Announcement


Ethiopian airlines would like to recruit qualified applicants for Trainee Pilot and Trainee Pilot Instructor. Accordingly, among 2019 prospective Graduates from Addis Ababa University, the below listed Candidates Are Requested to Read the Below Information Carefully and apply On the Below mentioned registration Date and Address.

Job Title: -  Trainee Pilot / Trainee Pilot Instructor

Required Qualification; - 2019 Undergraduate in any Engineering or IT related fields with a minimum CGPA of 2.75.

       OR

2019 Undergraduate in any other field of study with a minimum CGPA of 3.00 from recognized Ethiopian Higher Institutions and a minimum of ‘B’ in 10th grade EGSEC in Mathematics, Physics and English each or 50% grade point in Ethiopian University Entrance Exam in Mathematics, Physics and English each.

  N.B:    Age Limit:   For Trainee Pilot ≤ 25 Years’ Old

                                    For Trainee Pilot Instructor ≤ 27 Years’ Old

Height:

  •   For Trainee Pilot Instructor

                       Male - Minimum 1.68 Meter             Female –Minimum 1.65 Meter

  •   For Trainee Pilot

                      Male - Minimum 1.70 Meter              Female –Minimum 1.65 Meter

Registration Date: June 20, 2019 - June 21, 2019

Registration Place:  6 Kilo Main Campus

Interested applicants must bring: -

  •   8th Grade Ministry Card or birth certificate from city administration
  •   2019 1st semester grade report
  •   One passport size picture when they come for registration and physical screening.

N.B.  Candidates who previously failed on medical examination are not eligible for application. If anyone found to apply or join Ethiopian with false information will lead to subsequent termination from the process or employment upon discovery of the fact.

  •   Candidates whose name is not included in the below list but who fulfill the above requirement can apply On the abovementioned registration Date and Address.

NO

FULL NAME

PROGRAM

1

ABEL ABERA ABOYE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

2

ABEL DESBELE BIRHANE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

3

ABEL KASSA KERAGA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

4

ABENET TEKLEMARIAM KEBEDE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

5

ADDISU SEYFU TEMESGEN

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

6

ALAZAR ZEKARIAS TESFAYE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

7

AMANUEL BAHRE MENGESHA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

8

AMANUEL FREW HAILU

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

9

AMANUEL MITIKU GUDETA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

10

AMIR GEMAL USMANE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

11

ASSAYE AYNALEM MEKURIAW

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

12

BENIYAM GEBEYAW TADESSE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

13

BEREKET MELILE MENGESHA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

14

BIRUK TEFERI TADESSE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

15

BOGALE TOLESA NEGAWO

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

16

BSRAT TESHALE SHUSHAY

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

17

DAWIT LEMMA HABTEMICHALE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

18

DERARA KEBEDE MOTERA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

19

DINEYAS NEGASH HIRPA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

20

ELIYAS BERIHU ZEFERU

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

21

EYOUEL TEKA YIMER

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

22

GETACHEW BAHRU ANDEGBAY

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

23

HABTAMU TIGU BOKU

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

24

HABTOM WELDEGEBREIL BERHE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

25

HENOK ABEBE MOCHE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

26

IBSA CHEMEDA BITIMA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

27

KALEAB DAGNACHEW ASSEFA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

28

KIDUS TIBEBE ABEBE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

29

KIFLEMARIAM LEGESSE FENTAHUN

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

30

MATIWOS MELESSE TEMERGAY

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

31

NAHOM BERHANE GEBREKIRSTOS

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

32

NATNAEL MAMO SENBETE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

33

PHILIPOS SELEMON AYALEW

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

34

ROBERA MITIKU CHEMEDA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

35

TEFERA AMENU ASEFA

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

36

YIDIDYA YOSEPH BEKELE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

37

YILMA TADESSE GETACHEW

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

38

YOHANNES BETRE KABTIYEMER

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

39

YOHANNES GETACHEW GEBREMESKEL

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

40

YOHANNES GETNET CHANIE

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

41

YOHANNES WONDIMKUN ALAYU

B.SC. DEGREE IN URBAN AND REGIONAL PLANNING

42

BETSELOT  ADDIS  KEBEDE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

43

BIRHAN FELEKE JENEBERE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

44

HABEN G/KIDAN TESFA

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

45

HALELUYA WORKNEH AZEREFEGN

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

46

HIKMA AKEMEL YIMAM

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

47

HILINA TADESSE GEBREGIORGIS

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

48

KHALIL AHEMED MOHAMMED

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

49

KIDST  NIGUSSIE KETMA

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

50

MAHIDER YESHITILA AMARE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

51

MEKDES  SHIFERAW SHIGUTIE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

52

MEKDES TAMRAT BEYE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

53

METTI EDESSA DRIBSSA

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

54

NUREDIN GEBEYEW HUSSEN

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

55

REDIET  AWOKE WUBE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

56

SEARE SIUM TECLEAB

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

57

SELAM FANTAHUN HAILEMICHAEL

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

58

TEMESGEN AMARE AYELE

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

59

TIRHAS G/MICHEAL

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

60

TSION GIRUM ZEWDU

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

61

ZEHAB KEDER BUSER

BA IN ACCOUNTING AND FINANCE (COMMERCE)

62

DAWIT GEBREYESUS AYELE

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

63

EDEN MULUKEN BAYE

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

64

ESAYAS SAHLE FITA

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

65

HAWI DAMESSA URGESSA

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

66

KERRY  IRWIN  EDMOND

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

67

MEDHANIT DEMESS SHEKUR

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

68

RUTH MAHATEMEWORK ALTAYE

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

69

TEWODROS ASEFA BERTA

BA IN BUSINESS ADMINISTRATION AND INFORMATION SYSTEM (COMMERCE)

70

ADDISMERAF AYALEW BELAY

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

71

BEAMLAK GETNET ATNAFU

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

72

BETSEGA LEGESSE TSIGIE

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

73

DAGMAWIT ZEWDU TESSEMA

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

74

EKRAM WOLLO HABTEMARIAM

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

75

HELINA KALEAYU MEHARI

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

76

HENOK TSEGAYE GEBRETSADIK

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

77

KIRUBEL DEREJE HAILU

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

78

LENSE ADAMU AYANA

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

79

LINA MOHAMMED ABDULLAHI

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

80

MAHLET HAILEMARIAM FENTAW

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

81

MICHAEL TOMAS GEBREMARIAM

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

82

MICHIAS TSEGA ZERIHUN

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

83

NAHOM SHEWANGIZAW SHIFERAW

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

84

NAHOME KEBEDE GONFA

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

85

NARDOS ELIAS TADESSE

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

86

NATHNAEL TSEGAW BIRHANU

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

87

RAHEL AXUMAWI LESANEWORK

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

88

RUTH KINFE AMDE

BA IN ECONOMICS (COMMERCE)

89

EPHREM TILAHUN KIDANE

BA IN LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT (COMMERCE)

90

KIDUS YOHANNES GEBRETSADIK

BA IN LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT (COMMERCE)

91

NARDOS GOFERIE ADISHO

BA IN LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT (COMMERCE)

92

NATNAEL ABERA CHAKA

BA IN LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT (COMMERCE)

93

BRUCK WORKU MEKONNEN

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

94

HIWOT ERSTU FANTAYE

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

95

MAHLET YARED KEBEDE

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

96

MELETETSEGA MESFIN HAILEYESUS

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

97

OLIVE BILIKU MERGA

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

98

TSION TADESSE MENGESHA

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

99

YARED YOSEPH WOUBALEM

BA IN MANAGEMENT (COMMERCE)

100

ABDUSALAM USMAN KADIR

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

101

AFOMIA GASHACHEW ADMASSU

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

102

BETHELHEM TILAYE BEKELE

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

103

BEZAWIT WONDIMENEH JEMBERE

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

104

BEZAWIT WORKU WODAGE

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

105

FAYSEL ALEMU GEZAW

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

106

HIKMA SADIK AWEL

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

107

KAREN DAWIT GEBREYESUS

BA IN MARKETING MANAGEMENT (COMMERCE)

108

ABDETA TSEGAYE KUMA

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

109

ABRAHAM TEGEGNE GEBRIE

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

110

ASHENAFI MULUGETA TEKLEHANA

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

111

ATRISHEW MULUGTEA ABUHAY

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

112

GETAHUN DESSIE ABATE

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

113

TARIKU WELDESENBET WELDEGIORGIS

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

114

TIZITA MENGISTU FITRET

BA IN PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING

115

BEAMLAK HAILU AYENEW

BACHELOR IN SOCIAL WORK

116

CHERINET DAWIT DATSAMO

BACHELOR IN SOCIAL WORK

117

EMEBET GEZMU GETACHEW

BACHELOR IN SOCIAL WORK

118

EYASU HAILU MEKONNEN

BACHELOR IN SOCIAL WORK

119

GALGALO KATELO HALLO

BACHELOR IN SOCIAL WORK

120

KEBEBUSH GIRMA AGDE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

121

LEUL SISAY KIFLE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

122

MELANIE PRLELER **

BACHELOR IN SOCIAL WORK

123

MUNA AHMED MOHAMMED

BACHELOR IN SOCIAL WORK

124

PHENIEL FANOSE MOLA

BACHELOR IN SOCIAL WORK

125

SABRINA MANDRELLI ORLANDO

BACHELOR IN SOCIAL WORK

126

SAMUEL KEBEDE CHEKOLE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

127

TIHUT ABEBE MASRESHA

BACHELOR IN SOCIAL WORK

128

TOMAS GEBREMARIAM GEBREEGZIABHER

BACHELOR IN SOCIAL WORK

129

WEYNSHET GEZAHEGNE KIFLE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

130

WONDIMU WODAJO GAZITO

BACHELOR IN SOCIAL WORK

131

WOYNITU ZELEKE GETAHUN

BACHELOR IN SOCIAL WORK

132

YIMIMA WORKU GEDA

BACHELOR IN SOCIAL WORK

133

YITAYEW SHUMEYE BIRHNE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

134

YORDANOS ESHETU AFERU

BACHELOR IN SOCIAL WORK

135

YOSEF GADEBO GARENO

BACHELOR IN SOCIAL WORK

136

ZEBENE ZEYEDE DUBALE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

137

ZENA TESHOME AYELE

BACHELOR IN SOCIAL WORK

138

ABDULSEMED BERTA OUMER

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

139

ABEBE AWOKE DEMIE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

140

ALEMAYEHU DAGNE FENTA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

141

ALEMU LAKEW TADESSE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

142

BEIMNET ARZA LETA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

143

BELAYNEH MENGISTU TESHALE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

144

BEMNET ADAM ADMASSU

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

145

BERISA IBRAHIM BEKER

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

146

BETRE WELDEMARIAM KIDANEWOLD

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

147

BEYAN AHMED ADEM

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

148

BILIEN YENEGETA BIZUNEH

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

149

BIRUK TIZAZU SINISHAW

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

150

BITHANIA MAMO BEYENE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

151

DAWIT DIRIBA DEBELE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

152

DURSA ABDI MUME

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

153

EBA KINFE GEBEGNA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

154

ELISABETH TEMESGEN WORKINEH

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

155

ESHETU BAYISA BEDEDE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

156

FEKADIE DEGIE YIHUNIE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

157

FIROMSA MOHAMMED AHMED

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

158

GEBRE SHAREW BESHAH

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

159

GETAWEY GASHAWBEZA DOSEGNA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

160

GULILAT LEMI WOLDEMARIAM

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

161

HABTAMU DEBAS GETIE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

162

HAIMANOT WORKU WOLDE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

163

HAYMANOT ASEGU GEBEYEHU

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

164

HENOK ABUSH ZEWDE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

165

LOZA MULUGETA MERSO

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

166

MARTA HAILU MULATE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

167

MATHEWOS MENGISTU BELGUDA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

168

MOHAMED AHMED WEDAY

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

169

MOHAMMED ABDELLA SHAFI

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

170

MULUGETA ADDIS ASMAREE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

171

MURAD BEKER AHMED

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

172

NAOMI ASRAT LEMA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

173

NESRA MULETA HASEN

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

174

NITSUH BEYABEL ENEYW

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

175

REDIET SOLOMON MENGISTU

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

176

ROBA TAJU MOHAMMED

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

177

RUTH HAILE WOLDE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

178

SARON MOGES MERHATSIDEK

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

179

SEBLE DERESE GETACHEW

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

180

SEIFEDIN KELIFA MOHAMMED

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

181

SHIFERA AKLILE WOLDEYES

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

182

SIBHAT MENGISTU MULATU

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

183

SIMACHEW AZIMERA BEZABIH

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

184

SINETSEHAY CHANIE KINDIE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

185

SITOTAW ADERAW ANILEY

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

186

TARIKU GEZAHEGN NIGATU

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

187

TESHOME DINKU ABDI

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

188

TSION BASAZINEW DIRES

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

189

WOLDIE FANTAYE DESTA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

190

YABSIRA BIZUWORK METAFERIA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

191

YALEMWORK MEKONNEN ZINABU

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

192

YARED MAMMO BELAYNEH

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

193

YARED TILAHUN CHERNET

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

194

YAREGAL BIRHANU ENYEW

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

195

YENENESH BELETE GEBREYOHANNS

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

196

YISEHAK TEREFE BETELA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

197

YITAYAL YAWKAL GESSESSE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

198

YOHANNESS DUGUMA MEJENA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

199

YONAS GASHAW BELACHEW

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

200

YONAS MERID DEMISSIE

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

201

YOSABET NEGASH TOLLA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

202

YOSEF WONDU GIRMA

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

203

ZIGJU BEZABIH MENGIST

BACHELOR OF ARTS IN ACCOUNTING AND FINANCE (COBE)

204

ALEMAYEHU MOSISA NEGASA

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

205

AMINA ERBO TUFA

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

206

BIRANE BEKELE ABEBE

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

207

DEJENE DEFAR KUMBI

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

208

DENKE GELETA ZELEKE

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

209

DERARTU DESTA WAYIMA

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

210

GAMACHU KABADA KANO

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

211

HABTE LEMMA CHEWAKA

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

212

HERAN ADISU GUDETA

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

213

LALISA ENDIRIS ADAM

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

214

TAFESE ABEBE BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

215

TEREFE ZELAKE TESHALE

BACHELOR OF ARTS IN AFAN OROMO, LITERATURE AND COMMUNICATION

216

ABDURMAN IBRAHIM DEFO

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

217

ADAN ESSO ROBA

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

218

AHLAM ABUBEKER MUSTEFA

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

219

BURTE SHALAMO SHAGANA

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

220

FEDILA ABRAR MOHAMMED

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

221

FERHAN MOHAMMED AHMED

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

222

FIKIRE TADESSE YIGEZAW

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

223

HANAN AHMED SUALIH

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

224

KEDIR ABDI TULU

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

225

KEDIR OSMAEL AHMED

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

226

MAREYAMA EBRAHIM UMER

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

227

MEHAMEDSIED ENDALEW AHMED

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

228

MEHDI HERATO KIMBAR

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

229

MESAY BEKELE DADI

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

230

MOHAMMED IBRAHIM HUKO

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

231

MUHAMMEDHABIB ALEMU SISAY

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

232

NAIMA SULTAN ALYI

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

233

RAMADAN ADEM JEYLAN

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

234

RIDUWAN ISMAEL SIRAJ

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

235

ZIYAD MOHAMMED ABDI

BACHELOR OF ARTS IN ARABIC LANGUAGE AND COMMUNICATION

236

ABDLSHIKUR FEDLU HASEN

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

237

ABEL MAMSHA TEKETEL

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

238

AGERNESH TAKL YESHWAS

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

239

ANDUALEM GIKMA WERSA

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

240

GIZACHEW NIGUSU LEMA

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

241

KIDIST BELAY AREGA

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

242

TEFERA FISIHA MOLLA

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

243

TIBEBE ABERA HAILU

BACHELOR OF ARTS IN ARCHAEOLOGY & HERITAGE MANAGEMENT

244

ABDULMAJID HAYREDIN IBRAHIM

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

245

BINIYAM ESHETIE WUBIE

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

246

FNOT GRMA MOGES

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

247

HANA TENAGNE DESTA

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

248

KAHSA ALEM TEWLDE

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

249

MIFTA MEDED AHMED

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

250

SAMIA MEHAMEDHAGOS BESHR

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

251

SISAY GEBEYAW NEGASH

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

252

TIGIST HAILEMARIAM DAGNE

BACHELOR OF ARTS IN CHINESE LANGUAGE

253

ABINET DAGNE EMIRU

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

254

ABRAHAM GEBREYESUS GERASE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

255

ABRHAM TAMENE GIZAW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

256

AHMED MULATE BELETE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

257

ALELIGN ADDIS SHFERAW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

258

ASEFA BELAY AMARE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

259

ASHENAFI BALGO WAKENA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

260

AWEKE BIRHANU GEBREMESKEL

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

261

BALEMLAY ADDIS SHIFERAW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

262

BALEW ENYEW ALAMNEH

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

263

BEIDEMARYAM WONDWOSEN ADMASU

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

264

BEKALU DEMELASH DEBEBE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

265

BOKA DONI KORJI

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

266

BULALA AHMED HAMDA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

267

DAWIT ASCHALEW TASSEW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

268

DAWIT TESFAY DESALEGN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

269

DEMEKE ABATE MUNYE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

270

ENDALAMAW TADELE MENGESHA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

271

EPHREM CHEMERE KASSIE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

272

FANUEL GIZAWS GETAHUN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

273

FASIKA MULU NEGA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

274

FEYISA AMAN GODENA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

275

GEMECHU DABA FUFA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

276

GETACHEW KEBEDE GELAW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

277

GIZACHEW YESHIBELAY SHEWAKENA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

278

HABTAMU BIZUNEH TEMESGEN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

279

HAWLET FENTA BIZUAYEN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

280

JEMBERU AYELE DEBEB

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

281

KASSA WONDATIR YALEW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

282

KEFENI GEMECHU DADI

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

283

KIBER TEMESGEN ASIMARE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

284

KIDIST TAKELE BEREDA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

285

LEWOYE BANTIE BAYLIE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

286

MEKURIAW ADUGNA SALLIE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

287

MINTESINOT TAMIRU MAEZA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

288

MOHAMMED KADI TURE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

289

MULETA KETELA ALEMU

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

290

MURADE HASSEN EBERAHEME

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

291

NIGATU GIRMA TADESSE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

292

RAHEL GETU TEFERA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

293

REDWAN AWEL ABDU

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

294

SIDISE ADUGNA BERSISA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

295

TAMRAT SILESHI HAYISO

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

296

TARIKU BEFIKADU BEGNA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

297

TEGEGN ABI ZERGABACHEW

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

298

WUBIE MINALU SIMEGN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

299

WUDU BISET BERIE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

300

WULETAW ADAMU WORKYE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

301

YEWALASHET BEYU BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

302

YIBELTAL TESFA GASHU

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

303

YILKAL ANDUALEM ANTENEH

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

304

YITAYAL DEMISSIE ALEHEGN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

305

YOHANIS DIRIBA TOLCHA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

306

YOHANS MEBRAHTU MEKONEN

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

307

YONAS MULUGETA TERFASA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

308

YORDANOS  YAYNIE  WORKU

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

309

ZEBIDER ASHINE KASSA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

310

ZEKIAS METAFERIA MEKURIA

BACHELOR OF ARTS IN ECONOMICS (COBE)

311

AREBU AHMED ALIY

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

312

ESRAEL ABDETA GELETA

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

313

GEBREEYESUS BELAY MALEDE

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

314

GILO OBANG ADEGO

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

315

HANA GIRMA WELDEMARIAM

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

316

IL HYANG HWANG

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

317

KINDALEM AWOKE MEKOYA

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

318

MARSIMOI TAMIRU AMANTE

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

319

MEAZA SISAY BALCHA

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

320

NURADIN FIKADU ARFASA

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

321

SAMRAWIT BIADGO ALEMU

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

322

TARIK WORKU MENGISTU

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

323

ABEBA SIYUM YIHEYIS

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

324

ENDALEW TAKELE SHIBABAW

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

325

ESSIETE TADELE ZEMEDAGEGNEHU

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

326

EYERUSALEM ATNAF WONDIM

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

327

LINGERISH BIABIL WALIE

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

328

MIRTNESH TESHALE TEGEGNE

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

329

MUHAMED ADEM MUCHE

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

330

TAKELE DEREBE ASMARE

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

331

TAKLA AYELIGN ESHETU

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

332

TAREKEGN ADEME NIGATU

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

333

WELELAW TESHAGER FENTIE

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

334

YAYESH WOLELAW ZERIHUN

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

335

ZERYE TEGEGNE BELAY

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN LANGUAGE(S) LITERATURE- AMHARIC

336

ABABO TURA BEYENE

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN SIGN LANGUAGE (ETHSL) AND DEAF CULTURE STUDIES

337

BEREKET KENAW BIRHANU

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN SIGN LANGUAGE (ETHSL) AND DEAF CULTURE STUDIES

338

JILALU WABI SEMAN

BACHELOR OF ARTS IN ETHIOPIAN SIGN LANGUAGE (ETHSL) AND DEAF CULTURE STUDIES

339

BETELEHEM GEBREYESUS KAHSAY

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

340

DIRSAN DEBEBE ZERFU

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

341

EYERUSALEM TOLOSA BIRU

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

342

GELILA BEHARU BALCHA

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

343

HAREGEWEYIN DEMISSE GEBEREHIWOT

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

344

KIDIST MEGERSA EDOSA

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

345

MAHLET SINKINEH TILAHUN

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

346

MUAZ JEMAL ASSEFA

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

347

RAKEB MESELE TILAHUN

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

348

REDET TEKLU GETENEH

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

349

SAMERAWIT GODADAW BIREHANU

BACHELOR OF ARTS IN FRENCH LANGUAGE AND PROFESSIONAL SKILLS

350

ABEBAW TESFAW GETU

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

351

ADDISU SENTAYEHU DERSO

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

352

ADDISU YESHITILA BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

353

ALEBACHEW TILAHUN MIHRET

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

354

AYINADIS MERKEBU BAMINEW

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

355

BAZEZEW DEJEN FEREDE

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

356

BOGALE BOKE GANEBO

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

357

DEMEWEZ MANDEFRO BELAY

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

358

DEYASA ROBA DESISO

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

359

EDEN ASRATU ALAMIREW

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

360

HASSEN AHMED SEID

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

361

KETEMA ALULA GEDBEW

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

362

KURA TESHOME MAMO

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

363

MANDELA MESHESHA HABTE

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

364

MEKONNEN AYNIE FISEHA

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

365

MIHIRETU ELIAS ENDALE

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

366

MOHAMMED TEWFIK JEMAL

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

367

MOLLA MEKETAW AKELE

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

368

MUBARIK MOSSA MOHAMMED

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

369

NURDIN AHMED SEID

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

370

SULEYMAN ABDUSOMED HASSEN

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

371

ZEKARIAS MATHEWOS CHAMA

BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

372

AWADIN MOHAMMED AHMED

BACHELOR OF ARTS IN HISTORY

373

BATI SHETO KEDIR

BACHELOR OF ARTS IN HISTORY

374

KALKIDAN TEREFE GONEFA

BACHELOR OF ARTS IN HISTORY

375

MELESE EMALA BARASA

BACHELOR OF ARTS IN HISTORY

376

YIHAYE GETAHUN SHIFEW

BACHELOR OF ARTS IN HISTORY

377

ALEMESEGED ASSAYE WOLDEHANA

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

378

BEZAWITE TESFAHUN MULU

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

379

BIZUAYEHU ABIYE GEBRESILASSIE

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

380

DEANIEL MULU BELAY

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

381

EMMANUEL JORGE JOLE

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

382

HULUAGR ATERO BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

383

JEMAL AHMED YESUF

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

384

JIBRIL MOHAMMED ALI

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

385

REDIET WAGAYE HAILU

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

386

WEGDERES DEMEKE MEKONNEN

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

387

YENUS ABAY ALI

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

388

YOHANNES AZMERAW SALEHU

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (BROADCAST JOURNALISM)

389

AMAKELECH SHIBRU BEDECHA

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

390

GELAWDIYOS GIRUM NIGUSSIE

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

391

GIBRNAW MERID BAZEZEW

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

392

MESERET MAMUYE CHALCHISA

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

393

MEZID GELETAW GETACHEW

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

394

NUHAMIN GIRMA DIRES

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

395

SENTAYEHU DADI BEGNA

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

396

TIGIST YILHAL TEGEGNE

BACHELOR OF ARTS IN JOURNALISM AND COMMUNICATION (PRINT AND WEB)

397

ANIMUT AMSALU NEGESA

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

398

AYISHESHIM MEBIRIE DEMISEW

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

399

BELETU GETNET ASHAGRA

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

400

ELSABET  KEHALIW FENTA

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

401

EMEBET BANTE TSEGA

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

402

MESERET ATALEL ADEGO

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

403

MESERET GEDAMU MULUNEH

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

404

MISTR AMARE DAGNAW

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

405

MULUWORK ASSEFA MEKONEN

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

406

TIGIST MASERSHA HAILU

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

407

TIRUWORK TADESSE GEBRU

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

408

YELEGOY OLESURALI NAKARAMA

BACHELOR OF ARTS IN LINGUISTICS

409

ABEBE GETACHEW REDATIE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

410

ABRAHAM MOGES GEREM

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

411

ABRHAME BELAY ASSRES

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

412

ABRIHAM TILAYE MOLLA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

413

ALAYU TESFAYE SEGEDE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

414

ALIE FENTAW FELEKE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

415

ANDUALEM SOLOMON DEBAKE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

416

ASNAKE BELAY YALEW

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

417

BASLEL MAMO KIBRET

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

418

BELETE DESALEW LIBEN

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

419

BIRUK MILLION FEYISSA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

420

BRUK MAMO BEKSISA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

421

DAGMAWI DERESE TESHOME

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

422

DEBAS JENBERU DAGNE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

423

DEMEKE ENGIDA HABTEMARIAM

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

424

DESALEGN WENDIMAGEGN AYINKAW

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

425

ERMIYAS MULATU WOLDE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

426

EYOBEL MELKAMU TAHAY

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

427

FIRAOL WERKU HAILU

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

428

GEDEFA KEBEDE SORI

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

429

HAILEMESKEL WEGAYEHU GEBREGIORGIS

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

430

HAILEYESUS ALEMNEW HAYLU

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

431

HANA TADESSE LIMENEWD

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

432

KIRUBEL YITAFERU GETAHUN

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

433

LEMA MEGERSA DAMESA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

434

LUILE ALEMAYEHU BITEW

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

435

MAHLET MEBRATIE TADESSE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

436

MESELE YESUNEH BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

437

MISBAH ALI MEKONEN

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

438

MOGES DARIBE LEMMA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

439

MOHAMMED ABDU MUSTAFA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

440

MOHAMMED ALIYI KADIR

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

441

NAFKOTE DESSIE GEBREMARIAM

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

442

NATNAEL ADDISU MESSELE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

443

NEBYAT MELKAMU SARMISO

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

444

NEGESA BEDADA DIRIBA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

445

NIGUSSIE BELEW ASMARE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

446

OUSMAN SEID YIMAM

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

447

PETROS FENA TURO

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

448

SHIMELS ASSEFA LULIE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

449

TAZEBACHEW TAYE GOSHIYE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

450

TEMESGEN NEGA BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

451

TEMESGEN YAREGAL MEKURIA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

452

TESHOME SILESHI TADESE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

453

TSION REFERA MITKU

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

454

WAKUMA TAMIRU EGERSA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

455

YARED SISAY SHUMYE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

456

YIGREM ABERE GETIE

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

457

YOHANES LEGESSE ENGIDA

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

458

YOHANIS TESFAYE DEMISU

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

459

YOHANNIS GIRMA SIME

BACHELOR OF ARTS IN MANAGEMENT (COBE)

460

ABENEZER MATHIOS YEMANE

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

461

ASFAW AGUMAS MILKIT

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

462

ATITEGEB ALEM AWOKE

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

463

HAIMANOT ESHETU GUDDISA

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

464

KALKIDAN NIGUSE TADESSE

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

465

RIHANA HUSSIEN AHMED

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

466

SENAYT ALEMAYEHU ASHENAFI

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

467

TIGIST YITINAYE GULILAT

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – PORTUGUESE AND ITALIAN

468

BETEL MEKONNEN MISGANAW

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – SPANISH AND GERMAN

469

EFRATA TADESSE SAHLE

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – SPANISH AND GERMAN

470

LUCIA BRUNELLI BRUNO

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – SPANISH AND GERMAN

471

MISRAK KURABACHEW MAMO

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – SPANISH AND GERMAN

472

SAMRAWIT ENDALE TESFAYE

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – SPANISH AND GERMAN

473

SELAMAWIT DESTA TEGEGNE

BACHELOR OF ARTS IN MODERN EUROPEAN LANGUAGES – SPANISH AND GERMAN

474

ASHEBIR MESFIN KEBEDE

BACHELOR OF ARTS IN PHILOSOPHY

475

HABIBA NUREDINE SHERIF

BACHELOR OF ARTS IN PHILOSOPHY

476

SISAY GETNET TAKELE

BACHELOR OF ARTS IN PHILOSOPHY

477

YARED SHEWARGA TIMERGA

BACHELOR OF ARTS IN PHILOSOPHY

478

BETSEGA GETACHEW TADESSE

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

479

BINIYAM ASSEFA GEBREYES

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

480

BITSIET ALEMU MIRA

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

481

DANIEL PELOUCH HAAVORSEN

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

482

HAGOS GEBREAMLAK HAFTU

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

483

HIWOT MESERET FASIKA

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

484

JARRA GOLLISA ROBA

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

485

NARDOS SOLOMON DESTA

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

486

NATHAN TIBEBU BELETE

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

487

SOFI AHMED ALI

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

488

SOPHIYA ABDULMALIK HUSSEN

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

489

TADIWOS ASNAKE MOLLA

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

490

YOHANNIS MEKURIA DINKU

BACHELOR OF ARTS IN POLITICAL SCIENCE AND INTERNATIONAL RELATIONS

491

BARKOT MAEREGU ASSEFA

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

492

BEEMNET ASSEFA DERESE

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

493

BETHELHEM SILESHI DEJENE

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

494

FITSUM TAREKEGN GABERA

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

495

HABTAMU GELAN MAMO

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

496

HAFTU HAGOS HADUSH

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

497

HAYAT ABDELLA ALI

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

498

HEYRENAS ABDELA MAHMUD

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

499

KALKIDAN HAILU BIRRU

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

500

NIGUSIE WORKINEH WONDIMAGEGN

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

501

TSION FASIL TESFAYE

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

502

WUBANCHI DEMELASH ALEMU

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

503

YOSEF BISETEGN MIHIRETU

BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGY

504

ABDISA OMER HAJI

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

505

ADDISU MULAT ANDARGE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

506

AHMEDIN BASHIR AHMED

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

507

ALIY DIRO SULEYMAN

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

508

AMANU MEKURIYAW SHIFERAW

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

509

ASFAW YENEALEM BIRESAW

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

510

BEMNET HAILU MENGESHA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

511

BINEYAM MEKONEN FIKRE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

512

BINIYAM ZEWUDU ABEBE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

513

DEMEKE DAWIT DAKERASHA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

514

DEREJE MEKONNEN MENGISTU

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

515

FEKADE MISGANAW KETEMA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

516

GENENE ZEMEDU NEGESE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

517

GOITOM GEBREGIYORGIS ABRAHA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

518

HABTAMU DABESA BULITA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

519

HABTAMU MENGSTU MEKONEN

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

520

HAILEMICHAEL MESFIN TECHAN

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

521

HENOK WASIE GETANEH

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

522

JLALU WORKU SHERIF

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

523

MAME ASRAT WELDE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

524

MARIHUN TILAHUN BEKELE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

525

MENGISTU TAMIRU TEFERI

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

526

MESAY TILAYE BEZU

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

527

MILLION TOLOSA DEMISSE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

528

MOHAMMED SEID SIRAJ

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

529

MUHAMMEDNUR TESHITA TURA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

530

MULUKEN YESHI ANTENEH

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

531

NADEW SHIFERA GEBRETSADIK

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

532

NAJI NIGUSE KISI

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

533

SIMENEH KASSA ZELEKE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

534

SULYIMAN ALEMU ALEW

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

535

TAMIRAT BALCHA DERESU

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

536

TEDROS FISSIHA YIRGA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

537

TEKETEL BELACHEW ZELEKE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

538

TESHOME MESFIN AMEHA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

539

TIBEBU TILAHUN KEBEDE

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

540

WALELEGN ABEBE ANMUT

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

541

WORKU MERSHA TOLOSA

BACHELOR OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION & DEVELOPMENT MANAGEMENT (COBE)

542

ABIYOT YIGZAW MEKONNEN

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

543

BINIAM WORKNEH GATA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

544

EMEBET NORA ADERAJEW

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

545

GUDINA MOSISA ERENA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

546

MANDEFIRO DESTA HEGENA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

547

MISGNAW ABEJE GEBRIE

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

548

SEID ASMRO DINKU

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

549

SOFEYAN ABRESHA MUSSA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

550

TESHALE DEMELASH AMSAYAW

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

551

TIRUSIRA GEBEY ALAMERW

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL ANTHROPOLOGY

552

BEABTSEGA GEDLU ADERA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

553

DEREJE DEBEBE DESA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

554

FASIKA ESHETU KEFYALEW

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

555

KAL AYELE BELACHEW

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

556

MIKIAS ENEMANACHEW YIMAMU

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

557

MINABE ALEMAYEHU GEBREYES

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

558

MOHAMED ADAN JILO

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

559

MULUKEN TILAHUN AREGA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

560

SAID JEMAL GOLEMA

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

561

SEBLEWORK GETAHUN ADMAS

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

562

ZERIWN BEYENE MEKONNEN

BACHELOR OF ARTS IN SOCIOLOGY

563

ABDUREHIM MOHAMMED OUMER

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

564

ABEBECH ALI ASFAW

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

565

ADUGNA ABATE ALTAYE

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

566

AYALSEW MULATIE MENGISTU

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

567

BIRHANU KASSAHUN AYALEW

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

568

BRUK DULA LEMMA

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

569

FIKRIE ZEWDIE ASHEBIR

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

570

GETASEW BIRESAW MEBERATU

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

571

HABTAM AYELIGN ESHETIE

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

572

HANA MENKIR GIRMA

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

573

JALLIE WEDAJO TELLA

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

574

KAFTE YIGAZU HUNDIE

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

575

KIFLEMARRIAM MISGANAW BIZUYE

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

576

MAHDER TSEGABRHAN REDAE

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

577

SAMUEL MISHAMO HOGEBO

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

578

WUDIE NIBRET TADESSE

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

579

WUDNESH TILAYE ALEMNEH

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

580

YENEALEM MEGEBARU ENDALEW

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

581

YIDENEK YESERAH NEGA

BACHELOR OF ARTS IN SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

582

ETENESH AYALEW TESFAY

BACHELOR OF ARTS IN TIGRIGNA LANGUAGE, LITERATURE AND FOLKLORE

583

GIRMANESH SELEMUN GEBREKIROS

BACHELOR OF ARTS IN TIGRIGNA LANGUAGE, LITERATURE AND FOLKLORE

584

HAGOS REDAE SLTANU

BACHELOR OF ARTS IN TIGRIGNA LANGUAGE, LITERATURE AND FOLKLORE

585

HALEFOM GEBREMICAEL MURUTS

BACHELOR OF ARTS IN TIGRIGNA LANGUAGE, LITERATURE AND FOLKLORE

586

MEBRAHTU YHDEGO BERHE

BACHELOR OF ARTS IN TIGRIGNA LANGUAGE, LITERATURE AND FOLKLORE

587

ABDULAH ABDULKADIR DIBILU

BACHELOR OF LAWS

588

ABRIHAM MEKONENE LAKEW

BACHELOR OF LAWS

589

ABUBEKER YASINE AHMED

BACHELOR OF LAWS

590

AHMED SAEED ABUHARBA

BACHELOR OF LAWS

591

AMANUEL WOLDEYOHANNES KIFLE

BACHELOR OF LAWS

592

BELEN AWDENEGEST MOGES

BACHELOR OF LAWS

593

BERITE GUDETA DIDA

BACHELOR OF LAWS

594

DARIK TSEGAYE TADESSE

BACHELOR OF LAWS

595

DAWIT TAMIRU MERTI

BACHELOR OF LAWS

596

DIBORA YONAS ESHETU

BACHELOR OF LAWS

597

EMAN ABDELLA ALI

BACHELOR OF LAWS

598

EYERUSALEM ABERA MELA

BACHELOR OF LAWS

599

EYERUSALEM BELAY TULU

BACHELOR OF LAWS

600

EYOB PAULOS YOHANNES

BACHELOR OF LAWS

601

GETACHEW BEZU GAYZIBAYSO

BACHELOR OF LAWS

602

HABTEMARIAM MELAKAMU BERESSAW

BACHELOR OF LAWS

603

HABTEWOLD SIMIE KETEMA

BACHELOR OF LAWS

604

HERMELA ABATE KASSAYE

BACHELOR OF LAWS

605

HEWAN SOLOMON AREAYA

BACHELOR OF LAWS

606

JUHAR SULTAN YESUF

BACHELOR OF LAWS

607

MEKDES YEHEYIS DEMISSE

BACHELOR OF LAWS

608

MUSTEFA MOHAMMED ABDU

BACHELOR OF LAWS

609

NATNAEL AKLOG LAIKE

BACHELOR OF LAWS

610

REDIET ANDUALEM DEMISSACHEW

BACHELOR OF LAWS

611

ROBEL TAMRAT MENASE

BACHELOR OF LAWS

612

SIMON TESFAYE BARAMO

BACHELOR OF LAWS

613

SINTAYEHU ALELIGN GELAYE

BACHELOR OF LAWS

614

TSION ENGDAYE MEKONNEN

BACHELOR OF LAWS

615

WAKITOLA CHACHU ARERO

BACHELOR OF LAWS

616

YARED BIRHANU WOLDEEGZIE

BACHELOR OF LAWS

617

YISAK ASFAW HAILE

BACHELOR OF LAWS

618

YODIT FISSEHA DAMTE

BACHELOR OF LAWS

619

YOSALEM NEGUS TEKLEHAIMANOT

BACHELOR OF LAWS

620

ABDIU FIKRU AMENU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

621

ABENEZER GETAHUN MEGERSA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

622

ABIRHAM TAYE WUBIE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

623

ABRAHAM BELESTE TEKLE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

624

ABREHAM AYALEW TAMIRU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

625

AMANUALE SIME AYANO

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

626

AMANUEL ALEMAYEHU GEBRETSADIK

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

627

AMANUEL HAILU TEKLEYES

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

628

AMANUEL TESFAYE KASSA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

629

ANIL MOHAMMEDNUR ABDELLA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

630

ARON ALEMSEGED BERHANE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

631

ASTER MEKURIA ABZAW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

632

AZEB GIZACHEW WUBISHET

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

633

BARNABAS ABDISA GELETA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

634

BEKA DEBELA CHALI

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

635

BEREKET FIREW ZENA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

636

BETE ABRHAM MELESSE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

637

BETESLASE BEKELE DESALEGN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

638

BEZANEH BEKELE TSEGAYE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

639

BEZAWIT ABEBE MESFIN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

640

BEZAWIT GIRMA WONDIMU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

641

BIRUK TADESSE TENAW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

642

BISRAT TIZAZU BERTA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

643

BITANYA YARED MERNE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

644

BLEN MEZGEBU GEBREGERGIS

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

645

DAGIM MESFIN BERHANU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

646

DANIEL GIRMA AYELE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

647

DAWIT ABEBE ASSEFA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

648

EBA ABEBE ETU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

649

EGZIHARIA SOLOMON DESTA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

650

ELIAS MULUGETA GEREMEW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

651

EMAN MUSSA AGEGNEHU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

652

ERMIAS FENTAW MARYE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

653

ESKINDER FEKADE LAKEW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

654

EYASU DABESA GORO

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

655

EYERUSALEM TIBEBE DESSIE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

656

FERAOL WONDWOSSEN TUFA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

657

FEVEN NIGUSIE TESHOME

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

658

FEVEN TAYE TAMIRAT

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

659

FEVEN WELDETNSAE FISHATSION

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

660

FIKER DEREJE ALEMAYEHU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

661

FIKIRTE MUNAYE GEZAHEGN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

662

FRAOL BEDADA DEMIE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

663

GEBREHIWET TESFAY HISHE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

664

GEMECHU MENGISTU REGASA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

665

HAFSA ABDULHAMID SHERIF

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

666

HAWI FITUMA EDOSSA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

667

HAYREDIN REDWAN HASSEN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

668

HEAVEN EZEDIN CHAKA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

669

HENOK MELKAMU MENGISTU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

670

HENOK ZERABRUK MULAT

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

671

HERAN ADDIS GEBREGZIABHER

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

672

HIRUY GELETAW MEKONNEN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

673

HIWOT GIRMA HORDOFA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

674

HOSANA ALEM GEBERETSADEKAN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

675

IBRAHIM ABDU SHEHSURUR

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

676

ISRAEL TESHOME TILAHUN

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

677

JERUSALEM YIBELTAL KIBRET

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

678

JOSHUA MENGESHA GEBREYES

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

679

KALEAB AMARE NIGUSSIE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

680

KALEAB ZEWDIE HAILE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

681

KALEB TEZERA KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

682

KALKIDAN ALEMAYEHU AGEZE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

683

KIDUS ELIAS MESHESHA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

684

KINU TAMIRU GETALUH

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

685

KIRUBEL WONDWOSSEN ABEBE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

686

KISANET GEBREMEDHIN KASSA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

687

LIDYA MIHRETE WOLDETINSAE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

688

MAHIDEREKIDAN MEHRETU DAGNEW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

