Careers


Result Announcements

AMONG THOSE CANDIDATES WHO APPLIED FOR THE POSITION OF TRAINEE AIRCRAFT AVIONICS TECHNICIAN, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON MONDAY AUGUST 10,2015 @ 1:30PM IN THE AFTERNOON FOR WRITTEN EXAM. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD.

No Name No Name
1 Abdi Oumer 50 Henok Mare
2 Abdi Tena 51 Hermela Seid Mohammed
3 Abdulkadir Beshir 52 Hisikiyas Fikru
4 Abdurahman Beshir 53 Kedir Miftah
5 Abduraman Kumbi 54 Kirubel Abay
6 Abduselam Jemal 55 Limenh Fanta
7 Abebe Sendek 56 Maru Wubet
8 Abel Guta 57 Mekdes Alamu
9 Abenezar Derege 58 Mekonnen Ketema
10 Abenezer Hailu 59 Menase Shankut
11 Abenezer Mengistu 60 Mengistu Abebe
12 Aklile Fisseha 61 Merhawi Tekle
13 Alazar Demeke 62 Metmiku Yohannes
14 Amanuel G/kidan 63 Mikias Kidane
15 Amanuel Seyfu 64 Minase Endale
16 Amanuel Asegid 65 Mingizem Tilahun
17 Amanuel Tariku 66 Molla Meselle
18 Animut Derseh 67 Mukemil Hayeredin
19 Anteneh Tesfaye 68 Mulugeta Bersisa
20 Anwar Ferej 69 Muluken Solomon
21 Bekele Terefe 70 Muluken zeleke
22 Bereket H/ Michale 71 Muse Abay
23 Bereket Yadu 72 Naol Legesse
24 Birhan Ashagre 73 Natnael Berhanu
25 Biruk Tegegn 74 Nayad Yadessa
26 Brook Debella 75 Rani Girma
27 Dabi Dereje 76 Rawi Mekonnen
28 Dagmawi eshete 77 Redite Birhanu
29 Daniel Getachew 78 Robel Alemayehu
30 Dawit Belayineh 79 Robera Mamo
31 Dawit Manasbew 80 Sagni Wagari
32 Dawit Mitiku 81 Samuel Dereje
33 Dawit Tesfaye 82 Senay Fekadu
34 Elias Tegegn 83 Simon Mengesha
35 Endalew Ebistu 84 Siraj Aschalew
36 Endalkachew Ayalew 85 Sisay Hambisa
37 Ermias Mulugeta 86 Sintayehu Hailu
38 Esayas Birhanu 87 Tariku samuel
39 Esayas irma 88 Tesfalidet Belete
40 Eyasu Yirgalem 89 Tesfu Fiseha
41 Eyerus Bekele 90 Thomas Girma
42 Eyob Eryaw 91 Tsegab Abiy
43 Eyob Atnafu 92 Yared Abate
44 Eyoel Asnake 93 Yohannes Afework
45 Fasil Abebaw 94 Yonas Abera
46 Ferezer Dugassa leta 95 Yonatan Bahaylu
47 Girmachew Demisse 96 Zelalem Alemayehu
48 Habtamu Dabessa 97 Zelalem Roba
49 HabteYeshanew 98 ZeLalem Yishak

AMONG THOSE APPLICANTS WHO have taken flight simulation EXAM FOR THE POSITION OF pilot trainee, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE ALLOWED TO START THE PRE TRAINING FORMALITIES.THEREFORE PLEASE REPORT TO RECRUITMENT OFFICE ON MONDAY AUGUST 03, 2015 @9:00AM WITH TWO PASSPORT SIZE PHOTOGRAPHS AND COST SHARING DOCUMENT.

No NAME No Name
1 Abduhekm Ahmed 27 Haile Limeneh
2 Abenezer Mulugeta 28 Kalu Jemal
3 Abiy Taddesse 29 Kidus Aregawi
4 Addisu Shikur 30 Kiflom G/Kidan
5 Afework Kejela 31 Leul Hadgu
6 Alexander Girmay 32 Lidetu Tesema
7 Aregawi Etse 33 Matiwos Getachew
8 Atakilti Kidu 34 Mebratom G/tensay
9 Bamlaku Gebre 35 Meles ebuy G/anenya
10 Bekalu W/selassie 36 Natinael Muluken
11 Bereketabe Ayenachew 37 Petros Bereket
12 Bereket Shimekit 38 Samuel Girma
13 Biniam Merga 39 Sisay Asrat
14 Biruk Kassahun 40 Solomon Aregawi
15 Dagmawi Kumssa 41 Tesfay Abrehe
16 Damuli Desta 42 Tesfayesus G/giorgis
17 Dawit Teklay 43 Tewodros Hailu
18 Derbew Alebel 44 Yared Tafese
19 Dereje Getachew 45 Yibeltal Arage
20 Ermias Liuleseg 46 Yonas Temesgen
21 Esrom Yosef 47 Yonas Tesfaye
22 Firaol Mengistu 48 Yonas Zeray
23 Gebre Tsedik 49 Yonathan Girma
24 Goitom Seyoum 50 Yosef Sefange
25 Haftom Berhane 51 Zinabu Tola
26 Hailay Nigussie

AMONG THOSE CANDIDATES WHO APPLIED FOR THE POSITION OF TRAINEE CABIN CREW, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON FRIDAY JULY 31,2015 @ 1:30PM IN THE AFTERNOON FOR WRITTEN EXAM. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD.

No Name No Name
1 ALFA TEFERI 139 MAHLET LULU
2 ASRESASH KITESSA/ABIKAB 140 MAHLET MEKONNEN
3 AZEB GUTEMA 141 MAHLET TESFAHUN
4 BEIMNET ENGIDA 142 MAKIDA BINIYAM
5 BEKTU KETEMA 143 MARIAMAWIT MESFIN
6 BELEN DENBI 144 MARTA GETACHEW
7 BEMENT ALEMU 145 MARTHA MEKONNEN
8 BETEL TAMENE 146 MARTHA NIGUSSIE
9 BETELEHEM TARIKU 147 MEDHANIT AKLILU
10 BETELHAM BEDLU 148 MEGNOT GEZAHEGN
11 BETELHEM AKELE 149 MEKDES ABEBE
12 BETELHEM ALEM 150 MEKDES MEKONNEN
13 BETELHEM DARSEMA 151 MEKDES TAMENE
14 BETELHEM DEMISSIE 152 MEKLIT ZENABU SHEMELES
15 BETELHEM LEGESSE 153 MELAT ABAYNEH
16 BETELHEM WALELIGNE ALEMAW 154 MELAT GEBEYEHU
17 BETELIHEM ABERA 155 MELAT SEYOUM
18 BETELIHEM DARISEMA 156 MELAT TESFU CHERU
19 BETELIHEM LEGESSE 157 MELEN CHEMIRU
20 BETELIHEM MESFIN 158 MELIKA MEKONNEN
21 BETELIHEM TESIFAYE 159 MELKAM TESFAYE
22 BETHEL PAULOS 160 MENA ALEMU
23 BETHELHEM ADANE 161 MENA GEBEYEHU
24 BETHELHEM BELAY 162 MERAF ESKENDER
25 BETHLEHEM SHAWEL 163 MERGITU AYALEW
26 BETLEHEM TIZAZU 164 MERON FEYISSA
27 BETLHEM HAREGOT 165 MERON GEZAHEGN
28 BEZA HABTE 166 MERON KIBRU
29 BEZA SISAY MOSHAGO 167 MERON NIGUSE
30 BEZAWIT GELANA 168 MERON TEKLU
31 BEZAWIT MULU ADGEH 169 MERON TILAYE
32 BEZAWIT SEBSIBE 170 MERON WORKU
33 BEZAWIT T/MICHAEL 171 MERONE MEKONEN
34 BILEN ASIRAT 172 MESERER HAILEMARIAM
35 BILEN GUADU 173 METI DIBABA
36 BIRUH TESFAYE 174 METI KABETA
37 BISRAT BERHANU 175 MINTESINOT DEGEFA
38 BLEN GETACHEW 176 MISGANA KIBRU
39 BLEN GUADU 177 MISTER ASHEBIR
40 BLEN SHIMELLS 178 MULUAHW ESUBALEW
41 BONTU HUSEN 179 NARDOS DEGU
42 EDEN ASEFA 180 NARIDOS GONFA
43 EDEN ASFAW 181 NARIDOS MAMUSHET
44 EDEN GETACHEW 182 NASIFAY ADUGNA
45 EDEN WELDETEKLE 183 NAZERAWIT TEMESGEN
46 EDOM BEYENE 184 NETSANET HAILE AYINE
47 EDOM SILESHI 185 RAHEL ABEBE
48 ELENI TESFAHUN 186 RAHEL DINO
49 ELFAZ ZENEBE 187 RAHEL EYASSU
50 ELILI BEKELE 188 RAHEL GEMIDA
51 ELISABET SILTO 189 RAHEL GIDEY
52 ELSABET NIGUSSIE 190 RAHEL HAILU
53 EMEBET AGAZE 191 RAHEL TEKILE
54 EMNET ADANE 192 RAHEL WONDIMU
55 ETHIOPIA TAREKEGN 193 RAHWA GEBREKIDAN
56 ETSEGENET DAGNACHEW 194 RAJA ALMEHDI
57 EVON MASRESHA 195 RAKEB HAILEMARIAM
58 EYERUS TEREFE 196 REBKA KETEMA BEKELE
59 EYERUSALEM GADISA 197 REDIAT SINTAYEHU
60 EYERUSALEM MEKONNEN 198 REDIET DEMEKE
61 EYERUSALEM MISGANAW 199 REDIET GIZAW BEYENE
62 EYERUSALEM SILESHI 200 ROMAN GEBREMARIAM
63 FASIKA DEJENE 201 RUTE TEKA BERI
64 FASIKA GORAYE 202 RUTH W/GIORGIS
65 FENETI SHIFERAW 203 SABA ADDISU
66 FEREHEYWOT GEORGE 204 SAMERAWIT TADESSE
67 FETIEWORK DEMEKE 205 SAMIYA ABDELA
68 FEVEN FITSUM 206 SAMRAWIT ABEBE
69 FEVEN MENBERE 207 SAMRAWIT BAYE
70 FEVEN SELOMON 208 SAMRAWIT MEBRATU
71 FIKIRTE ASSEFA YIGIZAW 209 SAMRAWIT MESFIN
72 FIKRTE TEKLE 210 SANTA FRANKO
73 FIREHIWOT GETACHEW 211 SEBLE MULUGETA
74 FITSUM WOLDE 212 SEBLEWONGEL WORKU
75 FRAOL DEREJE TEREFE 213 SELAM ALEMAYEHU
76 FRAOL TESFAYE 214 SELAM G/MESIKEL
77 FURTUNA GEBRE 215 SELAM TESHOME
78 GELILA ADDISU 216 SELAMAWIT ASSEFA
79 GELILA ALEMAYEHU 217 SELAMAWIT BIRHANU
80 GELILA KIBRU 218 SELAMAWIT DAGNEW
81 GENET FISIEHA 219 SELAMAWIT DIRIBA
82 GENET GETNET 220 SELAMAWIT ESHETU
83 GISHENMARIAM ALEBACHEW 221 SELAMAWIT GOSAYE
84 HALELUYA SHAWIL 222 SELAMAWIT HABTAMU
85 HANA BAYLEYEGNE 223 SELAMAWIT KIBEBEW
86 HANA BERHANU 224 SELAMAWIT SHFERAW
87 HANA MEKONENE 225 SELAMAWIT TSEGAZABE
88 HANA ZERGAW 226 SEMEHAR BEYENE
89 HANAN GETAHUN 227 SEMHAL NEGA
90 HANIA YIMAM 228 SENA AHIMED
91 HANNA GIZAW 229 SENA TESFA
92 HAYAT ABDULFAT 230 SERKALEM MESFIN
93 HELDANA MARKOS 231 SHEWIT HAILE
94 HELEN ABEBE 232 SILEN TADESSE
95 HELEN CHEMIRU 233 SIMEGN FIKRE
96 HELEN MULUGETA 234 SIMERET TESHOME
97 HELEN SOLOMON 235 SUZAN TADESSE
98 HEMEN MESFIN 236 TARIK TESEMA
99 HERMELA MESFIN 237 TARIKAWIT ADERAJEW
100 HEWAN GIRMA 238 TEGBARWORK AEMBACHEW
101 HEWAN KEBEDE 239 TENSAEBRHAN ABEBAW
102 HILINA SEREKE 240 TIDENEK TAMIRAT ABERHAM
103 HINTSETE HAILU 241 TIGIST ASSEFA KASSAHUN
104 HIRUT SEMUNEGUS 242 TIGIST GIRMA FELEKE
105 HIWOT DESSALEGN 243 TIGIST HADGU
106 HIWOT GIRUM 244 TINBIT MOGES
107 HIWOT GIRUM 245 TINBIT NEBIYU
108 HIWOT SHOAFERAW 246 TIRUFAT BERHANU NEGUSSIE
109 JEMILA ALEMU 247 TIZITA TESFAYE
110 KALKIDAN ANEMAW 248 TSEGA BEGASHAW
111 KALKIDAN BEKUMA 249 TSEGA SISAY
112 KALKIDAN EYOB 250 TSEGENET GETACHEW
113 KALKIDAN GETACHEW 251 TSEHAY AMARE
114 KALKIDAN MESERET 252 TSIGEREDA G/HIWOT
115 KALKIDAN TESFAYE 253 TSIGEREDA GUTEMA BEYECHA
116 KALKIDAN WEREDE 254 TSINAT ALEMAYEHU
117 KALKIDAN ZELEKE 255 TSION AYELE
118 KIDEST FIKERESELASSIE 256 TSION TADESSE
119 KIDEST MEBRATU 257 TUMIM TSEGAYE
120 KIDEST TEKA 258 VIVIAN JAMES
121 KIDIST AMARE 259 WEINSHET TENBOLA
122 KIDIST ASIFAW 260 WENGELAWIT CHAMISO
123 KIDIST BELACHEW TAGELE 261 WERKYE SETEGN
124 KIDIST GETACHEW KEBEDE 262 WINTA FITSUM
125 KIDIST MENGSTU 263 WINTA YIHEYIS
126 KOKEB TEKA 264 WOLELLA GETAHUN
127 LELE TENAW 265 WORKNESH BETRU
128 LENSA MAHAMED 266 WOYENSHET FISHA
129 LENSA YONAS GELAN 267 WUBET MEBRAHTU
130 LIBANOS WONDWOSEN 268 YASMIN NASSIR
131 LIDYA SAMSON 269 YEABSERA SOLOMON
132 LIYA ADEME 270 YEMISIRACH BIRHANU
133 LIYA DEMERE 271 YEWIBNESH KEBEDE
134 LIYAT DERIBE 272 YODIT HAILU
135 LIYUWORK BEZUALEM 273 YOHANA SOLOMON
136 MAHILET BIRHANU 274 ZEMEN HAILESILASSIE
137 MAHILET MEKUANINT
138 MAHLET ALEMAYEHU

AMONG THOSE APPLICANTS WHO WERE ASSESSED FOR THE POSITION OF trainee CABIN CREW, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE ALLOWED TO START THE PRE TRAINING FORMALITIES.THEREFORE PLEASE REPORT TO RECRUITMENT OFFICE ON FRIDAY JULY 24,2015@9:00AM IN THE MORNING WITH TWO PASSPORT SIZE PHOTOGRAPHS.

List of Accepted Candidates
1 ABREHET KALAYU 23 MERHAWIT TSEGAZEAB
2 ADIAM KAHSAY 24 MERON TADELE
3 ADIAM NEGASH 25 MERON YEMANE
4 BEZAWIT FEKADU 26 MESERET H/SILASSE
5 DANAIT ALEMSEGED 27 MISEGANA MANA
6 DANAYT TSEHAYE 28 NEBIYAT HAGOS
7 EDEN MEZMURE FELEK 29 NOLAWIT GULILAT
8 EYERUSALEM HAILU 30 RAHWA MEBRAHTU
9 FERUZ JIBRIL 31 ROMAN YAYEHIRAD
10 FIREHIWOT MINWAGAW 32 ROZA YOHANNES
11 HAIMANOT ABERA 33 SAMRAWIT G/SELASSIE
12 HASEN DINA 34 SELAM FIKRE
13 HELEN G/SILASSIE 35 SELAMAWIT ASSEFA
14 HEWAN FIKADU 36 SELAMAWIT HAILE
15 KEMA ABERA 37 SEMHAL MEBRAHTU
16 MAHILATE BEZABIH 38 SEMHAL TSIGE
17 MAHILET ENGIDAYE 39 SHEWIT G/SILASSIE
18 MAHILET JEMAL 40 TIRHAS ARAYA
19 MAKDA SOLOMON 41 TSION TESHOME
20 MEARG AMANUEL 42 WINTA HAILAY
21 MELKAM AREGAY 43 YODIT GERJO
22 MENIBERE WOLDE 44 YOREDANOS TADESSE

AMONG THOSE CANDIDATES WHO REGISTERED IN THEIR UNIVERSITY REGISTRAR OFFICE FOR THE POSITION OF YOUNG PROFESSIONAL, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO COME FOR WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON MONDAY AUGUST 03,2015   @ 9:00AM IN THE MORNING .AND CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO BRING THEIR EIGHT GRADE MINISTRY CARD, TEMPORARY DEGREE, COST SHARING DOCUMENT AND AN ID CARD.

No Name Field of Study
1 ABBAS ABDULE Disaster Risk Management and Sustainable Development
2 ABINET TEKALIGN Disaster Risk Management and Sustainable Development
3 ALEMNEW DEMEWOZ Disaster Risk Management and Sustainable Development
4 ALEMU DEMEKE Disaster Risk Management and Sustainable Development
5 ALENE ASEFA Disaster Risk Management and Sustainable Development
6 ARAGAW AWOKE Disaster Risk Management and Sustainable Development
7 ASHIR HASSAN Disaster Risk Management and Sustainable Development
8 AYALEW ALEMU Disaster Risk Management and Sustainable Development
9 BIRHANU BELAY Disaster Risk Management and Sustainable Development
10 BIRTUKAN MUHABAW Disaster Risk Management and Sustainable Development
11 DANIEL DEMEKE Disaster Risk Management and Sustainable Development
12 DEREJAW AMESALU Disaster Risk Management and Sustainable Development
13 DEREJE ABERA Disaster Risk Management and Sustainable Development
14 HABTAMU MENGISTU Disaster Risk Management and Sustainable Development
15 HABTAMU TESHOME Disaster Risk Management and Sustainable Development
16 HUSSIEN SEID Disaster Risk Management and Sustainable Development
17 MEKURIAW YESHIWAS Disaster Risk Management and Sustainable Development
18 MELISEW MAYREG Disaster Risk Management and Sustainable Development
19 MENGSTU ABNEW Disaster Risk Management and Sustainable Development
20 MULYE GASHAW Disaster Risk Management and Sustainable Development
21 MUSSA BILLAL Disaster Risk Management and Sustainable Development
22 TADELE DAGNEW Disaster Risk Management and Sustainable Development
23 TENSAY ABERA Disaster Risk Management and Sustainable Development
24 WUBETU AMENE Disaster Risk Management and Sustainable Development

AMONG THOSE CANDIDATES WHO REGISTERED IN THEIR UNIVERSITY REGISTRAR OFFICE FOR THE POSITION OF YOUNG PROFESSIONAL, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON MONDAY AUGUST 03,2015  @ 9:00AM IN THE MORNING .AND CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO BRING THEIR EIGHT GRADE MINISTRY CARD,TEMPORARY DEGREE , COST SHARING DOCUMENT AND AN ID CARD.

