGIA

ECONOMICS

108

LGADIS  ADUGNAW  MOSIE

ECEG/COMMUNICATION STREAM

109

MAMO MEKONNEN

STATISTICS

110

MEBIT SIMACHEW TERUY

MANAGEMENT

111

MEKDES MIHRET MENGSTE

MATHEMATICS

112

MEKSUD  MURAD  MOHAMMED

ECEG/COMMUNICATION STREAM

113

MEKUANINT   TEMESGEN  ATINAFU

MANAGEMENT

114

MEKURIYAW DEMAMU ALAMNEH

STATISTICS

115

MELESE EBABU MERSHA

COMPUTER SCIENCE

116

MELESEW   ENAWGAW   IDILLU

MANAGEMENT

117

MELKAMU    ADDIS

MANAGEMENT

118

MELKAMU DEGUALE YESHANEW

COMPUTER SCIENCE

119

MELKAMU HABTAMU

COMPUTER SCIENCE

120

MESAY TECHANE

PHYSICS

121

MESERET GETANEH HAILE

MATHEMATICS

122

METADEL ASIMAMEW MANAHILOH

COMPUTER SCIENCE

123

MEWDED YIHUNIE WORKU

COMPUTER SCIENCE

124

MICHAEL ANTENEH

MANAGEMENT

125

MIERAJ GIRAGN

COMPUTER SCIENCE

126

MISIR BELEW

MANAGEMENT

127

MITIKU MEKONNEN FERU

 PHYSICS

128

MOHAMMED HASSEN

MANAGEMENT

129

MOHAMMED JEYLAN…

PHYSICS

130

MUHABA SIRAJ MUSSA

 PHYSICS

131

MUKTAR AMAN

MATHEMATICS

132

MULGETA GIRMA

PHYSICS

133

MULUGETA    YALEW    WUBALEM

MANAGEMENT

134

MULUGETA ABEBE TSEGAYE

ECONOMICS

135

MULUNEH ADEME GELAW

MANAGEMENT

136

MUSA  ASFA  KEMAL

ECEG/COMMUNICATION STREAM

137

NATINAEL    GIZACHEW   AHANIE

MANAGEMENT

138

NIGUSIE    TASIE    KEBEDE

MANAGEMENT

139

NITSUH    FENTA    ANELAY

MANAGEMENT

140

ROZA    GETAHUN   CHAKLU

MANAGEMENT

141

SEBLE   AYENEW   BIAZIN

MANAGEMENT

142

SELAM GEBREMIKAEL GEBREKRSTOS

MATHEMATICS

143

SEMEGNWE   GIBERIE   BEZIE

MANAGEMENT

144

SIMACHEW DAGNINET MULUNEH

COMPUTER SCIENCE

145

SINDU TESFAW DIRESSE

 PHYSICS

146

SINTAYEHU TEKLU BIZUNEH

 PHYSICS

147

SINTAYEHU TESFAYE

STATISTICS

148

SISAY BESHADA GUTEMA

STATISTICS

149

SISAY SHIMELIS

ECONOMICS

150

SOSINA G/TSADIK TASEW

MANAGEMENT

151

TADELE GIRMAW MOGES

MANAGEMENT

152

TASHOME LEMA

ECONOMICS

153

TEDESSE SHIMELS

INFORMATION SCIENCE

154

TEFERI BEKELE GETENEH

COMPUTER SCIENCE

155

TELILA WOKWAYA

ECONOMICS

156

TEMESGEN ABEBAW

ECONOMICS

157

TEMESGEN MOLLA

INFORMATION SCIENCE

158

TENA YIGZEWU TAKELE

STATISTICS

159

TENSAYE    ZELALEM    DESSIE

MANAGEMENT

160

TESFALEM NIGUSSIE

INFORMATION SCIENCE

161

TESFAW GETANEH

COMPUTER SCIENCE

162

TESHOME DEBEBE

PHYSICS

163

TESHOME TEREFE BEYENE

MANAGEMENT

164

TEWODROS KASSAW

MANAGEMENT

165

TIGIST  BEKELE  HINSENE

ECEG/COMMUNICATION STREAM

166

TIGIST LIMENIH BEYENE

COMPUTER SCIENCE

167

TIGUADED   TAREKEGN   BAYLEY

MANAGEMENT

168

TIKISA GADISA

ECONOMICS

169

TINSAE ANMUT DEBAS

 PHYSICS

170

TOLERA WAKTOLA

INFORMATION SCIENCE

171

USMAN KABETO

COMPUTER SCIENCE

172

WESENE DIBABA

ECONOMICS

173

WONDIMU     AYALIEW    DEGU

MANAGEMENT

174

WONDOSEN    GETACHEW   TEMTIM

MANAGEMENT

175

WORKNESH AYELE HAILE

 PHYSICS

176

WORKNESH MUCHEYE KASSIE

COMPUTER SCIENCE

177

WUBALEM MESELU ZELEKE

STATISTICS

178

WUDSEW HABTIE YAYEH

ECONOMICS

179

YALEMWORK YIMENU ADANE

STATISTICS

180

YARED ZEMICHAEL GEBRESELASSIE

 PHYSICS

181

YIHUN    KASSA   EWNIE

MANAGEMENT

182

YIHUN    MEKONEN    MITKU

ECONOMICS

183

YIHUNIE YESIGAT BEZABIH

MANAGEMENT

184

YINESU   KASSAW    BAYIH

MANAGEMENT

185

YISIHAK TESFAYE

INFORMATION SCIENCE

186

YOHANNES   WULETAW    TAMIR

MANAGEMENT

187

YOHANNES TEMIA

COMPUTER SCIENCE

188

YONAS  NEGERI  JIMA

ECEG/COMMUNICATION STREAM

189

ZAYNU ADEM

MATHEMATICS

190

ZEGEYE  BELETE  SEWUNET

ECEG/COMMUNICATION STREAM

191

ZELALEM    TEMESGEN    LAKE

MANAGEMENT

192

ZELEKE    MASRESHA    MEKONNEN

MANAGEMENT

193

ZEMEDKUN KIFLE

MANAGEMENT

194

ZIGALE YIRASW  HUNEGN

ECONOMICS

 

AMONG THOSE PROSPECTIVE GRADUATES OF 2010 E.C. THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON SATURDAY JULY 28, 2018 @ 9:00AM IN THE MORNING FOR THE POSITION OF COLLEGE TRAINEE. AND CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO BRING KEBELE ID CARD.     