689

MAHLET RETTA AYALEW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

690

MARANATHA ABEBE MIDEKSA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

691

MEAZA KASSAHUN SHUME

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

692

MEBRHIT MIRUTS ABRHA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

693

MEKDELAWIT TESFAYE MERHA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

694

MIKIYAS TSEGAYE ABRHA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

695

MIKYAS NEGUSSU MERA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

696

MILKESSA ABERRA DEGEFA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

697

MINA AWOL ABDU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

698

MINASE MOGES TADESE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

699

MULUGETA GEBRE BIZA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

700

NAOL DESALEGN TEDLA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

701

NARDOS TAMIRAT SHITTA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

702

NATAN MEBRATE BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

703

NATHNAEL KASSAHUN LEGESSE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

704

NATNAEL MEKONNEN TSEHAY

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

705

NETSANET WUBESHET TAMIRAT

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

706

NIKODIMOS ASRAT TEMRE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

707

NITSUH TEGEGNEWORK TAFESSE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

708

NIUD HADISH KAHESAY

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

709

RAMZI TESHOME TSEGAYE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

710

REDET MELAKU TEGENE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

711

RODAS MULUGETA ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

712

RUTH BEKELE KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

713

SAMSON MITIKU NIDA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

714

SAMUEL ASRAT MENGESTE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

715

SARA TEREFE SIMA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

716

SELAMAWIT MAMMO TSEGAYE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

717

SHUMWESSEN HAILESELASSIE ALEM

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

718

SUMEYA MENSUR ABUBEKER

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

719

SURAFEL TADDESSE ERKYIHUNE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

720

TSEGA TAKELE MANDEFRO

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

721

TSION ASSEFA BARAKI

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

722

WOINSHET GOSHU ZEWDE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

723

YAKOB MULUGETA MAHARI

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

724

YISHAK TSEHAY SEWASEW

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

725

YOHANNES GELAYE BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

726

YONATAN ASRAT ASEGID

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

727

YOSEF SHIMELES DERESSE

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

728

YOSEPH DEREJE TENNA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

729

YOSEPH TILAHUN FEYISSA

BACHELOR OF SCIENCE  DEGREE IN ARCHITECTURE

730

ABEL GEBREEGZIABHARE GEBRESELASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

731

AHMED MOHAMMED AHMED

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

732

AMROT AYELE ALAKA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

733

AREFEAYNE ASCHENAKI ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

734

BEFEKADU BEKELE AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

735

BELAY MEKONNEN MOTUMA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

736

BISRAT TEKETEL ZEGEYE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

737

ELHAM AHMED BESHIR

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

738

EMAN SAEED MOHAMMED

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

739

ESHETU GADISA LEMMA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

740

FARU HUNDUMA LEGESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

741

FATUMA MOHAMMED AWAD

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

742

FRESENBET TADELE AGEGNHU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

743

HANNY LIDETU SOLOMON

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

744

HILINA SISAY LETA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

745

HORSA BATI NEBI

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

746

HUSEN KASA ALI

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

747

ISAYAS NEMERA GAMTESSA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

748

IYOB TASFAYE MULETA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

749

KALEB AMAN DESSALEGN

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

750

KALKIDAN GOITOM ABRAHA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

751

KEDIR LENCHO WAYU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

752

LIDET MEHARI MULATU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

753

MERON BAZEZEW FEREDE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

754

REDIET MINDYE HASSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

755

SALHADIN ZAKIR ABABOR

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

756

SAMRAWIT DITA EBSA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

757

SAMSON BEDRU LALEMDA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

758

TIRUFAT YIBELTAL GEREMEW

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

759

TSEDENIA SOLOMON DESTA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

760

YIMEKU BELAYINEH MELAKU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

761

ZEWDE ENDRIS HUSSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOLOGY

762

ABDURAZAK JABIR ENDERIS

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

763

ABEL KEFYALEW ENDESHAW

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

764

ABENEZER KASSAYE FELEG

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

765

ASCHALEW ASHENAFI SHIKUR

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

766

ASHENAFI  ANDUALEM ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

767

BEREKET TESFAY BERACKEY

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

768

BIRHANU NEGASH GETAHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

769

BIRUK  KETEMA  BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

770

BIRUK ASRAT GEBEYEHU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

771

CHERENET MEQUANENT  WALE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

772

DAWIT AMANUEL UKA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

773

EPHREM LEGESSE TUFA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

774

FIKRE DESTA MEHARI

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

775

GENET GEBERMARIAM HEDATO

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

776

GOFTUMA GEMECHU DEBELO

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

777

HENOK GUESH GEBREMEDHIN

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

778

HENOK LEGESSE YMENU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

779

HENOK ZEWDU AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

780

HULIGIZE LIYIHE ABATEFENTA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

781

IYYASU MELKAMU DIROMSA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

782

KETEMAW ALEMU ZEGEYE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

783

LAMESGENEW MEHARIE GEBEYEHU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

784

MEHARI MENBERE WORKAFERAW

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

785

MESFIN MIHRET YALEW

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

786

MISGANAW ADDIS BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

787

MULUKEN AMBAW MENGISTIE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

788

NIKODIMOS ASSEFA TEFERRA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

789

SINTAYEW TSEGAYE BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

790

TADELE WONDIMU FEREDE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

791

TEFERI ADUGNA MENGESHA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

792

TESFAYE DERESE KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

793

TESHOME GETU MHRET

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

794

TEWBESTA GETACHEW ALEMAYEHU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

795

TIGISTU GETACHEW SHENKUTE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

796

TSEDALE ALEMU BEBU

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

797

WASSIE GEDIF WONDIE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

798

WOINSHET HABTOM BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

799

YALEW JEMBERU ABEBE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

800

YISHAK GIRMA ABATE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

801

YONAS ABEBE MISGANAWE

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

802

YONATA AMSALU GEDIF

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

803

ZENEBE ABEBE MEGERSA

BACHELOR OF SCIENCE IN BIOMEDICAL ENGINEERING

804

ABATE YESHAW AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

805

ABDI ALEMAYEHU BULCHA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

806

ABDU SEID ADEM

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

807

ABDUSELAM NASIR NURBEGE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

808

ABEL BERHANEMESKEL YAKOB

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

809

ABEL BISRAT WOLDESELASSE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

810

ABRAHAM ANATO ANJULO

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

811

ABYOT KEFFALE MOLLA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

812

AKLILU ANMUT TADESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

813

ALEX MOLLA TAREKE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

814

ALI AWEL BUSSER

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

815

ALULA FEKEDE AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

816

AMANUEL BELETE AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

817

AMANUEL ENDALEW HUNDESA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

818

AMANUEL WELDEGEWERGS TETEMKE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

819

AMHA DEMIS KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

820

ANDUAMLAK DEJENE ESHTU

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

821

AREGA YENENEH NEGATU

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

822

ATENA MEKETE ASFAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

823

AYENE DERBE SEMAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

824

BEKALU DESALGNE ABEBE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

825

BEREKET DESTAW BISHAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

826

BEREKET YEHUALASHET TAMENE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

827

BINIAM ADIMASU HAILE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

828

BIRU ESHETE WORKU

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

829

BIRUKE DERRIBU BELDA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

830

CHALA  ASEFFA DAWA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

831

DAGNACHEW  ABEBE WOLDE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

832

DAGNACHEW ZENEBE TEKLEMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

833

DAWID MOHAMMED YIMAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

834

DAWIT KIFLE BIRKETA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

835

DAWUD MISGANAW BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

836

DEGENIE NIDA WORETA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

837

DEMELLASH GUTA UME

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

838

DIRIBA AMSALU SEDETA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

839

ELSHAMI SIDDIG MOHAMMED

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

840

ESMAEL HASSEN BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

841

ESTIFANOS TESHOME TEFERI

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

842

EYESUS ALEHEGN ALAMNIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

843

EYOEL BINYAM ASSEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

844

FASIL GETNET MOLLA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

845

FELEKE  JEMAW TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

846

FIKADU YOSEPH SARMISO

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

847

GEMAL HAYELOM ADEM

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

848

GETACHEW SEMEGN TRUNHE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

849

GETAYEHU YEBO NISABE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

850

HABTEGEBRIEL KASSAW WORKU

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

851

HAILE LEMMA KURFA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

852

HAIREDIN JAFER HUSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

853

HIYAW GETACHEW TAFFESE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

854

JALATA TESFAYE GIRSHA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

855

JALELE KEFYALEW GEBREMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

856

KASEGN MOGES LEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

857

KIBRU GETACHEW WOLDEGIORGIS

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

858

LENCHO LETA KITILA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

859

MATWOS TEREFE TOLOSA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

860

MEDHANIE KAHSAY GEBREMICHAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

861

MEKASHA YEMATAW YIHIYS

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

862

MEKONNEN MULU TESHOME

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

863

MELAKU MESFIN SHOLO

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

864

MEZIGEBU GETANEH ATINAF

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

865

MIKIYAS BERIHUN ADMASS

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

866

MULUGETA WERKU DESSALEGN

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

867

NATNAEL BERHE HABTU

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

868

NIGUSSU GETANEH ENYEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

869

OUMER MOHAMMED YESUF

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

870

ROBEL BERIHU BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

871

SALEAMLAK DEMELASH KEFALE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

872

SAMUEL KETSELA FENTE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

873

SEFINEH ADANE TIRUNEH

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

874

SHAREW MOLLA MEHARI

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

875

SHITAYE NIGAT BOGALE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

876

TAKELE GETNET AREGA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

877

TAMIR CHERNET BEAZ

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

878

TARIKU TADELE TEKA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

879

TAYE BIRHANU AGID

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

880

TAYU TASEW SHUMI

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

881

TEDROS LETA TUTA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

882

TEKILEW  ZEWDU GIZAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

883

TEMESGEN ADDIS YISMAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

884

TEMESGEN TESFAYE BOBIRO

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

885

TESHOME BAHIRU ZELELEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

886

TIKI TAKELE DERESA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

887

TSEHAYE BRHANEY LILAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

888

TSIGIE AKALU KASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

889

WASIHUN MAMO TOLERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

890

WASIHUN MELESE ASFAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

891

WUBIYE MESFIN METAFERIYA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

892

YISAK MARKOS SHANKO

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

893

YOHANNES ALEMAYEHU WORKINA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

894

YOHANNES BEZU REGASA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

895

YOHANNES GETAHUN ABATE

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

896

YONATAN TESFAYE DOLLA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

897

YOSEPH BEREKET BIREDA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

898

YOSEPH MANAYE KEFYALEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMICAL ENGINEERING

899

ABDISA BOGALE HURESA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

900

GADISA MEKONNIN DERESA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

901

GELETA TAKILE INORO

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

902

GENENE ALEMU MENGESHA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

903

HIYAB TSEGABRHAN MEKONNEN

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

904

MOHAMMEDAMIN NASIR ISA

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

905

RIHANNA MUHSIN AKEML

BACHELOR OF SCIENCE IN CHEMISTRY

906

ABDI KENENI WOGA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

907

ABDI NEGESE AMANTE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

908

ABDUBA HALAKE BANTE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

909

ABEL ASSEFA TEKA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

910

ABEL GBREGZIABHER HAILU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

911

ABEL SHEWAREGA MOSHAGA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

912

ABEL TESHOME FEYISSA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

913

ABENEZER ABEBE WOINA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

914

ABIYOU BELACHEW ABRIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

915

ABNET ANAGAW ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

916

ADDISU GEDIF BELETE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

917

ADDISU MOLLA KASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

918

ADNAN YASIN YIMAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

919

ALEMENEH TESFAYE DEMISSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

920

ALFERID NURAHMED JEMAL

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

921

AMANUEL ADMASSU ADANE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

922

AMANUEL FELEKE CHERKOS

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

923

AMANUEL SAHLE SEYOUM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

924

AMIR HARUN OUMER

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

925

ANGESOM GEBREMARIAM DESTA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

926

ARON GEBREGIORGIS HAILU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

927

BAYU SAMUEL TEGENIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

928

BEDANE BIKILA KIBU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

929

BEHAILU SIMACHEW NEBIY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

930

BEKELE SHIHUNEGN BESEMAHU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

931

BEREKET ANESA MELKO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

932

BEREKET YACOB HERAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

933

BERHAN BESHEWA TESHOME

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

934

BESUFKAD ABRHAM KASSAHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

935

BETELHEM KUMIE MENGIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

936

BETHLEHEM BEHAILU SHIRE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

937

BEZAWIT WOLDU TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

938

BILISUMA TEMESGEN BURKA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

939

BINIYAM LEGESSE ENDRIAS

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

940

BINIYAM TEFERA ABEBAYEHU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

941

BIRHANU BASAZIN GETAHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

942

BIRUK ABERE MEKURIA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

943

BITWEDED CHEKOL WASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

944

BONA HIRKO FOGI

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

945

BROOK BERHANE FEYISSA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

946

BRUCK YEMAM MUHA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

947

BRUK ASRES KASSAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

948

CHALA DEME LENJISA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

949

CHERU ALEMAYEHU HAILEMARIYAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

950

DAME SITOTAW BERHANU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

951

DANIEL GEBREHIWET ABAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

952

DANIEL WODAJO WOLLO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

953

DANYA SABER REDI

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

954

DAWIT PETROS GODANA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

955

DEMIS ABEBAW WASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

956

DEMISO BEGNA DHUNFA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

957

DEREJE GIZACHEW CHANIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

958

DESTAW TIBEBU TEKLESELASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

959

EDEN MOGES YITNA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

960

ESHETU MANDEFRO HEASO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

961

EYOB ALAMEREW BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

962

EYOB YIKUNOAMLAK ABERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

963

EYOSIYAS LEMMA ENDAYILALU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

964

EZANYA SOLOMON ZEWDU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

965

FEYSEL HASSEN MOHAMED

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

966

FIKADU ASCHALEW BEHONEGN

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

967

FIKRIE GIRMA ABETTO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

968

FIRAOL DESTA BEYERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

969

FIROMSA REGASSA GEMECHU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

970

GEMECHIS HABTAMU DERESSA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

971

GETASEW BALEW ABATE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

972

GIDI KEBEDE MAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

973

GIRMACHEW TESSEMA YIGZAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

974

GITU MEQUANNIT BEZABH

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

975

HABTAMU DAGNACHEW GONFA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

976

HABTAMU SHIFERAW ABEBE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

977

HAGOS IQUBAY DEMEWOZ

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

978

HAILEMICHAEL TEKA TECHEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

979

HAILEYESUS TADELE ADANE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

980

HALLELUYA NEGUSSIE MENGESHA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

981

HAMDU JEMAL BILAL

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

982

HELEN GETACHEW GEBRU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

983

HENOK MENGISTU MARCHO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

984

HENOK SOLOMON YERDAW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

985

ISRAEL FREW TEGENE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

986

ISRAEL MUZE NURI

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

987

KALEAB GETINET TEREFE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

988

KALEAB ZENEBE KIDANE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

989

KALKIDAN MULU BITEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

990

KEDIR WORKU MIHRETIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

991

KFLOM HAILEMELEKOT TSEGAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

992

KIDANEMARIAM ALULA HABTEGIORGIS

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

993

KIDIST ADANE FEREDE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

994

KIDUS BIZUNEH NEGASH

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

995

KIRUBEL HAILEGIORGIS ABEJE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

996

KIRUBEL SISAY MEQUANENT

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

997

LEUL BELIHU ZELEKE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

998

LIDIYA YIMER HUSSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

999

LIYA DESSALEGN MEHARI

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1000

LUALAWI MARESHET ADMASU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1001

MAEREG TAYE TEKUMA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1002

MAHLET KIFLE GEBREMESKEL

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1003

MARY MESFIN TADESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1004

MASTEWAL WORKU GEBREEGZIABHER

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1005

MATIYAS YOHANNES BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1006

MELAT SEIFU TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1007

MELIMAL WAKJIRA TEFERRA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1008

MENGISTU ABIYE GEDAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1009

MERON ASHENAFI SAHLE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1010

MERON BERHANU BELACHEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1011

MERON SEMACHEW YESGAT

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1012

MESERET HAILEMARIAM TAFESE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1013

MESERET KAHSU TESFAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1014

MESFIN MILKESA JAGEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1015

MESKEREM ADDIS GETNET

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1016

MEWAIL GESESE GIDEY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1017

MICHAEL TESHOME DEJENE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1018

MIKIAS FEKADESIELASSIE MEKBEB

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1019

MIKIYAS AYELE GEBREMICHAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1020

MITIKU TEDESE TERESSA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1021

MOHAMMED MOHABA ZEINU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1022

MULATU TESFAYE DESTA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1023

MUNIR SEID SHIFA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1024

MUSTEFA LALO SIFO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1025

NAHOM DANIEL KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1026

NAHOM TIBEBU MANAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1027

NATAN TILAHUN FESSAHA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1028

NATHAN WONDAYEHU DEMESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1029

NATNAEL ABERHAM SEYUM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1030

NATNAEL DEREJE WALE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1031

NATNAEL JEJAW MOLLA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1032

NATOLI BEFEKADU DIDA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1033

NUSGAHE BEKELE DABA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1034

OUMER HARUN OUMER

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1035

RAKEB MULUGETA ABRAHAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1036

REDIET BEKELE SAWO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1037

REDIET ESAYAS GETACHEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1038

REDIET NEGUSSIE DESTA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1039

REDIET SEBSIBE SHUMYE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1040

ROBEL TSEGAYE TAMENE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1041

ROBEL TSEHAYE GIDAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1042

ROBERA DIBESA DISASA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1043

ROBERA TESFAYE LEMMA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1044

SAMSON TILAHUN LAKEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1045

SAMUEL ADISU ENGIDA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1046

SAMUEL BERSISA DELESA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1047

SAMUEL GEBREHIWET ABAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1048

SAMUEL TEDLA ERGETE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1049

SARON ZERIHUN ALEFEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1050

SEGNI FROMSA ADEBA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1051

SELAMU ABU TEKELEMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1052

SHAMBEL ASSEFA ESHETI

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1053

SHIFERAW SHATE BORRESA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1054

SINEWORK TAYE YEREFU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1055

SINTAYEHU DELELEGN BELETE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1056

TAMIRAT ALEMAYEHU BEJIGA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1057

TAREKEGN AZENE BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1058

TEBAREK ABDULKADIR MOHAMMED

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1059

TEFERI SEWAGEGN WENDMENEH

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1060

TEKLAY GEBREEGZIABHER TEKLEMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1061

TEKLEMARKOS BETE ESTIFO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1062

TENAGNE WORKU DELELE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1063

TENSAIE DEDJENE NEGATOU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1064

TESFAHUN MATHEWOS EDAO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1065

TESHOME DEGELO DEKEBO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1066

TEWODROS GELAYE BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1067

TIGEST ABEBE NEGEWO

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1068

TSEGAB LEGESE LERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1069

TSIGEREDA DEMLIE MOSSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1070

TSIYON TESFAYE GONFA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1071

YARED DAGNEW TAFERE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1072

YEGZIABHERSEW TESFAYE ATIMEW

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1073

YENENEH TESHOME TADESEE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1074

YESAK FEYISA HUNDE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1075

YOHANNES ADENEW HAILEMICHAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1076

YOHANNES GIRMA LEMMA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1077

YOHANNES NEGASI SHUSHAY

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1078

YOKABED NURLEGN DESTA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1079

YONAS NEGASH WOLDE

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1080

YONAS TATEK AYTENFISU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1081

YONATAN NEMOMSA OLJIRA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1082

YOSEF DEBEBE ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1083

ZEKARIAS GETIYE ESTIFANOS

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1084

ZELALEM YESHITLA TRUNEH

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1085

ZERIHUN GIRMA SHIFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING

1086

ADDISMIRAPH ABEBE ABATE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1087

ADIL ABDU BUSHRA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1088

AEBISE CHIMDESSA HIRPA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1089

AFOMIA TIBEBESELASSIE TEREFE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1090

BEKA HAILE TOLA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1091

BEREKET GOBEZE DESSALENGE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1092

BEZA MEZGEBU TESEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1093

BIRUK TAMIRU AREGA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1094

CHALA BAHIRU KETEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1095

EYOUEL AYALEW KENFU

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1096

FIRAOL DIDA MIDEKSO

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1097

HABEN AMARE HADGU

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1098

HABTAMU PETROS TIBESO

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1099

HAILU GEBRETSADIKE BISEWUR

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1100

HAWI TESEMA GELETA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1101

HENOK TSEGAYE YESHANEW

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1102

HIRUT GUNSAMO GUGA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1103

KALEAB ZELEALEM TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1104

KALKIDAN BEHAYILU TESFAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1105

LEUL MESFIN KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1106

METTI ETEFA JOTTE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1107

MIHRET KIRUBEL DEBEL

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1108

MINTESNOT IWUNETE NIGUSE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1109

NATHAN ABEBE YITAYEW

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1110

NATHAN FEDA NEGESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1111

NATNAEL MESERET YIFRU

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1112

SAMUEL BAHIRU KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1113

SORESA HAILU MELKA

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1114

TAMIRU DIRIBA ZIKE

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1115

ZUFAN MULUGETA EJIGU

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE

1116

BIRUKE FANTA ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING  (POWER)

1117

CHRISTABEL ABERA HUNDE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING  (POWER)

1118

MENGESHA ESHETU YALEW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING  (POWER)

1119

SICHALE TOLESSA GEDEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING  (POWER)

1120

YONAS KAHSAY GEBREYOHANNES

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING  (POWER)

1121

ABEBU ADEME BAYLEYEGN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1122

AEMIRO KEBERE GETAHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1123

AMANUEL BEKELE EDOSA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1124

AMLAKIE YITAYIH TIRUNEH

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1125

ASHEBIR SHEWANGIZAW KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1126

ASKENAW WOLDIE ABATE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1127

ATRSAW MOLA MENGISTIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1128

BEDASA IRRENSO BORENA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1129

BIRHANE GEBREMICHAEL GEBREANENYA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1130

DESSALEW ALEMNEH MEKURIA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1131

GEBRU ABRHA WOLDEYOHANNES

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1132

GEZAHEGN ANDARGE CHIFRA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1133

HADERA GEBRU WELDEGEBRAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1134

HAILU HAGOS FSAHA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1135

JEWARO NEGAWO MOTI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1136

KIDANE TSEGAY TEFERI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1137

LEUL TSEHAYE GEBREMICAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1138

MEKUANINT GELAW AYALEW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1139

MELESE BEYENE TEGEGNE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1140

METASEBIA DEMISSU GEMEDA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1141

MICHAEL EWUNETU LIMENEH

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1142

MOHAMMED ALI HAMZA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1143

NAHOM MENGISTU BIRHAN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1144

TADIYOS KEBEDE DETI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1145

TSION GETACHEW MENEGISTU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1146

TSION SOLOMON MENGISTU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1147

WONDMENEH MELAK AMBELIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1148

YEABSIRA SELESHI CHAKA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1149

YOHANNES DAGNACHEW MELESE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1150

YOSEPH BELACHEW DEGEFU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1151

YOSEPH HABTE DIBABA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMMUNICATION)

1152

ABEL TEFERA ALENE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1153

ABENEZER ZELEKE NIGANI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1154

ALEMAYEHU EBISSA TARIKU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1155

AMANUEL KEREBO BURKUTE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1156

AMANUEL MULUGETA GASHAW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1157

AMELIYA MESAY DEMESSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1158

ASCHALEW GEBEYEW LELISHO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1159

ASFAW AYALKIBET AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1160

ATNATIYOS TEFERA TESFAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1161

ATSENEH ABATE BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1162

BEIDEMARIAM SINTAYEHU SIMIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1163

BELAYNEH MATHEWOS GEINORO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1164

BEREKET FISEHA WELDEMICHAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1165

BESUFEKAD TAMIRU ASSEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1166

BIRHANE KAHSAY WELDESLASSE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1167

BIRUK ABREHAM ADEA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1168

BISRAT TEGEGN YAZEWU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1169

BRHANE GIDAY GEBREEGZIABHER

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1170

DEMISSIE ASSEFA BARGICHO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1171

EMEBET KASSA DARGE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1172

ERMIYAS NEWAY YILMA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1173

ESHETU LUKAS TEKA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1174

ESTEPHANOS ZEWDIE MAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1175

EYOEL SOLOMON MAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1176

FEBEN TESFAYE ASSEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1177

FEVEN TADESSE DADI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1178

FISTUM HAILE GEBRE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1179

FREADAM ABEBE YIRSE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1180

GETAMESAY KASSAHUN WENDIMU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1181

GETNET ENDAYLALU WORKU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1182

HABTAMU BOGALE ABUNU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1183

HAFTOM GEBREMEDHIN GEBREKIDAN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1184

HANNA AKLILU ZEGEYE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1185

HAYELOM TIZAZU SEBANE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1186

KALAND GETAHUN ENDALE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1187

KALEAB KASSAHUN ESHETU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1188

KALEB BIRRU DORI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1189

KELEM NEGASI AMARE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1190

KIDANEMARYAM TESFAYE BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1191

KIRUBEL KASSAYE DEMIS

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1192

LATERA TESFAYE OLANA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1193

LEUL TESFA GEBREMEDHIN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1194

MAHLET KINFE AMDE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1195

MELES KIDANE AMARE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1196

MERON DESTA WACHIFO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1197

MIKIAS DAWIT NIGUSSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1198

MISGANA YOSEPH BOKO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1199

MULUSEW SIMENEH ADGO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1200

NARDOS NEGUSSIE ESTIFANOS

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1201

NATNAEL DESSALEGN DEBEBE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1202

NATNAEL TESHOME GUDETA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1203

NEBYU ZEKARIYAS ZEWDE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1204

NURU AMANA AHEMAD

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1205

ROBEL AMARE GEBREWOLD

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1206

ROBEL ASEFA GEBRETSADIKAN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1207

ROBERA WORKU BEDADA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1208

SAMUEL NEGASH HAILU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1209

SELAMU ABO HEGANA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1210

SURAFEL ARGAW GENANA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1211

TEKLEHAIMANOT BELETE AKNIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1212

TEMALEDEGN YISFA ANDOSHE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1213

TERBINOS GETACHEW CHEKOL

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1214

TSION GIRMA ASSEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1215

WULETAW WUYELET MEKONNEN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1216

YARED TEKLE GEBREMESKEL

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1217

YOHANNES KIFETEW BOGALE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1218

YOHANNES SOLOMON HAILU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1219

YOHANNES TESFAYE AGEGNEHU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1220

YOHANNES WELDAY BAHTA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1221

YOSEN CHALLA DEBEL

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1222

ZELALEM ANTIGEGN ENYEW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1223

ZELALEM ROBA DEYASA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (COMPUTER)

1224

HALELUYA KIBRU FONJA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1225

LIDETU TADESSE KUMA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1226

MESERET TESFAYE WOLDE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1227

MIKIAS WORKU WONDIFRAW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1228

MILKESA KUMERA JALETA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1229

NATNAEL ABEYU SHEFERAW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1230

TESFAMICHAEL ARAGIE SHEFERAW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (ELECTRONICS)

1231

ABDLSELAM SHEMSU ADEM

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1232

ADDISU MELESE NURAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1233

ALAZER YOHANNIS FEKENO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1234

ALEX SEID HASSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1235

AMANUEL HABTEGIORGIS ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1236

ASHENAFI NEGASH ZERIHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1237

AYENEW ADUGNAW SIMEGN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1238

BIRUK AKALE GEBREWOLD

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1239

DEREJE CHINKIL SHENKUT

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1240

EDEN GETIYE BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1241

EDEN HASHIM ABDELA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1242

FISSEHA MARKOS TEDISO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1243

GENANEW TAFERE ANLEY

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1244

GOSAYE WELDEMARYAM NIGUSE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1245

HABTAMU MENGISTU ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1246

HAILEMIKAEL MEKURIAW TESHOME

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1247

HASSIET ADUGNA BARAKI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1248

HIWOT GEBREKIDAN WEBIYE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1249

KALKIDAN HAILU WURJINA

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1250

KIRUBEL GETACHEW NEGUSSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1251

MEDHN HADUSH GEBREEGZIABHAR

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1252

MICHAEL GETACHEW GEBRESILASSIE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1253

MIHRET KOCHITO WOLDE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1254

MULUKEN GETNET TSEGAW

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1255

MULUKEN MENEBO MADEBO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1256

NABAYT ATAKLTI TEKLETSADIK

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1257

NAHOM GETAHUN LOSHAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1258

NEBIYU SAMUEL BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1259

SALIM MURAD HASSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1260

SHAFI HUSSIEN ALI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1261

SOLOMON GETACHEW SHUME

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1262

TEMESGEN YIBELTAL AWOKE

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1263

TSION NIGUSSE TAFERI

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1264

YEHUALASHET BEKELE MESFIN

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1265

YONATAN ASMEROM W/GIORGIS

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING (INDUSTRIAL CONTROL)

1266

AKLILU MELESE WOLDE

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1267

BELAY NIGATU AYALEW

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1268

BIRHANE AWOTA GEBREMESKEL

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1269

BULO HAMID TIBESO

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1270

CHARI BIDU ANNA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1271

DEGINEH DACHE MAJA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1272

DESALEGN ESHETE GEMEDA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1273

FAYSEL SEFA ABDU

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1274

FIRIEHIWOT TSEGAW EBSTU

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1275

GADISA DIRIBA BEDADA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1276

JATANI TARI MOLU

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1277

MOHAMMED ABDULMAJID ALIYI

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1278

NUREDIN SHEMSEDIN MOSSA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1279

OUSMAN ABDULKADRE ENDRIS

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1280

RAHEL AMENTIE ROBA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1281

TAHIR AHMED MOHAMMEDAMIN

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1282

TAMENE MARKOS DAMTTE

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1283

ZELEKE ZENA MADA

BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

1284

ABDU ABUNI KABETO

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1285

ABDULHAMID OUMER MOHAMMED

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1286

ADDISALEM TEFERA TESEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1287

AMINA ABDULKADIR HUSSEIN

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1288

BEZAWIT GIRMA WOLDEMICHAEL

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1289

BEZAWIT SISAY ZEINU

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1290

EFREM MESFIN TEKLEHAIMANOT

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1291

ELENI AMHA BERHE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1292

HALEL YEHUWALASHET KASSA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1293

HENON MENGISTU LAMBORO

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1294

MELKAM ZEYEDE HAILE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1295

MICHAEL BEKELE GUTEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1296

MICHAEL MESAI GIRMA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1297

MICHAEL NEGA GEBREHAWARIYAT

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1298

MIHIRET TIBEBE HAGOS

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1299

MILLION SELESHI HAILA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1300

NARDOS NEGASH ARAGAW

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1301

SELAMAWIT DESTA HAGOS

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1302

TEMESGEN ASMAMAW BERHAN

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1303

TEWODROS BAHIRU ENQUAHONE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1304

YEABSIRA KASSHUN ARGAW

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1305

YISHAK ABRHAM HAILU

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SYSTEMS

1306

ABDULKAFI MUHAMEDHUSEN AHMED

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1307

ABRAHAM DEGU NIGATE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1308

ALULA TSEGAYE HADERA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1309

BETELHEM WODAJO WELDEMEDHIN

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1310

BETHLEHEM DUGUNA DUKAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1311

KALEAB YIBELTAL TIRUNEH

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1312

MEKRE ABATE TEDLA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1313

MICHAEL ASNAKE BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1314

MILKIYAS HUNDESA ERANA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1315

MISALE HOSEA ASSEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1316

NATANEM WONDWOSEN ARGAW

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1317

SAMUEL ASEFA AYANO

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1318

THOMAS TSEGAYE NEGASH

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1319

TINSAE GETACHEW ABATE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1320

WANOFI TEFERI GOBENA

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1321

YAFET NEGA WUBIE

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1322

YORDANOS ZERIHUN GETANEH

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

1323

ADESU EJARA KEBEBE

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1324

DESSALEGN FELEKE NADE

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1325

ERMIAS ABUNEH ZEGEYE

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1326

NEBIYU MESFIN AKALU

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1327

NIGUSSU TEMESGANE FENTA

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1328

REDIAT TEMESGEN YOHANNES

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1329

ZEBENE BELETE BELAYNEH

BACHELOR OF SCIENCE IN LEATHER TECHNOLOGY

1330

AYAL ABERA ERGATA

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1331

DINKNESH SENBETU BEDADA

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1332

EDEN ALEMAYEHU TSEGA

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1333

ELISABT FIKADE ADMASU

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1334

ETAFERAHU FEKEDE WELDEMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1335

GEBREMAIRIAM BRHANU NEGASH

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1336

KIBRU ABABU AGONAFIR

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1337

LAMESSA DIRRIBA AKAKO

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1338

MELKAMU TESERA ZENA

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1339

MUDDESIR AWEL BAMUD

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1340

TEMESGEN TEGEN NIGUSSU

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1341

TIBLET MOLLA MEKONEN

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1342

TIRUSET TSEGAYE BIRHANIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1343

TSEDALE SHEWAREGA GEBREMEDHIN

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1344

WORKIE GEZE TENAWU

BACHELOR OF SCIENCE IN MATHEMATICS

1345

ABAS YEHYA ABEDRAHMAN

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1346

ABDILFETA BEHIRU MENE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1347

ABEBAW MULUGETA ADDIS

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1348

ABREHAM HAILU NEGASH

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1349

ABRHAM MEZGEBU FETAHI

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1350

ABUBEKER MOHAMMED KALID

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1351

ADONAY ABRAHAM ASGODOM

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1352

ALAZAR DEMISSIE GIZAW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1353

ALEXANDER BERHE BRHANE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1354

AMANUEL BELAY BALTA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1355

AMANUEL MATEWOS DAKA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1356

AMLAKIE YAREGAL ASABIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1357

ANTENEH TEGENE AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1358

ASNAKEW MUCHE BEZIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1359

ATALEL BAYE WUBIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1360

BANA TEKESTE TESFAEZGI

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1361

BELETE SHIMELIS TEKLEYOHANNES

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1362

BEREKET ABEBE MULUGETA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1363

BEREKET ASFAW KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1364

BEREKET ASSEFA GEBREMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1365

BEREKET TESHOME TESFAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1366

BETHELEHEM SOLOMON SHENKUTE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1367

BIRHANIE ANTENEH FENTAHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1368

BIRUK HUSSEN SARETA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1369

BISRAT TAYE MEKONNEN

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1370

DAWIT GEBEYAW TASEW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1371

DAWIT MULUGETA MEKONNEN

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1372

DEGEAREGE ADRAW BIYABLE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1373

DEJENIE LANTEBIYE GELAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1374

DEREJE GENZEBE MHRETE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1375

EPHREM AYANA WORKIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1376

ERMIYAS DEMSEW MASRESHA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1377

ERMIYAS HAILU SHANKO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1378

ESAYAS ADEMASU YIFRED

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1379

EYOB LENGERH MEWA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1380

FANTAY AMARE BERHE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1381

FANUEAL DAGNAW BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1382

FANUEL GEBREMEDHN TEKA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1383

FIRAOL BESHIR ADARE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1384

FIRAOL DIDA DIRIBA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1385

FISSEHA TILAYE SENSHAW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1386

GENANUS ASEFA ZEGEYE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1387

GETAYAWKAL ASAMENEW KIDANE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1388

GEZAHEGN GEBEYEHU LAMBEBO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1389