No Name Field of Study No Name Field of Study
1 ABATE BELAYE TEFERA ECONOMICS 300 KENESA DESSALE FEREDA MTHEMATICS
2 ABATE NEGUSSIE BIOLOGY 301 KEYRADIN AMAN LOGISTICS
3 ABATENEH GEREMEW ANIMUT ACCOUNTING 302 KIBRIT AYENEW MANAGEMENT
4 ABATNEH AYANA MENGIST MANAGEMENT 303 KIDIST BARKO W/MARIAM ECONOMICS
5 ABDELA MOHAMMED LOGISTICS 304 KIROS BERIHU MENASBO BIOLOGY
6 ABDETA ARARSO DINKA MATHEMATICS 305 KORSA SENBETO ABDISSA MANAGEMENT
7 ABDI MOHAMMED YONIS LOGISTICS 306 KUFA GEBEYO NEGESO ECONOMICS
8 ABDI TADELA HAILE MATHEMATICS 307 LAKACHEW AYALEW ZELEKE ACCOUNTING
9 ABDI TOLESA ARERA MARKETING 308 LAKE LANGANA BIOLOGY
10 ABDIAZIZ ABDIKADIR JAMA ECONOMICS 309 LALEM BERHANU ENGDA STATISTICS
11 ABDISSA DEMISE DAMASA ECONOMICS 310 LAMA BANTI WAKJIRA MATIMATICS
12 ABDU EBRAHIM DAWOD ECONOMICS 311 LEMI ABDI KEBEDE MARKETING
13 ABDULAHAKIM SHITO LOGISTICS 312 LEMMY BEKEL ACCOUNTING
14 ABDULKADER HUSEIN KEDIR PHYSICS 313 LETAY WELDEGERIMA BSHAU MATHEMATICS
15 ABDURMAN NESHA GELCHU STATISTICS 314 LETEMESKEL ESTIFANOS DESALEGN LOGISTIC
16 ABEBA SHUMEYE JIMMA LOGISTIC 315 LEUL TESFAY HAILU MATHEMATICS
17 ABEBASH KOCHITO WOLDESENBET MANAGEMENT 316 LEYKUN BIRHANU BOGALE ACCOUNTING
18 ABEBAW ASSEFA ALEBACHEW ACCOUNTING 317 LIELT TSEGAYE DUBALE LOGISTIC
19 ABEBAW BIHON KOREM LAW 318 LIJALEM ABERA DIBA LOGISTICS
20 ABEBAYEHU CHAMA DIDANA ECONOMICS 319 LIJALEM MELIE TESFAW STATISTICS
21 ABEBE ADANE ACHENEFE MANAGEMENT 320 Lwam Ferede Asefa LAW
22 ABEBE GULE GIRMA ACCOUNTING 321 MAHLET GETACHEW REGASSA LAW
23 ABEBE MARNEH EWUNETU ECONOMICS 322 MALEDE KASSAW NEGASH ACCOUNTING
24 ABEBE MIHERTIE WORKNEH MANAGEMENT 323 MAMARU ADEME WALE LOGISTICS
25 ABENZER TEKALIGN DEMISE STATISTICS 324 MARKOS MALAKO MENA MATHEMATICS
26 ABEYE MULUKEN FETENE ECONOMICS 325 MARSIMOE BEKELE GONFA ECONOMICS
27 ABEYU TSEGAYE BIRHANU MANAGEMENT 326 MARTHA KEBEDE BIOLOGY
28 ABEYU TSEGAYE BIRHANU MANAGEMENT 327 MATHEWOS MELLESE MEKURIA MANAGEMENT
29 ABIGIYA BEKELE EJIGU LAW 328 MEAZA HADDIS GEBEYEHU LAW
30 ABIRAHIM ABDUKERIM LOGISTICS 329 MEBERHATEN MEZGEBO ACCOUNTING
31 ABITU GIRMA MANAGEMENT 330 MEBRAHTOM MEKONNEN KIDANE BIOLOGY
32 ABRHAM HUNEGNAW RETA ECONOMICS 331 MEGERSA BAYU YADATA MTHEMATICS
33 ABRHAM YANO YATE BIOLOGY 332 MEKBIB GEDLU NIMETA MATHIMATICS
34 ABRISH HSSIISH AMRE CHEMISTRY 333 MEKDES TESFAYE KINDEYA LAW
35 ABUBEKER ASSEFA GEBEYAW MANAGEMENT 334 Mekuria Tsegaye Setegn LAW
36 ABUBEKER ASSEFA GEBEYAW MANAGEMENT 335 MELAK YALEW DERSSO MANAGEMENT
37 ADDISU ALELGN GETIE MANAGEMENT 336 MELAKU BERHUGN HADIS BUSINESS MANAGEMENT
38 ADDISU ZELEKE CHEKOL LOGISTICS 337 MELESE BAICHA CHEMISTRY
39 ADEM AMAN HASSEN MTHEMATICS 338 MELESE GEBRE BIRU MANAGEMENT
40 ADISSU KETEMAW DEJENE MANAGEMENT 339 MELESE GEBRE BIRU MANAGEMENT
41 ADISU WARKAW CHEMISTRY 340 MELESE HABTE MOLORO ECONOMICS
42 AGAMA ABDISA MANAGEMENT 341 MELESE ZEWDIE FEYIESSA BIOLOGY
43 AGERWORK JEJAW AWOKE ECONOMICS 342 MELIS GELETA LEGESSA MANAGEMENT
44 AGIDEW SEWINET ADMAS PHYSICS 343 MELKAMU GIRMA FORISIDO STATISTICS
45 AGMASS ABEBE TIRUNEH ACCOUNTING 344 MELKAMU GOSHINA ADINO MATHIMATICS
46 AGUMASIE BANTlE DESSIE ACCOUNTING 345 MELKAMU LIYEWU BAYIHE MANAGEMENT
47 AHMED ABDA LOGISTICS 346 MELKAMU SHONDE DOBOCH STATISTICS
48 AHMED HUSIN EDEO ACCOUNTING 347 MELKIE MUNYE MENGIE ECONOMICS
49 AJANAW GENET MANAGEMENT 348 MELKIE WONDMHUNEGN GASHAW ACCOUNTING
50 AKALU DUGUMA SIMA ACCOUNTING 349 MENGISTU ADMASIE ABERA LAW
51 AKLILU ABEBE ALETO ECONOMICS 350 MENTESNOT TSEGAYE ABENKERE LOGISTICS
52 AKREM DEMESSIE LOGISTICS 351 MEQANENT WALE MEKONEW STATISTICS
53 ALAMNE ABRAR NUR ACCOUNTING 352 MERHAWI KEBEDE GEBREMEDHN LAW
54 ALEMAYEHU MESHESHA GELETI MATHIMATICS 353 MERHO ADMASS ACCOUNTING
55 ALEMKEN ASEFA TSEGAW MANAGEMENT 354 MESAY ABEBE W/MARIAM ECONOMICS
56 ALEMNEW TEKEBA GEBREEGZIABHIER MANAGEMENT 355 MESELE ADUGNA WUBET LOGISTICS
57 ALEMU ASSEFA AYALEW PHYSICS 356 MESFIN TESFAYE STATISTICS
58 ALEMU GELETEW MENGISTE STATISTICS 357 MESKELE KEFENI TASO MANAGEMENT
59 ALI BABU HASEN ACCOUNTING 358 METAGES TEWABE YIMAM LAW
60 ALIYI KEDIR FILICHA MATHIMATICS 359 MEZMUR GEBREMESKEL GETACHEW LAW
61 AMAN HASO GUYE ECONOMICS 360 MICHEAL TILAHUN SINSHAW LAW
62 AMANUAL MENGSITU STATISTICS 361 MIHIRET ALEMU GEBRETSADIK LOGISTIC
63 Amanuel Engidaw Kenaw MANAGEMENT 362 MIHRET BIRHANU AYTA LOGISTIC
64 AMARE FETENE YENEIT ACCOUNTING 363 MIHRET WONDIMU G/MICHAEL LOGISTIC
65 AMARE MEHARIE MESELU MANAGEMENT 364 MIHRET ZEWGE BELAY LOGISTICS
66 AMARE MINAYE ACCOUNTING 365 MILLION TILAHUN TEREDA MATHMATICS
67 AMARECH HAGAZI NIGUS BIOLOGY 366 MINILIK DERSEH YISMAW STATISTICS
68 AMERULA SEYEDIN KEMAL MANAGEMENT 367 MINTESNOT ABAY MITEKU LOGISTICS
69 ANDINET TESHOME MENGSTE PHYSICS 368 MISGANAW NEGA DEMESSIE MATHEMATICS
70 ANDUALEM ASSEFA WELDE ECONOMICS 369 MISKIRE AMARE MESERET ACCOUNTING
71 ANIMUT WASIHUN BELAY ECONOMICS 370 MISRAK RETA DEMIES LOGISTICS
72 ANITENEH TESIFAW ACCOUNTING 371 MITIKU ASMAMAW YESUF MARKETING
73 ANLEY YENEALEM FENTAHUN STATISTICS 372 MLASHU ZEFERU GEBREKIDAN BIOLOGY
74 ARARSO SHIFERA STATISTICS 373 MOHAMED ABDI LOGISTICS
75 AREGA HUNEGN YIGZAW ECONOMICS 374 MOHAMMED AHMED MOSSA MANAGEMENT
76 ASEFA KEBEDE GADISSA MATHIMATICS 375 MOHAMMED FEYISO BEDASO ACCOUNTING
77 ASHENAFI MITIKU DENBI LOGISTICS 376 MOHAMMED HIRPHO TOBE MATHEMATICS
78 ASHETU BISO MARGA MATHIMATICS 377 MOHAMMED JUNIYDI ABDA LAW
79 ASMAMAW ANDUALEM ABAWA MANAGEMENT 378 MOHAMMED KELIF IBRO PHYSICS
80 ASMAMAW GETNET WASSIE ECONOMICS 379 MOHAMMED ZEKO STATISTICS
81 ASNAKE ADAMU BIRHANU LOGISTICS 380 MOHAMMEDAWEL AHMED LAW
82 ASNAKE TESHOME BAYU MATHEMATICS 381 MOLLA GOBEZE DERSO MANAGEMENT
83 ASNAKE YIMER MANAGEMENT 382 MOTUMA DUGASA ECONOMICS
84 ASNAKECH LAKEW HAILEMARYAM ECONOMICS 383 MUHAMMED YISMAW KASSA ACCOUNTING
85 ASNAKECH OLIKAMO OLISO LAW 384 MUKTAR GEBEYEHU PHYSICS
86 ASSAYE GEDIFEW YISMAW PHYSICS 385 MULALEM TESFU WBSHET MANAGEMENT
87 ASSEFA ABEBE MATHEMATICS 386 MULATA WORKU NAGARI STATISTICS
88 ASSEFA YEHUALAW ACCOUNTING 387 MULUALEM TESFA BELETE ECONOMICS
89 ASTATKE TEFERA BELETE ECONOMICS 388 MULUGETA ALELEGN AMLAKIE ECONOMICS
90 ATNAFU LEGESE BIWOTA PHYSICS 389 MULUGETA BELETE ANTENEH MATHIMATICS
91 ATRSAW ANDUALEM BIZUNEH LAW 390 MULUGETA HAILE FURGASA LOGISTICS
92 AWOKE AMBACHEW FENTA ECONOMICS 391 MULUGETA KEBEDE ECONOMICS
93 AYANEW MUNEWE BIOLOGY 392 MULUGETA SAHILE WOLDESENBET LAW
94 AYECHINUM TEFERA ABAYE MANAGEMENT 393 MULUGETA TADELE DEBA ECONOMICS
95 AYELE ABIDELA WOCHAMO ECONOMICS 394 MULUKEN ESHETU GUYA ACCOUNTING
96 AYENE YENEW AYNALEM ACCOUNTING 395 MULUKEN MIHERETU LEERA LAW
97 AYNALEM ADUGNAW BOGALE ACCOUNTING 396 MULUNEH AYENEW BIRHAN MATHEMATICS
98 AYNALEM GESSESE SISAY ECONOMICS 397 MULUNEH BAYABIL DESSIE LAW
99 AYNALEM GETAHUN WONDIM LAW 398 MULUSEW ABAWA GUDETA ACCOUNTING
100 AYTENEW ABEBE ESHETIE ECONOMICS 399 MURAD MOHAMMED BAKER STATISTICS
101 AZENE ALAMRE ASSENAKE ECONOMICS 400 MUSTAFA ABDELSHUKUR RASHED LOGISTICS
102 BACHA DEBISA GUTEMA ECONOMICS 401 NARDOS ASRES GETU LOGISTIC
103 BAYISA ABOMA FEYISA MATHEMATICS 402 NATNAEL SALFORE MANAGEMENT
104 BEKALU ZELALEM TEMESGEN MATHIMATICS 403 NAWAY HAILEMARIAM ACCOUNTING
105 BEKANA DEMBEL TURA ACCOUNTING 404 NEJIB ABDU ABAGERO LOGISTICS
106 BEKELE KENASA ACCOUNTING 405 NEWAY GOBACHEW ACCOUNTING
107 BELETE DEJEN TEGAW STATISTICS 406 NIGUS GEBREMEDHIN MEHARI MANAGEMENT
108 BELSTI ABRIE BEYENE ACCOUNTING 407 NEGUSSIE TIGABU TESFAW ACCOUNTING
109 BEREKET ALEMAYEHU HAGOS LAW 408 NURYE ASSEN MOHAMMED LOGISTICS
110 BEREKET TUFA ACCOUNTING 409 OLIYAD MULUGETA WEDAJO ACCOUNTING
111 BETHLEHEM TADELE REGASSA LAW 410 OLKEBA GERESU BEJI PHYSICS
112 BIFTU GADISA TESEMA MARKETING 411 OLUMA ARARSO ALEMU MATHMATICS
113 BIHON BIRUK CHEMISTRY 412 OSMAN HAJI ROBA STATISTICS
114 BIRHAN ZELALEM BAYE STATISTICS 413 RAHEL BELAY LEMU ACCOUNTING
115 BIRHANU ANBASSE MENGISTU LOGISTICS 414 RAHEL GEBREEGZIABHER ABRAHA LOGISTIC
116 BIRHANU TAYACHEW TAMENE ACCOUNTING 415 Rahel Markos Geberekidan LAW
117 BIRTUKAN ABAYCHO ESHETE ECONOMICS 416 REDWAN OUMER ABDELLA MANAGEMENT
118 BIRU ERKO MOJO LOGISTICS 417 REKEYA ALI ISMAILE LOGISTIC
119 BIRUK TESFAYE DENGORE MATHEMATICS 418 REMEDAN AWEL MOHAMMED LAW
120 BITEW ZEGEYE CHEMISTRY 419 Roma Kassie Alemu PHYSICS
121 BITSIT TESFAYE MAMO LOGISTIC 420 ROMAN GIRMA TESHOME LAW
122 BOGALE ASRES AMARE ACCOUNTING 421 ROZA YISHAK KENESO MANAGEMENT
123 BOKA FIKADU BANTI PHYSICS 422 SADIK BUKU CHEMISTRY
124 BUKAYAW ANDUALEM MANAGEMENT 423 SAFANA SABAKO SHAMBEL STATISTICS
125 CHALA ABERA ALEMU MATHIMATICS 424 SAMRAWIT GEBEYEHU MENGE LOGISTIC
126 DABA KETEMA HURISO STATISTICS 425 SAMSON SHAFI DESSALEGN LAW
127 DAGIM HAMBISSA MARDASSA MATHIMATICS 426 Samuel Godadaw Ayinaddis MANAGEMENT
128 DAGIM TARIKU ERGOGO LAW 427 SARA KIDANE GIZAWE LOGISTIC
129 DAGMAWIT MANAYEKASSAHUN LOGISTIC 428 SEBLE BEKELE SEYFU LOGISTIC
130 DAGNO SHITU CHEMISTRY 429 SEBLE MASRESHA ABITEW LOGISTIC
131 DANIEL MEKONEN MAMO MANAGEMENT 430 SEBSB ASSEN AHMED LOGISTICS
132 DARAJE ADANE ASRESA MATHEMATICS 431 SEGEDIE GETIE WORKU PHYSICS
133 DAWIT BORENA BIOLOGY 432 SELAM ASSEFA DESTA LOGISTIC
134 DAWIT GEBRESILLASSIE FENTIE ECONOMICS 433 SELAMU YOSEF ARSICHA MATHEMATICS
135 DECHASA MERGA FOLI MATHEMATICS 434 SEMIRA ABDULNASIR KEDIR MANAGEMENT
136 DEBANO BONEYA GARMO LOGISTIC 435 SENAYIT ZEWDU ABEBE MARKETING
137 DEBORAH HADDIS BERHANU LAW 436 SHAWUL NIGUSIE ECONOMICS
138 DEFARU DEA BOLOLO ACCOUNTING 437 SHEGAW BUTA ABATE ACCOUNTING
139 DEGAREGE ASMIE BELAY ACCOUNTING 438 SHELEMA GEDA TURAA MANAGEMENT
140 DEGEFE ANULO OLKAMO ECONOMICS 439 Shemelis Adane Mengestu LAW
141 DEJITINU AMANIE TESFA LOGISTIC 440 SHEWALUEL ASAFA BIRHANU ACCOUNTING
142 DELIL WORKICHO HUSSEN LAW 441 SHIMELIS TEFERA DESALEGN MATHIMATICS
143 DEMELASH BEKELE ACCOUNTING 442 SHISHAY ABRAH MEHARI LAW
144 DEMIS MENGISTU WONDIMKUN STATISTICS 443 SIMBO GEMECHU AMENU LAW
145 Demoz Arefayne Welekidan MANAGEMENT 444 SIMEGN BAYEW MANAMINO MATHEMATICS
146 DEREJE AMARE TEKLEMARIAM LAW 445 SIMENEH ALMAW MOlLA ACCOUNTING
147 DEREJE MENGISTU YESHAW ACCOUNTING 446 SINEDU AZMERAW KASSAHUN STATISTICS
148 DEREJE TEGENE CHEMISTRY 447 SINTAYEHU TEKA ABEJEW LAW
149 DEREJE TOLCHA DABALI MATHEMATICS 448 SIRAJ JUNDI DADI LAW
150 DERIBISA REGGASA BULTO ECONOMICS 449 SISAY ALEMU HAILEMARIAM ACCOUNTING
151 DESALEGN DEBALA JABESSA MATHIMATICS 450 SISAY DERESSA CHIMDI MTHEMATICS
152 DESALEGN YEHUNIE AYELE LOGISTICS 451 SISAY WAMI BEGNA ECONOMICS
153 DESSALEGN GETANET ECONOMICS 452 SITOTAW ESHETE GEBREMESKEL PHYSICS
154 DESSALEW TILAYE ACCOUNTING 453 SOLOMON AMARE TESSEMA ECONOMICS
155 DESSALEW SHEFERAW YESUF STATISTICS 454 SOLOMON DUBALE TEREFE LOGISTICS
156 DESSIE DEMESSIE WOLDIE LOGISTICS 455 SOLOMON FEKADU AMENTE LOGISTICS
157 DESTA FEKEDE PHYSICS 456 SOLOMON NIBRETU DEMOZ ACCOUNTING
158 DESTA TESHOME MARKETING 457 SOLOMON TESFAYE ABUTE MANAGEMENT
159 DIRIBA ADUGNA GOBOSHO PHYSICS 458 TADELE TARIKU ABTEWU ECONOMICS
160 DUGUNA DUGE MAGANE ECONOMICS 459 TADESSE AYALEW FENTIE LOGISTICS
161 EBSA GELAN AMESA STATISTICS 460 TADESSE YITAYEW ASERADE MATHIMATICS
162 EBSA WOGARI BEDADA ACCOUNTING 461 TAFESE ASHINE TEFERA STATISTICS
163 EDEN TEFERA MENGISTU LOGISTIC 462 TAHIR MEHAMUD LOGISTICS
164 EDOSA TASISA JIRA PHYSICS 463 TAJU ASAFA BULCHA MATHEMATICS
165 EDRIS MOHAMMED GODANA MATHEMATICS 464 TAMARE ABYE ACCOUNTING
166 ELSA KIROS WOLDU LAW 465 TAMIRAT BEKUMA ACCOUNTING
167 ELSABET DESSALEGN REGASSA LAW 466 TAMIRAT BEYENE BOKORO ECONOMICS
168 EMEBET ANEMAW ABEBE MANAGEMENT 467 TAMIRAT GULUFA KUNBATO LOGISTICS
169 EMEBET MFLAKU MESFIN LOGISTIC 468 TAMIRAT MATHEWOS HEREGO MANAGEMENT
170 ENAWUGAW MULU AKALAT ACCOUNTING 469 TAMIRAT SUPHA PHYSICS
171 ENDALKACHEW MEZGEBU TESFAYE ACCOUNTING 470 TAMIRU SENBETA BOLJE PHYSICS
172 ENDEG WORKU YAYEH ACCOUNTING 471 TAREKEGN GETINET ADMASU CHEMISTRY
173 ENDEGYY ABEBAW GELAWNIE PHYSICS 472 TARIKU TADDELE LAKE LAW
174 ENGIDANSH ADMIT TESFAYE MANAGEMENT 473 TASHOME FENTA STATISTICS
175 ENYEW MULU ZELIE ACCOUNTING 474 TAYU NIGUSIE ABEBE STATISTICS
176 ERMYAS KEFELEGN ADEFRIS STATISTICS 475 TECHALU ZELEKE ABATE (W) PHYSICS
177 ESHETU BEKELE AFRASE ACCOUNTING 476 TEGN MYSEHE BIOLOGY
178 ESHETU MEBRATIE MULUNEH MANAGEMENT 477 TEKALIGN CHIMDESA PHYSICS
179 ETEFA REBUMA MULETA PHYSICS 478 TEKEBA TEMESGEN ZEWDU BIOLOGY
180 ETSEGENET RESOM HAILE LAW 479 TEKETEL ABAYNEH OBOLA ACCOUNTING
181 EYASU MEGISO HIDOTO ECONOMICS 480 TEKETEL TESFAYE CHEMISTRY
182 EYERUS ASMARE GOSHU STATISTICS 481 TEKLE TEKLIYE BRHANE LOGISTICS
183 EYERUSALEM MENGISTU HEYILU ECONOMICS 482 TEKLIT KAHSAY GEBRE LAW
184 FANUAL TEKLEGIORGIS GEBRETSION MANAGEMENT 483 TEKLU BEKELE GELETA PHYSICS
185 FARAH ABDI SHUGRI LOGISTICS 484 TEMESGEN DEMESSIE ESKEMECH ACCOUNTING
186 FELEKE TISEBIENEH CHEMISTRY 485 TEMESGEN NEMERA PHYSICS
187 FELMETA KEBEDE ECONOMICS 486 TEMESGN WUBE ZELEKE ACCOUNTING
188 FENTAHUN EYLACHEW NEGA MANAGEMENT 487 TESFAHUN SHUMIE ADANE ACCOUNTING
189 FEYISA LENCHO TERFA MTHEMATICS 488 TESFALEM KHASY GUBREEGIZABHER ECONOMICS
190 FIKADU TASGERA TOLASA MATHEMATICS 489 TESFAYE AEMNEW BIOLOGY
191 FIKIR GEZAHEGN ADAMU LOGISTIC 490 TESFAYE BEDANE YADACHA STATISTICS
192 FIKIR GEZAHEGN ADAMU LOGISTIC 491 TESFAYE DARI BOGALE MATHIMATICS
193 FIKRE MEKESA LENCHAMO ECONOMICS 492 TESFAYE DEJENE DEMISE ACCOUNTING
194 FIKREMARIAMDEREJE ACCOUNTING 493 TESHOME GADISA TASISA STATISTICS
195 FIKRU MEZMUR LOGISTICS 494 TEWABE MEKONNEN YEMENIE ACCOUNTING
196 FIRDAWAK DEBEBE ERJABO MANAGEMENT 495 TIBEBU TOLOSSA ROBI STATISTICS
197 FIREHUN JEMAL GOJAM ECONOMICS 496 TIGABU LEGESE GETU BUSINESS MANAGEMENT
198 FIROMSA TAFESE TERFA LOGISTICS 497 TIGABU YALEW BEYENE ACCOUNTING
199 FRANCHISCO BALCHA GUTO ACCOUNTING 498 TIGIST FEKEREMARIAM BEYENE MANAGEMENT
200 GADISA MOSISA DERRESSA ECONOMICS 499 TIGISTU YOHANNIS MANE ACCOUNTING
201 GALGALO GALMA HALAKE MARKETING 500 TILAHUN ABATE CHANE LAW
202 GAMACHIS BACHA KANO LOGISTIC 501 TILAHUN NIGATU HABTEMARYAM MANAGEMENT
203 GAMACHU BAKALA TOLERA LOGISTIC 502 TILAHUN TAMIRU NEGASA LOGISTICS
204 GASHAHUN BIRATU GEDECHO LOGISTIC 503 TILAHUN TIRUNEH AYASE MANAGEMENT
205 GASHAW MOGES ACCOUNTING 504 TILAHUN TOLEMARIAM NAGASA ECONOMICS
206 GASHAW TSEGAW TIRUNEH PHYSICS 505 TILAYE TILKSEW ATINAFU ACCOUNTING
207 GATRAIY TUT BIOLOGY 506 TIRUALEM AYELE YESHANEW LOGISTIC
208 GAZU GARUMA DERESA MANAGEMENT 507 TIRUWORK MALEDE DAGNEW MATHEMATICS
209 GEBRE NEGASH DARGE LAW 508 TIZAZU MAMECHAW TEREFE MANAGEMENT
210 GEBREMEDHIN GEBRU KAHSAY ACCOUNTING 509 TIZAZU SUNAYEHU LAW
211 GEBREMESKEL TEKLAY MERESIE MANAGEMENT 510 TIZITA BAYISA ABETU LAW
212 GEDA ANSHA GEDlRA PHYSICS 511 TOLERA GUDETA CHIMDESA PHYSICS
213 GEDAMNESH WORKAYEHU DESTA ACCOUNTING 512 TSEDEKE LEMMA LAWICHO ACCOUNTING
214 GEFAYEHU EWONETU BAYLEA LOGISTICS 513 TSEGA BIRU MULISA LOGISTIC
215 GEMECHU DERESA BALO MARKETING 514 TSEGACHEW DEGU KASEGN ECONOMICS
216 GEMECHU DESSALE KEBEDE ECONOMICS 515 TSEGAW HABTAMU BIOLOGY
217 GEREMEW MERGA ECONOMICS 516 TSEGAYE ADUGNA MEKONNEN ACCOUNTING
218 GEREMEW LEMMA BERISO MATHEMATICS 517 TSEGAYE GUTA KORSA MARKETING
219 GEREMEW SHELEMO NESHO LOGISTICS 518 TSEHAYNESH AMARE GEBREKIDAN MANAGEMENT
220 GETACHEW GEDAM MANAGEMENT 519 TSION ABRAHAM FOLA LOGISTIC
221 GETACHEW ANMUT SHIFERAW STATISTICS 520 TSIYONAWIT GETACHEW ESHETU ACCOUNTING
222 GETACHEW BABAW AYELE ECONOMICS 521 UMER ALIYYE BUSERI LOGISTICS
223 GETAHUN DEJENE YIMENE STATISTICS 522 UMER AYANA SHIFERA BIOLOGY
224 GETAHUN GIRMASHE GAMO LAW 523 WAKJIRA KEBEDE LEBATA MATHIMATICS
225 GETANEH AMARE ABEJE ACCOUNTING 524 WAKUMA MERGA ACCOUNTING
226 GETANEH GIREF LEGESE ACCOUNTING 525 WALE ADUGNAW AGUMASIE ECONOMICS
227 GETASEW CHEKOLE ERKLE MANAGEMENT 526 WALELIGN ASMAMAW ENDALEW ACCOUNTING
228 GETAYE FENTAW ASHEBIR MATHEMATICS 527 WELDEMARIAM GASHA MOLLA STATISTICS
229 GETENT AYELE BIOLOGY 528 WENDEMHUNE TEDLA CHEMISTRY
230 GETNET MAMO HBTIE STATISTICS 529 WENZE BIRARA ASSEFA LOGISTIC
231 GETNET MELAK ASSEGIE STATISTICS 530 WOGAYEHU SOLOMON GETACHUN ACCOUNTING
232 GETU ZEGEYE JIMA STATISTICS 531 WOLIYU SANO MATHEMATICS
233 GEZAHEGN TONA WADA MATHEMATICS 532 WONDIM WORIHUN TEREFE PHYSICS
234 GIRMA BOSE HAILE LOGISTICS 533 WONDIMU GEMEDA WAKO ECONOMICS
235 GIRMA DEBELE TULLU LAW 534 WONDIMU TESFAYE BAYYESA STATISTICS
236 GIRMA KUMSA DABA LOGISTICS 535 WONDIMU TESHALE ALEMU LAW
237 GIRMA KUMSA DABA LOGISTICS 536 WONDWESON LULU GEBEMICHALE LOGISTICS
238 GIRMA MOGES KEBEDE LOGISTICS 537 WONGEL ALEMAYEHU TESHALE ECONOMICS
239 GIRMA WAGAYE GEBRU MATIMATICS 538 WORKINEH GETACHEW MEKURIA LAW
240 GIRMAY SINKE TEMESEGEN BUSINESS MANAGEMENT 539 WORKINEH MIDEKSA YADETE MATHEMATICS
241 GIZACHEW TESFA UME MATHIMATICS 540 WORKU ABERA GERESU ACCOUNTING
242 GIZIEW ADDIS BIRHUN LAW 541 WORKU HAILE JIMA ACCOUNTING
243 GUDETA AGA HIRKO STATISTICS 542 WOYNSHET TEFERRA DEMESSIE LOGISTICS
244 GUDETO GUTEMA KITILA MATHEMATICS 543 Wubante TesfafawAshagre LAW
245 GUDINA GODA KORSA ECONOMICS 544 WUBET SHITANEW ALLE LAW
246 Gurero GEMMEDA AMELO GURERO LAW 545 WUBETE MEKONNEN ZELEKE MANAGEMENT
247 HABEN TADESSE PHYSICS 546 WUBSHET BELETE CHERNET LOGISTICS
248 HABTAMU AYALEW ASEFFA STATISTICS 547 YABIBAL ADAMU KASSAHUN LOGISTICS
249 HABTAMU DAGNEW MEKONNEN PHYSICS 548 YABIBAL TILAHUN MENGISTIE MANAGEMENT
250 HABTAMU GETACHEW TEGEGNE ACCOUNTING 549 YADASHI SORESSA ERGENA ACCOUNTING
251 HABTAMU MINALEW MEKUANENT ECONOMICS 550 YAHYA ALIYI LOGISTICS
252 HABTAMU TADESSE NAGASA ECONOMICS 551 YALELET EYASU BELETE ACCOUNTING
253 HABTAMU TAMIR GEBEYEHU PHYSICS 552 YALEMTSEHAY LAKE TEMESGEN MATHEMATICS
254 HABTEMARIAM GETA ACHENEF ACCOUNTING 553 YARED ALEMU LAMBEBO ECONOMICS
255 HABTIE YIBELTIE ANTENH ECONOMICS 554 YAREGAL TAFERE ACCOUNTING
256 HAFTAY GEBREMESKEL KAHSAY ECONOMICS 555 YASIN KEDIR HASSAN LOGISTICS
257 HAILU YESHITLA ECONOMICS 556 YAYESEW AMLAKU ZERIHUN CHEMISTRY
258 HALIE BIRHANU DESSIE MANAGEMENT 557 YECHALE DEMELASH REDIE MANAGEMENT
259 HAMERE GETAHUN KEBEDE ACCOUNTING 558 YECHALE DEMELASH REDIE MANAGEMENT
260 HANNA TILAHUN HIRPO LOGISTIC 559 YECHALE KASSA ACCOUNTING
261 HASSEN HUSSEN YIMER MATHEMATICS 560 YENEHUN AYANA BIRHAN ACCOUNTING
262 HAYILU GEDEFA REBA ECONOMICS 561 YENESEW ANDUALEM ADMASS ACCOUNTING
263 HAYMANOT AZEZEW WORKU MANAGEMENT 562 YENESEWU BITEW KASSA MANAGEMENT
264 HENOK GEREZIHER GEBREGIORGIS LAW 563 YESHAMBEL TESIFA EMAGNU MANAGEMENT
265 HENOK TSEGAYE BANTIWALU LOGISTICS 564 YESHANEH AGERU TAREKEGN ECONOMICS
266 HERMELA MADE BEKELE MANAGEMENT 565 YESHIWAS KEFYALEW KASSA ECONOMICS
267 HEWAN KEBEDOM GEBREMIKAEL LOGISTIC 566 YEWLSAW ENAWGAW ALEHEGN ACCOUNTING
268 HIBIST TIRUNEH SITOTAW LOGISTIC 567 YIBELTAL TESFAW AYALEW ACCOUNTING
269 HIBST GEBREMARIYAM BELAY MANAGEMENT 568 YIBITAL WONDIFRAW ZEWUDU LOGISTICS
270 HORA GABISA DAME ACCOUNTING 569 YIDNEKACHEW BIRU TEKLE LAW
271 HUSSEN IBRAHIM ECONOMICS 570 YIHUN YESHAMBEL MEKURIA MANAGEMENT
272 HUSSIEN ADEN ARGAWI ACCOUNTING 571 YIHUNIE KEREBIH DESSIE LOGISTICS
273 IBRAHIM ADEM MOHAMED LOGISTICS 572 YIKEBER WORKU TEREFE ACCOUNTING
274 IBRAHIM ISACK LOGISTICS 573 YILKAL AMARE MENGIST ECONOMICS
275 IDIRIS SIRAJ GENEMO ECONOMICS 574 YILMA TUDE BALCHA MATHIMATICS
276 IIYAS ALI LOGISTICS 575 YIRGALMEM TADELE TEKLE ECONOMICS
277 JEMAL AMANO KEDIR ACCOUNTING 576 YITBAREK MESFIN KEBEDE MATHIMATICS
278 JEMAL ASSEN MOHAMMED PHYSICS 577 YORDANOS TEKLE G/AMLAK LOGISTIC
279 JEMAL JADO CHEMISTRY 578 YOSEPH KEBEDE MECHA ECONOMICS
280 JEMAL KASSIE FARISS LOGISTICS 579 YUSUF GEZALI AHIMED LAW
281 JEMAL YASIN BIZA PHYSICS 580 YUSUF TUNA LOGISTICS
282 JEREGNA INDALU STATISTICS 581 ZAFU TEAME GEBREMESKEL LOGISTICS
283 JIBRIL BESHIR LOGISTICS 582 ZELALEM ADUGNAW WALELA ECONOMICS
284 KAFTE TASEW MATHEMATICS 583 ZELALEM GETACHEW ABABE LAW
285 KAHALID KEBEDE GELAW LAW 584 ZELALEM SEYOUM LAW
286 KALISEMO KASHE GELEPO ACCOUNTING 585 ZELALEM TESFAYE TESEMA LAW
287 KALKIDAN HAILU DEMEWEZ LAW 586 ZEMENU CHEKOLE MOGES MANAGEMENT
288 KALKIDAN SHEWALEM TENI LOGISTIC 587 ZEMU MUHE HAJI MANAGEMENT
289 KASAHUNDERESSA ACCOUNTING 588 ZENEBE SHIFERAW MATHEMATICS
290 KASECH ASEFA YUNKA MATHEMATICS 589 ZEWDINEH AYALEW ABIE ECONOMICS
291 KASSAHUN BAHIRU AYALEW ACCOUNTING 590 ZEWDU NEGALIGN KEBEDE ACCOUNTING
292 KASSAYE GEDENO ACCOUNTING 591 ZEYNEBA MOHAMMED ALI LOGISTIC
293 KEBEDE AMEYU WAKJIRA LOGISTICS 592 ZINABU ABRHA G/MEDHIN LOGISTICS
294 KEFELEGN WOELEBO ERUTE STATISTICS 593 ZIYAD SHEKASIM GENA ACCOUNTING
295 KEGNU GEBRE LELEKO STATISTICS
296 KELEM ASSEFA MULATU LOGISTIC
297 KEMAL ABAS KAWO MARKETING
298 KEMAL GODANA GEBEWO MATHIMATICS
299 KENENISA TADESSE DAME STATISTICS