NO

NAME

DEPARTMENT

1

 ABEBAW AGEGNEHU KASSA

Computer science

2

 ABEBE TEWHBO MHRETU

Information Systems

3

 ABRAHAM ALAMIREW ENDALEW

Computer science

4

 ADISU TESFAYE TAFA

Computer science

5

 ALEMNESH YILKAL YALEW

Computer science

6

 AMANUEL KEBEDE AREGA

Computer science

7

 ARAGEW TEGEGNE ALALU

Information technology

8

 ASHENAFI HAILE GONESA

Information technology

9

 BECHQT TADELE BELETE

Information technology

10

 BELAYNEH ENDALAMAW DEJENE

Information Systems

11

 BIRLIE NURIE ALEMU

Computer science

12

 BIZUAYEHU TESFAYE WELDEAMANUEL

Information Systems

13

 DAWIT GETAHUN MULIE

Computer science

14

 DAWIT SHIBABAW BOGELA

Information Systems

15

 DEJENIE MELLESE LAMESGIN

Information technology

16

 DEMSEW SISAY ASMARE

Computer science

17

 ELSA ASSEFA GOLEM

Information technology

18

 EYERUSALEM ALEMAYEHU BIRHANU

Computer science

19

 FEKERIE BOGALE FENTAHUN

Information Systems

20

 FENTAHUN EJIGU LEMA

Information technology

21

 GEMECHU EBISSA GUTA

Information technology

22

 GETANEH TILAHUN MINEGSTU

Computer science

23

 GIZACHEW MULU SETEGN

Computer science

24

 HABTAMU AYENEW ASEGIE

Information technology

25

 HAYAT AMAN MUZEYN

Information Systems

26

 HELEN DEMISSIE WORDOFA

Information technology

27

 KUMBI WAKO DIBAYU

Information Systems

28

 MEKUANINT NEGA MEDIFU

Information technology

29

 MESEKER KIDANE FERESENBET

Information technology

30

 METAGES BERIE ADMAS

Information technology

31

 MICHAEL TIRFE ZEWUDE

Computer science

32

 MIHRET WOLDESEMAYAT TEREDA

Information Systems

33

 MOLLA GETNET TEMESGEN

Computer science

34

 NIGUS LEWEYE ZEGEYE

Information technology

35

 NIGUSE GEMECHU TESHITE

Computer science

36

 OLANA KENEA LEMESA

Information Systems

37

 SAMUEL DEBELE GEBRE

Information technology

38

 SELAMAWIT KEBEDE HULISSA

Information Systems

39

 SEWITE NEGASH YIRSAW

Information technology

40

 SINDU ALEMNEH WORKU

Information Systems

41

 SISAY GIZAW TOLA

Information technology

42

 SOLOMON ABAY SIYUM

Computer science

43

 SOLOMON ABERA AWOKE

Information technology

44

 TEMESGEN CHANIE DESTA

Information technology

45

 WENDM TEMESGEN CHEKQLE

Information technology

46

 WOSSENYELESH ALEMYE MENGISTIE

Information technology

47

 YALEMBRHAN ABIYE ABEBE

Information Systems

48

 YICHALEM GEBEYAW MOLLA

Computer science

49

 YILKAL TESSEGA AYELE

Information Systems

50

 YIMER KUMLIGN BIWOTA

Information technology

51

 YIMER TADESSE CHEKOLE

Computer science

52

 YIZANU MULUYE YIRDAW

Information technology

53

 ZAKIR KASSA HASSEN

Computer science

54

 ZINET HUSSEN AHMED

Information Systems

55

ABATA BAGEYU GUFTA

Marketing Management

56

Abate Abebaw Asfaw

Computer science

57

Abatneh tizazu

ECEG/communication Stream

58

Abaye yilak

ECEG/communication Stream

59

ABAYNEH DANIEL DECHASA

PHYSICS

60

Abdela Seid Megos

Logistics & Supply Chain Management

61

ABDELKADR HASEN AHMED

Marketing Management

62

ABDI ABADER HASSEN

Computer science

63

Abdifatah  Hassen  Barkadle

Logistics & Supply Chain Management

64

ABDIKANI SHEIK

 Management

65

Abdil keder

ECEG/communication Stream

66

Abdu   Hussen Ali

 Management

67

ABDU  MOHAMMED  SEID 

 Management

68

Abdu Nurye Hussien

Computer Engineering

69

ABDU YIMER ABRE

 Management

70

ABDU YIMER ALI

STATISTICS

71

ABDULAHI ISAK

Logistics & Supply Chain Management

72

ABDULBASET AHMED OUMER

 Management

73

ABDULHAKEM GUTO AMAN

STATISTICS

74

ABDULHAMID MAMA EBU

Marketing Management

75

Abdulwahid  tajudien

ECEG/communication Stream

76

ABDUREHAMAN NASIR ZEYENE

Marketing Management

77

Abdurehman yimer

ECEG/communication Stream

78

ABDUREZAK KEDIR SHUKRE

 Management

79

ABEBA MELEISE JIMA

Marketing Management

80

ABEBAW BITEW DERB

 Management

81

Abebe Adiisie Birhanu

 Information Science

82

Abebe Adiisie Birhanu

 Information Science

83

Abebe Desale Gelaw

ECONOMICS

84

ABEBE DESSIE MHIRETU

 Management

85

ABEBE MEKONEN SHEMUYE

Computer science

86

ABEBE MULE TESHAGER

 Management

87

ABEBE ONDA SAGGE

STATISTICS

88

Abebe Tekeba Werksew

Computer Engineering

89

Abebe Tikuye Checole

STATISTICS

90

Abebe Tikuye Checole

STATISTICS

91

ABEBECHI  YIFRU  ENDASHAW 

 Mathematics

92

ABEL ASHENAFI KASA

Computer science

93

ABEL GEBREANANYA WOLDEGEBRIEL

Computer science

94

Abel Minale Berihun

Information technology

95

ABEL MOHAMMED YIMER

Marketing Management

96

ABENEZER  GAREDEWU  KUMELE 

 Management

97

ABENEZER BEKELE GELETA

 Mathematics

98

Abenezer Deneke Ero

Computer science

99

ABERA TESHOME LEMMA

Logistics & Supply Chain Management

100

ABERA WENDM TEKLEMARIAM

 Management

101

ABERE YIGIZIE ANDARGIE

Computer science

102

ABRAHAM ANBESU ABAY

Computer science

103

ABRAHAM GETACHEW ABSHIR

Marketing Management

104

ABRAHAM MESFIN BIRILIE

Logistics & Supply Chain Management

105

ABRARAW ZEMENE MESELE

Logistics & Supply Chain Management

106

ABRARAW ZEWDU FETENE

Logistics & Supply Chain Management

107

ABREHAM GEBREMEDIN DEBELE

Information Systems

108

ABREHAM GIRMA MEKONNEN

 Management

109

Abrha Nuguse Gebrejewergs

Marketing Management

110

Abrham Amene Kebede

Marketing Management

111

ABRHAM BELAY AGEZE

 Management

112

ABRHAM MAMUYE ZENEBE

Computer science

113

ABRHAM MARYE AYALEW

Information Systems

114

ABRHAM TADESSE KELBORE

 Management

115

ABRHAM TIRUYE NIGATU

Information Systems

116

Abush Goshe Dagnew

 Management

117

ACHENEF AYENEW ALEMU

ECONOMICS

118

Achenef Behulu Yibel

Computer science

119

Adamtachew Mitiku Alemayehu

 Management

120

ADAMU  ABICH  TESHAGER

PHYSICS

121

ADANE  WORKU  DUKALE 

ECONOMICS

122

ADANE BAFE GOA

Logistics & Supply Chain Management

123

ADANE ENDASHAW ESHINE

STATISTICS

124

Adane Mulie Sisay

Computer science

125

ADDISALEM  MENGIST  ASMARE

STATISTICS

126

Addisalem Birhanu Enyew

STATISTICS

127

ADDISU GASHAW BERIE

Logistics & Supply Chain Management

128

Addisu Kasaw Teshager

Computer Engineering

129

ADDISU KEBEDE KETO

STATISTICS

130

ADDISU NEGUSE WAKJIRA

 Management

131

ADEM KEDIR

Computer science

132

ADINO GOSHE ASMAMAW

Logistics & Supply Chain Management

133

Adino hailu

ECEG/communication Stream

134

Adisu engida

ECEG/communication Stream

135

ADISU GETACHEW WELDE

Marketing Management

136

ADISU TESHOME WASE

 Management

137

ADMASS DAWIT DICHA

 Management

138

Adugna  Dadi

PHYSICS

139

ADUGNA ABEJE GIETU

Logistics & Supply Chain Management

140

ADUGNA ALEMAYEHU WIRTU

ECONOMICS

141

ADUNGAW ASEFA

Information technology

142

AEMRO GETE WALE

 Management

143

Aeneas Bekele Workneh

Computer Engineering

144

AGER ABEBE SEID

 Management

145

Agere Birhanu Mekonnen

Computer Engineering

146

AGMASU YEKOYE JEMERE

 Mathematics

147

AGUMASIE ADDISU MUSIE

ECONOMICS

148

AHMED ABDI

Logistics & Supply Chain Management

149

AHMED ALIYE SEID

STATISTICS

150

AHMED AREGA HUSSEN

Marketing Management

151

AHMED ENDRIS MARUFE

 Management

152

Ahmed Hussen Seid

 Management

153

AHMED HUSSEN YESUF

 Management

154

AHMEDESAK MOHAMMED UMER

STATISTICS

155

Ajanew Molla Assefa

 Management

156

AJEBA GARI HORDOFA

STATISTICS

157

Ajebush Adamu Ejigu

STATISTICS

158

AJEBUSH WELDEMICHAEL

 Mathematics

159

AJEBUSH WELDEMICHAEL

 Mathematics

160

Akalu Detie Alemu

Computer science

161

Aklil Getaneh Belayneh

 Management

162

AKLILU MATHEWOS GAINORO

ECONOMICS

163

AKLOG ASMAMAW GELAW

 Management

164

Alazar  Benti  Abdisa 

PHYSICS

165

Alazar Tameru Deresse

Logistics & Supply Chain Management

166

Alehegne   Adamu Fenta

STATISTICS

167

Alehegne Ayele Zewdie

ECONOMICS

168

ALEKA TESFIE MUNIE

Computer science

169

Alelgn Birku Abebe

Logistics & Supply Chain Management

170

ALEM GASHAW BELAY

Marketing Management

171

Alemaw gebre

ECEG/computer stream

172

ALEMAYEHU AYENEW TESFAYE

Computer science

173

ALEMAYEHU BELACHEW ZEWDE

Information technology

174

ALEMAYEHU HAILU OBA

 Management

175

ALEMAYEHU SHIBRU YANDA

 Mathematics

176

Aleminat Gashaw Yimame

Logistics & Supply Chain Management

177

ALEMITU NEGA WORKU

 Management

178

ALEMNESH BIREHANU MEKONEN

 Mathematics

179

Alemnew Fenta Mekonnen

 Management

180

ALEMTSEHAY TAKELE ALEMU

Information technology

181

ALEMU  ARARSA  DEGEFA 

 Information Science

182

ALEMU CHIMDESSA  ABDETA

STATISTICS

183

Alene Abitew Bayih

 Management

184

Alga g/maryam

ECEG/computer stream

185

Algay Gitet Bekru

PHYSICS

186

Algay Gitet Bekru

PHYSICS

187

ALI SEID MOHAMMED

 Mathematics

188

ALMAZ YISMAW SHIFERAW

Information technology

189

Alo  Aliyow  Wariyo

Logistics & Supply Chain Management

190

Amaniel Wedaje Mekonen

 Management

191

AMANU  ALAMIREW  ASRES 

 Information Science

192

AMANUEL  SISAY  BELAY

PHYSICS

193

AMANUEL AJIRO GIRACHA

 Mathematics

194

AMANUEL SETEGN TSEGA

ECONOMICS

195

Amare  Sisay  Gedamu

Logistics & Supply Chain Management

196

AMARE ALENE MENGISTU

ECONOMICS

197

AMARE DEBASU BIYABLE

 Management

198

AMARE MELAK STARGEW

Logistics & Supply Chain Management

199

AMARE SEMAGN ZEGEYE

 Management

200

AMDEMICHALE TEMIRO MELESSE

 Management

201

AMINA ABDULBAGI MOHAMMED

Marketing Management

202

Amir Nuredin Hassen

Marketing Management

203

AMSALU MOLLA MISKER

 Management

204

ANBESAW YINAGER NEBIYU

Marketing Management

205

Andargachew Endalew Kasa

 Management

206

Andargie Muluken Ayenew

Computer science

207

ANDUALEM FENTIE MELESE

Information technology

208

ANETENEH TILAHUN SETAREGEW

 Management

209

Animut Tsegaye Bekele

ECONOMICS

210

Anmutt Mengistayehu Ewnetu

 Management

211

Antehunegn Bayleyegn Tibebu

ECONOMICS

212

Anteneh Tegbaru Aycheh

 Management

213

Anwar   Abdela Hassen

STATISTICS

214

ANWAR MOHAMMED AHMED

ECONOMICS

215

ANWAR WORKU JEMAL

 Management

216

ARAGAW FENTAW ABEBE

Marketing Management

217

ARAGAW YESUF SEID

 Management

218

ARBA CHORA CHONDORO

Computer science

219

AREGA DEMEKE GEBREYES

Logistics & Supply Chain Management

220

AREGA MEKUYE  KIBRET

Electrical and comp eng

221

Aregahegn Guanche Amare

ECONOMICS

222

AREGASH HUSSIEN YESUF

 Management

223

AREGAWI GEREMEDHN ARAYA

Logistics & Supply Chain Management

224

Aregawi Yhidego Gebremaram

ECONOMICS

225

Aregua Mulie Gelaw

Computer science

226

ARERO  JATANI  HUKA 

Computer science

227

ARSEMA EYASSU KIDANU

 Management

228

ASALF TADESSE AWGICHEW