GIDEON GIRMA ABERRA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1390

GODANA IBRAHIM WAKO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1391

GOYTOM ZERAY HAYLU

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1392

IYASU BERECHA KIFETEW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1393

KALEAB DITA KIBRET

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1394

KALEAB HAILU JIMA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1395

KALEAB SHIMELIS KIFLE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1396

KALEABHIAW NEGUSSU HAGOS

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1397

KIDUS ADUGNA HAILE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1398

KIDUS YOHANNES ASFAW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1399

LEGESSE SEYDIE MOSSA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1400

LEWI DAWIT DANA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1401

LUEL ENDALE ASSAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1402

MATTHIAS BELAY ABIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1403

MEKDES HAILU TADESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1404

MIFTAH SEID HAJI

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1405

MIHRETEAB GHEBREGZABHER GHEBREANENIA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1406

MIHRETU DEBEBE WELDESENBET

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1407

MIKIAS ALEMAYEHU AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1408

MIZANU ZELEKE AYELE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1409

MULU HAGOS ALEMSEGED

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1410

NAHOM ZEWIDU NAHUSENAI

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1411

NAOD TADELE WOLDE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1412

NAOL MITIKU MAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1413

NATHNAEL BEZABEH BELEW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1414

NATNAEL SEYFU KELEMEWORK

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1415

NATNAEL TESFAYE TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1416

RAJIF TEMSEGEN GARUMA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1417

SAHIH JEYLAN ALO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1418

SAMUEL ENYEW WUBIE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1419

SAMUEL FIKRE WOLDEMARIAM

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1420

SAMUEL MOLALEGN CHEKOL

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1421

SAMUEL TULE SEDIKO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1422

SEBAHADDIN NASIR ABDELLA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1423

SELAM MELKAMU ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1424

SEMERE ARAYA ASEFA

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1425

SHIMEKET ALEMAYEHU NIGATU

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1426

SOLOMON MOGES MERHATSIDIK

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1427

SURAFEL AMARE MAMO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1428

SURAFEL BERHIE KEBEDE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1429

TINSAYE FETENE ALEMU

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1430

TSEGAY FSEHA TKLNCHEAL

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1431

TSEGAYE GASHAWTENA BELAY

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1432

WELDERUFAEL KERIE GEBREMESKEL

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1433

WONDIMAGEGN BALEW BIZANE

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1434

WORKU ASFAW LAEMENGO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1435

YESHEWANEH BAYESA MEKONEN

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1436

YONAS ABEBE SENBETO

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1437

YOSEF ATEKA ALAMIREW

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING

1438

BEREKET TESFAYE DEBOCH

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1439

FELMATA SHOPHA DEGAGO

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1440

KETEMA KUMBI BIRBO

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1441

KIDANEMARYAM SHAMBEL BELEW

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1442

MEGERSA ASFAW FEYISA

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1443

MULU ESHETU ASEFIE

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1444

NARDOS WODAJU EJIGU

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1445

SENAIT FENTA GOBEZIE

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1446

TOLESA KABAD HINKI

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1447

YITAYAL MEZEGBU MUCHE

BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSICS

1448

ABDULHAMID ABDO HUSSEN

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1449

ABEL MANDEFRO ZINAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1450

ABRHAM KINDU BAYEH

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1451

AMANTE DIRIBA YADETA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1452

ANTENEH BEHAILU MASRESHA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1453

ARISEMA MEZGEBE MIHRETU

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1454

BARSENET WONDWOSSEN REGASSA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1455

BEKELE DEBISA NAGASA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1456

BEREKET ABERA TILAHUN

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1457

BEREKET GEBREDINGLE BERHE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1458

BETIEL SAMUEL ABERA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1459

BIRUK ADERA BEKELE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1460

CHALA GETU TEKUAM

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1461

DANIEL ANDARGIE MEKETA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1462

EMAN SHEMSU ASFAW

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1463

ESSEY BISRAT ALLO

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1464

FRUIT TEKLU MEKONIN

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1465

GETASEW TESFAW GELA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1466

HAWI TESFAYE SHIGU

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1467

HIZKIAS ABRAHAM ALAMBO

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1468

IBSA MAHAMMED ALI

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1469

IMAN ABDULSELAM JIRGA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1470

KALEB WONDWOSSEN TSEGAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1471

KBROM ABADI NREA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1472

KIDUS MAMUYE TEKESTE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1473

MAHDER HAILESLASSE ATSBEHA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1474

MEBA FEYISSA LEMMA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1475

MELESEW TEMESGEN TAMIRU

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1476

NATHAN TSEGAYE HAILE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1477

NATHANIEL AWOKE AMZAYE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1478

NATHENAEL TAREKEGN LEGESE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1479

NIGUSSIE ABIYIE GULIMA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1480

OLSEN DHABA FAYISSA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1481

SAMUEL MUSSIE ROBEL

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1482

SILAS GETACHEW MERDASA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1483

SOLOMON SHIFERAW TESEMA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1484

TABOR NEKATIBEB SHIFERAW

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1485

TSEGAYE ZERU DESTA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1486

YABETSE GENENE TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1487

YARED TADDESE WELDEMESKEL

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1488

YEHUALASHET ABEBE FELEKE

BACHELOR OF SCIENCE IN SOFTWARE ENGINEERING

1489

ABATE TESHOME TAYEZ

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1490

BINIYAM KASSAHUN LIYIH

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1491

ELENI HAILEGEBRAL BOKU

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1492

EYERUSALEM ALEMNEH AYALEW

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1493

GETINET ALEMU TADESSE

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1494

HABTAMU AGUMAS GELETA

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1495

RAHEL GIRMACHEW TESFAW

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1496

SOLOMON ASHENAFI CHEKOLE

BACHELOR OF SCIENCE IN SPORT SCIENCE

1497

BERAHANU KORSA DIRIBA

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1498

BRUK HAILEMARIYAM TEFERA

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1499

FETENE GIRMA GUDETA

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1500

GEDAMU HAYMANOT ZELEKE

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1501

GETE BULBULU DEBELE

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1502

HIZKEL GIRMA GIDA

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1503

MEKLIT TEFERA YIMER

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1504

MIHRET MULU SHAWEL

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1505

SALIH HUSEIN KALU

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1506

TIGIST BELACHEW YESHWAS

BACHELOR OF SCIENCE IN STATISTICS

1507

ABEL KULICH EJERSA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1508

ABEL MATHEWOS ALEMA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1509

ABEL SHIFERAW WOLDE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1510

ABRHAM ALEMAWU GEBREMICHEAL

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1511

ADUGNA FIKEDU ALEMU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1512

ALEM GEBREGZIABIHER MAHARU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1513

ANTENEH TSIGU NIGUSSE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1514

ASCHALEW AYELE GIRMA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1515

ASHENAFI ALEMAYEHU BEJIGA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1516

ASHENAFI BIRU AYANE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1517

AWET BEYENE KINFE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1518

BAMLAK TAMERAT DESE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1519

BAYU BEZABIH MOSSISA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1520

BEMNET YILMA SURAFEL

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1521

BEREKET GENANEW JEMBER

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1522

BETHELHEM TESFAYE MEKONNEN

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1523

BETHLEHEM YIBELTAL KIBRET

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1524

BICHIALEM GETAHUEN MUANASHE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1525

BIRHANU MEKURIAW EJJIGU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1526

BIRUK GIZAW DERESE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1527

BUZUAYEW SELAMU SUNDAKO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1528

DANIEL MELESE ADMASU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1529

DAWIT GIRMA GEBRESILASE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1530

EDEN FEKADE BAYE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1531

ELIAS TOLOSA MULETA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1532

EMAN ABDURAHMAN ALIY

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1533

ENDEGENA ABERA GIZAW

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1534

ERMIAS ALEMANTE WUBET

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1535

ERMIAS AMAN ANDETA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1536

ERMIAS AYELEGN ABATE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1537

ETAGEGN AMBACHEW LEGESE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1538

ETSUBDENK STIPHANOS TEKA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1539

EYASU ABEBE MOCHE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1540

FETHI SELAHADIN MOHAMMED

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1541

FISHA HILUF ADHANE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1542

GEMECHU GIRMA KAMISE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1543

GIZACHEW ALGAW BELAY

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1544

HABTAMU YIMER TEGEGN

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1545

HAILE AYALNEH TSEGA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1546

HANNA SHIFERAW LAKEW

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1547

HASEN EDRIS HASEN

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1548

HAYELOM TADESSE GEBRE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1549

HELDANA SAMUEL DABA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1550

HERAN KEDIR BERHAN

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1551

KIDUS GEDLU GETACHEW

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1552

KIDUS HAILAY WELDERUFAEL

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1553

LEMMA BERHANU ARWAGO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1554

LEUL TEFERA ABEBE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1555

LIBBU ENEYEW ERGICHO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1556

LIJALEM TSEGASELASSIE MELKA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1557

LIMENIH MENIGIE ATINAFU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1558

MASHO DALU MUDE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1559

MASRESHA SIYOUM TEKLE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1560

MELAKU DIRES MANIE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1561

MELAT LOULSEGED FESSHAYE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1562

MELEKOT MFNGISTU FEREDE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1563

MERSHA AYCHEW MANDEFRO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1564

MICHAEL GEDAMU TEFERA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1565

MIKIYAS TEFERA GEDAMU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1566

MOHAMMED HASSEN AHMED

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1567

MOHAMMED YESUF UMER

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1568

NAHOME TIBEBE YILMA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1569

NATHAN AREFAINE GEBREEGZIABHER

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1570

NEBIYU ZEKARIAS KIFLE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1571

OLYAD BAYISSA ULFATA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1572

REGASSA ERESSO DEMBEL

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1573

ROBEL KIROS GEBEYEHU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1574

RODAS TSEGABERHAN HADUSH

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1575

SADAT BESHIR NUREDIN

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1576

SAMSON MESFIN TESFAYE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1577

SAMSON SILESHI MEKONNEN

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1578

SAMUEL ADENAW GEDAMU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1579

SAMUEL LATA TARFA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1580

SELAMAB SIMEON SUMORO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1581

SHAMBEL NEGEWO BERISO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1582

SHAREW GASHAYE WONDIM

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1583

SOLOME BERHANU WOLDESELASSIE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1584

SOLOMON AYALEW SEBSIBE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1585

SOLOMON TAMIRE DESITA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1586

SOLOMON TESFAYE ASSEFA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1587

SURAFEL BAYU BIRA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1588

TEGBAR TADESSE YESGAT

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1589

TESFAYE AYALEW YIMER

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1590

TESFAYE DEREJE BENTI

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1591

TESHOME NEGASH ENDALE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1592

TEWODROS KEBEDE HAILU

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1593

TINSAE EKERO DAGATA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1594

TSEHAY DEMEKE ALAMRAW

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1595

TSEHAY MISRAK ENGIDA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1596

TSEHAY MISRAK ENGIDA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1597

TSION MEZGEBE MERAF

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1598

WASIHUN MULUALEM ADUGNA

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1599

WUBANTE MOSSA GETNET

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1600

YALEMSEW ENDALEW ADAM

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1601

YALEMWORK KASSA MAMO

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1602

YIRGA AYALNEW TAKELE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1603

YONAS TEKLE DEMISSE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1604

ZEKARIAS WENDESON TESFAYE

BSC IN CONSTRUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

 


If you need assistance on how to apply, Click here.

POSITION:COMMERCIAL AND GROUND SERVICE & CARGO OPERATIONS TRAINEE (FOR LOCAL SELF-SPONSORED APPLICANTS)

REQUIRED QUALIFICATION: A MINIMUM TOTAL SCORE OF 300 IN ETHIOPIAN UNIVERSITY ENTRANCE EXAM RESULT

OR

A MINIMUM OF COLLEGE DIPLOMA/10+3/LEVEL III CERTIFICATE IN SOCIAL/NATURAL SCIENCE FIELD OF STUDIES FROM A RECOGNIZED TVET/ COLLEGE/ UNIVERSITY.

REGISTRATION DATE: MAY 21, 2019 – JUNE 28, 2019.

REGISTRATION PLACE:  ETHIOPIAN AIRLINES HEAD QUARTER, ETHIOPIAN AVIATION ACADEMY, ADMINISTRATION BUILDING, ADMISSION AND REGISTRAR OFFICE, 3RD FLOOR, OFFICE NO. 302

N.B:  INTERESTED APPLICANTS MUST BRING ALL ORIGINAL AND COPY OF THEIR EDUCATIONAL CREDENTIALS INCLUDING, 8TH GRADE MINISTRY CARD OR BIRTH CERTIFICATE FROM CITY ADMINISTRATION, KEBELE ID AND MUST BRING ONE PASSPORT SIZE PICTURE WHEN THEY COME FOR REGISTRATION.

 

AGE LIMIT: 18-35 YEARS’ OLD

TOTAL TRAINING FEE:

FOR COMMERCIAL AND GROUND SERVICE- ETB 55,000

FOR CARGO OPERATIONS- ETB 49,000

 

IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS UPON DISCOVERY OF THE FACT.

 

 

 


If you need assistance on how to apply, Click here.

 

Ethiopian airlines would like to recruit qualified applicants for Trainee Pilot and Trainee Pilot Instructor. Accordingly, among 2019 prospective Graduates from Addis Ababa Science & Technology University, the below listed Candidates Are Requested to Read the Below Information Carefully and apply On the Below mentioned registration Date and Address.

Job Title: -  Trainee Pilot / Trainee Pilot Instructor

Required Qualification; - 2019 Undergraduate in any Engineering or IT related fields with a minimum CGPA of 2.75.

       OR

2019 Undergraduate in any other field of study with a minimum CGPA of 3.00 from recognized Ethiopian Higher Institutions and a minimum of ‘B’ in 10th grade EGSEC in Mathematics, Physics and English each or 50% grade point in Ethiopian University Entrance Exam in Mathematics, Physics and English each.

  N.B:    Age Limit:   For Trainee Pilot ≤ 25 Years’ Old

                                    For Trainee Pilot Instructor ≤ 27 Years’ Old

Height:

  •   For Trainee Pilot Instructor

                       Male - Minimum 1.68 Meter             Female –Minimum 1.65 Meter

  •   For Trainee Pilot

                      Male - Minimum 1.70 Meter              Female –Minimum 1.65 Meter

Registration Date: June 21, 2019

Registration Place:  Addis Ababa Science & Technology University

Interested applicants must bring: -

  •   8th Grade Ministry Card or birth certificate from city administration
  •   2019 1st semester grade report
  •   One passport size picture when they come for registration and physical screening.

N.B.  Candidates who previously failed on medical examination are not eligible for application. If anyone found to apply or join Ethiopian with false information will lead to subsequent termination from the process or employment upon discovery of the fact.

  •   Candidates whose name is not included in the below list but who fulfill the above requirement can apply On the abovementioned registration Date and Address.