AMONG THOSE CANDIDATES WHO REGISTERED IN THEIR RESPECTIVE UNIVERSITY REGISTRAR OFFICE FOR THE POSITION OF YOUNG PROFESSIONAL and pilot trainee, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON TUESDAY  AUGUST 04,2015 @ 9:00AM IN THE MORNING .AND CANDIDATES ARE ALSO REQUESTED TO BRING THEIR EIGHT GRADE MINISTRY CARD, TEMPORARY DEGREE, COST SHARING DOCUMENT AND AN ID CARD.

No Name Field of Study
1 ABADI GEBRE GIDEY CIVIL ENGINEERING
2 ABADI TEKLE ABRAHA ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
3 ABAY GETACHEW ABATE CIVIL ENGINEERING
4 ABDALLA MUSTAFA ALI COMPUTER SCIENCE
5 ABDELA ESHETU YIMAM COMPUTER SCIENCE
6 ABDELA SANI UMER ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
7 ABDELA YIMMAM ALLI MECHANICAL
8 ABDELA YIMMAM ALLI MECHANICAL
9 ABDIROHIMAN NEDASA TOLERA CIVIL ENGINEERING
10 ABDISSA TADESE MOSISA COMPUTER SCIENCE
11 ABDU AHMED IT
12 ABDU WOLEB MOHAMMED CIVIL ENGINEERING
13 ABDUKERIM MUHAMMED AHMED CIVIL ENGINEERING
14 ABDUL KERIM JEMAL METENEA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
15 ABDULAZIZ MOHAMMED IT
16 ABDULHAQ HASSEN MOHAMMED CIVIL ENGINEERING
17 ABDULMENAN MUHABA KEMAL CIVIL ENGINEERING
18 ABDULSEMED AHIMED INDUSTRIAL
19 ABDUROHMAN EBRAHIM SEID CIVIL ENGINEERING
20 ABEBAW DEGU WORKNEH IT
21 ABEBAW DEMEKE CHANIE CIVIL ENGINEERING
22 ABEBAW TENAW BEGASHAW INFORMATION TECHNOLOGY
23 ABEBAW ZEWDU TSEHAY INFORMATION SYSTEM
24 ABEBE TADESSE MEKONNIN ELEC. & COMM. ENGINEENERING
25 ABEBE FENTA ALEMU CIVIL ENGINEERING
26 ABEBE MOGES BEYENE CIVIL ENGINEERING
27 ABEBE SHEMELS DIKER INFORMATION SCIENCE
28 ABEL GETINET WORETA CHEMICAL
29 ABEL NIGUSSIE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
30 ABENEZER DAGNE GEZAHEGNE MECHANICAL
31 ABENEZER TADESSE MULUGETA COMPUTER SCIENCE
32 Abera Mengstu Alemayohu COMPUTER SCIENCE
33 ABERA TESHOME CHERKOSE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
34 ABERE FENTA WONDIMAGEGN IT
35 ABERON FANTAYE INFORMATION SCIENCE
36 ABEYU ALEBACHEW ASSEFA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
37 ABIBUAL ABATE MTAW ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
38 ABIDU MUHAMED HASSEN INFORMATION SCIENCE
39 ABINET KINDlE WONDM IT
40 ABINET SEBSIBE WONDIMU CIVIL ENGINEERING
41 ABITA GEBRIE ABIE IT
42 ABIYOU NIGUSSIE DEGAFE CIVIL ENGINEERING
43 ABRAHA GEBREKISTOR ADANE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
44 ABRAHALEY TSEHAY MECHANICAL
45 ABRAHAM MEKUANINT YALEW CIVIL ENGINEERING
46 ABRAHIM BUSHRA ADEM CIVIL ENGINEERING
47 ABREHAM ASEFA TEKLU ELEC. & COMM. ENGINEENERING
48 ABRHA FTSUM BERHE ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
49 ABRHA GEBREYOHANS MEHARI CIVIL ENGINEERING
50 ABRHAM TADESSE KASSIE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
51 ABRHAM YIMAM AKAL CIVIL ENGINEERING
52 ADAMU DENEKEW ZEWODIE IT
53 ADANE TARIKU MULISA CIVIL ENGINEERING
54 ADDIS TSEGA SOFTWARE ENGINEERING
55 ADDISALEM HAILEGNAW BELAY ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
56 ADDISALEM SIYOUM WOLDEMARIAM COMP SCIENCE & INFO TECHNOLOGY
57 ADDISALEM SOLOMON ALEME CIVIL ENGINEERING
58 ADDISU BILAN AHMED IT
59 ADDISU GEREMEW EMREA CIVIL ENGINEERING
60 ADDISU GETENET WODAJO IT
61 ADEFRIS TSEGAYE MENGISTU IT
62 ADIS TEKLEMIKAEL ZEWDE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
63 ADISU SAFO BOSERA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
64 Adom Guesh Brhane CHEMICAL
65 ADUGNA NEGERO GELETA IT
66 ADUGNAW ASSEFA ADEME CIVIL ENGINEERING
67 ADUGNAW LAKE ELECTRICAL ENGINEERING
68 ADUGNAW YALEW ASHAGRIE CIVIL ENGINEERING
69 AFEWERK GEBREHIWOT GEBREIGZIABHER CIVIL ENGINEERING
70 AFEWORK MILKIAS JORGE IT
71 AGEGNEHU BEZIE GETAHUN IT
72 AGEGNEW ABATE TILAHUN INFORMATION SCIENCE
73 AGERIE ABIREW ABEJE IT
74 AGMAS GETENET SOFTWARE ENGINEERING
75 AGMASIE BELAY BIRHANIE ELECTRICAL ENGINEERING
76 AHMED ABDURAMAN INFORMATION SCIENCE
77 AHMED JEMAL ABAREFISA MECHANICAL
78 AHMED JEMAL ABAREFISA MECHANICAL
79 AHMED SEID MOHAMMED INDUSTRIAL
80 AHMEDIN ZEYNU ADEM COMPUTER SCIENCE
81 AKELE ALAMIR KASSIE CIVIL ENGINEERING
82 AKILU NIGATU BIS
83 AKLIL TESFAY KAHSAY CIVIL ENGINEERING
84 AKLILU ELIAS IT
85 ALAMIN HAMID MOHAMMED COMPUTER ENGINEERING
86 ALAZAR ADEFRIS TAYE BIS
87 ALEBEL DESSALEW KENAYE COMPUTER SCIENCE
88 ALEHEGN MINALU FENTIC ELEC. & COMM. ENGINEENERING
89 ALEHEGN SHIFERAW ASHEBR INFORMATION SCIENCE
90 ALEM AUKUBAY KIDANE ELECTRICAL
91 Alem Gidey Getahun CHEMICAL
92 ALEMAYEHU DEMEKE BELIHU IT
93 ALEMAYEHU GETANEH TIRUNEH ELETRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
94 ALEMBRHAN TEAME TSEGU CIVIL ENGINEERING
95 ALEMNEW ALELIGN GEDFIE INFORMATION SCIENCE
96 ALEMTSHAY YITAYAL GETAHUN IT
97 ALEMU WORKNEH TEGEN IT
98 ALI AHMED ALI CIVIL ENGINEERING
99 ALI SEID WORKU CIVIL ENGINEERING
100 ALIYAN AMAN IBRAHIM INFORMATION SCIENCE
101 ALIYE HUSSIEN IT
102 ALMAZ GEWEZAY KIDANE IT
103 Alula Selomon Embaye CHEMICAL
104 AMANUEL ABRHA GEBRU CIVIL ENGINEERING
105 AMANUEL AMAN SOFTWARE ENGINEERING
106 AMANUEL DANIEL MIKRE MECHANICAL
107 AMANUEL GELETA KEBEDE CIVIL ENGINEERING
108 AMANUEL KIDANE LEMLEM CIVIL ENGINEERING
109 AMANUEL LEMMA JAGISSO INFORMATION SYSTEMS
110 AMANUEL MEKONNEN BEYENE MECHANICAL
111 AMANUEL MEKONNEN BEYENE MECHANICAL
112 AMANUEL TEKLAY HAGOS CIVIL ENGINEERING
113 AMANUEL ZERAY SHIBESHI ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
114 AMARE MAHTSENTU ALEMU MECHANICAL
115 AMBASAJR HADUSH AMARE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
116 AMDEBRHAN MOLLA JENBER CIVIL ENGINEERING
117 AMELAKU GEBEYHU ATALEW CIVIL ENGINEERING
118 AMLAKU WUBIE SIFARED CIVIL ENGINEERING
119 AMOGN HABTE ZEWDU CIVIL ENGINEERING
120 ANDUALEM SEYOUM GETAHUN INFORMATION SCIENCE
121 ANDUAMLAK YITAYEH TADESSE COMPUTER SCIENCE
122 ANTENEH BELAYNEH GEDA CIVIL ENGINEERING
123 ANTENEH BEZA BEREKET MECHANICAL
124 ANTENEH BEZA BEREKET MECHANICAL
125 ANTENEH KASSAW SENDEKIE CIVIL ENGINEERING
126 ANWAR MOHAMMED YESUF CIVIL ENGINEERING
127 ARAGAW WASSIE DESSALLEGN IT
128 AREGAHEGN NIGUSE MENGISTU INFORMATION SCIENCE
129 AREGAY FKADU KEBEDE CIVIL ENGINEERING
130 ASCHALEW TEFERA GEBRU CIVIL ENGINEERING
131 ASCHENAKI ABI IT
132 ASELEFECH GEBREHIWOT HAILE IT
133 ASGEDOM GEBREKIDAN ASSEFA CIVIL ENGINEERING
134 ASHEBIR GEBREEGZIABHAR ABRHA COMPUTER SCIENCE
135 ASHEBIR KUSSITO GENDELE IT
136 ASHENAFE TULU INFORMATION SCIENCE
137 ASHENAFI ADIMASU ASHASHO CIVIL ENGINEERING
138 ASHENAFI ADUGNA GARISA IT
139 ASHENAFI GEBRE DJEWERE COMPUTER ENGINEERING
140 Ashenafi Teame Gebreyesus COMPUTER SCIENCE
141 ASHENAFI TEWELDE BERHE IT
142 ASHENEF ADANE MENGESTIE IT
143 ASINAKECH EJIGU NIGUSIE INFORMATION SCIENCE
144 ASKALE MELESE MIHRETU CIVIL ENGINEERING
145 ASSAY ABADI DESTA INFORMATION TECHNOLOGY
146 ASSEFA ADEME ADDISIE CIVIL ENGINEERING
147 ASSEFA BEKELE SYUM CIVIL ENGINEERING
148 ASSEFA BEYENE AYALEW INDUSTRIAL
149 ASSEFA NIGUSSIE ANDUALEM CIVIL ENGINEERING
150 ATAKLTI GEBREHIWET GEBREKIDAN CIVIL ENGINEERING
151 ATALAY MUCHE FETENE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
152 ATALLO KASSAW TAKELE COMPUTER SCIENCE
153 ATNAFU GETACHEW MEKONEN INFORMATION SCIENCE
154 Atsbeha Gebreselassie Weldeanenia ELEC. & COMM. ENGINEENERING
155 Atsbeha Gebreslassie Gebremeskel CHEMICAL
156 AWELE HUSEN EBRAHIM IT
157 AWOKE ABEBAW ACHENEF ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
158 AWOKE ALEM KUMA CIVIL ENGINEERING
159 AWOKE CHEKOL ZELEKE INFORMATION SCIENCE
160 AWOLE HUSSEN MUHIYE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
161 AYALSEW ADDIS MEKONNEN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
162 AYCHESH ANDUALEM IT
163 AYENACHEW HAILU MENGISTE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
164 AYENOM HAFTE HITSANU ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
165 AYISHESHIM ALMAW IT
166 AYNALEM HAILEMARIAM GEBREMEDHIN CIVIL ENGINEERING
167 AZIZA AHMED ALI ELECTRICAL
168 BACHA BARUDE ATOMSA CIVIL ENGINEERING
169 BAHIRU SHIFA SHERIF IT
170 BAHRETIBEB MUCHE CHEKOLE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
171 BAHRU GEBRE BAORE CIVIL ENGINEERING
172 BAMLAKU GEBRE KEBEDE CIVIL ENGINEERING
173 BAMLAKU SISAY ARAGIE CIVIL ENGINEERING
174 BANACIGIZE BAZEZEW MEKCHA INFORMATION TECHNOLOGY
175 BANCHAYHU GETASEW WALLE INFORMATION SCIENCE
176 BANTAMLAK ANLEY MENGSTU CIVIL ENGINEERING
177 BANTEALEM TADESSE KASSAHUN CIVIL ENGINEERING
178 BAYE TESFA ALEMYE IT
179 BAYIH FELEKE BIRHAN CIVIL ENGINEERING
180 BEFIKAD FISHA DESTA CIVIL ENGINEERING
181 BEFKADU DESALEGN ASEFA INFORMATION SCIENCE
182 BEKALU BISEMAGN TAMIR CIVIL ENGINEERING
183 BEKALU TADELE IT
184 BEKELE MOLLA TAFERE IT
185 BELAY ABENEH YIRSAW IT
186 BELAY FIKADU MURAGA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
187 BELEKE TEKLE MUHABE IT
188 BELETE BOGALE INFORMATION SCIENCE
189 BELETE FENTAW TEMESGEN ELEC. & COMM. ENGINEENERING
190 BELETE GETACHEW WOLDETSADIK COMPUTER SCIENCE
191 BELETE MUCHE ASMARE CIVIL ENGINEERING
192 BELETE TEGEGN SOFTWARE ENGINEERING
193 BEREDED GEDAMU ESHETIE CHEMICAL
194 BEREKET BELACHEW BADORE CIVIL ENGINEERING
195 BEREKET BONGA MECHANICAL
196 BEREKET DEMISSIE DANA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
197 Bereket Mesfin Gebresilassie IT
198 BEREKET MIHERET ALAMNEH COMPUTER ENGINEERING
199 BEREKET ZINACHEW ZIDA COMPUTER ENGINEERING
200 BERHAN HAILU GETANEH IT
201 BERHANU HADUSH DUMTSU CIVIL ENGINEERING
202 BERHE GIDEY HAILE CIVIL ENGINEERING
203 BERHE HAGOS WELLU ELEC. & COMM. ENGINEENERING
204 Berhe Tekle Adhanom CHEMICAL
205 Berihu Gebretsadkan Teklu CHEMICAL
206 BERIHUN MEBRAT BERIHUN CIVIL ENGINEERING
207 BERIHUN KASSA SHEFEREW CIVIL ENGINEERING
208 BERKEY GIRMAY KIDANE CIVIL ENGINEERING
209 BESFAT ZEWDU ABEGAZ CIVIL ENGINEERING
210 BESHIR ABDELLA DADETA INFORMATION SCIENCE
211 BESUFEKAD AMARE WOLDE CIVIL ENGINEERING
212 BETELEHEM DERESSE TEKLE IT
213 BETELHEM ZELEKE SONA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
214 BEYENE YIFRU DERIBIE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
215 BEZABIH BERGENE BALTA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
216 BEZAWIT LEALEM TESFA IT
217 BEZAYE CHANIE MEKONNEN IT
218 BIHONEGEN BIRHANU INFORMATION SCIENCE
219 BIKILA MOKONNIN TOLASA CIVIL ENGINEERING
220 BILATA MATEBE IT
221 BILILIGN AMARE MECHANICAL
222 BINIAM LEGESSE GETISA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
223 BINIYAM ABDI COMPUTER SCIENCE
224 BINIYAM LEMMA KEBEBETSEHAY CIVIL ENGINEERING
225 BINIYAM NIGUSE INFORMATION SCIENCE
226 Binyam Gebregiorgis Kahsay COMPUTER SCIENCE
227 BINYAM GIRMAY KAASHUM MECHANICAL
228 BINYAM TADELLE BERHE CIVIL ENGINEERING
229 BIRCHIKO ACHAMYELEH G/MICHAEL IT
230 Birhan Araya Desta IT
231 BIRHANU ABEBAW ABATE IT
232 BIRHANU FENTA TAYE MECHANICAL
233 BIRHANU GARDIE SHIRET IT
234 BIRHANU TSEGAW YITAYEW CIVIL ENGINEERING
235 BIRHNESH FIKRE IT
236 BIRTUKAN ABEBAW MEKONNEN IT
237 BIRTUKAN GETAHUN GUDRIE INFORMATION SYSTEM
238 BIRTUKAN MOLLA MENGESH IT
239 BIRUK GIRMA ABETO ELEC. & COMM. ENGINEENERING
240 BISABOR WORKU GEMECHU CIVIL ENGINEERING
241 BISRAT WUJIRA ALEME CIVIL ENGINEERING
242 BIZUAYEHU DAMTEW MENGISTU IT
243 BOGALE WONDIM WALLE IT
244 BRHANE EKUBAY ENDRYAS CIVIL ENGINEERING
245 BRHANE GOITAOM LEGAS CIVIL ENGINEERING
246 Brhane Kiros Berhe COMPUTER SCIENCE
247 BRHANU GEBRESLASSIE BERHE CHEMICAL
248 BRUKTAWIT ABEBE HERGTO IT
249 BRUKTAWIT NEBRET IT
250 BZEN GAHSAW ELECTRICAL ENGINEERING
251 CHALA BEYENE INFORMATION SCIENCE
252 CHALA MUKTAR INFORMATION SCIENCE
253 CHALACHEW ADMAS FENTAYE CIVIL ENGINEERING
254 CHALACHEW TEKEBA KASA CIVIL ENGINEERING
255 CHALI GEBREMARIAM AKINDA CIVIL ENGINEERING
256 CHELOTIE DESSALEW IT
257 CHERNET LUKAS NIYABA CIVIL ENGINEERING
258 CHRUBEL TEKLU BELAY CIVIL ENGINEERING
259 DAGMAWIT TENSAY ABERA INFORMATION SYSTEMS
260 DAGNACHEW GETNET BIRHANU IT
261 DAGNEW MULU ADERAJEW INFORMATION SCIENCE
262 DANAY TASEW AZBE COMPUTER SCIENCE
263 DANIEL AREGA MENGESHA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
264 DANIEL AYELIGN MULUALEM CIVIL ENGINEERING
265 DANIEL BERIHUN ALEM MECHANICAL
266 DANIEL BRHANE GEBREMICAEL CIVIL ENGINEERING
267 DANIEL DUGUMA MEKONNEN CIVIL ENGINEERING
268 Daniel Kassa Muruts ELEC. & COMM. ENGINEENERING
269 DANIEL NIGATU DEMSIE CIVIL ENGINEERING
270 DANIEL TOLESSA NEGERA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
271 DANIEL YESHAMBEL CIVIL ENGINEERING
272 DANIEL ZEWDE BELAY MECHANICAL
273 DAREGOT MEMBER IT
274 DARESELAM ZERU MITKU CIVIL ENGINEERING
275 DAWIT FEYISA GEBRETSADIK ELEC. & COMM. ENGINEENERING
276 DAWIT KEBEDE GEBEYEHU IT
277 DAWIT KEYRO BAKALO COMPUTER SCIENCE
278 DAWIT LEYIKUN MEKONNEN CIVIL ENGINEERING
279 DAWIT SENDANO LEISO ELECTRICAL
280 DAWIT TESFAY GEBREMINCHAEL MECHANICAL
281 DEBELA TESHOME KENO INFORMATION SCIENCE
282 DEBIRU NEGASH ABERE IT
283 DEGAGA ABDI BUSHA MECHANICAL
284 DEJENIE ZELEKE ANDARGIE CIVIL ENGINEERING
285 Demeke Fantaw Tegegne CHEMICAL
286 DEMELASH DULA UTALLO ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
287 DEMOZ LISANEWORK W/TSADIK ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
288 DEREJE GIRMA BIRHANU INFORMATION SCIENCE
289 DEREJE MULAT FEREDE INFORMATION SCIENCE
290 DESALEGEN GIRMA MESGISTU IT
291 DESALEGN MOGES CHEKOL IT
292 Desalegn Yifru Berhe ELEC. & COMM. ENGINEENERING
293 DESBELOM AYELE BEYENE CIVIL ENGINEERING
294 DESALEGN WALO IT
295 DESSALE AKELE WUBU ELECTRICAL
296 DESSALEGN DENBERU FEYISSA INFORMATION SCIENCE
297 DESSALEGN GETIE CHEKOLE CIVIL ENGINEERING
298 DESSIE ADDIS SHIFERAW CIVIL ENGINEERING
299 DESTA AREGAWI WELDESILASSIE CIVIL ENGINEERING
300 DESTA MULATU KERORSA INFORMATION SCIENCE
301 DINKI GEMECHU GITI COMPUTER SCIENCE
302 DIRIBA GIRMA RORO INFORMATION SCIENCE
303 DITA TILAHUL1 KASSAYE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
304 DURESA DUBALE DANGURA IT
305 EARMIAS MRAFIE TEKLEHAYMANOT ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
306 EDEN ADANE WOLDE CIVIL ENGINEERING
307 EGIZIE FIKADU ENDASHAW CIVIL ENGINEERING
308 EIMIAMEREW TEMESGEN IT
309 ELIAS SEMEREDIN AHMED MECHANICAL
310 ELSABET MEKONNEN IT
311 EMEYE MULU BIRHANE IT
312 EMURU YDNEKEW MELESSE CHEMICAL
313 ENDAKIMEW ABATINEH ASRESSIE IT
314 ENDALKACHEW KUMIE KASSA CIVIL ENGINEERING
315 ENDEGENA TA YE WONDEM BIS
316 ENGIDA LEUL MENBERU CIVIL ENGINEERING
317 EPHREM ALAMBO WARTO INFORMATION SCIENCE
318 EPHREM GETACHEW DEMESA COMPUTER ENGINEERING
319 EPHREM HUSSEN WARKA CIVIL ENGINEERING
320 EPHREM MOLLA DESSIE IT
321 EREDIAT YALEW KEBIETA IT
322 ERIKNEW SEMA TAREKEGN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
323 ERMIAS TAYE TESFA YE BIS
324 ERMIAS AREGA WORKNEH CIVIL ENGINEERING
325 ERMIAS CHERU GEBRE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
326 ERMIAS EYOB LEMMA CIVIL ENGINEERING
327 ERMIAS LUELSEGED KEBEDE CIVIL ENGINEERING
328 ERMIAS YILMA IRASHO IT
329 ESAYAS TESFAYE MESFINE CIVIL ENGINEERING
330 ESAYAS CHEMADA DERESSA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
331 ESHETIE BAYE AKALU IT
332 ESTIBEL ABEJE ALEMAYEHU ELEC. & COMM. ENGINEENERING
333 ESUBALEW MIHIRET AYALEW CIVIL ENGINEERING
334 ETSEGENET LEMA TEKALIGN IT
335 EWINETA ASSEFA YISAYAS CIVIL ENGINEERING
336 EYERUSALEM ALEBACHEW GIZAW CIVIL ENGINEERING