Computer science

229

Asamenech  Dubale  Kidane

Logistics & Supply Chain Management

230

ASEFA HAILU AREFE

ECONOMICS

231

Asefu   Kassaw Kindie

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

232

ASHAGREW LIYIH ALEM

Computer science

233

ASHAGRIE MITKU HAILIE

Logistics & Supply Chain Management

234

ASHENAFI ALEKA WELDEGIWERGIS

 Management

235

Ashenafi Lelisho Lambore

STATISTICS

236

Ashenafi Tewelde Gebru

Marketing Management

237

ASICHALU YALEWU CHANE

 Management

238

ASIRAT SIMON OLLO

 Management

239

Asmarech Eshet Adane

PHYSICS

240

Asmelash Nigus Berhe

 Management

241

ASMIRO DERSO EZEZEW

Marketing Management

242

ASNAKE GETU CHENAKU

Logistics & Supply Chain Management

243

ASNAKE GIZAW GIRMA

STATISTICS

244

ASNAKEW WALELIGN BIRHANU

 Management

245

Asrar Aman Hamdala

PHYSICS

246

Asrar Aman Hamdala

PHYSICS

247

ASRAT ENA BONJU

PHYSICS

248

ASRAT TASEW KETEMA

STATISTICS

249

Asresu Nega Tebeje

Logistics & Supply Chain Management

250

Assefa Agumas Abie

ECONOMICS

251

Assefa Chemere Debalkie

ECONOMICS

252

Assefa Dargie Abebe

 Management

253

Assefa zewdu

ECEG/communication Stream

254

ASTATKIE GASHAW BEKELE

 Management

255

ASTER DIRIBA  SERBESA

STATISTICS

256

ATALAY TILAHUN TADDEG

Computer science

257

ATALAY YAREGAL DEMTIE

PHYSICS

258

Atinkut Muche Kassaw

Information Systems

259

Atnafu narke

ECEG/communication Stream

260

AWOL SEID HASSEN

STATISTICS

261

Awulew Nega Alene

ECONOMICS

262

AYALNEH ADEME MINALE

Logistics & Supply Chain Management

263

Ayalnesh Wale Adgeh

 Mathematics

264

Ayalsew Waltengus Mekuye

ECONOMICS

265

Ayalu  Tesfay  Alemu

Logistics & Supply Chain Management

266

Ayanaw Asmare Ayalew

 Management

267

AYCHEW MAREW WALE

Logistics & Supply Chain Management

268

AYEHU SEWNET ADERAW

 Mathematics

269

Ayele Bayley Assegie

Computer science

270

AYELE FENTAHUN TAMENE

Logistics & Supply Chain Management

271

Ayelech Debebe Negese

Information technology

272

AYENACHEW  TSIGE  WEGAYEHU 

Computer science

273

Ayene cherkos

ECEG/communication Stream

274

AYENEW FENTA AYELGN

 Management

275

AYITEGEB ADDIS TEMESGEN

ECONOMICS

276

Aynadis Zelalem Gashu

Logistics & Supply Chain Management

277

Aynalem Abera Abdi

Logistics & Supply Chain Management

278

AYNALEM ASSRESA ALEMAYEHU

 Mathematics

279

AYNALEM TADELA

 Mathematics

280

AYNALEM TADELA

 Mathematics

281

Azagne Kefale Ylhale

Marketing Management

282

Azanash Tsega Gelaw

 Management

283

AZANU MIROLGN MEQUANENTT

Information technology

284

Badiru Adaba Galu

 Mathematics

285

Badiru Adaba Galu

 Mathematics

286

BAHARU NEGA HABITU

ECONOMICS

287

BAHIRU YIBRAHIM HUSEN

 Management

288

BANCHIYE DEFARU WERKNEH

Marketing Management

289

BARSAN TESEMA IMANA

Computer science

290

BARU HAILU  ABDISA

STATISTICS

291

BASHA TILAHUN MELESE

Computer science

292

Bashana  Mitiku

PHYSICS

293

BAYE YOHANNES FEREDE

Logistics & Supply Chain Management

294

BAYKEDAGN DEMEKE ASMARE

STATISTICS

295

BAYSIE SEBISBIE TILAHUN

 Management

296

BEAKAL MELESE BIRU

 Management

297

BEFIKADU GETACHEW ASFAW

 Management

298

BEGIZEW MENBER ENDALEW

 Management

299

BEHIWOT GETACHEW FANTAYE

Logistics & Supply Chain Management

300

BEIMNET GIRMA ZENEBE

Computer science

301

BEKAN  KITAW  MEKONEN 

Computer science

302

BEKANA AYELE NECHO

STATISTICS

303

BEKELE  BIRRI  DILGASA 

PHYSICS

304

BEKELE FUFA  DERESA

STATISTICS

305

BELACHEW SHEWANKIDEN HAILASELASSIE

Computer science

306

Belachew Walle Ashenef

ECONOMICS

307

BELAY  KUMSA  OLANA 

PHYSICS

308

BELAY ZELEKE AYENEW

Marketing Management

309

BELAYHUN KENUBIH HAILIE

 Management

310

Belayinesh  Molla  Alemu

Logistics & Supply Chain Management

311

BELAYNEH ANDUALEM ZELEK

Computer science

312

BELAYNESH ABRHA AMARE

STATISTICS

313

BELAYNEW BIRLIE MULAT

ECONOMICS

314

BELECHAW ERMIAS LERAMO

Marketing Management

315

BELEDA BEYENE

 Management

316

Belete Kassa Chanie

ECONOMICS

317

BELSTI ATNAFU GOBEZIE

ECONOMICS

318

Bereket   Abreham Chima

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

319

Bereket   Beyene Bassa

 Management

320

BEREKET  MOLLA  MENGESHA 

 Management

321

BEREKET BIRHANU BALCHA

 Management

322

BEREKET TSEGAYE

Marketing Management

323

BEREKETESILASIE ESHETU TADESSE

 Management

324

Berhan assefa

ECEG/communication Stream

325

Berhe Selomon Gebrekiros

 Management

326

BERIHUN LIBIMOGN LIYEW

 Management

327

BERIHUN MULU BAYE

Marketing Management

328

BERIKOL TEKESTE GEBREYESUS

PHYSICS

329

Besfat Awoke Tesfaye

ECONOMICS

330

Betelhem   Mamaru Ahadu

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

331

BETELHEM GETAHUN MEKONNEN

 Mathematics

332

Bethelhem Abebe Mengstie

Computer science

333

BETREKIDAN ASEFA NIGUSSIE

ECONOMICS

334

BEWKET GIRMA MENGISTU

 Management

335

BEWKET MOLLA FENTA

ECONOMICS

336

Bewuket Kefale Bitew

ECONOMICS

337

BEYENE GETNET GETU

Logistics & Supply Chain Management

338

BEZABIH YOSEF YOKE

Marketing Management

339

BEZAWIT  GETACHEW  BEKELE 

 Information Science

340

BEZAWIT FEKADU NESRO

 Mathematics

341

BEZAWIT TESAFIE TAKELE

Marketing Management

342

Bike Bizuneh Bika

Computer science

343

BIKILTU  ABDISSA  AYELE 

STATISTICS

344

BIKS DAGNEW AMARE

Logistics & Supply Chain Management

345

BILISE  ABERA  DEGEBASA 

PHYSICS

346

Biniyam   Gezahegn Taye

STATISTICS

347

BINIYAM JANBO DEGEFA

Logistics & Supply Chain Management

348

BIRANU NAGASH BALAMI

Marketing Management

349

BIRHAN AREGA MUNYE

ECONOMICS

350

Birhanesh   Derchu Tamire

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

351

BIRHANU  AGENA  LAGO 

STATISTICS

352

Birhanu  Redaie Gebretsyon

Computer science

353

BIRHANU ALEMNEH MEKONNEN

Logistics & Supply Chain Management

354

BIRHANU ALEMU KEBEDE

STATISTICS

355

BIRHANU ASMAMAW TEGEGNE

Logistics & Supply Chain Management

356

BIRHANU KIBRET DEMEKE

ECONOMICS

357

BIRHANU MELKAMU TAMENE

 Management

358

BIRHANU TILAHUN SINISHAW

Information technology

359

BIRIKSET  ZEMEDKUN  SISAY 

STATISTICS

360

BIRLEW WORKALEM MUCHE

 Management

361

BIRUCK LEMMA JUTTA

Marketing Management

362

Biruk   Satnaw Abeba

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

363

BIRUK ADDISU BEKELE

 Management

364

Bizuneh Nigussie  Migu

Logistics & Supply Chain Management

365

BNALFEW ANAGAW MENEGESTIE

ECONOMICS

366

BONTU  NASIR  ABAGARO 

 Mathematics

367

BOSSENA TEKA WOLDIE

 Management

368

BRHANE TEGEGN  HYILU

STATISTICS

369

BROOK TAREKEGN ASSEFA

Computer science

370

BRUK MAMO BEKSISA

 Management

371

BULTE BELAY HORDOFA

Computer science

372

BUZAYEHU DEBEBE MEKURIYA

ECONOMICS

373

Chalachew Ashagrie Molla

ECONOMICS

374

CHALTU   DUGUMA   DABA

PHYSICS

375

CHALTU ALIYI

Logistics & Supply Chain Management

376

CHAN KUER

Logistics & Supply Chain Management

377

Changkuoth  Yien  Puk

Logistics & Supply Chain Management

378

CHERU BIRHAN TADESSE

 Management

379

CHIMDESA CHARI FILE

 Management

380

Daba   Bedassa

PHYSICS

381

DABA BULTO FUFA

STATISTICS

382

DAGMAWIT MERSHAYE TESSEMA

 Mathematics

383

DAGNACHEW DESALEGN GEBRETSADIK

STATISTICS

384

Dagnaw Nurie Mekonnen

Logistics & Supply Chain Management

385

DAGNE  NEGATU  KUBUYU 

ECONOMICS

386

DAMENA TADESSE AYANE

ECONOMICS

387

DAMTACHEW SHIFERAW KEREBH

 Management

388

DAMTEW DIRIBA GELETA

Logistics & Supply Chain Management

389

Danayit Kiros Jiranie

Marketing Management

390

DANIEL  SHUGUTE  NEDESA 

 Mathematics

391

DANIEL ABEBAYEHU ABEBE

STATISTICS

392

DANIEL ABEBE GEBEYE

Information technology

393

DANIEL AKALU TADASSE

Marketing Management

394

Daniel Basazinew Haile

Computer science

395

Daniel Belete Kidane

 Management

396

DANIEL BERHE GDEY

Marketing Management

397

Daniel Degife Agonafir

Computer science

398

DANIEL SHENKUT KEBEDE

Information Systems

399

Daniel Zewudu Getachew

 Management

400

DASASH AYANAW KASSIE

STATISTICS

401

DAWIT BALKEW BELET

Information technology

402

Dawit eshetu

ECEG/communication Stream

403

DAWIT MASRESHA

Logistics & Supply Chain Management

404

DAWIT NUGUSE  LAMI

Electrical and comp eng

405

DAWIT SAHLE  GEBRESENBET

Electrical and comp eng

406

DAWIT WONDIMENEH KEBEDE

Computer science

407

DAWUD TUHA ALI

 Management

408

DEBASU TAKELE WORKU

Logistics & Supply Chain Management

409

DEBRIE TESFAYE ERKU

STATISTICS

410

DECHASA  ADEBA  GELATA 

Computer science

411

DECHASA KEDIR BORU

ECONOMICS

412

DEFARU SETEGN BERIHUN

Marketing Management

413

DEGECHIS REGASSA KUMSA

PHYSICS

414

DEGU YOSEF GACHENO

 Management

415

Dejen Tesfay Gebregzabher

Marketing Management

416

DEJENE ABERA SEMIRE

 Management

417

DELELEGN  DEBESU  TAFERE 

 Information Science

418

Delie Tadele Kelem

Marketing Management

419

DELMOLO WULCHAFO AWOLL

Marketing Management

420

DEMEKA BEKA BUDE

ECONOMICS

421

DEMEKE AGIDIE YIMER

Information technology

422

DEMEKECH NIGUSIE KEFYALEW

Logistics & Supply Chain Management

423

DENBERU YIRGA YITAYEW

Logistics & Supply Chain Management

424

Denekew Gedamu Yemata

Computer science

425

DEREJAW WERKU ASMARE

Logistics & Supply Chain Management

426

DEREJE ALEMU ARADO

Logistics & Supply Chain Management

427

Dereje Getahun Nigussie

ECONOMICS

428

DEREJE HAMBISA WAYA

STATISTICS

429

DEREJE KUMELA LELISA

Marketing Management

430

DEREJE LEMA SERBESA

Logistics & Supply Chain Management

431

Dereje Woreku Wolelaw

 Management

432

Dereje Worku Alene

 Management

433

DERESE NEGA ADISU

 Management

434

DERESSE KASSAYE AYALEW

ECONOMICS

435

Deribe   Sisay Tadesse

STATISTICS

436

DERJEW GASHAW MENGESH

Logistics & Supply Chain Management

437

DERSO GEDEF GOBEZ

Logistics & Supply Chain Management

438

Desale Fentaw Nurye

Computer Engineering

439

DESALEGN AYERU MOLAJAYE

Logistics & Supply Chain Management

440

DESSALE MOLLAW YIMER

Logistics & Supply Chain Management

441

DESSALEGN  BACHA  DUGUMA 

 Information Science

442

DESSIE AJEBEW ALAMIREW

 Management

443

DESSIE DEGU TAYACHEW

ECONOMICS

444

Dessie Getahun Assefa

Computer Engineering

445

DESSIE WORKU ATIKLIT

Logistics & Supply Chain Management

446

DESTA  SYUM  TEFERA

PHYSICS

447

DESTA ABDELA SEFAWO

STATISTICS

448

DESTA BIRHNU WORKU

Logistics & Supply Chain Management

449

Desta Bisenebt Yesgat

Computer science

450

Desta Gebremeskel Haileslassie

 Mathematics