FULL NAME

DEPARTMENT

1

ABENEZER FEKADU WELDEMARIYAM

ARCHITECTURE

2

ABRAHAM BEKELE GURADNDA

ARCHITECTURE

3

AKSAN GIRMA GEBRE

ARCHITECTURE

4

AMANUEL BEYENE WOLDEMICHALE

ARCHITECTURE

5

AMANUEL ENDALEMAW TEREFE

ARCHITECTURE

6

ASMARE TARIKU MENGISTE

ARCHITECTURE

7

BEREKET DEBAY ADMASSU

ARCHITECTURE

8

BEREKET TEKA ZELEKE

ARCHITECTURE

9

BISRAT FISSEHA GIZACHEW

ARCHITECTURE

10

DAGIM GENENE W/AMANUEL

ARCHITECTURE

11

DAWIT GETU LIMENEH

ARCHITECTURE

12

DURETI TADDESSE AYELE

ARCHITECTURE

13

ELENI ALAYOU ASEFAW

ARCHITECTURE

14

ELSABETH ERTIBAN MELKAMU

ARCHITECTURE

15

ENDALE BANTE ZEGEYE

ARCHITECTURE

16

EPHREM YISHAK DEA

ARCHITECTURE

17

EPHREM ZELEKE TURA

ARCHITECTURE

18

ESKINDER TESHOME SAHILEMARIAM

ARCHITECTURE

19

EYOB BEKELE HAILE

ARCHITECTURE

20

EYOEL GIRMA BOKRE

ARCHITECTURE

21

FEVEN ALEM MESHESHA

ARCHITECTURE

22

FIREW BIRUK TESFAYE

ARCHITECTURE

23

IBRAHIM MEZGEBE BAYE

ARCHITECTURE

24

KIBROM DESTA BEZABIH

ARCHITECTURE

25

LEYELA SERMOLO KELIL

ARCHITECTURE

26

MELAT SHIBRU TSEDU

ARCHITECTURE

27

MERCY ADUGNA TOLERA

ARCHITECTURE

28

MEZMURE DAWIT MEKONNEN

ARCHITECTURE

29

MICHAEL ADENEW MOLLA

ARCHITECTURE

30

NAHOM JEMERE BEKELE

ARCHITECTURE

31

NATNAEL WUBISHET BAHIRU

ARCHITECTURE

32

SAMUEL ABEBE FENTAW

ARCHITECTURE

33

SAMUEL ASEFA YINEDA

ARCHITECTURE

34

SOLAN KIFLE HORO

ARCHITECTURE

35

SUALIH YAHYA ESSA

ARCHITECTURE

36

TADIYOS TEFERI G/SILASSIE

ARCHITECTURE

37

TESFAMANUEL TEZAZU GELAWU

ARCHITECTURE

38

TEWODROS BELETE MULATU

ARCHITECTURE

39

YASIN TEMAM SHAMIL

ARCHITECTURE

40

YILIKAL ADDISU ASSENE

ARCHITECTURE

41

YITBAREK MENBERU TEREFE

ARCHITECTURE

42

YONATAN SOLOMON KEBEDE

ARCHITECTURE

43

YORDANOS BIRHANU EMRIE

ARCHITECTURE

44

ABIE WORKIE MEHARIE

BIOTECHNOLOGY

45

ABYALEW MOGES TESSEMA

BIOTECHNOLOGY

46

AFRAH MAHMMUD MAHMMED

BIOTECHNOLOGY

47

AYANTU ETEFA TOLA

BIOTECHNOLOGY

48

AYNALEM ALEMU SALI

BIOTECHNOLOGY

49

BEZA SEYOUM HAILESELLASSIE

BIOTECHNOLOGY

50

BIRUKTAWIT GEBREMESKEL WOLDEGEBRIEL

BIOTECHNOLOGY

51

DEREJE ELIAS MENGESHA

BIOTECHNOLOGY

52

DESSALEGN FENTAHUN MUCHE

BIOTECHNOLOGY

53

DURETTY MAMMUSH LELISA

BIOTECHNOLOGY

54

ELIAS BIZAYEHU AYELE

BIOTECHNOLOGY

55

EYERUSALEM SOLOMON KEBEDE

BIOTECHNOLOGY

56

GALLE GEZAHEGN GELEBO

BIOTECHNOLOGY

57

GETACHEW ASMARE WONDIMAGEGN

BIOTECHNOLOGY

58

HABLE HAILESELASSIE GEBREMARIAM

BIOTECHNOLOGY

59

KALKIDAN TESHOME LEMMA

BIOTECHNOLOGY

60

LIDIYA HAILU TESSEMA

BIOTECHNOLOGY

61

MULU ATLAW TADESSE

BIOTECHNOLOGY

62

NAHIL KEBEDE LIKASA

BIOTECHNOLOGY

63

RAHEL AGUMAS WUDIE

BIOTECHNOLOGY

64

RAHEL SISAY WEREDE

BIOTECHNOLOGY

65

SHEWAN GEREMEW ABERE

BIOTECHNOLOGY

66

TEGEGNE AGALU TEFERA

BIOTECHNOLOGY

67

TENESAE GETU TEREFE

BIOTECHNOLOGY

68

TIGIST GETACHEW TAMIRE

BIOTECHNOLOGY

69

YABSERA TESFAYE HAILEGIORGIS

BIOTECHNOLOGY

70

YOSEF TSIGEMARIAM SIMEGN

BIOTECHNOLOGY

71

ABRIHAM TADEGE SHIFERAW

CHEMICAL ENGINEERING

72

ADANE MNYAHAL HBIST

CHEMICAL ENGINEERING

73

AMANUAL TEFERA ALAMIRAW

CHEMICAL ENGINEERING

74

AMANUEL BISETEGN ABE

CHEMICAL ENGINEERING

75

AMANUEL YOHANNES FEKENO

CHEMICAL ENGINEERING

76

AMESEGINEW ALEMU EYASU

CHEMICAL ENGINEERING

77

AYENEW ASRAT DERESE

CHEMICAL ENGINEERING

78

BETHELHEM SEIFU YEGILE

CHEMICAL ENGINEERING

79

BINIYAM GETACHEW BOGALE

CHEMICAL ENGINEERING

80

BIRHAN YIMENU SAHILE

CHEMICAL ENGINEERING

81

DAWIT ABEBE ABAME

CHEMICAL ENGINEERING

82

DEJENE ALBACHEW JENBER

CHEMICAL ENGINEERING

83

DESTA MOTBAYNOR ADEME

CHEMICAL ENGINEERING

84

ENDALE ADDISU FIRISA

CHEMICAL ENGINEERING

85

ENDALEW NIGUSSIE ANDARGE

CHEMICAL ENGINEERING

86

EPHREM DERIBE TIRFE

CHEMICAL ENGINEERING

87

ERMIYAS GEREMEW TADESSE

CHEMICAL ENGINEERING

88

ESKEDAR WERKNEH BORU

CHEMICAL ENGINEERING

89

EYASU DEREBE FISHA

CHEMICAL ENGINEERING

90

FIKADE TESFAW ASSEFA

CHEMICAL ENGINEERING

91

FISAHA MESFIN BARUDA

CHEMICAL ENGINEERING

92

GULELAT TADESE TAFA

CHEMICAL ENGINEERING

93

HAFTAMU DAGNEW WURETA

CHEMICAL ENGINEERING

94

HAILEMICHAEL SINTAYEHU TESFAYE

CHEMICAL ENGINEERING

95

HAYELOM HAFTU MENGESHA

CHEMICAL ENGINEERING

96

HIKMA ASMAMAW MARU

CHEMICAL ENGINEERING

97

KALKIDAN MOSSIE WONDIMAGEGN

CHEMICAL ENGINEERING

98

KELEMEWORK WORKAYEHU NEGUS

CHEMICAL ENGINEERING

99

MATEWOS TESFAYE WELDEGIORGIS

CHEMICAL ENGINEERING

100

MEKONEN GIDEY GEBREGZIABHER

CHEMICAL ENGINEERING

101

MELKAMU KEBEDE ASSEFA

CHEMICAL ENGINEERING

102

METADEL TEBEJE ADUGNA

CHEMICAL ENGINEERING

103

MISGANAW WASIHUN DESTA

CHEMICAL ENGINEERING

104

MULUKEN ENDASHAW ENA

CHEMICAL ENGINEERING

105

NIGIST AWISH HATIYA

CHEMICAL ENGINEERING

106

REDIET MEKONNIN LETTA

CHEMICAL ENGINEERING

107

REYAD YEMANE YOHANNES

CHEMICAL ENGINEERING

108

SISAY GEBREMARIAM GEBRETSADIK

CHEMICAL ENGINEERING

109

SOLOMON KAHSAY TESFAY

CHEMICAL ENGINEERING

110

SOLOMON SIYOUM TELLA

CHEMICAL ENGINEERING

111

SOSINA BELAY ZEWDIE

CHEMICAL ENGINEERING

112

TAZEBEW SIMACHEW TAYE

CHEMICAL ENGINEERING

113

TESFAHIWET KAHSAY BEYENE

CHEMICAL ENGINEERING

114

TEWODROS ABEBE ASFAW

CHEMICAL ENGINEERING

115

TIBEBE SOLOMON KEBEDE

CHEMICAL ENGINEERING

116

WENDALE SIMEGN MEKONNEN

CHEMICAL ENGINEERING

117

YISEHAK GIZAW GOBENA

CHEMICAL ENGINEERING

118

YOHANNES BELAY ASSEFA

CHEMICAL ENGINEERING

119

YOHANNES BELAY TSEGAYE

CHEMICAL ENGINEERING

120

YOHANNES SEMEGNEW JIMBERIE

CHEMICAL ENGINEERING

121

ZEKARYAS HAILU GUDETA

CHEMICAL ENGINEERING

122

ABAYNEH ALEMU HAGAYO

CIVIL ENGINEERING

123

ABDI MIKAEL FOLLO

CIVIL ENGINEERING

124

ABDU NEGASH ZEYNU

CIVIL ENGINEERING

125

ABDURAHMAN MOHAMED ZEKARIA

CIVIL ENGINEERING

126

ABEBAW TADESSE SALASIB

CIVIL ENGINEERING

127

ABEL BEREKET MEKONEN

CIVIL ENGINEERING

128

ABEL GASHU ALEMU

CIVIL ENGINEERING

129

ABEL SEYOUM GEZMU

CIVIL ENGINEERING

130

ABEL SINTAYEHU BEYENE

CIVIL ENGINEERING

131

ABENEZER ASMAMAW ADANE

CIVIL ENGINEERING

132

ABRAHAM ABDISA ABEBE

CIVIL ENGINEERING

133

ABRAHAM YETAYIH TEZAZU

CIVIL ENGINEERING

134

ABRHAM ALEMAYEHU CHEKOL

CIVIL ENGINEERING

135

ABRHAM FIKRU MERKEBU

CIVIL ENGINEERING

136

ABRIHAM DIJAMO LAPISO

CIVIL ENGINEERING

137

ABUBEKER JUHAR AHMED

CIVIL ENGINEERING

138

ADEM MOHAMMED MUFTY

CIVIL ENGINEERING

139

ADISU KEBEDE BEKELE

CIVIL ENGINEERING

140

ADONIAS FETENE GELAW

CIVIL ENGINEERING

141

AGA ADULA DUGUMA

CIVIL ENGINEERING

142

AHMED GUYE BATI

CIVIL ENGINEERING

143

AHMED MOHAMMED AHMED

CIVIL ENGINEERING

144

ALEHGN BEWKET ACHAM

CIVIL ENGINEERING

145

ALI HASSEN MOHAMMED

CIVIL ENGINEERING

146

ANGEL WOLDE MAKORE

CIVIL ENGINEERING

147

ARSEMA HABTU MENGISTU

CIVIL ENGINEERING

148

AYSAN GETAHUN NIWAY

CIVIL ENGINEERING

149

BEKALU ASAMENEW BEKURE

CIVIL ENGINEERING

150

BELACHEW MULATE WOLDETSADIK

CIVIL ENGINEERING

151

BEREKET ASSEFA ALEMU

CIVIL ENGINEERING

152

BERHAN GEBREIGZIABIHER GEDAY

CIVIL ENGINEERING

153

BERIHUN WERKU GEBREHANNA

CIVIL ENGINEERING

154

BETHELHEM BAYU TAYE

CIVIL ENGINEERING

155

BETHELHEM TSEGAYE TILAHUN

CIVIL ENGINEERING

156

BETSEGAW BELACHEW TILAHUN

CIVIL ENGINEERING

157

BINIYAM AKLILU SHUMI

CIVIL ENGINEERING

158

BINIYAM WOSSEN ALI

CIVIL ENGINEERING

159

BIRUK GETACHEW BEKELE

CIVIL ENGINEERING

160

DEGEFA ESHETU BESHA

CIVIL ENGINEERING

161

DEJANE GETANEH LIYEW

CIVIL ENGINEERING

162

DURE KEBEDE LIKKASA

CIVIL ENGINEERING

163

EBENEZER YENESEW ALAMIREW

CIVIL ENGINEERING

164

ENDELIBU HABTE TSIGE

CIVIL ENGINEERING

165

ERMIAS KEBEDE KEFATEW

CIVIL ENGINEERING

166

EYERUSALEM KASSAHUN AYELE

CIVIL ENGINEERING

167

EYOB ESHETU GASHAW

CIVIL ENGINEERING

168

FITSUM GETAHUN DERESSE

CIVIL ENGINEERING

169

GETAYE MELAK MENGISTU

CIVIL ENGINEERING

170

GUTEMA ABDISA FEYISA

CIVIL ENGINEERING

171

HAFTOM FITSUM GEBREMARIAM

CIVIL ENGINEERING

172

HAILU TADESSE REGASA

CIVIL ENGINEERING

173

HELEN GOSSA WOLDE

CIVIL ENGINEERING

174

HIWOT ABRHA MEHARI

CIVIL ENGINEERING

175

ISKIYAS YIGEZU ADERE

CIVIL ENGINEERING

176

KALEAB BAHIRU TAMIRU

CIVIL ENGINEERING

177

KALKIDAN FEKEDE MOGES

CIVIL ENGINEERING

178

KALKIDAN GEREMEW MERGA

CIVIL ENGINEERING

179

KEDUS TESERA TEKA

CIVIL ENGINEERING

180

KESATEBIRHAN HAILU TESFAY

CIVIL ENGINEERING

181

KIRUBEL ABEBAW GELAW

CIVIL ENGINEERING

182

MAHIDER EMAGNAW YIGZAW

CIVIL ENGINEERING

183

MATIWOS BAYU TEMTEM

CIVIL ENGINEERING

184

MEAREG ALEMAYEHU BEZA

CIVIL ENGINEERING

185

MEKDELAWIT MUNTAZ DEGAGA

CIVIL ENGINEERING

186

MELISEW SIMACHEW ANTENEH

CIVIL ENGINEERING

187

MERON ALEMKERE SINISHAW

CIVIL ENGINEERING

188

MERON BERHANU TADESSE

CIVIL ENGINEERING

189

MESAFENT MERSHA WOLLEDESELLAISE

CIVIL ENGINEERING

190

MESAY ASHAGRE GETAHUN

CIVIL ENGINEERING

191

MIHERET ANILEY BELETE

CIVIL ENGINEERING

192

MIHIRET MARKOS EDETI

CIVIL ENGINEERING

193

MILIYON ANDARGE JIMA

CIVIL ENGINEERING

194

NAOMI TEFERA MEBRATE

CIVIL ENGINEERING

195

NATNAEL MEKONNEN HABTEGIORGIS

CIVIL ENGINEERING

196

NATNAEL TEWELDE GEBRETSADKAN

CIVIL ENGINEERING

197

REDIET SILESHI ATNAFE

CIVIL ENGINEERING

198

SEBLEWORK AMARE WORKINEH

CIVIL ENGINEERING

199

SELAM KEBEDE MOLTOT

CIVIL ENGINEERING

200

SEMIRA KEDIR MUSA

CIVIL ENGINEERING

201

SHIMELIS ASEFA REGASSA

CIVIL ENGINEERING

202

SIMRET SIYOUM OTTAMO

CIVIL ENGINEERING

203

SOLIANA BERHEI BRHANEI

CIVIL ENGINEERING

204

SULTAN HAYREDIN KEDIR

CIVIL ENGINEERING

205

SURAFEL ABEBAW GELAW

CIVIL ENGINEERING

206

TEWELDE MELAKU MIKIRU

CIVIL ENGINEERING

207

TEWODROS SOLOMON LEMMA

CIVIL ENGINEERING

208

TOFIK MOHAMMED IBRAHIM

CIVIL ENGINEERING

209

WEYNABEBA BARBA DOJE

CIVIL ENGINEERING

210

YARED DEREJE MENGISTU

CIVIL ENGINEERING

211

YARED KIFLE DENEKE

CIVIL ENGINEERING

212

YEABSERA BELETE MAMO

CIVIL ENGINEERING

213

YEABSRA MULUNEH KUMA

CIVIL ENGINEERING

214

YISMAW ADANE ABERA

CIVIL ENGINEERING

215

YONAS TEKA NIGUSSIE

CIVIL ENGINEERING

216

ZAYD TADESSE BEZA

CIVIL ENGINEERING

217

ZEINU MUHABA SHIFA

CIVIL ENGINEERING

218

ABDULAZIZ IBRAHIM AHMED

COMPUTER ENGINEERING

219

ARAFAT MAMIA FATO

COMPUTER ENGINEERING

220

BELAYNEH MENGE AMARE

COMPUTER ENGINEERING

221

BIRUK TAKELE MENGESHA

COMPUTER ENGINEERING

222

KALAB DEMEKE TEWABE

COMPUTER ENGINEERING

223

KALKIDAN ENDALE BESHAH

COMPUTER ENGINEERING

224

KASAHUN JOTE ADUGNA

COMPUTER ENGINEERING

225

KIRUBEL TESFAYE KEBEDE

COMPUTER ENGINEERING

226

LUBABA MOHAMMED ASSEN

COMPUTER ENGINEERING

227

SAMUEL SOLOMON KAHSAY

COMPUTER ENGINEERING

228

YONATAN AYELE RIKIBA

COMPUTER ENGINEERING

229

ABENEZER SINTAYEHU TSEGAW

COMPUTER SCIENCE

230

AKLESIYA MEKONNEN GETACHEW

COMPUTER SCIENCE

231

ANTENEH ASHENAFI JIMA

COMPUTER SCIENCE

232

BAZEN TEKLEHAYMANOT TADELE

COMPUTER SCIENCE

233

BETHELIHEM SEIFU KIDANE

COMPUTER SCIENCE

234

BEZAWIT MESFIN SHIFERAW

COMPUTER SCIENCE

235

BIRUK TESFAYE HAILEMICHAEL

COMPUTER SCIENCE

236

BROOK KENFEMICHAEL YEMEROU

COMPUTER SCIENCE

237

DAGMAWI WORKU SHIFERAW

COMPUTER SCIENCE

238

DALASA ABOMA TOLERA

COMPUTER SCIENCE

239

EDEN DEGEFA TOLA

COMPUTER SCIENCE

240

KALEAB SERKEBRHAN MELKIE

COMPUTER SCIENCE

241

KEDIR EBRIE YIMER

COMPUTER SCIENCE

242

LIDYA DANIEL ATLAW

COMPUTER SCIENCE

243

MULUSEW MESELU TESFAYE

COMPUTER SCIENCE

244

NAHOM ALEMNEH JEMBERU

COMPUTER SCIENCE

245

NATNAEL MESFIN BEZABIH

COMPUTER SCIENCE

246

OUSMAN SEID YIMAM

COMPUTER SCIENCE

247

SOLOMON AZENE BITEW

COMPUTER SCIENCE

248

TESFAHUN KEBEDE WELDEMICHAEL

COMPUTER SCIENCE

249

TESHOME WORKINEH EWUNETU

COMPUTER SCIENCE

250

TOLAWAK GELANA CHIBSA

COMPUTER SCIENCE

251

YILKAL ZELALEM TSEHAY

COMPUTER SCIENCE

252

YORDANOS MENGIST SIMENEH

COMPUTER SCIENCE

253

YOSEF YESHIALEM LEMMA

COMPUTER SCIENCE

254

ABDULHAFIZE BDRU BAME

COTM

255

ABEL DUBALE ASRESSA

COTM

256

AHMED JAFER DAWUD

COTM

257

AKLILU KASSU ALEMU

COTM

258

ALEKSANDER SOLOMON BELAY

COTM

259

AMANUEL AGEZE GIRMA

COTM

260

ANTENEH WENDAFRASH AYALEW

COTM

261

BEHAILU ABEBE BELETE

COTM

262

BEHAILU TEFERA BITEW

COTM

263

BEREKET BELETE ESHETU

COTM

264

BETELHEM WORKU ALEMU

COTM

265

BINIYAM TESHOME TESFAYE

COTM

266

BINYAM GEZAHEGN ASHENAFI

COTM

267

BRIKHTI TIRFE MESFIN

COTM

268

DAGIM SEMALIGN ALEMU

COTM

269

DAWIT BELAY KEFALE

COTM

270

DAWIT YIGZAW GEBEREYOHNNIES

COTM

271

DEJEN GEBREMARIAM BAHTA

COTM

272

EDEN GOSA NEGASH

COTM

273

EKRAM AWEL TAHIR

COTM

274

ENDALKACHEW ISSAYAS KEBEDE

COTM

275

ERGIBE ASFAW SEYOUM

COTM

276

ESKEDAR TESHOME MEGRA

COTM

277

FIKIR ASAMINEW DESTA

COTM

278

GETAHUN JENBERU TADESSE

COTM

279

GUTAMA ABDISSA FUFA

COTM

280

HABTAMU BELACHEW ANAGAWE

COTM

281

HABTAMU LEMA WUBSHET

COTM

282

HAILE MULUGETA RODA

COTM

283

HAILEAB SEIFU TEGEGNE

COTM

284

HONELGN ADEM ERBICO

COTM

285

KAL BELAY KEBEDE

COTM

286

KEBRON ASSEFA YALEW

COTM

287

LEMI ABERA NEGASA

COTM

288

MAHDER ABEBE ABEGAZ

COTM

289

MAHLET ASTATIKE MSGANAW

COTM

290

MENTESNOT ZEMELAK DERBE

COTM

291

METI WAGARI DINSSA

COTM

292

MIHRET ASCHALEW TESHOME

COTM

293

MIKIYAS AYELE ENGIDA

COTM

294

REDIET FILFILU GEBRU

COTM

295

RUTH GIRMA DERESSE

COTM

296

SADAM HUSSEN MOHAMMED

COTM

297

SEBLEWONGEL WOSEN ASHEBIR

COTM

298

SEID TEMAM ABAKUMSA

COTM

299

SHIFA WELELA NURI

COTM

300

SOLOMON GEBREHIWOT GEBRECHERKOS

COTM

301

SOWFADIN ZEYNADIN DARI

COTM

302

TAJUDIN DEBELU OUSMAN

COTM

303

TAMIRU GUTA BUTA

COTM

304

THITNA BEKELE WOLDEGEWORGIS

COTM

305

TIBAREK ENDALE SHISHORE

COTM

306

TIBEBU TIRFE DANCHUR

COTM

307

YARED TADESSE GETAHUN

COTM

308

YONAS MEKONEN WELEGERIMA

COTM

309

YOSEF YONAS SEIFU

COTM

310

ZELALEM HAGOS GEMECHU

COTM

311

ZELALEM TIBEBU LEGESSE

COTM

312

ZENAWI TADESSE TEKLENCHAEL

COTM

313

ABEL TIBESO MIDAKSA

ECOBIOLOGY

314

ASTER TIRUNEH BAHIRU

ECOBIOLOGY

315

BEREKET HAILESELASSIE GEBRESELASSIE

ECOBIOLOGY

316

BEREKET TEREFE BAYU

ECOBIOLOGY

317

BINIYAM AWETAHGN TAFETE

ECOBIOLOGY

318

ELIFAELAF DANIEL DESTA

ECOBIOLOGY

319

ELSABET CHERNET DESALEGN

ECOBIOLOGY

320

FIRANBONTU YILMA MERDASA

ECOBIOLOGY

321

GETNET MAMO WORKIE

ECOBIOLOGY

322

JERUSALEM FEKADU WOLDEMARIAM

ECOBIOLOGY

323

KIDIST GEZAHEGN YIMENU

ECOBIOLOGY

324

LIDYA ADANE WORKIE

ECOBIOLOGY

325

MATI ABATE GUDETA

ECOBIOLOGY

326

MESERET GETAHUN SIMEGN

ECOBIOLOGY

327

MISGANA MENGISTU ASMARE

ECOBIOLOGY

328

MULUGETA DEMELASH HAILE

ECOBIOLOGY

329

SAMRAWIT GETACHEW FIKIRE

ECOBIOLOGY

330

SARON BIELOM GEBRESELASSIE

ECOBIOLOGY

331

YETINAYET TAREKEGN HAILEE

ECOBIOLOGY

332

ABEL ABEBE ATOMSA

ELECTRICAL ENGINEERING

333

ADANE SHIFRAW YIMER

ELECTRICAL ENGINEERING

334

ADDISU GIRMA BEREDA

ELECTRICAL ENGINEERING

335

ALAZAR GEBREHIWOT SALFORE

ELECTRICAL ENGINEERING

336

AMANUEL DESTA TESFA

ELECTRICAL ENGINEERING

337

AMANUEL MITIKU ENGLIZ

ELECTRICAL ENGINEERING

338

AMANUEL YIHDEGO KIDANE

ELECTRICAL ENGINEERING

339

AMARE YESHANEH AYALEW

ELECTRICAL ENGINEERING

340

ASHEBIR DANEIL DESTA

ELECTRICAL ENGINEERING

341

BELAYHUN BIRHANE ABEBE

ELECTRICAL ENGINEERING

342

BINIYAM TADESSE ATNAFU

ELECTRICAL ENGINEERING

343

BONTU DABI JARRA

ELECTRICAL ENGINEERING

344

CHILOT DAMTE TEREFE

ELECTRICAL ENGINEERING

345

DAWIT FEKADU GELAW

ELECTRICAL ENGINEERING

346

DEJFNE ABEBE TAYE

ELECTRICAL ENGINEERING

347

DEME GEMEDA KEBEDE

ELECTRICAL ENGINEERING

348

DEMETROS ASCHALEW TAREKE

ELECTRICAL ENGINEERING

349

FEKEDE ASALEFAW TILAHUN

ELECTRICAL ENGINEERING

350

FENTAHUN BITEW ALEM

ELECTRICAL ENGINEERING

351

FEVEN TSEGANEH HAILU

ELECTRICAL ENGINEERING

352

GIFTI LELISA DABA

ELECTRICAL ENGINEERING

353

HAILAT GIRMA YADETE

ELECTRICAL ENGINEERING

354

HAILELEUL BIAZN MEHARIE

ELECTRICAL ENGINEERING

355

HENOK TAREKEGN SYUM

ELECTRICAL ENGINEERING

356

KALKIDAN TEMESGEN KAHSAY

ELECTRICAL ENGINEERING

357

KIBROM GEBREHIWET GEBREMEDHN

ELECTRICAL ENGINEERING

358

LDYA ASSEFA WURE

ELECTRICAL ENGINEERING

359

LEUL ASSAMINEW TATEK

ELECTRICAL ENGINEERING

360

MAHLET GOA MAMMO

ELECTRICAL ENGINEERING

361

MATHIAS TADESSE BEKELE

ELECTRICAL ENGINEERING

362

MEKDES GEMECHU KEBEDE

ELECTRICAL ENGINEERING

363

MESFIN MELES KEYMISO

ELECTRICAL ENGINEERING

364

MILKESA YADETA DINKA

ELECTRICAL ENGINEERING

365

NATNAEL FANUEL GEBRESLASSIE

ELECTRICAL ENGINEERING

366

NURU AHMED SEID

ELECTRICAL ENGINEERING

367

NUSRA YASIN MOHAMMED

ELECTRICAL ENGINEERING

368

PAULOS GETAHUN DESEA

ELECTRICAL ENGINEERING

369

RAWI DANIEL KEBEDE

ELECTRICAL ENGINEERING

370

RIBKA ABEBE TESFAYE

ELECTRICAL ENGINEERING

371

ROBEL HAGOS BARAKI

ELECTRICAL ENGINEERING

372

SEBLE BIRHANU ENGIDAYEHU

ELECTRICAL ENGINEERING

373

SEMAYAT FIKRE HANDORO

ELECTRICAL ENGINEERING

374

SENA FIKADU AMENTA

ELECTRICAL ENGINEERING

375

SOLOMON SEWUNET SHITIE

ELECTRICAL ENGINEERING

376

SURAFHEL MESFIN DEJENE

ELECTRICAL ENGINEERING

377

TADELE DESALEGN TEGEGNE

ELECTRICAL ENGINEERING

378

TEMESGEN MECHAL DEGU

ELECTRICAL ENGINEERING

379

TILAHUN TESFAYE ASHEBR

ELECTRICAL ENGINEERING

380

WENGEL BELETE TESFA

ELECTRICAL ENGINEERING

381

YONATAN EYOB DEMISE

ELECTRICAL ENGINEERING

382

ZAID HAILEMARIAM GEBREEGZIABHER

ELECTRICAL ENGINEERING

383

ZENNA ESHETIE ASSAYE

ELECTRICAL ENGINEERING

384

ABEL ENDRIAS KEBEDE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

385

AHMED SEID JEMAL

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

386

BEGOSEW ZELALEM MULU

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

387

BEREKET ULISO URGAMO

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

388

BERSUFEKAD MARIYO WALLE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

389

BILAL BADWE HUSSEN

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

390

BINIAM PETROS MIRKENO

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

391

BINIAM YGZAW TIEZAZU

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

392

BISRAT NEGASH DEBELA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

393

DANIEL HAILESELASSIE MANAYE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

394

DEBELA BEKELE TADDESE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

395

DESALEGN MEKONEN GETNET

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

396

ERMIAS HABTIE HAGOS

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

397

ESKINDER TEKESTE YIBEYIN

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

398

ESMAEL GEBI BERISO

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

399

ESUBALEW YESUF ABEJE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

400

FASIL ESHETU DAROTA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

401

FIRAOL KEDIR HIDI

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

402

HABTAMU BEKELE KALICHA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

403

HENOCK BELAY MEKETE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

404

HIWOT ENDALEW WALE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

405

KALEAB ALEMAYEHU TAYE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

406

KERAGA ALEMU GEMECHU

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

407

KIDST DANIEL MISSEW

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

408

KIROS MULUGETA ASMARE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

409

KIRUBEL TADDESE GEBREHIWOT

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

410

LIDIYA ESHETU BEYENE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

411

MEAZA DEMSSEW ZEWDE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

412

MEKDES BIRHANU NIGUSE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

413

MEKDES FIREW GELAW

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

414

MELAKU ABERA DESALEGNE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

415

MINTESINOT YOHANNES LERRA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

416

NATNAEL H/MARIYAM TSEGAY

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

417

NATNAEL MULUGETA GETU

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

418

NEBYU ZEKARIAS MENGESHA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

419

NIGUS AREGAWI BERHE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

420

REDIET FENTAHUN SHIFERAW

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

421

ROBEL ABEBAW SIMENEH

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

422

SAMESON KINDIE YENEALEM

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

423

SAMUEL KENESA UMETA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

424

SELAMU ADDISE ASHORE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

425

SOCRATES GEBREMEDHIN GIZAW

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

426

SOLOMON GOBEZE ASEFA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

427

TAMER LAKEW TESHOME

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

428

TAMIRAT TESFAYE LENCHA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

429

TEMESGEN BIRHANU ROMA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

430

TENAW BELETE BEJIGA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

431

TESFAMICHAEL DIBABU ADERE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

432

TESFAMICHAEL METELO ANJA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

433

TSEGAY ABREHA KAHSAY

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

434

TSIYON TAMIRAT DESTA

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

435

WUBISHET ZERIHUN GETANEH

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

436

YARED GEZAHEGN ASHENAFI

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

437

ZERIHUN AKALEWOLD DEMISE

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

438

ZERIHUN KITACHEW ATNAFU

ELECTROMECHANICAL ENGINEERING

439

ABEBE ZEREFU MENEGESHA

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

440

ASHENAFI GEBREHIWOT TEKLE

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

441

ELHAM GETU BAYU

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

442

GETINET GEREMU GARI

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

443

GETNET ACHENEF MAMO

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

444

GUDINA TASEW ABDISSA

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

445

HAILEMICHAEL TESFAYE ANDARGE

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

446

IDRIS MOHAMMED KIFLE

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

447

KIDUS SILESH SHEFERAW

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

448

LIDET FISEHA BAYU

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

449

LIDIYA DEMISSIE ALEMAYEHU

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

450

NAFIROM ALEMAYOHU OLIKA

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

451

RAWERA DANIEL KEBEDE

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

452

TESFAYE ASSEFIE YIMAM

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

453

TEWODROS ADANE SIMRET

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

454

TIGABU HADDIS ALE

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

455

YARED GENENEW GEMECHU

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

456

ABENEZER EYASU GEJABO

FOOD PROCESS ENGINEERING

457

ADUGNA WODESSA ANO

FOOD PROCESS ENGINEERING

458

AMANUEL EYASSU AMARE

FOOD PROCESS ENGINEERING

459

EYOB YEHULASHT TELILA

FOOD PROCESS ENGINEERING

460

HAFTAMU KIROS HAGOS

FOOD PROCESS ENGINEERING

461

HAFTE MEBRAHTU ABADI

FOOD PROCESS ENGINEERING

462

HENOK ERDACHEW JOFA

FOOD PROCESS ENGINEERING

463

KALID YASIN SHRIF

FOOD PROCESS ENGINEERING

464

MENGISTU GOSALO GOBE

FOOD PROCESS ENGINEERING

465

MISGANAW TESFAYE TESEMA

FOOD PROCESS ENGINEERING

466

NATAN GARED MARU

FOOD PROCESS ENGINEERING

467

NEBIL ENDRIS MOHAMMED

FOOD PROCESS ENGINEERING

468

TARIKU TESFAYE NIGUSU

FOOD PROCESS ENGINEERING

469

TEMESGEN TESSEMA FIDAMO

FOOD PROCESS ENGINEERING

470

ABDU MOLA SHIFERAW

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

471

ABRAR AFRANO KERALA

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

472

ALAIT GIRMAY TEFERA

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

473

BETELHEM KASSEGN AREGAHEGN

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

474

BEYENE BARSAWI SHEKUR

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

475

DURETI WORKNEH ARARSO

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

476

EIDAMIN DEGASHU SIMBO

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

477

ELROE MARIO MASSEBO

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

478

FEVEN YIRGU TAMIRE

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

479

HADAS GEBREGERGS LEGESE

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

480

HANNA SHIMELIS BEKELE

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

481

KALKIDAN TESERA YALEW

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

482

KIDIST ASSEFA TEFERI

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

483

LEMLEM HAILEMICHAEL HAILEMARIAM

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

484

LEMMA LEGESSE ARATO

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

485

LIYA BERHANU SULENKO

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

486

LWAM NEGASI WELDEGEBRIAL

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

487

MAHLET ADAMU ZELEKE

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

488

SADA HUSSEN AHMED

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

489

SAMIRA YAHYA AFFAN

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

490

SAMUEL MRUTS REDDA

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

491

SARON ALEMAYEHU GASHAW

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

492

SAROON BOGALE TEREFE

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

493

SENAIT HAGOSE TEKELAHAYMANOT

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

494

TADELE GIZAW FANTAYE

FOOD SCIENCE AND NUTRITION

495

ADULA BAYISA BADESA

GEOLOGY

496

AHUNM FENTAHUN SHBABAW

GEOLOGY

497

ALTAMO ASFAW GODEBO

GEOLOGY

498

ASEFA ABAYNEH ALEMAYEHU

GEOLOGY

499

ASSFAW ARGETA KITARO

GEOLOGY

500

AWASH G/GIORGIS G/MICHAEL

GEOLOGY

501

BETHELHEM WORKNEH ALAMREW

GEOLOGY

502

BETHELIHEM TESFAYE EMMIRU

GEOLOGY

503

DAGEMAWIT TEMESGEN ETICHA

GEOLOGY

504

DEGINET TSEGAYE MAMITO

GEOLOGY

505

DENEKE GIZAW MAZENGA

GEOLOGY

506

HABTAMU NIBRET GASHU

GEOLOGY

507

HAREGIE BAYE TAKELE

GEOLOGY

508

ISRAEL ENDRIAS URKE

GEOLOGY

509

MAHAMED HASSEN MUHUMED

GEOLOGY

510

MAHLET FEKADU ZERFU

GEOLOGY

511

MISGANAW GONBIS TSEGAWU

GEOLOGY

512

MULGETA MILKIAS ABIYYO

GEOLOGY

513

TESFA TEDLLA LEMMA

GEOLOGY

514

TILAHUN GETA MELKAMU

GEOLOGY

515

ABRHA MENGSTU LEYU

INDUSTRIAL CHEMISTRY

516

ADERAJEW NEGA WORKU

INDUSTRIAL CHEMISTRY

517

ADISSU GETAHUN ADUGNA

INDUSTRIAL CHEMISTRY

518

AMANUEL LALAGO USSAMO

INDUSTRIAL CHEMISTRY

519

ASTER MANYAZEWAL MOLA

INDUSTRIAL CHEMISTRY

520

BETELHEM TESFAYE ABEBE

INDUSTRIAL CHEMISTRY

521

BINIYAM ABERA ANKALA

INDUSTRIAL CHEMISTRY

522

DESTA ATSBHA TADESSE

INDUSTRIAL CHEMISTRY

523

ENDALEW YAZE MULUNEH

INDUSTRIAL CHEMISTRY

524

FIKIRTE SIMENEH WORKU

INDUSTRIAL CHEMISTRY

525

FTSUM WELDEGEBRIAL TKUE

INDUSTRIAL CHEMISTRY

526

GEBREGERGS GEBREMICHAEL TELA

INDUSTRIAL CHEMISTRY

527

GEBREMESKEL GEBRU BIRHANE

INDUSTRIAL CHEMISTRY

528

GENDIMO KEFENE OYOBA

INDUSTRIAL CHEMISTRY

529

GENET GEBREMARYAM GEBREWAHD

INDUSTRIAL CHEMISTRY

530

HANAMARIAM ABEBE WORKU

INDUSTRIAL CHEMISTRY

531

HIWET ASAY NREAE

INDUSTRIAL CHEMISTRY

532

MEHERET HAILEMARIAM GEMECHU

INDUSTRIAL CHEMISTRY

533

NEIMA AHMED ENDRIS

INDUSTRIAL CHEMISTRY

534

SARA WORKU TEKEBAW

INDUSTRIAL CHEMISTRY

535

SEMIRA BIYA ABAGERO

INDUSTRIAL CHEMISTRY

536

SHITU AKIMEL MIRKO

INDUSTRIAL CHEMISTRY

537

SIMEGNSH BEKELE DEKEBO

INDUSTRIAL CHEMISTRY

538

SURA KENASA ITEFA

INDUSTRIAL CHEMISTRY

539

TSEDENIYA EMISHAW ESTIFANOS

INDUSTRIAL CHEMISTRY

540

YONAS ZENEBE KEBEDE

INDUSTRIAL CHEMISTRY

541

YUSUF MUDI BULO

INDUSTRIAL CHEMISTRY

542

ABDULHAFIZ SULTAN SHAME

MANUFACTURING ENGINEERING

543

ABEL YOHANNES ASRES

MANUFACTURING ENGINEERING

544

ADDISU BEKABIL MENGISTIE

MANUFACTURING ENGINEERING

545

AKALU TESHOME ALEMAYEHU

MANUFACTURING ENGINEERING

546

ALEMAYEHU BEKELE SHIBIRU

MANUFACTURING ENGINEERING

547

AMANUEL DEGEFA TOLOSA

MANUFACTURING ENGINEERING

548

AMIR ABDELLA OUMER

MANUFACTURING ENGINEERING

549

AYANSA GEBISSA BEYENE

MANUFACTURING ENGINEERING

550

BEWUKET WONDIMAGEGN BELIE

MANUFACTURING ENGINEERING

551

BIKILA WORKU KASAYE

MANUFACTURING ENGINEERING

552

BIRUK WUBIE TADESSE

MANUFACTURING ENGINEERING

553

BONSA MAMO MEKONEN

MANUFACTURING ENGINEERING

554

DAWIT ESHETU MUSSA

MANUFACTURING ENGINEERING

555

DESSIE FETENE ABERA

MANUFACTURING ENGINEERING

556

ELIAS BIRHANU TEFERA

MANUFACTURING ENGINEERING

557

ERMIAS FANTAHUN TUFA

MANUFACTURING ENGINEERING

558

ERMIYAS SOLOMON DUBALE

MANUFACTURING ENGINEERING

559

ESHETU TEGENE BELEW

MANUFACTURING ENGINEERING

560

EYOB ABOYE WOLEHA

MANUFACTURING ENGINEERING

561

FASIL ABEBAW ZEGEYE

MANUFACTURING ENGINEERING

562

FASILEDES ALEBACHEW BAYE

MANUFACTURING ENGINEERING

563

HENOK SHIMELES GEBRETSADIK

MANUFACTURING ENGINEERING

564

KEBEBEW ALEMU TUFA

MANUFACTURING ENGINEERING

565

KIBREAB DANIEL ANITO

MANUFACTURING ENGINEERING

566

KIRUBEL ALEMAYEHU BEKELE

MANUFACTURING ENGINEERING

567

MELAKU ABEBAYEHU ABEBE

MANUFACTURING ENGINEERING

568

MIKIAS GHION MULUGETA

MANUFACTURING ENGINEERING

569

MULU GEBREHIWET GEBREZGABIHER

MANUFACTURING ENGINEERING

570

SILESHI ABEBE DEGEFU

MANUFACTURING ENGINEERING

571

SINTAYEHU SISAY CHALA

MANUFACTURING ENGINEERING

572

SISAY DEMISSIE BELEKO

MANUFACTURING ENGINEERING

573

TARIKU HABTESELASSIE BADIE

MANUFACTURING ENGINEERING

574

TEKALIGN KUNO ANULE

MANUFACTURING ENGINEERING

575

TEMESGEN NIGUSSIE MOCHE

MANUFACTURING ENGINEERING

576

TESFAKELAY SILAS SIMON

MANUFACTURING ENGINEERING

577

TINSAE NEGUSSIE MEKONNEN

MANUFACTURING ENGINEERING

578

YEDNEKACHEW MELESSE ASENNA

MANUFACTURING ENGINEERING

579

YOHANNES ADDIS DESSIE

MANUFACTURING ENGINEERING

580

YONAS WULETAW BEKELE

MANUFACTURING ENGINEERING

581

YOSEF NIBAB DIBAB

MANUFACTURING ENGINEERING

582

ABDO MUHAMMED TIBESSO

MECHANICAL ENGINEERING

583

ABEL YIRGAW GEBREMEDHIN

MECHANICAL ENGINEERING

584

ABENEZER KEBEDE LEMMA

MECHANICAL ENGINEERING

585

ABRAHAM FIKRENEWAY HIRUY

MECHANICAL ENGINEERING

586

ABREHAM SIYUOM WOLDEYES

MECHANICAL ENGINEERING

587

ABRHAM TADESSE GEBREKRISTOS

MECHANICAL ENGINEERING

588

ABRHAM WASIHUN ALEMAYEHU

MECHANICAL ENGINEERING

589

ADISU TADESSE TUMSA

MECHANICAL ENGINEERING

590

ALELIGNE YOHANNES SHIFERAW

MECHANICAL ENGINEERING

591

ALEMAYEHU BASHA TADESE

MECHANICAL ENGINEERING

592

ALI AHMED GUBO

MECHANICAL ENGINEERING

593

ANDEBET SENDEKIE GEBEYEHU

MECHANICAL ENGINEERING

594

ASHENAFI ANBESIE DABA

MECHANICAL ENGINEERING

595

BEREKET BELACHEW TILAHUN

MECHANICAL ENGINEERING

596

BEREKET MESELE WOLDETENSAYE

MECHANICAL ENGINEERING

597

BEREKET TESEMA OSSA

MECHANICAL ENGINEERING

598

BERNABAS AWEKE TENAW

MECHANICAL ENGINEERING

599

BESUFEKAD ALEMU ZEWDU

MECHANICAL ENGINEERING

600

BEZAWIT ASSEFA ESHETU

MECHANICAL ENGINEERING

601

BIKILA MERGA IRATI

MECHANICAL ENGINEERING

602

BIRUK ADBARU GEBEYEHU

MECHANICAL ENGINEERING

603

BIRUK WONDIMU ZELELEW

MECHANICAL ENGINEERING

604

DAGIM ABEBE BAYU

MECHANICAL ENGINEERING

605

DAGMACHEW AYELE HEYI

MECHANICAL ENGINEERING

606

DAWIT DESTA G/KIDAN

MECHANICAL ENGINEERING

607

DAWIT G/MARIAM G/EGZIABHER

MECHANICAL ENGINEERING

608

DEREJE AYALEW NEGASH

MECHANICAL ENGINEERING

609

FISAHA TADESSE ERGOGO

MECHANICAL ENGINEERING

610

GASHAYE GEBEYAW ASNAKE

MECHANICAL ENGINEERING

611

GIZAW LANTEBIYE BIRHANU

MECHANICAL ENGINEERING

612

HAFTE GEBREMEDIHIN GEBREMARIAM

MECHANICAL ENGINEERING

613

JIREGNA DINKISA ROMA

MECHANICAL ENGINEERING

614

KASSAHUN MENGISTU TEFERA

MECHANICAL ENGINEERING

615

MEGERSA DEBELU SEBOKA

MECHANICAL ENGINEERING

616

MIKIAS ASFAHA TAFERE

MECHANICAL ENGINEERING

617

NATNAEL MIRCO YAZBEC

MECHANICAL ENGINEERING

618

NEGASI ZERU HAILESLASSIE

MECHANICAL ENGINEERING

619

PETROS SAMUEL MENNA

MECHANICAL ENGINEERING

620

SAMUEL MESFIN AREGA

MECHANICAL ENGINEERING

621

SIMACHEW MOLLA MEKONEN

MECHANICAL ENGINEERING

622

SINTAYEHU TILAHUN HUNEGNAW

MECHANICAL ENGINEERING

623

SYUM MSGNA GEBREMICHAEL

MECHANICAL ENGINEERING

624

TEKLE BOKA BADEBO

MECHANICAL ENGINEERING

625

TEKLEWEYNI BERHE ARAYA

MECHANICAL ENGINEERING

626

TEWODROS ALEMAYEHU MESFIN

MECHANICAL ENGINEERING

627

TINSAE GULUMA MOLTOT

MECHANICAL ENGINEERING

628

TSION BACHA TIBA

MECHANICAL ENGINEERING

629

WUDINEH DILNESAW DEGA

MECHANICAL ENGINEERING

630

YEABSIRA MOLLA DUMESSA

MECHANICAL ENGINEERING

631

YEABSRA MEKDIM HAILU

MECHANICAL ENGINEERING

632

YESHANEW ABEBE TELELE

MECHANICAL ENGINEERING

633

YIRDAW ABEBE ALEMU

MECHANICAL ENGINEERING

634

YISAK AYELE BEKELE

MECHANICAL ENGINEERING

635

YOHANS SNTAYEHU KFLE

MECHANICAL ENGINEERING

636

YONATAN NIGUSSIE GEBISA

MECHANICAL ENGINEERING

637

YONATAN TSEGAYE MERESHA

MECHANICAL ENGINEERING

638

ABDI KISI TOLERA

MINING ENGINEERING

639

ABDULAZIZ JEMAL TOLA

MINING ENGINEERING

640

ABELNEH ANIMUT SHIFERAW

MINING ENGINEERING

641

ABNET GETACHEW GESSESSE

MINING ENGINEERING

642

AWOL MUSTEFA KEDIR

MINING ENGINEERING

643

AZMERAW ZEWDIE ESUBALEW

MINING ENGINEERING

644

BIKILA BENTI SIRIKA

MINING ENGINEERING

645

ERMIAS DAGNE NEGEWO

MINING ENGINEERING

646

FRAOL TESFAYE TOLERA

MINING ENGINEERING

647

GETANEH ABEBAY MINYWAB

MINING ENGINEERING

648

GETAWAY MENGSTU WELDATENSAY

MINING ENGINEERING

649

LEIKUN ZEGEYE DAGNACHEW

MINING ENGINEERING

650

MATI ALEMU SIYOUM

MINING ENGINEERING

651

MELESSE DEBELA DUBERO

MINING ENGINEERING

652

MICHAEL METAFERIA AYELE

MINING ENGINEERING

653

MIHRETEAB WOLDE MOGISO

MINING ENGINEERING

654

MIKIAS GASHAW RETA

MINING ENGINEERING

655

MILKIYAS SAMUEL KERO

MINING ENGINEERING

656

MINTESNOT SAMUEL TAMO

MINING ENGINEERING

657

MOHAMMEDNUR SHIFA ALI

MINING ENGINEERING

658

MOLLA DAGNE TESEGA

MINING ENGINEERING

659

MUEZ CHALACHEW GEBREMEDHN

MINING ENGINEERING

660

MUHYIDIN BEDRU SHIFA

MINING ENGINEERING

661

NAOL ABERA GONDOL

MINING ENGINEERING

662

NATHANALE GETAHUN BOGALE

MINING ENGINEERING

663

SISAY TEGEGN LAKEW

MINING ENGINEERING

664

TEKALIGN KEBEDE MENZO

MINING ENGINEERING

665

TEWELDE BERIHU ADHANE

MINING ENGINEERING

666

TINSAE DAMISEIE BEREDA

MINING ENGINEERING

667

TSADIK YADESSA TAYE

MINING ENGINEERING

668

WAYESSA TEREFE HINKOSA

MINING ENGINEERING

669

YONAS ASRES MENGISTU

MINING ENGINEERING

670

ABOMA BALCHA ABERA

SOFTWARE ENGINEERING

671

ADUGNA ALEMAYEHU WOLDEHAWARTAT

SOFTWARE ENGINEERING

672

ALEMAYOH SELOMON ABRHA

SOFTWARE ENGINEERING

673

AMIN ALIYI BEKER

SOFTWARE ENGINEERING

674

ANWAR TAJUNE ABDO

SOFTWARE ENGINEERING

675

ASSED MOHAMUD MUSSA

SOFTWARE ENGINEERING

676

BELETE AWOKE MHIRET

SOFTWARE ENGINEERING

677

BENJAMIN ABDU FANTAW

SOFTWARE ENGINEERING

678

BIKES ANDARGIE DAMTIE

SOFTWARE ENGINEERING

679

BIRUK FEKADE BYE

SOFTWARE ENGINEERING

680

BIRUK MAMO SHAREW

SOFTWARE ENGINEERING

681

BROOK BELIHU DURESSA

SOFTWARE ENGINEERING

682

DAGEM MEKONNEN GIRMA

SOFTWARE ENGINEERING

683

DAGMAWIT MULUGETA LEGESSE

SOFTWARE ENGINEERING

684

DANIEL FITSUM ABRAHA

SOFTWARE ENGINEERING

685

DAWIT TEGEGN KEBEDE

SOFTWARE ENGINEERING

686

ELSHADAY YIRGA TESFAYE

SOFTWARE ENGINEERING

687

ENDRIYAS YESHIDNIBER NASRESHA

SOFTWARE ENGINEERING

688

EPHRATA NEBIYU MELAKU

SOFTWARE ENGINEERING

689

ESHETIE GASHAW YIGIZAW

SOFTWARE ENGINEERING

690

ESTIFANOS ALEMSEGED ARAGAW

SOFTWARE ENGINEERING

691

EYERUSALEM SEMAHEGNE ABATE

SOFTWARE ENGINEERING

692

EYUEL ANDUALEM GEZAHEGN

SOFTWARE ENGINEERING

693

FIRAOL GIZACHEW TESHOME

SOFTWARE ENGINEERING

694

FISSEHA WONDWOSSEN DEJENE

SOFTWARE ENGINEERING

695

GADISA JEMAL ABDULAHI

SOFTWARE ENGINEERING

696

GIRMAYE GEBREMEDHIN ASHEBIR

SOFTWARE ENGINEERING

697

GIZACHEW BIRHANE MEKONNEN

SOFTWARE ENGINEERING

698

HABTAMU DIRES ENDALEW

SOFTWARE ENGINEERING

699

HAFTOM FSEHA GEBREMESKEL

SOFTWARE ENGINEERING

700

HAILU SITOTAW AWEKE

SOFTWARE ENGINEERING

701

HAMDI USMAEL UMAR

SOFTWARE ENGINEERING

702

HANAN ABRAR HUSEEN

SOFTWARE ENGINEERING

703

HISKIAS MELKE DINGETO

SOFTWARE ENGINEERING

704

KIDUS FIKER WORKU

SOFTWARE ENGINEERING

705

MAREW ENKOY YIRTAW

SOFTWARE ENGINEERING

706

MICHAEL ADANE YITAYIW

SOFTWARE ENGINEERING

707

MICHAEL MINALE ALEMU

SOFTWARE ENGINEERING

708

MISIKIR ADMASU ABULA

SOFTWARE ENGINEERING

709

MOGES TESFAY YOHANNES

SOFTWARE ENGINEERING

710

MOHAMMED JUNDI ABDE

SOFTWARE ENGINEERING

711

MULUGETA BERIHUN MEKONNEN

SOFTWARE ENGINEERING

712

MULUKEN GETACHEW MADE

SOFTWARE ENGINEERING

713

NARDOS TILAHUN TEFERA

SOFTWARE ENGINEERING

714

NEBIL ALI ADAM

SOFTWARE ENGINEERING

715

NEJAT HASSEN AREDO

SOFTWARE ENGINEERING

716

OBSA MAHAMED AHMED

SOFTWARE ENGINEERING

717

ODDA KUSSA KENAW

SOFTWARE ENGINEERING

718

SADAM GEBI HAMDA

SOFTWARE ENGINEERING

719

SHAMI YUSUF ADEM

SOFTWARE ENGINEERING

720

SURAWAK TARIKU TEMESGEN

SOFTWARE ENGINEERING

721

TESFA TESHOME AREDA

SOFTWARE ENGINEERING

722

TSEGAWBEZA YOHANNES YAYA

SOFTWARE ENGINEERING

723

TSION TADELE AMDEMARIAM

SOFTWARE ENGINEERING

724

WOGAYEHU GEZAHEGN GADISSA

SOFTWARE ENGINEERING

725

WUBIT ASMARE TEREFE

SOFTWARE ENGINEERING

726

YABETS ABAYNEH DERERO

SOFTWARE ENGINEERING

727

YABSIRA TEDLA HAILEMICHAEL

SOFTWARE ENGINEERING

728

YASCHALEW ERKIHUN BAYABL

SOFTWARE ENGINEERING

729

YITATEKU ADERAW FENTIE

SOFTWARE ENGINEERING

730

ABENEZER ABDI JBERIL

URBAN PLANNING AND DESIGN

731

ABEY TSEGAZEAB KEBEDE

URBAN PLANNING AND DESIGN

732

AHMED ABDUSEMED HABIB

URBAN PLANNING AND DESIGN

733

ASER SEYOUM TEZERA

URBAN PLANNING AND DESIGN

734

BEKALU MULAT TSEGA

URBAN PLANNING AND DESIGN

735

BURKA SHUBISA GODANA

URBAN PLANNING AND DESIGN

736

EFREM BEYENE MARKOS

URBAN PLANNING AND DESIGN

737

ERIMIYAS ZEWDINEH WOLDEYOHANNIS

URBAN PLANNING AND DESIGN

738

GIRUM PETROS AYAMO

URBAN PLANNING AND DESIGN

739

HEDIR MOHAMMED ALI

URBAN PLANNING AND DESIGN

740

KIBUR KASSIE MENGISTU

URBAN PLANNING AND DESIGN

741

MATHIOS DEMESSIE WOLDMICHAEL

URBAN PLANNING AND DESIGN

742

MIKIYAS YOHNNES TESFAMARIME

URBAN PLANNING AND DESIGN

743

NEBIUYAT DAMTEW DEMSSIE

URBAN PLANNING AND DESIGN

744

NEBIYOU DANIEL KASSA

URBAN PLANNING AND DESIGN

745

SAMSON AMBAW LEGESSE

URBAN PLANNING AND DESIGN

746

ABRAHAM TESHOME WOLDEYES

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

747

DEBRITU BEYENE WASSIE

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

748

FIROMSA UMAR MUMMED

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

749

KIBROM KIDANE KELELOM

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

750

KIDUS ASEGID MELKA

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

751

MISGANAW YOHANNES ADOLA

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

752

ROBEL GEBREEGZIABHER KIDANE

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

753

SEAD AMAN ABDI

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

754

SHIBIRU ABRAHAM WORASSA

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

755

TAMRAT TESFAYE FEREDE

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

756

TAYE ADEFRIS BEKELE

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

757

YOHANNES DEBRU TESHOME

WATER SUPPLY AND SANITARY ENGINEERING

758

EYERUSALEM SOLOMON KEBEDE

 

759

GALLE GEZAHEGN GELEBO

 

760

GETACHEW ASMARE WONDIMAGEGN

 

761

HABLE HAILESELASSIE GEBREMARIAM

 

762

NAHIL KEBEDE LIKASA

 

763

SHEWAN GEREMEW ABERE

 

764

TEGEGNE AGALU TEFERA

 

765

TENESAE GETU TEREFE

 

766

TIGIST GETACHEW TAMIRE

 

767

YOSEF TSIGEMARIAM SIMEGN

 

768

ABYALEW MOGES TESSEMA

 

769

AYANTU ETEFA TOLA

 

770

AYNALEM ALEMU SALI

 

771

BIRUKTAWIT GEBREMESKEL WOLDEGEBRIEL

 

772

ELIAS BIZAYEHU AYELE

 

773

LIDIYA HAILU TESSEMA

 

774

MULU ATLAW TADESSE

 

775

RAHEL AGUMAS WUDIE

 

776

RAHEL SISAY WEREDE

 

777

YABSERA TESFAYE HAILEGIORGIS

 

778

KALKIDAN TESHOME LEMMA

 

779

AFRAH MAHMMUD MAHMMED

 

 

 

 


If you need assistance on how to apply, Click here.

Ethiopian airlines would like to recruit qualified applicants for Trainee Pilot and Trainee Pilot Instructor. Accordingly, among 2019 prospective Graduates from Madda Walabu University, the below listed Candidates Are Requested to Read the Below Information Carefully and apply On the Below mentioned registration Date and Address.

Job Title: -  Trainee Pilot / Trainee Pilot Instructor

Required Qualification; - 2019 Undergraduate in any Engineering or IT related fields with a minimum CGPA of 2.75.

       OR

2019 Undergraduate in any other field of study with a minimum CGPA of 3.00 from recognized Ethiopian Higher Institutions and a minimum of ‘B’ in 10th grade EGSEC in Mathematics, Physics and English each or 50% grade point in Ethiopian University Entrance Exam in Mathematics, Physics and English each.

  N.B:    Age Limit:   For Trainee Pilot ≤ 25 Years’ Old

                                For Trainee Pilot Instructor ≤ 27 Years’ Old

Height:

  •   For Trainee Pilot Instructor

                       Male - Minimum 1.68 Meter             Female –Minimum 1.65 Meter

  •   For Trainee Pilot

                      Male - Minimum 1.70 Meter              Female –Minimum 1.65 Meter

Registration Date: June 21, 2019

Registration Place: Madda WalabuUniversity Main Campus

Interested applicants must bring: -

  •   8th Grade Ministry Card or birth certificate from city administration
  •   2019 1st semester grade report
  •   One passport size picture when they come for registration and physical screening.

N.B.  Candidates who previously failed on medical examination are not eligible for application. If anyone found to apply or join Ethiopian with false information will lead to subsequent termination from the process or employment upon discovery of the fact.

  •   Candidates whose name is not included in the below list but who fulfill the above requirement can apply On the abovementioned registration Date and Address.