337 EYOB ELIAS WAJE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
338 EYOB SOLOMON GETACHEW ELECTRICAL ENGINEERING
339 Fana Gebremeskel Gebreegziabher IT
340 FANA HAREGOT HAILEMICHEAL CHEMICAL
341 FASIKA AYANAW EYAYU CIVIL ENGINEERING
342 FASIKA LACHORE LABA IT
343 FASIKA MOLLA ERKIE CIVIL ENGINEERING
344 FEDESA KEBA DEGU MECHANICAL
345 FELEGU GETAHUN KEBEDE CIVIL ENGINEERING
346 FENTAHUN ADUGNA WUBET CIVIL ENGINEERING
347 FENTAHUN AYU MUCHE MECHANICAL
348 FENTAHUN WORKU ALAMNIE IT
349 FENTANEW HAILE BELACHEW IT
350 FERTUNA WELDEGIORGIS LEGESE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
351 FESSAHA GEBRU WELLU CIVIL ENGINEERING
352 FETKU LAHMET MEHAMMED CIVIL ENGINEERING
353 FEYISA GEBABE BEDANE IT
354 FEYO JEMAL KEDIR INDUSTRIAL
355 FIKADIE ARARSA KEBA INFORMATION SCIENCE
356 FIKADU TESSEMA GEDEFA CIVIL ENGINEERING
357 FIKEDU MULETA GUYO CIVIL ENGINEERING
358 FIKIR GASHAW KINDIE MECHANICAL
359 FILAGOT SIMACHEW NEGA CIVIL ENGINEERING
360 FILIMON BELIHU BIREGA CIVIL ENGINEERING
361 FIREHIWOT AYALEW TESSEMA CIVIL ENGINEERING
362 FIROMSA DEGEFA COMPUTER SCIENCE
363 FISAHA TEKALIGN GELETA INFORMATION TECHNOLOGY
364 FISEHA DEREJE DAGNE CIVIL ENGINEERING
365 FISEHA TSEGAYE GEBREYOHANNES CIVIL ENGINEERING
366 FITSUM ABRHA FESSEHA CIVIL ENGINEERING
367 FITSUM DEBEBE ELECTRICAL ENGINEERING
368 FITSUM GEBREMEDHIN MERESSA INDUSTRIAL
369 FIYOLE TESFAYE COMPUTER SCIENCE
370 FRESELAM REDDA TEKLE ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
371 FREWEINI GEBRESLASSIE GEBRU CIVIL ENGINEERING
372 FREZER NIGUSSE ASMELASH CIVIL ENGINEERING
373 FUAD ADEM HUSSEN CIVIL ENGINEERING
374 GADISSA OLJIRA TUGE INFORMATION SCIENCE
375 GADISSA TESSO HULUKA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
376 GALANA DABALO GASI CIVIL ENGINEERING
377 GASHAW TADESSE ALEBACHEW CIVIL ENGINEERING
378 GASHAW TILAHUN MELESE IT
379 GEBEYA TAREKE G/MICHEAL ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
380 GEBEYAW MOLLA SEMENEH CIVIL ENGINEERING
381 GEBRE GIORGIS TASEW ANAGAW CIVIL ENGINEERING
382 GEBREAREGAWI GEBREMARIAM GIDEY IT
383 GEBREEGZIABHER TADESSE GEBRETINSAE CHEMICAL
384 GEBREGEWERGS MEZGEBE ATSBHA INFORMATION SYSTEM
385 GEBREGEWRGS KIROS WELDEMARIAM IT
386 GEBREGZIABHER KEBAD GETENEH IT
387 Gebrehiwot Tadesse Gebremariam IT
388 GEBREHIWOT WELDEGERIMA ZEGEYE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
389 Gebrekiros Araya Gebreezigabhe CHEMICAL
390 GEBRELIBANOS KIDE ASEFA CIVIL ENGINEERING
391 GEBREMESKEL ALEM GIRMAY CIVIL ENGINEERING
392 Gebremicheal Tesfaye Kassa IT
393 GEBRETSADKAN TESFAMRIAM GEREZGIHER INDUSTRIAL
394 Gebrewahid Belay Yigzaw CHEMICAL
395 GEBREYESUS BEYENE TEKLE ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
396 Gebreyohans Tsegay Negash COMPUTER SCIENCE
397 GEBREZIABHER HAILU GEBRESLASSIE CIVIL ENGINEERING
398 GELEBO KASSO ROBEYO CIVIL ENGINEERING
399 GELGELO URMALE IT
400 GENET KINFE KIDANE CIVIL ENGINEERING
401 GENET LEAKE KASSA INFORMATION SCIENCE
402 GEORGE GADISSA RORO ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
403 Gereziher Teklebrhan Embaye ELEC. & COMM. ENGINEENERING
404 GETACHEW BERIHUN BOGALE IT
405 GETACHEW GEBRETSADK TEWELDEMEDHN CIVIL ENGINEERING
406 GETACHEW MELKAMU TILAHUN CIVIL ENGINEERING
407 GETACHEW TAFACH WOLDEAREGAY IT
408 GETACHEW TECHANE TSEHAY IT
409 GETACHEW TESFAY KIFLAY INFORMATION SCIENCE
410 GETACHEW WORKU MUCHE IT
411 GETAHUN GEBREHANA WELDESELASSE IT
412 GETASEW ALEMU TIBEBU CIVIL ENGINEERING
413 GETASEW BAILE EMIRU CIVIL ENGINEERING
414 GETASEW MALEDE EMAGNE INFORMATION SCIENCE
415 GETASEW MEKONNEN BEYENE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
416 GETASEW ZEMENU SIYUME CIVIL ENGINEERING
417 GETAW HAILU ASHAGR CIVIL ENGINEERING
418 GETAYE ABRHA HAILU CIVIL ENGINEERING
419 GETINET ASIMARE NIBIRET ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
420 Getnet Asfaw Kahsay IT
421 GETNET SEWNET SIMENEH INFORMATION SCIENCE
422 GETNET TECHANE ADDMAS IT
423 GETNET ZEGEYE GESSESE ELECTRICAL ENGINEERING
424 GIDAY BERHANU AYNALEM ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
425 GIRMA KASSA ALITASB ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
426 GIRMA MELESE DEMLEW CIVIL ENGINEERING
427 GIRMACHEW AYALIEW BELAYNEH INFORMATION SCIENCE
428 GIRMAW SIMACHEW ALAMNEH IT
429 GIRMAY ABADI HAILU ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
430 GIZACHEW BIAZEN WORKNEH CIVIL ENGINEERING
431 GIZACHEW CHERIE ELECTRICAL ENGINEERING
432 GIZIEADDIS YAREGAL TEBEJE CIVIL ENGINEERING
433 GOBE NEGASSO SOFTWARE ENGINEERING
434 GODEFA TESFAY MESHESHA CHEMICAL
435 Godefay Gebremeskel Hailu IT
436 GOYTOM GIDEY DESTA CIVIL ENGINEERING
437 GRURN CHANIE BEYENE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
438 Guanshe Hadgu Asfiha CHEMICAL
439 GUBEN HADISH BERHE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
440 GUESH NIGUSSE TEKLEMARIAM CIVIL ENGINEERING
441 GULUMA NEGARO COMPUTER SCIENCE
442 GUTA BUSHURA OGETO CIVIL ENGINEERING
443 HABEN ARAYA BAIRIU CIVIL ENGINEERING
444 HABTAMU ABUNE FUNSA INFORMATION TECHNOLOGY
445 HABTAMU DAWIT ENGEW ELEC. & COMM. ENGINEENERING
446 HABTAMU DEGEFA TULU ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
447 HABTAMU MELAKU DESSIE CIVIL ENGINEERING
448 HABTAMU SISAY FEREDE INFORMATION SCIENCE
449 HABTAMU TESHOME IT
450 HABTAMU TILAHUN HUNEGNAW CIVIL ENGINEERING
451 HABTEMARIUM HAILU TAKORE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
452 HAFTAY GEBREZIHER ASSEFA IT
453 HAFTE BERHE WELU CIVIL ENGINEERING
454 HAFTE HAYELOM ADHENA ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
455 HAFTOM ATSBEHA GEBRESILASSIE CIVIL ENGINEERING
456 HAFTOM BERHE AREGAWI CIVIL ENGINEERING
457 HAFTOM H/MICHEAL MECHANICAL
458 HAFTOM TESFAY GEBRETSADIK CIVIL ENGINEERING
459 HAGOS ALEM TESSFAYE CIVIL ENGINEERING
460 HAGOS GEBRESLASIE GIRMAY CIVIL ENGINEERING
461 HAILAY TESFAY SHEKA CHEMICAL
462 HAILE GEBRESILASSIE GEBREMEDHIN COMPUTER SCIENCE
463 HAILE MARU ESHETIA CIVIL ENGINEERING
464 HAILEGEBREAL MESHESHA HAILE CIVIL ENGINEERING
465 HAILEKIROS NIGUS GEBRU CIVIL ENGINEERING
466 HAILEMARIAM ATSBEHA GEBREMEDHIN CIVIL ENGINEERING
467 HAILEMARIAM ENDALKACHEW ADANE CIVIL ENGINEERING
468 HAILEMARIAM SISAY GOBEZE CIVIL ENGINEERING
469 HAILEMICHAEL TSEGAY GIRMAY CHEMICAL
470 Haileselassie Fisseha Berhe ELEC. & COMM. ENGINEENERING
471 HAILEYESUS DESALEGH MEKETE CIVIL ENGINEERING
472 HAILU BERHANE BERHE CIVIL ENGINEERING
473 HAIMANOT BITEW ALEMAYEHU IT
474 HAIMANOT YIRGA DEMIS IT
475 HANA AYELE SOFTWARE ENGINEERING
476 HANA BUTA TEFERI COMPUTER SCIENCE
477 HASSEN KEDIR AWEL CHEMICAL
478 HASSEN NIGUSIE AYALEW CIVIL ENGINEERING
479 HASSEN SEID NEGUSU CIVIL ENGINEERING
480 HASSEN YIBRIE FARIS CIVIL ENGINEERING
481 HAWA GEBEYEHU RETA INFORMATION SYSTEM
482 HAWAZ MEKURIAW GETAHUN ELECTRICAL
483 HAWI FETESA CHAKA INFORMATION SCIENCE
484 HAYELOM GEBREZGI TADESE CIVIL ENGINEERING
485 Hayelom Tadesse Alemayoh CHEMICAL
486 HAYMANOT MATEBIE YIGZAW IT
487 HAYMANOT SOLOMON WALE INFORMATION SYSTEM
488 HELINA FEKADU TESFAYE INFORMATION SCIENCE
489 HELINA GETACHEW ELECTRICAL ENGINEERING
490 HELINA KEBEDE INFORMATION SCIENCE
491 HENOK BA YU SI-IERERA W BIS
492 HENOK GEBREMEDIHIN TEKLU ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
493 HENOK GETNET ABIE CIVIL ENGINEERING
494 HENOK ZEBERGA BENTI ELEC. & COMM. ENGINEENERING
495 HEYIWOT MARU TSEGA IT
496 HILINA AYELE SOFTWARE ENGINEERING
497 HINOKE TESFAYE SOFTWARE ENGINEERING
498 Hiwnet Ataklti Hagos CHEMICAL
499 HIZBAYUSH DESSALEW MOGES IT
500 HLINA WONDWOSEN EZEZEW IT
501 Huluf Abraha Weldu COMPUTER SCIENCE
502 HUNDE DERESSAAMOSE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
503 HUSSEIN ABDUMALIK ABRAHIM INFORMATION SCIENCE
504 IBRAHIM ABDULKERIM USMAN INDUSTRIAL
505 IBRAHIM MOHAMMED SIRAJ MECHANICAL
506 IBRAHIM MOHAMMED SIRAJ MECHANICAL
507 IBSA ARORSO INFORMATION SCIENCE
508 ISA SHEMSI BARISO INFORMATION SCIENCE
509 IZHAR MOHAMMED ADEM ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
510 JIBRIL SEID DEMIS CIVIL ENGINEERING
511 JOHN MICHAEL TUKU CIVIL ENGINEERING
512 JUHAR AMAN HUSSEN CIVIL ENGINEERING
513 KAHASOM AREGAWI GEBREMARIAM INFORMATION SCIENCE
514 Kahsay Abreha Berhe IT
515 KALAY REDAE ABREHA ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
516 KALAYU ATAKLTI BRIHANE COMPUTER SCIENCE
517 KASAHUN DRAR BELAY ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
518 KASAWA KASHILE IT
519 KBROM HAGOS YIHEYS ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
520 KBROM MESFIN ASGEDOM CIVIL ENGINEERING
521 KEBEBUSH BIAYLGNE MUCHIE INFORMATION SCIENCE
522 KEDIR MOHAMED SEID CIVIL ENGINEERING
523 KEDIR RESHAD AKMEL ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
524 KEFELEGN SHIMELES TESHOME INFORMATION SYSTEM
525 KELALI GEBRETATIOS MEHARI CHEMICAL
526 KELALI NIGUSE KELELEW CIVIL ENGINEERING
527 KELEMEWORK YOHANNES ENIYEW INFORMATION SCIENCE
528 KELEMU LEYKUN BIRU IT
529 KEMERIYA MOHAMMED JEMALE IT
530 KENASA JIRATA KENO MECHANICAL
531 KENDU HABETAMU MENGISTU CIVIL ENGINEERING
532 KETEMA SIME IT
533 KIBROM BERHE HAILE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
534 Kibrom Hagos Habe ELEC. & COMM. ENGINEENERING
535 KIBROM HAGOS MOKONEN CIVIL ENGINEERING
536 Kidanu Desta Akelom COMPUTER SCIENCE
537 KIDUS JEGLALO MECHANICAL
538 KIFLAY GEBREEGZIABHER GEBREYESUS CIVIL ENGINEERING
539 Kinfe Guesh Gebremicheal IT
540 KINFE HAILAY WELDEGEBRIEL CIVIL ENGINEERING
541 KIROS TESFAY KIROS CIVIL ENGINEERING
542 KIROSS KASSA ABREHA IT
543 KIRUBEL GETACHEW FIKADE CIVIL ENGINEERING
544 KIRUBEL GETNET ASMAR CIVIL ENGINEERING
545 KOKOB KAHSAY GEBREKIDAN CIVIL ENGINEERING
546 KUMERA CHALA CHEMEDA IT
547 KURATU KASAHUN NEGASH CIVIL ENGINEERING
548 LAKE ENDALEW CIVIL ENGINEERING
549 LATEBRHAN GEBREMSKEL GIRMAY CIVIL ENGINEERING
550 LEAKE WELEABZGI GEBREHIWOT INDUSTRIAL
551 LEDETU MENGISTU MARUTA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
552 LELISA ADEBA ELECTRICAL
553 LELISAA TESO SOFTWARE ENGINEERING
554 LEMA DRIBA SOFTWARE ENGINEERING
555 LEMLEM TESFAYE INFORMATION SCIENCE
556 LENCHO ALERNAYEHU FUFA IT
557 LEUL MEKONNEN BELAY CIVIL ENGINEERING
558 LICHOM KAHSAY ATSBHA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
559 LIDETU TESEMA NIGUSSIE CIVIL ENGINEERING
560 LIDIYA MESFIN DEBISSA COMPUTER ENGINEERING
561 LIELT BELAY ESHETU COMPUTER SCIENCE
562 LINE TEKLAY SMRU CIVIL ENGINEERING
563 LINGEREW BANTIE ASMARE INFORMATION SCIENCE
564 Luel Abrha Gebre COMPUTER SCIENCE
565 LUKAS GELIBO ARGEFA CHEMICAL
566 LULIT MELAKU DEMISSE COMPUTER SCIENCE
567 LULU EJEAT TOLASSA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
568 MABRIE TADESSE YIMER IT
569 MAEREG TEFERI DEMEKE IT
570 MAHDER YESHEWONDIM GEDAMU IT
571 MAHLET TEKLU AMDE CIVIL ENGINEERING
572 MAHMUD ABDU ABDERKAIDR CIVIL ENGINEERING
573 MAKDA KAHSAY GIDEY CIVIL ENGINEERING
574 MANDEFRO GASHEW TAKELE CIVIL ENGINEERING
575 MAREFIYA AWEKE IT
576 MAREYE ZELEKE MEKONNEN INFORMATION TECHNOLOGY
577 MASATO MATASO MATARA IT
578 MATHEWOS HADERO GUT ELEC. & COMM. ENGINEENERING
579 MATIWOS GETACHEW OBSA INFORMATION SCIENCE
580 MAYKEDE ZAWDE HANDISO ELECTRICAL
581 MEAZA KAHSAY GEBRYE INFORMATION SCIENCE
582 MEBIRATU ALLO BEGAWO ELEC. & COMM. ENGINEENERING
583 Mebrahten Gebreyohans Weldemariam IT
584 MEBRAHTU GEBRETEKLE ABREHA CIVIL ENGINEERING
585 MEBRAHTU GEBREZGIHER HAILU CHEMICAL
586 MEBRATU ASAYE MENGISTU MECHANICAL
587 MEBRHATU BRHANA BERHE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
588 MECHALU DESALEGN MINUTA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
589 Medhaneye Kahsu Weldu COMPUTER SCIENCE
590 MEGBARU GETACHEW ETIE IT
591 MEHAMEDBRHAN EDRIS NURYE CHEMICAL
592 MEKASH SHIMELIS KIFLE CIVIL ENGINEERING
593 MEKDES DERBIE GONIT INFORMATION SCIENCE
594 MEKETE ABABU DAMISE INDUSTRIAL
595 MEKETE MULUALEM MEBRATU MECHANICAL
596 MEKONEN YIRDAW GITAHUN CIVIL ENGINEERING
597 MEKONINI KASU TAYE INFORMATION SCIENCE
598 MEKONNEN KUMALEW RUKAYTO CIVIL ENGINEERING
599 MEKONNIN TADESSE ENGIDA MECHANICAL
600 MEKURIA GETACHEW WELDEAMANUEL CIVIL ENGINEERING
601 MEKURIACHEW NBRET KASIE CIVIL ENGINEERING
602 MEKYA AHMED IBRAHIM INFORMATION SCIENCE
603 MELAKU CHALE JIMBERA BIS
604 MELAKU ALELIGN MENGSTIE INFORMATION SCIENCE
605 MELASH MIHRETE MAREW ELECTRICAL
606 MELKAMU ALEMAWU SOFTWARE ENGINEERING
607 MELKAMU KEREBIH KEBEDE IT
608 MELKAMU MOGES ZERIE CIVIL ENGINEERING
609 MENELIK TAREKEGN ENDALEW CIVIL ENGINEERING
610 MENGISTU ALEMNEH YENEABAT INFORMATION SCIENCE
611 MENGISTU WANAW MOLLA MECHANICAL
612 Mengstiab Weldemhret Weldeslassie CHEMICAL
613 MENNA BETEMARIAM AYEHU COMPUTER SCIENCE
614 MEQUANENT DEGU ELECTRICAL
615 MERERA SENBETO JIREN MECHANICAL
616 MERHAWI GEBRETSADIK DESTA CIVIL ENGINEERING
617 MERI KIBRET GESSESSE CIVIL ENGINEERING
618 MERON AWOKE ATALEL CIVIL ENGINEERING
619 MESAFINT HIBRU AYALEW CIVIL ENGINEERING
620 MESAY AYELE GOBEZE CIVIL ENGINEERING
621 MESELE CHIDEA ASEFEA IT
622 MESELE HADIS HAGOS CIVIL ENGINEERING
623 MESERET ABEJE GEDEFAW CIVIL ENGINEERING
624 MESERET ADAMU BRIHANU ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
625 MESERET CHERIE TAMERU CIVIL ENGINEERING
626 MESERET ETHIOPIA CHEMICAL
627 MESERET MULU AMENAY CIVIL ENGINEERING
628 MESFIN ALEMU IT
629 MESFIN DINKU HEYI ELEC. & COMM. ENGINEENERING
630 METI DEJENA SOFTWARE ENGINEERING
631 MICHAEL ASSEGED BELAY CIVIL ENGINEERING
632 MICHALE ASQUALU GEBREMARIAM CIVIL ENGINEERING
633 MICHEAL WEDAJE MAHARI INFORMATION TECHNOLOGY
634 MICHEALE GEREZIGIHER GEBRETSADIK CIVIL ENGINEERING
635 MIKIYAS MEKONNEN TEKLEMARIAM COMPUTER SCIENCE
636 MIKIYAS NIGUSSIE SOFTWARE ENGINEERING
637 MILKESA DAJENE ARERA INFORMATION SCIENCE
638 MILKESO DEME BERISO ELEC. & COMM. ENGINEENERING
639 MILKIAS BERHANU WERDOFA INDUSTRIAL
640 MILKIAS YISHAK DEBENA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
641 MILLION GEBREKIROS HILUF INDUSTRIAL
642 MILLION TESHOME KASAYE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
643 MINIAHIL ADMASU WOLDE INFORMATION SYSTEM
644 MINSEWALE MEKURIEW ALAMIREW INFORMATION SCIENCE
645 MINTESNOT MAMO ZENEBE CIVIL ENGINEERING
646 MIRUTS BIRHANE GEBREMESKEL CIVIL ENGINEERING
647 MISGANAW ABICHE YITAYEW ELECTRICAL
648 MISGANAW TELAKE TELELE INFORMATION SCIENCE
649 MISGANAW YIBELTAL GEBEYEHU IT
650 MITIKU TAFA MADEKSA INFORMATION SCIENCE
651 MIZAN GEBREMEDHIN GEZHEGN INFORMATION SCIENCE
652 MIZER GIRMAY MIRUTSE CHEMICAL
653 MOGES ADMASIE MENGSTIE INDUSTRIAL
654 Moges Messele Sharew ELEC. & COMM. ENGINEENERING
655 MOHAMMED AHMED SORGIE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
656 MOHAMMED ASSEN ALI COMPUTER SCIENCE
657 MOHAMMED HAROGODANA IT
658 MOHAMMED IRKISO KOJI ELEC. & COMM. ENGINEENERING
659 MOHAMMED MUSTOFA IT
660 MOHAMMED SEWNET GELAW INFORMATION SCIENCE
661 MOLALET SHIMELIS TESSERA CIVIL ENGINEERING
662 MOLLA DEREBEW SHAMAYE MECHANICAL
663 MUHAMMED EBRAHIM MUHAMMED INFORMATION SCIENCE
664 MUHDIN MOHAMMED ALYE CIVIL ENGINEERING
665 MULATU GETO TEGEGNE INFORMATION SCIENCE
666 MULAW DRAR ABAY INFORMATION SCIENCE
667 MULGETA TESHOME DEMISSE CIVIL ENGINEERING
668 MULU GIDEY WELEYERGS INFORMATION SCIENCE
669 MULU HAILEMARIAM KIDANU IT
670 MULU TESFA NERIA INFORMATION SCIENCE