451

Desta Gebremeskel Haileslassie

 Mathematics

452

Desta Tamiru Luliee

Logistics & Supply Chain Management

453

DESTA ZENEBE KEBRETU

STATISTICS

454

Dilo Kiros Fkadu

Marketing Management

455

DINKA TAGESU  KEBA

Electrical and comp eng

456

DINKALE SHAREW KEBEDE

 Management

457

Dires Tigab Belay

 Management

458

DOJI TAYE HEYI

 Management

459

Dwit teklu

ECEG/communication Stream

460

EBRAHIM  ADEM  YIBRE

STATISTICS

461

Ebrahim amid

ECEG/communication Stream

462

EDEN ASNAKE TESFAHUN

Computer science

463

Eden Girmay Gebretsadik

PHYSICS

464

EDMEALEM HABTAM GUADIE

ECONOMICS

465

EDOSA TAMIRU DERESSA

STATISTICS

466

EDRIS MOHAMMED JUHAR

Logistics & Supply Chain Management

467

EFREM HAILAY

 Management

468

EGENEGN  WELELA  SHUKURE 

ECONOMICS

469

EHIT BELETE ABEBE

 Management

470

Ekram Abdu Hassen

Logistics & Supply Chain Management

471

EKRAM JEMAL MOHAMMED

Computer science

472

ELEAS WAKUMA GIDISSA

STATISTICS

473

ELFINESH HAILU AYANIE

 Management

474

ELIAS BAZIE FEKEDIE

 Management

475

Elias Bekele Leyyo

Logistics & Supply Chain Management

476

ELIAS TEKLEMARIAM ABEBE

 Management

477

ELSABET KASSA TELAKE

 Management

478

EMAWAY DESSALE TEBEJE

Computer science

479

Emebet Debash Nigus

STATISTICS

480

EMEBET WALE CHANIE

Computer science

481

Emebet Yewulu Tadesse

STATISTICS

482

EMENESH YETWALE AZAGE

 Mathematics

483

Emshaw Demeke Tekle

Computer Engineering

484

ENATNESH KEFALE AYALEW

 Management

485

Enatnesh Tezera Tigabu

STATISTICS

486

ENCHALEW BELAYNEH ANLEY

Logistics & Supply Chain Management

487

ENDALE AYELE BELETE

STATISTICS

488

Endalkachew zewude

ECEG/communication Stream

489

Endashaw Girma

ECEG/communication Stream

490

Endashaw girma

ECEG/communication Stream

491

ENDESHEW NEGUSSIE TARIKU

ECONOMICS

492

ENDRIS  YIMER  AHMED 

PHYSICS

493

ENDRIS MOHAMMED HASSEN

Logistics & Supply Chain Management

494

Engdaw Atnafu Meshesha

Computer science

495

Engdaw kassa

ECEG/communication Stream

496

Engday ambaw

ECEG/computer stream

497

Enguday ambaw

ECEG/computer stream

498

Eniy alemyen

ECEG/communication Stream

499

ENTONYOS FIKRE ANDETA

 Management

500

EPHREM  MEBRATE  MAMO 

 Management

501

Ephrem Ayalneh Wassie

 Management

502

EPHREM BELAY BERIHUN

 Mathematics

503

EPHREM DEREJE AYNALEM

ECONOMICS

504

EPHREM KASIYE MENGISTU

Logistics & Supply Chain Management

505

Ephrem Tilahun Bogale

ECONOMICS

506

ERARTO DESSIE TIGABU

STATISTICS

507

Eribka Woretaw Molla

Marketing Management

508

Erkihun Woldie Getu

 Management

509

ERMIAS  SOLOMON  SEYOUM

 Mathematics

510

ERMIAS  SOLOMON  SEYOUM

 Mathematics

511

Ermias Belayneh Bogale

Computer Engineering

512

ERMIAS MEHABAW FELEKE

Marketing Management

513

ERMIYAS  FELEKE  GEMEDA 

ECONOMICS

514

Ermiyas Chemere Alamraw

 Management

515

ESAYAS MEQUNINT MELESE

ECONOMICS

516

ESHETU SENBETE YAMI

 Mathematics

517

ESHETU WORKYE MOLA

Logistics & Supply Chain Management

518

ESSAYAS HABITIE EWUNETU

Logistics & Supply Chain Management

519

Esubalew   Aschale Mengistu

STATISTICS

520

Esubalew   Kassa Debas

 Management

521

Esubalew Ayalsew Mulualem

ECONOMICS

522

ETAGEGN  ALEMAYEHU  BORAGO 

PHYSICS

523

ETAGEGN GERBAW AMBAW

PHYSICS

524

Eyasu tadese

ECEG/computer stream

525

EYERUS HAILU GEBRMARIAM

 Management

526

EYERUSALEM WUBSHET  W/GYORGES

STATISTICS

527

Eyob Adbaru Mekonen

Logistics & Supply Chain Management

528

EYOBED AYALEW DEMISSIE

Information Systems

529

EYUEL AMARE ENKUAHONE

Logistics & Supply Chain Management

530

EYUEL BEWKETU BANTIE

 Management

531

EZRA EYOB EDOSSA

 Management

532

FAKIHAT ALI NURU

Computer science

533

FALEMA  GAREDOW  HERPA 

 Information Science

534

Fanos Teku Bekele

Computer Engineering

535

FANOS TESFAYE WELDE

Logistics & Supply Chain Management

536

Fasika Aysa Shefti

Marketing Management

537

FASIKA MERHATSIDK MENGSTU

Computer science

538

Fassika   Ayele Desta

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

539

Fatuma mekash

ECEG/communication Stream

540

FAYISA ABDISA  BALCHA

STATISTICS

541

FEKADU  ABDISA  FUFA 

Computer science

542

FEKEDE MISGANAW KASIE

 Management

543

Felegush Simachew Alemneh

Computer science

544

Feleke Abera Lulu

 Management

545

FELEKE ADELA SARHE

Marketing Management

546

Fenta  Mihret  Mitku

Logistics & Supply Chain Management

547

FENTA BELAY FELEKE

 Management

548

FENTAHUN  ADDIS  MELESE

 Mathematics

549

FENTAHUN  ADDIS  MELESE

 Mathematics

550

Fentahun Eskezia Enyew

 Management

551

FENTAHUN KASAW EJGU

ECONOMICS

552

FENTAHUN TAREKEGN HUNEGNAW

Logistics & Supply Chain Management

553

FENTAYTU WONDIE SHIFERAW

 Mathematics

554

FETENE WOLELI  ALEMU

Electrical and comp eng

555

FETU SHALAMO HODAMO

Marketing Management

556

FETUDIN  SANI  SEID 

 Management

557

FEVEN ADMASSU MAMO

Computer science

558

FIKAD BEWUKET MESHESHA

Marketing Management

559

FIKADU ZEWDU MISGANAW

Marketing Management

560

FIKER ADUGNA ERKIHUN

 Management

561

FIKIRU  DABA  WARABO 

ECONOMICS

562

FIKREMARIAM GENETU ZELEKE

 Management

563

Fikremariam Wondafrash Ayele

ECONOMICS

564

Fikremarieyam kassa

ECEG/computer stream

565

FIKRU AYSHESHM AMBAW

Logistics & Supply Chain Management

566

Filmon Betre Gorfe

 Management

567

Filmon Yemane Gebreselassie

ECONOMICS

568

Finot Kassahun Eshete

Marketing Management

569

FIRAF  GADISA  KITATA 

ECONOMICS

570

FIRAFNAH LELISA  HIRPHA

STATISTICS

571

FIRAOL DASSALE MUNTAS

Computer science

572

Firew   Kunta Koyira

ECONOMICS

573

Firiezer adisu

ECEG/communication Stream

574

Firihiwot Abate Mitku

 Mathematics

575

Fisha Sehile Gebirel

 Management

576

Fitalew Adane Abera

ECONOMICS

577

Fitsum   Mengistu Sahile

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

578

FITSUM ABEBE FEYISA

 Management

579

FITSUM DERIBE KITAWU

Computer science

580

FITSUM TEKA AKUMA

Marketing Management

581

FOZIYA  MOHAMMED YIMER

STATISTICS

582

FRESIBHAT HAILE

Information technology

583

Frewieni Teklebrhan Gebrekidan

 Mathematics

584

Frewieni Teklebrhan Gebrekidan

 Mathematics

585

FUAD MUKTAR SULEYMAN

 Management

586

G/slassie G/kiros

ECEG/communication Stream

587

G/yesus derbew

ECEG/communication Stream

588

GADISA BANE  TEREFA

STATISTICS

589

GADISA TAMIRU KENEA

Marketing Management

590

Gambella  Puok  Lual

Logistics & Supply Chain Management

591

Gashaw Zewdu Guangul

 Management

592

GEBIREMICHAEL ENDALEW ZEWDE

Marketing Management

593

GEBIRU BIZUAYE TAKELE

Logistics & Supply Chain Management

594

Gebredngle Milaw Belayy

ECONOMICS

595

Gebrehaweria Gebremedhn Hadush

 Management

596

GEBREHIWOT DESTA BITSAY

ECONOMICS

597

GEBREKIDAN KIROS WELDEGEBREL

 Management

598

GEBREMEDHIN ESHETIE

Logistics & Supply Chain Management

599

GEBREMEDHIN NIGUSSIE KIBRET

ECONOMICS

600

Gebremedhin Tadesse Yfter

Marketing Management

601

GEBREMESKEL ABUHAY ALEMAYEHU

 Management

602

Gebrewold Hailemeskel Demissie

ECONOMICS

603

Gebreyesus Adugna Hailu

ECONOMICS

604

Gebyanesh Tilahun Berie

Logistics & Supply Chain Management

605

Gedamu Degu Ayal

ECONOMICS

606

GEDIFEW ZIKIRU TARIK

ECONOMICS

607

Gelane lemecha

ECEG/communication Stream

608

GELEBO KANSSE DEYKANTO

Information technology

609

GELGO WAYU  KARAYU

STATISTICS

610

GELILA DAWIT CHENCHA

 Mathematics

611

Gemechu  Amenuel 

PHYSICS

612

GEMECHU BOLONGO GELGELE

Computer science

613

GEMECHU GELCHU BUSEWA

 Management

614

GEMECHU KEFENA NEGERA

ECONOMICS

615

GEMECHU KENEA DEMISE

STATISTICS

616

Genet   Moges Ayele

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

617

Genet ayelign

ECEG/communication Stream

618

GENET BIRHANU TSEHAY

 Management

619

GENETU WUBIE DAGNAW

PHYSICS

620

GEST ASSAMNACHEW GEBRU

 Management

621

Getabalew   Sahle 

PHYSICS

622

GETACHER JEMANEH WONDIMGEZAHU

 Management

623

GETACHEW  GOBENA  BOREMA 

Computer science

624

Getachew Abeje Gedamu

 Management

625

GETACHEW HAILE GOMFA

Marketing Management

626

Getachew lamesa

ECEG/communication Stream

627

GETACHEW MEKETE TSEGAW

 Management

628

GETACHEW TEFERIE

 Management

629

Getachew Tesfaw Desalegn

 Management

630

Getaendalew   Dessalegn Jakisso

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

631

GETAHUN  NIGA  NEGAHO 

 Information Science

632

Getahun Amogne Alemu

Computer science

633

GETAHUN TILAHUN ABEBE

Logistics & Supply Chain Management

634

GETANEH MANAYE DEGFE

Computer science

635

Getasew Mitku Gedamu

ECONOMICS

636

Getasile Tadesse Mengistu

Computer Engineering

637

GETAW BIRAE MENGISTU

Information technology

638

GETINET BEKELE YIRDAW

 Management

639

Getnet  Worku  Wassie 

Information technology

640

GETNET DESALEGN EGIGU

Information Systems

641

Getnet Desalew Melese

 Management

642

GETNET MEKONNEN HAILE

PHYSICS

643

Getnet Melese Girmie

Information technology

644

GETNET TADELE MINIWAB

ECONOMICS

645

Getnet Tigabie Askale

Computer science

646

GETNET YENEW FENTA

Logistics & Supply Chain Management

647

Getu Dagnew Genet

Computer Engineering

648

GEZAGN  BEDO  DEKEBA 

 Mathematics

649

GEZAHAGN DIRIBA  TESEMA

STATISTICS

650

Gidedsa  Abdena 

PHYSICS

651

GIRMA GABISA  IDO

Electrical and comp eng

652

Girma Meberate Tegawu

 Management

653

GIRMA MOGOS SIME

ECONOMICS

654

GIRMAY HAFTE TELA

Computer science

655

Girmay Meaza Hadgu

 Management

656

GIRMAYENEH HABTE GEBREMICHAEL

 Management

657

GIRUM TAMIRAT DINKU

PHYSICS

658

Gismu Derebe Adugna

 Management

659

Gizachew   Tadios Tegene

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

660

Gizachew Esubalew Kifilie

Computer science

661

Goitom   Gebreabzgi Embaye

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

662

GOLOLCHA  HARO  DUGO 

ECONOMICS

663

GOSHU TTSHOME ABDISSA

Logistics & Supply Chain Management

664

GOSSA ASEFA ESHETE

Logistics & Supply Chain Management

665

GUDETA KASA  ROBA

Electrical and comp eng

666

GULILAT KURATE KUTAYE

STATISTICS

667

GUTEMA REGA BARKESSA

STATISTICS

668

GUTO ROBA GEMACHU

 Management

669

GZAT TAREKEGN NEGAT

 Management

670

Haben Belay Asheber

Marketing Management

671

Haben Teame Kalayu

 Management

672

Habetu Tibebu Tafere

ECONOMICS

673

Habib Adem Mohammed

Marketing Management

674

HABIB MOHAMMED YIMER

ECONOMICS

675

Habtamu Awoke Workie

Information Systems

676