NO

NAME OF CANDIDATE

FIELD OF STUDY

1

ASTER ABETA DUFERA

AGRO. ECONOMICS

2

SHAMBEL GUTA GEBESA

AGRO. ECONOMICS

3

FAYE GIZUMA ABA

AGRO. ECONOMICS

4

GELANE BULTO TESHOME

AGRO. ECONOMICS

5

FISEHA GELASA TAFA

AGRO. ECONOMICS

6

TAMIRU GIRMA DUFERA

AGRO. ECONOMICS

7

FIKADU ESHETU GONFA

AGRO. ECONOMICS

8

JIMA DEREJE DECHASA

AGRO. ECONOMICS

9

SEMIRA UMER JEWARO

AGRO. ECONOMICS

10

ABERASH TESHOME GURMU

AGRO. ECONOMICS

11

LEMMA CHALCHISA KENATI

AGRO. ECONOMICS

12

FAYERA GIRMA DERESA

AGRO. ECONOMICS

13

TENINET NECHO TEMESGEN

ECOTOURISM

14

GETITU GETASEW GUBENA

ECOTOURISM

15

ELSABET ABERA DIYESA

ECOTOURISM

16

GETAHUN NIGUS AYENEWU

ECOTOURISM

17

BIRKIE MULUALEM ABATE

ECOTOURISM

18

MERIMA AMDE HAMID

ECOTOURISM

19

KALIL SEID HADJI

ECOTOURISM

20

WUBISHET TASEW GORFE

ECOTOURISM

21

MULUGETA HAILE BORU

ANIMAL SCIENCE

22

TOLEWAK CHALA GARDAW

ANIMAL SCIENCE

23

MANAYE DESALEGN ENGDAW

ANIMAL SCIENCE

24

MEKDES MEZGABU TAFESE

ANIMAL SCIENCE

25

BEWUKET AYANA YEGZAW

ANIMAL SCIENCE

26

LIJALEM ENGIDA ALEMU

ANIMAL SCIENCE

27

TESHOMA ABDI DEGEFA

ANIMAL SCIENCE

28

NESTANET GETANEH HUNEGNAW

RDAE

29

FIKRU TADESE BOGALE

RDAE

30

GETACHEW TEKUAR TESHOME

RDAE

31

BILTSIGINA DAWIT BIREGA

RDAE

32

ABRAHAM ALTO ADOLE

RDAE

33

TEMESGEN WORKU YIGZAW

RDAE

34

KASA GETAHUN MEKONNEN

RDAE

35

TIGIST AMINIE NIGUSIE

PLANT SCIENCE

36

JEMAL HAJI NURA

PLANT SCIENCE

37

KIDUS ANDARGACHEW TESHOME

NRM

38

EMEBET LIULE BIRKU

NRM

39

MELAKU GENET XXX

NRM

40

GEBIYAW FEREDE ENDALEW

NRM

41

URGESA KEBATA LETA

NRM

42

FITALA GEGAGA BEDASO

NRM

43

MELAK DAMTIE BITEWLGN

NRM

44

GEDIFEW ASRESSA AMARE

NRM

45

LALISE BIRHANU TAFA

FORESTRY

46

TAFERU TADESA AKKEFA

FORESTRY

47

KERALEM MEWAHEGN MIHRETIE

FORESTRY

48

MEWUDED TESFA ALEMU

FORESTRY

49

ASNAKE BEYENE GANA

FORESTRY

50

BELETE AYANEW EGIGU

FORESTRY

51

ABDULMALIK HASEN AHMEDA

BIOLOGY

52

ADISU KEBEDE SENBETO

BIOLOGY

53

AMARECH MOLLA KIBRET

BIOLOGY

54

AYFOKRU TSEGAYE DIKIRE

BIOLOGY

55

DEMEKE DAKA KETERE

BIOLOGY

56

FILIMON ASMARE LIWIZE

BIOLOGY

57

GALMA JATANI GALGALO

BIOLOGY

58

MEBRHIT HAILEJWERGIS FANTAY

BIOLOGY

59

MOHAMMED HIDRIS JIBRO

BIOLOGY

60

MUSA ABDULLAHI KUMBI

BIOLOGY

61

TAJEBE DASA MEKONNEN

BIOLOGY

62

TIGIST AWOKE GASHU

BIOLOGY

63

WOYINTU TOPHA HAMIXO

BIOLOGY

64

ABEBA MOLLA TADELE

BIOLOGY

65

TIGIST FENTAW GEDAMU

BIOLOGY

66

AMAN SULTI ABDUREHMAN

BIOLOGY

67

DEMISU TAKELE GEZAHEGN

BIOLOGY

68

FETENE ESHETU GELETA

BIOLOGY

69

FIKRU NAGESA WARE

BIOLOGY

70

GENET BELAY TAKELE

BIOLOGY

71

KIDIST ALEHEGN BEZE

BIOLOGY

72

KURI ABDUBA GALGALO

BIOLOGY

73

MERESEIT WELDU HINTSU

BIOLOGY

74

MULUNESH AMSALU TIRUNEH

BIOLOGY

75

RIBKA DINKU AZIKE

BIOLOGY

76

SALIHA ABDULJALIL ISMAIL

BIOLOGY

77

SENAYT BELACHEW TIHUNBELAY

BIOLOGY

78

WAKO GELGELU GOBENA

BIOLOGY

79

YESHIWERK HAILU DESTA

BIOLOGY

80

KEFYALEW KIFLE WANSARA

CHEMISTRY

81

KEDIR MALEYKO BEDASO

CHEMISTRY

82

DERU GIRMA WONDIMU

CHEMISTRY

83

NAJO ADEM YUYA

CHEMISTRY

84

ETENESH GUYLITA KUSSSIA

CHEMISTRY

85

ABDI KASIM MALEYKO

CHEMISTRY

86

EDEN BELIHU TESFAYE

CHEMISTRY

87

SHIMELIS DIDA DEME

CHEMISTRY

88

FRESENBET WORKU YIMER

CHEMISTRY

89

ASASAHAGN YETNGETA WELDEKIDAN 

CHEMISTRY

90

AKLILU GOA RUCHA

CHEMISTRY

91

OSMAN KEDIR HAMDA

CHEMISTRY

92

MAMUSH HABTAMU GEDANO

CHEMISTRY

93

TIRUSEW ALEMNEW HAILE

CHEMISTRY

94

DEME GETACHEW BEHARU

CHEMISTRY

95

FIREW TESHOME DODA

CHEMISTRY

96

KEDIR MALEYKO BEDASO

CHEMISTRY

97

DERU GIRMA WONDIMU

CHEMISTRY

98

NAJO ADEM YUYA

CHEMISTRY

99

ASRES DINKIE GOSHU

CHEMISTRY

100

GENA ADEM WAKO

CHEMISTRY

101

ASREBEB TESHOME MOLLA

SPORT SCIENCE

102

TAMASAGEN HINKOSA GEMEDA

SPORT SCIENCE

103

MENGESHA MENCHIKA AGO

SPORT SCIENCE

104

ABEBE DESSIE BELAY

SPORT SCIENCE

105

MEQUANINT ADIS ZEMENE

SPORT SCIENCE

106

EDILU EYOB BUTA

SPORT SCIENCE

107

MITKIE DIRES SITOTAW

SPORT SCIENCE

108

GOY PETER DOR

SPORT SCIENCE

109

ASKALEMARIAM TEKLU KASSIE

SPORT SCIENCE

110

MELKAMU KASA KILISA

ENVIRONMENTAL SCIENCE

111

ABDINEJIB MAHAMUD SHEKABDI

ENVIRONMENTAL SCIENCE

112

BUOM JOHN YAT

ENVIRONMENTAL SCIENCE

113

PANY BIEL JARG

ENVIRONMENTAL SCIENCE

114

GEZAET TEKARE GEBREHIWOT

ENVIRONMENTAL SCIENCE

115

SINDU BELAY AYALEW

ENVIRONMENTAL SCIENCE

116

HANAMARIAM TESAKA DAMTEW

ENVIRONMENTAL SCIENCE

117

YIHENEW KEFIE DASSIE

ENVIRONMENTAL SCIENCE

118

ENAT ZEGEYE ZATO

ENVIRONMENTAL SCIENCE

119

BRZAF TEWOLDE G/

ENVIRONMENTAL SCIENCE

120

SELAM ASIRESE DESSIE

ENVIRONMENTAL SCIENCE

121

TSIGEREDA AYELE ENARO

ENVIRONMENTAL SCIENCE

122

SEBLE MULU AYALEW

ENVIRONMENTAL SCIENCE

123

TIGIST TIZAZU BELAY

ENVIRONMENTAL SCIENCE

124

MULUNESH LAKE ALAMIREW

ENVIRONMENTAL SCIENCE

125

YESUF KASSAW ALI

PYCHOLOGY

126

LEMLEM TESFAYE FISEHA

PYCHOLOGY

127

ABEZU ENDALE SISAY

PYCHOLOGY

128

DIREBA TIGERE DINADE

PYCHOLOGY

129

BEMNET GIRMA WOLDE

PYCHOLOGY

130

ABRHAM MEKURIA NIGATU

PYCHOLOGY

131

BIZUAYEHU GARDIE TADELE

PYCHOLOGY

132

SITI JEMAL ALYA

PYCHOLOGY

133

MUNIRA TEMAM JEMAL

PYCHOLOGY

134

BEKELU GRUM DEBEBE

PYCHOLOGY

135

MULUGETA ASEFA TEFERA

PYCHOLOGY

136

MURA YAJBU REDI

PYCHOLOGY

137

SELAMWIT MINDAYE TEGEGN

PYCHOLOGY

138

FINTANESH DESSALEGN ZEWEDU

PYCHOLOGY

139

LIDYA WENDIE ABEBE

PYCHOLOGY

140

NITSUH ENGEDASEW SHEWASEMA

PYCHOLOGY

141

EMEBET YIRGA MAZENGIYA

PYCHOLOGY

142

FIREHIWOT MELKE TIZAZU

PYCHOLOGY

143

SISAY WORKYE MUCHE

PYCHOLOGY

144

TIGIST YEDERSAL TEBEJE

PYCHOLOGY

145

AMINAT SIED BIRU

PYCHOLOGY

146

SAMUEL LODEBO GATE

PYCHOLOGY

147

SENTAYEHU SHUMYE ALEMU

PYCHOLOGY

148

HANA ALEMU ZUREBET

PYCHOLOGY

149

FOZIYA AASSEN SHEBISH

PYCHOLOGY

150

MOHAMMED ENDRIS ALI

PYCHOLOGY

151

SEID ADEM YIMER

PYCHOLOGY

152

ZEBIBA AKMEL MUZEMIN

PYCHOLOGY

153

ADERAJEW GEBRE/SILASSIE ADANE

PYCHOLOGY

154

MENGISTU KASSA BARIKLIGN

ADULT EDUCATION

155

TIGIST AMOGNE ASEGU

ADULT EDUCATION

156

MELAKU HAYILGIORGIS NEGUSSE

ADULT EDUCATION

157

BETELEHEM SIMENEH ASMARE

ADULT EDUCATION

158

DEREJE YACOB TUMEBO

ADULT EDUCATION

159

TIGABU MELESE WONDIMENEH

ADULT EDUCATION

160

ABDULMALIK AHMED HUSSIEN

ADULT EDUCATION

161

BADIMAW MOLLA DEBEBE

ADULT EDUCATION

162

LAKECH DESSIE TAYE

ADULT EDUCATION

163

LEUL GEBRECHERKOS AMARE

ADULT EDUCATION

164

NAZRAWIT MABRE MENGSTU

ADULT EDUCATION

165

BEZAWIT NORA BERIHUN

ADULT EDUCATION

166

ASABIEDAGNACHEWUBAYHIE

GEOGRAPHY

167

UFAYSACHARKO TESSA

GEOGRAPHY

168

LEMMA LANKAMOMOKRA

GEOGRAPHY

169

YADASANAGASAMATI

GEOGRAPHY

170

MULUKENTADESSEWORKU

GEOGRAPHY

171

ABRHAMNIGATUMERSHA

GEOGRAPHY

172

WUDIEBEKURETSEGAYE

GEOGRAPHY

173

BEYNOMENGISTBIRARA

GEOGRAPHY

174

MESFINMILIKIASEKAMO

GEOGRAPHY

175

SIMEGN LEMMA LEFEBO

GEOGRAPHY

176

SEBLEZEWOUDUATINAFIE

GEOGRAPHY

177

AHMEDIN IBRAHIM MOHAMMED

GEOGRAPHY

178

FEKADUGETACHEWSEYOUM

GEOGRAPHY

179

LATATEFERIMEDIN

GEOGRAPHY

180

MEGERSA MOHAMMED YAKOB

GEOGRAPHY

181

AYANAABERAGARI

GEOGRAPHY

182

MURAD KEMAL BESHIR

GEOGRAPHY

183

DEDEFOYOSEFDEBO

GEOGRAPHY

184

JEMALABRAHIMAME

GEOGRAPHY

185

ABUSHTAKELEDINKSEW

GEOGRAPHY

186

YASINYUYOABDULA

GEOGRAPHY

187

LIDIYABARISOEDAO

GEOGRAPHY

188

OBSA MOHAMMED AHMED

GEOGRAPHY

189

ZERFUTILAHUNKASSA

GEOGRAPHY

190

JAFERABDELLAADEM

GEOGRAPHY

191

DAGINETTAMIRATTEBORE

GEOGRAPHY

192

ALMAZ TESFAYE AYALEW

AMARIC

193

AMARECH ENDESHAW ANSHEBO

AMARIC

194

BEZAWIT MEKONEN ABATE

AMARIC

195

BERTUKAN ALAMER DEBELA

AMARIC

196

DESALEW AYALEW KELKAY

AMARIC

197

DESTAYETESFAYETEMESEGEN

AMARIC

198

EMERU EJEGU BUSHO

AMARIC

199

FEKERTETADESSEWORKU

AMARIC

200

FIRE JORGA KALORE

AMARIC

201

HADERA GERASE ABREHA

AMARIC

202

KASSAYE DAGENEW GEBER HIWOT

AMARIC

203

MAMARU YEZENGAW MEBRAT

AMARIC

204

MESELE GETACHEW HARSANA

AMARIC

205

MIKAYAS ZERIHUN AYENALEM

AMARIC

206

NIGEST TESFAHUN ASEMAMAW

AMARIC

207

REDIET TESFAYE TEMESEGEN

AMARIC

208

YABIBAL ADDIS ENCHALEW

AMARIC

209

YOHANES ABERA MOGESS

AMARIC

210

ABUSH MERKEBU TADESSE

AMARIC

211

YECHALE NIGUSSIE MEHARA

ENGLISH

212

WEYNISHET MOLLA CHEKOLE

ENGLISH

213

DINIKINESH BANDA HEGANO

ENGLISH

214

TOFIK NURETA MOSHAGA

ENGLISH

215

TAGESECH BEKELE NURISO

ENGLISH

216

KASIM KEDIR BEYAN

ENGLISH

217

BAHAR AME MOHAMMED

AFAN OROMO

218

MISRAK DESTA SIYOUM

AFAN OROMO

219

MAMUSH LEMMA DEMISSIE

AFAN OROMO

220

ADEM AHMED SAFENO

AFAN OROMO

221

AHIMED ILIAS OUMER

AFAN OROMO

222

ATRSAWAGEGNSISAY

HISTORY

223

EMAWAYISHMOLAAMESHE

HISTORY

224

ESAFIREWSULEMAN

HISTORY

225

HUSENDAWUDADEM

HISTORY

226

SELAMAWITDESALEWDAGNEW

HISTORY

227

TIRUYESISAYTEYEYHUN

HISTORY

228

FISEHAWASSIENIGUSSIE

HISTORY

229

ABDISHA MOHAMMED ALIYI

HISTORY

230

FURDOSAABDELLAMUMME

HISTORY

231

CHALIDENDEADILBA

HISTORY

232

ASSEFA SINTAYEHU KEBEDE

CIVICS

233

TILAHUN SAGARO ABALE

CIVICS

234

TAYACHEW GETANEH MOLLA

CIVICS

235

DASHO DARGGE DASSA

CIVICS

236

MESERT ANDUALEM MEKONNEN

CIVICS

237

ABERA EYASU HARKA

CIVICS

238

MULUNESH NIGUSIE KASSAHUN

CIVICS

239

HAWA BAYE SISAY

CIVICS

240

TAMIRAT ABEBE DOLLSO

CIVICS

241

WALEDAMLEK FETAHI MEKONNNEN

CIVICS

242

SINDU TELEMA BIABLE

SOCIOLOGY

243

MELESE KIBAB AYELE

SOCIOLOGY

244

ELIAS FANTU FELEKE

SOCIOLOGY

245

MOLLA GETAHUN TESFA

SOCIOLOGY

246

SHASHITU MOGES DERSESH

SOCIOLOGY

247

EYARUS ALEMU TOLA

SOCIOLOGY

248

LETA AHMED ADEM

SOCIOLOGY

249

ENYEW ALEMU TADESSE

SOCIOLOGY

250

YOSEF  DIDA SISAY

SOCIOLOGY

251

ABDULSEMED DESALEW ALI

MATHIMATICS

252

BELAYINEH MELKAMU FENTA

MATHIMATICS

253

DEREJE GADISA YAI

MATHIMATICS

254

DILE FANTAHUN IDIRIS

MATHIMATICS

255

EJARA ALEMU KERO

MATHIMATICS

256

ESKEDAR FASSIL LEMMA

MATHIMATICS

257

EYERUSALEM BEKELE KEBEDE

MATHIMATICS

258

IBSA SHAZELI MUSA

MATHIMATICS

259

KAMIL ABDUREHIM KEDIR

MATHIMATICS

260

KASIE DAGNE BELAY

MATHIMATICS

261

KEMAL ABDULAHI ALIYE

MATHIMATICS

262

KINDU MELKA AWOKE

MATHIMATICS

263

TAREKEGN ADDISE YOHANNES

MATHIMATICS

264

TESFAHUN MENDIDA ENKURE

MATHIMATICS

265

WAKALA MADACHO LIBAN

MATHIMATICS

266

WONDIFRAW AMANU ATALAY

MATHIMATICS

267

WONDIMU WOMA DATE

MATHIMATICS

268

YARED KEBEDE SHIBRU

MATHIMATICS

269

SERKALEM TAKELE GEZAHEGN

STATISTICS

270

CHALACHEW GASHU ANIMUT

STATISTICS

271

HANNA ZINABU ESHETE

STATISTICS

272

BIRKINESH ASEFA ASA

STATISTICS

273

KEDIR HAMDA JILO

STATISTICS

274

JEMILA KEMAL MUBARIK

STATISTICS

275

KALKIDAN SHEWEFERA ATILIE

STATISTICS

276

WAKO HUKA BONEYA

STATISTICS

277

KIDIST MULUGETA ZEBENE

STATISTICS

278

FAYE DABA ABDI

STATISTICS

279

SENAIT BIRHANU ABADI

STATISTICS

280

MINTWAB BELAY GEZAHUGN

STATISTICS

281

HABTAMU WALELGN TAYE

STATISTICS

282

SELAMAWIT TSEGAYE ESHETU

STATISTICS

283

SIHAM BELACHEW SHIRBESA

STATISTICS

284

SHEWANESH GULAL ATENA

STATISTICS

285

MINILK AMSALU MELABO

STATISTICS

286

KEDIJA SHEREFA SHARIF

STATISTICS

287

AHMED SUFIYAN ABDURO

STATISTICS

288

SISAY GEDIF GEBEYEHU

STATISTICS

289

DOYO GALGALO DIDA

STATISTICS

290

MEKIA BELAY HASSEN

STATISTICS

291

ESUALEW AMARE TAYE

STATISTICS

292

HASHIME SINTAYEH KEBEDE

STATISTICS

293

ENATTHUN DEMIL YRSAW

STATISTICS

294

NABI HUSSEIN WADDESO

STATISTICS

295

TIRFE ASRAT SHAWUL

STATISTICS

296

MELESE LAKEW TEGENGE

STATISTICS

297

WAKO BAGAJA GODANA

STATISTICS

298

IFA ABDI HASHUM

STATISTICS

299

HAILU NEGASH BETE

STATISTICS

300

ALEMAYEHU BIRHANU ABERA

STATISTICS

301

DEBELU LEMMA DEGEFE

STATISTICS

302

EBSA MOHAMMED SIRAJ

STATISTICS

303

YLBELTAL ASMARE YIZENGAW

STATISTICS

304

EJARA DIBABA MOTI

STATISTICS

305

BORU DIMA MOLA

STATISTICS

306

WAGANESH FEKADU ENGDAWORK

STATISTICS

307

GETANEH ZEWDIE WALLE

STATISTICS

308

DEJENE REGANE BOKA

STATISTICS

309

AGANSO ABATE MEKURIA

PHYSICS

310

KIDIST GASHAWDERESSE

PHYSICS

311

DANIEL TASFA KENO

PHYSICS

312

GAMACHU DAGAFAHAMBISA

PHYSICS

313

ENATNESHYAREGALTADEG

PHYSICS

314

LIYA SHEMILISE DERJE

PHYSICS

315

MIHRET KASSA GIRMAW

INFORMATION SCIENCE

316

BONSA TADESE JALETA

INFORMATION SCIENCE

317

SOLOMON BACHA GUTEMA

INFORMATION SCIENCE

318

EBRAHIM HUSEN ALIYI

INFORMATION SCIENCE

319

GEBRETSADIK NIGUS MOTBAYNOR

INFORMATION SCIENCE

320

SHIMALSS KEBEBA SENBEBA

INFORMATION SCIENCE

321

YIBLET BIRHANU TESSEMA

INFORMATION SCIENCE

322

MUHAMMED AMAN ALIYE

INFORMATION SCIENCE

323

LEMMA DIBABA DEBELE

INFORMATION SCIENCE

324

ALEMAYEHU BERHANU ADERE

INFORMATION SCIENCE

325

TESFA TAKELE TOLESSA

INFORMATION SCIENCE

326

SAMSON DERESSE SEIFU

INFORMATION SCIENCE

327

SAMUEL HAILU HAYU

INFORMATION SCIENCE

328

WUBALE BELAY ATINAFU

INFORMATION SCIENCE

329

ESHETU LEMI BEDASO

INFORMATION SCIENCE

330

GETNET GEREMEW ALEBACHEW

INFORMATION SCIENCE

331

RAHEL KIBRET ALEMU

INFORMATION SCIENCE

332

SHUGUTE JUFARA GEDA

INFORMATION SCIENCE

333

ABSHIRU USEN GORBA

INFORMATION SCIENCE

334

MAMUYE TURUNEH BUSHU

INFORMATION SCIENCE

335

PAULOS KELBESA MULETA

INFORMATION SCIENCE

336

TOLESA BENTI DIRO

INFORMATION SCIENCE

337

GEBISA KEJELA DAWO

INFORMATION SCIENCE

338

ABDULKADIR JEYLAN HASSEN

INFORMATION SCIENCE

339

GUTEMA BOTE NUGUSE

INFORMATIONSYSTEM

340

MAMUSH KASIM TUSARE

INFORMATIONSYSTEM

341

FANTAHUN BAKALA TOLINA

INFORMATIONSYSTEM

342

DEREJE TESHOME BALCHA

INFORMATIONSYSTEM

343

LENSA TADESE CHALA

INFORMATIONSYSTEM

344

ABRIHAM FIKADU NIGUSIE

INFORMATIONSYSTEM

345

YEZID ABAMECHA ABADIMA

INFORMATIONSYSTEM

346

SEMIRA KEDIR HAMMU

INFORMATIONSYSTEM

347

MAHLET UKA BUKARO

INFORMATIONSYSTEM

348

RETA KEBEDE AYANA

INFORMATIONSYSTEM

349

MILKESSA LAMESSA DALESA

INFORMATIONSYSTEM

350

GADISA IDESA JABESA 

INFORMATIONSYSTEM

351

TADELE TEKU TURE

INFORMATIONSYSTEM

352

TOLESA TAMIRU ALEMU

INFORMATIONSYSTEM

353

MERARTU ZEWUDE TOLESA

INFORMATIONSYSTEM

354

JEYELAN GEMEDA BANETA

INFORMATIONSYSTEM

355

BIRHANU TEKA BORJA

INFORMATIONSYSTEM

356

FANOSE NIGUSE SIME

INFORMATIONSYSTEM

357

ESRAEL ALEMAYEHU

COMPUTER SCIENCE

358

AMANUEL DESSALEGN

COMPUTER SCIENCE

359

TESHOME DABA SEFISA

COMPUTER SCIENCE

360

REHIMA USMAN

COMPUTER SCIENCE

361

SERKALEM DEMILLE

COMPUTER SCIENCE

362

BERHANU MULATU

COMPUTER SCIENCE

363

KALKIDAN BELAY ABEBAYO

COMPUTER SCIENCE

364

HAWLET SHIKUR

COMPUTER SCIENCE

365

KEMAL KORODE HORDOFA

COMPUTER SCIENCE

366

NASIR GODANA WAQAYO

COMPUTER SCIENCE

367

HIWOT DEJENE

COMPUTER SCIENCE

368

ABDI HASSEN

COMPUTER SCIENCE

369

TESFAYE DENDANA REGASA

COMPUTER SCIENCE

370

SAMRAWIT MENGISTU

COMPUTER SCIENCE

371

TULULA JAMBO

COMPUTER SCIENCE

372

ADEM HERSHA

COMPUTER SCIENCE

373

ANBESA BIZUNEH

COMPUTER SCIENCE

374

HELEN SEID

COMPUTER SCIENCE

375

UKESHA EDASO GEMEDA

COMPUTER SCIENCE

376

SHIMELIS KEBEDE HAILU

COMPUTER SCIENCE

377

ABDISA DABALA DIBABA

COMPUTER SCIENCE

378

MAMO CHIMDI MIDEKSA

COMPUTER SCIENCE

379

ALI ABDULAY

COMPUTER SCIENCE

380

ABDULHAMID SULTAN

COMPUTER SCIENCE

381

YUSUF AMMENNUR MOHAMMED

COMPUTER SCIENCE

382

BUTA DERIBA

COMPUTER SCIENCE

383

NEGESSE ALEMU KENENI

COMPUTER SCIENCE

384

DISASSA MERGA

COMPUTER SCIENCE

385

GELANA YADESA

COMPUTER SCIENCE

386

SHIBIRU SEBSIBE ADI

COMPUTER SCIENCE

387

FILSATA TAYE NEGASH

COMPUTER SCIENCE

388

SOLOMON TADESSE GEDEFA

COMPUTER SCIENCE

389

JALETO EDAO GALGELU

COMPUTER SCIENCE

390

HUMENISEID

COMPUTER SCIENCE

391

DANIEL DEREJE ABEBAW

COMPUTER SCIENCE

392

BAYISA DISASA

COMPUTER SCIENCE

393

SHUEYBI USMAN MOHAMMED

COMPUTER SCIENCE

394

BEHARU HABTAMU

COMPUTER SCIENCE

395

DIRIBA NEGESSA

COMPUTER SCIENCE

396

DEJENE KUMA

COMPUTER SCIENCE

397

DAGIM FEKADU GEMEDA

COMPUTER SCIENCE

398

KALID ABDA

COMPUTER SCIENCE

399

MUHIDIN YUSUF

COMPUTER SCIENCE

400

AMINA HUSSEIN MOHAMMED

 

 


If you need assistance on how to apply, Click here.

Ethiopian airlines would like to recruit qualified applicants for Trainee Pilot and Trainee Pilot Instructor. Accordingly, among 2019 prospective Graduates from Assosa University, the below listed Candidates Are Requested to Read the Below Information Carefully and apply On the Below mentioned registration Date and Address.

Job Title: -  Trainee Pilot / Trainee Pilot Instructor

Required Qualification; - 2019 Undergraduate in any Engineering or IT related fields with a minimum CGPA of 2.75.

       OR

2019 Undergraduate in any other field of study with a minimum CGPA of 3.00 from recognized Ethiopian Higher Institutions and a minimum of ‘B’ in 10th grade EGSEC in Mathematics, Physics and English each or 50% grade point in Ethiopian University Entrance Exam in Mathematics, Physics and English each.

  N.B:    Age Limit:   For Trainee Pilot ≤ 25 Years’ Old

                               For Trainee Pilot Instructor ≤ 27 Years’ Old

Height:

  • For Trainee Pilot Instructor

                       Male - Minimum 1.68 Meter             Female –Minimum 1.65 Meter

  • For Trainee Pilot

                      Male - Minimum 1.70 Meter              Female –Minimum 1.65 Meter

Registration Date: June 21, 2019 – June 22, 2019

Registration Place:  Assosa University Main Campus

Interested applicants must bring: -

  • 8th Grade Ministry Card or birth certificate from city administration
  • 2019 1st semester grade report
  • One passport size picture when they come for registration and physical screening.

N.B.  Candidates who previously failed on medical examination are not eligible for application. If anyone found to apply or join Ethiopian with false information will lead to subsequent termination from the process or employment upon discovery of the fact.

  • Candidates whose name is not included in the below list but who fulfill the above requirement can apply On the abovementioned registration Date and Address.

 

 