671 MULUGETA AMSALU ALEBACHAW CIVIL ENGINEERING
672 MULUGETA AYICHEW WASSIEHUN CIVIL ENGINEERING
673 Mulugeta Berhe Reda COMPUTER SCIENCE
674 MULUGETA FELEKE MEKONNEN CIVIL ENGINEERING
675 MULUGOJJAM BIAZEN WONDIRAD CIVIL ENGINEERING
676 MUlUKEN AKLILU ANJA INFORMATION SYSTEM
677 MULUKEN BIADGELEGN WOLLELE MECHANICAL
678 MULUKEN TAMENE TEKELE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
679 MULUKEN TEREFE MEKURIYA CIVIL ENGINEERING
680 MULUKEN WENDWOSEN TEFERI INFORMATION TECHNOLOGY
681 MULUSEW BITEW DESYALEW CIVIL ENGINEERING
682 MURUTS MAESHO YAEKOB INDUSTRIAL
683 MUSA HUSSEN ENDRE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
684 Musie Gebrezgabher Ebuy COMPUTER SCIENCE
685 NAHOM GETACHEW ADAMU CIVIL ENGINEERING
686 NANECHA KEBEDE TOLA ELECTRICAL
687 NARDOS ANDUALEM MEHARI COMPUTER SCIENCE
688 NATNAEL AFEWORK ANDARGE CIVIL ENGINEERING
689 NATNAEL DERESSE BOGALE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
690 NATNAEL DESALEGN GEBRESENBET CIVIL ENGINEERING
691 NATNAEL GETACHEW DEMISSE ELECTRICAL AND COMPUTER
692 NATNAEL MELSEW WOLELAW CIVIL ENGINEERING
693 NATNAEL MESSAY SHENKUTE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
694 NATNAEL MULUKEN LAKACHEW ELECTRICAL
695 NEBEYAS DAGNACHEW ELECTRICAL ENGINEERING
696 NEBIYAT GIRMAY HAILU CIVIL ENGINEERING
697 NEBIYOU AMARE MANYAZEWAL CHEMICAL
698 NEGASE FEYISSA GEDEFA INDUSTRIAL
699 NEGESSA WAYESSA JUKA IT
700 NETSANET ARAYA GEBRE CIVIL ENGINEERING
701 NIGATU GENENE ADENEW CIVIL ENGINEERING
702 NIGIRE GASHAW WASSIE CIVIL ENGINEERING
703 NIGUS YESHANEW DEBIE CIVIL ENGINEERING
704 Nigus Zinabu Kahsay IT
705 NIMANI BETTENU MNUTA INFORMATION SCIENCE
706 NUGUSE BIRHANU ELEC. & COMM. ENGINEENERING
707 NUHAMIN NIGUSSIE SHOLLO IT
708 NUREDIN NURA DEGEFU INFORMATION SCIENCE
709 NURU MAHMMUD ZEYENU CIVIL ENGINEERING
710 NURYE MOLLA NURYE INFORMATION SCIENCE
711 OBSA AMENU JEBESSA INFORMATION SCIENCE
712 OLATA CHARE BOYE INFORMATION TECHNOLOGY
713 PAULOS GONFA TAFFA MECHANICAL
714 PETROS KESETE ASMEROM ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
715 RAHEL HABTEMARIAM LEGESSE CIVIL ENGINEERING
716 REBUMA REGASA SEHA TA COMPUTER SCINECE
717 REDAE KASSA ABRHA ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
718 REDIAT EJIGU BELAY CIVIL ENGINEERING
719 REDIET G/TSION TADESSE ELECTRICAL ENGINEERING
720 REDIET SERAWIT ESHETU IT
721 RETA SEBOKA MESKELE IT
722 ROBA BARETO GADA IT
723 Robel Kelamintos Dawit COMPUTER SCIENCE
724 ROBSAN ABEBE MECHANICAL
725 ROMAN GIRMA MULUNEH INDUSTRIAL
726 ROZINA WELERUFAEL SAHLE CHEMICAL
727 RUKIA HASSEN WODAJO ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
728 SADIK ABAS IT
729 SALAMLAK ALENE TERUNEH CIVIL ENGINEERING
730 Sami Mulaw Kidanu COMPUTER SCIENCE
731 SAMRAWIT MESELE GEBREMARIAM ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
732 Samsom Tsegay Beyene COMPUTER SCIENCE
733 SAMSON SIMON ALDADA INFORMATION TECHNOLOGY
734 SAMUEL AMBAW GETAHUN CIVIL ENGINEERING
735 SAMUEL ASSEFA URGE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
736 SAMUEL AYEHUALEM WALLE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
737 SAMUEL TESSEMA JABORO CIVIL ENGINEERING
738 SARA SEID COMPUTER SCIENCE
739 SEBSIBE DEMESSIE DAKA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
740 SELAM BERHE BEYENE CHEMICAL
741 SELAMAWIT ABENET NEGASH COMPUTER SCINECE
742 SELAMAWIT ABREHA IT
743 SELAMAWIT ALEMU GASHE CIVIL ENGINEERING
744 SELAMAWIT ASFAW DEMESSIE ELECTRICAL ENGINEERING
745 SELLWA HUSSAN SOFTWARE ENGINEERING
746 SELOMIE KINDU EJIGU ELECTRICAL ENGINEERING
747 SEMAGNGETA AYCHILUHEM TEFERA MECHANICAL
748 SEMAHEGN SHITAW TIRUNEH ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
749 SEMERE FISSEHA WOLDE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
750 SEMGNE MIHRET ADANE CIVIL ENGINEERING
751 SENAY HINDEYA AREGAW ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
752 SENBETU ABEBE DALALO IT
753 SENBETU ABULA KUMALO ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
754 SERAWERKE SEWENET ASSIRES INFORMATION SCIENCE
755 SEWUNET ABEBAWMEKONEN IT
756 SEYOUM HAILU REDA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
757 SHAMBEL FENTE MENGISTU COMPUTER SCIENCE
758 SHAMBEL FENTE MENGISTU COMPUTER SCIENCE
759 SHAMBEL GEBREHIWOT TADEWOS CIVIL ENGINEERING
760 SHAMBEL TESFAYE MEKURIA IT
761 SHEGAW SEMEGN MENGESTU INFORMATION SCIENCE
762 SHEWAYE SEGNI BOGALE IT
763 Shewit Tekleweyni Hadgu ELEC. & COMM. ENGINEENERING
764 SHIMELS NIGUSSIE SEBISBIE CIVIL ENGINEERING
765 SHIMELSE TSEGAYE ALEMU INFORMATION SCIENCE
766 SHISHAY GEBRELIBANOS HAILE CIVIL ENGINEERING
767 SHISHAY GEBREWAHD GEBREHIWET INDUSTRIAL
768 SHISHAY GEBREYOHANNES GEBREHIWOT CIVIL ENGINEERING
769 SHUKRI ABDUJEBAR RESHIDO ELECTRICAL
770 SHUMET GASHAW MOGES CIVIL ENGINEERING
771 SI-IIMELES AMANU KEBEBEW BIS
772 SIMACHEW GASHAW YAECOB ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
773 SIMACHEW MELAKU AYALEW INFORMATION TECHNOLOGY
774 SIME ZEWDE HAILE CIVIL ENGINEERING
775 SIMEGNEW CHALIE MELASH CIVIL ENGINEERING
776 SIMEGNEW TIZAZU GELAW COMPUTER ENGINEERING
777 SIMENEH ENGIDA YISMAW CIVIL ENGINEERING
778 Simon Hadush Nrea COMPUTER SCIENCE
779 SIMON TOMAS SAGAYE IT
780 SIMRET NEGESE TEFERA IT
781 SINE TIBEBE DEGU ELECTRICAL
782 SINTAYEHU MAMMO TURA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
783 SISAY ADANE MOLLA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
784 SISAY BIRU KIFLE CIVIL ENGINEERING
785 SISAY DESALEGN WOLDKIRCOS COMPUTER ENGINEERING
786 SISAY MSGANAW SHIFERAW INFORMATION SCIENCE
787 SISAY TADESSE ERSHA CIVIL ENGINEERING
788 SIYOUM TEZERA MAMMO CIVIL ENGINEERING
789 SOLOMON ABEBE DERSEH CIVIL ENGINEERING
790 SOLOMON ALEMU TAMRAT INFORMATION SCIENCE
791 SOLOMON AMARE WELDEMARIAM CIVIL ENGINEERING
792 SOLOMON AREGAWI GEBREKIDAN CIVIL ENGINEERING
793 SOLOMON BEKELE ESHETE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
794 SOLOMON MULATIE YIGZAW ELECTRICAL
795 SULEYMAN TESFAYE YIMER CIVIL ENGINEERING
796 T ARIKU TESHOME YESUNEH ELEC. & COMM. ENGINEENERING
797 TADELE HADERO ASHEKO ELEC. & COMM. ENGINEENERING
798 TADELE HAYLEGIWORGIS MULUGATA CIVIL ENGINEERING
799 TADELE KASSAW ADDIS ELECTRICAL
800 TADESSE ABEBAYEHU CHEKOL CIVIL ENGINEERING
801 TADESSE FAYE MEKONNEN CIVIL ENGINEERING
802 TADESSE KELEMU WONDIM MECHANICAL
803 TADESSE MULU IT
804 TADESSE SHEWAY YIFRU COMPUTER SCIENCE
805 TADILO SIMEGNEW BAYUH CIVIL ENGINEERING
806 TADIOUS AYALEW IT
807 TAFERE TIRUNEH BEYENE CIVIL ENGINEERING
808 TAKIYA MIFTA IT
809 TALEGEGN NEGESA GEMEDA MECHANICAL
810 TAMERU H/SELASSIE GETANEH ELECTRICAL ENGINEERING
811 TAMRALECH SENDEK JEMIBIRE IT
812 TAMRAT KUHILEN GEBREHIWOT CIVIL ENGINEERING
813 Tarik Hishe Weldeabezgi CHEMICAL
814 TARIKU TESFA COMPUTER SCIENCE
815 TARIKU FENTAHUN GEBRIE IT
816 TARIKU JADO OKOLU INFORMATION SCIENCE
817 TAYE ABERA MERGA BIS
818 TAZEB TESFA YILMA IT
819 Tedros Hagos Gebray CHEMICAL
820 TEDROS YIBRAH KINFE IT
821 TEDROWS WONDU SOFTWARE ENGINEERING
822 TEGENE FAYE WAKJIRA INFORMATION SCIENCE
823 TEKLE DEBES GEBREHIWET CIVIL ENGINEERING
824 Tekle Gebreziher Welu IT
825 TEKLEWEINI ASMELASHKASSA CIVIL ENGINEERING
826 Teklie Belay Bzuneh IT
827 Teklit Haphtu Gebremariam COMPUTER SCIENCE
828 TEKLU ANAGAW WELDE CIVIL ENGINEERING
829 TEKLU GETACHEW AYELE INFORMATION SCIENCE
830 TEMESGEN ASSEFA INALE MECHANICAL
831 TEMESGEN AYNALEM TEGENIE INFORMATION TECHNOLOGY
832 TEMESGEN GEBEYEHU CHEKOL CIVIL ENGINEERING
833 TEMESGEN GEBEYEHU MOKONNEN ELEC. & COMM. ENGINEENERING
834 TEMESGEN GEBREANENIA BAYRU CIVIL ENGINEERING
835 TEMESGEN GEBREYESUS HAILEMARIYAM IT
836 TEMESGEN SEWAGEGN ALEMIE CIVIL ENGINEERING
837 TEMESGEN WOLDE CHERIE CIVIL ENGINEERING
838 TEMESGENE ESTIFANOS GEBRE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
839 TEMSGEN MEKONNEN AYOU IT
840 TEMSSEGAN TESHOME SOFTWARE ENGINEERING
841 TENAW ADAMU FEREDE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
842 TEREFE GEZAHENG GEBRE IT
843 TESEHALENI YALEW MELESE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
844 TESFA TESEGAYE ASFAW ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
845 Tesfaalem Welay Gebremichael CHEMICAL
846 TESFALDET FISSIHA GEBREHIWOT CIVIL ENGINEERING
847 TESFAMARIAM GEBREMEDHIN CHEMICAL
848 Tesfamicael Welerufael Arefaine COMPUTER SCIENCE
849 Tesfay Gebremeskel Chekole IT
850 TESFAY IDU GEBRU CIVIL ENGINEERING
851 Tesfay Welegebreal Tesfay IT
852 TESFAYE ASFAW EWENETU CIVIL ENGINEERING
853 TESFAYE ASHAGRIE TAREKE CIVIL ENGINEERING
854 TESFAYE TAMENE GIRMAY IT
855 Tesfu Meresa Lemlem COMPUTER SCIENCE
856 TESHAGER MEBRATU NMANI CIVIL ENGINEERING
857 TESHOME DEBUSHE ADUGNA IT
858 TESHOME GEBREZGHER ABRHA ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
859 TESSERA ADDIS WUBET CIVIL ENGINEERING
860 TEWELE WELEDERUFAEL WELDEYOHANSSE CIVIL ENGINEERING
861 Tewele Weletnsa Tareke COMPUTER SCIENCE
862 TEWODROS MEAZANEH HAILE CIVIL ENGINEERING
863 TEWODROS TAMERAT HAILE ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
864 TEWODROS WODAJ REDU ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
865 TEWODROS YILMA ALEMU MECHANICAL
866 TEWODROSE ALTAYE ABORET IT
867 TIBEBU ABERA LEMMA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
868 TIGIST MOLLA BIRHANU CIVIL ENGINEERING
869 TIGIST NEGA IT
870 TIGIST TEKLE AGASHE CIVIL ENGINEERING
871 TIGISTI HIDRU BERHE IT
872 TIKEKEL SEID ADEM COMPUTER SCIENCE
873 TILAHUN KOCHITO GIBO ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
874 TILAHUN ZERIHUN ELECTRICAL ENGINEERING
875 TILAYE NIGATU HAILEMARIAM CIVIL ENGINEERING
876 TILAYE TESHOME ASHAGRE CIVIL ENGINEERING
877 TILKSEW SHIFERAW GETENET COMPUTER SCIENCE
878 TINEBEB TILLA DEMELASH IT
879 TIRFI BIRHANE WOLDEAREGAY IT
880 TIRSIT SHITU GIZAW ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
881 TIRUYE MOGES CHEKOLE INDUSTRIAL
882 TITO TADESSE WOLDE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
883 TIZITA FIKADU FISEHA INFORMATION SCIENCE
884 TIZITA GETACHEW TESHOME CIVIL ENGINEERING
885 TOMAS TEFERI ELECTRICAL ENGINEERING
886 TSEAAYE GIRMA INFORMATION SCIENCE
887 TSEGA KASSAYE DERSEH ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
888 TSEGA ZENEBE GEBRAWOLD IT
889 TSEGAKIROS FANTAY HAILU CHEMICAL
890 TSEGAY TESFAY GEBREKIDAN CIVIL ENGINEERING
891 TSEGAYE GEREZHER G/SELASSIE MECHANICAL
892 TSEGAYE WELDEMIKAEL ELEC. & COMM. ENGINEENERING
893 TSEGAZEAB FEKADU ASEFA CIVIL ENGINEERING
894 Tsegazeab Gebreslassie Haileslassie CHEMICAL
895 TSEGAZEAB KASSA MUMECHA CHEMICAL
896 TSEHAY TULU HEYI CIVIL ENGINEERING
897 TSION TEKA SIJA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
898 TSION JEJELA COMPUTER SCIENCE
899 TSION JEJELA SOFTWARE ENGINEERING
900 TSION MEKONNEN SIMA CIVIL ENGINEERING
901 TSIYON ALEMSEGED HANTAL IT
902 UCHE DEBEBE YAI CIVIL ENGINEERING
903 WAGA GODIE ADAMU CHEMICAL
904 WAHD SOLOMUN KINFE CIVIL ENGINEERING
905 WELASEMAIAT AWASH GEBREMARYAM CIVIL ENGINEERING
906 WELDAY FESEHAYE HABTE COMPUTER SCIENCE
907 WELDU DESTAALEM GEBRU CIVIL ENGINEERING
908 WELDU KIDANU WAHID ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
909 WENDIMAGEGN MULATU KEBEDE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
910 WESENE DESALEGN IT
911 WEYINAREG WALTAW YIFTER IT
912 WOLDIE TAKELE ASFAW INFORMATION SCIENCE
913 WONDERAD BELETE ZEYEDE CIVIL ENGINEERING
914 WONDILU ASFAW DAKSA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
915 WONDMNEW ADANE FENTA CIVIL ENGINEERING
916 WONDWOSEN GEBRIE TOLA INFORMATION SCIENCE
917 WORKINEH LELISA HIRPAS ELEC. & COMM. ENGINEENERING
918 WORKNEH SERJEW GETAHUN CIVIL ENGINEERING
919 WORKU ABERE MENGISTU CIVIL ENGINEERING
920 WUBISHET ANDARGIE WONDALEM CIVIL ENGINEERING
921 WUDIE YIRSAW GOBEZIE INDUSTRIAL
922 YABEBAL ADEYABEBA HAILEMESEKEL ELEC. & COMM. ENGINEENERING
923 YALEMBRHAN DEBEBE BEDANIE CHEMICAL
924 YALEW GEBRU WERKIE ELECTRICAL
925 YAMRAL BAYE BELACHEW IT
926 YARDE ASSERAT SOFTWARE ENGINEERING
927 YARED ABRAHA MESELE CIVIL ENGINEERING
928 YARED ASHENAFI ABEBE CIVIL ENGINEERING
929 YARED GETAHUN ZENA MECHANICAL
930 YARED KAHSU GEBREKIDAN ELECTRONICS & ELECTRICAL ENG
931 YARED TAFESSE GEBRU CIVIL ENGINEERING
932 Yared Zekarias Hailemariam COMPUTER SCIENCE
933 YASABUESH YAYEH ALEMU IT
934 YAZID YESUF HUSSEN COMPUTER SCIENCE
935 YBRAH GEBRECHERKOS GEBRESLASSIE CHEMICAL
936 YEABSIRA ENGIDA DESSALEGNE CIVIL ENGINEERING
937 YEDNEKACHEW TAFESE GETACHEW IT
938 YEHAMLESHET BEKELE BALCHA CIVIL ENGINEERING
939 YEHUALASHET BIZUAYEHU HABTEWOLD INFORMATION SCIENCE
940 YEMANE MARSHET ARGAW INDUSTRIAL
941 YEMISRACH AMOGNE KASSA IT
942 YENEW ASHENEF YOHANNES IT
943 YESHAMBEL AMSALU KASSAHUN INFORMATION SCIENCE
944 YESHANEW ALE WUBET COMPUTER SCIENCE
945 YESHAW ABEBE TADESSE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
946 YESHIDAGNA NIGUSSIE WORKU CHEMICAL
947 YESUF ABRAR MOHAMMED ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
948 YESUF TOLHA ISSA CIVIL ENGINEERING
949 YIBELTAL ADAMU WALE INFORMATION SCIENCE
950 YIHENEW BELAY BIRHANIE IT
951 YIHIENEW TELAY ADDISU CIVIL ENGINEERING
952 YINEBEB DAWIT BRIHANU CIVIL ENGINEERING
953 YIRGA MULAW BEYENE INFORMATION SCIENCE
954 YIRGALEM ABRAHA GIRMAY CIVIL ENGINEERING
955 Yisaq Enquay Zerihun IT
956 YITAYAL BAYE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
957 YITAYEW ASMARE GESSESSE ELECTROMECHANICAL ENGINEERING
958 YOHANES HALE FOM ABADI INFORMATION SCIENCE
959 YOHANIS TESFAYE ABEBE CIVIL ENGINEERING
960 YOHANNES ADEME KITAW ELEC. & COMM. ENGINEENERING
961 YOHANNES BANCHA DANA INFORMATION SCIENCE
962 YOHANNES BERHANE ABREHA CIVIL ENGINEERING
963 Yohannes Teklay Gebreselase ELEC. & COMM. ENGINEENERING
964 YONAS ALTAYE GASHAW CIVIL ENGINEERING
965 YONAS EYASU GEZAHEGN ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
966 YONATAN WOLDELUEL ELECTRICAL ENGINEERING
967 Yosefi Ataklti Taddese CHEMICAL
968 Ytbarek Gebre Hailu COMPUTER SCIENCE
969 YUSUF ALIYE BUSHURA COMPUTER SIENCE
970 ZEBENE HAILYE ZENA INFORMATION SCIENCE
971 ZEBREHE GUESH FISHA INFORMATION SYSTEMS
972 ZEFINE BIRAMO AMATO INFORMATION SCIENCE
973 ZELALEM AREGA MECHANICAL
974 ZELALEM PETROS TEFERI ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
975 ZELEKEW BAKE LEMA INFORMATION SCIENCE
976 ZEMENE ABICH CHEKLIE ELEC. & COMM. ENGINEENERING
977 ZEMENU TADELE AWOKE IT
978 ZEMENU LIYIH TAKELE COMPUTER SIENCE
979 ZENA JERJERA GOLO INFORMATION SYSTEM
980 ZENASLASIE TEWELDMEDHIN ZEWELDAY COMPUTER SCIENCE
981 ZENAWI HAILESLASSIE BERHE COMPUTER ENGINEERING
982 ZENAWI HAILESLASSIE BERHE COMPUTER ENGINEERING
983 ZENEBECH SHITAHUN YEWEGINEH IT
984 ZERGA MOKONNEN BADASA ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
985 ZERIHUN GADISA OBSE IT
986 ZERIHUN TEDESE WILI INFORMATION SCIENCE
987 ZERIHUN WONDIMU LEMESSA INDUSTRIAL
988 ZERIHUN YASIN MOHAMMED ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
989 ZERU DEMISS SEID ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING
990 ZEWDIE GELETAW TALARGIE CIVIL ENGINEERING
991 ZEWUDU ENKUAHONE ENYEW INFORMATION SCIENCE
992 ZEYNE AHMED TSEGEYE CIVIL ENGINEERING
993 ZEYNEBA ALI ASSEFA ELEC. & COMM. ENGINEENERING
994 ZIENAWI GEBREGZIABIHER WELDEAREGAY MECHANICAL
995 ZINABU TESFAYE TEFERA CIVIL ENGINEERING