Habtamu Belete Gorfneh

ECONOMICS

677

Habtamu Dagnaw Abetew

Logistics & Supply Chain Management

678

HABTAMU DESIE ASMARE

Marketing Management

679

Habtamu Gashaw Tilahun

 Management

680

Habtamu Getachew Beyene

Computer Engineering

681

HABTAMU GIRMAY TESSEMA

 Management

682

HABTAMU GUCHE BEYENE

Logistics & Supply Chain Management

683

HABTAMU KASSAYE

 Management

684

HABTAMU MELESE

 Mathematics

685

HABTAMU MELESE

 Mathematics

686

Habtamu Mequanent Berhanie

 Management

687

HABTAMU MOGES ABATE

Information technology

688

HABTAMU TEFERI  DUFERA

 Mathematics

689

HABTAMU TIGISTU HELSABO

Marketing Management

690

Habtemariam Zebene Aklile

Computer science

691

HABTIE DELIE SHIFERAW

Marketing Management

692

HABTU TAREKE TELAKE

 Management

693

Haftamu hadis

ECEG/computer stream

694

HAFTOM DESTA BEYENE

 Management

695

Haftu   Reda Shumuye

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

696

Haftu Tsegay Meresa

ECONOMICS

697

Hagos Gebreezgabiher Kidanu

 Management

698

HAILE  TOLA  ATOMSA 

 Information Science

699

HAILE HAGAZI ABERA

ECONOMICS

700

Hailemariam   Habtualem Abire

 Mathematics

701

HAILEMARIAM ALEMKERE DESTA

Marketing Management

702

Hailemichael Niguse Teshome

Computer Engineering

703

HAILEYESUS ALEHEGN ASRES

ECONOMICS

704

Hailmarim Gebrie Birhne

Information technology

705

HAILU GETACHEW MAMO

ECONOMICS

706

HAJERA NURADIN YASIN

STATISTICS

707

HAJI AMANTU ABDO

 Mathematics

708

HALEFOM AREGAY HAILEMARIAM

ECONOMICS

709

Halefom Shwaye Hantal

STATISTICS

710

Halefom Shwaye Hantal

STATISTICS

711

HALID ASSEN HUSSEN

Information Systems

712

Halima Geremew Helil

Logistics & Supply Chain Management

713

Hamze adem

ECEG/computer stream

714

Hana   Hailu Belachew

 Mathematics

715

HANA BERHANU TOLA

PHYSICS

716

HANA ENDALIE TEGEGNE

Marketing Management

717

HANA MIKU TADEGE

STATISTICS

718

Hanna   Gebregzabher Gebretatiyos

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

719

Haregewoin Kifle Hailemariam

Computer science

720

Haregot Desta Beyene

 Mathematics

721

HAREGUA LEMI GOBENE

Logistics & Supply Chain Management

722

HASSEN SIRAJ DILEBO

Computer science

723

HAWI  BUSHA   SHARBE

PHYSICS

724

HAWI HAILEMICHAEL SARBESA

Logistics & Supply Chain Management

725

HAWULTU ZIGALE MEKETE

 Mathematics

726

Hayat   Redi Jabbir

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

727

HAYAT DINO  SHAFI

STATISTICS

728

HAYAT ENDRIS YIMER

 Management

729

HAYDER NUREDIN MOHAMMED

Information technology

730

Hayelom Amha Tesfay

ECONOMICS

731

HAYMANOT ASAMEN AYENEW

 Mathematics

732

Haymanot Yirga Aykoyuhum

Marketing Management

733

Heldana Gebremichael Teklu

 Mathematics

734

Heldana Gebremichael Teklu

 Mathematics

735

Helen   Seifu Eshete

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

736

HELEN DEMEKE

ECONOMICS

737

Hermon Alem Dagnew

 Management

738

HEWAN MELES SHEMTAGA

 Mathematics

739

Heylemareyam kasahun

ECEG/computer stream

740

HIRITEY HAILE BERHE

PHYSICS

741

HIRUT  ASFAW  MUKA 

 Mathematics

742

HIRUT KEBEDE

 Management

743

HIWOT EBABU JENBER

Marketing Management

744

HRIT TSEGAY GEBREMEDHIN

STATISTICS

745

HULUAGER TAKELE TESFA

PHYSICS

746

Hussean hassen

ECEG/communication Stream

747

HUSSEIN  MOHAMMED  HUSSEIN 

STATISTICS

748

HUSSEN ABEBE SISAY

ECONOMICS

749

Hussene Uma Babo

 Mathematics

750

HUSSIEN ASSEFA ARAGAW

 Management

751

JALENE BEKUMA  ESTIFANOS

Electrical and comp eng

752

JAMAL DAUD ABDULLE

Logistics & Supply Chain Management

753

Jejaw mengistu

ECEG/communication Stream

754

JEMAL KESAHUN ABEBAW

Marketing Management

755

JEMAL SEID YESUF

 Management

756

JERUSALEM DENCHA DENEBO

Marketing Management

757

JIBRIL ADEM KIMO

Information technology

758

Jitu Amdework Desalegn

Logistics & Supply Chain Management

759

JONATHAN GETACHEW TUTA

Computer science

760

JUHAR KIFLE YESUF

STATISTICS

761

KAHSAY HAGOS GEBRERUFAEL

ECONOMICS

762

Kahsay reda

ECEG/communication Stream

763

KALEB ADINO

Computer science

764

KALKIDAN  TSEGAYE   DEBEBE

PHYSICS

765

KALKIDAN AYELE FIKRE

Logistics & Supply Chain Management

766

KALKIDAN HABTAMU ANTENEH

Marketing Management

767

KALKIDAN SAMUEL BEFEKADU

ECONOMICS

768

Kalkidan Temesgen Akalu

Computer science

769

Kasahun   Engida Bezu

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

770

Kasanesh  Mulaw  Adane

Logistics & Supply Chain Management

771

KASSA DOYO KANTASO

 Mathematics

772

Kassa Liben Munye

 Management

773

KASSAHUN ABABU AKALU

ECONOMICS

774

KASSAHUN ABERE TECHANE

 Management

775

KASSAHUN MOLLA MEKONNEN

ECONOMICS

776

KASSAWMAR MANDEFRO ALEMU

Computer science

777

Kassaye Tizazu Bogale

PHYSICS

778

KEBEDE KASSA KEBEDE

 Management

779

Kedawit Abay Berhe

 Information Science

780

Kedawit Abay Berhe

 Information Science

781

KEDIR HUSSIEN AHMED

Marketing Management

782

KEDIR MUSTEFA HAMZA

 Management

783

Kedir Suleman Seid

Logistics & Supply Chain Management

784

KEFELEGN LIDETE GEBREWOLD

Logistics & Supply Chain Management

785

KELEMEWORK NIGGUSIE ASEFA

 Management

786

KEMAL ABDULAZIZ

Marketing Management

787

KEMAL AHMED TURKE

 Management

788

KEMAL JEMAL ABDO

Logistics & Supply Chain Management

789

Kemila hussen

ECEG/communication Stream

790

KENAN OLIKA FUFA

Computer science

791

Kenasa Tafese 

 Mathematics

792

KENENISA  ARARSA  HUNDE 

ECONOMICS

793

KERANSO AHMED DEKEMO

STATISTICS

794

Kerim jenal

ECEG/communication Stream

795

KIBREAB YIMER MEKETE

 Management

796

Kibrom Hafte Girmay

 Management

797

Kibrom Hailay Hadera

Computer science

798

KIDANE GEBREKIDAN TESFAHUNEY

Marketing Management

799

KIDIST  ASSEFA  ZELEKE 

 Management

800

KIDIST MEKURIA ALEME

 Management

801

Kidist Nebiyou Hadguy

Marketing Management

802

KIDNU YENIEAMBA TESHALE

ECONOMICS

803

KIFLE BEYENE

Computer science

804

KINFE GEBERESILASE  GIBO

STATISTICS

805

KIROS HAILAY GEBREGEWERGS

Information Systems

806

Kirubel  Tamiru  Wachelo 

Computer science

807

KOKOBE DEGEFA AGA

STATISTICS

808

KOKOBE HAILU DEMISSE

ECONOMICS

809

KORSA DEBEIE  FARECHAH

 Mathematics

810

Kumachew Kusse Gelebo

STATISTICS

811

Kumachew Kusse Gelebo

STATISTICS

812

KUME  ABERA   GURMESSA

PHYSICS

813

KURFA DALU TOLA

PHYSICS

814

KUSHABO KUTAMA KUSSIYA

Computer science

815

LAKE MULUGETA ABATE

ECONOMICS

816

LAMESSA OLANI KUMSA

 Management

817

Lamrot Tadele Belachew

 Management

818

Lebeta   Boki Biru

STATISTICS

819

LEMI BEKELE DEGEFE

ECONOMICS

820

Letebrhan Kiros Sbhatu

PHYSICS

821

Letebrhan Kiros Sbhatu

PHYSICS

822

LETENSEA WELAY GDEY

Computer science

823

LEYLA ABDULKEDIR  ABBABILO

 Mathematics

824

Libenedingel Wondimu Beshah

Computer science

825

LIDET TESHOME WOLDEGEBRIEL

Computer science

826

LIDYA TEWODROS BEYENE

Marketing Management

827

LIMENH MOGNE MERA

ECONOMICS

828

LIMENIH  CHANIE  YESHANEH

STATISTICS

829

LINGEREW SHITAYE BAYLIE

Information Systems

830

Lisanework Teshager Kassi

Computer Engineering

831

Lomi   Bekele Abdi

 Mathematics

832

Lubaba   Ababu Muhiye

 Mathematics

833

LUBABA AHMED MOHAMMED

Information technology

834

Luel Gebremedhn Weldemicael

ECONOMICS

835

MAGARSA TADASA GOBANA

Logistics & Supply Chain Management

836

MAHAMMUD MOHAMMED

STATISTICS

837

Mahilet Mamo Teklebirhan

Marketing Management

838

Mahlet Abera Azane

 Management

839

MAHLET ASFAW SHUMYE

Information technology

840

MAHLET BEYENE BERHE

Marketing Management

841

Mahlet Tsigie Worku

 Management

842

MAHMUD MUHAMMED  ADEM

STATISTICS

843

MAKAK BOTH CHOL

Logistics & Supply Chain Management

844

MALDAYE   KAFE KAGNA

STATISTICS

845

Mamiru  Bona  Boe

Logistics & Supply Chain Management

846

MAMUSH MEKONNEN MEKANGO

Logistics & Supply Chain Management

847

MANDEFRO AYALNEH ADINEW

 Management

848

Mare   Masine Mekuria

STATISTICS

849

MARELA MOHAMMED MUSTEFA

 Mathematics

850

MARGA SHIFARA CHAWAKA

PHYSICS

851

MARGIES TESHOME AREGA

STATISTICS

852

Marie Melese Bekele

 Management

853

MARTA DIRESS TAFERE

Logistics & Supply Chain Management

854

MARTA WONDEMAGNHU MEKONEN

Marketing Management

855

MARYE TIBEBU AYALEW

 Management

856

Masho Kahsay Atsbaha

ECONOMICS

857

Masreshaw Marew Wubet

Logistics & Supply Chain Management

858

MASTEWAL MINTESINOT GEDEFAW

Logistics & Supply Chain Management

859

Mastewal Nibret Gelaw

Logistics & Supply Chain Management

860

MATHEWOS  ABEBE  FALITAMO 

 Information Science

861

MATHEWOS  ALEMU   TIRAMO

PHYSICS

862

MATIYAS ALEMAYEHU GEBREWOLD

 Management

863

Mearg asheber

ECEG/communication Stream

864

MEARUF UMER HUSSIEN

Information technology

865

Meaza Ftsumbrhan Tesfamaryam

STATISTICS

866

Mebrat Minayehu Yimam

PHYSICS

867

MEDANIT GERESU LIKI

Marketing Management

868

MEDHANIT FUAD

ECONOMICS

869

MEDHIN BILO TSEGA

 Management

870

MEDINA SULEIMAN TEUM

 Mathematics

871

MEGERSA EDESA GUDETA

 Management

872

Mekash Amete Beshir

STATISTICS

873

Mekash Amete Beshir

STATISTICS

874

MEKASHAW TESFU AGERU

Logistics & Supply Chain Management

875

Mekdelawit Kassa Debrue

 Information Science

876

Mekdelawit Kassa Debrue

 Information Science

877

MEKDES ABERA

Computer science

878

MEKIBEB MESFIN KESSO

STATISTICS

879

MEKIYA  YESUF  MOHAMMED

STATISTICS

880

Meklit Ismail Hussen

Computer science

881

Mekonen Adane Wondawok

 Mathematics

882

MEKONEN GASHAW MEKONEN

Marketing Management

883

MEKONEN SETEGN TEMESGEN

Logistics & Supply Chain Management

884

Mekonini Moke Wagara

Computer science

885

MEKUANINT GIZACHEW NEGESS

Information Systems

886

MEKURIAW MOSSIE MIHRETE

 Mathematics

887

MEKURIYAYE SEMAW GEATO

ECONOMICS

888

MELAKU ABEBEL DAGNAW

 Mathematics

889

MELAKU SHUMBEKA  KERSHAWA

STATISTICS

890

Melaku Worku Mekonnen

Computer science

891

Melat Beyene Gebrekirstos

Marketing Management

892

Melat Birhanu Tefera

 Management

893

Melat Negatu Ayele

Computer science

894

MELAT SOLOMON TAMIRU

Marketing Management

895

MELES NEGA MAMO

Logistics & Supply Chain Management

896

Melese   Wana Wado

 Mathematics

897

MELESE  ONOSHE  TETISO 

 Information Science

898

MELESE ALEMANTE

Computer science

899

MELESE BEDADA BEGNA

Logistics & Supply Chain Management

900

Melese Beyene Jaldo

PHYSICS

901

MELESE DAGNAW TAGELE

Marketing Management

902

MELESE HADDIS MESFIN