NO

STUDENTS NAME

FIELD OF STUDY

1

MOHAMED ARGO

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

2

GETNET TEWYE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

3

GEDAM MATIWOS

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

4

DEJENE DEMISE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

5

YASIN TAMERU

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

6

BINIAM TADESE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

7

MISGANU DEREJE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

8

GENEMO USHINA

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

9

GEMECHU MELAKU

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

10

GADISA GERBA  

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

11

DEREJA TESFU

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

12

CHALA ABEBE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

13

BELACHEW BEYENE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

14

ANDUALEM YECHALE

CIVICS AND ETHICAL STUDIES

15

EBISE TERFA KIMOSE

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

16

GEMEDA BULI BATORA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

17

ALI ISMAEL

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

18

HABTAMU KASSAYE ARAGE

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

19

HABTAMU MIHRET ABEBE

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

20

GUDETA WAKIGARI YANIDO

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

21

GEMECHIS OLANA GEBISA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

22

FIKADU BULI SERDA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

23

FENTAYE SEID EBRHIM

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

24

EYOBE MELESE KASSA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

25

ESMAEL MOHOMDE IBRO

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

26

BUTASHA BURKA BOE

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

27

AMLAKIE TEMESGEN MULATU

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

28

ALEM BEZA W/HANA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

29

ADERAJEW MULUWORK

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

30

ABAS ALIYI

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

31

LALISE TAMIRU MERDASA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

32

MELIHA JEMAL AKMEL

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

33

MOTUMA TESFAYE GAROMA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

34

TSEHAYNESH ANTENEH

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

35

YITATEKU DAGNE BELAY

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

36

JAMES MONYOUNG MALER

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

37

SEWALEM ADERAW

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

38

TER KEATNYITH DIW

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

39

CALTU GEDEFA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

40

KUMSA SEBOKA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

41

YAKOB TARAKA

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

42

ENDRIS HUSSEN ADEM

ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE

43

AMANUEL TEFERA SORI

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

44

ALEMAYEHU ABERA AYISE

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

45

ABERA KIRBA KIA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

46

GEREMA HAILU EBA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

47

BUSHA GETACHEW DEBELETA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

48

TOLERA MEZGEBU TAFESE

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

49

DULA JIRATA LEMU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

50

GAROMA GOMORO IBSA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

51

TADESSE MAREW AWOKE

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

52

MEKEDAW DERESE GEDAMU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

53

AKALU ABINET ASINAKE

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

54

ASAYU TENAW YIMIRETU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

55

TIRUYE BUATAYE GETU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

56

ANDUAMLAK AWOKE AYALEW

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

57

WAGAYE TADESSE YILMA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

58

BIKILA BELAY NEGASH

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

59

DEMEK ATNAFU ALEMU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

60

AYNADIS YESERAH ALEMU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

61

MOHAMED NAZIR SOBIR

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

62

MOTUMA FUFETA TESEMA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

63

ABDULKADIR MOHAMED AHIMED

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

64

MINYICHIL ABAWA MENBER

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

65

CHALTU DESSALEGN ABABA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

66

KULANI FUFA DUGASA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

67

YILKAL TESFA KEBEDE

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

68

HABTAM TEKIL EMBIALE

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

69

GUTU TEFERA NEGASA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

70

TEHIR KEWET JIRU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

71

GIRMA TEMESGEN KENEA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

72

SELAM GEBRA BONGER

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

73

YADETA MERGA BIRU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

74

MULUEMEBET YILMA GIZAW

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

75

MOHAMED AHIMED HASEN

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

76

ALIYI UMER ABDULLA

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

77

GENET FIKADU WELDEMICHAEL

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

78

MUJAHID ABDELKADIR ABDUKERIM

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

79

FIKADU DANGESO DASHO

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

80

BANCHU WAGAW LIMENH

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

81

TIRUYE BUATAYE GETU

GEOGRAPHY AND ENVIRONMENTAL STUDIES

82

HABTU GETU MESFIN

PSYCHOLOGY

83

GIRMA GETU TSEHAYU

PSYCHOLOGY

84

ZEYNEB ALI MUHAMMED

PSYCHOLOGY

85

WOYESA DEREJE GADISA

PSYCHOLOGY

86

WORKIE BRIE ATINAFU

PSYCHOLOGY

87

WONDANTE EMAGNE ALEMU

PSYCHOLOGY

88

WEYNAREG ALAYU LEMA

PSYCHOLOGY

89

WASIHUN BEKELE ASEGA

PSYCHOLOGY

90

WAKJIRA DEBELA OLANA

PSYCHOLOGY

91

TUFA GONFA DUGASA

PSYCHOLOGY

92

SELAMAWIT GETACHEW BINALFEW

PSYCHOLOGY

93

NAKACHEW TEFERA SIRA

PSYCHOLOGY

94

MERDYA AHEMED SALHE

PSYCHOLOGY

95

MEKDES MUCHE AREGA

PSYCHOLOGY

96

LAMESSA TAKELE AYANA

PSYCHOLOGY

97

HAYMANOT MEQUANINT ADEMASI

PSYCHOLOGY

98

GASHAW ESKEZIA MUCHE

PSYCHOLOGY

99

GASHAW ADANE BITERF

PSYCHOLOGY

100

FASIL KEFYALEW GELAYE

PSYCHOLOGY

101

DIRIBA WORKU BULBULE

PSYCHOLOGY

102

CHALA ASEFA BURRUSIE

PSYCHOLOGY

103

BIRHAN YEMATAW EMRU

PSYCHOLOGY

104

BETSEBAY AMARE TIRUNAH

PSYCHOLOGY

105

AYALEW TADESSE ARAGAW

PSYCHOLOGY

106

AMSALU YESHIWAS AYALEW

PSYCHOLOGY

107

ABERA DEGU NEZHINE

PSYCHOLOGY

108

ABERA  TESEFA CHALI

PSYCHOLOGY

109

TADELE ABEBAW SIBER

SOCIOLOGY

110

TAKELE SHIBABAW FELATE

SOCIOLOGY

111

MEKASH ENGIDAW TEGEGN

SOCIOLOGY

112

SISAYNEW MOLA ZEGEYE

SOCIOLOGY

113

SINTAYEHU DAMGAMO DOTORA

SOCIOLOGY

114

MULUGETA GEDEFAW BIRILE

SOCIOLOGY

115

MEKUWANENT ALEW DERRESS

SOCIOLOGY

116

MEBRATU WORKNEH ALULA

SOCIOLOGY

117

GEBREMIKAEL  MENGISTU MOLA

SOCIOLOGY

118

DERISO ABICH MINTIE

SOCIOLOGY

119

BELAYNESH SETEGN TIGABU

SOCIOLOGY

120

BAMLAKU YALEW YIHUNE

SOCIOLOGY

121

AYAL ABERA MOTE

SOCIOLOGY

122

ALEMITU NIGUS ALEMAYEHU

SOCIOLOGY

123

TESFAMICKAEL YIMANE MEKONON

SOCIOLOGY

124

TEMESGEN ABATE HAILU

SOCIOLOGY

125

SAMUEL ABDISA MITIKU

SOCIOLOGY

126

REDIET ENIDEG AYALEW

SOCIOLOGY

127

MULU MELIE CHEKOL

SOCIOLOGY

128

IBISA  DENGABASA ABAJE

SOCIOLOGY

129

GIZACHEW MARU MEKONON

SOCIOLOGY

130

GEBRECHERKOS KAHISAY ADDIS

SOCIOLOGY

131

DESALEGN ASEFA ADUGNA

SOCIOLOGY

132

BELAYNESH WORKIE AMBAW

SOCIOLOGY

133

BAZEZEW ATAKILIT WORKU

SOCIOLOGY

134

AYTENEW ABEBE WASIE

SOCIOLOGY

135

AYEHUSH DEMILEW GASHAW

SOCIOLOGY

136

ATALEL ZELEKE ALEMU

SOCIOLOGY

137

ABUTI ABRAHAM GEBEREMARIYAM

SOCIOLOGY

138

BIMERK BELAY

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

139

EYERUS MEKONNNEN

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

140

ENGO DERSE

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

141

GETAHUN TSEGAYE

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

142

HABTEMARIAM EYASU

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

143

HLENA WALE

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

144

KASAHUN AZEZEW

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

145

MABIRAT AKELE

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

146

MESERET SIBHAT

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

147

NETANET YOHANNES

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

148

ZUFAN NEGUSIE

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

149

ABEBE SILESHI TEFERI

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

150

ASHENAFI GIRMA

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

151

BIRARA ENYEW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

152

GASHAYE AYALEW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

153

HAFTOM KAHSAY

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

154

HAMELMLE BIRHANU

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

155

LIKINA BIRLIE FETENE

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

156

MELKAM AEMIRO TASSEW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

157

MIKIYAS KESIKIS ERDAWU

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

158

MULUYE FEREDE TEKOLA

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

159

NIGUSSIE KASSIE YALEW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

160

SHAMBEL AYALEW FENTAW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

161

SHAMBEL WUBYE SITOTAW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

162

SHEGEW AZANEW NEGASH

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

163

TADELA ASSFAW BEZABIH

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

164

TIGABU CHAKELIE ZERIE

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

165

TOMAS ENAWUGAW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

166

TSEHAYNESH FENTAHUN

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

167

WORKALEM ALEMNEW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

168

WORKNEH SIMANEH

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

169

WUBALEM BAYEW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

170

YESHANBEL ASAYE WORKU

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

171

YIHENEW SEWNET TADESSE

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

172

YIREFU ALEMU DESTA

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

173

YIRGU MAMO WLDSSLASSIE

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

174

ZEWDITU YIRIGE TSFAW

SOIL AND WATER RESOURCE MANAGEMENT

175

MEKDESS DEMEKE

ANIMAL SCIENCE

176

MULAT YIGAZW ALEBACHEW

ANIMAL SCIENCE

177

SHUMET YAZEW TESSEMA

ANIMAL SCIENCE

178

SINTAYEHU SINKE

ANIMAL SCIENCE

179

TADELE YENIEBELEW  

ANIMAL SCIENCE

180

TADESSE MELKAMU

ANIMAL SCIENCE

181

YOHANNS GETAW

ANIMAL HEARTH

182

ESKAHUN TENAGNE

ANIMAL HEARTH

183

GETASEW GEDEFAW ABRA

ANIMAL HEARTH

184

ABRIEWONDEMENEW ANDARGEIE

ANIMAL HEARTH

185

ACHNIF YESHIWAS DAGNEW

ANIMAL HEARTH

186

ADUGNAW MEHIRETU ALAMNIE

ANIMAL HEARTH

187

BELACHEW CHIRO

ANIMAL HEARTH

188

BETLEHIM ADAMU

ANIMAL HEARTH

189

DEBELO CHIMDESSA

ANIMAL HEARTH

190

DEGITU BERIHUN

ANIMAL HEARTH

191

DINKU CHEKILU

ANIMAL HEARTH

192

GUDINA MARKOSS

ANIMAL HEARTH

193

MELAK TEZWRA

ANIMAL HEARTH

194

OCHAN  GATCHAY 

ANIMAL HEARTH

195

MULUSEW KEFYALEW

ANIMAL HEARTH

196

MULU MELASHU

ANIMAL HEARTH

197

MIHIRET DEJENE

ANIMAL HEARTH

198

GIZEYALEW AYALEW

ANIMAL HEARTH

199

MOGES DESTAW

ANIMAL HEARTH

200

YONAS MANAYE

ANIMAL HEARTH

201

ATINAFU BABUR

ANIMAL HEARTH

202

MELKAMU WANAW

ANIMAL HEARTH

203

KIBRALEM GETAHUN

ANIMAL HEARTH

204

GEDIFEW CHALACHEW

ANIMAL HEARTH

205

AWOKE CHAKLU

ANIMAL HEARTH

206

MULAT WUBALE

ANIMAL HEARTH

207

FEKADU KOJINS

ANIMAL HEARTH

208

GEBRU GETIE

ANIMAL HEARTH

209

ABAYNEH SHIFERAW

ANIMAL HEARTH

210

AMSALU DEGU

ANIMAL HEARTH

211

SINDEI YIZENGEI

ANIMAL HEARTH

212

NITSUH GETACHEW

ANIMAL HEARTH

213

DESTAW KETEMAW

ANIMAL HEARTH

214

ALI DAWUD

AGRICULTURAL ECONOMICS

215

DERSO TEGEGNE

AGRICULTURAL ECONOMICS

216

SETEYE SHIMELES

AGRICULTURAL ECONOMICS

217

MEHARIEW YISMAW

AGRICULTURAL ECONOMICS

218

ENDALKACHEW TESFA

AGRICULTURAL ECONOMICS

219

MARIYE AYANA

AGRICULTURAL ECONOMICS

220

WORKINEH MERA

AGRICULTURAL ECONOMICS

221

ZEMENU HAILE

AGRICULTURAL ECONOMICS

222

ZEMEN AYANA

AGRICULTURAL ECONOMICS

223

TAFERE BIRLIE

AGRICULTURAL ECONOMICS

224

ABUYE YIFRED

AGRICULTURAL ECONOMICS

225

EBA GETANA

AGRICULTURAL ECONOMICS

226

HAREGNESH WADEMINE

AGRICULTURAL ECONOMICS

227

MESKEREM ABEBAW

AGRICULTURAL ECONOMICS

228

HADAS BELAY

AGRICULTURAL ECONOMICS

229

HABTAM SETE

AGRICULTURAL ECONOMICS

230

MESAFINT ENDESHAW

AGRICULTURAL ECONOMICS

231

YESHINESH DIRESS

AGRICULTURAL ECONOMICS

232

ADGNA KUMERA

PLANT SCIENCE

233

ALEMU KASSA

PLANT SCIENCE

234

BELAYNESH AMARE

PLANT SCIENCE

235

FENTANESH ENDASHAW

PLANT SCIENCE

236

GETANEH TSEGAYE

PLANT SCIENCE

237

MAMARU DEREJE

PLANT SCIENCE

238

MELKAMSIRA BERIHUN

PLANT SCIENCE

239

MENGISTU ANLEY

PLANT SCIENCE

240

MULUKEN GETNET

PLANT SCIENCE

241

SOLOMON SHIBABAW

PLANT SCIENCE

242

WONDIMU SHOTO

PLANT SCIENCE

243

YENEMEBET MENGISTU

PLANT SCIENCE

244

YERABLET ASTATIKE

PLANT SCIENCE

245

BEHULU WORKNEH

PLANT SCIENCE

246

BELETU  TAMRU  LEMMA

ACCOUNTING AND FINANCE

247

BEREKET  TILAYE  SIYUM

ACCOUNTING AND FINANCE

248

ALEMITU  AYALEW  BIRHANU

ACCOUNTING AND FINANCE

249

ABDETA  TAMENE  TOTOBA

ACCOUNTING AND FINANCE

250

CHEKOLE  BITEW  ENEYEW

ACCOUNTING AND FINANCE

251

AHLEM  AYALEW  HASSEN

ACCOUNTING AND FINANCE

252

ABERA  BESIE  MENGIE

ACCOUNTING AND FINANCE

253

AGERIE  MIRKUZ  GETNET

ACCOUNTING AND FINANCE

254

DERIB  GIRMA  SIFER

ACCOUNTING AND FINANCE

255

ASSEFA  AMERA  TADELE

ACCOUNTING AND FINANCE

256

AMLAKU  TIRUNEH  TAREKEGN

ACCOUNTING AND FINANCE

257

BELAYNESH  MERIE  WONDMAGEGN

ACCOUNTING AND FINANCE

258

BAYE  GEBRU  TEKLEHAYMANOT

ACCOUNTING AND FINANCE

259

BIRHANU  ASHAGRIE  CHEKOLE

ACCOUNTING AND FINANCE

260

ASHAGRIE  MOSSA  WORKIE

ACCOUNTING AND FINANCE

261

ALEMIE  KUMLACHEW  DESSIE

ACCOUNTING AND FINANCE

262

ALEBACHEW  GIETNET  BELETE

ACCOUNTING AND FINANCE

263

ASRESACH  AYENEW  TEFERA

ACCOUNTING AND FINANCE

264

ABEJE  ASSFAW  ALIGAZ

ACCOUNTING AND FINANCE

265

ALEMNEW  ALEMU  GEZE

ACCOUNTING AND FINANCE

266

ANMUT  DEMISSIE  ALAMREW

ACCOUNTING AND FINANCE

267

AMAN  DUDURA  DUBE

ACCOUNTING AND FINANCE

268

ABDRAHMAN  DULA  MOHAMMED

ACCOUNTING AND FINANCE

269

DABI  TSEGAYE  DESISOO

ACCOUNTING AND FINANCE

270

ADMASU  MOLA  HAILU

ACCOUNTING AND FINANCE

271

ABAYINESH  MAMO  WUBIE

ACCOUNTING AND FINANCE

272

DEMEKE  AYENEW  TAKELE

ACCOUNTING AND FINANCE

273

BINIYAM  WORKIE  ANDUALEM

ACCOUNTING AND FINANCE

274

ASEMAWU  TESFAYE  KASSAYE

ACCOUNTING AND FINANCE

275

ALEBACHEW  ABEBE  DESALEGN

ACCOUNTING AND FINANCE

276

ABDURAHMAN  UGA  BEDASO

ACCOUNTING AND FINANCE

277

MEKIDEST  ABUNE  MENGISTU

ACCOUNTING AND FINANCE

278

DESTAYEHU  KASSAHUN  MOGES

ACCOUNTING AND FINANCE

279

NITSUH  LULU  BELAY

ACCOUNTING AND FINANCE

280

GEBREMEDN  MULUGETA  TAREKEGN

ACCOUNTING AND FINANCE

281

GIDAFINEH  ADUGNA  ENGIDA

ACCOUNTING AND FINANCE

282

EMETU  JUHAR  SEID

ACCOUNTING AND FINANCE

283

MESERET  DAGNAW  BEYENE

ACCOUNTING AND FINANCE

284

GASHAW  ADDIS  TEGEGNE

ACCOUNTING AND FINANCE

285

EPHREM  TEREFE  TEFERI

ACCOUNTING AND FINANCE

286

KOKEB  TAFERE  MAMO

ACCOUNTING AND FINANCE

287

TEFERI  ESTIFO  WOLDEMEDKIN

ACCOUNTING AND FINANCE

288

HABIB  SANI  AWEL

ACCOUNTING AND FINANCE

289

GETACHEW  AYELE  KEBEDE

ACCOUNTING AND FINANCE

290

MULU  KEBEDE  SIMEGN

ACCOUNTING AND FINANCE

291

MELKAM  WUBET  WAGAW

ACCOUNTING AND FINANCE

292

LAKE  MELESE  TSEGA

ACCOUNTING AND FINANCE

293

MULUGETA  SEWMEHON  KUME

ACCOUNTING AND FINANCE

294

NITSUH  GOBEZIE  TEMESGEN

ACCOUNTING AND FINANCE

295

ESHETU  MOLLA  MENGSTIE

ACCOUNTING AND FINANCE

296

TESFAYE  DERSEH  MIRETE

ACCOUNTING AND FINANCE

297

GEDEFAW  NURILIGNI  WORIKIE

ACCOUNTING AND FINANCE

298

GIRMAW  ABAT  TESSEMA

ACCOUNTING AND FINANCE

299

GETANEH  MANAYE  ALAMIRAW

ACCOUNTING AND FINANCE

300

ENDALAMAW  MESELE  KINDU

ACCOUNTING AND FINANCE

301

MENBERE  GEBEYAW  WALE

ACCOUNTING AND FINANCE

302

MELKAMU  TESHOME  HAILU

ACCOUNTING AND FINANCE

303

MARITU  ATALAY  KASAHUN

ACCOUNTING AND FINANCE

304

SEWUNET  KINDIE  SALELEH

ACCOUNTING AND FINANCE

305

GENANAW  SEMENEH  GESSESSE

ACCOUNTING AND FINANCE

306

YENEHUN  WALE  MENGISTIE

ACCOUNTING AND FINANCE

307

TSIGEREDA  TADELE  ADAMU

ACCOUNTING AND FINANCE

308

TEMTIM  ZELEKE  AREDO

ACCOUNTING AND FINANCE

309

TIGIST  ENDALE  ZEGEYE

ACCOUNTING AND FINANCE

310

SOSINA  DEGU  WORKIE

ACCOUNTING AND FINANCE

311

YAKOB  ALAMIRAW  WASSIHUN

ACCOUNTING AND FINANCE

312

WUBALEM  ABEBAW  AKENAW

ACCOUNTING AND FINANCE

313

WONDIMU  ASMARE  ABEBE

ACCOUNTING AND FINANCE

314

YESUF  SHEREFA  BESHIR

ACCOUNTING AND FINANCE

315

ZEWDIE  GETANEH  ALAMNEH

ACCOUNTING AND FINANCE

316

YAGEGNESH  CHANIE  GOSHU

ACCOUNTING AND FINANCE

317

TAFESE  TIGISTU  MISTANE

ACCOUNTING AND FINANCE

318

TIHITAA  YESHIWAS  TEFERA

ACCOUNTING AND FINANCE

319

YICHALAL  TESHOME  ABIJEW

ACCOUNTING AND FINANCE

320

WEBALEM  BERIHUN  ABAWA

ACCOUNTING AND FINANCE

321

WASIHUN  GETNET  ABEJE

ACCOUNTING AND FINANCE

322

TIGIST  MULU  WOGENIE

ACCOUNTING AND FINANCE

323

ZEWDU  WORKIE  ALEMU

ACCOUNTING AND FINANCE

324

TEMECHEW  ATINAFU  MEKONEN

ACCOUNTING AND FINANCE

325

BELAY  ABATE  MOLLA

ECONOMICS

326

ESHETIE  GASHEW  MANDIE

ECONOMICS

327

GASHEW  WONDIE  TADESSE

ECONOMICS

328

ASEFA  GETACHEW  KETEMA

ECONOMICS

329

BONTU  TADESSE  SORI

ECONOMICS

330

FIKIRU  FIRISA  GOSA

ECONOMICS

331

BAYIH  DEMIL  ABEBE

ECONOMICS

332

ANWAR  HASSEN  OUMER

ECONOMICS

333

ATALO  MULU  BIRARA

ECONOMICS

334

DANO  MULUKINA  AYALE

ECONOMICS

335

ELSEY  KALBESSA  TASISA

ECONOMICS

336

GEBI  KEDIR  BORA

ECONOMICS

337

ABRHAM  KINDALEM  ADIMAS

ECONOMICS

338

ADANE  FETENE  SALELEH

ECONOMICS

339

DESMIL  MEQUANINT  TAFETE

ECONOMICS

340

GETU  BIRHAN  TAYE

ECONOMICS

341

AYGEMT  TAFESE  TECHANE

ECONOMICS

342

ABDI  ASEFA  JARA

ECONOMICS

343

MANTEGIBO  ABEBE  ESHETU

ECONOMICS

344

DAWIT  BADE  NAMAGA

ECONOMICS

345

ABEBAW  ASSMAMAW  DESALEGNE

ECONOMICS

346

EWNETU  SISAY  ALEMAYEHU

ECONOMICS

347

BIRTUKAN  ABAYNEH  YETWALE

ECONOMICS

348

AYNEKULU  KEBEDE  MAZENGIYA

ECONOMICS

349

SHEGAW  BELAY  ADANE

ECONOMICS

350

TESFAY  ABADI  GEBRESLASE

ECONOMICS

351

ZENEBE  DEMESEW  ZELEKE

ECONOMICS

352

MEHAMED  HUSSEN  ALI

ECONOMICS

353

MESAY  EBABU  ADANE

ECONOMICS

354

MEKUANINT  ABEBAW  BELAY

ECONOMICS

355

YIBELTAL  ALEBEL  DAGNAW

ECONOMICS

356

NURI  KEDU  BOSET

ECONOMICS

357

ZINEGNAWU  DAGNAWU  YETEMEGN

ECONOMICS

358

YILKAL  ASTATIKIE  GEREMEW

ECONOMICS

359

MAMARU  ALEMINEW  TAFERE

ECONOMICS

360

YOSEF  AGDIE  TOBIAW

ECONOMICS

361

TAMERAT  BEYABEYEN  MEKONIN

ECONOMICS

362

TEWACHEW  DESALEGN  YITAYIH

ECONOMICS

363

TESFAHUN  MEKONNEN  ZELEKE

ECONOMICS

364

TEREFE  TESFAYE  ZEWDE

ECONOMICS

365

SOLOMON  TEGEN  FETENE

ECONOMICS

366

TADELE  MILLION  YESHITLA

ECONOMICS

367

TEMESGEN  FENTA  ASMARE

ECONOMICS

368

TESHALE  BUZAYEHU  AMENU

ECONOMICS

369

WORKIE  AREGA  AYELE

ECONOMICS

370

NIGUS  TESFA  AMBEW

ECONOMICS

371

WOGAYEW  KEBEDE  SHIBIRU

ECONOMICS

372

NURU  HUSEN  EJIGU

ECONOMICS

373

ATALAY  ASSEMIE  ENGIDA

MANAGEMENT

374

GEZAHEGN  ATSSEBI  ANDE

MANAGEMENT

375

ADERAJEW  HAILE  MEBRATU

MANAGEMENT

376

AMARE  YIGIZAW  AGAJIE

MANAGEMENT

377

GEBYANESH  ABNET  YALEW

MANAGEMENT

378

AREGNESH  KEFE  GOBEZE

MANAGEMENT

379

DEBEBE  AGONAFIR  ABEBE

MANAGEMENT

380

ASRATIE  ENAWGAW  WALIE

MANAGEMENT

381

ENATNESH  ABIRE  ADMASSIE

MANAGEMENT

382

BOSENA  LANKERW  BAYLIE

MANAGEMENT

383

ALEMNESH  MARYE  LAKIAW

MANAGEMENT

384

ATINAFU  ZEWUDE  ADELO

MANAGEMENT

385

BIRHANIE  ADMASU  ALENE

MANAGEMENT

386

GIZACHEW  ABEBE  KASSA

MANAGEMENT

387

FIRDEWUS  SULEYMAN  TADDESSE

MANAGEMENT

388

FIKIR  ALEMU  SOLOMON

MANAGEMENT

389

GETAW  AWOKE  TESSEMA

MANAGEMENT

390

SMENEH  ADDI  MELES

MANAGEMENT

391

HABTAMU  MOLLA  ALMAW

MANAGEMENT

392

AYENEW  TAMERIE  MIHRETIE

MANAGEMENT

393

SIMACHEW  MINIBEL  AYELE

MANAGEMENT

394

TILAHUN  AMARE  BAYNESAGN

MANAGEMENT

395

MEQUANINT  GEBEY  GEDAMU

MANAGEMENT

396

TESFALEM  MOGES  ADANE

MANAGEMENT

397

MEHAMMED  HASEN  ABAGERO

MANAGEMENT

398

YALEMZEWD  SHITYA  HUNEGNAW

MANAGEMENT

399

YIMER  MEHAMED  KASAW

MANAGEMENT

400

MIHIRET  ESHETIE  MUCHE

MANAGEMENT

401

MEQUANINT  MITKU  TUAFIE

MANAGEMENT

402

MILKESA  HUSSEN  JULA

MANAGEMENT

403

MELKAMU  SHIBIE  MEKONNEN

MANAGEMENT

404

MEKDES  TSEGAYE  WERETA

MANAGEMENT

405

MULUSEW  BANTIE  ASHENEF

MANAGEMENT

406

MELAKU  MANAYE  ADAMU

MANAGEMENT

407

NIGISITEA  DAMTEA  SELESH

MANAGEMENT

408

MEKYA  MOHAMMED  HAYLU

MANAGEMENT

409

ZEGEYE  AMANU  KASSA

MANAGEMENT

410

KASSEW  WOLELAW  TEKA

MANAGEMENT

411

MULUGEBIYA  GETOW  TEREFE

MANAGEMENT

412

MAHDER GESSESE GESSESE ASFAW

MANAGEMENT

413

MINTAMIR  ABEBAW  MUKET

MANAGEMENT

414

MEKONNEN  KASSA  ARGAW

PADM

415

ADUGNAW  DESSIE  MULU

PADM

416

ENDALEW  KEBEDE  BIKE

PADM

417

TIGIST  ALENE  ARAGE

PADM

418

FEKADU  ESHETU  TAKELE

PADM

419

HODEWA  JENBERU  LAKIE

PADM

420

TAMRAT  HAILE  NESRANE

PADM

421

MIHRET  MENGSTIE  BOGALE

PADM

422

ZIGIJU  KUMILACHEW  ASIME

PADM

423

JEJAW  BIRARA  SQLOMON

PADM

424

BELAY  AWEKE  BAYIH

PADM

425

BEREKET  DIDAMO  SARMISA

PADM

426

ABEL  CHEKOLE  TEDILA

PADM

427

GENET  BELAYNEH  TIRUNEH

PADM

428

AWEL  NURIYE  ALI

PADM

429

ASECHALEW  ZEWUDU  ABERA

PADM

430

HANA  AYISHESHIM  MEKETE

PADM

431

YILEKAL  ANDUALEM  TEMESGEN

PADM

432

MEKSUD  MURAD  GIZA

PADM

433

ENDESHAW  FEKADU  GASH

PADM

434

MANAYE  TSEGAW  MEKONEN

PADM

435

CHERAMLAK  DEGIF  MESFIN

PADM

436

TUT  LUAL  TUT

PADM

437

HAYMANOT  WORKIA  WODAG

PADM

438

MARIE  ADUGNA  AKLILU

PADM

439

HABTAMU  ADAFRIE  TEGEGNE

PADM

440

FEYISA  SHUBO  NAGESO

PADM

441

AHMED  SEID  MOHAMMED

PADM

442

AMARE  TAREKE  ADANE

PADM

443

HABTAMU  FENTAHUN  BELAY

PADM

444

TILKSEW  ASHEBIR  ALELGN

PADM

445

ASHENAFI  TEKA  BADE

PADM

446

ALEMKEN  ADISSU  ZEMENE

PADM

447

ABEBECH  BIHON  TILAHUN

PADM

448

DEGU  ANDARGIE  ALEM

PADM

449

TIGIST  TEGEGNE  YENEAKAL

PADM

450

SOLOMON  BELACHEW  DERIBE

PADM

451

BAZAWIT  DERBIE  GONT

PADM

452

LYEW  ADMAS  AMARE

PADM

453

TIGIST  TAMR  LYEW

PADM

454

TEKELIL  TIGISTU  BELHU

TOURISM MANAGEMENT

455

TRINGO  ALAYU  DEBEBE

TOURISM MANAGEMENT

456

ADDISU  BEKELE  GIZAW

TOURISM MANAGEMENT

457

GETACHEW  ABERA  GUBENA

TOURISM MANAGEMENT

458

ALEBACHEW  ALAMIROW  JALETA

TOURISM MANAGEMENT

459

ABIRAHAM  GETNET  ALEMNEW

TOURISM MANAGEMENT

460

LSAN  GEBREHIWOT  TEKLEHAYMANOT

TOURISM MANAGEMENT

461

HABTAMU  DESE  NERI

TOURISM MANAGEMENT

462

ADISU  LEGASU  ERATIENEH

TOURISM MANAGEMENT

463

MELESE  HAILU  BELAY

TOURISM MANAGEMENT

464

MISGANA  GETAHUN  GELETA

TOURISM MANAGEMENT

465

LAMESGN  ASMRO  MELESE

TOURISM MANAGEMENT

466

WEGAYEHU  YESIDAGNA  KIFLIE

TOURISM MANAGEMENT

467

ZELALEM  TAKELE  GEBEY

TOURISM MANAGEMENT

468

ERMIYAS  REDAW  GEDIFEW

TOURISM MANAGEMENT

469

DANIEL  MULUGETA  AYYALE

TOURISM MANAGEMENT

470

MEDED  NEZIF  SHEMAMUD

TOURISM MANAGEMENT

471

FENTANESH  SISAY  MOLLA

TOURISM MANAGEMENT

472

GEBREMESKEL  BANTIE  DESTA

TOURISM MANAGEMENT

473

ADDISU GEBEYEHU BELAY

COMPUTER SCIENCE

474

ADUGNA DEREJE GELETA

COMPUTER SCIENCE

475

AMARTI DANIEL GELETA

COMPUTER SCIENCE

476

AREGAWI WELAY GEBRECHERKOS

COMPUTER SCIENCE

477

ASTER GODEFA TESFAY

COMPUTER SCIENCE

478

AZMERA NEGA GEBREMEDHN

COMPUTER SCIENCE

479

DAEBO ARAYA GEBREMEDHN

COMPUTER SCIENCE

480

DAWIT BISHAW KASA

COMPUTER SCIENCE

481

EYOB TESHALE TAKOO

COMPUTER SCIENCE

482

GIRMA MEKONNEN JOTE

COMPUTER SCIENCE

483

GUADIE ATNAFU  

COMPUTER SCIENCE

484

HAFTOM KIROS GEBREMARIAM

COMPUTER SCIENCE

485

HAILE TESFAY AREYA

COMPUTER SCIENCE

486

HAYELOM GEBREIGZIABIHER TESFAY

COMPUTER SCIENCE

487

MEKUANNT ZEWDU KASSA

COMPUTER SCIENCE

488

MHIRET MEBRAHTOM KAHSAY

COMPUTER SCIENCE

489

MIKIYAS ASSEFA KASSA

COMPUTER SCIENCE

490

NATNAEL MILLION TESFAYE

COMPUTER SCIENCE

491

NECHEY MAMU BEYENE

COMPUTER SCIENCE

492

TAKELE ENGDAW  

COMPUTER SCIENCE

493

TEKLEHAIMANOT HAGOS GEBREMICHAEL

COMPUTER SCIENCE

494

TIRHAS AMAHA BERIHU

COMPUTER SCIENCE

495

NUJEBA KEMAL

COMPUTER SCIENCE

496

ABRHAM NEGA YILMAYA

INFORMATION TECHNOLOGY

497

ALEMAYHU MULAT HILEMARHIAM

INFORMATION TECHNOLOGY

498

AMARE SEMACHEW DESTA

INFORMATION TECHNOLOGY

499

DEMEKE MOGES BAYINAD

INFORMATION TECHNOLOGY

500

DEMESEW DESALEGN DAGNE

INFORMATION TECHNOLOGY

501

ESUBALEW AYALU ANAGAW

INFORMATION TECHNOLOGY

502

GIRMA DESALEGN ABEBE

INFORMATION TECHNOLOGY

503

HABTIE NEGUSSIE GETANEH

INFORMATION TECHNOLOGY

504

HALEFOM BERHE GEBREGERGIS

INFORMATION TECHNOLOGY

505

MAMARU ENDALAMAW MENGISTIE

INFORMATION TECHNOLOGY

506

MANAYE ABEBE ZELALEM

INFORMATION TECHNOLOGY

507

MEDHIN BAHIRU DEMISSE

INFORMATION TECHNOLOGY

508

MELAKU DARGAZE HAILE

INFORMATION TECHNOLOGY

509

MESENBET ABEWA BIEMEREW

INFORMATION TECHNOLOGY

510

MOHAMMED DILSEBO SADIK

INFORMATION TECHNOLOGY

511

MOTI AMENTE KITABA

INFORMATION TECHNOLOGY

512

NADEMO KEDIR AHMED

INFORMATION TECHNOLOGY

513

NIGUSSIE ABUYE BEYENE

INFORMATION TECHNOLOGY

514

SEMAGN MULAT DAGNEW

INFORMATION TECHNOLOGY

515

TILAHUN KASSA ALAMIREW

INFORMATION TECHNOLOGY

516

UMER ABDALA ELIAS

INFORMATION TECHNOLOGY

517

YARED ALEMNEW ATENA

INFORMATION TECHNOLOGY

518

YIHUNIE AYALEW MANIE

INFORMATION TECHNOLOGY

519

CHALA GIRMA

INFORMATION TECHNOLOGY

520

ZEBULANCH ABENEH ABATE

INFORMATION TECHNOLOGY

521

MHRET SHITA

INFORMATION TECHNOLOGY

522

TEFERY ABEBE

INFORMATION TECHNOLOGY

523

ANCHINESH MOLLA

INFORMATION SCIENCE

524

ABRIHU YEHALA

INFORMATION SCIENCE

525

AKLIL GIRMA

INFORMATION SCIENCE

526

ALY KEDIR

INFORMATION SCIENCE

527

BELAYNEH ADANE

INFORMATION SCIENCE

528

BERHANU EYASU

INFORMATION SCIENCE

529

BIHONEGN ANDARGIE

INFORMATION SCIENCE

530

BIKS SISAY

INFORMATION SCIENCE

531

DEBASU MESELE

INFORMATION SCIENCE

532

EPHREM GETNET

INFORMATION SCIENCE

533

FASIL ABATE

INFORMATION SCIENCE

534

FETENE YALEW

INFORMATION SCIENCE

535

GETU HABTE

INFORMATION SCIENCE

536

HADUSH MULUALEM

INFORMATION SCIENCE

537

HAYELOM TESHALE

INFORMATION SCIENCE

538

HULUF HAILE

INFORMATION SCIENCE

539

MELKAMU ASIRAT

INFORMATION SCIENCE

540

MINIA AYENEW

INFORMATION SCIENCE

541

MOHAMED YASIN

INFORMATION SCIENCE

542

SAMUEL FIKADU

INFORMATION SCIENCE

543

SHIKUR MOLLA

INFORMATION SCIENCE

544

SMACHEW ABIE

INFORMATION SCIENCE

545

SOLOMON YIHUNIE

INFORMATION SCIENCE

546

TEKLESLASSIE LAKEW

INFORMATION SCIENCE

547

TIKUE GEBREKIROS

INFORMATION SCIENCE

548

TSEGA SHITIE

INFORMATION SCIENCE

549

WANAW TIGABU

INFORMATION SCIENCE

550

WELDEABEZGIE ZERU

INFORMATION SCIENCE

551

YENESEW MINAYE

INFORMATION SCIENCE

552

YITAYAL MOLLA

INFORMATION SCIENCE

553

ZELEKE WORKAYEHU

INFORMATION SCIENCE

554

ZIYAD HASEN

INFORMATION SCIENCE

555

ABEBE   DILU MEKONEN

HELTHE OFFICER

556

ABEBE   H/MESEKEL KASSA

HELTHE OFFICER

557

ABEJE     NEBERU WOREKIE

HELTHE OFFICER

558

ABRAHAM   MUCHE ZELEKE

HELTHE OFFICER

559

ALEHEGN    MOLLA ADIMAS

HELTHE OFFICER

560

ANDUAMLAK  AZENE AGEZE

HELTHE OFFICER

561

BETELIHEM   SIM   DEBELE

HELTHE OFFICER

562

BIRHANU    MARU SHIFERAW

HELTHE OFFICER

563

BIRHANU   MELESE DAMETIE

HELTHE OFFICER

564

CHALIE  DARGIE MULLIE

HELTHE OFFICER

565

FEKADIE   KINDIE  NEGA

HELTHE OFFICER

566

FITALEW    AYEHU ENDESHAW

HELTHE OFFICER

567

GETAHUN    YIRDAW ANIMUT

HELTHE OFFICER

568

GIRMACHEW   ADMASU WASIHUN

HELTHE OFFICER

569

HABITIE    GASHAW TIGABU

HELTHE OFFICER

570

HAREG    KASSAYE DEMSSIE

HELTHE OFFICER

571

HASSEN  BIRHANU AWOKE

HELTHE OFFICER

572

IBRAHIM   ABEDELA MOHAMMED

HELTHE OFFICER

573

MAHLET  EYOB HAILE

HELTHE OFFICER

574

MANAYESH   BANTIE TADIE

HELTHE OFFICER

575

MARU    DEMELASH GEBEYEHU

HELTHE OFFICER

576

MASTEWAL    GEBRE FELEKE

HELTHE OFFICER

577

MISGANAW  YALEW ESHETIE

HELTHE OFFICER

578

MOHAMMED      ASSEN MEKO

HELTHE OFFICER

579

NHIAL  DENG  KUNY

HELTHE OFFICER

580

SHEWITEY  H/SELASIE H/MARIAM

HELTHE OFFICER

581

SISAY  HABTAMU MEBRIA

HELTHE OFFICER

582

SITOTAW  BIRHANE KASSA

HELTHE OFFICER

583

SOLOMON  DAGNEW FENTAHUN

HELTHE OFFICER

584

TEFERI  MEKONEN  ADAMU

HELTHE OFFICER

585

TIGIST  BIRI DEBEB

HELTHE OFFICER

586

WALELEGN   KASSAW ADISU

HELTHE OFFICER

587

YARED  KASSIE ABERA

HELTHE OFFICER

588

YESHIASAB  FEREDE DAGNAW

HELTHE OFFICER

589

YONAS   GASHAW GETANEH

HELTHE OFFICER

590

ABEDUSELAM ALI IDIRIS

NURSING

591

ADUGNA SORA MANE

NURSING

592

BIRHANU DABA NAGASA

NURSING

593

BIRHANU WEGENE ILALA

NURSING

594

DAMTEW  ABATE ALAMU

NURSING

595

DEREJE  TEFERA ALEMAYHU

NURSING

596

GEBISA  LETA HIRPESA

NURSING

597

GEMECHU KUSA KITATA

NURSING

598

GIRMA URGA BEDANE

NURSING

599

JUHAR  HUSEN MOHAMED

NURSING

600

MEGERSA  HAILU ABETU

NURSING

601

MOHAMMEDAMIN TAHIR  BULTE

NURSING

602

OBSA ABDINUR ADEM

NURSING

603

RISHAN ZEWEDE TESFAY

NURSING

604

SADIK AHMED LENICHO

NURSING

605

ABDULHAFIZ   YEKESI  SALIYA

MIDWIFERY

606

ABEL SHIMEKAW     MELESE

MIDWIFERY

607

ARIMIAS ADDIS   DAGN

MIDWIFERY

608

AWOKE MARU    ZEGEYE

MIDWIFERY

609

BELANEH GIRMA    TENKOLU

MIDWIFERY

610

BIRHANU GETNET  DEMEKE

MIDWIFERY

611

BIRHANU KASSAYE   MARYE

MIDWIFERY

612

DAME ADISU    KEBEDE

MIDWIFERY

613

DEREJE KASSAW  YALLEW

MIDWIFERY

614

ENDALKACHEW  GUADIE  WUBIE

MIDWIFERY

615

ESHETU ABERA   NEGASH

MIDWIFERY

616

FERID  SHEMSUDIN  ABAFITA

MIDWIFERY

617

G/KIDAN  GEBERIHANES    GDEY

MIDWIFERY

618

HYMANOT   TADESSE  WASSIE

MIDWIFERY

619

JEMAL YIMAM    HUSSEN

MIDWIFERY

620

KALKIDAN BIRHANU   AMARE

MIDWIFERY

621

SHEWANGIZAW  NEGASH  DEKSIWOS

MIDWIFERY

622

SHEWIT HAILU    G/MARIAM

MIDWIFERY

623

SISAY TESHOME    ABUSH

MIDWIFERY

624

SITOTAW  ADANE    SAKUMA

MIDWIFERY

625

YEZENA TEMESGEN    EWNETU

MIDWIFERY

626

ZINABU MESELE  TAFERE

MIDWIFERY

627

ZUFAN BELAY     BASSA

MIDWIFERY

628

ABENEZER BIRAHANU MULU

BIOLOGY

629

DESALEGN ALAMRE BIHONEGN

BIOLOGY

630

ASHIM ARARSO NEGESSO

BIOLOGY

631

MEKDES NIGUSE DEMELASH

BIOLOGY

632

JAMES ALIET LIETE

BIOLOGY

633

MARKOS TESEMA GERBA

BIOLOGY

634

TESFAYE KEBEDE NEGGESE

BIOLOGY

635

WEYNSHET AKELE BELAY

BIOLOGY

636

ALEMITU HIRPHO SATO

BIOLOGY

637

ENDASHAW GETANEH BELETE

BIOLOGY

638

ENGIDA MULUGETA JIRU

BIOLOGY

639

TIZTA BERIHUN ABIY

BIOLOGY

640

MESFIN WELDSEMAYAT MOJO

BIOLOGY

641

BEWKETU TAMRIE ALEMAYEHU

BIOLOGY

642

MASTEWAL ALEMNEH YISMAW

BIOLOGY

643

TAREKEGN ABIYU KASSIE

BIOLOGY

644

HABTAMU YENET KASSA

BIOLOGY

645

BEIAYNESH NEGASH TEFERA

BIOLOGY

646

MOHAMMENUR MOHAMMODE TOLA

BIOLOGY

647

ELIAS HAILU TEREFA

BIOLOGY

648