Date: July 13, 2015 

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE TAKEN WRITTEN EXAM FOR THE POSITION OF TRAINEE CABIN CREW, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE AS PER THE SCHEDULE STATED BELOW FOR AN INTERVIEW. YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD AND TWO PASSPOT SIZE PICTURES.

Monday July 20,2015@8:30AM

Tuesday July 21,2015@8:30AM

1 ABEBA CHERU TEJI 51 EDEN MICHAEL
2 ABICAB KITESSA 52 EDOM WONDIMAGEGN DEMISSE
3 ABINET KASSA 53 EFRATA DEJENE
4 ADDIS KIDANU MAREGN 54 EHITE WUDENEH
5 ADDISALEM TAYE 55 EKRAM MOHAMMED SIRAJ
6 ADEYABEBA ASRAT DESTA 56 ELELETA TESFAYE
7 ARSEMA G/SELASSIE G/MEDHIN 57 ELENI MAMO DEMEKE
8 ASIDESACH GELANEH 58 ELSABET MINWIYELET WUBEYE
9 AYALINESH DEREJE DERESLIGN 59 ELSABET MITIKU ARGAW
10 AZEB KIDANE 60 ELSHADAY MULAT BIRRU
11 BEIMNET FEKEDE TEFERA 61 ELZABETH DANIEL
12 BELIYU GELA MAMO 62 EMEBET GETANEH
13 BELLA MULATU 63 EMEBET TESIFAYE
14 BEMNET GIRMA 64 ETHIOPIA ATNAFU TEMESGEN
15 BEREKET WORKINEH ALMAW 65 ETSEGENET GETACHEW
16 BERSABEH KEBEDE 66 EYERUSALEM ISRAEL
17 BERUT BEGNA LETTA 67 EYERUSALEM SISAY
18 BETEHLHEM MELAKU DIMESSE 68 EYERUSALEM TEMESGEN
19 BETEL LEMMA W/TSADIK 69 EYERUSALM MEKONNIN
20 BETELIHEM ALEMAYEHU 70 FEBEN TESFAMICHAEL
21 BETELIHEM ATKILT TEFERI 71 FEVEN DILNESSA AYELE
22 BETELIHEM DEREJE 72 FIKERTE LUCIO
23 BETELIHEM DEREJE DEMILEW 73 FIKIRTE ABEJE
24 BETELIHEM FEKAD KASSA 74 FIKIRTE MASIRESHA
25 BETELIHEM FIKIRU 75 FIREHIWOT ASIRAT DUBE

Monday July 20,2015@1:30PM

Tuesday July 21,2015@1:30PM

26 BETELIHEM GIRMA 76 FIREHIWOT AYELE GEBRE
27 BETELIHEM MELKAMU 77 FIREHIWOT BALCHA FEYISA
28 BETELIHEM TEKILE G/EYSUSE 78 FIREHIWOT ENDASHAW
29 BETELIHEM TEKLU TESEMA 79 FIREHIWOT W/AREGAY
30 BETELIHEM TESIFAYE MEGERSA 80 FITSUM ALEMAYEHU
31 BETELIHEM TESIFAYE MRIAWI 81 GELANE DESALAGN
32 BETHELEHEM HAILU AYANA 82 GELILA TESIFAYE H/MARIAM
33 BETHELHEM ASMARE 83 GENET FIKADE
34 BETSELOT TEKLU 84 HAIMANOT WORKU
35 BEZA KEBEDE GELETU 85 HALELUYA MINDA
36 BEZA TILAHUN DEBELA 86 HANA KIFLE DJOTE
37 BEZAWIT BELISTI BELAY 87 HANA MESFIN DEGU
38 BEZAWIT KUMA 88 HANA TILAHUN
39 BEZAWIT SILESHI 89 HANAN MAHMED ABDELLA
40 BEZAWIT YILAK ALEMNEH 90 HANNA FISSIHATSION
41 BEZAYIT MULAT 91 HANNA GETAHUN LEGESSE
42 BILEN EYOUEL 92 HANNA GIRMA TSIGE
43 BILEN SELOMON ABATE 93 HANNA H/MICAEL
44 BITANIYA TADESSE BEYENE 94 HANNA KINFE BEKELE
45 DINKSIRA DEMISSE 95 HANNA MULUGETA
46 EDELEBANCHE GEBEYEHU 96 HANNA WOJI
47 EDEN BEYENE ASHEBO 97 HANNA WOSSEN AYLEW
48 EDEN BIRHANU ASSTA 98 HAREGEWOIN LAKEW
49 EDEN FIERE HASSENA 99 HAREGEWOIN MAMO
50 EDEN GETACHEW 100 HAWI ABERA

Wednesday July 22,2015@8:30AM

Thursday July 23,2015@8:30AM

101 HAYAL ZERIHUN 151 MAHILET SEGED MESFIN
102 HAYMANOT ABIREHAM 152 MAHILET SIBIHATU TIKU
103 HELEN AREGAWI 153 MAHILET WESENYELEH KEBEDE
104 HELEN ASIRAT KERE 154 MAHLET EQUBASILASSIE
105 HELEN YAKOB AMANUEL 155 MAHLET NEGUSSIE DEBELE
106 HEVEN SHIGUT 156 MARHTA HAILU
107 HEWAN H/MARIYAM 157 MARTHA MELESSE ABEBE
108 HILENA HAILU 158 MEAREG ADUGNA
109 HILINA ARIAYA 159 MEAZA GIRMA
110 HILINA DEREJE FIKRU 160 MEAZA HAILEMICHAEL
111 HILINA DESALEGN CHALE 161 MEAZA SOLOMON
112 HIRUT GIRMA TADESSE 162 MEKDELAWIT MELAKU
113 HIWOT DESSALEGN BEREDA 163 MEKDES EYOEL TEREFE
114 HIWOT FUFA DEBELLO 164 MEKDES H/MARIYAM W/SENBET
115 HIWOT GIZATU CHENKO 165 MEKDES TEFERI
116 HIWOT GIZAW 166 MEKLIT ASEFA
117 HIWOT HAILU AMELUAL 167 MEKLIT GETAHUN ALEMU
118 HIWOT SHIBABAW 168 MEKLIT TASEW GEBRE
119 HIWOT SHIMELIS 169 MELAT ABIREHAM
120 JEMILA UMER HASSEN 170 MELAT SISAY
121 KALKIDAN DAWIT 171 MENBERE W/YOHANNIS ASFAW
122 KALKIDAN GETACHEW 172 MERHAWIT BELAY
123 KALKIDAN H/MARIYAM 173 MERIAM ABERA ASFAW
124 KALKIDAN SOLOMON 174 MERIMA SISAY NASSR
125 KALKIDAN TEFERA MAMO 175 MERKEB GASHAW
126 KALKIDAN YAREGAL 176 MERON ABIRIHAM

Wednesday July 22,2015@1:30PM

Thursday July 23,2015@1:30PM

127 KIDIST ADAMU KORIYA 177 MERON AYALEW WOLDE
128 KIDIST BELACHEW 178 MERON FISEHA TEKLEMICHAEL
129 KIDIST GIRAM 179 MERON SILESHI
130 KIDIST NEGASH 180 MESELECH TADESSE
131 KIDIST SEYIFE 181 MESERET ABINET ALENE
132 KIYA TURA 182 MESERET GETANEH ABEBE
133 KOKEB FASIKA GETIYEA 183 MESERET GETU
134 KOKEBE LEMMA 184 MESERET MEKURIYA GETANEH
135 LEMLEM NEGATU GENEMO 185 MESERET TESFAYE ANTIYEGN
136 LENSA DEBELA 186 MESKEREM MULUGETA MAMO
137 LENSA GIRMA 187 METASEBIYA ADIMASSU
138 LIDIYA AKLILU 188 METASEBIYA MEKBIB
139 LIDIYA BEKELE 189 METI ELIAS
140 LISHAN SAHILE FERSHA 190 METI TAMIRU
141 LIYA BELAYNEH 191 MIERAF TSEGAYE
142 LIYA TSEGAYE GEBEYEHU 192 MIHIRET ABERA W/MICHEAL
143 LOZA BIRHANIE T/MICHALE 193 MIHIRET BIHONEGN
144 LOZA GETACHEW 194 MIHIRET BIRHANU
145 LULADEY KASSAHUN G/SLASE 195 MIHIRET HABTAMU MELAKU
146 MAHILET AIMIRO 196 MIRAF TAYE
147 MAHILET EWINETU 197 MISIRACH WOLDE GICHAMO
148 MAHILET KASSAHUN 198 MISRAK DEBEBE
149 MAHILET KEFYALEW 199 MISTIRE YOSEF
150 MAHILET MULUGETA BEKELE 200 MISTRE ELIAS BELACHEW