Logistics & Supply Chain Management

903

MELESE MARKOS LAMBAMO

Logistics & Supply Chain Management

904

MELESE SIRAK

 Mathematics

905

MELESE SIRAK

 Mathematics

906

MELESE ZEWDE ZELEKE

ECONOMICS

907

MELIKAMU MATIWOS GOTA

Logistics & Supply Chain Management

908

MELKA ABDUREHMAN AHMED

Logistics & Supply Chain Management

909

MELKAM  ALEMU  YIGZAW

PHYSICS

910

MELKAM GEDIF BIRHANU

 Mathematics

911

MELKAMNESH  DEBEBE  ZERGA 

 Management

912

MELKAMU BERIHUN ZERESENAY

Logistics & Supply Chain Management

913

MELKAMU DABA DEMISSIE

STATISTICS

914

MELKAMU DAGNEW MEGABIA

ECONOMICS

915

Melkamu Fentabil Alemu

 Management

916

MELKAMU GAMA BASSA

Marketing Management

917

MELKAMU KASAHUN TADESE

Logistics & Supply Chain Management

918

MELKAMU WORKU ALEMNEH

Logistics & Supply Chain Management

919

MELKAMU YALEW ESHETU

Logistics & Supply Chain Management

920

MELKIE EWNETU ANTENEH

Logistics & Supply Chain Management

921

MENA TIGNEH GEBRE

Marketing Management

922

MENGESHA DAGNEW MUCHE

Logistics & Supply Chain Management

923

Mengistu Alem  Nigat

Logistics & Supply Chain Management

924

Mengistu Ambaw Addisu

 Management

925

Mengistu Belay Chekol

 Management

926

MENGISTU BELAYNEH ZERIHUN

 Management

927

Mengistu Kinfe Negia

Computer science

928

Mengistu Mekonin Wondimu

Information Systems

929

MENLARGH AMARE ABOYE

 Management

930

Mequanint Abebe Sendekie

Computer Engineering

931

MEQUANINT DAGNEW BIRHANU

 Management

932

MEQUANINT TAKELE WORKU

ECONOMICS

933

MERAF GEBREEGZIABHER GEBREMARIAM

Marketing Management

934

Merga Destaa Geleta

 Management

935

MERGA KUMELA TUJUBA

Information technology

936

MERKEB CHAKLU ADANE

 Management

937

MERKIN WOTICHO WOLKA

STATISTICS

938

Meron Lulie Getu

ECONOMICS

939

MERON TESFAYE GEBRE

STATISTICS

940

MERON YIKUNOAMLAK LEMLEM

Computer science

941

MESAFINT WAGAW ABERA

Logistics & Supply Chain Management

942

MESAY SISAY ALEMU

 Mathematics

943

Mesele Assefa Debeb

 Management

944

MESELE DERBEW

 Management

945

MESELE DESALEGN GELANE

 Management

946

MESELE MEKISO DENTAMO

PHYSICS

947

Mesele Mosie Mekonen

Computer Engineering

948

Mesele Solomon Hagos

Computer science

949

MESELE TSEGAYE  HURISO

 Mathematics

950

Meselu Sebsibe Getaneh

Logistics & Supply Chain Management

951

MESENBET MIHERT MEKURIA

Logistics & Supply Chain Management

952

Meseret   Teshome Tilahun

 Mathematics

953

Meseret Bawoke Alelign

 Management

954

MESERET KASSAHUN ABU

STATISTICS

955

MESERET MALEDE ALEBACHEW

 Management

956

MESERET YIMER MENGISTU

STATISTICS

957

MESERET ZELE NEGASH

Marketing Management

958

MESFIN BALI LASTNAME

Computer science

959

MESFIN FEREDE ADUGNA

Logistics & Supply Chain Management

960

MESFIN HABTAMU

STATISTICS

961

MESFIN HABTAMU SIMIE

Marketing Management

962

Mesgersa   Ljeto 

PHYSICS

963

MESKEREM  GETACHEW  GEBREMARIAM 

STATISTICS

964

MESKEREM ENIYFW ALEMNEH

 Mathematics

965

MESKEREM OBSE  YIRBA

 Mathematics

966

MESOUD MUHAMMED

 Management

967

MESTAWET  ALEMU  YIFRU 

 Management

968

Mestayt   Abate Goshu

 Mathematics

969

Metasebiya Gezahegn Berhanu

Marketing Management

970

Metremariam tesfaye

ECEG/communication Stream

971

Mezemer   Zenebe Asfaw

ECONOMICS

972

MEZGEBU BIRHANU YAZE

 Management

973

MEZIGEBU RETA ABEBAYEHU

Marketing Management

974

Michael   Zewdie Hundie

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

975

Miesho Tsehaye Gebrewahd

 Management

976

MIFTA JUNEIDI UMER

Computer science

977

MIHERETE CHANIE TIENAW

ECONOMICS

978

MIHRET GETANEH CHEFKE

ECONOMICS

979

MIHRET HAILU MARU

Marketing Management

980

Mikiale Mrach Haylemikial

 Management

981

Mikiyas   Sahle Bahuda

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

982

MILKAE  MULATU  KENEA 

 Management

983

Milki Taka Dasa

STATISTICS

984

Milki Taka Dasa

STATISTICS

985

Minichel Achenef Chekol

 Management

986

MINILIK TESFAYE AMARE

Marketing Management

987

Minimenene Mengistu Wolde

Computer science

988

MINTESNOT  GIRMA  GEBREYES 

 Information Science

989

MINTESNOT DEBEBE TENI

STATISTICS

990

MIRUK ABEBE LAMBORE

Marketing Management

991

MISGANA WADU NEGA

Logistics & Supply Chain Management

992

MISGANA WORKINEH AYELE

Computer science

993

MISGANAW ABERA KEREBIH

 Management

994

MISGANAW CHEBUD WOLEDIE

Logistics & Supply Chain Management

995

MISGANAW KIFLE SHEFAW

ECONOMICS

996

MISGANAW ZEMEDE

Computer science

997

MISGANU EMIRU MEGERSA

Logistics & Supply Chain Management

998

MITKU ABEBE GEZIMU

Logistics & Supply Chain Management

999

Miwodew Genet Abebayehu

Computer Engineering

1000

MIYO  DUBA  JARSO 

 Information Science

1001

Moges  Getahun  Gugsa

Logistics & Supply Chain Management

1002

MOGES ALEMYE MESAFINT

 Management

1003

Moges Ashagrie Aycheh

ECONOMICS

1004

Moges Nigusie Dires

 Management

1005

Mohammed   Abdulhakim Hussen

ECONOMICS

1006

MOHAMMED  HUSSEN  KEMER 

ECONOMICS

1007

MOHAMMED ABDU AYELE

STATISTICS

1008

MOHAMMED AME USMAEL

PHYSICS

1009

MOHAMMED ERITBE MOHAMMED

 Management

1010

MOHAMMED GISSLAW HUSSEN

 Management

1011

MOHAMMED KEMAL ESSMAEL

Computer science

1012

MOHAMMED MOLLAW TEGEGNE

ECONOMICS

1013

Mohammed Yasin Jemal

STATISTICS

1014

MOHAMMEDNUR NASIR BELILO

Logistics & Supply Chain Management

1015

MOHAMMEDSANI SULITAN TEKELLO

Marketing Management

1016

MOLLA MELAKU BIHONEGN

Marketing Management

1017

Molla Temesgan Wondie

 Management

1018

Mollalgn Yenealem Gashu

Information technology

1019

MORKI GONJOBA TAFA

Logistics & Supply Chain Management

1020

MUDESIR  NURI  IBRAHIM 

 Management

1021

Muhammed   Yibre Akalu

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

1022

MUHAMMED  HASSEN  AHMED 

Computer science

1023

MUHAMMED  MUHABA  BOGALE 

 Management

1024

Muhdin   Zeyne Shifa

 Management

1025

MUKAMIL  DETAMO  HAMDATO 

STATISTICS

1026

MUKEMIL ALI HASSEN

Logistics & Supply Chain Management

1027

MULAT DESSIE GELAYE

ECONOMICS

1028

MULATE ASNAKE

 Management

1029

MULATUA GIRMA ENGDA

 Management

1030

MULIE MUCHE AYCHEH

Marketing Management

1031

MULU ESIKEZYA AYALEW

STATISTICS

1032

Mulu Girma Worku

 Information Science

1033

Mulu Girma Worku

 Information Science

1034

Mulu Mesele Abegaza

 Information Science

1035

Mulu Mesele Abegaza

 Information Science

1036

MULUALEM  TADELE  DAGNACHEW 

STATISTICS

1037

MULUALEM ADAMU ASRIE

Information Systems

1038

MULUGETA ENYEW BELAY

 Management

1039

MULUGETA MANAYE ABATFENTA

 Management

1040

Mulugeta sisay

ECEG/communication Stream

1041

MULUGETA YOHANIS

 Management

1042

MULUGETA ZEWDU MAMO

Logistics & Supply Chain Management

1043

MULUHABT WASSIE JEMERE

Computer science

1044

Muluken Asmamaw Tamiru

 Management

1045

Muluken Awoke Alemu

ECONOMICS

1046

MULUKEN GIZEALEW CHANIE

 Management

1047

Muluken yohannes

ECEG/communication Stream

1048

MULUWORK ASCHALE ATALAY

 Management

1049

MULUYE MELESE WONDIFRAW

Marketing Management

1050

MULYE AYELGN TESFAHUN

Marketing Management

1051

MUNEWAR  AHMED  MOHAMMED

 Mathematics

1052

MUNEWAR  AHMED  MOHAMMED

 Mathematics

1053

MUSTEFA  KADI  ABDURHEMAN 

ECONOMICS

1054

MUSTEFA HUSIEN MUHIYE

 Management

1055

Nakachew Enyew Zerihun

STATISTICS

1056

NANO HABEBE BULTO

Computer science

1057

Nardos Assefa Zenebe

Marketing Management

1058

NARDOS WOLDU LAKEW

Marketing Management

1059

NASIR  BONE  BEDASO 

 Mathematics

1060

NATAN NUGUSE TADESE

Logistics & Supply Chain Management

1061

NATHAN DAMTEW ZELEKE

Computer science

1062

NATHINAEL EYOB ASHIGEW

Computer science

1063

NATHNAEL TIBEBU BIZUAYEHU

Computer science

1064

Natinael tesfu

ECEG/communication Stream

1065

Natnaeal alemie

ECEG/computer stream

1066

NATNAEL LEGESSE BEYENE

Computer science

1067

NATNAEL MILLION

Logistics & Supply Chain Management

1068

NATNAEL TSEHAYU TAREKEGN

Logistics & Supply Chain Management

1069

Nebiyat  Yilikal  Gebeyehu

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

1070

NEBIYU ELIAS ASSEFA

Information technology

1071

NEBIYU ELIAS TALEFE

Computer science

1072

Nega   Abebe Kasaw

STATISTICS

1073

Nega Derbie Marye

Marketing Management

1074

NEGATE MULU SEMAGN

 Management

1075

NEGUSE TESFAYE NEGASH

ECONOMICS

1076

NEMSU  GERESU  BUTA 

 Management

1077

NETSANET  TAKELE  TESEMA 

STATISTICS

1078

NETSANET  YIGZAW  MENGISTIE 

 Information Science

1079

Netsanet Amare Mengistu

Logistics & Supply Chain Management

1080

NEWAY DEGEFU MESHESHA

Logistics & Supply Chain Management

1081

NIBRAS  ABDULSHUKER  JAMAL 

 Management

1082

NIBRET ANDUALEM ALEMU

 Mathematics

1083

NIGISTIE KINDIE GEDIFEW

Information technology

1084

Nigussu Fentie Ambaye

ECONOMICS

1085

NIGUSU ABABU YESCHANEW

STATISTICS

1086

NUGUSE NEGESE JIRU

Information technology

1087

NURU DAWUD

Computer science

1088

OBSI HULUKA AFETA

STATISTICS

1089

Olkaba Bayana 

 Mathematics

1090

OUSMANE TEFFERI EBRIHEMI

 Management

1091

Papio Muche Adugna

 Management

1092

PAULOS GUALIE YIMER

PHYSICS

1093

Peter Woldemariam Mejno

Computer Engineering

1094

RABIA SEID ENDRIS

STATISTICS

1095

Rabia Seid Hussen

Logistics & Supply Chain Management

1096

RABIA YIMER HUSSIEN

STATISTICS

1097

RABRA HIERPA OLGERA

Computer science

1098

Rahel Mezgebu Belsti

 Management

1099

RAWAR CHAKA YIGEZU

ECONOMICS

1100

Reda siyoum

ECEG/communication Stream

1101

Redae Kidanu Gebresmon

 Management

1102

REDELA  SEMAN  HABIB 

 Management

1103

REDI SHEREFA GERARO

STATISTICS

1104

REDWAN  AHMED  HASSEN 

 Management

1105

REDWAN GIRE

Logistics & Supply Chain Management

1106

Regen hagos

ECEG/communication Stream

1107

REHIMA NESRU MOHAMED

STATISTICS

1108

REJEB SIRAJ NASIR

Logistics & Supply Chain Management

1109

Rezika Ali Ebrahim

 Management

1110

ROBA  BORU  BULI 

Computer science

1111

Robel Ayalew Tegegne

Computer Engineering

1112

ROBEL TSIGE KAHESAY

Marketing Management

1113

ROBERA FEYISSA ARARSSA

 Management

1114

RODAS MULATU

 Management

1115

RODAS TEWODROS BONGER

Marketing Management

1116

ROWINA TSEGAYE BERHANE

 Management

1117

SADIK DELIL SULTAN

STATISTICS

1118

SAGNI  BEKELE  ASIRAT 

 Information Science

1119

Saleamlak Golla Derso

ECONOMICS

1120

Samiya Awoll Mohammed

 Mathematics

1121

Samrawit   Yaregal Mesganaw

Electrical and Computer Engineering (Communication_Engineering)