ADIGO MEKURIA MENBERU

BIOLOGY

649

TESHALE TADESSE KASSA

BIOLOGY

650

MULUKEN TIGSTU TEKLE

BIOLOGY

651

LALISA GETACHEW DABA

BIOLOGY

652

GATLOU GATKUOTH WOUR

BIOLOGY

653

DESTA BOGALE TUNKA

BIOLOGY

654

MOHAMMED AWOL AHMED

BIOLOGY

655

KEDIR NEGESO GALATO

BIOLOGY

656

DESALEGN MARYE BELETE

BIOLOGY

657

AMARECH TILAHUN ASRES

BIOLOGY

658

REBUMA DEBELA BUSHA

BIOLOGY

659

SENAIT AYMIRO YESHAMBAW

BIOLOGY

660

DAWIT WAKSHUMA MEKONIN

BIOLOGY

661

OMGAKO BOWDE GOWAN

BIOLOGY

662

DEMISU MENGSTU MENGESHA

BIOLOGY

663

DEMEKE DESSIE GELANEHE

BIOLOGY

664

MOHAMMED GEMEDO BERISA

BIOLOGY

665

SHEGAW MELIKIE MINYICHL

BIOLOGY

666

KANG BIDONG CHAWACH

BIOLOGY

667

FIRA GELETA BONIYA

SPORT SCIENCE

668

NITSUH FEKADU TADESSE

SPORT SCIENCE

669

CHALIE TAREKEGN AYALIEW

SPORT SCIENCE

670

GALETA SOLOMON KANEA

SPORT SCIENCE

671

SISHAW WOCHAY BESHU

SPORT SCIENCE

672

HISA DANU JONA

SPORT SCIENCE

673

GEMECHISA GAROMA YADETA

SPORT SCIENCE

674

MULE ABEBE GERBI

SPORT SCIENCE

675

KUSA MITIKU WALDE

SPORT SCIENCE

676

ALGANESH MALKAMU MAMO

SPORT SCIENCE

677

SHIFERA TOLESA ERGE

SPORT SCIENCE

678

IBERHAIM ABDULAII INDRIS

SPORT SCIENCE

679

ADAMU ABDISA MOSISA

SPORT SCIENCE

680

CHULA GETU SORI

SPORT SCIENCE

681

TIRUWUHA AYENEW TAFERE

SPORT SCIENCE

682

KALABETO SEGENDO ZELEKE

SPORT SCIENCE

683

ASERAT TEREFE TESFAYE

SPORT SCIENCE

684

TEMESGEN KEBEDE KASA

SPORT SCIENCE

685

ATKACHEW GEBRU GZAT

SPORT SCIENCE

686

TAREKEGN KASSIE SHAREW

SPORT SCIENCE

687

BONSA AMANUEL TASEMA

SPORT SCIENCE

688

GEMECHU KEDIRO DEBISO

SPORT SCIENCE

689

ENGDASEW TSEGAYE DELELEGNE

SPORT SCIENCE

690

ZELALEM BELAY BERHANU

MATHEMATICS

691

TEKILE TSEGAYE KEBEDE

MATHEMATICS

692

TIRUNESH GEBRE TESHOME

MATHEMATICS

693

GOSA JIMA YEDATE

MATHEMATICS

694

FENTAHUN ABERA CHEKOLE

MATHEMATICS

695

ADISIE GETAW TIGABU

MATHEMATICS

696

KIBIRIE KEFALE SHIFERAWO

MATHEMATICS

697

AWOKE LIYEW MEKONNEN

MATHEMATICS

698

BIRATU LEMESSA YADESSA

MATHEMATICS

699

TEKEBU ABAY BRHEN

PHYSICS

700

TAERA SHUMETA TOBO

PHYSICS

701

YESHITU LAKEW CHALIE

PHYSICS

702

GIZACHEW GENETIE TEGEGNE

PHYSICS

703

GEBRIE FENTAHUN SHIFERAW

PHYSICS

704

SILITU DERSO ADUGNA

PHYSICS

705

DEJE KASSA KEBADU

PHYSICS

706

YIRGA BOGALE BELAY

PHYSICS

707

ENDESHAW AYANA MITIKU

PHYSICS

708

AYELE ASFAW ASHEBO

PHYSICS

709

YESERASH ASMARE ASSEFA

PHYSICS

710

MEQUANINT ANDARGIE FIKADIE

PHYSICS

711

YAREGAL KASSAHUN ALENE

PHYSICS

712

ESTIFANOS ABEBAW AMERA

STATISTICS

713

YITAGESU MENGISTU TEKETELEW

STATISTICS

714

TEKILE YETTA YEMMA

STATISTICS

715

HABTAMU ESHETE TSEGAW

STATISTICS

716

DAWIT ASTERAYE ABRIHAM

STATISTICS

717

ENDALEW TESFA BELAY

STATISTICS

718

MULAT ASRES YIGZAW

STATISTICS

719

DARUSELAM JEMBER ADMAS

STATISTICS

720

DINGETA GUNE BAYENA

STATISTICS

721

GETASIL SENDKU BELAY

STATISTICS

722

WORKU GIZACHEW KELELA

STATISTICS

723

ASIRAT KASSAHUN AYENEYEHU

STATISTICS

724

WORKU MELIKE ADEMASIE

STATISTICS

725

MULUKEN DESSIE GEDLU

STATISTICS

726

FENTAHUN ZEGEYE TEKA

STATISTICS

727

YANCHIMLIK MOSSIA GELAWE

STATISTICS

728

AMARE TAREKEGN MOLLA

STATISTICS

729

SHIBABAW DAGNAW ALEMAYEHU

STATISTICS

730

ABATNEH TESHOME TESFAHUNEGNE

STATISTICS

731

AYENEW AYALEW BELAY

STATISTICS

732

ADERAJEW WORKENEH GETAHUN

STATISTICS

733

TADESSE ABEBANEH MENGSTE

STATISTICS

734

NKENGURUTSE PATRICK BASITA

STATISTICS

735

KAMIL ABDLHADI NASIR

STATISTICS

736

TESHITE CHORA TULICHA

STATISTICS

737

BELAY MOLALGN AMARE

STATISTICS

738

SHIMELIS MULUGETA ABEBE

STATISTICS

739

TIGIST TESFAW WONDIMAGEGN

STATISTICS

740

MOHAMMED HABIB KEMAL

STATISTICS

741

GETNET NGATU SHEWAYKNA

STATISTICS

742

BIRUK ALEMAYEHU AYAL

STATISTICS

743

NIGUSSU AMBACHEW WORKU

STATISTICS

744

MELKAMU LAMESGN SMEGN

STATISTICS

745

MULUNESH TESFAHUN BELETE

STATISTICS

746

GEBREMEDHIN ZERU BRHANE

STATISTICS

747

ABEYNEH GEMEDA ROBI

CHEMISTRY

748

AHMED KEMAL JEMAL

CHEMISTRY

749

BELAY ABEBAW HAILU

CHEMISTRY

750

BIRILEW GETANEH SEYOUM

CHEMISTRY

751

CHALA GADAFA NAGASSA

CHEMISTRY

752

DELILA TILAHUN TASEW

CHEMISTRY

753

GALATA ABDANA GUDATA

CHEMISTRY

754

GUDINA DURESSA LIMU

CHEMISTRY

755

LETA KECHA ARERSA

CHEMISTRY

756

MEBRATU USHULA AYELE

CHEMISTRY

757

MUFTI MASHER SIRAJ

CHEMISTRY

758

TESFAYE MOHAMMED HADERO

CHEMISTRY

759

YADE BEYENE BIRBIRSA

CHEMISTRY

760

ABDIKADIR BASHIIR MAALIN

GEOLOGY

761

ABDULAHI YASIN DISASA

GEOLOGY

762

ASSEFA DEFARU MELESE

GEOLOGY

763

BERIHUN LEGESSE ALEMAYEHU

GEOLOGY

764

DANIEL WONDASSA YADESSA

GEOLOGY

765

DIDA KURO BANTE

GEOLOGY

766

ESHETU TEKETO KASSA

GEOLOGY

767

ISMAIL  ABDULETIF

GEOLOGY

768

KELIFA KEMALEDIN AHIMED

GEOLOGY

769

TARIKU TESFAYE GEBREHIWOT

GEOLOGY

770

TSEGA ABRHA BERHE

GEOLOGY

771

TSEGAW YIMER ASMAMAW

GEOLOGY

772

TOLESA SHAMBEL ABOMA

GEOLOGY

773

MULUKEN ASSEFA GISAADI

GEOLOGY

774

YETNAYET YELKE

CIVIL ENGINEERING

775

AMIR ABERA

CIVIL ENGINEERING

776

FENTAHUNE AWLEW

CIVIL ENGINEERING

777

MISGIE ADUGNAUL

CIVIL ENGINEERING

778

WORKNEHE TAMER

CIVIL ENGINEERING

779

HANA TAYE

CIVIL ENGINEERING

780

MEKDSE ASENAKE

CIVIL ENGINEERING

781

HAMEREDINGLE ZEWDU

CIVIL ENGINEERING

782

MEQUANET BERHANU

CIVIL ENGINEERING

783

YONAS BAYE

CIVIL ENGINEERING

784

ASEFA ALEMU

CIVIL ENGINEERING

785

IBSA MULUGETA

CIVIL ENGINEERING

786

FENETAHUNE ENDALW

CIVIL ENGINEERING

787

SAGNI ASSEFA

CIVIL ENGINEERING

788

JEMILA SEIDE

CIVIL ENGINEERING

789

NETSANET WELDE

CIVIL ENGINEERING

790

SAMRAWITE DEMISSE

CIVIL ENGINEERING

791

ELENI AYALEW

CIVIL ENGINEERING

792

AREGAREH FIKERE

CIVIL ENGINEERING

793

SEMRE MISGANAW

CIVIL ENGINEERING

794

KIROS HILUF

CIVIL ENGINEERING

795

WONDWOSEN SUSU

CIVIL ENGINEERING

796

WENDESEN BIRHANU

CIVIL ENGINEERING

797

MATIWOS AKDILO

CIVIL ENGINEERING

798

YOSEPH ALAMREW

CIVIL ENGINEERING

799

SOLOMON HLKIROS

CIVIL ENGINEERING

800

ABAYNH MEKEBE

CIVIL ENGINEERING

801

YOSEPH MEBRATU

CIVIL ENGINEERING

802

WENDMENEH ATNAFU

CIVIL ENGINEERING

803

NOOL DEREJE

CIVIL ENGINEERING

804

WORKU ZEWDU

CIVIL ENGINEERING

805

DAWIT KEBDE

CIVIL ENGINEERING

806

YIHALM MINALE

CIVIL ENGINEERING

807

ERMIYAS FIKERSELASIE

CIVIL ENGINEERING

808

GASHAW AWODIE

CIVIL ENGINEERING

809

YEHEYISH KIROS

CIVIL ENGINEERING

810

MATUSALA GEBEYEHU

CIVIL ENGINEERING

811

BERKTAWIT MELESE

CIVIL ENGINEERING

812

SELAM ALELGN

CIVIL ENGINEERING

813

ZINASH WATIRO

CIVIL ENGINEERING

814

FIKRTE JAK

CIVIL ENGINEERING

815

ABRHET WEDAG

CIVIL ENGINEERING

816

ESLEMEN HALID

CIVIL ENGINEERING

817

MESERTE TADESSE

CIVIL ENGINEERING

818

FERHEIWOTE MENEGESETU

CIVIL ENGINEERING

819

YOSPH TADESSE

CIVIL ENGINEERING

820

KELMWERK TADESSE

CIVIL ENGINEERING

821

FERHIWOTE TSEFAY

CIVIL ENGINEERING

822

REDIET ABROLOM

CIVIL ENGINEERING

823

RIGATA G/ANEMIA

CIVIL ENGINEERING

824

TADELECH MOGES

CIVIL ENGINEERING

825

YESHAREG BEKELE

CIVIL ENGINEERING

826

YEMESERACH YOHANES

CIVIL ENGINEERING

827

AYICHESH WONDMNOW

CIVIL ENGINEERING

828

SEBLEWONGEL ADUGNA

CIVIL ENGINEERING

829

EYOB WORKNEH

CIVIL ENGINEERING

830

SAMUE HADUSH

CIVIL ENGINEERING

831

SARA MOHAMMED

CIVIL ENGINEERING

832

TIGIST SHIBABAW

CIVIL ENGINEERING

833

FIROMSA ALMAIYEHU

CIVIL ENGINEERING

834

ENDALK TESFAYE

CIVIL ENGINEERING

835

SHEGAW ABEBE

CIVIL ENGINEERING

836

YOSEF HAIMANOT

CIVIL ENGINEERING

837

FISHA EKUBU

CIVIL ENGINEERING

838

ALEM G/SLASSIE

CIVIL ENGINEERING

839

ZEWDI TSEGAY

CIVIL ENGINEERING

840

WELAREGAY BERHANE

CIVIL ENGINEERING

841

DESYILAL AYEHU TADESSE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

842

CHALCHEW BELAY AYELE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

843

YITBAREK G/MARIAM

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

844

MEKURIYAW GETANEH

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

845

KEDIR ABDU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

846

SHIBRU ASHENAFI

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

847

GADISA BAYISA GONFA

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

848

GETE MULAT

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

849

DESTA KALAYU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

850

BIZUNEH KALU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

851

DESSALEGN AAMAW

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

852

ESHETU DEBAY

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

853

YITATER KASAWMOR

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

854

YESHIWORK GETU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

855

TSION SOLOMON

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

856

WELEDEMESKEL ETUR

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

857

ADDISU YITBAREK

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

858

FENET RORMSA

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

859

MEKSES SEWNET

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

860

ATEDAW TODIWOSE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

861

BEYENE WSLEY

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

862

LEMELEM ABIYU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

863

BIRUK FIKADU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

864

MISGANAW HABTIE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

865

DESENIE ADMASU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

866

YESHALEM MEKURIAW

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

867

MESERET ALAYEHU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

868

ANTINKUT LIJALEM

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

869

ABERE BAYIAS

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

870

HEWANTESTAYI

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

871

TEMESGEN

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

872

LIDET HAILU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

873

HAYELOM ASMELASH

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

874

MISGANA MOGES

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

875

DEREGE WORKU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

876

DAGIM DENBI

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

877

TADELEBOGALE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

878

SAMUEL TESFA

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

879

KIDIST ALEBACHEW

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

880

BEYENE ABERU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

881

ABRHA WASIE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

882

ADDISU FETENE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

883

ASFAW ADAMIE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

884

GELETA SOUMA

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

885

ESHETU ALEMU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

886

AHMED SEDE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

887

DANIEL ZEYEDE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

888

ABRAHAM MULU

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

889

ENDESHAW ENDARIKE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

890

MAHLET NIGUSE

ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

891

WAKNEDA NURGA

MECHANICAL ENGINEERING

892

DAGIM DUGO

MECHANICAL ENGINEERING

893

FEKADU EDOSA

MECHANICAL ENGINEERING

894

BAHIRU DERESSA

MECHANICAL ENGINEERING

895

SHAMBEL TAYE

MECHANICAL ENGINEERING

896

HELEN ASCHALEW

MECHANICAL ENGINEERING

897

HAYIMANOT ANTENEH

MECHANICAL ENGINEERING

898

BETELHEM NIGUSSIE

MECHANICAL ENGINEERING

899

MESERET ALEMNEW

MECHANICAL ENGINEERING

900

BAHIRU ZEWDIE

MECHANICAL ENGINEERING

901

HELEN SETEGN

MECHANICAL ENGINEERING

902

MELKAMU ADAMU

MECHANICAL ENGINEERING

903

KIBROM KASHAY

MECHANICAL ENGINEERING

904

KIBROM G/MICHAEL

MECHANICAL ENGINEERING

905

ABEBE ALEMU

MECHANICAL ENGINEERING

906

TESFAY TADELE

MECHANICAL ENGINEERING

907

MINTESNOT ADUGNA

MECHANICAL ENGINEERING

908

FIKRE WONDIMU

MECHANICAL ENGINEERING

909

MENBERU TESFAW

MECHANICAL ENGINEERING

910

FASIL TSEGA

MECHANICAL ENGINEERING

911

LEGESSE EWNETU

MECHANICAL ENGINEERING

912

ABRHAM AWEL

MECHANICAL ENGINEERING

913

AREGAWI WELEYRGS

MECHANICAL ENGINEERING

914

KIDUS H/MARIAM

MECHANICAL ENGINEERING

915

FEREJA EBRAHIM

MECHANICAL ENGINEERING

916

TEKLEMARIAM WONDEMWNEH

MECHANICAL ENGINEERING

917

HAILE DADI

MECHANICAL ENGINEERING

918

TESFAYE TADESSE

MECHANICAL ENGINEERING

919

AMDETSEON ASSEFA

MECHANICAL ENGINEERING

920

GIRMAW ANAGAWU

MECHANICAL ENGINEERING

921

TADELE TAYE

MECHANICAL ENGINEERING

922

HAILEMICHAEL FISSEHA

MECHANICAL ENGINEERING

923

ADDISALEM MARU

MECHANICAL ENGINEERING

924

HAFTOM G/HER

MECHANICAL ENGINEERING

925

TEWODROS W/KIROS

MECHANICAL ENGINEERING

926

ABDULLAH ABDUSELAM

MECHANICAL ENGINEERING

927

TEKLEMARIAM WONDEMANU

MECHANICAL ENGINEERING

928

HAILU KEBEDE

MECHANICAL ENGINEERING

929

TADESSE ALEMU

MECHANICAL ENGINEERING

930

WOBANTE ATINKUT

MECHANICAL ENGINEERING

931

TAFERE ADAMU

MECHANICAL ENGINEERING

932

BEYENE ABEBAYEHU

MECHANICAL ENGINEERING

933

MASTEWAL MESFIN

MECHANICAL ENGINEERING

934

ARAGAW ABEBAW

MECHANICAL ENGINEERING

935

AMANUEL ANDUALEM

MECHANICAL ENGINEERING

936

ABAYINEH AREGA

MECHANICAL ENGINEERING

937

DAWIT GETINET

MECHANICAL ENGINEERING

938

ABEBE MINWUYELET

MECHANICAL ENGINEERING

939

YOHANNES SETEGN

MECHANICAL ENGINEERING

940

IBRAHIM SULTAN

MECHANICAL ENGINEERING

941

TEMESGEN ABATE MENGISTE

COTM

942

BIRUKTAWIT KINDU NEGASH

COTM

943

RIDWAN MUSEMMA JEMAL

COTM

944

SEMEGN DEGU GEBREWOLD

COTM

945

YIGERMAL MENGISTIE FENTA

COTM

946

MARY KASAYE HAILESELASSIE

COTM

947

ERMIAS GEBREEGZIABHER WELDEMARIAM

COTM

948

MEKUANINT BOGALE DEMISS

COTM

949

TEMESGEN SHIFERAW FELEKE

COTM

950

ABDULWASIE EBRAHIM TIEUM

COTM

951

ABENEZER ADUGNA DADI

COTM

952

DAWIT MULUNEH TEKELU

COTM

953

EYOB TADDESE WONDAFRASH

COTM

954

KAHSAY ATSIBAHA ALEMAYO

COTM

955

JOANNA ABEBE BERHANU

COTM

956

ABDURAZAK ABDELA

COTM

957

GEMECHIS KIDANU DERESSA

COTM

958

BITANIYA BIRHANU BELAY

COTM

959

HELINA BERHANU KALI

COTM

960

LEMLEM ARARSA GONFA

COTM

961

MELAT ENDRIS FENTAW

COTM

962

ELIAS TILAHUN

COTM

963

DANIEL TILAHUN HABTE

COTM

964

HANA GETANEH ASSEFA

COTM

965

ELROE MOHAMMED SEID

COTM

966

MIHRET TESHOME KEBEDE

COTM

967

ABRHAM DANIEL ABEBE

COTM

968

BETHELEHEM BEKELE DESTA

COTM

969

MULUMEBET FANTHUN WORKU

COTM

970

HELEN DAWIT TESFAYE

COTM

971

MERON GETAHUN TEFERA

COTM

972

NAOL DAGNE HAILE

COTM

973

MAHDER HAILU WOLDKIDAN

COTM

974

SAMSON KIDANE DIRAR

COTM

975

FREZER ABEBE NEGA

COTM

976

MERON SHERIF ABAGELAN

COTM

977

BEHAILU TESFAYE ENDRIS

COTM

978

EFREM KIROS TESFAY

COTM

979

KIDIST ASSEFA ABRRIE

COTM

980

HAYATULA HAMEDNUSA

COTM

981

MAYET HAILU SIRABIZU

COTM

982

TRHAS EUKBAY YBEYN

COTM

983

BALEWTADESSE WONDIM

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

984

ABDULMENAN SULTEN HEMIYU

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

985

AJANAW MOGES FENTA

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

986

ABDURAZAK HASSEN EJERO

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

987

DAWIT DEGEF AREGAW

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

988

MEZGEBU BEZABIH W/MARIAM

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

989

NEGA GOBZIE TEBEJE

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

990

YOSEF BELAY MAMO

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

991

AZMERAW TEKLIE TSIGIE

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

992

ABDISA NEGASA URGASA

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

993

BELAYNESH LAKEW TAMIRAT

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

994

HANA ABADYTESFAMARIAM

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

995

GENET DEBALKEW BELETE

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

996

TSIGE AYNALEM ENDALEW

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

997

TALEMIE TILAHUN DAGNAW

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

998

SEWASEW MILKIT ENEAYHU

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

999

LIDIYA ALEMAYEHU HAILE

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1000

DESALU MENGIST MULIE

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1001

SOFANIT HAILU GEBEREMARIAME

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1002

TIRNGO ZERIHUN ADAMU

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1003

FILETAN NEGASA EBISA

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1004

KEDIJA SHEMSU BESHIR

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1005

MULUNASH BIRU ASHENAFI

WATER RESOURCE & IRREGATION ENGINEERING

1006

MULUGETA BAREZA

SURVEYING

1007

SADAM ISSA

SURVEYING

1008

DEJEN DESIE

SURVEYING

1009

WAKSHUMA ABEYA BEKUMA

SURVEYING

1010

HENOK BIRUK ASFAW

SURVEYING

1011

ASENAKE TESFAYE ALEMU

SURVEYING

1012

SINTAYHU TAMIRU TADESE

SURVEYING

1013

HABTAMU AYANA ZERIHUN

SURVEYING

1014

MERON DAWIT DEMBI

SURVEYING

1015

ESKEDAR MULAT NEGA

SURVEYING

1016

KIDIST TESSEMA GEBRE

SURVEYING

1017

ADDIS LIJALEM SEWUNET

SURVEYING

1018

MULU ASAMEN GEBEYEW

SURVEYING

1019

SOLOMON G/MICHAEL

SURVEYING

 


If you need assistance on how to apply, Click here.

Ethiopian airlines would like to recruit qualified applicants for Trainee Pilot and Trainee Pilot Instructor. Accordingly, among 2019 prospective Graduates from Semera University, the below listed Candidates Are Requested to Read the Below Information Carefully and apply On the Below mentioned registration Date and Address.

Job Title: -  Trainee Pilot / Trainee Pilot Instructor

Required Qualification; - 2019 Undergraduate in any Engineering or IT related fields with a minimum CGPA of 2.75.

       OR

2019 Undergraduate in any other field of study with a minimum CGPA of 3.00 from recognized Ethiopian Higher Institutions and a minimum of ‘B’ in 10th grade EGSEC in Mathematics, Physics and English each or 50% grade point in Ethiopian University Entrance Exam in Mathematics, Physics and English each.

  N.B:    Age Limit:   For Trainee Pilot ≤ 25 Years’ Old

                                    For Trainee Pilot Instructor ≤ 27 Years’ Old

Height:

  • For Trainee Pilot Instructor

                       Male - Minimum 1.68 Meter             Female –Minimum 1.65 Meter

  • For Trainee Pilot

                      Male - Minimum 1.70 Meter              Female –Minimum 1.65 Meter

Registration Date: June 21, 2019

Registration Place:  Semera University Main Campus

Interested applicants must bring: -

  • 8th Grade Ministry Card or birth certificate from city administration
  • 2019 1st semester grade report
  • One passport size picture when they come for registration and physical screening.

N.B.  Candidates who previously failed on medical examination are not eligible for application. If anyone found to apply or join Ethiopian with false information will lead to subsequent termination from the process or employment upon discovery of the fact.

  • Candidates whose name is not included in the below list but who fulfill the above requirement can apply On the abovementioned registration Date and Address.

 

 

FULL NAME

DEPARTMENT

1

AHMED ABDELA CHASO

ACCOUNTING & FINANCE

2

AMLAKU MOLLA MENGISTU

ACCOUNTING & FINANCE

3

ASMARE KASSA HAILU

ACCOUNTING & FINANCE

4

ASTERAYE WUBNEH NEGA

ACCOUNTING & FINANCE

5

AYNADIS DEMEKE KOKEB

ACCOUNTING & FINANCE

6

BAYIH KEBEDE ALEMU

ACCOUNTING & FINANCE

7

BELAYNESH ADANE WELDEMIKAEL

ACCOUNTING & FINANCE

8

BELILIGN TILAHUN DEJENE

ACCOUNTING & FINANCE

9

BETELHEM WELDEMESKEL ASAMENEW

ACCOUNTING & FINANCE

10

BEYENE WORKU TEKLEMARIAM

ACCOUNTING & FINANCE

11

BINIYAM MINUYE KASSIA

ACCOUNTING & FINANCE

12

BIRARRA ADGO ALEMAYEHU

ACCOUNTING & FINANCE

13

BIRHANU GIRMAW YIGZAW

ACCOUNTING & FINANCE

14

BUAY DOBUOL RAMBANGA

ACCOUNTING & FINANCE

15

ENDESHAW ADANE BIADGIE

ACCOUNTING & FINANCE

16

EYERUS HAILE TAKELE

ACCOUNTING & FINANCE

17

EZEDIN ESHETU MOHAMMED

ACCOUNTING & FINANCE

18

FAHIM BUKU GELETO

ACCOUNTING & FINANCE

19

GARAMU SORI FUFA

ACCOUNTING & FINANCE

20

GETU GEDAMU ABEBE

ACCOUNTING & FINANCE

21

GETU TAFA EJETA

ACCOUNTING & FINANCE

22

GOSA BELETE WOLDYOHANNIS

ACCOUNTING & FINANCE

23

GURMU CHALA GEMEDA

ACCOUNTING & FINANCE

24

HABTAMU KETEMA SIME

ACCOUNTING & FINANCE

25

HABTAMU TEFERA ASFAW

ACCOUNTING & FINANCE

26

HIRUT YIMAM SHIBESHI

ACCOUNTING & FINANCE

27

HLFTI TADESSE GEBRESLASSIE

ACCOUNTING & FINANCE

28

HUNIYALEW ABUYE AYTEHGZA

ACCOUNTING & FINANCE

29

LIJALEM ABEBAW ESHETIE

ACCOUNTING & FINANCE

30

MARGA FEKADU KANAI

ACCOUNTING & FINANCE

31

MATEBIE ABRHAM DEGU

ACCOUNTING & FINANCE

32

MEGERTU TESFA EDOSA

ACCOUNTING & FINANCE

33

MELAKU AYENEW BIZUALEM

ACCOUNTING & FINANCE

34

MOHAMMED KEDIR MAMO

ACCOUNTING & FINANCE

35

MOHAMMED OUSMAN ASMALI

ACCOUNTING & FINANCE

36

MUSA GAAS MOHAMMED

ACCOUNTING & FINANCE

37

MUSSA EBRAHIM MUSSA

ACCOUNTING & FINANCE

38

NIGUSE KUMSA KEBETA

ACCOUNTING & FINANCE

39

NUGUSA WAGARI ABDISA

ACCOUNTING & FINANCE

40

RABI ABDE AMAN

ACCOUNTING & FINANCE

41

RUKEYA SEID ENDRIS

ACCOUNTING & FINANCE

42

SELAMAWIT MESERET FELEKE

ACCOUNTING & FINANCE

43

SHAMBEL GETA TADESSE

ACCOUNTING & FINANCE

44

TADESE BIRHANU ENGIDAW

ACCOUNTING & FINANCE

45

TADESE GARI WAKJIRA

ACCOUNTING & FINANCE

46

TESSEMA MIHRET BIZUNEH

ACCOUNTING & FINANCE

47

TILAHUN GETU DERSEH

ACCOUNTING & FINANCE

48

TOLI KETEMA ABATE

ACCOUNTING & FINANCE

49

WUDIE MEKONNEN AYNEKULU

ACCOUNTING & FINANCE

50

YALEMWORK ZELALEM TILAYE

ACCOUNTING & FINANCE

51

ZEWDU ISRAEL DEBOCH

ACCOUNTING & FINANCE

52

ABDELLA MOHAMMED ABDELLA

AFARAF

53

ABDILA EBRAHIM HAMED

AFARAF

54

ABDU AYDAHIS MOHAMMED

AFARAF

55

ABDU MOHAMMED MOHODIN

AFARAF

56

ADEM ALI BUKO

AFARAF

57

ALI AHMED MOHAMMED

AFARAF

58

ALI EBRAHIM ABDELLA

AFARAF

59

ALI MAGES ALI

AFARAF

60

ALI MOHAMMED HAMED

AFARAF

61

AMIN ABDU HAMMED

AFARAF

62

DAWUD MOHAMMED ADAHIS

AFARAF

63

DERESSA ALI YAHYA

AFARAF

64

DERESSA OSMAN ALIYU

AFARAF

65

EBRAHIM MOHAMMED ALI

AFARAF

66

EBRAHIM MOHAMMED EBRAHIM

AFARAF

67

EBRAHIM OSMAN AHMED

AFARAF

68

HAMED KADIR MEAR

AFARAF

69

HAMID DULA TORRIE

AFARAF

70

HAMID MOHAMMED TORREA

AFARAF

71

HASNA AHMED GEAS

AFARAF

72

HELEM MOHAMMED OUMER

AFARAF

73

HUSSEIN MUSSA MOHAMMED

AFARAF

74

HUSSEN MOHAMMED ALI

AFARAF

75

HUSSIEN ABDELLA RUFFA

AFARAF

76

JAMAL NUR MOHAMMMED

AFARAF

77

KEDIR ABDALLA ALI

AFARAF

78

MAHMUD ALI TAHIR

AFARAF

79

MOHAMMED ABDUKADIR MOHAMMED

AFARAF

80

MOHAMMED ALI ABDALLA

AFARAF

81

MOHAMMED NUR MOHAMMED

AFARAF

82

MUHUDIN ALI MAHMUD

AFARAF

83

MUSA AHMED ALIYU

AFARAF

84

MUSSA HUMED EBRAHIM

AFARAF

85

NUR MOHAMMED RUFA

AFARAF

86

OMER AHMED MOHAMMED

AFARAF

87

SALIH AHMED DAWED

AFARAF

88

SALIH ALI HUSEN

AFARAF

89

SALIH DARASA ESMAIL

AFARAF

90

SIRAJ SALIH AHMED

AFARAF

91

SULTAN MOHAMMEDAWOL SULTE

AFARAF

92

YAHYA HASSEN MUSA

AFARAF

93

ZAHARA HUSSEN FARURA

AFARAF

94

ZEHARA ABDO MOHAMMED

AFARAF

95

ADDIS GOSHU DEBELE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

96

DEBIRE BIRESAW MEKASHAW

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

97

ENDRIS AHMED ALI

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

98

EYERUSE YITAYEW MELESE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

99

EZEZIW ASSEFA GETANEH

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

100

FIKIR ABEBE GASHAW

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

101

GENET AYALEW ABEGAZ

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

102

HABTOM ASSEFA ZELEKE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

103

HELEN ADANE SETIE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

104

KSANET AMANUAL ZERU

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

105

MAHLET HAILEMARIAM WOLDEMRIAM

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

106

MASTEWAL LINGER ZEWUDE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

107

MEKDES GETAHUN ALEMU

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

108

MELKAMU MULU YIBEYEN

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

109

MOHAMMED ADEM ALI

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

110

MULU AYALEW TADU

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

111

MULUKEN YALEW ANBACHEW

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

112

MULUYE TILAHUN ASFAW

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

113

NEGESU DESSIE TASEW

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

114

SELAMAWIT JEMBERU ATINAFU

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

115

SINDU GEDAMU ALEBACHEW

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

116

TIBIST KIDANE TAFERE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

117

TSEHAY KASSAHUN HAILU

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

118

TSIGEREDA BEKELE DUGA

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

119

WORKNAT TADEGE MULIE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

120

ZEBIDER ASEFA CHANIE

AGRIBUSINESS AND VALUE CHAIN MANAGEMENT

121

ANDUALEM TSEGA CHEKOLLE

AMHARIC

122

AREGAWI WELDU WELDENGUS

AMHARIC

123

DEGU AGUADE FATIA

AMHARIC

124

GETACHEW ASSEFA WORKNEH

AMHARIC

125

GIZACHEW ATALE DEJENE

AMHARIC

126

KNDYIE DESTAW BRHAN

AMHARIC

127

NIBRET BIRHANIE DAGNEW

AMHARIC

128

TIGAAB ASHAGRIE DAGNAW

AMHARIC

129

ABEL DAGNEW DEMSEW

ANIMAL SCIENCE

130

AHMED ALI MOHAMMED

ANIMAL SCIENCE

131

ALEMU GUDISA DOYO

ANIMAL SCIENCE

132

ANWAR FILATE GIZAW

ANIMAL SCIENCE

133

BACHA KALBESSA MOKONNEN

ANIMAL SCIENCE

134

BIKILA TAMIRU TOLASA

ANIMAL SCIENCE

135

DAWUDIE GOBEZIE NIGUSIE

ANIMAL SCIENCE

136

DEREJE DEBEBE TESEMA

ANIMAL SCIENCE

137

EMIYAMREW KASSA AYALEW

ANIMAL SCIENCE

138

HABTAMU ASHAGIRE ASSAYE

ANIMAL SCIENCE

139

HABTAMU AZIZE ALEMU

ANIMAL SCIENCE

140

HARUN TURI ADEM

ANIMAL SCIENCE

141

LEGESE DESALEGN KASSIE

ANIMAL SCIENCE

142

MESAY BICHO UKUMO

ANIMAL SCIENCE

143

MINALE TADESSE GELAW

ANIMAL SCIENCE

144

MOHAMMED MEKIN HAJI

ANIMAL SCIENCE

145

NURU HUSSEN YIMAM

ANIMAL SCIENCE

146

NURU YIMAM HUSSEN

ANIMAL SCIENCE

147

RAYA ABDELA MOHAMMED

ANIMAL SCIENCE

148

TADESSE DESSALEW WORKU

ANIMAL SCIENCE

149

TESFAHUN BELACHEW KEBEDE

ANIMAL SCIENCE

150

WULETAW ENIYEW AYELE

ANIMAL SCIENCE

151

ABAY ALEMU WONDIMU

ANTHROPOLOGY

152

ABDUSELAM ABDUREHMAN EBRAHIM

ANTHROPOLOGY

153

ASMIE WASSIE DEMS

ANTHROPOLOGY

154

BALELA BORU BASAYE

ANTHROPOLOGY

155

BEZAWIT GOBEZIE MEKONEN

ANTHROPOLOGY

156

KEDIR ESMAEL DAWUD

ANTHROPOLOGY

157

LEMLEM NEGA MEKQNEN

ANTHROPOLOGY

158

MINIWYELET TSEGA TSEHAY

ANTHROPOLOGY

159

NEMOMSA CHELKABA JABESA

ANTHROPOLOGY

160

TADELE ABEBE GELEW

ANTHROPOLOGY

161

TESFA ADIMASU YIMAM

ANTHROPOLOGY

162

WORKINEH DAMMESA GUTEMA

ANTHROPOLOGY

163

ABDILSHIKUR GIRGE SEYID

BIOLOGY

164

ABDULAZIZ FENTAW ARAGAW

BIOLOGY

165

AJANAW BALEW GARDIE

BIOLOGY

166

ALELIGN DEGIE TERFE

BIOLOGY

167

ALEM ABRHAM TESHOME

BIOLOGY

168

BEKELE SAFAYI SHUMA

BIOLOGY

169

DEBELA TERFA ALIKO

BIOLOGY

170

EBRAHIM ABDELA MUSSA

BIOLOGY

171

ESUBALEW ERMIAS GAINORE

BIOLOGY

172

FENTE TIBEBU ABIYE

BIOLOGY

173

FIROMSA SHERIF ABDUSAMED

BIOLOGY

174

HABIB ABU ALEMBO

BIOLOGY

175

HABTAMU ACHULA OLTISHA

BIOLOGY

176

JELKEBA GEMEDA DEBELA

BIOLOGY

177

KASSAHUN BITEW WORKINEH

BIOLOGY

178

KURATIE WERKNEH GIFAW

BIOLOGY

179

MENGSHA WASSIE TEGNEGE

BIOLOGY

180

METEKIYA LEMA HALISO

BIOLOGY

181

MOHAMMED EDRIS MOHAMMED

BIOLOGY

182

MOHAMMED HASEN AHMED

BIOLOGY

183

NEJAT MULU NURYE

BIOLOGY

184

SEID TEFERA CAMTIW

BIOLOGY

185

SHUMET MOHAMMED ALI

BIOLOGY

186

SOFIA ABATE ASSEFA

BIOLOGY

187

TARIKU BADACHA HOGATO

BIOLOGY

188

YASIN JEWARO JEMALO

BIOLOGY

189

ABDU MUSA HUSSEN

CHEMICAL ENG.

190

ADEM HUSSEN SEID

CHEMICAL ENG.

191

AHMED MOHAMED ISMAIL

CHEMICAL ENG.

192

ALEMAYEHU GETAHUN ILKATO

CHEMICAL ENG.

193

ALO ABDU ALO

CHEMICAL ENG.

194

AMSALU ABERA FEKADIE

CHEMICAL ENG.

195

BERUKTAWIT ALEMU WELDESLASE

CHEMICAL ENG.

196

EMBOBAALEM DESTA AREGAWI

CHEMICAL ENG.

197

EPHREM TASISA DISASA

CHEMICAL ENG.

198

GASHANEW GEREM BAYE

CHEMICAL ENG.

199

GEREZIHER GEBREKIDAN GEREZIHER

CHEMICAL ENG.

200

HAGOS HAFTU KEBEDEW

CHEMICAL ENG.

201

HAILEMICHAEL NIGUSE WELDEAREGAY

CHEMICAL ENG.

202

HANSA GEBREMICHAEL GEBREKIDAN

CHEMICAL ENG.

203

HUNDUMA ZELEKE ABAMAZGIYA

CHEMICAL ENG.

204

KETEMA GULUMA KELBESA

CHEMICAL ENG.

205

KIBRA BRHANE BERHE

CHEMICAL ENG.

206

KIDIST YIGEBAHAL SHAMENA

CHEMICAL ENG.

207

LENSA AYANSA BEYENA

CHEMICAL ENG.

208

MENGIE TAREKEGN ALEMU

CHEMICAL ENG.

209

MIKIAS YOHANNES WELDU

CHEMICAL ENG.

210

MIKIEALE TEKULU BERHE

CHEMICAL ENG.

211

MITIKU MISHIKE MIZO

CHEMICAL ENG.

212

MOHAMMED EDIRS ALI

CHEMICAL ENG.

213

SHEBABAW BEYENE FENTE

CHEMICAL ENG.

214

SHEMSU ABRAR SEMAN

CHEMICAL ENG.

215

SISAY MIRATE SITOTA

CHEMICAL ENG.

216

WORKU AMBACHEW BEYENE

CHEMICAL ENG.

217

WORKYANTIFU ANIMAW SEANEH

CHEMICAL ENG.

218

ABDULJALEL MURAD AHMED

CHEMISTRY

219

ABDUREHIM KEBEDE ABEGAZ

CHEMISTRY

220

AFEWERK ABEBE NIGATU

CHEMISTRY

221

AMIN ABAZINAB ABAGOJAM

CHEMISTRY

222

AYENO GEMEDA CHURA

CHEMISTRY

223

BAYACHEW AYALEW GEREM

CHEMISTRY

224

BONSA DEBELA GEMEDA

CHEMISTRY

225

ENDRIS MOHAMMED ALI

CHEMISTRY

226

GEMADA WADERA GORO

CHEMISTRY

227

IZADDIN ZENU SAID

CHEMISTRY

228

JEMAL MOHAMMED ALI

CHEMISTRY

229

KEDIR SEID MOHAMMED

CHEMISTRY

230

KEDIR TESSO GELCHU

CHEMISTRY

231

MERID MELAKU MEKMESO

CHEMISTRY

232

MOHAMMED GODENA JARA

CHEMISTRY

233

SEWNET TILAHUN TEREFE

CHEMISTRY

234

TARIKU ALTAYE ABO

CHEMISTRY

235

WUDIE ANJET MONEN

CHEMISTRY

236

YALEMWORK GETANEH ENYEW

CHEMISTRY

237

ABDURAMAN HASEN BARISO

CIVICS

238

ATSEDE TESEGA TEFERA

CIVICS

239

CHALA TAGEBA EJETA

CIVICS

240

ENATENESH SHIFERAW AMSSAL

CIVICS

241

GIRMA KUMLACHEW EMBEALE

CIVICS

242

GURMU GERAMU BAKARE

CIVICS

243

GUTA TOLA FAYISA

CIVICS

244

HUSEIN BENTU SHUNA

CIVICS

245

IFA ASFAWU FEYISA

CIVICS

246

LETEMICHAEL GEBREAGZABHER TSEGAY

CIVICS

247

LISHAN ZEBENE BOGALE

CIVICS

248

MEGERTU ANGASSA WAKUMA

CIVICS

249

MOHAMMED ABDELA HASEN

CIVICS

250

MOLASH MECHESO BARUDA

CIVICS

251

MOTI GIZAW OLANA

CIVICS

252

MULUNEH WONDIE SHIFERAW

CIVICS

253

TAJUDIN ALIYI HABIBE

CIVICS

254

YAHIKOB SHIFARA RAGA

CIVICS

255

ABDINASIR FARAH JAMA

CIVIL ENG.

256

ABDU MOHAMMED ABDU

CIVIL ENG.

257

ADMIKEW KALU MEZIMUR

CIVIL ENG.

258

AHMED ADEM HASSEN

CIVIL ENG.

259

AHMED KAMIL MOHAMMED

CIVIL ENG.

260

ANTENEH KORE ANCHIWE

CIVIL ENG.

261

ASHENAFI ABEBE ABERA

CIVIL ENG.

262

BETHELHEM MISRAKU BELAYNEH

CIVIL ENG.

263

BETHLEHEM WONDOSEN ALEMU

CIVIL ENG.

264

BINIAM AWEKE ASHEBER

CIVIL ENG.

265

BIRHAN GETAHUN MULU

CIVIL ENG.

266

DAWIT BARASO ATARO

CIVIL ENG.

267

EZANA HALEFOME WEGAHITA

CIVIL ENG.

268

FATUMA ADEM HARUN

CIVIL ENG.

269

FAYISA CHALI TARFASA

CIVIL ENG.

270

FEYISA ABERA TONKOLU

CIVIL ENG.

271

FUAD ABDIWAHID HASSEN

CIVIL ENG.

272

GETAHUN MEBRATU WORKU

CIVIL ENG.

273

GOSA DAMTE MANDAFRO

CIVIL ENG.

274

HALIMET SEID ALI

CIVIL ENG.

275

HAMEDU ESSIE ALI

CIVIL ENG.

276

HELEN YOHANNES TEKLE

CIVIL ENG.

277

HILINA SHERIF ABDO

CIVIL ENG.

278

KASSIM AHMEDIN MOHAMMED

CIVIL ENG.

279

KEBSO DEJENE BEKELE

CIVIL ENG.

280

MAHAMAD ABDULAHI ADAN

CIVIL ENG.

281

MEGBARU GIZACHEW MENBER

CIVIL ENG.

282

MENGISTU MAGARA KAWATO

CIVIL ENG.

283

MERGA LEMESA KITATA

CIVIL ENG.

284

MERIHUNE BIRHANU TEREDA

CIVIL ENG.

285

MESERET YALEW TBEBU

CIVIL ENG.

286

OSMAN GALLAHI SULE

CIVIL ENG.

287

ROBSEN JEMAL MUSSA

CIVIL ENG.