Friday July 24,2015@8:30AM

Wednesday July 29,2015@8:30AM

201 MULU TESFAMARIYAM SISAY 259 SENA SEYOUM
202 MULUALEM MEKONNIN 260 SENAIT BEKELE SBANI
203 NAOMI AMARE W/EYESUS 261 SESSEN AMARE ASGEDOM
204 NARDOS HABTE 262 SINBO HUSSIEN
205 NARIDOS BELISTI 263 SIRGUT MEZIGEBU
206 NARIDOS GOSAYE SHAYE 264 SISAY ZELEKE
207 NEGEDE HAILU W/GABREL 265 SIYANE AMANUEL
208 NETSANET KETEMA 266 SOFANIT FISSIHA
209 NETSANET LEGESSE TESEMA 267 SOLOME HABTE
210 NISHAN MITIKU HAILE 268 SOSINA MESERET
211 NITSIHIT H/MICHAEL 269 SOSINA WONDIMU W/SENBET
212 NIYAT TSEGAYE W/RUFEAL 270 TATA KASSAYE
213 RAHEL DEREJE 271 TERESETEMARIYAM MULUGETA ABEBE
214 RAHEL ENDESEW 272 TEWODAJ ASSEFA MEKBIB
215 RAHEL KEBEDE 273 TIFSHITESILASSIE AMARE
216 RAHEL KUMIE 274 TIGIST AKLILU
217 RAHEL LULSEGED 275 TIGIST ALEMU TAYE
218 RAHWA GIDEY 276 TIGIST ASSEFA BEJIGA
219 REDIET AYALEW 277 TIGIST CHERINET MEBRATE
220 REDIET GETACHEW DEMISSE 278 TIGIST ERGETIE TEMECHEW
221 REDIET KIFLE BAYISSA 279 TIGIST GIRMA
222 REDIET SHAREW 280 TIGIST ZELEKEM BOGALE
223 ROZA BERIHU 281 TINSAE SEIFU
224 ROZA DAFO TURA 282 TIRUWORK BORU
225 RUTA G/HIWOT 283 TIZITA ABIRIHAM YESEHAKE
226 SABA TSEGAYE BIRHANE 284 TIZITA TAYE
227 SABA ZERU 285 TIZITA W/MARIYAM
228 SABLE MARIKOS GETU 286 TIZITA WIDIMA ADME
229 SAMIRAWIT GIRMAY 287 TIZTA TAMIRU SEBLU
230 SAMIRAWIT MAHITA BAHTA 288 TSEDENIYA TEMESIGEN TAREKEGN

Friday July 24,2015@1:30PM

Wednesday July 29,2015@1:30PM

231 SAMIRAWIT MEKETE 289 TSEGA LEMMA DEMMESE
232 SAMIRAWIT TESFAYE 290 TSEHAY G/SILASSIE
233 SAMRAWIT MARIYE ARAGE 291 TSEHAY MOGES BELAY
234 SAMRAWIT ZEMENE 292 TSENUKAL NIGUSE
235 SARA NIGUSSU MOLLA 293 TSIGE TEKLU WELDEAREGAY
236 SEADA MOHAMMED 294 TSIGEMARIYAM TESIFAYE
237 SEBLEWONGEL ADAM ZELEKE 295 TSIGEREDA GETINET
238 SEBLEWONGEL GIZAW 296 TSIGEREDA TESIFAY
239 SEBLEWONGEL SURAFEL 297 TSION AKLILU ATSME
240 SEBLEWORK GETACHEW 298 TSION AMISALU
241 SEHIN SEIFE 299 TSION TAYE
242 SELAM ADANE UMEMA 300 TSION YADESA
243 SELAM BAHIRU EURGESSA 301 WINTA MELIAKESELAM PAWLOSE
244 SELAM LEHULUM 302 WONGEL TSEGAYE
245 SELAM SHEWAFERAHU FANTAYE 303 WUBAYEHU CHALA
246 SELAM SINTAYEHU 304 YADANI KABA
247 SELAM SOLOMON 305 YALEMWORK FITA BAYSA
248 SELAM W/SENBET SHIRE 306 YEABSIRA BINSU PIN
249 SELAMAWIT ALEMAYEHU GEBIRU 307 YEROMNESH HAILU
250 SELAMAWIT ALEMAYEHU WELIKA 308 YETINAYET GIRMA
251 SELAMAWIT BIRHANU MENESHA 309 YODIT SHAKA SABURE
252 SELAMAWIT BIRHANU W/GEBRIEL 310 YOMI WEGAYEHU
253 SELAMAWIT BIRUK 311 YORDANOS AYELE
254 SELAMAWIT GIZACHEW 312 YORDANOS BELAY
255 SELAMAWIT H/SILASSIE 313 ZELALEM SISAY
256 SELAMAWIT TESFAYE MANEDO 314 ZINASH DEMISSIE
257 SELAMAWIT TESFAYE SHAREW 315 ZIYADA TEKILE G/HIWOT
258 SENA FAFA 316 ZUFAN ABEBE RAHMETO

AMONG THOSE CANDIDATES WHO APPLIED FOR THE POSITION OF TRAINEE CABIN CREW, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME TO ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE ON FRIDAY JUNE 26,2015 @ 1:30PM IN THE AFTERNOON FOR WRITTEN EXAM.  

NOTE:YOU ARE ALSO REQUESTED TO COME WITH AN ID CARD.

NO
NAME
1 ABEBA CHERU
2 ABIKAB KITESSA
3 ABINET KASSA
4 ADDIS KIDANU
5 ADDISALEM TAYE
6 ADDISHIWOT SEIFU
7 ADEYABEBA ASRAT
8 ALEMISHET TESHOME
9 ALEMTSEHAY ABEBE
10 ALFA TEFERI
11 ARSEMA G/SELASSIE
12 ASIDESACH GELANEH
13 AYALINESH DEREJE
14 AZEB GUTEMA
15 AZEB KIDANE
16 AZEB MENGISTU
17 BEIMNET ENGIDA
18 BEIMNET FEKEDE
19 BEKTU KETEMA
20 BELA MULATU
21 BELIYU GELA
22 BEMNET ALEMU
23 BEMNET GIRMA
24 BEREKET WORKINEH
25 BERSABEH KEBEDE
26 BERUT BEGNA
27 BETEL LEMMA
28 BETEL TAMENE
29 BETELIHEM ALEMAYEHU
30 BETELIHEM ATKILT
31 BETELIHEM BIRHANU
32 BETELIHEM DARISEMA
33 BETELIHEM DEREJE
34 BETELIHEM DEREJE DEMILEW
35 BETELIHEM FANTAHUN
36 BETELIHEM FEKAD
37 BETELIHEM FIKIRU
38 BETELIHEM GIRMA
39 BETELIHEM LEGESSE
40 BETELIHEM MELKAMU
41 BETELIHEM MOGES
42 BETELIHEM TEKILE
43 BETELIHEM TEKLU
44 BETELIHEM TESIFAYE MEGERSA
45 BETELIHEM TESIFAYE
46 BETELIHEM TESIFAYE MRIAWI
47 BETELIHEM TESSEMA
48 BETHELEHEM HAILU
49 BETHELHEM ASMARE
50 BETHELHEM MELAKU
51 BETSELOT TEKLU
52 BEZA HABTE
53 BEZA KEBEDE
54 BEZA TILAHUN
55 BEZAWIT BELISTI
56 BEZAWIT GELANA
57 BEZAWIT KUMA
58 BEZAWIT NIGUSSIE
59 BEZAWIT SILESHI
60 BEZAWIT T/MICHAEL
61 BEZAWIT YILAK
62 BEZAYIT MULAT
63 BILEN ASIRAT
64 BILEN EYOUEL
65 BILEN GUADU
66 BILEN SELOMON
67 BIRHAN GEBRE
68 BITANIYA TADESSE
69 DINKSIRA DEMISSE
70 EDELEBANCHE GEBEYEHU
71 EDEN BEYENE
72 EDEN BIRHANU
73 EDEN FIERE
74 EDEN GETACHEW
75 EDEN H/MICHAEL
76 EDEN MICHAEL
77 EDOM BEYENE
78 EDOM WONDIMAGEGN
79 EFRATA DEJENE
80 EHITE WUDENEH
81 EKRAM MOHAMMED
82 ELELE BEKELE
83 ELELETA TESFAYE
84 ELENI MAMO
85 ELISABET SILTO
86 ELSABET MINWIYELET
87 ELSABET MITIKU
88 ELSABET NIGUSSIE
89 ELSHADAY MULAT
90 ELZABETH DANIEL
91 EMEBET AGAZE
92 EMEBET ASIRAT
93 EMEBET GETANEH
94 EMEBET TESIFAYE
95 ETHIOPIA ATNAFU
96 ETSEGENET GETACHEW
97 EYERUSALEM AMAGNE
98 EYERUSALEM ISRAEL
99 EYERUSALEM SISAY
100 EYERUSALEM TEMESGEN
101 EYERUSALM MEKONNIN
102 FASIKA GORAYE
103 FENET SHIFERAW
104 FETIEWORK DEMEKE
105 FEVEN DILNESSA
106 FEVEN FITSUM
107 FEVEN MENBERE
108 FEVEN SELOMON
109 FEVEN TESFAMICHAEL
110 FIKERTE LUCIO
111 FIKIRTE ABEJE
112 FIKIRTE MASIRESHA
113 FIKIRTE TEKLE
114 FIREHIWOT  GETACHEW
115 FIREHIWOT AKLILU
116 FIREHIWOT ASIRAT
117 FIREHIWOT AYELE
118 FIREHIWOT BALCHA
119 FIREHIWOT DERIBEW
120 FIREHIWOT ENDASHAW
121 FIREHIWOT W/AREGAY
122 FIREWOINE GETACHEW
123 FITSUM ALEMAYEHU
124 FITSUM DESTA
125 FITSUM WOLDE
126 GELANE DEBASAGN
127 GELILA TESIFAYE
128 GENET FIKADE
129 GENET FISEHA
130 HAIMANOT ABIREHAM
131 HAIMANOT WORKU
132 HALELUYA MINDA
133 HALELUYA SHAWIL
134 HALEWIYA MUSTEFA
135 HANA GIRMA
136 HANA KIFLE
137 HANA MEKONENE
138 HANA MESFIN
139 HANA TILAHUN
140 HANA ZELEKE
141 HANAN MAHMED
142 HANNA FISSIHA
143 HANNA GETAHUN
144 HANNA H/MICAEL
145 HANNA KINFE
146 HANNA MULUGETA
147 HANNA WOJI
148 HANNA WOSSEN
149 HAREGEWOIN LAKEW
150 HAREGEWOIN MAMO
151 HAWI ABERA
152 HAYAL ZERIHUN
153 HAYAT ENDRIS
154 HELEN ABERA
155 HELEN AREGAWI
156 HELEN ASIRAT
157 HELEN CHEMIRU
158 HELEN HAILU
159 HELEN YAIKOB
160 HEVEN SHIGUT
161 HEWAN H/MARIYAM
162 HIKMET IMAM
163 HILENA HAILU
164 HILINA ARIAYA
165 HILINA DEREJE
166 HILINA DESALEGN
167 HINTSETE HAILU
168 HIRUT GIRMA
169 HIWOT DESSALEGN
170 HIWOT FUFA
171 HIWOT GIRUM
172 HIWOT GIZATU
173 HIWOT GIZAW
174 HIWOT HAILU
175 HIWOT SELOMON
176 HIWOT SHIBABAW
177 HIWOT SHIMELIS
178 JEMILA UMER
179 KALKIDAN ANIMAW
180 KALKIDAN BEKUMA
181 KALKIDAN DAWIT
182 KALKIDAN EYOB
183 KALKIDAN GETACHEW
184 KALKIDAN H/MARIYAM
185 KALKIDAN MIDEKSA
186 KALKIDAN SOLOMON
187 KALKIDAN TEFERA
188 KALKIDAN YAREGAL
189 KIDIST ADAMU
190 MEKDES ASIFAW
191 KIDIST BELACHEW
192 KIDIST GETACHEW
193 KIDIST GIRAM
194 KIDIST NEGASH
195 KIDIST SEYIFE
196 KIYA TURA
197 KOKEB FASIKA
198 KOKEB TEKA
199 KOKEBE LEMMA
200 LELIT TEKESTE
201 LEMLEM MENGISTEAB
202 LEMLEM NEGATU
203 LENSA DEBELA
204 LENSA GIRMA
205 LIDIYA AKLILU
206 LIDIYA BEKELE
207 LIDIYA WOLDU
208 LISHAN SAHILE
209 LIYA BELAYNEH
210 LIYA TSEGAYE
211 LIYUWORK BIZUALEM
212 LIYUWORK HAILU
213 LOZA BIRHANIE
214 LOZA GETACHEW
215 LULADEY KASSAHUN
216 MAFI AMIDE
217 MAHIDER ABATE
218 MAHIDR TESFAYE
219 MAHILET AIMIRO
220 MAHILET BIRHANU
221 MAHILET EWINETU
222 MAHILET FISSIHA
223 MAHILET KASSAHUN
224 MAHILET KEFYALEW
225 MAHILET MEKUANINT
226 MAHILET MELESSE
227 MAHILET MULUGETA
228 MAHILET SEGED
229 MAHILET SIBIHATU
230 MAHILET WESENYELEH
231 MAHKLET EQUBASILASSIE
232 MAHLET NEGUSSIE
233 SEBLE MARCOS
234 MARITA HAILU
NO NAME
235 MARITA MELESSE
236 MARITA MULUKEN
237 MARITA WALELIGN
238 MARTA WONDWOSEN
239 MEAREG ADUGNA
240 MEAZA CHANYALEW
241 MEAZA GIRMA
242 MEAZA HAILEMICHAEL
243 MEAZA SOLOMON
244 MEDHANIT AKLILU
245 MEKDELAWIT MELAKU
246 MEKDES BANKSIRA
247 MEKDES EYOEL
248 MEKDES H/MARIYAM
249 MEKDES TAMENE
250 MEKDES TEFERI
251 MEKLIT ASEFA
252 MEKLIT GETAHUN
253 MEKLIT TASEW
254 MELAT ABAYNEH
255 MELAT ABIREHAM
256 MELAT SISAY
257 MELAT T/HAYIMANOT
258 MELIKA MEKONNEN
259 MENA GEBEYEHU
260 MENBERE W/YOHANNIS
261 MERHAWIT BELAY
262 MERHAWIT HAILE
263 MERIAM ABERA ASFAW
264 MERIMA SISAY
265 MERKEB GASHAW
266 MERON ABIRIHAM
267 MERON AYALEW
268 MERON FISEHA
269 MERON KIBRU
270 MERON MESERET
271 MERON SILESHI
272 MERON TEKLU
273 MESELECH TADESSE
274 MESERET ABINET
275 MESERET BIRHANU
276 MESERET GETANEH
277 MESERET GETU
278 MESERET MEKURIYA
279 MESERET TESFAYE
280 MESKEREM MULUGETA
281 METAGES TAREKEGN
282 METASEBIYA ADIMASSU
283 METASEBIYA MEKBIB
284 METI DIBABA
285 METI ELIAS
286 METI KABETA
287 METI TAMIRU
288 MIERAF TSEGAYE
289 MIHERET GONFA
290 MIHIRET ABERA
291 MIHIRET BIHONEGN
292 MIHIRET BIRHANU
293 MIHIRET HABTAMU
294 MIHIRET MARU
295 MIHIRET TAKELE
296 MINTESINOT DEGEFA
297 MIRAF TAYE
298 MISIRACH WOLDE
299 MISRAK DEBEBE
300 MISTIRE YOSEF
301 MISTRE ELIAS
302 MULU TESFAMARIYAM
303 MULUALEM MEKONNIN
304 MULUSHEWA ESUBALEW
305 NAOMI AMARE
306 NARDOS HABTE
307 NARIDOS BELISTI
308 NARIDOS DEGU
309 NARIDOS GONFA
310 NARIDOS GOSAYE
311 NARIDOS MAMUSHET
312 NASIFAY ADUGNA
313 NEBIYAT GETACHEW
314 NEGEDE HAILU
315 NETSANET KETEMA
316 NETSANET LEGESSE
317 NISHAN MITIKU
318 NITSIHIT H/MICHAEL
319 NIYAT TSEGAYE
320 RAHEL DEREJE
321 RAHEL ENDESEW
322 RAHEL KEBEDE
323 RAHEL KUMIE
324 RAHEL LULSEGED
325 RAHEL TEKILE
326 RAHEL WONDIMU
327 RAHIWA G/KIDAN
328 RAHWA GIDEY
329 REDIET AYALEW
330 REDIET GETACHEW
331 REDIET KIFLE
332 REDIET SHAREW
333 REWINA SHIBABAW
334 RIBKA ADINEW
335 ROMAN YOHANNIS
336 ROZA BERIHU
337 ROZA DAFO
338 RUTA G/HIWOT
339 RUTH W/GIORGIS
340 SABA TSEGAYE BIRHANE
341 SABA WORKINEH
342 SABA ZERU
343 SAMIRAWIT GIRMAY
344 SAMIRAWIT MAHITA
345 SAMIRAWIT MEKETE
346 SAMIRAWIT TADESSE
347 SAMIRAWIT TESFAYE
348 SAMRAWIT MARIYE
349 SAMRAWIT ZEMENE
350 SARA NIGUSSU
351 SEADA MOHAMMED
352 SEBEL TEKLE
353 SEBLEWONGEL ADAM
354 SEBLEWONGEL GIZAW
355 SEBLEWONGEL SURAFEL
356 SEBLEWORK GETACHEW
357 SEHIN SEIFE
358 SELAM ADANE
359 SELAM ALEMAYEHU
360 SELAM BAHIRU
361 SELAM BIRHANU
362 SELAM G/MESIKEL
363 SELAM LEHULUM
364 SELAM MASIRESHA
365 SELAM SETU
366 SELAM SHEWAFERAHU
367 SELAM SINTAYEHU
368 SELAM SOLOMON
369 SELAM TESHOME
370 SELAM W/SENBET
371 SELAMAWIT ALEMAYEHU GEBIRU
372 SELAMAWIT ALEMAYEHU WELIKA
373 SELAMAWIT BEKELE
374 SELAMAWIT BIRHANU
375 SELAMAWIT BIRHANU W/GEBRIEL
376 SELAMAWIT BIRUK
377 SELAMAWIT DAGNEW
378 SELAMAWIT ESHETU
379 SELAMAWIT GIZACHEW
380 SELAMAWIT GOSAYE
381 SELAMAWIT H/SILASSIE
382 SELAMAWIT KIBEBEW
383 SELAMAWIT SHFERAW
384 SELAMAWIT TESFAYE
385 SELAMAWIT TESFAYE MANEDO
386 SEMHAL NEGA
387 SENA AHIMED
388 SENA FAFA
389 SENA SEYOUM
390 SENAIT BEKELE
391 SENAIT BIKILA
392 SENAYIT TIBEBU
393 SESSEN AMARE
394 SHEWIT H/GEBRIEL
395 SINBO HUSSIEN
396 SINTAYEHU GETAHUN
397 SIRGUT MEZIGEBU
398 SISAY ZELEKE
399 SIYANE AMANUEL
400 SOFANIT FISSIHA
401 SOLOME HABTE
402 SOSINA MESERET
403 SOSINA WONDIMU
404 TARIK ABEBE
405 TATA KASSAYE
406 TEWODAJ ASSEFA
407 TIFSIHITESILASSIE AMARE
408 TIGIST AKLILU
409 TIGIST ALEMU
410 TIGIST ASSEFA
411 TIGIST ASSEFA KASSAHUN
412 TIGIST CHERINET
413 TIGIST ERGETIE
414 TIGIST GIRMA
415 TIGIST GIRMA FELEKE
416 TIGIST ZELEKE
417 TINBIT NEBIYU
418 TINSAE SEIFU
419 TIRISTEMARIYAM MULUGETA
420 TIRUWORK BORU
421 TIZITA ABIRIHAM
422 TIZITA GESAMO
423 TIZITA SHEWASEGID
424 TIZITA TAYE
425 TIZITA W/MARIYAM
426 TIZITA WIDIMA
427 TIZTA TAMIRU
428 TSEDENIYA TEMESIGEN
429 TSEGA LEMMA
430 TSEGA SISAY
431 TSEGENET GETACHEW
432 TSEHAY G/SILASSIE
433 TSEHAY MOGES
434 TSENUKAL NIGUSE
435 TSIGE TEKLU
436 TSIGEMARIYAM TESIFAYE
437 TSIGEREDA G/HIWOT
438 TSIGEREDA GETINET
439 TSIGEREDA TESIFAY
440 TSION AKLILU
441 TSION AMISALU
442 TSION TADESSE
443 TSION TAYE
444 TSION YADESA
445 WINTA MELIAKESELAM
446 WINTA YIHEYIS
447 WONGEL TSEGAYE
448 WONGELAWIT CHAMISO
449 WORKIYE SETEGN
450 WUBAYEHU CHALA
451 WUBET MEBRATU
452 YADANI KABA
453 YALEMWORK FITA
454 YEABSIRA BINSU
455 YEMISIRACH BIRHANU
456 YEROMNESH HAILU
457 YETINAYET GIRMA
458 YEWIBNESH KEBEDE
459 YODIT SHAKA
460 YOMI WEGAYEHU
461 YORDANOS AYELE
462 YORDANOS BELAY
463 ZELALEM SISAY
464 ZEMEN H/SILASSIE
465 ZINASH DEMISSIE
466 ZIYAN TEKILE
467 ZUFAN ABEBE
AMONG THOSE APPLICANTS WHO WERE ASSESSED FOR THE POSITION OF trainee CABIN CREW, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE ALLOWED TO START THE PRE TRAINING FORMALITIES.THEREFORE PLEASE REPORT TO RECRUITMENT OFFICE ON TUESDAY JUNE 16,2015@9:00AM IN THE MORNING WITH TWO PASSPORT SIZE PHOTOGRAPHS.                                               
List of Accepted Candidates
1 AKLIL TEKLEHAYMANOT ABRIHA
2 ALMAZ BIRHANU WOLDEAMANUEL
3 AYIDA KASAHUN AYEHU
4 AYIDA SHERIF YESUF
5 BANCHIAMILAK CHAKLU ALEMAYEHU
6 BETELHEM MOGES MEKURIA
7 BETELIHEM ASAMERE MAMO
8 BETELIHEM GETACHEW G/HIWOT
9 BETELIHEM GEZAHEGN ESHETE
10 BETELIHEM TESHOME KIBRET
11 BEZAWIT TARIKU KIDANE
12 BILEN FIKREMARIYAM HABTEGIORGIS
13 BIRUKTAWIT ABERA GEDLE
14 BIRUKTAWIT ERMIYAS GETU
15 BIRUKTAWIT GIRMA TEDLA
16 EDEN ABRAHA TESFAY
17 EDEN MERERA CHEMDESA
18 EDEN ZERIHUN TESFAYE
19 ELENI FEKADE JUMBERE
20 ELSABET ABEBE BELAY
21 ELSABET AKLILU AYITENFISU
22 ENKU DEBEBE ARIGAW
23 ESKEDAR GEREMEW ABERA
24 ETUNESH GETACHEW GEBREMICHAEL
25 EYERUS WOLDE GIZAW
26 EYERUSALEM HAILU W/GEBRIEL
27 EYERUSALEM WOLDEGERIMA K/MARIYAM
28 FEVEN TESFAYE MEKONNEN
29 FILAGOT BEKELE GEBIRE
30 FIREHIWOT HAGOS GEBRE
31 FIYORI GEBRESELASSIE BEYENE
32 FREHIWOT GEBREGIORGIS T/MICHEAL
33 HANA TAYE AYENEW
34 HANAN IDROS MUKTAR
35 HAWI ALI MOHAMMED
36 HELEN GIDEY MEZIGEBU
37 HELEN MULU NEGANI
38 HELENA TILAHUN WOLDE
39 HELINA GIRMA ABEBE
40 HIBA ALI OSMAN
41 HIWOT ABAY SIYUM
42 HIWOT ALEMINESH BEKEL
43 HIWOT GETAHUN MISGANAW
44 KALKIDAN SHEWALEM SEMEMEGA
45 MAARG KIROS ABAY
46 MAHIDER SEBSIBE YIBAS
47 MARITA NIGUSSIE ASEFA
48 MELAT KEBEDE ASIRAT
49 MELAT SISAY TAMIRE
50 MELKEMARIYAM SILESHI SINISHAW
51 MERIMA NUREDIN HUSSEIN
52 MERON ASMERA BIHONEGN
53 MERON ASRAT ADNEW
54 MERON BIRHANU LISANU
55 MERON FISSHA SHEWANGZAW
56 MESERET BEYENE ASHEBO
57 MIHIRET ADDISU GISA
58 MILENA HABTU TESFAZGI
59 NARDOS GEBREEZIABHER G/KIRISTOS
60 NARIDOS GONFA MUKTAR
61 NETSANET ABERU BELAYNEH
62 NETSANET NIGUSSIE TAFA
63 RAHEL ALEMU G/MICHAEL
64 RAHEL CHANE BEZABIH
65 RAHEL SHITA MEKONNEN
66 RAHEL TASEW DESITA
67 ROZA SHIFERAHU DORI
68 ROZA TESFAHUN MEKEBO
69 RUHAMA YIGEZU KEBEDE
70 RUTH HADDIS ZEWIDE
71 SABA ASSEFA G/HIWOT
72 SABA DEBESAY MAHITSINTU
73 SABA NURI YASIN
74 SELAM TADESSE MARU
75 SHEWIT GEBREKIDAN ABERA
76 TSEGANESH ALEMU MEKONNEN
77 TSION ALEMU BATU
78 TSION GIRMA G/MEDHIN
79 TSION MEKONNEN LEMA
80 TSION MESHESHA ALEMAYEHU
81 TSION SELOMON YISIHAK
82 ZAID GEBERMICHAEL KIDANE
83 ZENASH ABEBE MOLA
   