1122

SAMRAWIT  CHEKOL  ADANE

STATISTICS

1123

SAMRAWIT HAFTU

Computer science

1124

SAMSON NIGUSSE ZEGYE

Logistics & Supply Chain Management

1125

SAMUEL  DABA  SEFISSA 

Information technology

1126

SAMUEL AGEGNEHU GETNET

ECONOMICS

1127

SAMUEL AMBACHEW DEMSEW

ECONOMICS

1128

Samuel Gutu Tesso

Computer science

1129

SAMUEL KIFLE WORKENH

 Management

1130

Samuel Sharew Demis

ECONOMICS

1131

SAMUEL TESFA TESEMA

ECONOMICS

1132

SAMUEL WAKUMA TAYE

Computer science

1133

SARA  AYELE  TADESSE

PHYSICS

1134

SARA SAMSON ARGAW

Marketing Management

1135

Saron Tilahun Mengesha

Computer science

1136

SAYFADIN MOHAMMED EBIRAHEM

Marketing Management

1137

SEADA ENDRIS SEID

STATISTICS

1138

SEADA HASEN TUAHIR

 Management

1139

SEADA KEMAL ESHETU

 Management

1140

SEBLE  MAMUSH  BELAYHUN

STATISTICS

1141

SEBLE WONDIMU

 Mathematics

1142

SEBLE WONDIMU

 Mathematics

1143

SEBLEWORK ABEBAW

 Management

1144

Sebrin Abdella Ibrahim

Marketing Management

1145

SEFISA TADESSE MEKONNIN

 Management

1146

SEID AHMED MOHAMMED

 Management

1147

SEID AHMED MOHAMMED

 Management

1148

SEID ASSEFA

Logistics & Supply Chain Management

1149

SEID HUSSEN MEKONEN

STATISTICS

1150

SEID YIMAM MOHAMMED

STATISTICS

1151

Selam   Zelalem Gelaw

STATISTICS

1152

Selam Endale Lidetewold

Logistics & Supply Chain Management

1153

SELAM GEBREHIWOT ABRHA

ECONOMICS

1154

SELAMAWIT  MELAKU  ALEMU 

 Management

1155

Selamawit  Tefera  Teka

Logistics & Supply Chain Management

1156

SELAMAWIT SEID KASSA

 Management

1157

SELOME TESFAYE  WAMI

Electrical and comp eng

1158

Semagn Amare Maregie

Logistics & Supply Chain Management

1159

SEMIRA BAHRADIN

 Mathematics

1160

SEMIRA BAHRADIN

 Mathematics

1161

SENAIT DESITA LACHEBO

Marketing Management

1162

SENAYIT  BEKELE  GUTA 

STATISTICS

1163

SENDEKU  ASNAKEW  KEBAD

PHYSICS

1164

SERKALEM ANDARGE

 Mathematics

1165

SERKALEM ANDARGE

 Mathematics

1166

Setargew Akinaw Gedef

Logistics & Supply Chain Management

1167

Sewmehon Silante Asime

Computer science

1168

Sewunet Ejigu Kassie

Computer science

1169

SEYFUDIN OUMER JOBO

ECONOMICS

1170

Shambel Jemberu Tessema

ECONOMICS

1171

SHAMBEL NIGUSSIE YIGEZU

 Management

1172

SHANBAL  DINSA  GEDA 

ECONOMICS

1173

Shega Tilahun Agerie

Logistics & Supply Chain Management

1174

SHEGAW SENDEK HAILIE

PHYSICS

1175

SHEMELIS FUGNE SORI

Marketing Management

1176

Shewayiref   Haile Mekonnen

ECONOMICS

1177

SHIBRE SETE SEMANE

PHYSICS

1178

SHIFERAW EWONETU CHEKILIE

STATISTICS

1179

Shimels   Wassie Kassie

ECONOMICS

1180

SHITAHUN MELAK HAILU

 Management

1181

SHIWANESH ALEFE TADESSE

Marketing Management

1182

SHUFERU TAMIRU ABERA

Information Systems

1183

SHUMYE DEJEN WERIKU

ECONOMICS

1184

Shushay Nguse Tewelebrhan

Marketing Management

1185

SIFEN EPHREM KENISO

Computer science

1186

Siham Jemal Kedir

 Information Science

1187

Siham Jemal Kedir

 Information Science

1188

SILAMLAK DERBEW ALEMIE

Information technology

1189

Silnat Melak Hilu

Logistics & Supply Chain Management

1190

SIMACHEW ALEMU DESSALEW

ECONOMICS

1191

SIMACHEW LIMENH TESFA

Marketing Management

1192

Simur Gebre Asmerom

Marketing Management

1193

Sintayehu Alemu Belay

Computer science

1194

SINTAYEHU BOGALE TEFERA

Logistics & Supply Chain Management

1195

Sintayehu Mussie Alemu

ECONOMICS

1196

Sipara Yigzaw Hadera

Marketing Management

1197

SIRAJ MUHAMMED DEDI

 Management

1198

SISAY AYALEW DEBEBE

 Management

1199

SISAY DEMEKE MERSHA

 Management

1200

SISAY GOBEZIE MEKONEN

 Management

1201

SISAY SIYOUM HAILU

 Mathematics

1202

SITRA ABUBAKER BEDRI

Computer science

1203

SMEGN GEBRE MUHABE

 Management

1204

Smegnaw melese

ECEG/communication Stream

1205

Sofiya   Ahmed Damtew

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

1206

SOLOMON  BIRHANU  ANDETA 

 Management

1207

Solomon Amare Wudu

Information Systems

1208

SOLOMON HAREGWOIN DESTA

STATISTICS

1209

Solomon Mihiret Ferede

Computer science

1210

SOLOMON TIBEBU GEBRIE

 Management

1211

SORA DULECHA HALAKE

Marketing Management

1212

SORESSA NEGASHU MIDEKSO

Marketing Management

1213

SORETI BEKELE  BABO

Electrical and comp eng

1214

SOSINA TEFERI BEYENE

Marketing Management

1215

STOTAW WORKNEH TADESSE

 Management

1216

Sualih  eshetie

ECEG/computer stream

1217

SUFIYAN NURA AGA

Marketing Management

1218

SULEYMAN SEID ALI

Information Systems

1219

Surafel Belay Meshesha

 Management

1220

SURAFEL DESALEGN TEKLEGIORGIS

Computer science

1221

TACHE ARERO  ABBAKULE

Electrical and comp eng

1222

Tadele Ejigu Addis

Information technology

1223

Tadele Getie Gelaw

 Management

1224

Tadese birara

ECEG/communication Stream

1225

TADESSE ABIE BELAY

 Management

1226

Tadesse Ayalkibet Alebachew

 Management

1227

TADESSE GIRMA  BIRU

Electrical and comp eng

1228

TADESSE SHEFERA TEKOLA

Computer science

1229

Tadesse Tedla Terefe

Information Systems

1230

TADU LEGESSE SHANE

 Mathematics

1231

TAHIR ABE SADO

Computer science

1232

TAKELE  AYELE  LAMBEBO 

ECONOMICS

1233

TAMENE AMARE ABEBE

 Management

1234

TAMENE ZELALEM KINDIE

Logistics & Supply Chain Management

1235

Tamiralech Zerihun Adgeh

Logistics & Supply Chain Management

1236

TAMRAT BEYENE ASSRES

Marketing Management

1237

TAMRAT DESISA  TOLOSA

Electrical and comp eng

1238

TANCHIGEGN TEMESGEN ENYEW

STATISTICS

1239

TARIKU  IRANA  DINAGDE

STATISTICS

1240

TARIKU GINBO GATISO

 Management

1241

TARIKU GIRMA KASSAHUN

 Management

1242

TARIKU TEFERA  BEKELE

Electrical and comp eng

1243

TARIKUA ABERA WORDOFA

STATISTICS

1244

TASEW ALEMU TESSEMA

Logistics & Supply Chain Management

1245

Teame hailekiros

ECEG/communication Stream

1246

TECHANU SAHILU

Logistics & Supply Chain Management

1247

TEFERA DAME BIKILA

Marketing Management

1248

Tegenu Diriba Huluka

Computer Engineering

1249

TEJITU MOTBYNOR WBAYE

 Management

1250

TEKEBER  NIGUSSE  ABISA 

ECONOMICS

1251

TEKEBU WORES GEBRESLASSIE

STATISTICS

1252

TEKKA LEMMA BULCHA

 Mathematics

1253

Tekle Haileslasie Weldehariat

ECONOMICS

1254

Tekleab Asfaw Ayenew

Computer science

1255

TEKLEHIMANOT KASSA GEBREAREGAWI

ECONOMICS

1256

Teklit Mekonen Gebremariyam

Computer science

1257

TEKLU ABERA  REGASSA

Electrical and comp eng

1258

Telansh Asmamaw Dessie

Logistics & Supply Chain Management

1259

TELILA  LEMA  TELILA 

 Management

1260

TEMAM JEMAL BESHIR

PHYSICS

1261

TEMENA NEMERA TOLA

STATISTICS

1262

Temesgen Alehegn Mengist

 Management

1263

TEMESGEN ALULA GEDEFAW

Computer science

1264

TEMESGEN AMDEBRHAN METAFERIA

ECONOMICS

1265

TEMESGEN ANDARGIE ALEMU

PHYSICS

1266

TEMESGEN BEKELE FIREAW

 Management

1267

TEMESGEN DUBALE TEGA

Marketing Management

1268

Temesgen getahun

ECEG/communication Stream

1269

Temesgen Megbar Worku

 Management

1270

TEMESGEN MOSSU AYELE

Logistics & Supply Chain Management

1271

TEMESGEN SISAY ALEMU

Marketing Management

1272

TEMESGEN TALEMA DOYO

 Management

1273

TEMESGEN YIFRASHEWA NEGASH

 Management

1274

TEMKIN TEGEGN FARIS

Information technology

1275

Tenagne Fikirie Atalel

Computer Engineering

1276

TENAGNE HABTAMU

 Management

1277

TENKIR TAYE ARESAWUM

Information technology

1278

TEREFE BALCHA ANDABO

Marketing Management

1279

TEREFE TIRAGO BUNTA

PHYSICS

1280

TERESA KEBENESA  BEDADA

 Mathematics

1281

Tesfa  Chemeda Adugna

STATISTICS

1282

TESFA TIZAZU ABYATAR

Marketing Management

1283

TESFAHUN AYELE GICHAMO

ECONOMICS

1284

Tesfaldet Hadush Berhe

Computer science

1285

Tesfalem Tsegay Ataklti

 Management

1286

TESFAMICHAEL GIZACHEW ENGIDA

 Management

1287

Tesfaneh Addis Alamrew

Logistics & Supply Chain Management

1288

TESFAY ABERHE WELEGERGIS

Marketing Management

1289

TESFAYE  SISAY  NUGUSIE 

 Management

1290

Tesfaye Demissie Tiruneh

ECONOMICS

1291

TESFAYE DEMISSIE WAKO

 Management

1292

TESFAYE DERMI GANIJ

Marketing Management

1293

Tesfaye Mulu Baylie

Logistics & Supply Chain Management

1294

TESFAYE SENAY DEMEKE

Marketing Management

1295

TESFAYE TAFETE WOLDETENSAY

 Management

1296

TESFAYE TAKELE REFERA

Marketing Management

1297

TESHALE  GILISHA  BIRU 

 Information Science

1298

TESHALE ERKALO WASEDO

Marketing Management

1299

TESHOME DAGNE

Computer science

1300

TESHOME DEBELE BEDENE

 Mathematics

1301

Teshome Hailemariam Embaye

 Management

1302

TESHOME TADESSE GEBRE

 Management

1303

Teshome Tiruneh Amsalu

 Management

1304

TEWABE BAYIH ADAMU

Marketing Management

1305

Tewolde Gebrekiros Kasa

 Management

1306

TIGABU TESEMA KIBRET

 Management

1307

Tigist   Tegenu Gebeyehu

 Mathematics

1308

TIGIST FANETAHUN AYALEWU

 Mathematics

1309

TIGIST GETNET TAMIR

Information technology

1310

TIGIST LEGESE ATNAFE

Marketing Management

1311

TIGIST SISAY

Computer science

1312

Tigist Tigabie Tesfaye

STATISTICS

1313

Tigist Tigabie Tesfaye

STATISTICS

1314

TIGIST TILAYE FETENE

 Management

1315

TIHITINA DEMISEW SHIFERAW

Marketing Management

1316

TIHTINA ATLE ZELELEW

 Mathematics

1317

Tilahun   Yohannes Hansawo

 Management

1318

Tilahun Asfaw Medhenit

Computer Engineering

1319

TILAHUN DEMILE TAREKEGN

 Management

1320

TILAHUN KASSA BARETO

 Management

1321

TILAHUN KEBEDE ESHETU

Computer science

1322

TILAHUN MESFNE BELAYY

Logistics & Supply Chain Management

1323

TILAHUN WONDYE MAMO