288

SAADA SALIH GETAHUN

CIVIL ENG.

289

SALIH DAWUD AHMED

CIVIL ENG.

290

SANBATU ABU DEBO

CIVIL ENG.

291

SEFA HUSSEN CHIKISSA

CIVIL ENG.

292

SENAIT YARED GEBREMICHAEL

CIVIL ENG.

293

SHASHETU ALAMREW ZWDIE

CIVIL ENG.

294

TAMRALECH TADELE ANDARGIE

CIVIL ENG.

295

TEMESGEN HABTAMU MENGISTU

CIVIL ENG.

296

YOHANNES SIMANO TIRO

CIVIL ENG.

297

ABAY MIRETE NIGUS

COMPUTER SCIENCE

298

ABDINUR SHEIK MOHAMMED

COMPUTER SCIENCE

299

ABDLRAZAK BUSARA AHMED

COMPUTER SCIENCE

300

ADDISU OUMER ALI

COMPUTER SCIENCE

301

AHMED MUKTAR EBRAHIM

COMPUTER SCIENCE

302

ALELEGN ABEBAW ADAMU

COMPUTER SCIENCE

303

ALEMU AYELE MEKONNEN

COMPUTER SCIENCE

304

ALIYI HASSEN MOHAMMED

COMPUTER SCIENCE

305

ALMAZ MENGESHA HAFTE

COMPUTER SCIENCE

306

ASMAMAW WASSIE OUMER

COMPUTER SCIENCE

307

ASNAKEW KASEW TIRUNEH

COMPUTER SCIENCE

308

ASSAYE MELESE GASHU

COMPUTER SCIENCE

309

ASSEN ALI ESHETE

COMPUTER SCIENCE

310

BEHAYLU TADELE ALEMU

COMPUTER SCIENCE

311

BERIHA YOHANES MEHARI

COMPUTER SCIENCE

312

BIRHANU DEJEN AREKI

COMPUTER SCIENCE

313

BITEW KASSAHUN TSEGA

COMPUTER SCIENCE

314

BONNY KENO DERESA

COMPUTER SCIENCE

315

DAGMIAW BOGALE FANTE

COMPUTER SCIENCE

316

DEREJAW BANTIE BERIE

COMPUTER SCIENCE

317

DEREJAW MISGANAW MAMO

COMPUTER SCIENCE

318

DESELAGN BOGALE WARKU

COMPUTER SCIENCE

319

DIRIBE TOLASA ALAMU

COMPUTER SCIENCE

320

ESHETU MOGES ABUHAY

COMPUTER SCIENCE

321

FIKREMARIAM TEMESGEN AMARE

COMPUTER SCIENCE

322

FREHIWET AMAHA DESTA

COMPUTER SCIENCE

323

GEBREGZIBHER TEWELDEBRHAN WELDAY

COMPUTER SCIENCE

324

GEBREMARIAM GEBREHIWOT GEBRESLASSIE

COMPUTER SCIENCE

325

HAFTOM ADDISALEM TEKULU

COMPUTER SCIENCE

326

LEGESU ASSEFA HAFTU

COMPUTER SCIENCE

327

MELAKU MENGIST WASIE

COMPUTER SCIENCE

328

MENDU TEGANU BEHARU

COMPUTER SCIENCE

329

MULLU FELEKE TEGEGNE

COMPUTER SCIENCE

330

MURAD HUSSEN OUMER

COMPUTER SCIENCE

331

NATNAEL KASU GEBRU

COMPUTER SCIENCE

332

NEBILA TADESSE YIMER

COMPUTER SCIENCE

333

NURYE CHEBUDIE YESUF

COMPUTER SCIENCE

334

ROBLE ODAWA MAHAMUD

COMPUTER SCIENCE

335

SAMUEL BEKALU SHARITO

COMPUTER SCIENCE

336

SEID MOHAMMED HUSSIEN

COMPUTER SCIENCE

337

SHIFA DAWUD ESMAIL

COMPUTER SCIENCE

338

TESFAYE MENGIE MELKAMU

COMPUTER SCIENCE

339

TSEDALU KASSAW ZENA

COMPUTER SCIENCE

340

TSEGAY GEBRE NRAE

COMPUTER SCIENCE

341

TSEGAY GEBRE NRAE

COMPUTER SCIENCE

342

WILIAM ETSAY TADELE

COMPUTER SCIENCE

343

YONAS ADU TEKLU

COMPUTER SCIENCE

344

ABATE TEKAW ASFA

ECONOMICS

345

ABEBAW EISSA ADDIS

ECONOMICS

346

ABUSH LEGESE FEYISA

ECONOMICS

347

ALEMU ZEBENE ZEWDE

ECONOMICS

348

AMBASE MOHAMMED GODENA

ECONOMICS

349

AYNALEM ADANE AYALIEW

ECONOMICS

350

BARISO SAFAYI HANKU

ECONOMICS

351

BELAY ARAGE ASAMNEW

ECONOMICS

352

BERIHU HAGOS ASGEDOM

ECONOMICS

353

BERISO GELGELO CHULUKE

ECONOMICS

354

BIRHANU ABDI BADADA

ECONOMICS

355

BIRKIE SINKIE AREGAWI

ECONOMICS

356

BONA TESHITE GEMMADI

ECONOMICS

357

CHERE AMEHA FELEKE

ECONOMICS

358

DEREJE BALKEW BOGALE

ECONOMICS

359

DUBA BORU LIBEN

ECONOMICS

360

EBIRAHIM MISGANAW MUHIYE

ECONOMICS

361

EBRAHIM ESMAEL HUSSEN

ECONOMICS

362

HAILU ANBERBER SHIBESHI

ECONOMICS

363

HUSSEIN HASAN WARIO

ECONOMICS

364

IYOB ABRAHAM BRAHANU

ECONOMICS

365

KASIE ADAMU ASMARE

ECONOMICS

366

LALISA ALEMU DELESA

ECONOMICS

367

LAMMI KEBE JEBESA

ECONOMICS

368

MEGBARU ENYEW BELAY

ECONOMICS

369

MULUKEN TAMIRU TADELE

ECONOMICS

370

SISAYE SINIDELA GUITA

ECONOMICS

371

TADESE ALEBACHEW MENGESHA

ECONOMICS

372

TAREKEGN AMENU DANTE

ECONOMICS

373

TEGEGENE BEKELE AYALEW

ECONOMICS

374

TESEMA BAYISA CIBSA

ECONOMICS

375

TIGIST GETACHEW AYENEW

ECONOMICS

376

YIMAM ALI ADEM

ECONOMICS

377

YITAYEW MELES FERED

ECONOMICS

378

ADDIS ALEMAYHU DEMEKE

ELECTRICAL ENG.

379

ADDISUU HAILU BEDADA

ELECTRICAL ENG.

380

ALEMU ADMAS AYENEW

ELECTRICAL ENG.

381

AMIRA JEMAL AHMEDNUGUS

ELECTRICAL ENG.

382

BEREKET BELACHEW BOTAMO

ELECTRICAL ENG.

383

BEREKET SOLOMON TSEGAYE

ELECTRICAL ENG.

384

DERESO MESFIN BEYENE

ELECTRICAL ENG.

385

GUDETA MEGERSA ABDI

ELECTRICAL ENG.

386

HANFERE OUMER AYDAHIS

ELECTRICAL ENG.

387

HAYAT ASSEFA ABATE

ELECTRICAL ENG.

388

LIBAN MOHAMED ALI

ELECTRICAL ENG.

389

MAHAD YASIN FARAH

ELECTRICAL ENG.

390

MAHLET FENTAHUN AYNALEM

ELECTRICAL ENG.

391

MEHAMED BESHIR INDOEL

ELECTRICAL ENG.

392

MOHAMED ABDALA YASIN

ELECTRICAL ENG.

393

MOHAMMED KOBIRO AWONNO

ELECTRICAL ENG.

394

NURUYA TUAUM NURHUSEIN

ELECTRICAL ENG.

395

SAID ALI ADAN

ELECTRICAL ENG.

396

TAREKEGN WANISSO WARISAMO

ELECTRICAL ENG.

397

TSEGA GEMECHU AGA

ELECTRICAL ENG.

398

ABRHAM MESELE FENITW

ENGLISH LL

399

ADISIE TEIAYENH NEGESE

ENGLISH LL

400

ASMELASH GEBREMICHAEL GEBREMARIAM

ENGLISH LL

401

BEKELE ALEMAYEHU CHUKALA

ENGLISH LL

402

ERKIHUN TARIKU CHIFAW

ENGLISH LL

403

JEMAL HASSEN ADEM

ENGLISH LL

404

LUEUL WONDALE SHIFERAW

ENGLISH LL

405

MOHAMMED YESUF MOHAMMED

ENGLISH LL

406

OJHO GAE OGOUL

ENGLISH LL

407

REMEDAN ALIYI MUMED

ENGLISH LL

408

SHIFA BEREO WARE

ENGLISH LL

409

TAMENE MULUKEN SEWUNET

ENGLISH LL

410

TEKALIGN YADETA GUNE

ENGLISH LL

411

TIRUKEN ATINAFU TADESSE

ENGLISH LL

412

YOHANNIS ELIAS ABRIHAM

ENGLISH LL

413

ALEMITU GOSHE DAGNEW

GEOGRAPHY & ES

414

ASAGADU DIRIBA DAGAFA

GEOGRAPHY & ES

415

AYEHU AYELE TSEHAY

GEOGRAPHY & ES

416

ELSABET YISMAW ADAMU

GEOGRAPHY & ES

417

ENKUAYE KASSA TIRUNEH

GEOGRAPHY & ES

418

GENETE AGUMASS ALEMAYEHU

GEOGRAPHY & ES

419

GOBU OBDA GUYO

GEOGRAPHY & ES

420

HAILEMARIAM WEDAJO KASSAW

GEOGRAPHY & ES

421

JAL RUAZEL TUONG

GEOGRAPHY & ES

422

KAMIL SHEABDELLA JEMA

GEOGRAPHY & ES

423

KINDU SETALEM MESHESHA

GEOGRAPHY & ES

424

MASITEWAL MULUKEN BALEW

GEOGRAPHY & ES

425

MEDINA YASIN NURAHMED

GEOGRAPHY & ES

426

MELSEW MOLLA BELEW

GEOGRAPHY & ES

427

MOMINA MUHAMMED DAWD

GEOGRAPHY & ES

428

MULIE TIFITE ALEMU

GEOGRAPHY & ES

429

SEID ADEM UMER

GEOGRAPHY & ES

430

SHEGA JIMA GUYE

GEOGRAPHY & ES

431

SHEGAW SETE HUNEGNEW

GEOGRAPHY & ES

432

AHMED EDRIS AHMED

GEOLOGY

433

ELIAS AKALU WELDE

GEOLOGY

434

ENDHRS MOHAMMED ADRAYTU

GEOLOGY

435

FATUMA MOHAMMED ALI

GEOLOGY

436

HUSSEN ALIM SEID

GEOLOGY

437

HUSSIEN ZEYNU HASHIM

GEOLOGY

438

MOIBON KENASA LEKO

GEOLOGY

439

MUUSE AHMED OMAR

GEOLOGY

440

MYREM ADEM ABDULKADR

GEOLOGY

441

TESHALE HADERO HALABO

GEOLOGY

442

TESLOACH PUOCH DENG

GEOLOGY

443

ABDELA GEBRE GELETO

HEALTH OFFICER

444

ABDULHAKIM HORA HEDATO

HEALTH OFFICER

445

ABDULKERIM JEMAL GELGELU

HEALTH OFFICER

446

ABREHAM TSEGA KEBEDE

HEALTH OFFICER

447

ADDISU ASNAKEW KEFALE

HEALTH OFFICER

448

ADDISU TEMESGEN BANKSIRA

HEALTH OFFICER

449

AMIN ABDULIE HASSEN

HEALTH OFFICER

450

AYANO HAWAS ADELO

HEALTH OFFICER

451

AYANTU JABESSA TOLERA

HEALTH OFFICER

452

BEMINATE LEMMA SEIFU

HEALTH OFFICER

453

BEREKET KASSU NIGUSSE

HEALTH OFFICER

454

BERISO FURO WENGORO

HEALTH OFFICER

455

DAWA HESA BULO

HEALTH OFFICER

456

DENKNESH TAMRAT GEBRE

HEALTH OFFICER

457

DERESSA BAYISA KELBESA

HEALTH OFFICER

458

DESTA TESHOME TURA

HEALTH OFFICER

459

EBISA IMENU SHURAMO

HEALTH OFFICER

460

ERTACHEW AYALEW GETANEH

HEALTH OFFICER

461

HAWI DERESE EBA

HEALTH OFFICER

462

JAFER ABDURAMAN BUSHRA

HEALTH OFFICER

463

KIDIST BEFIKADU GEBREHIWOT

HEALTH OFFICER

464

LELISE KUMA DABA

HEALTH OFFICER

465

MEBRATU KORE TORBAGA

HEALTH OFFICER

466

MEKDES KELEMEWORK FENTA

HEALTH OFFICER

467

MEKIDES NIBRET ABEJE

HEALTH OFFICER

468

MUNZIR AHMED YUYA

HEALTH OFFICER

469

NARDOS WONAGO KULULO

HEALTH OFFICER

470

NASIRO BEKETA TEFERA

HEALTH OFFICER

471

OSMAN ABDI HUSSEIN

HEALTH OFFICER

472

OUSMAEL KEDIR ABDELLA

HEALTH OFFICER

473

REDIET DEMMELASH GEBEREMARIYAM

HEALTH OFFICER

474

REHIMA KIBIRET MOHAMMED

HEALTH OFFICER

475

TEREFU YAMBO JOFA

HEALTH OFFICER

476

TIHITINA YOHANNES GETU

HEALTH OFFICER

477

YOHANNES MEKURIA NEGUSSIE

HEALTH OFFICER

478

ABDULMEJID TICHA ODA

HISTORY

479

AMARE DESU GELAW

HISTORY

480

AMARE KIBRET ADANE

HISTORY

481

AYELE MISGNAW MELE

HISTORY

482

BISRAT TEREFE FANTA

HISTORY

483

DESSIE LIJALEM KEBEDE

HISTORY

484

MELAKU GIRMAW SHIFERAW

HISTORY

485

MOHAMMED AHMED SEID

HISTORY

486

URGESSA ALAMU DABALE

HISTORY

487

YAREGAL YIHEWNEW KASSIE

HISTORY

488

ABDULWEDUD MUAZ FEDLU

HORTICULTURE

489

ABIEMELEK AYNE YENEW

HORTICULTURE

490

ABREHAM YIZENGAW BABIL

HORTICULTURE

491

ALACHEW TESHOME MOLAJAW

HORTICULTURE

492

ASEFA AMARE TADESE

HORTICULTURE

493

BESUFEKAD HAYLU ABERA

HORTICULTURE

494

BIRHANU AREGU ASHEBIR

HORTICULTURE

495

ELIAS GETANEH SHIBESH

HORTICULTURE

496

ENYEW ADME GETE

HORTICULTURE

497

ERMIYAS ABEBE TALEMA

HORTICULTURE

498

GEBEYEW MAREW ABATE

HORTICULTURE

499

HABTAMU AYALEW MEKONEN

HORTICULTURE

500

HABTAMU MOGNINET ZELALEM

HORTICULTURE

501

MEGERSA TEKU ZEWUDE

HORTICULTURE

502

MEKASH AGACHEW MNGUDAY

HORTICULTURE

503

MELESE ENDESHAW KEFALE

HORTICULTURE

504

MITKE AMSEW DEMEKE

HORTICULTURE

505

MULU TADESSE ASGEDOM

HORTICULTURE

506

NAHOM SHIFERAW AYALEW

HORTICULTURE

507

OLIFAN WAKOYA GUTU

HORTICULTURE

508

SEID GETACHEW WORKU

HORTICULTURE

509

SINTAYEHU DAWD ABEBE

HORTICULTURE

510

TESFAYE AMAN DEDGEBA

HORTICULTURE

511

TIBEBU GENETI ZEWDE

HORTICULTURE

512

TSEGAYE SILESHI AYELK

HORTICULTURE

513

WUDALEW DESSIE AYCHEH

HORTICULTURE

514

YIBELTAL AYANA BELACHEW

HORTICULTURE

515

YIBELTAL MARYE TILAHUN

HORTICULTURE

516

YIBELU ALEMAYEHU KUMI

HORTICULTURE

517

YIMAM ASSEN YIMER

HORTICULTURE

518

YIMAM EBRAHIM HUSSIEN

HORTICULTURE

519

YONATAN DENEKEW BIRHANU

HORTICULTURE

520

YOSEF TADESSE BELACHEW

HORTICULTURE

521

ZELALEM ADISU ENYEW

HORTICULTURE

522

ZENEBE ABEBU TEKLE

HORTICULTURE

523

ABDULAHI MUMIN SUGE

INFORMATION TECH.

524

ALMAW BIRHANU SHIFERAW

INFORMATION TECH.

525

DIRES ADERAJEW BIRESAW

INFORMATION TECH.

526

EDEN GEBRETSADKAN ATSBHA

INFORMATION TECH.

527

KDSAN TEKLEHAIMANOT BRHANE

INFORMATION TECH.

528

MELESE GENET AYELE

INFORMATION TECH.

529

SELAM KAHSU ABAY

INFORMATION TECH.

530

SEMIRA MUSTEFA MOHAMMED

INFORMATION TECH.

531

SITOTA AMILAKU SULTAN

INFORMATION TECH.

532

TESFAY ASMARE DUBALE

INFORMATION TECH.

533

TSGAYE MINIWAB ALEMAYEHU

INFORMATION TECH.

534

WENDMU MALEDE TADELE

INFORMATION TECH.

535

ABRIHAM DULU FOLA

LAW

536

AMANUEL GETAHUN AYALEW

LAW

537

BODANA DAGAFA DISASA

LAW

538

EPHREM MEKONNEN TESFAYE

LAW

539

FARID TAYIB ABATAMAM

LAW

540

GENET TEBEJE DAMTEW

LAW

541

GEREMEW WEKTOLA ERENA

LAW

542

IFA DINKA FUFA

LAW

543

MEKUANINT BELAY ZELEKEW

LAW

544

MUAZ SULTAN KEDIR

LAW

545

MULUGETA NIGUS ALEM

LAW

546

SHUKRI MOHAMMED JILO

LAW

547

TAYE DABALA GURE

LAW

548

ABAYNESH BIRARA DEMSSIE

MANAGEMENT

549

ABDU KAMIL ABDU

MANAGEMENT

550

ABUBEKER TESHOME DERESSE

MANAGEMENT

551

ADAN GUYO GOLICHA

MANAGEMENT

552

AGERNESH SHIFERAW CHILOT

MANAGEMENT

553

AHMED MOHAMMED ADEM

MANAGEMENT

554

ALEMTSEHAY MOLLA DESALE

MANAGEMENT

555

ALIMET MERSHA ADEM

MANAGEMENT

556

ALTASEB SHAGITO SHANNA

MANAGEMENT

557

ANDUALEM MULU REDE

MANAGEMENT

558

ANSHA MOHAMMED HUSSEN

MANAGEMENT

559

ASCHALEW DEJENE TEWABE

MANAGEMENT

560

AYENE BELAY TEREFE

MANAGEMENT

561

BETELEHEM MEKURIAW TEMSGEN

MANAGEMENT

562

DAWIT MINWUYE MELKAMU

MANAGEMENT

563

DESALE AREGA YIMER

MANAGEMENT

564

EMEBET MOLLA DERSO

MANAGEMENT

565

FAKIA MUKTAR ABAMECHA

MANAGEMENT

566

FIREHIWOT MULUNEH WOLDEMIKAEL

MANAGEMENT

567

FOZI ABDULAHI MOHAMMED

MANAGEMENT

568

GALGALO WARIO GONE

MANAGEMENT

569

GELETA CHALA SAFO

MANAGEMENT

570

HUSSEN SEID MOHAMMED

MANAGEMENT

571

KASSANESH GEBEYAW MEKONNEN

MANAGEMENT

572

KASSAW ABEBE WOLLE

MANAGEMENT

573

MANAYE BEKELE SHANKO

MANAGEMENT

574

MANETEGBOSH ANDUALEM DESALEWU

MANAGEMENT

575

MISGANAW BELAYNEH KEBEDE

MANAGEMENT

576

MISIR TIRUNEH GETU

MANAGEMENT

577

NIGUSU TSEGA ZINABE

MANAGEMENT

578

SAMUEL AYKE ASFAYE

MANAGEMENT

579

SEAD MOHAMMED ABDULAHI

MANAGEMENT

580

SEID MUHIE EBRAHIM

MANAGEMENT

581

SHEWAFERA GETANEH GEBRU

MANAGEMENT

582

SIMACHEW GETU WALLE

MANAGEMENT

583

SOLOMON WORKU MELAK

MANAGEMENT

584

TEKESTE KIDU GEBRIHANS

MANAGEMENT

585

WELEBUMA BEKELA GEDEFA

MANAGEMENT

586

WORKALEM SISAY NAHUSENAY

MANAGEMENT

587

WUDALAT MOLLA FENTA

MANAGEMENT

588

WUHABIE TSEGA SIRAW

MANAGEMENT

589

YBRAH KIDE KAHSAY

MANAGEMENT

590

YENESEW BEZA NIGATU

MANAGEMENT

591

YOHANIS BARISO ELTO

MANAGEMENT

592

YORDANOS ALENE GOBE

MANAGEMENT

593

YOSEPH YOTE SIKAMO

MANAGEMENT

594

ZEGEYE BERHANU GEZE

MANAGEMENT

595

ZEHARA YIMER ABEGAZ

MANAGEMENT

596

ZEYNEB BEDRU OUMER

MANAGEMENT

597

ADEFRES HAILU MENGSTU

MARKETING MANAGEMNT

598

ASEGID MESELE SAMUEL

MARKETING MANAGEMNT

599

GELGELO KENA DIDA

MARKETING MANAGEMNT

600

JEMAL HUSSIEN UJUBAN

MARKETING MANAGEMNT

601

MEHARI GEDIFIE NIGIRU

MARKETING MANAGEMNT

602

MOHAMMED NURU ALI

MARKETING MANAGEMNT

603

MULUKEN SHUMU TAMENE

MARKETING MANAGEMNT

604

OMER ALIYI NURO

MARKETING MANAGEMNT

605

PETROS DEFARU AYELE

MARKETING MANAGEMNT

606

SURAFEL KASAYE MEKONEN

MARKETING MANAGEMNT

607

ABEBE NIGUSSIE DEGIFE

MATHEMATICS

608

ADANE DEMISSEW GUADIE

MATHEMATICS

609

AMANUEL DINKA WAYESA

MATHEMATICS

610

AWEKECH WEREKET WONDE

MATHEMATICS

611

AYANTU ANSHA WOYYESA

MATHEMATICS

612

BALEMELAY MINALU BIRARA

MATHEMATICS

613

BIRHAN KASAHUN HAILE

MATHEMATICS

614

GETU KASAHUN SIYUM

MATHEMATICS

615

IBRAHIM CHEBSI BEDESO

MATHEMATICS

616

MICHAEL ERASU TAFA

MATHEMATICS

617

REMEDAN ABAS MUMMED

MATHEMATICS

618

SAMUEL FEYISA YADETE

MATHEMATICS

619

WALIE ASMARE GEREMEW

MATHEMATICS

620

ZINASH KUMA WORAKO

MATHEMATICS

621

ABDUKADIR ALI ESMAEL

MECHANICAL ENG.

622

ABUBEKER FANTU HASSEN

MECHANICAL ENG.

623

AMANUAL NIGUSE ASEGDEW

MECHANICAL ENG.

624

DAGIM FIKADU WORKU

MECHANICAL ENG.

625

ENDESHAW MENGISTU WAKJIRA

MECHANICAL ENG.

626

ERMIAS SEBSIBE WOBISA

MECHANICAL ENG.

627

GASHAW LIGENDIH ADERAJEW

MECHANICAL ENG.

628

GIZEALEW TEFERA CHANIE

MECHANICAL ENG.

629

HAILEYESUS SISAY MELEAS

MECHANICAL ENG.

630

MENTESNOT ALEMAYEHU MENGESTU

MECHANICAL ENG.

631

MINALU HAILE DEMA

MECHANICAL ENG.

632

MULAT AGNCHE ALEMU

MECHANICAL ENG.

633

MULUGETA GETAHUN LEMMA

MECHANICAL ENG.

634

MULUGETA GETAHUN LEMMA

MECHANICAL ENG.

635

SORESA MISGANA HANGASA

MECHANICAL ENG.

636

TEBEBU FEKADU BONGER

MECHANICAL ENG.

637

TSEHAY ASSAYE ASERSS

MECHANICAL ENG.

638

YASIN MEKONEN FENTAW

MECHANICAL ENG.

639

YISEMRAL ALEMU SHITAYE

MECHANICAL ENG.

640

YONAS ABIRHUM HAILU

MECHANICAL ENG.

641

ALMAZ LEGAMO NARAMO

MIDWIFERY

642

ASTER WELEJEEWERGS GEBREMESKEL

MIDWIFERY

643

DEJENE GIRMA ALEMU

MIDWIFERY

644

LEMLEM TESFAYE SISAY

MIDWIFERY

645

MAKBEL YESHWAS AYELE

MIDWIFERY

646

MEKASHA SHITA WOLDAERGAY

MIDWIFERY

647

MEKDES MOLLA ALEM

MIDWIFERY

648

NEBIYAT LEMMA TEMESGEN

MIDWIFERY

649

NURE ABDULLA MOHAMMED

MIDWIFERY

650

SAMUEL EYASU MENGIE

MIDWIFERY

651

SHANBEL AREBU HUSSEN

MIDWIFERY

652

TEGEGN MULUGETA MUKURA

MIDWIFERY

653

TEWELDBIRHAN ABAY GEBRMARIAM

MIDWIFERY

654

TSEDALU BOGALE DENEKE

MIDWIFERY

655

TSIYON TADESSE BIRHANE

MIDWIFERY

656

ABAYNEW TADEGE BERIHUN

NATURAL RESOURCE MGMT

657

ALEBCHEW FEKADU MEKONNEN

NATURAL RESOURCE MGMT

658

ALEBEL TILAHUN TEGEGNE

NATURAL RESOURCE MGMT

659

ALEM SEYOUM ASEFA

NATURAL RESOURCE MGMT

660

ENDALKACHEW MOLLA CHOREK

NATURAL RESOURCE MGMT

661

GEBEREALIF GEBRESLASSIE GEBRETSADIK

NATURAL RESOURCE MGMT

662

GEBRMEDHIN HAGOS GEREMEDHIN

NATURAL RESOURCE MGMT

663

GETAWEY TEFERA MAMUYE

NATURAL RESOURCE MGMT

664

GETU KURU MELISE

NATURAL RESOURCE MGMT

665

GUDETA ALEMAYEHU TAFERA

NATURAL RESOURCE MGMT

666

HAYAT ALI ABDU

NATURAL RESOURCE MGMT

667

KADIR BORU GUYE

NATURAL RESOURCE MGMT

668

LEMMA GETACHEW WORKU

NATURAL RESOURCE MGMT

669

MAHLET ADDISU DESTA

NATURAL RESOURCE MGMT

670

MOGES KIBRET ALEMAYEHU

NATURAL RESOURCE MGMT

671

MOHAMMED HABIB AFKEA

NATURAL RESOURCE MGMT

672

MULAT AMARE TSHAYU

NATURAL RESOURCE MGMT

673

MULUYE TESFAW AYALIEW

NATURAL RESOURCE MGMT

674

MUSA MOHAMMED AHMED

NATURAL RESOURCE MGMT

675

SEID ENDRISE AHMED

NATURAL RESOURCE MGMT

676

SHAME JAMAL MOHAMMED

NATURAL RESOURCE MGMT

677

SITOTAW MEGENAGNA MENGST

NATURAL RESOURCE MGMT

678

SOLOMON GEZAHEGN KAMALE

NATURAL RESOURCE MGMT

679

TADESSE DEBASH ASRESIE

NATURAL RESOURCE MGMT

680

TAJUDIN IBRAHIM LOLE

NATURAL RESOURCE MGMT

681

TIRINGO MENGST DESYE

NATURAL RESOURCE MGMT

682

WUDNEH DEMISSE AZENE

NATURAL RESOURCE MGMT

683

YOHANES ALEME GEBREMESKEL

NATURAL RESOURCE MGMT

684

ABDI MUHUMED WAYRAH

NURSING

685

BIRHAN FETENE ABABU

NURSING

686

DESTA TESHALE MESFN

NURSING

687

EPHREM MAMUYE HEYILE

NURSING

688

GASHAYE GOBENA ANDARGE

NURSING

689

GENET TADYOS TAFFESE

NURSING

690

HAGOS GEBEREMEDHIN GEBEREWAHD

NURSING

691

MAGERSA TADESA DAFIS

NURSING

692

MAMUDI MUSTEFA BARKI

NURSING

693

MEKONEN GBREYESUS TADESE

NURSING

694

MEREMA MOHAMMED AHMED

NURSING

695

MOHAMED MUHUMED ABDILLE

NURSING

696

MOHAMMED HABIB MOHAMMED

NURSING

697

SEID AUMER KEBEDE

NURSING

698

SEMAGN BERIHUN SITOTE

NURSING

699

TEDELA MENGESHA WONDAFIRASH

NURSING

700

TIRUSET DEMELASH GELANESH

NURSING

701

BUSA FEYISA TERESSA

PHYSICS

702

DAGNACHEW GUBO DIDA

PHYSICS

703

HABTE MOGES NARAMO

PHYSICS

704

MILLION FIKADU GEBREGZIABHER

PHYSICS

705

SHAMBEL ABERA KASA

PHYSICS

706

SILESHI HABTAMU BALCHA

PHYSICS

707

SISAY BELETE BEFIRDU

PHYSICS

708

SOLOMON SHAGE BUGAMO

PHYSICS

709

TADESSE TESHOME YIMER

PHYSICS

710

TEGEGNE MOLLA SHIFERAW

PHYSICS

711

TSEHAY NESIBU MEKQNNEN

PHYSICS

712

ADDISALEM TAKELE YISMAW

PLANT SCIENCE

713

ADUGNAW BEWKET BEZENGAW

PLANT SCIENCE

714

ALEMITU BIRHAN KASSIE

PLANT SCIENCE

715

AYALNESH ALAYEW MULAT

PLANT SCIENCE

716

BIRIKE YIGIZAW MENIGISTA

PLANT SCIENCE

717

CHALACHEW WALIE WUDIE

PLANT SCIENCE

718

DAGNE GELAYE KEBEBE

PLANT SCIENCE

719

DESALEGN DESSIE MOLLA

PLANT SCIENCE

720

ENDRIS HUSSEN AHMED

PLANT SCIENCE

721

HAILEMARIAM GELETA ZEWUDU

PLANT SCIENCE

722

HAILEMARIAM GELETA ZEWUDU

PLANT SCIENCE

723

HENOK GIRMA TUFA

PLANT SCIENCE

724

HUNDAOL DEKSISA BOKE

PLANT SCIENCE

725

IBRAHIM MOHAMMED ALI

PLANT SCIENCE

726

KIROS TITINAW ASRATIE

PLANT SCIENCE

727

MULAT ALEBEL ALEMU

PLANT SCIENCE

728

NOEL GEREMU WAKESA

PLANT SCIENCE

729

RAHEL DESTA BYRAZGI

PLANT SCIENCE

730

SIMEGNE LINGER TEGAYE

PLANT SCIENCE

731

ZEYBA TESHOME ALI

PLANT SCIENCE

732

ABDUKADR AHMED MOHAMMED

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

733

ADISU AYSA ABATE

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

734

AGEGNEHU DESALEW ARAGAW

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

735

AHMED EBRAHIM ALI

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

736

BERTUKAN MISGANAW NEGASH

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

737

CHERU KIROS WOLDIE

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

738

GEBREMICHAEL TESFAY TEKLE

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

739

GETASEW BERIE ABEBE

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

740

GETASEW NEGASH ALEMU

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

741

MELIKAMU ABEBAW MEBRATU

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

742

MOHAMMED BAWDIN MOHAMMED

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

743

MUSTEFA AWOL ALI

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

744

NEBIYU DANIEL GEBREMARIAM

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

745

REDWAN ZAYIN MAHMED

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

746

SAMIYA MOHAMMED HUSSEN

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

747

SEID ADEM SEID

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

748

TAHIR AHMED IBRAHIM

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

749

TAMAGN MASANE MENA

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

750

TEKLEMUZ GEBREYOWHANS GEBREHAWARIA

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

751

TEMESGEN MAMAY FISIHA

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

752

TIBEBU ZENEBE GEBRETSADK

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

753

WAGAW MOGES MEKURIAW

RURAL DEVELOPMENT AND AGRICULTURAL EXTENSION

754

ADDIS GIRMA TEKLE

SOCIOLOGY

755

ADISWORK NIGUSE HAILE

SOCIOLOGY

756

AGER TESFA ATANAW

SOCIOLOGY

757

AKALNESH WUBETU TESSEMA

SOCIOLOGY

758

AMELMAL ABEY ALEMU

SOCIOLOGY

759

AMSAL DESSALEGN MIHRET

SOCIOLOGY

760

ASEFU GORFE HUSSIEN

SOCIOLOGY

761

BELAYNESH NIGUS GASHAWU

SOCIOLOGY

762

FIRDOS TESFAYE DEMISSE

SOCIOLOGY

763

GEDAMENESH SIMEGNEW MUCHIE

SOCIOLOGY

764

LIKEYELESH TESHOME LEMMA

SOCIOLOGY

765

LINGRSH ASAYE AYALEW

SOCIOLOGY

766

LUBABA HUSSEN HASSEN

SOCIOLOGY

767

MEKIDES MATIWOS MENGSTU

SOCIOLOGY

768

MELKAM BAYLIE GOBEZIE

SOCIOLOGY

769

MOHAMMED SIRAJ AHMED

SOCIOLOGY

770

SALAMAWIT GIRMA GEBRASILASE

SOCIOLOGY

771

SEADA JEMAL ENDRIS

SOCIOLOGY

772

SHMBRA MULATU ASRADE

SOCIOLOGY

773

TIGEST SHEKO TUFA

SOCIOLOGY

774

YESHEWORK YIMER ABABU

SOCIOLOGY

775

ZEMENAY GUADIE ANAGAW

SOCIOLOGY

776

ZEYNEBA YIMER AWOL

SOCIOLOGY

777

ABDU INDRIS ABDU

STATISTICS

778

AGA AMANUEL ADOLA

STATISTICS

779

AMANUEL ALEMAYEHU ZELEKE

STATISTICS

780

BILISUMA MELKAMU BORU

STATISTICS

781

BININYAM KASSAHUN WOLIE

STATISTICS

782

BISRATEMARIAM WORKU BERGA

STATISTICS

783

DABA SHASHO GUDETA

STATISTICS

784

DAMME ALEMAYEHU IJIGU

STATISTICS

785

DAWUD BUSHI DIDO

STATISTICS

786

DESTAYE EBABIYE MUCHIYE

STATISTICS

787

ELIAS ABDI LEMA

STATISTICS

788

ENDALKACHEW ASMIRO YIGZAW

STATISTICS

789

GETAHUN ENDALE MITIKU

STATISTICS

790

GETAW BESHAHWURED DEBELA

STATISTICS

791

GEZACHEW GEBEYEHU AREGA

STATISTICS

792

HAMZA MOHAMMED ALI

STATISTICS

793

HAYAT MOHAMMED HASSEN

STATISTICS

794

KEDIR ENDRES HAMED

STATISTICS

795

LAMMII WAKOYA KELBESSA

STATISTICS

796

LELISA TAYE DINSA

STATISTICS

797

MAZAWORK ALEMNEH DELELE

STATISTICS

798

MEBRATU GELAGAY JEMERE

STATISTICS

799

MENICHA MOHAMMED TULU

STATISTICS

800

MEREMA ALI BEYENE

STATISTICS

801

MIHRETAB MEBRATU DESSIE

STATISTICS

802

MOHAMMED AMAN TILMO

STATISTICS

803

MOTUMA DACHASA BUSHURE

STATISTICS

804

NUGUSA NAGASA GEMEDA

STATISTICS

805

REBUMA GEZEHEGN BAYERA

STATISTICS

806

SADAM JAMBO WAKO

STATISTICS

807

SENAIT BERHANU ASSMAMAW

STATISTICS

808

SIRANESH GERLU MUNIE

STATISTICS

809

SOLOMON MEQUANINT AWDEW

STATISTICS

810

TEJITU WORKU ENGIDA

STATISTICS

811

TEMESGEN WONDIFRAW DAMITIE

STATISTICS

812

TESHOME DILEBO HADARO

STATISTICS

813

TIGST ALENE BEZIE

STATISTICS

814

TSEGAYE CHALA SHUKARE

STATISTICS

815

YIBEKAL DEJEN TADESSE

STATISTICS

816

ZELALEM TOLOSA GADA

STATISTICS

817

ADDIS TEKAW BIRHENIE

VETERINARY MEDICINE

818

ANWAR JEMAL BAKER

VETERINARY MEDICINE

819

ATINAFU REGASA HAILU

VETERINARY MEDICINE

820

BERHANU GIRMA ABDO

VETERINARY MEDICINE

821

BEYENE DEREJE FEYESA

VETERINARY MEDICINE

822

BINIAM ABERA ABATE

VETERINARY MEDICINE

823

CHEKOLE ASGEDOM LEGSSE

VETERINARY MEDICINE

824

FERHAN TEYIB YUYA

VETERINARY MEDICINE

825

GETACHEW ESHETU ABERA

VETERINARY MEDICINE

826

KASSIE WORKU REDU

VETERINARY MEDICINE

827

KEDIR YUSUF MUSA

VETERINARY MEDICINE

828

KIBIRU WOLDEMARIAM HAILEMARIAM

VETERINARY MEDICINE

829

MOHAMMED ABDELLA KURFESA

VETERINARY MEDICINE

830

MONET ASSEFA INKI

VETERINARY MEDICINE

831

MOTI TAMASGEN TASISA

VETERINARY MEDICINE

832

NAGESO HUSSEIN KEBALO

VETERINARY MEDICINE

833

SELEMON ZINABU HAILU

VETERINARY MEDICINE

834

TEKETAY BAYLEYEGN DERSO

VETERINARY MEDICINE

835

TESFAW MOLLA MELAKU

VETERINARY MEDICINE

836

WABI BEJURA ABOYE

VETERINARY MEDICINE

 


If you need assistance on how to apply, Click here.