AMONG THOSE CANDIDATES WHO WERE ASSESED AT BAHIR DAR, DIREDAWA, JIMMA AND MEKELLE FOR THE POSITION OF PILOT TRAINEE, THE FOLLOWING CANDIDATES ARE REQUESTED TO COME FOR FINAL INTERVIEW AND FLIGHT SIMULATION EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE AVIATION ACADEMY AS PER THE STATED SCHEDULE BELOW.

Note: All candidates are requested to come with an ID card

July 13,2015
@8:30AM In the Morning
1 ABDULAHI ADEM
2 ABDULHEKIM AHEMED
3 ABDUREMAN TEYIB
4 ABENEZER MULUGETA JUFAR
5 ABERA MECHA
6 ABIYI TADESE 
7 ABRAHAM MITIKU TIBEBU
8 ABREHAM  TAJU  ABDI
9 ABUBEKER YESA YEBRIE
10 ADDIS HASSEN
11 ADDISU  SHIKURO HAKI
12 ADDISU MULUGETA W/AREGAY
13 AFEWORK KEJELA TESO
14 AKLILU GETENET MESELE
15 ALAMIN HAMID MOHAMMED
16 ALAZAR EHETU
17 ALEXANDER GEBRAY ADOUOMAR
18 ALIYU NURSEFA
19 ALULA GEBREGERGS HALFOM
20 AMAN DESTA G/EGZIBHER
21 AMANUEL GETACHEW BULTI
22 ANTENEH TESFAYE BELACHEW
23 AREGAWI ETSAY GEBRU
24 ASHENAFI ABADI G/KIRISTOS
25 ASHETU ASFAW  GETAHUN
26 ATAKILTI ASSEFA NIGUS
27 ATAKLTI KIDU SIFU
28 BAMLAKU  GEBRE
29 BEGASHAW  FENTAHUN  KINDE
30 BEKALU WOLDESILASSIE
31 BEREKET SHIMEKIT GEBRETSADIK
32 BEREKETABE AYENACHEW YENEHUN
33 BINIAM BZAYENE FISHA
34 BINIAM GEBREGZABHER BERHE
July 14,2015
@8:30AM In the Morning
35 BINIAM MERGA KENEA
36 BIRUK KASAHUN
37 BRHANE GIDAY WELAY
38 BRHANE TEKLAY YITBAREK
39 CHALA AREGESA
40 DAGMAWI KUMSSA MENGESSHA
41 DAMULI DESTA
42 DANIEL LIYEW TAREKEGN
43 DAWIT BIZUWORK SHIFERAW
44 DAWIT TEKILAY WUBET
45 DERBER  ALEBEL 
46 DEREJE GETACHEW ADDIS
47 DESALEY DEBASS SIYOUM
48 ERMIAS ZEGEYE
49 ERMIYAS LIULSEGED KEBEDE
50 ESROM  YOSEF
51 EYOBED  ANDARGIE  ARGAW
52 FANUEL YEKERAWORK G/YES
53 FETEHE  WONDIMAGEGN  AMBAW
54 FIKRESILASSIE DESALEGN CHEMERE
55 FIRAOL MENGISTU
56 FISSAHA ALEM AREGAWI
57 FITSUM  HAILE MESHE
58 GEBREMESIKEL DESTAALEM TEKLU
59 GEBRETSADKAN WELDERUFAEL G/YESUS
60 GEDA TOLA BOKO
61 GETACHEW WASIE KEBEDE
62 GETAMESAY HAILE
63 GOYITOM SEYOUM
64 HABTIE  REDIE  MENGESHA
65 HAFTOM BERHANE TESFAY
66 HAFTOM KIROS HAGO
67 HAFTOM WELDEGEBRIEL GEBREZGABHER
July 15,2015
@8:30AM In the Morning
68 HAGOS GEBREMEHIN DEBESE
69 HAILAY NIGUSSIE HAGOS
70 HAILE LIMENHE GUADE
71 HAILE OLUMA
72 HAILEMARIAM AREGAWI W/GEBRIEL
73 HAILESLASIE ABERA REDA
74 HAILU GIZACHEW YIRGA
75 HAMEDI HASIME ABEDELA
76 HAYELOM NGUSE W/GEBRIEL
77 HINTSA GEBREZGIHER G/MARIYAM
78 KALU JEMAL ASMAMAW
79 KIDUS AREGAWI W/MARIYAM
80 KIFLOM G/KIDAN
81 KIRUBEL  BEZABIH
82 LALISA ASHAFE TEREFE
83 LIDETU TESEMA NIGUSSIE
84 LUEL HADGU HAILE
85 MAERUF SEID ALAMIN
86 MAKBEL ZEMEDKUM ALEMAYEHU
87 MANDEFRO CHALIE BIHONEGN
88 MATIWOS GETACHEW DEMESA
89 MEAREG KIROS ABRAHA
90 MEBRATOM GEBRETENSAY G/ANANIYA
91 MEGERSA BEKELE
92 MEKDEM FIREW
93 MELES EBUY G/ANENIYA
94 MELESE BIRHANE ABAY
95 MIKIYAS FEKIRU ADAFRIE
96 MOHAMMED KASAHUN BUKI
97 MULETA ARIGAW DELELEGN
98 MULUKEN  TEREFE  MEKURIYA
99 NATINAEL   MULUKEN  LAKACHEW
100 NATNAEL  ATINKUT  ABELNEH
   
   
   
July 16,2015
@8:30AM In the Morning
101 NEBYAT G/EGZAHER
102 NEGUSU SISAY
103 OMER DUALE ALI
104 PETROS BEREKET
105 ROBEL MERHA BIYADIGILIGN
106 SAMI MULAW KIDANU
107 SAMUEL GIREMA
108 SISAYE ASIRAT
109 SOLOMON AREGAWI G/KIDAN
110 SURAFEL ASCHALEW
111 SURAFEL HAYMANOT
112 TADIYOS DIKER AGUNE
113 TESFAY ABERHE ABRHA
114 TESFAYESUS  G/GIORGIS  T/MICHEAL
115 TEWODROS HAILU FETA
116 TILAHUN KEBEDE BALCHA
117 TOMAS SOLOMON TSEGAYE
118 WONDU WOLDEMICHAEL WOCHO
119 YARED TAFESSE GEBRU
120 YIBELTAL ARAGE YEMER
121 YIBELTAL PETROS ABO
122 YIBERAH GEBREMARIYAM G/SILASSIE
123 YIKEBER  GASHU
124 YOHANNES ABEBE
125 YONAS TEMESGEN WOLDU
126 YONAS TESFAYE GEBRE
127 YONAS ZERAY REDA
128 YONATAN GIRMA BEDADA
129 YOSEF BIRHANU MALEDE
130 YOSEPH SETARGE
131 ZEKARIYAS  MOHAMMED  HAJI
132 ZELALEM  AYTENEW  KEBEDE
133 ZELALEM TESFALIDET HAILU
134  ZENAWI G/EGZABHER
135 ZINABU TOLA ROBELE

Among those candidates who were assesed at Bahir Dar, Diredawa, Jimma, and Mekelle for the position of cabin crew, the following candidates are requested to come for final interview at Ethiopian Airlines Head office Aviation academy as per the stated schedule below.

Note: All candidates are requested to come with an ID card

July 09,2015
@8:30AM In the Morning
1 ABREHET  KALAYU
2 ADDISHIWOT AYALEW
3 ADIAM KAHSAY
4 ADIAM NEGASH
5 AWETASH W/GIORGIS
6 BETEL MEKONNEN
7 BETELEHEM  ALENE DEMOZ
8 BEZA JEMAL ABIBEKER
9 BEZAWIT FEKADU
10 BIRHAN TILAHUN
11 DANAIT ALEMSEGED
12 DANAYT TSEHAYE
13 EDEN ADINEW
14 EDEN MEZMURE FELEK
15 EYERUSALEM BIRHANE
16 EYERUSALEM HAILU
   
   
July 09,2015
@2:00PM In the Afternoon
17 FERUZ JIBRIL AHMED
18 FEVEN TSEHAYE
19 FIREHIWOT MINWAGAW TEGEGN
20 HAIMANOT ABERA PAULOSE
21 HANA MULUGETA
22 HASEN DINA
23 HELEN G/SILASSIE
24 HELEN MEKONEN
25 HEWAN FIKADU BAYISSA
26 KEMA ABERA
27 MAHILATE BEZABIH
28 MAHILET ENGIDAYE CHANE
29 MAHILET JEMAL
30 MAHLET TADESSE
31 MAKDA SOLOMON
32 MEARG AMANUEL
33 MEAZA NEGASI GILLEN
34 MEBRHIT G/KIDAN
35 MELKAM AREGAY
36 MENIBERE WOLDE DUNDA
37 MERHAWIT BERHANU
   
July 10,2015
@8:30AM In the Morning
38 MERHAWIT GIDEY
39 MERHAWIT TSEGAZEAB
40 MERON TADELE
41 MERON YEMANE
42 MESERET H/SILASSE
43 MISEGANA MANA
44 NEBIYAT HAGOS
45 NOLAWIT GULILAT WOGAYEHU
46 RAHWA BERHE
47 RAHWA KIDANE
48 RAHWA MEBRAHTU
49 REBKA KETEMA BEKELE
50 ROMAN YAYEHIRAD
51 ROZA YOHANNES
52 SAMRAWIT G/SELASSIE
53 SARON MULUGETA
   
   
July 10,2015
@2:00PM In the Afternoon
54 SELAM FIKRE
55 SELAMAWIT ASSEFA MIHIRETU
56 SELAMAWIT HAILE
57 SEMHAL MEBRAHTU
58 SEMHAL TSIGE
59 SHEWIT G/SILASSIE
60 SIMRET TEKLAY
61 TENSAY DEBEBE TESFAYE
62 TIDENEK TAMIRAT
63 TIREHAS TENSAY
64 TIRHAS ARAYA
65 TIRUFAT WONDIMU SENDEK
66 TSEBELE TARIKU
67 TSION TESHOME BELACHEW
68 WINTA HAILAY
69 WONGELAWIT WENDU
70 YEMATAWORK BIRHANE TADESSE
71 YEMISIRACH YEBELTAL ADEME
72 YODIT GERJO
73 YOREDANOS TADSE

Among those candidates who have taken written exam for the position of Trainee Cabin Crew, the following candidates are requested to come to Ethiopian Airlines Head Office as per the schedule stated below for an interview.

Dressing: You are also expected to dress knee high skirt, wear normal size heel shoes (not plat form), sleeveless shirt, and to make up your hair. Using of nail polish, lipstick, make ups and “Shuruba” is not allowed.

Note: All candidates are requested to come with an ID card and two passport size photographs.

Tuesday, May 26, 2015
At 08:30Am in the Morning
1 Aberash Mosisa Regassa
2 Addisalem Taye Mengezem
3 Aklil Teklehaymanot Abriha
4 Almaz Birhanu Woldeamanuel
5 Almaz Hailemariyam Shume
6 Ayida Kasahun Ayehu
7 Ayida Sherif Yesuf
8 Banchiamilak Chaklu Alemayehu
9 Beimnet Fekede Tefera
10 Berut Begna Letta
11 Betelhem Atakelt Teferie
12 Betelhem Hailu Ayana
13 Betelhem Moges Mekuria
14 Betelihem Abidu Detango
15 Betelihem Akele Abebe
16 Betelihem Asamere Mamo
17 Betelihem Dereje Demilew
18 Betelihem Fikru Tessema
19 Betelihem Getachew G/Hiwot
20 Betelihem Gezahegn Eshete
21 Betelihem Teshome Kibret
22 Betselot Teklu Demissie
23 Beza Birhanu Zergaw
24 Bezawit Adimassu Tadele
25 Bezawit Alem Fetene
26 Bezawit Mekonnen Demissie
27 Bezawit Tariku Kidane
28 Bilen Fikremariyam Habtegiorgis
29 Biruktawit Abera Gedle
30 Biruktawit Ermiyas Getu
31 Biruktawit Girma Tedla
32 Donat Girma Mengistu
33 Eden Abraha Tesfay
34 Eden Aminu Hussen
Tuesday, May 26, 2015
At 01:30Pm in the Afternoon
35 Eden Hailemichael Horesa
36 Eden Merera Chemdesa
37 Eden Zerihun Tesfaye
38 Edom Wendimagegn Demissie
39 Efrata Deres Belay
40 Eleni Fekade Jumbere
41 Eleni Mamo Demeke
42 Elsabet Abebe Belay
43 Elsabet Aklilu Ayitenfisu
44 Enku Debebe Arigaw
45 Eskedar Geremew Abera
46 Etunesh Getachew Gebremichael
47 Eyerus Wolde Gizaw
48 Eyerusalem G/Medhin
49 Eyerusalem Gashaye Belew
50 Eyerusalem Hailu W/Gebriel
51 Eyerusalem Temesgen Hunegnaw
52 Eyerusalem Woldegerima K/Mariyam
53 Fasika Dejene Wordofa
54 Feven Eyasu Achaw
55 Feven Tesfaye Mekonnen
56 Filagot Bekele Gebire
57 Firehiwot Girma Nida
58 Firehiwot Hagos Gebre
59 Fiyori Gebreselassie Beyene
60 Frehiwot Gebregiorgis T/Micheal
61 Gelane Dessalegn Degefa
62 Haimanot Girma Mamo
63 Haleluya Minda Zeleke
64 Hana Kibebew Nigussie
65 Hana Mesfin Degu
66 Hana Taye Ayenew
67 Hanan Idros Muktar
68 Hanna Mamo Mulat
   
Wednesday, May 27, 2015
At 08:30Am in the Morning
69 Hannamariyam Abere Gessese
70 Hawi Ali Mohammed
71 Hayat Abdulfat Ibrahim
72 Heamen Asegid Adafre
73 Helemra Fikru Tesema
74 Helen Asfaw Kersie
75 Helen Gidey Mezigebu
76 Helen Mulu Negani
77 Helena Tilahun Wolde
78 Helina Girma Abebe
79 Hemen Mesifin H/Mariyam
80 Hewan Habtemariyam Neguse
81 Hiba Ali Osman
82 Hidet Yigrem Mekonnen
83 Hilina Araya Tibebu
84 Hirut Legesse Negari
85 Hiwot Abay Siyum
86 Hiwot Aleminesh Bekel
87 Hiwot Amare Haile
88 Hiwot Dessalegn Bereda
89 Hiwot Getahun Misganaw
90 Hiwot Gizaw Endale
91 Hiwot Shibabaw Abebe
92 Hiwot Shimeles Abayneh
93 Jalele Shiferaw Rufe
94 Jemila Umer Hassen
95 Kalkidan Anbelu Gemeda
96 Kalkidan Bekuma Eticha
97 Kalkidan Getachew Nega
98 Kalkidan Shewalem Sememega
99 Kalkidan Siyom W/Mariyam
100 Kalkidan Tigstu Chamaga
101 Kidist Kassu Warkaye
102 Kokobe Lema G/Tsadik
103 Lidiya Mekonnen Akalu
Wednesday, May 27, 2015
At 01:30Pm in the Afternoon
104 Liya Ademe Abebe
105 Liya Nigussie Assefa
106 Maarg Kiros Abay
107 Mahider Sebsibe Yibas
108 Mahilet Ermiyas Ayalew
109 Mahilet Nigussie Debele
110 Marita Nigussie Asefa
111 Meaza Chanyalew Assefa
112 Mekdes Mekonnen Asirat
113 Meklit Zinabu Shimelis
114 Melat Kebede Asirat
115 Melat Sisay Mihiretu
116 Melat Sisay Tamire
117 Melkemariyam Sileshi Sinishaw
118 Merima Nuredin Hussein
119 Merima Sisay Nasir
120 Meron Asmera Bihonegn
121 Meron Asrat Adnew
122 Meron Birhanu Lisanu
123 Meron Fantahun Hussen
124 Meron Fissha Shewangzaw
125 Meron Kidane G/Kidan
126 Meseret Beyene Ashebo
127 Meseret Getachew Arega
128 Meti Eliyas Umeta
129 Mignot Tadesse Bulcha
130 Mihiret Addisu Gisa
131 Mihiret Siyom Sahile
132 Mihret Engida Mersha
133 Milena Habtu Tesfazgi
134 Mistre Elias Belachew
135 Nardos Gebreeziabher G/Kiristos
136 Naridos Beliste Fente
   
Friday, May 29, 2015
At 08:30Am in the Morning
137 Naridos Gonfa Muktar
138 Naridos Messfin Getachew
139 Netsanet Aberu Belayneh
140 Netsanet Legesse Tesema
141 Netsanet Nigussie Tafa
142 Rahel Alemu G/Michael
143 Rahel Chane Bezabih
144 Rahel Endesew Bezuayehu
145 Rahel Melaku Kebede
146 Rahel Shita Mekonnen
147 Rahel Tasew Desita
148 Rahel Wondimu Gabeze
149 Rahiwa Beyene Mesfin
150 Rania Mekbebe Kebede
151 Rediet Getachew Demissie
152 Rodas Asirat Tilahun
153 Roza Defo Turra
154 Roza Shiferahu Dori
155 Roza Tesfahun Mekebo
156 Ruhama Yigezu Kebede
157 Ruth Haddis Zewide
158 Saba Assefa G/Hiwot
159 Saba Debesay Mahitsintu
160 Saba Nuri Yasin
161 Samirawit Mekete Zewidie
162 Samirawit Mesfin Dagn
163 Seble G/Mariam W/Kidan
164 Seble Markos Geta
165 Seblework Nigussie Alemu
166 Selam Baharu Eurgessa
167 Selam Girma Desta
168 Selam Lehulum Tamene
169 Selam Selomon Abay
170 Selam Tadesse Maru
171 Selam Warga Shirkefa

Friday, May 29, 2015
At 01:30Pm in the Afternoon
172 Selamawit Alemayehu Welika
173 Selamawit Assefa Feleke
174 Selamawit Birhanu W/Gebriel
175 Selamawit Gossaye Urgassa
176 Selamawit Kassaye Haile
177 Sena Adugna Wakgari
178 Shewit Gebrekidan Abera
179 Sophia Adal Solomon
180 Tarik Abebe Ejigu
181 Tarik Tessema Tefera
182 Tarik Zewoldemariyam Ambaye
183 Tifshiteselasie Amare Feleke
184 Tigist Hadigu G/Hiwot
185 Tirsit Belay Mengistu
186 Tizita Getachew Fanta
187 Tsedalemariyam Amare
188 Tseganesh Alemu Mekonnen
189 Tsigereda Anidarigachew
190 Tsion Alemu Batu
191 Tsion Desalegn Woldeyohannes
192 Tsion Girma G/Medhin
193 Tsion Mekonnen Lema
194 Tsion Meshesha Alemayehu
195 Tsion Selomon Yisihak
196 Yeabsera Kebede Bekele
197 Yeshiemebet Worku Aja
198 Yordanos Ayele Mekonnen
199 Yordanos Meles Bezani
200 Yuhana Fisshaye Belay
201 Zaid Gebermichael Kidane
202 Zebenay Gizachew Tessema
203 Zenash Abebe Mola