 Management

1324

TINSAE BELETE ABEBE

Computer science

1325

TIRNEGO MOSSU AMBAYE

ECONOMICS

1326

Tiruset Derese Tilahun

Computer Engineering

1327

Tiruwork Mulusew Tegegne

Computer science

1328

TIZEBEN  ADEME  YIHUN

STATISTICS

1329

TLAHUN AYELE GIFAWU

 Management

1330

TOKUMA CHIMDESA

Computer science

1331

TOLASA DIRO  HURISA

STATISTICS

1332

Tolashe   Kebede 

PHYSICS

1333

TOLESA URGESA KITILA

Computer science

1334

TOLESSA DIRIRSA  SHIFERAW

STATISTICS

1335

Tolossa  Shumi  Tufa

Logistics & Supply Chain Management

1336

TOYBA  ENDRIS  MUFTI

 Mathematics

1337

TOYBA  ENDRIS  MUFTI

 Mathematics

1338

TRHAS TEBAREK BEYENE

STATISTICS

1339

Tsedalech Nega Gebayaw

 Information Science

1340

Tsedalech Nega Gebayaw

 Information Science

1341

Tsedalu Marew Bantie

ECONOMICS

1342

TSEDENYA  DEBEBE  NIGAT 

Computer science

1343

Tsedey Liulebirhan Tefera

Computer science

1344

TSEGA TESFAHUN KEBEDE

 Management

1345

Tsegay Desta Hailu

 Management

1346

TSEGAYE GIRMA  SHABA

Electrical and comp eng

1347

Tsegaye salferaw

ECEG/computer stream

1348

Tsige Taddese Gebretsadik

Marketing Management

1349

TSIGEREDA TILAHUN  LETTA

STATISTICS

1350

TSION AYNALEM KEBEDE

Marketing Management

1351

TSION BELEHU BERHANU

Marketing Management

1352

TSION MEGERSA WAMI

 Management

1353

TUFA GONFA BEKELE

 Mathematics

1354

WAGAYE BEYENE KELECHA

STATISTICS

1355

WAGAYE FIKADU AGERIE

Computer science

1356

WAKIGARI GAROMA DABA

Computer science

1357

WAKJIRA  NEGESA  GALALCHA 

ECONOMICS

1358

Walelgn Gelaw Wondifraw

ECONOMICS

1359

Walelign Sewnet Gizaw

Logistics & Supply Chain Management

1360

WEGARI CHALI KEBA

STATISTICS

1361

WEGAYEHU  GUTEN  LELISA 

ECONOMICS

1362

WELDEGIORGIS MERSHA KASIE

Marketing Management

1363

WELDEHANS TEKLE HAILU

ECONOMICS

1364

WELDESELASE FITSUM EMBAYE

 Management

1365

WELDESENBET DERSO TEREFE

ECONOMICS

1366

WELDEYOHANIS JIFARA ERBA

STATISTICS

1367

WENDAFRASH BUZUAYEW

Computer science

1368

WENDEMAGEGN PETROS ROBA

Marketing Management

1369

WENDESON BELETE AYMIRO

Logistics & Supply Chain Management

1370

Wendwesen Werku Bulbula

Information Systems

1371

WERKINEH BIRUK SEIFU

Marketing Management

1372

WERKNEHE TESFAYE MERKA

Marketing Management

1373

Werku Birhanu Amsal

Computer science

1374

Weynshet Dula Amerga

STATISTICS

1375

Woldegiorgis Akele Derbew

 Management

1376

WOLDESENBET WOLDIE DEMELASH

 Management

1377

WONDALE  YESHANBEL  ATALAY

STATISTICS

1378

Wondatir tesfaye

ECEG/communication Stream

1379

WONDIMAGEGN ALEMAYEHU WOLDE

ECONOMICS

1380

WONDOSEN ALEMU AYANU

Marketing Management

1381

WONDOSEN LISENWORK

 Management

1382

WORKAFERU KINDIE MALEDE

 Mathematics

1383

WORKINEH  WOGASO  GAGA 

Information technology

1384

WORKNEH  WOLDE  RASA 

Computer science

1385

WORKNEH YIHUNIE YIRDAW

Logistics & Supply Chain Management

1386

WORKU  ASAYE  ASFAW

STATISTICS

1387

WUBALEME SULEMA  ERGA

 Mathematics

1388

WUBE BEKELE NIGATU

ECONOMICS

1389

Wubet Mulie Ayal

 Management

1390

Wubetea   Adigo Truneh

 Mathematics

1391

WUBETU WONDIM WALLE

ECONOMICS

1392

Wudalat Wodaje Bayelegn

Logistics & Supply Chain Management

1393

Wudie Dessalegn Abeje

PHYSICS

1394

Wudie Dessalegn Abeje

PHYSICS

1395

WUDIY ARAGAW DESALEGN

Logistics & Supply Chain Management

1396

Wudu  Getachew  Abatyhun

Logistics & Supply Chain Management

1397

Yabibal Segahu Abatneh

Logistics & Supply Chain Management

1398

YABIBAL TADIE AREGA

 Management

1399

YABIBAL ZELALEM MENGIST

Computer science

1400

YAFET YIMAM MOHAMMED

Marketing Management

1401

Yalelet  Awoke  Haile

Logistics & Supply Chain Management

1402

YALEW ASFAW GETANEH

 Management

1403

YAMELAKENHE SHEWANGIZAW TADESSE

Marketing Management

1404

YARED MESFIN DESALEGN

Logistics & Supply Chain Management

1405

YARED YOHANNES WAGO

Marketing Management

1406

YASABENEH TADIE TILAHUN

 Management

1407

Yasin Chifraw Hailu

 Management

1408

YAYEH BELAY BALEH

Computer science

1409

YAYEWSEW ALEMU ADUGNA

 Management

1410

Ydnkachew   Sheware Dula

Electrical and Computer Engineering (Computer_Engineering)

1411

YEABTSEGA BENTI TOLOSSA

Marketing Management

1412

YEDNEKACHEW TOHA HUSSEN

Information technology

1413

Yemsrach Adane Setarge

PHYSICS

1414

Yemsrach Adane Setarge

PHYSICS

1415

YEMSRACH TAZEBEW AMARE

 Management

1416

YENEHUN DEMSASH GEBEYE

Logistics & Supply Chain Management

1417

Yenenesh Alamnie Melkamu

Logistics & Supply Chain Management

1418

YENENEW YOHANNES MOGES

Logistics & Supply Chain Management

1419

YENEWUB DAMTEA GETE

Computer science

1420

YENIEKASSA DESSALEGN AYCHLE

 Management

1421

YERED MEKONEN YIMANU

Logistics & Supply Chain Management

1422

Yeserashe   Mekonnen 

PHYSICS

1423

YESEWZER ENAWGAW ABATIHUN

STATISTICS

1424

YESH ANTENEH TEMESGEN

Logistics & Supply Chain Management

1425

Yeshambel tigabu

ECEG/communication Stream

1426

YESHIALEM DERBEW TEREFE

Logistics & Supply Chain Management

1427

Yeshiasab Endalamaw Gedif

 Management

1428

YESHIWORK ABEBE ALAMNEH

PHYSICS

1429

YESHIWORK DAMTEW MENGESHA

 Management

1430

Yeshiwork Demelash Gashu

STATISTICS

1431

YETEMEGN YENEW MEKONENN

 Mathematics

1432

YEWUBDAR SEIFE GASHAWU

 Management

1433

YEZIHALEM LYIKE MELAK

Logistics & Supply Chain Management

1434

YEZNA CHANIE FANTA

Information technology

1435

YIBELTAL ABIYE CHEKOL

Logistics & Supply Chain Management

1436

YIBELTAL MINICHIL TIRUNEH

Computer science

1437

Yibeltal Yismaw Ayenew

Logistics & Supply Chain Management

1438

Yidenk  Yeshambel  Dessalew

Logistics & Supply Chain Management

1439

YIDINEKACHEW ASSFAW WOLDEGIORGIS

Marketing Management

1440

YIDNEKACHEW WENDIMU DEBEBE

 Management

1441

YIFERU DESIMIE WELIDEHANNA

STATISTICS

1442

YIFERU DESIMIE WELIDEHANNA

STATISTICS

1443

YIHUN TSYENEH TEGEGNE

Marketing Management

1444

YIHUNIE GEREMEW SEMAHAGN

 Management

1445

YILKAL MEKU ADAMU

PHYSICS

1446

Yimaldu Bekele Tsega

Marketing Management

1447

YIMER ENDRIS KASSA

 Management

1448

Yimere   Eshetu Zeleke

 Management

1449

Yirgalem Abera Gebretnsaie

 Management

1450

YIRGALEM ADINEW AKLILA

 Management

1451

YIRGALEM TADESSE MENGESHA

Marketing Management

1452

YISACC  ABERHAM  MARKOS 

 Information Science

1453

YITBAREK NIGUSE BIRATU

Logistics & Supply Chain Management

1454

YITBAREK WORKENH ASERES

Logistics & Supply Chain Management

1455

Yodahe Getu Wake

Computer Engineering

1456

YOHANES BIMIRAW ENDALEW

Computer science

1457

YOHANIS GETACHEW MEKITE

 Management

1458

Yohannes Abenet Worku

Information technology

1459

YOHANNES ASMARE MIHRETIE

ECONOMICS

1460

Yohannes Birhan Alemu

ECONOMICS

1461

YOHANNES TEHONE WUDE

ECONOMICS

1462

Yohannis melese

ECEG/communication Stream

1463

Yohans Hiwot Berhe

Computer science

1464

YONAS  GIDO  MOTE 

Information technology

1465

Yonas abeje

ECEG/communication Stream

1466

YONAS DERESSE MEKONNEN

Marketing Management

1467

Yonas Dessie Alemayehu

 Management

1468

YONAS KETEMA LEMMA

 Management

1469

YONATAN DEJENE BAYU

Computer science

1470

Yordannos Gashaw Mireta

Marketing Management

1471

YORDANOS ABDISA MEGERSA

ECONOMICS

1472

YORDANOS HAILMARIAM FERSHA

Marketing Management

1473

YORDANOS MEKONNEN WORKU

 Management

1474

Yordanos Tibabu Tsega

Marketing Management

1475

YOSEF HALEFOM WOLDEGIYORGIS

 Management

1476

YOSEF MULUSEW GASHAYE

Information technology

1477

YOSEF TAMIRU OLANA

Marketing Management

1478

YOSEPH SOLOMON LEMMA

PHYSICS

1479

YOSSEF WASSIE ASEGE

Logistics & Supply Chain Management

1480

YUSUF HAMU GANAMO

 Mathematics

1481

ZEBENE SEMUNIGUS SEFAGASHAW

 Management

1482

ZEBENE SIYOUM KIDANE

 Management

1483

ZEBIBA SEYD YEMER

Logistics & Supply Chain Management

1484

ZEHARA EBRAHIM HUSSEN

STATISTICS

1485

ZEHARA SEID MOHAMMED

PHYSICS

1486

ZEKARIAS  FIKADU  TIRUNEH 

 Information Science

1487

ZEKARIAS MELESE WOLDE

 Management

1488

ZEKARIAS TESHAGER ARAYA

 Management

1489

ZEKIYA  TSEGAYE  HAILE 

 Management

1490

Zelalem  Dagne  Mekonnen

Logistics & Supply Chain Management

1491

ZELALEM ADANE MOLLA

 Management

1492

Zelalem Bekalu Taye

Information technology

1493

ZELALEM BELAYNEH TSIGE

Information Systems

1494

Zelalem Birhanu Ayalew

Logistics & Supply Chain Management

1495

ZELALEM TESHOME TEYMU

Marketing Management

1496

ZEMEDKUN KEFELEGN MEKONNEN

Computer science

1497

ZEMENAY  NIGAT  ATANAW

STATISTICS

1498

Zemene Belay Ayalew

 Management

1499

ZEMICHAEL AYELE MAREN

 Management

1500

Zenawi Belay Abrha

ECONOMICS

1501

Zenawi Mekonen Gebreazgiabher

 Management

1502

ZENEBE  MULACHEW  HIRGO 

 Mathematics

1503

ZENEBE AYELE MELKA

 Management

1504

Zenebu Mersha Sintayehu

Computer science

1505

ZERFIE MARSHET MIHABAW

PHYSICS

1506

Zerfu   Zenebe Boreso

ECONOMICS

1507

ZERIHUN BELAY YIMER

ECONOMICS

1508

Zerihun Kaldo Kala

 Mathematics

1509

ZERIHUN NIGUSIE TEFERA

Marketing Management

1510

ZEWDU KEBEDE DERIBA

 Mathematics

1511

ZEWEDU SHITA AZENE

Information technology

1512

ZEYNEB KEDIR ADEM

Marketing Management

1513

ZIDNEY SEYFU CHIZO

STATISTICS

1514

Zinabu Hagos Weldegergs

ECONOMICS

1515

ZINABUA  TESERA  BEYEN 

ECONOMICS

1516

Zuriashworke Demes Aragaw

Marketing Management

 


Subscription
Get the best of Ethiopian offers and news.
Subscribe Now